Afzien van kernenergie biedt banen SiPfil&l De koersen blijven stijgen Brits overleg gestaakt Studenten wijzen bedrijven weg in subsidie-jungle Beursweek Loopbaan van managers vaak probleem voor thuissituatie Schuldenlanden doen oproep tot dialoog Superconfex opent weer elf winkels 'Misverstand belemmert de oplossing van havenconflict' Omzet detailhandel is 0,7 procent gestegen ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE-'» PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Uitvoering van de aanbevelingen van de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over de elektriciteitsvoorziening in het jaar 2000 (géén kernener gie) levert tweehonderdduizend manjaren werk op. Voorwaarde daarbij is wel een groei van het stroomver bruik met één procent bij een economische groei van twee tot drie procent. LEIDEN (ANP) - De groep leiding gevenden in het bedrijfsleven (de zogenoemde managers) heeft een grote zelfwaardering en werkbele ving, maar er zijn veel problemen in de relatie werk-gezin. Dit blijkt uit een onderzoek door de Univer siteit Nijmegen, in opdracht van de Kamer Leiden van de Junior Ka mer Nederland. De onderzoeksre sultaten zijn gisteren in Leiden be kendgemaakt. Onderzocht werd een groep van 500 topmanagers uit het Nederlandse bedrijfsleven. Over de fase in het midden van hun loopbaan zeggen de onderzoe kers dat die voor een grote groep managers een moeilijke is. Bijna veertig procent verklaarde dat hun partner een ander tijdsbesteding van hen verlangen. Een kwart vindt dat het werk een nadelige in- vloed op de thuissituatie heeft. Er wordt veel tijd aan de loopbaan be steed, wat ten koste van het thuis front blijkt te gaan. Veel onderne mers spreken over spanningen in het huwelijk, over problemen bij de opvoeding van de kinderen en 3,9 procent is gescheiden. Grote organisaties blijken veel aandacht te geven aan de loopbaanbegeleiding van het hoge kader. Maar bij alle managers, over de hele linie, is de laatste tijd de behoefte aan het plannen en bege leiden van hun loopbanen toegeno men. Er is echter nog te weinig we tenschappelijk materiaal om de or ganisaties by deze taak te onder steunen. Dit geldt zeker voor de loopbaan fase tussen de 35 en 45 jaar, waar het verschijnsel 'midcareer-crisis' de kop opsteekt. Uit het onderzoek blijkt dat een groep daarvan de verschijnselen vertoont, hoewel die niet de grootste groep is. Ook over wat de 'midcareer-crisis' pre cies inhoudt bestaat nog weinig duidelijkheid, aldus de onderzoe kers. De Kamer Leiden organiseert daarom in Leiden op 5,6 en 7 okto ber hierover een congres. Doordat de stroomtarieven omlaag gaan en de concurrentiepositie van de Nederlandse industrie daardoor verbetert, is er ook een aanzienlijk effect op de indirecte werkgelegen heid. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd 'prijskaartje' van de aanbevelingen van de BMD, opge steld door de Stichting Energie en Samenleving uit Rotterdam. BMD- leider De Brauw is verweten dat hij wèl met aanbevelingen kwam, maar niet vertelde wat dat kost. De eindconclusie van de BMD was dat er thans geen kerncentra les bij mogen komen (wat Econo mische Zaken binnenkort overi gens wèl zal voorstellen) maar het tekort in de energievoorziening moet worden aangevuld via bespa ringen, duurzame energiebronnen en aardgasinzet in de centrales. De Stichting Energie en Samenleving rekende met behulp van een eco nomische rekenmodel van de Rijksuniversiteit Groningen uit wat dat zou moeten kosten. Bij een economische groei van twee tot drie procent moet er in het jaar 2000 tenminste 5100 MW nieuw vermogen zijn geïnstalleerd. Daarvan kan 3100 MW 'decentraal' (dus niet in centrales, maar dicht bij de plaats waar de behoefte be staat) worden opgewekt, waarbij naast warmte/kracht aan wind- en waterenergie kan worden gedacht. De resterende 2000 MW kan via doelmatig werkende en met gas ge stookte stoom/gas-centrales wor den opgewekt. De totale investe ring hiervoor bedraagd 20 miljard gulden met een werkgelegenheids effect van 200.000 manjaren, vrij wel