Kohl vertilt zich aan Ost-Politik Loodvrije benzine nog niet verplicht Botha is nu president Sikhs staken vanwege de moord op 8 buspassagiers Ziekte velt boomgaarden in Florida Duitse auto-lobby krijgt haar zin Duitsland doet rechter na 40 jaar proces aan Turk en Koerden gedood bij treffen in Sirnak Ceaucescu bevestigt bezoek W.-Duitsland Weg naar Oost-Berlijn loopt via Moskou ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 NEW DELHI (AP) - In de deel staat Punjab, waar de Sikhs in de meerderheid zijn, is gisteren een algemene staking gehouden uit protrest tegen een moord op acht buspassagiers en een aanslag op een bioscoop. Intussen maakten autoriteiten in Andhra Pradesh be kend dat een belangrijke vertrou- wensstemming in het parlement van deze deelstaat 20 september aanstaande wordt gehouden. De staking, waartoe was opge roepen door hindoe-organisaties en die werd gesteund door de voor naamste Sildi-partij, de Akali Dal, had tot gevolg dat in verscheidene steden van Punjab winkels, bedrij ven, kantoren en scholen waren ge sloten. Het Indiase persbureau UNI meldde dat de economische activiteiten in de heilige stad van de Sikhs, Amritsar, gedeeltelijk waren stilgelegd. Woensdagavond legden onbe kende Sikh extremisten een hin derlaag voor een bus, trokken de hindoe-passagiers naar buiten en executeerden tenminste acht van hen, aldus ooggetuigen en autori teiten. De moord vond ongeveer 15 km van de grens met Pakistan plaats, in het district Gurdaspur in Pun jab, 450 km ten noord-westen van de Indiase hoofdstad. Premier In dira Gandhi's regering bracht vei ligheidstroepen langs de grens in verhoogde staat van paraatheid en gaf opdracht tot een intensieve klopjacht op de moordenaars. In de stad Jullundur in Punjab gooiden extremisten een granaat in een bioscoop en namen de be nen. Tenminste een persoon kwam om het leven en 23 anderen raak ten gewond. Het parlement van Andhra Pra desh kondigde een vertrouwens- stemming aan voor donderdag om te beslissen of de deelstaatrege ring, die wordt gesteund door pre mier Gandhi's congrespartij, de meerderheid achter zich heeft. Dit werd bekend gemaakt door parle mentsvoorzitter Sultan Salahud- din Owaisa. MIAMI/FLORIDA (AP)- Boom gaarden met citrusvruchten in de Amerikaanse staat Florida worden momenteel bedreigd door een ver woestende ziekte. Om de bacterië- le infectie onder controle te krijgen zijn al meer dan 1 miljoen bomen verbrand. Het Amerikaanse ministerie van landbouw wil al het vervoer van ci trusvruchten uit Florida naar ande re gebieden verbieden, om de ver spreiding van de ziekte te voorko- In 1913 deed zich een dergelijke epidemie voor op de citrusplanta- ges in Florida. Het duurde 20 jaar voor deze ziekte geheel was uitge bannen. Er werden in die periode ruim 3 miljoen fruitbomen vernie tigd. BONN (GPD) - West-Duitsland zal toch niet als eerste land van de Europese Gemeen schap verplicht stellen dat vanaf 1 januari 1986 alle nieuwe auto's speciale katalysato ren moeten hebben om de uitlaatgassen minder schadelijk te maken. Ruim een jaar geleden had de bondsregering dit bij monde van minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann (CSU), nog met veel tamtam aangekondigd. Voornaamste reden was dat de re gering maatregelen wilde nemen om het dramatisch afsterven van de Duitse bossen tenminste te stoppen. Als auto's namelijk, zoals in Amerika en Japan, met een zo genoemde driewegs-katalysator worden uitgerust, kan de uitgesto- BONN (GPD) - Bijna veertig jaar na de Tweede Wereldorlog doet de Berlijnse justitie opnieuw een po ging de overlevende rechters en of ficieren van justitie van het be ruchte 'Volksgerichthof een pro ces aan te doen. De liberale senator van justitie van West-Berlijn, Her man Oxfort, heeft bekend gemaakt dat een aanklacht is ingediend te gen de nu 82-jarige Paul Reimers, die als gepensioneerde in Bremen leeft. Reimers zou er in minstens 62 gevallen voor verantwoordelijk zijn dat tegenstanders van het Hit ler-regime ter dood wérden veroor deeld. In totaal wordt een gerech telijk onderzoek gevoerd tegen 47 