Londen lonkt met oude Hollandse meesters Sobere 'Thuiskomst'bij De Appel Conflict bij Globe Van Gogh- expositie: 375.000 bezoekers Nieuwe dansers NDT 'De Schorpioen' verkocht aan het buitenland Schoonhoven: 'klassiek Nederlands kunstenaar' Decors te groot: geen 'Figaro' in schouwburg Natassja Kinski getrouwd KUNST LONDEN (GPD) - Een op de drie schilderijen van ou de meesters die heden ten dage via de grote veiling huizen verkocht worden, is van Nederlandse herkomst. In vrijwel alle gevallen gaat het daarbij om een doek uit de Gouden Eeuw. Zó enorm veel werd er in het Holland van de 17e eeuw geschil derd. door Henk Dam Waarom dat zo was? Om te begin nen was er een markt. De zeven provinciën waren rijk aan het wor den, Hollandse kooplieden behaal den enorme winsten met onder meer de specerijenhandel, Amster dam groeide uit tot het het finan ciële centrum van de wereld, het verhaal is welbekend. De rijke middenklasse mocht graag een doek aan de muur heb ben hangen, en niet eens alleen de ze gegoede burgers. De Engelse reiziger Peter Mundy schreef in het midden van de 17e eeuw over de Hollanders: „Allen streven er naar hun huis te versieren, vooral de zo genaamde mooie kamer, met kost bare stukken. Slagers en bakkers, smeden en schoenlappers, ze heb ben allemaal wel een schilderij hangen". Dat kon allemaal, omdat schilde rijen in die tijd relatief niet duur waren. Er is onlangs uitgerekend dat een doek van een bekend schil der in de Gouden Eeuw gemiddeld 1500 gulden aan hedendaags geld kostte, en een schilderij van een onbekende kunstenaar gemiddeld nog niet de helft van dat bedrag. Vergelijk dat maar eens met de prijzen die hedendaagse schilders vragen! Er werd in de 17e eeuw zeker me de uit speculatieve overwegingen gekocht. Daar komt bij, dat de schilderijen in dit tijdperk daad werkelijk geliefd waren. Er ston den dingen op waarom de mensen al dan niet besmuikt konden la chen, die hun plezier in het leven onderstreepten, die ze aan hun gas ten konden laten zien, en - dit vooral die ze herkenden. In Nederland namelijk bestond een totaal andere situatie dan in andere grote schilderslanden van die tijd, zoals Italië en Frankrijk. Daar werkten de schilders voor de kerk, of voor machtige, zeer rijke opdrachtgevers. De protestantse kerk in ons land leefde het Tweede Gebod tot op de letter na, en wilde dus niet eens schilderijen in haar Godshuizen hebben. En patronage van een aantal zeer rijken hoefde in de republiek aan de monding van de Rijn ook niet, omdat er zovelen waren die zich een schilderij konden veroorloven. Dat zorgde ervoor, dat de schilders zich met de gewone wereld en de gewone mensen konden bezighou den. Ze schilderden landschappen, zonder dat daar noodzakelijk een aan de mythologie ontleende ge beurtenis in afspeelde, ze schilder den stillevens, en ze schilderden vooral het alledaagse leven. Hun buren, het café op de hoek, bak kers, huiskamers, kortom, ze maakten genrestukken, zoals dat in de kunstgeschiedenis heet. Overzicht Men moet naar Londen reizen om een heel aardig overzicht van deze genrekunst te krijgen. Tot 18 november is daar, in de Royal Aca demy of Arts, een tentoonstelling onder de ietwat misleidende titel „Het tijdperk van Vermeer en De Hooch" te zien. Die titel is misleidend, omdat van de 111 geëxposeerde werken er zegge en schrijve vier van Jo hannes Vermeer, en zes van Pieter de Hooch zijn. Dat neemt niet weg dat alleen al de doeken van Ver meer - het onmiskenbare hoogte punt van de tentoonstelling - een retourtje Londen rechtvaardigen. En dat vooral, omdat het hier om vier schilderijen gaat die men niet gauw meer bij elkaar zal zien. „Meisje met wijnglas" komt uit een museum in Berlijn, „Vrouw die luit stemt" uit New York, „Vrouw met weegschaal" uit Washington, terwijl het