geheel in Nederland (wind- en gasturbine-industrie). Het brandstofpakket dat nodig is voor de stroomopwekking zal er dan als volgt uitzien: gas 59 pro cent, hoogovengas 3 procent, bio gas 1 procent, olie 8 procent en ko len 29 procent. De stroomprijs gaat volgens de berekeningen met 20 procent omlaag tot 11,3 cent per ki- loWatt uur, de Warmte- kracht stroom gaat 9 tot 9,5 cent kosten. Tegelijkertijd wordt door deze op zet de uitstoot van stikstof- en kooldioxide zeer fors teruggedron gen. Voorwaarde voor het slagen van deze opzet is dat het gas dat voor decentrale opwekking nodig is, de zelfde prijs moet hebben als gas voor de grote stroomproducenten. ROTTERDAM - Door de blokkade van het containerbedrijf ECT door stakende havenarbeiders ontstond er gisteren een lange file van vrachtwagens in de Waalhaven. (foto anp> MAR DEL PLATA (AFP) - De elf Latijnsamerikaanse landen met de grootste schuld zijn overeengeko men de industrielanden uit te nodi gen tot een „directe, openhartige en politieke dialoog" in de eerste helft van 1985 om te zoeken naar een onmiddellijke oplossing van het schuldenprobleem dat de sta biliteit van het continent bedreigt. Dat is gisteravond vernomen in het Argentijnse Mar del Plata waar de „Groep van Cartagena", genoemd naar de Colombiaanse stad waar de elf voor het eerst vergaderden, bij een was. Enkele uren voor de sluiting van de conferentie werkten de minis ters van economische en buiten landse zaken nog achter gesloten deuren aan een slotverklaring, STEIN (ANP) Superconfex, de detailhandelsdochter van het kle dingconcern Macintosh, opent de komende weken nog elf vestigin gen, waarmee het totaal in Neder land op 21 komt. Dat'heeft Macin tosh gisteren meegedeeld. Op 20 september worden win kels geopend in Arnhem (twee), Rotterdam, Eindhoven, Drachten en Lelystad. In de loop van okto ber zullen nog vijf zaken hun deu ren openen. Superconfex streeft ernaar binnen vijf jaar vijftig tot zestig filialen verspreid over het hele land in gebruik te hebben.. Volgens de directie zijn de erva ringen met de half maart geopende filialen zonder meer positief. Deze tien winkels trokken 1,3 miljoen bezoekers. Om in Superconfex- winkels te kunnen komen heeft men een pasje nodig. topconferentie met de geïndustrialiseerde naties wordt voorgesteld. Volgens de verklaring is het „wenselijk" dat deze dialoog nog in de eerste helft van 1985 plaatsvindt. In de verklaring van acht punten wordt opnieuw de na druk gelegd op de noodzaak van solidariteit tussen de Latijnsameri kaanse landen. Volgens betrouwbare bronnen houdt de tekst rekening met be zwaren die bepaalde ministers hebben geformuleerd inzake de rol die het Internationale Monetaire Fonds en kredietinstellingen spe len. De brief van de Colombiaanse president, Betancur, aan zijn Ar gentijnse collega, Alfonsin, en de toespraak van Alfonsin tot de con ferentie in Mar del Plata hebben de tekst ook beïnvloed, zo wordt ge zegd. De twee presidenten waren het erover eens dat de regeringen en bankinstellingen in de industrie landen ook verantwoordelijk zijn voor de „buitensporige" stijging van de schulden van Latijns-Ame rika. Volgens conferentiekringen wordt deze visie niet geheel ge deeld door Mexico en Brazilië die onlangs op gunstige voorwaarden van het IMF en kredietinstellingen de rentebetaling en aflossing van een deel van hun schuld over een langere periode konden uitsmeren. DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers en minister De Koning heb ben de indruk dat bij werkgevers en bonden in de Rotterdamse ha ven sprake is van zowel geschillen als verschillen in interpretatie van het voorstel-De Koning om tot een compromis te komen in hun con flict over het ontslag van 151 werk nemers bij het stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal. Lubbers zei gisteren op zijn we kelijkse persconferentie dat het ka binet goede hoop heeft dat het voorstel van minister De Koning toch een basis kan zijn voor een op lossing van het geschil. Er is geen aanleiding om met andere voor stellen te komen, aldus de