vroegere leden van het Volksge richtshof, waarvan de 'beul' Ro land Freissler president was. Die kwam aan het einde van de oorlog bij een bomaanslag om het leven. Tot nu toe is, op een enkele uit zondering na, nog nooit een nazi- rechter of -officier van justitie ter verantwoording geroepen. Er is wel onderzoek gedaan, maar dat liep uiteindelijk op niets uit omdat het federale hof in Karlsruhe oor deelde dat de nazi-juristen zich aan de toen geldende wetten hebben gehouden: „Wat toen recht was, kan nu geen onrecht zijn". Talloze mensen en organisaties hebben daar schande van gespro ken en het Westberlijnse openbaar ministerie meent nu door nieuwe feiten te kunnen bewijzen dat het door Freisler geleide volksge rechtshof in feite een 'doodsmachi ne' was. Inmiddels zijn 500 van de 564 vroegere leden van het Volksge richtshof dood. De grote vraag is ook of het nog mogelijk is de aan geklaagden een proces aan te doen, laat staan te veroordelen. Zo zou de 82-jarige Reimers al spoorloos ver dwenen zijn. Gevreesd moet ook worden dat velen zich erop zullen beroepen lichamelijk niet in staat te zijn hun proces bij te wonen. Bij verstek veroordelen is hier niet mogelijk. NOORDZEE Uit het wrak van de gezonken vrachtvaarder 'Mont Louis' zijn tot gisteravond tien vaten met licht radioactieve en zeer giftige uraniumhexafluoride geborgen. Eén van de vaten was licht beschadigd aan de afsluiter. Als het weer goed blijft, verwacht het bergingsbedrijf de 20 resterende vaten binnen vijf dagen boven water te halen. (foto anp> Nieuwe grondwet biedt geen plaats voor zwarten ten hoeveelheid stikstofoxide tot 90 procent worden verminderd. Voorwaarde is echter dat met lood vrije benzine wordt gereden. Na de aankondiging van Zim mermann bleek al snel dat de auto lobby grote bezwaren had. Autorij den met loodvrije benzine is name lijk aanzienlijk duurder. Vooral de producenten van de kleinere auto's zouden daardoor hard worden ge troffen. Verder werd duidelijk dat van de EG-landen maar een klein deel het met het Westduitse plan eens was. Met name Italië en Frankrijk, waar veel kleine auto's worden gemaakt en waar twee keer zoveel lood in de benzine zit als in dé Bondsrepubliek, weerden zich. Er werd gedreigd met een klacht bij het Europese gerechts hof omdat de vrije handel bedreigd werd. De leidingen van de regerings fracties en een meerderheid van de BOEKAREST (DPA) - De Roe meense staats- en partijleider Nico- lae Ceausescu heeft tegenover de Westduitse regering de data van zijn voorgenomen bezoek aan Bonn officieel bevestigd. De am bassade van de Bondsrepubliek in Boekarest liet dit gisteren weten Bejaarden bedot PRAAG (AFP) - In Praag is de di rectrice van een bejaardentehuis in het stadsdeel Bohnice veroordeeld tot 18 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van duizend gulden omdat zij voor haar tehuis vlees gebruikte dat voor de bewoners van de naburige dierentuin was bestemd. De bejaarden hadden geklaagd over de inferieure kwaliteit van vooral de bouillon. Virus in India eist 1100 doden NEW DELHI (DPA) - Een epide mie die is veroorzaakt door het do delijke hepatitis-B-virus heeft sinds eind juli in de Indische staat Gujarat aan 1.100 mensen het leven gekost. Volgens persberichten is dit aantal bevestigd door het mi nisterie van gezondheid van de staat. Deskundigen zeggen dat de epidemie is ontstaan door onhygië nische toestanden. Bondsraad (een soort Eerste Ka mer, waarin vertegenwoordigers van de deelstaten zitten) zijn deze week voor deze bezwaren door de knieën gegaan. Het staat vast dat de bondsregering volgende week woensdag eveneens op haar eerde re voorstel zal terugkomen. Dat be tekent concreet dat de katalysator auto pas op 1 januari 1989 verplicht zal zijn. Tot die tijd zal de Westduit se overheid bevorderen dat zoveel mogelijk automobilisten vrijwillig op loodvrije benzine gaan rijden. De oppositie van SPD en Groe nen spreekt over de „zoveelste ne derlaag voor het milieu". De rege ring beroept zich vooral op de bin nen de Europese Gemeenschap geldende regels, maar heeft wel aangekondigd dat zij de