van ontelbare reproduc ties bekende „Dame aan het virgi- naal met heer" uit de privé-collec- tie van de Britse koningin komt. Ook de overige schilderijen, van onder andere meesters als Jan Steen, Gerard Dou, Gerard ter Borch, Gabriël Metsu en Frans van Mieris, zijn uit een zeer groot aan tal collecties van musea en particu lieren in Europa en Noord-Ameri ka afkomstig. Zelden zal men in de gelegenheid zijn, zo'n compleet beeld van de 17e-eeuwse Holland se genreschilderijen te krijgen. En dat is om meer dan één reden de moeite waard. Om te beginnen is het aantrekkelijk om te zien hoe onze voorouders leefden. En wat dat betreft was geen gebeurtenis voor de 17e-eeuwse schilders te tri viaal. Integendeel, men krijgt de stellige indruk dat zij zich bij voor keur bezighielden met de onder kant van de samenleving, zoals dat tegenwoordig heet. Heel wat schilders hadden daar bij een voorliefde voor licht tot overduidelijk scabreuze taferelen: hoeren, drinkgelagen, dobbelende soldaten. Er wordt op deze genre schilderijen gedanst, muziekge- maakt, gevreeën, gegeten en gezo pen bij het leven. Maar vrijwel altijd is er daarnaast dan wel een schedel, een op klap pen staande zeepbel of een derge lijke allegorische waarschuwing naast al dat feestgedruis geschil derd om de mogelijk geschokte waarnemer voor te houden: het is alles ijdelheid, memento mori of een les van vergelijkbare aard. Boodschap Een beetje schuin mag, maar het Huishouden van Jan Steen, te zien op de expositie van oude, Hollandse meesters in Londen (Foto gpd> moet niet te gek worden, is de boodschap die drie eeuwen getrot seerd heeft. Zoals Michael She pherd in de serieuze zondagskrant Sunday Telegraph generaliseerde: „Nederlanders zijn nu eenmaal meesters in het subtiel mengen van moreel met amoreel gedrag, van regels met individuele vrij heid". Er wordt, naar aanleiding van de tentoonstelling in de Royal Acade my of Arts, in de Britse kranten meer geschreven over ons land en zijn inwoners, zowel in zijn 17e- eeuwse als in de hedendaagse vorm. Het deftige dagblad The Ti mes bijvoorbeeld, in een essay dat oude en hedendaagse Hollands schilderkunst behandelt. Dat liegt er niet om. De krant verbaast zich oprecht over de tot voor kort geldende regelingen voor beeldende kunstenaars die een 'kunstberg' hebben opgeleverd die voor ons land net zo'n groot pro bleem is als de boterberg dat is voor de Europese Gemeenschap. In het fraaie Engels van de (behou dende) The Times: „A showpiece example of the errors of socialist art patronage." „Het tijdperk van Vermeer en De Hooch" is te zien in de Royal Aca demy of Arts, Piccadilly, Londen Wl, dat elke dag van 10 tot 18 uur geopend is. De toegang is 2 pond voor volwassenen, en 1 pond voor jeugdigen van 18 jaar of jonger. OTTERLO (ANP) - De speciale Vincent van Gogh-tentoonstelling, die sinds begin juli in het rijksmu seum Kröller-Müller in Otterlo werd gehouden, heeft in totaal bij na 375.000 bezoekers getrokken. Dat is aanzienlijk meer dan het museum gewoonlijk in een heel jaar trekt. Zondag, de laatste dag van de expositie, hebben meer dan 10.000 mensen een bezoek aan Kröller-Müller gebracht. Een der gelijk dagbezoek is volgens een woordvoerder een absoluut record in de geschiedenis van het mu seum. De Van Gogh-tentoonstelling was uniek omdat het museum nooit eerder zijn totale collectie van deze schilder toonde. In totaal waren meer dan 270 werken te zien, waaronder zelden geëxpo seerde tekeningen en prenten. Eind juli werd de tentoonstelling door de onverwacht grote belang stelling uit binnen- en buitenland al twee weken verlengd. Volgens de museum-woordvoerder behoor den rijen van tientallen tot honder den geduldig wachtende mensen voor de deur van het museum de afgelopen maanden tot het dage lijks beeld. 