Andere opvang nodig voor vrouwen met borstkanker IKW: open inloopcentrum De Jong pleit voor f plaquette Uiorbecke f Vrijwüligstersgroep past werkwijze aan Kerk aan Herengracht weer in gebruik ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 DO/ST LEIDEN LEIDEN - Vrouwen die worden getroffen door borstkanker heb ben een andere opvang nodig dan tot dusver het geval is. De behoef te aan individuele gesprekken di rect na de operatie is veel minder geworden. Er heeft een verschui ving plaatgevonden in de richting van informatieve bijeenkomsten over borstbesparende operaties, borstreconstructies, borstprothe- ses en chemotherapie. 'Op weg naar herstel Leiden', de vrijwilligstersgroep voor en door vrouwen met een borstamputatie, die in 1976 werd opgericht, gaat daarom een iets andere werkwijze toepassen. Uit onderzoekingen bleek des tijds dat een groot aantal vrouwen er behoefte aan had om over haar gevoelens, angsten en moeilijkhe den van gedachten te wisselen met iemand die dezelfde operatie had ondergaan. Voorzitter mevr. Wies Lagerweij: "Ja, dat was de reden van ons bestaan. Zo'n vijf tot tien jaar geleden wisten de meeste vrouwen niet precies wat ze te wachten stond. Er werd ook nau welijks over borstkanker gespro ken totdat wij aan het bed stonden. Daar is nu duidelijk verandering in gekomen. Niet alleen de artsen en de verpleegkundigen zijn opener geworden, ook de vrouwen zijn vooraf veel beter geinformeerd. Veel kranten en tijdschriften heb ben immers artikelen aan borst kanker gewijd. Het is beter be spreekbaar geworden". "Een andere bijkomstigheid is", vertelt Wies Lagerweij, "dat borst kanker zoveel voorkomt dat elke vrouw wel eens contact heeft ge had met iemand uit de straat, fami lie of uit de kennissenkring, die door borstkanker is getroffen. Zijn ze zelf op een gegeven moment ook het slachtoffer dan blijkt dat deze partijen elkaar (weer) opzoeken en steunen". Allengs merkten de vrijwillig sters van 'Op weg naar herstel' dat hun rol bij de begeleiding direct na de borstoperatie veel minder werd. "Ja, er vond een verschuiving ■plaats. Na een half jaar als de vrouw al lang weer thuis was, kre gen wij opeens vragen als: wat is het resultaat van een borstrecon- structie? Hebben jullie ook last van een dikke arm?" Gelijktijdig namen de verzoeken aan de groep 'Op weg naar herstel' toe om voorlichting te geven aan medisch studenten, (wijkver pleegkundigen, ziekenverzorgen den, gezins- en bejaardenverzorg sters. Dag en nacht Diezelfde vragen werden ook ge steld aan Greet Brouwer, voor lichtster van het Integraal Kanker centrum West (IKW). Bij dit insti tuut, dat onlangs is verhuisd van de Vondellaan naar de Opaalstraat (2e verdieping van het gebouw van de GG en GD), kan iedereen die al dan niet beroepsmatig iets over kanker te weten wil komen, te recht. Wies Lagerweij: "Een en ander heeft ertoe geleid dat wij verande ringen hebben aangebracht in de werkwijze van de groep. Er zal dus intensief worden samengewerkt met de afdeling voorlichting van het IKW. Deze afdeling lijkt ons een ideaal coördinatiepunt". Niet alleen beschikt het Inte graal Kankercentrum over heel veel informatie op het gebied van (borst)kanker, ook kunnen de vrouwen hier met hun vragen te recht. Brouwer: Tijdens de kan tooruren (9.00 -17.00 uur) is hier permanent iemand aanwezig, 's Avonds en in de weekeinden geeft het bandje een nummer door van een vrijwilligster. Overdag zal ik de mensen veelal te woord staan en geef ze als dat nodig is adressen door of nodig ze uit voor een be zoek aan dit centrum waar ze wat literatuur kunnen doornemen of kunnen kijken naar videobanden of diaseries op dit gebied" Lagerweij: "Door deze opzet ho pen we nog meer te kunnen bete kenen. Voor alle duidelijkheid: dit betekent overigens niet dat vrou wen die in het ziekenhuis