minis ter-president. Vooral misverstan den bij beide partijen hebben naar zijn indruk een rol gespeeld bij het afketsen van het voorstel van De Koning. De premier denkt dat de inter- pretatieverschillen zich met name voordoen bij de afspraken die De Koning wil maken voor een kader om soortgelijke conflicten in de toekomst te voorkomen. De minis ter heeft vooral behoefte aan een structurele benadering van het probleem. Er moet volgens hem nu meer geregeld worden dan alleen de problemen met het ontslag van de 151 werknemers. Het argument van de werkgevers dat zij een minderheidspositie zou den krijgen in een commissie die de toekomstplannen gaat bekij ken, vindt het kabinet niet zo over tuigend, aldus Lubbers. De pre mier weerlegde de angst van de werkgevers dat er dan gekke din gen zouden kunnen gebeuren. "Dat is niet juist, vooral ook omdat Sociale Zaken er deel van uit zou maken en naast rechtstreeks be lang (57,5-jarigenregeling) ook me deverantwoordelijk draagt". In de Rotterdamse havens is trouwens ook gisteravond door het leeuwendeel van de havenarbei ders gestaakt. De bond verwachtte dat ook vandaag de stukgoedbe- drijven plat zullen liggen. Tot nu toe zijn de stakingen zonder noe menswaardige incidenten verlo pen. Verrassend was gisteren wel een spontane blokkade-actie van stakende stukgoed-werknemers, die de toegangswegen naar het containerbedrijf ECT blokkeer den. LONDEN (AFP) De onderhan delingen tussen de Britse Kolen- raad (NCB) en de stakende mijn werkers zijn gisteren na vijf dagen afgebroken zonder dat enig resul taat is geboekt. Dat heeft de natio nale kolenraad NCB bekendge maakt. De onderhandelingen wa ren zondag begonnen en werden beschouwd als een laatste kans om een eind te maken aan het conflict, dat 75 procent van de mijnen ai DEN HAAG (ANP) - In de eerste zes maanden van dit jaar zijn de geldomzetten in de detailhandel met 0,7 procent gestegen ten op zichte van de overeenkomstige pe riode van 1983. Deze beperkte stij ging wordt vooral veroorzaakt door de relatief gunstige omzetont wikkeling bij de grootwinkelbe drijven. In de eerste helft van 1984 bedroeg de omzetstijging hier 3,9 procent. Bij het kleinbedrijf in de detailhandel daarentegen daalden de omzetten in deze periode met 1,4 procent, terwijl het middenbe drijf een omzetstijging van 1,3 pro cent wist te realiseren. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, die het ministerie van Economische Zaken gisteren heeft bekendge maakt. meer dan zes maanden verlamt. De vakbond van mijnwerkers (NUM) heeft geweigerd de sluiting te aanvaarden van mijnen die door de directie als onrendabel worden beschouwd, aldus de NCB. De vak bond wil alleen sluiting accepteren van mijnen die zijn uitgeput of waarvan de exploitatie gevaarlij k: is. De voorzitter van de NUM, Ar thur Scargill, is na het afbreken van de onderhandelingen naar het kantoor van de Britse vakcentrale TUC vertrokken voor overleg met vakbondsleiders. De voorzitter van de door de over heid geleide Kolenraad, Ian Mac- gregor, zei dat geen datum voor een eventueel nieuw gesprek is vastgesteld. Eerder was al op 18 ju li een serie besprekingen tussen NUM en Kolenraad afgebroken. Andere vakbonden hebben de stakende mijnwerkers vorige week tijdens het congres van het TUC steun toegezegd. Een uitbreiding van de staking, waarbij driekwart van de 180.000 mijnwerkers zijn betrokken, is daarom niet onmoge lijk. De beurs in Londen reageerde op het mislukken van de onder handelingen met een een lichte val van het pond en dalingen van koersen. De bond riep de stakingen op 12 maart uit toen plannen van de ko lenraad bekend werden om 20 ver liesgevende mijnen te sluiten, waarbij 20.000 banen verloren zou den gaan. Het is in Engeland al ge regeld tot gewelddadigheden ge komen tussen werkwilligen en postende stakers bij de mijnen. Ongeveer driekwart van de mijn bouw ligt stil. De gezinnen van de stakende mijnwerkers leven in ar moede omdat de stakingskas van de bonden is uitgeput. Intussen zamelen solidaire bon den in andere landen geld in voor de