'De Thuiskomst' van Harold Pinter door Toneelgroep De Appel. Regie: Erik Vos. Gezien in het Appeltheater (grote zaal) op 14 september. SCHEVENINGEN - In de grote zaal van het Appeltheater is de eerste indruk die van een opvallende ruimte. Aan de korte zijden staan tegenover elkaar twee tribunes voor het publiek en daartussen ligt een groot speelvlak, dat zich over de gehe le breedte uitstrekt. Die ruimte, gestoffeerd met twee tapijten, een bank, vijf fauteuils, een en kel tafeltje en drie of vier minder belangrijke meubelstukken, is de kamer waarin Pinter 'De Thuiskomst' gesitueerd heeft. Een enorme kamer derhalve, meer ruimte dan beslotenheid, met het publiek als twee levende muren. Voor stuk en spelers had deze opstelling een tweeledig ef fect. Aan de ene kant maakte die ruimte, dat elk van de zes perso nages zijn plaats daarin waar moest maken. De verschillende vormen van onderlinge commu nicatie, maar ook het gebrek daaraan werden genadeloos on der een vergrootglas gelegd; te vens vond er een soort vervreem ding plaats, die het isolerfient waarin de meeste van Pinters Fi guren verkeren, extra duidelijk deed uitkomen. Aan de andere kant werden de spelers door diezelfde ruimte ook gedwongen zich in veel ster kere mate bloot te geven dan normaal het geval is. Zowel ac teursmaniertjes als onzekerhe den worden in een dergelijke context haarscherp zichtbaar, maar onder leiding van Erik Vos lijkt De Appel hierop het enige mogelijke antwoord te hebben gevonden: een sobere, fijna 'on- appelse' speelstijl, ontdaan van elke franje, waarbij de spelers zich ingetogen langs strakke lij nen lijken te bewegen. De combinatie daarvan met het immense, kale toneelbeeld (ontwerp: Caroline Elliott) lever de vrijdagavond echter nog een lichte onwennigheid op, doordat sommige acteurs op bepaalde momenten elkaar en zichzelf in die wijdse ruimte nog niet ge vonden leken te hebben. Ande ren, onder wie Willem Wagter en Rein Edzard, voelden zich er daarentegen blijkbaar als een vis in het water, terwijl Peter van der Linden en oude Max zelfs neerzette met een precisie, alsof hij zijn leven lang nooit iets an ders gedaan had dan op deze ma nier Pinter spelen. Opvallend was trouwens, dat juist door deze ruimtelijke, maar tegelijk ook versoberde aanpak van Erik Vos de humor in de tekst van Pinter aanzienlijk meer kansen kreeg dan in traditionele enscenerin gen in een beklemmend spruitjesdecor. De slotscène, die laat zien hoe een vrouw (Trudy Labij) als een mengeling van moeder, minna res en hoer bij haar schoonfami lie blijft, terwijl haar echtgenoot zonder met zijn ogen te knippe ren naar Amerika terugkeert, blijft echter ook in deze voorstel en Trudy Labij ling een van de raadsels van Pin ter, althans voor ondergeteken de. Mogelijk ligt voor andere toe schouwers de oplossing voor de hand en misschien wordt het antwoord op bepaalde vragen ook duidelijker naarmate deze (Foto Pan Sok) voorstelling beter ingespeeld raakt. Maar vraagtekens of niet, ee feit is dat De Appel een geheel nieuwe weg heeft ingeslagen die interessante perspectieven biedt voor de toekomst. PAUL KORENHOF DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Dans Theater heeft vier nieu we dansers aangesteld bij de groep en drie bij de junioren. De vier zijn: Mette Ida Kirk, die bij het Koninklijk Deens Ballet al werken van artistiek leider Jiri Ky- lian heeft uitgevoerd, Brigitte Mar tin, die als zesde danseres van de juniorengroep naar het grote gezel schap overkomt en voordien school ging bij het Nationale Ballet van Canada, Teresina Mosco van het Stuttgart Ballett, dat veel werk van Kylian op het repertoire heeft, en Stephen Sheriff, die danste bij het Koninklijke Ballet in Londen. Nieuwe junioren zijn: Ingeborg van Dooren, de zoveelste die van het Stedelijk