andere EG-staten onder druk zal zetten om zo snel mogelijk een besluit over het 'reinigen' van de uitlaat gassen te nemen. aan het Westduitse persbureau DPA. Aan het bezoek hoeft niet meer te worden getwijfeld, zo heet het in de Roemeense hoofdstad. Eind augustus maakte het kan toor van de Westduitse president bekend dat de Roemeense leider van 15 tot 19 oktober een staatsbe zoek zou brengen aan de Bondsre publiek. Maar nadat de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker en zijn Bulgaarse collega Todor Zjiv- kov vorige week afzagen van hun plannen om naar West-Duitsland te komen, werd er in Bonn druk gespeculeerd over de mogelijkheid dat ook Ceausescu zijn reis zou verschuiven. KAAPSTAD (Reuter/UPI/DPA) - Tijdens een plechtigheid in de Groote Kerk van Kaapstad is P.W. Botha gisteren beëdigd als presi dent van Zuid-Afrika. Sinds 1978 is Botha premier geweest, maar die functie is onder de nieuwe grond wet afgeschaft. De nieuwe presi dent, die is gekozen door een kies college uit het driekamer-parle- ment, krijgt verstrekkende be voegdheden. Het internationaal isolement van Zuid-Afrika werd nog eens onder streept door het vrijwel ontbreken van buitenlandse hoge gasten. Tot de buitenlandse prominenten bij de plechtigheid in Kaapstad be hoorde wel mr. Joseph Luns, oud secretaris-generaal van de NA- VO.In zijn rede zei Botha dat de politieke besluitvorming een bre dere basis heeft gekregen omdat nu voor het eerst ook kleurlingen en Indiërs in het parlement verte genwoordigd zijn. De nieuwe grondwet voorziet in spreiding van verantwoordelijkheden en "ver hindert zo de heerschappij van een bevolkingsgroep over de anderen", aldus Botha. In de nieuwe grondwet is echter geen plaats ingeruimd voor de zwarte Zuidafrikanen, driekwart van de totale bevolking. Voor de thuislanden had Botha de bood schap dat overlegd zal worden over "geïnstitutionaliseerde samenwer king" en over een oplossing van de kwestie van staatsburgerschap en nationaliteit. Het staatsburger schap van de onafhankelijke thuis landen wordt door geen enkel land buiten Zuid-Afrika erkend. Botha zei dat de zwarte gemeen schappen sinds 1960 al een grote afstand op de weg naar zelfbe schikking hebben afgelegd. Over de miljoenen zwarte Zuidafrika nen die permanent in stedelijke ge bieden buiten de thuislanden wo nen zei Botha dat gezocht wordt naar een bruikbare politieke con stellatie die aanvaardbaar voor hen is en in hun belang". Intussen verblijven de zes voort vluchtige leiders van het United Democratie Front en het Natal In dian Congress nog steeds in het Britse consulaat in Durban, waar ze donderdag hun toevlucht had den gezocht. Gisteren begonnen ze een hongerstaking. Zij besloten al le voedsel te weigeren totdat "zin volle onderhandeling op gang ko men met Le Grange, de minister van politie". Bij de universiteit van West- Kaapland heeft de politie gisteren traangas en rubberkogels gebruikt tegen ongeveer 800 kleurling-stu denten die demonstreerden tegen de nieuwe grondwet. De studenten negeerden een verbod op protest- bijeenkomsten in de open lucht en hadden een barricade opgeworpen op een doorgaande weg langs de universiteit. In het Zuidafrikaanse Krugers- dorp, 25 kilometer ten noordwes ten van Johannesburg, is gister avond een overheidskantoor be schadigd door een ontploffing.. Volgens de politie veroorzaakte de ontploffing bij het kantoor van het ministerie voor zwarten geringe schade en waren er geen persoon lijke slachtoffers. Niemand heeft zich voor de ontploffing verant woordelijk gesteld. Afgelopen' maand zijn aanslagen gepleegd op verschillende Zuidafrikaanse over heidsgebouwen. ANKARA (REUTER) - Een Turk se soldaat en drie Koerdische guer rillastrijders zijn gedood bij een treffen in Zuidoost-Turkije, waar de strijdkrachten Koerdische strij ders achterna zitten die naar af scheiding streven. Dit is gisteren uit doorgaans ingelichte bron ver nomen. Het treffen had plaats in Sirnak, niet ver van Eruh waar vorige maand, op 15 augustus, twee solda ten omkwamen en elf burgers wer den gewond in een hinderlaag die Koerden