gezinnen van de mijnwerkers. Ook de Russische autoriteiten zou den begonnen zijn geld te vergaren om de gezinnen van de stakende Britse mijnwerkers te helpen de moeilijke tijden door te komen. Dat heeft de monitordienst van de BBC gisteren gemeld. Volgens de dienst hebben mijnwerkers in de Oekraïne 50.000 roebel, ongeveer 180.000 gulden, bijeen gebracht voor de stakers. „Een bedrijf kan aan ons uitslui tend geld verdienen", verklaren Rob Noltes (25), Lars Pieké (24) en John Schuilenburg (24) het stormachtige succes van hun nog jonge adviesbureau Pecunia Non Olet (Latijn voor: geld stinkt niet). De drie THT-studenten be stuurskunde - „vriendjes vanaf de eerste studieweek" - hebben de jungle van de overheidsrege lingen op het gebied van subsi dies, kredieten, vergunningen en ontheffingen tot hun werkterrein gemaakt. door Frits Koffijberg Waar anderen verdwalen, gid sen zij ondernemers - en sinds kort ook gemeenten - snel en doeltreffend naar de verkwik kende geldstromen van de staat en de Europese Gemeenschap. Dat blijkt zo'n dankbare bezig heid dat de drie sinds 1 augustus zichzelf een bovenmodaal salaris kunnen betalen, gelijk aan dat van een beginnend academicus in overheidsdienst, terwijl er vol doende overblijft om hun onder neming financieel op te tuigen. Ze kunnen dan ook adverteren met een klinkend resultaat: al leen al voor Holec, hun eerste grote klant, hebben zij een kwart miljoen subsidie in de wacht ge sleept. „Geld dat het bedrijf an ders niet zou hebben gekregen. Dat kunnen we met zekerheid zeggen", aldus Rob. Na Holec volgden meer tevre den klanten. Het PNO-trio heeft vorig jaar voor het bedrijfsleven zeven ton aan subsidies binnen gehaald en dit jaar denkt men minstens aan de twee miljoen te komen. De basis voor dat succes volle optreden legden de drie studenten in een vol jaar noeste arbeid waarin zij geen cent ver dienden. Een jaar waarin zij druk bezig zijn geweest om zoveel mogelijk subsidieregelingen boven water te halen, uit te vlooien en te in ventariseren. Nationale, Europe se, provinciale en ook flink wat gemeentelijke regelingen, in to taal zo'n 500. „Pas toen we die al lemaal op een rij hadden staan, konden we aan de weg gaan tim- Schrikbarend Kortom, de jungle was in kaart gebracht. En al gauw bleek de studenten, dat zij met hun ad viesbureau - de eerste niet-tech- nische onderneming die uit de THT is voortgekomen in een gat in de markt waren gedoken. Onbekendheid met allerlei sub sidieregelingen is troef in het va derlandse bedrijfsleven. Dat geldt vooral voor de Europese fondsen, vertelt Lars. „Wat er uit de EG-fondsen komt, gaat voor namelijk naar overheden toe. Het bedrijfsleven krijgt schrik barend weinig". John wijst erop dat niet alleen de onbekendheid met, maar ook de ingewikkeldheid van de rege lingen voor bedrijven een belem mering vormt om subsidie aan te vragen. „Ondernemers zijn daar om dolblij als ze de hele zaak uit handen kunnen geven", vult Lars aan. „Dat is dan ook de ser vice die wij bieden. PNO ont fermt zich over het totale proces: vanaf de aanvraag tot en met de toe- of afwijzing". Nog een belangrijke factor zijn de contacten, benadrukt Rob. Menige ondernemer weet vol gens hem niet bij welk loket hij moet zijn en hoe vervolgens met de desbetreffende ambtenaren om te gaan. De term „overheids- vriendelijk optreden" valt. Het PNO-drietal weet daar alles van dank zij de studie bestuurskun de. „Wat wij eigenlijk doen is be middelen tussen overheid en be drijfsleven". Dat verklaart met een waarom Rob tegenwoordig tien uur per week bij Holec zit om de contacten met de overheid te coördineren. De bemiddeling beperkt zich niet tot subsidies. Begin dit jaar heeft PN nog twee moeilijk begaanbare gebieden in kaart ge bracht: overheidskredieten en vergunningen en ontheffingen. „De nationale overheid kent een groot aantal kredietmogelijkhe den, waarvan vooral het midden- en kleinbedrijf onvoldoende op de hoogte is. Hoewel we met de ze activiteit nog maar kort bezig zijn, zit er nu al voor acht miljoen gulden in de pijplijn". Honorarium