Ballet Insitituut in Antwerpen bij het NDT komt, Shaun Amyot van de School van het Nationale Ballet van Canada en Martin Corri van de school van het Koninklijke Ballet in Londen. Het Nederlands Dans Theater (NDT) brengt op 28 september in ■het Circustheater in Scheveningen in zijn eerste programma van dit seizoen een werk van zijn artistiek leider Jiri Kylian in première. Het heet „Heart's labyrinth" en is ge maakt op muziek van Schönberg, Webern en Dvorak. Het gezelschap brengt dit sei zoen daarnaast zeven nieuwe pro gramma's uit. Op zes ervan prijken premières: nieuw werk dat spe ciaal voor het gezelschap is ge maakt, of werk dat nog niet in ons land is uitgevoerd. EINDHOVEN (GPD) - Rond om de benoeming van Paul de Bruyne en Sam Bogaerts als opvolgers van artistiek leider Gerardjan Rijnders van Zuidelijk Toneel Globe is een conflict ontstaan tussen het be stuur en een deel van de spe lersgroep. De acteurs van Glo be zeggen onvoldoende in spraak te hebben gehad in de benoemingsprocedure en heb ben het vertrouwen in het be stuur opgezegd. WVC - een van de drie subsidiënten van Globe is niet op de hoogte gebracht van de benoeming en zal, afhankelijk van het ge sprek dat wordt gevoerd tus sen bestuur en WVC, stappen ondernemen, aldus een woord voerder van het ministerie. In een brief die enkele dagen gele den is verstuurd aan het bestuur van Globe, menen spelers van de toneelgroep dat het bestuur inzake de benoeming op ontoelaatbare wijze en niet volgens de statuten heeft gehandeld. Men ziet om die reden geen basis v king meer. De voorzitter bestuur, J. Sluyter, geeft desge vraagd te kennen niet op de hoogte te zijn van de brief. Paul de Bruyne en Sam Bogaerts beginnen waarschijnlijk al op 1 no vember bij Globe hun werkzaam heden. De Bruyne - woonachtig in Antwerpen - is twee jaar als do cent verbonden geweest aan de Theaterschool in Amsterdam en heeft verscheidene jaren theater gespeeld in België. Hij is docent cultuur aan de School voor de Journalistiek in Tilburg. Sam Bo gaerts was het afgelopen seizoen artistiek leider van het theaterge zelschap De Witte Kraai en heeft onder meer gewerkt aan de vrije- produktievoorstelling De Vos. De Bruyne hoopte bij Globe de 'geest van vrijheid zoals die door Gerardjan Rijnders in de afgelopen jaren is ontwikkeld, te kunnen voortzetten". Zowel inhoudelijk als stilistisch zal er, aldus De Bruy ne, „wel een en ander veranderen. Op welke wijze dat zal gebeuren is nog niet bekend, daar zal nog het nodige over gesproken worden". De zakelijke leiding bij Zuidelijk Toneel Globe zal binnenkort wor den overgenomen door Kommer 't Mannetje, voorheen directeur van de inmiddels ter ziele gegane to neelgroep Proloog. AMSTERDAM - 'Egypte, vanaf 4000 voor Christus, eender en anders' is de titel van de vrijdagmiddag geopende jubileumexpositie in het Allard Pierson Museum in Amsterdam. De tentoonstelling is ingericht ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het museum. D expositie laat o.m. het dagelijks leven in het oude Egypte zien. Zij duurt tot 6 januari (Foto anp) AMSTERDAM (GPD) - Chris Brouwer en Haig Balian, de produ centen van De Schorpioen, hebben deze nieuwe Nederlandse speel film nog voor hij officieel in we reldpremière werd gebracht aan het buitenland weten te verkopen. De Engelse maatschappij Thorn EMI heeft de wereldrechten over genomen voor een bedrag dat on geveer even hoog is als wat Brou wer en Balian eerder dit jaar ont vangen hebben van Warner Bro thers voor de wereldrechten van Schatjes. Hoe groot die bedragen precies zijn, wordt niet meege deeld. Wel is zeker dat de produ centen van deze door Ben Verbong geregisseerde film nu al uit hun kosten zijn en zelfs al winst hebben gemaakt. De Schorpioen draait vanaf deze week in veertig Neder landse