hadden gelegd. Als reac tie hierop ontplooide het leger een grote opsporingsactie. Na het jongste incident zouden 13 guerrillastrijders gevangen zijn genomen. Na de guerrilla-actie van augustus zijn honderden verdach te personen opgepakt. De Turkse autoriteiten hebben een publikatieverbod afgekondigd op de militaire activiteit in het zuidoosten van het land. Maar het gezaghebbende dagblad „Hur- riyet" maakte gisteren melding van het jongste incident. Tijdens een plechtigheid i De regerende Westduitse chris tendemocraten, verenigd in de CDU/CSU-fractie likten afgelo pen maandag de wonden, ont staan door de afgelaste bezoeken van DDR-leider Honecker en de Bulgaarse eerste man Zjivkov. Zoals de traditie dat voorschrijft werd deze eerste fractievergade ring na het zomerreces gehouden in het gebouw van voormalige Rijksdag in West-Berlijn. Een uitgelezen plek voor een actuele analyse van de Duits-Duitse be trekkingen. door Ton van Brussel Niet alleen de fracties vergade ren regelmatig in de aan de muur grenzende Rijksdag, ook de vol tallige Bondsdag doet dat van tijd tot tijd, als symbool van be trokkenheid bij het gehele Duit se volk. Na de veelbesproken brand werd het gebouw met het nu prikkelende opschrift "Dem Deutschen Volke" volledig ge restaureerd en werderom als par lement geschikt gemaakt. Geen toerist in Berlijn die het links kan laten liggen en een bezoek aan de permanente tentoonstel ling "Fragen an die deutsche Ge- schichte" is een vast onderdeel van de vele schoolreisje die van uit de Bondsrepubliek naar de voormalige hoofdstad worden georganiseerd. Het wettelijk vastgelegde be ginsel dat de Bondsdag behalve in Bonn ook in West-Berlijn een onderdak moet aanhouden, kost de staat jaarlijks een vermogen. Vliegmaatschappijen uit de geal lieerde landen brengen de Bondsdagleden op en neer (Luf thansa mag nog steeds niet op West-Berlijn vliegen), maar nie mand die over de kosten proble men maakt, want de parlemen taire aanwezigheid in de schau- duw van de muur moet bewijzen dat de Bondsrepubliek altijd be reid is een dialoog aan te' gaan over de toekomst van alle Duit- Tot zover is er eensgezindheid, maar zodra politici zich voor het overige in de toekomende tijd uitdrukken, beginnen de me die de weg naar Oost-Berlijn rijk is en dat bewijst eens te meer dat Ost-Politik van oudsher een zaak is waarmee de sociaal-democra ten zich ook intensiever hebben bemoeid dan de liberalen van Genschers FDP. Vreugde In regeringskringen in Bonn werd deze week de vreugde over Zjivkovs afzegging nauwelijks verhuld, omdat daarmee zou zijn bewezen dat er niets schort aan de verhouding Bonn-Oost-Ber- lijn, maar dat Moskou roet in het éten heeft gegooid. Dat sluit aan op de analyse van Brandt, die im mers niet alleen kritiek heeft op de eenzijdige benadering (met geld) van de DDR, maar ook het gebrek aan samenhang met Mos- kou-politiek als fundamenteel te kort aanwijst. Tot een serieuze bezinning is het afgelopen maandag tijdens het fractieberaad van CDU/CSU in West-Berlijn niet gekomen. Toch is die onontbeerlijk. Kohl moet een serieuze discussie aan gaan over het verlanglijstje van de DDR en zal een eigen positie moeten kiezen in de propaganda slag waarin de grootmachten voorlopig nog gewikkeld zijn. Daarnaast zullen de Duits-Duitse betrekkingen aan de orde moe ten worden gesteld bij de vele argwanende Europese bondge noten. Zolang aan die voorwaar den niet is voldaan is er geen kans op een serieuze herleving van de Ost-Politik uit de jaren ze ventig. De Westduitse aanhankelijkheid aan de NAVO, waarvoor de prijs van plaatsing van nieuwe kern wapens moest worden betaald, heeft de belangstelling van de centrum-rechtse regering in Bonn voor de DDR vergroot. Maar waar voorheen nog twijfel mogelijk was over de vraag hoe ver de bekering van de CDU/ CSU tot de Ost-Poltik van de SPD reikte, is de laatste weken duidelijk geworden dat het bij de verschillen van inzicht tussen de twee grootste partijnen in de Bondsrepubliek om meer gaat dan nuances. Het optreden van Helmut Kohl en zijn fractie wordt gedomi neerd door pragmatisme