Wat het adviesbureau volgens zijn eigenaars uniek maakt, is dat het de formule „no cure no pay" hanteert. Wordt er geen resultaat behaald, dan wordt er ook geen honorarium betaald. In het eer ste contact met een bedryfvoert PNO een haalbaarheidsonder zoek uit naar de subsidie- en kre dietmogelijkheden in de onder neming. De uitslag komt in een gratis rapportje van een paar pagina's. „Pas als de ondernemer daar wat in ziet, gaan we over een con tract praten. Bedongen wordt een klein basisbedrag als kosten vergoeding (dat altijd wel be taald moet worden) plus een per centage van het toegekende be drag (15 procent bij subsidies en twee procent bij kredieten). „Als we de kans van slagen echter laag inschatten, en dat zeggen we dan eerlijk, vragen we een hoger basisbedrag". Het bedrijfsleven is overigens niet de enige doelgroep van het bureau. „We richten ons ook op de overheid. Gemeenten, instel lingen, waterschappen en derge lijke zijn vaak ook niet op de hoogte van allerlei regelingen. Zo zijn we op het ogenblik bezig voor een aantal gemeenten sub sidies los te peuteren uit het Eu ropees Sociaal Fonds. Naar onze smaak kunnen daarvoor veel meer Twentse projecten worden aangemeld dan nu is gebeurd". Pecunia Non Olet - op 1 juli 1982 opgericht als een maat schap en sinds kort een bv i.o. (besloten vennootschap in op richting) - telt momenteel circa vijftig klanten (waaronder de THT), verspreid over het hele land. De drie jonge ondernemers draaien, omdat ze af en toe ook nog moeten studeren, werkwe ken van 55 60 uur. iSassen alle drukte door hopen ze begin vol gend jaar af te studeren. En daarna? Om te beginnen zal het burau, nu nog bij de THT on der dak, moeten verhuizen. En schede ligt eigenlijk te excen trisch, heeft hét PNO-trio al doende ervaren. Daarom wordt er gedacht aan meer vestigings plaatsen. Aan meer activiteiten ook, in het brede kader van ma- nagement-ondersteuning. En aan meer mensen. „Het is zeker niet de bedoeling met ons drieën te blijven. Volgend jaar komen er twee of drie man bij. Verder wil len we eigenlijk niet kijken. Want dan gaan we dagdromen". door C. Wagenaar AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse effectenbeurs werd opnieuw in de stijging afgeremd door haar Newyorkse zuster. De ze effectenbeurs kon weer moei lijk haar draai vinden en schom melde rond de 1200 bij kleine koersverschillen maar grote te genstellingen en matige handel. Na drie dagen handel ging rond 7 punten verloren. In diezelfde drie dagen bleef Amsterdam goed prijshoudend, maar don derdag werden de remmen los gegooid en steeg het algemeen gemiddelde enkele punten. En toen donderdagavond Wall Street ruim 20 punten omhoog schoot, was het hek helemaal van de dam. Wall Street wachtte duidelijk op de afloop van de loononder handelingen in de Amerikaanse automobielindustrie. De vak bond UAW had autogigant Gene ral Motors als doelwit uitgekozen voor acties als er dit weekeinde alsnog geen akkoord is bereikt. Het driejarig akkoord dat met General Motors en Ford gesloten was, is deze week vrijdag afgelo pen. Alleen met Ford is een ver lenging afgesproken, zodat vol gende week alleen General Mo tors door stakingen kan worden getroffen. Amerika's derde auto- fabriek Chrysler heeft een afzon derlijk contract dat pas in 1986 afloopt en staat dus buiten de huidige onderhandelingen. Maar het stilleggen van het enorme bedrijf van General Mo tors zal zo'n invloed hebben op de Amerikaanse bestedingen, zo wordt in brede kring veronder steld dat hierdoor de rente zelfs kan gaan dalen. Daaróm is het begrijpelijk dat Wall Street de kat uit de boom kijkt. Daarbij komt dat omgekeerd een te ge makkelijk toegeven aan de loon eisen een nieuwe fase van loon- inflatie binnen het Amerikaanse bedrijfsleven op gang kan bren gen die op renteverhoging dreigt uit te lopen. Dat er daarom met spanning wordt gewacht op de ontknoping van dit drama is be grijpelijk. Kooplust Markttechnisch ondervindt de Newyorkse effectenbeurs vol gens insiders nog altijd de nade lige invloed van de enorme koop lust