bioscopen. ATLANTIC CITY - Niet Miss Kentucky zoals de computers had den voorspeld maar-Miss Utah is zaterdagavond in Atlantic City ge kozen tot Miss Amerika. De gelukkige heeft Sharlene Wells. Ze kreeg de kroon op het hoofd gedrukt door haar voorgang ster, Suzette Charles (links) (foto AP) LEIDEN - De voorstelling van 'Fi garo, Figaro, Figaro' is zaterdag op het laatste ogenblik afgelast. De opvoering door het noordelijk ge zelschap 'De Voorziening' moest worden geannuleerd omdat de de cors van dit nieuw uitgebrachte stuk te groot bleken voor het po dium van de Leidse Schouwburg. Hoewel er voor deze voorstelling nauwelijks dertig kaarten waren verkocht, hoopt het gezelschap het stuk op woensdag 24 oktober als nog in Leiden uit te brengen, ech ter met een aangepast decor. DEN HAAG (ANP) - De onlangs zeventig jaar geworden Jan Schoonhoven uit Delft is „een klassiek Nederlands kunstenaar met een sterke Europese uitstra ling". De jury, die hem unaniem de David Röellprijs (15.000 gulden) van het Prins Bernhardfonds toe kende, heeft dit vastgesteld. De on derscheiding werd de kunstenaar hem vrijdag in het Haags Gemeen temuseum uitgereikt bij de ope ning van een overzichtstentoon stelling van ruim honderd tekenin gen en bijna vijftig reliëfs die hij heeft gemaakt. Het Haagse Gemeentemuseum, dat veel werken van hem bezit, wijdde in de loop der jaren regel matig aandacht aan de kunstenaar Schoonhoven. De overzichtsten toonstelling in Den Haag duurt tot 18 november en is vervolgens te zien in West-Duitsland van 30 no vember tot 20 januari in de Kunst- halle in Neurenberg, van 1 februari tot 10 maart bij de Badischer Kunstverein in Karlsruhe en mo gelijk daarna in Denemarken. De beslissing om de prijs aan Schoonhoven toe te kennen is de jury mede ingegeven door „het wonder van zijn kunst dat hij een leven en een oeuvre wijdt aan werk op, met en van papier". Na zijn niet voltooide opleiding tot tekenaar aan de Haagse Acade mie had Schoonhoven van 1946 tot 1979 in Den Haag een volledige be trekking bij de PTT als ambtenaar. Hij was daarnaast tot 1955 uitslui tend tekenaar. Daarna ontdekte hij de mogelijkheden van het reliëf. Schoonhoven richtte in 1958 met anderen de Nederlandse Informe- len-groep op die korte tijd later overging in de Nul-groep. In de praktik zetten de leden ervan zich af tegen het academische en het abstract expressionisme. Het merendeel van Schoonho- vens werk van voor '55 verdween in de prullenmand. Wat bewaard is, en daarvan hangen in Den Haag enkele fraaie voorbeelden, ver raadt een duidelijke invloed van Paul Klee met het verhalende als essentieel element. De reliëfs werden opgebouwd uit ribkarton, ook wel uit gewit met papier beplakt golfkarton ol papier maché. Het waren geometri sche vormen van rijen gelijkwaar dige elementen. De licht- en scha duwwerking staat er centraal in. Hij bleef ook tekenen, werk dat is opgebouwd uit talloze gelijke te kentjes: streepjes, kruisjes, vier kantjes. NEW YORK (UPI) - De filmactrice Nastassja Kinski is getrouwd met Ibrahim Moussa, de vader van haar 10 weken geleden geboren zoon. Volgens de New York Post van zondag werd het huwelijk van de 23-jarige Kinski en de 37-jarige ver tegenwoordiger van het Italiaanse juweliershuis Bulgari, vorige week gesloten in hotel Carlyle in Neiw York. Kinski wilde destijds niet zeggen wie de vader was van haar zoon Al- johsa. Het kind zag begin juli in Rome het levenslicht. De bruid droeg tijdens de plech tigheid een kanten japon tot op de enkels en een boeket van 36 rozen met lange steel. Kinski, dochter van de Duitse filmacteur Klaus Kinski, werd be kend door haar hoofdrol in Roman Polanski's romanverfilming "Tess of the d'Urbervilles". Nastassja Kinski. (foto gpdj

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11