en ont beert een doordachte grondslag. In gesprek met het weekblad Der Spiegel verwoordde Willy Brandt dat deze week kernach tig. "Een Duitsland-politiek die constructief en positief wil zijn, moet ook rekening houden met de Sowjet-belangen. Toen ik in 1970 in de DDR was, begon Egon Bahr in Moskou. En alleen al door de gelijktijdigheid werd duidelijk, dat het een met het an der samenhangt. Ten tweede: het is zo dat in de Duitsland-politiek telkens weer de ietwat simpele en materialistische gedachte op duikt dat men aan de andere kant grondrechten kan kopen. Men denkt dat mensenrechten met geld te koop zijn". Hij her haalde zijn betoog afgelopen donderdag nog eens tijdens het debat in de Bondsdag. Taxatiefouten Met Brandt kan worden vast gesteld dat Kohl twee taxatiefou ten heeft gemaakt, die onbe- kendhied met de materie verra den. In ruil voor leningen versoe pelde de DDR onder meer de be zoekregeling en natuurlijk is dat in principe een verbetering op het terrein van de mensenrech ten, maar zelfs in aanleg kan die geste moeilijk doorgaan als een voorbode van een fundamentele verbetering van de positie van de DDR-bevolking. Als kredieten- verlening bovendien de hoek steen van het beleid in Bonn wordt, schieten de miljarden al gauw tekort om het leed te ver zachten waarvan Von Weizsac- ker in relatie tot de DDR spreekt. Essentieel in zowel de koers van Brandt als van zijn opvolger Schmidt was inderdaad de sa menhang die werd aangebracht tussen Duits-Duitse politiek en de Oost-West-verhouding in het algemeen. Hoewel destijds Brandt en later Schmidt niet van anti-NAVO sentimenten ver dacht konden worden (wat Schmidt betreft geldt dat nog on verkort), kozen zij hun eigen po sitie in het bondgenootschap op momenten dat hun Duitse af komst een genuanceerde bena dering van Moskou vereiste. Kohl daarentegen zal als histo ricus de relatie tussen Duitse en Europese deling zeker niet ont gaan, maar zijn praktische poli tiek lijkt niet door die weten schap gevoed. Hereniging of zo als het officieel in West-Duits land heet, "opheffing van de de ling", staat bij de meeste Duit sers nog altijd hoger op de ver langlijst dan de samenwerking binnen de NAVO. Binnen de SPD wordt goed begrepen dat het een het ander niet hoeft uit te sluiten, maar Kohl lijkt voor alles te boek te willen staan als een trouw bondgenoot. Vandaar dat het voor de zoveelste keer afge stofte Russische verwijt van re- vanchisme hem zwaar op de maag valt. Zijn minister van buitenlandse zaken, Genscher (die ook onder Schmidt diende) heeft hem niet behoed voor de vele valkuilen ningsverschillen. Een ruime meerderheid in de CDU/CSU voerde felle oppositie tegen de doorbraak die de toenmalige bondskanselier Willy Brandt in de jaren zeventig met zijn Ost- Politik bereikte. Een toenade ring tussen socialisten en com munisten was ook in de Duitse context verdacht. Voortrekker Ric-hard von Weizsacker, voor malig burgemeester van West- Berlijn en sinds kort president van de Bondsrepubliek, mag als één van de voortrekkers gelden die het denken over de Duits- Duitse betrekkingen in christen democratische kring nadien sterk hebben beinvloed. In zijn onlangs gebundelde redevoerin gen en artikelen ("Die Geschich- te geht weiter" - Siedler Verlag) herinnert hoegenaamd niets aan de felle rethoriek waarmee de in middels ook bekeerde Strauss de SPD te lijf ging. Von Weizsacker is zich ten volle bewust van het feit dat "de Duitsers in de DDR de prijs van onze geschiedenis betalen". Zo schrijft hij onder meer: "De muur herinnert ons er dagelijks aan dat stad, land en continent gedeeld zijn. Maar on gewild bewijst de muur ons ook dagelijks dat wij bij elkaar ho renDe muur zal geen stand houden. Vrijheid en mensen rechten scheppen verplichtin gen. Die zullen sterker blijken". Bekering De diplomatieke schermutse lingen rond het bezoek van Ho necker bieden een aardig beeld van de gewijzigde verhoudingen. Plakkaat in Oost-Berlijn: met de Sowjet-Unie voor eeuwig broederlijk verbonden, (archieffoto Dirk Ketting)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7