die in de eerste week van au gustus heeft bestaan. Toen zijn vooral vele grote beleggers hals over kop in de beurs gestapt en hebben zich volgepropt met al lerlei aandelen. Nu over enkele weken weer een kwartaal wordt afgesloten en een balans moet worden getoond is hier en daar een duidelijke afbouw van de po sities zichtbaar. Sommige make laars spreken ronduit over een soort overkochte beurssituatie. Maar bij het grote publiek be staat nog overwegend de indruk dat menig aandeel ondergewaar deerd is. Daarom schiet, zoals de ze week donderdag, de beurs zo nu en dan als een raket omhoog. Wel maakte de rel rond Ameri ka's grootste chips-fabrikant Te xas Instruments een slechte in druk. Door slordige aflevering zijn fouten in deze chips geslo pen, zo heeft de Amerikaanse de fensie ontdekt die zelfs tot in competente wapensystemen heeft geleid. De aankoop van chips van deze firma zijn nu ge stopt maar daar aandelen Texas Instruments tot de gevierde fondsen van Wall Street behoor de, kwam het bericht hard aan. De koers zakte in enkele dagen van 145 dollar op 130 dollar. Het hoge Amerikaanse prestige van technisch kunnen en betrouw baarheid kreeg hierdoor een ge duchte knauw. Het meeste vuurwerk deze week was weer op de valuta markt te zien waar de Ameri kaanse dollar opnieuw alle aan dacht op zich vestigde. Na vorige week op f3,35 te zijn gesloten ging het deze week in Amster dam gemakkelijk naar de f 3,40. Internationaal stond de verhou ding met de Duitse mark cen traal, want met spanning werd er uitgezien naar het overschrijden van de grens van 3 Duitse mar ken tegen 1 dollar, wat sinds fe bruari 1973 niet meer was ge beurd. Deze week werd die mijl-, paal met glans doorbroken. Ook in Zürich kwam de dollar op ni veaus die in geen zeven jaar meer zijn voorgekomen. Nog altijd be staat de indruk dat vooral specu latieve overwegingen de achter grond vormen omdat niet langer meer het rentebeloop in de Ver enigde Staten maar juist de enor me kracht en sterkte van de Amerikaanse economie de basis van de kooplust voor dollars zou zijn. Trekpaard Ook het Internationale Mone taire Fonds gaf deze week hoog op over de Amerikaanse econo mie en beschouwt deze zelfs als een voornaam trekpaard voor de rest van de wereldeconomie. Hoewel de korte rente in ons land hierdoor nauwelijks teke nen van ontspanning vertoont en zelfs eerder nog een verhoging laat zien, ging het Bouwfonds van de Nederlandse Gemeenten ertoe over de hypotheekrente met 0,4 procent te verlagen. Dit zou er op kunnen wijzen dat op de kapitaalmarkt een zekere ren tedaling mogelijk kan worden. Na enige dagen van rust begon het koerspeil op de obligatie- markt dan ook te stijgen. Maar ook hier is de verdere ontwikke ling van de rente in de Verenigde Staten van belang en moet wor den afgewacht hoe het komende loonakkoord met de twee Ameri kaanse autogiganten wordt beoordeeld. De aandelenmarkt in Amster dam werd duidelijk ongeduldig door het aarzelen in Wall Street. De blijvende stroom van zeer gunstig bedrijfsnieuws roept steeds weer nieuwe kopers naar de markt die echter na enkele da gen het koerspeil van hun favo rieten weer zien inzakken. Vaak zijn zelfs ook bij zeer fraaie winstverbeteringen de eerste koersreacties teleurstellend. De stemming was aanvankelijk ver deeld, maar de koersstijgingen wonnen het uiteindelijk toch. Vooral de kooplust voor Ko ninklijke Petroleum die f 10 op liep was belangrijk, want hier door stegen de indexcijfers flink. Tegenover ruim f5,- koerswinst voor Gist-Brocades, Wessanen en ACF en bovendien f 10 voor Wolters-Samson en Telegraaf en f 15 voor Macintosh stonden ver liezen tot f 10 voor Verenigde Glas en Nutricia, f 3,- voor Heine- ken en f 25 verlies voor Verenig de Bredero. De Europese optiebeurs had een levendige week, waarbij vooral de call-handel voor Phi lips opviel. Daarin werd alleen al voor 20.000 contracten omgezet tegen een weektotaal van 110.000. Dat is rond 25.000 meer dan vorige week. Ook in valuta opties ging vaak weer veel om.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9