liggen en wel behoefte hebben aan een ge sprek niet meer bij ons terecht kunnen. Integendeel, wij gaan na tuurlijk ook door met die werk zaamheden. Ze hoeven maar iets aan de verpleegkundige te laten horen en wij zijn er". Integraal Kankercentrum West/Op weg naar herstel - Opaalstraat 5 - Lei den; tel. 071-769359 Nog altijd bestaat er verwarring over het Integraal Kankercentrum West (IKW) in Leiden. Voorlichtster Greet Brouwer wil dat graag uit de wereld hebben: het IKW is geen ziekenhuis. "Er worden hier geen mensen verpleegd". Zelf zou ze het IKW als een open inloop centrum willen omschrijven. "Dit instituut heeft tot taak kennis op het gebied van kanker op alle mogelij ke manieren te verspreiden. Niet alleen aan de patiën ten en geïnteresseerden, maar ook aan hulpverleners die met de zorg zijn belast en aan de wetenschappers die met het onderzoek bezig zijn". Het IKW probeert voor bepaalde vormen van weten schappelijk onderzoek een eerste aanzet te geven of hulp te bieden bij de organisatorische aanpak daar van. Ook houden de kankercentra (er zijn er zeven in Nederland) zich bezig met de na- en bijscholingscur sussen van hulpverleners in samenwerking met in stellingen als de provinciale kruisvereniging, Boer- haave Commissie, universiteit en ziekenhuis. Een ander belangrijke aspect is de kankerregistra tie. De regionale gegevens van alle centra worden ver zameld en verwerkt tot een landelijke registratie, om dat alleen op deze wijze meer inzicht kan worden ver kregen in het vóórkomen van kanker. Terug naar de werkzaamheden van Greet Brouwer. Zij kan alles vertellen over kanker, maar is beslist geen medische vraagbaak. "Wij geven uitsluitend al gemene informatie over alle vormen van kanker. Men sen kunnen hier nog eens rustig overdenken wat ze nu precies aan hun arts willen (en moeten) vragen. En ze kunnen zich documenteren. Daarvoor zijn er folders, videobanden, diaseries, een knipselarchief en vele boeken". Het centrum staat ook open voor groepen die een voorlichtingsbijeenkomst willen organiseren. LEIDEN— De vrijgemaakt-ge- reformeerde kerk aan de Heren gracht is gisteravond weer in gebruik genomen, na een res tauratie die in oktober vorig jaar is begonnen. Buiten zowel als binnen is de kerk (270 zit plaatsen met ruimte voor nog 50 erbij) grondig aangepakt. Dat gebeurde aan de hand van een restauratieplan van het Leiderdorpse architectenbu reau Van der Sterre-Peetoom. Omdat de kerk tot een 'gaaf voorbeeld van een gereformeer de doleantiekerk uit de vorige eeuw' werd verklaard, kwam de overheid met subsidies over de brug, in totaal f. 300.000 op een bedrag van ongeveer f 1 miljoen. De kerk dateert uit 1878 en werd in 1957 verkocht aan de vrij gemaakt-gerefor meerden. De ingebruikneming van het kerkorgel laat nog wel even op zich wachten. De firma W. N. de Jongh in Lisse bouwt op het ogenblik een nieuw instrument voor de bestaande kas en zal pas in juli volgend jaar klaar zijn. De bekende dirigent-orga nist Charles de Wolff uit Vier houten geeft daarbij advies. Morgen worden de eerste diensten in het gerestaureerde kerkgebouw gehouden. Een jaar lang hebben de vrijge- maakt-gereformeerden gekerkt in de aula van de school 'De Vlietschans'. Het interieur van de vrijgemaakt-gereformeerde ker. De banken zijn verwijderd Ons Buiten Bij turnvereniging Otis Buiten is gisteravond de jaarlijkse ten toonstelling geopend. De tentoon stelling wordt gehouden in het Vereningingsgebouw op het com plex bij de Willem de Zwijger laan en is vandaag en morgen van tien tot zes uur te bezichti gen. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in het clubgebouw. Aanvang acht uur. Film Bij jongerenvereniging Augus- tinus (Rapenburg 24) wordt dins dagavond de film La Pelle (de huid) vertoond. De film gaat over de corruptie en ontwaarding die heerste in het pas bevrijde Napels van 1943. In de hoofdrollen: Mar cello Mastroianni, Claudia Car- dinale en Burt Lancaster. Aan vang half negen. St. Lodewijksgroep Op 8 december 1984 is het pre cies vijftig jaar geleden dat de Sint Lodewijksgroep werd opge richt. Die dag houdt deze scou tinggroep een reünie. Bij een brand in het clubgebouw in 1977 is het volledige archief van de groep verloren gegaan. Daarom roept de scoutingvereniging ie dereen op die met haar te maken heeft gehad, zich te melden. Dat kan zowel schriftelijk als telefo nisch bij Arjan Herrebout, Lo- rentzkade 54, 2313 GD Leiden, tel. 071-146086 (tussen half zeven en half acht 's avonds). De Sint Lodewijksgroep wil alle leden, oud-leden, oud-stafleden en oud medewerkers uitnodigen voor de reünie. Ze denkt dat er ongeveer vijfduizend mensen lid zijn ge weest. LAK-cursussen Belangstellenden voor de cur sussen van het LAK kunnen zich maandag- en dinsdagavond la ten inschrijven bij het bureau aan Cleveringaplaats 1. Er zijn cursussen op het gebied van mu ziek, drama, beeldende kunst en op audio-visueel terrein. Vrijwilligers De Stichting Voor Het Kind zoekt voor haar afdeling Leiden vrijwilligers die de kinderpostze gel-actie in het postkantoor aan de Breestraat op touw willen zet ten. Het vorige comité bestaat niet meer. De kinderpostzegelac tie bracht vorig jaar in het hele - land 14 miljoen gulden op, geld dat werd besteed o.a. aan geeste lijk of lichamelijk gehandicapte kinderen. Naast de tienduizen den schoolkinderen die de postze gels aan huis verkopen, bestaan er comités die van half november tot en met eind december in het postkantoor wenskaarten en kin derpostzegels verkopen. Wie dat in het Leidse postkantoor voor zijn rekening zou willen nemen, kan zich wenden tot de Stichting Voor Het Kind in Amsterdam, tijdens kantooruren tel. 020- 733911 en vragen naar Caroline Havers. Stuif 'ns in In het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat wordt op woensdagmiddag een 'stuif 'ns in' gehouden. Van twee tot vier uur treedt een goochelaaar op, is er een playback-show en kunnen Pro Juventute De Pro Juventute-kalender met foto's van het koninklijk huis is weer uit. In deze 38ste editie zijn verscheidene nog nooit gepubli ceerde foto's uit particulier bezit opgenomen. De opbrengst van de kalender wordt, zoals elk jaar, uitgegeven ter financiële onder steuning van de hulpverlening aan de jeugd. Informatie over de Pro Juventute-kalender is te ver krijgen bij mevrouw P. Taselaar- van der Knaap, Tiboel Siegen- beekstraat 9 in Leiden. Taalcursussen In de week van 24 september beginnen bij K&O de taalcursus sen, Tot en met 22 september kan men zich laten inschrijven op het bureau aan de Oude Vest 45, dat op werkdagen van negen tot vijf en op zaterdag van negen tot twaalf uur is geopend (tel. 141141). Op het programma staan Bulgaars, Chinees, Deens, Duits, Engels, Frans, Grieks, He breeuws, Hongaars, Indonesisch, Italiaans, Japans, Marokkaans, Nederlands, Nederlands voor buitenlanders, Noors, Portugees, Russisch, Spaans, Tsjechisch, Turks en Zweeds. Emancipatie Het Stedelijk Vrouwenoverleg organiseert donderdag een the mamiddag in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht. De vier emancipatiewerksters van de ge meente lichten hun werk toe. De middag is vooral bestemd voor vrouwen in het vrouwenwerk (buurthuiswerk, vormingswerk, hulpverlening en opvang, alter natieve hulpverlening). Voor kin deropvang wordt gezorgd. Voor meer informatie: Hilde Jansen, tel. 149180. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt donderdag een open avond gehouden over de voortgang van het gebeuren in dit centrum. Er is een jaarver slag gemaakt over het functione ren van het Vrouwenhuis, aan de hand waarvan besproken zal worden hoe het het komend jaar zal gaan. Aanvang acht uur. Go De Leidse Go-Club houdt don derdag een voorlichtingsavond over de denksport go. Dit Japans/ Chinese spel wordt in Nederland steeds meer gespeeld. De avond is in het International Centre, Ra penburg 6, aanvang acht uur. Aansluitend geeft Peter Dulle- meijer van de Go-Club op vijf achtereenvolgende donderdag avonden een cursus voor begin ners. Voor meer informatie: 132229. Historicus onderscheiden - i LEIDEN - In zijn dankwoord tij dens de uitreiking van de Thorbec- kepenning heeft prof.dr. L. de Jong gisteren in de Senaatskamer van de Leidse Universiteit gepleit voor een huldebetoon aan de staatsman Thorbecke in de vorm van een plaquette op het Binnen hof. De Jong noemde het hoog tijd voor een dergelijk eerbetoon om dat er "in ons regeringscentrum nog steeds geen gedenkteken te vinden is voor de vormgever van onze constitutionele monarchie". De historicus en auteur van het standaardwerk 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog' is in het ruim honderd jarige bestaan van de Thorbecke- stichting de tiende aan wie de pen ning is toegekend. Het curatorium van de stichting omschreef in zijn overwegingen bij de toekenning het gehele werk van De Jong als "een unieke prestatie" en "meer in het bijzonder de delen 9 en 10 waarin onder meer de bevrijding en de strijd om de terugkeer van democratische instellingen is ver haald". Prof. mr. H. Daalder, lid van het curatorium van de Thor- becke-stichting, zei in zijn toe spraak dat De Jong naar het oor deel van het curatorium zijn op dracht van 1955 heeft uitgevoerd op een wijze, die eerder meer was dan minder dan hij had toegezegd. "Door een combinatie van organi satie van werkzaamheden, inzet van persoon, vermogen tot verha len en synthetisering heeft hij een werk tot stand gebracht, waarvan zowel in de hedendaagse Neder landse historiografie, als in de in ternationale literatuur over oorlog en bezetting, nauwelijks een gelijk waardige tegenhanger te vinden is", aldus Daalder. Helder De Jong schetste in zijn dank woord uitvoerig het belang van de liberale staatsman Thorbecke. Hij noemde diens ontwerp voor de Grondwet van 1848 "onnavolgbaar helder geformuleerd" en prees ook zijn overige wetgevende en weten schappelijke arbeid. "Begiftigd te worden met een penning die de naam en de beelde naar draagt van deze bij uitstek scheppende figuur uit onze ge schiedenis, is een onderscheiding welke tot dankbaarheid noopt. Het wekt in mij ook een als het ware posthume dankbaarheid jegens Thorbecke zelf. Tijdens zijn leven heeft hij niet veel dankbaarheid ondervonden. Trouwens, na zijn dood hebben de vaderlandse par- pTojTdr L de Jong kreegg^^ende Thorbecke-penni^uU^^ed^voorzijn his^riTcK^^dcHetKonuikr^k der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. foto Dijkstra) tijzucht en kleingeestigheid, aan gewakkerd door de wrok van ko ning Willem III, er zorg voor gedra gen dat het nationale standbeeld dat voor hem werd opgericht, niet in Den Haag werd geplaatst, waar het natuurlijk had behoren te staan, maar min of meer werd weg gestopt op een plein in Amsterdam dat sindsdien zijn naam draagt". Vrijheid Professor De Jong sprak ook zijn dankbaarheid uit aan het adres van de regering die "met de onmisbare steun van het parlement al die ar beid financieel mogelijk heeft ge maakt en er de staatkundige ver antwoordelijkheid voor heeft wil len aanvaarden. Het is vooral die wetenschappelijke vrijheid, een helaas nogal zeldzaam verschijnsel in de huidige wereld, die, zo stel ik mij voor, door Thorbecke's schim met ingenomenheid is en wordt ga degeslagen. In feite (en wij mogen ,ons daarin verheugen) is onze ge hele samenleving doordrenkt van het ruimhartige liberalisme dat hij steeds heeft voorgestaan".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3