mzjxscfMctcam bonder waarborgen afzien v an derde televisienet Die blijheid is niet gespeeld Stedelijk Museum vindt sponsors voor expositie 'Muzikale concessies moeten doen' Ontslag Mart Smeets onzeker )mroepraad in advies: üonny Vink wil overkomen zoals ze is Sahuleka heeft dringend een hit nodig Fools-theater in LYC VTERDAG 15 SEPTEMBER 1984 RADIO-TV-KUNST IIJSWIJK (ANP) - Zonder oldoende waarborgen voor e financiën en de program- la's moet een derde lande- jk televisienet worden af- ewezen. Dit heeft de Om- oepraad gisteren minister {rinkman van WVC geadvi- eerd. Zonder die zekerhe- en leidt het net niet tot ver- terking van het omroepbe- ^el in zijn algemeen cultu- ele functie, aldus de raad. in dat is nu juist de wens van een ïeerderheid van de Tweede Ka ler die de extra zendtijd in hoofd- iak bestemd wil zien voor andere an omroeporganisaties. Een en nder ligt vast in de motie van de :DA-kamerleden Van der Sanden en Beinema. De Omroepraad stelt dat een derde televisienet kan bij dragen tot het instandhouden en mogelijk versterken van het om roepbestel. De raad is ervan uitge gaan dat daarbij de pluriformiteit en een volledig programma wor den gehandhaafd. Wat het NOS-bestuur voor het derde tv-net heeft voorgesteld heeft bij de raad vragen opgeroe pen. Hij twijfelt aan de financiële haalbaarheid, aan de kwaliteit van het programma en aan een even wichtige programmering. Het staat ook te bezien of de uit breiding mogelijk is als de omroep bijdrage met niet meer dan een tientje wordt verhoogd. Wordt tot invoering besloten dan zou ook een nieuw zenderpark moeten worden aangelegd. Gebeurt dit volgens een te verkiezen andere netstructuur, dan moeten particu liere ontvangers hun antenne aan vullen, wat belangrijke kosten met zich brengt, aldus de Omroepraad. Verhoging Uitbreiding van de televisiezend tijd op zichzelf vergroot niet de concurrentiekracht van de omroep tegenover het bedrijfsleven, aldus de Omroepraad. Hij denkt daarom eerst aan verbetering van de kwali teit van de programma's. In dit ver band wordt opgemerkt, dat bij het ontwikkelen van plannen voor drie uur televisie op het derde net is toegewerkt naar verhoging van de omroepbijdrage met een tientje. Een structurele verhoging van de bijdrage zou op haar plaats zijn, vindt de raad, om voldoende arm slag te geven aan de omroep om programma's van voldoende kwa liteit te kunnen brengen. Daarbij wordt opgemerkt, dat Nederland een lage omroepbijdrage kent en dat dit tarief in vijftien jaar is ver dubbeld, terwijl de krant in dezelf de tijd bijna vier en een half keer zo duur is geworden. Over de programmering op het derde televisienet merkt de Om roepraad op dat dit net kan ont snappen aan de kwalificatie rom- melnet. Dan zal de overblijvende tijd moeten worden gevuld door de NOS. Die kan dan voor enige sa menhang in de programmering zorgen. Het derde net is in de eerste plaats bedoeld voor uitzendingen door kerkgenootschappen, genoot schappen op geestelijke grondslag, politieke partijen en instellingen die representatief zijn voor maat schappelijke, culturele en geeste lijke stromingen, door Teleac, On derwijstelevisie, Telebord en Fe- duco, en door jeugdjournaal en nieuws voor gehoorgestoordenen. ,Hoi", roept ze als ze op het po- lium verschijnt. Een vrouw in een )roekpakje van een violet-rozige int. Privé houdt Conny Vink die ndruk van blijheid moeiteloos op. Ze is niet zuinig met het schenken /an aandacht. Vandaar misschien lat ze zo dikwijls en zo goed werkt net kinderen en met gehandicap- :en. Een artieste die tevreden is net het leven en met haar werk. „Ik wil overkomen zoals ik ben. [k ben een blij mens. Op een partij tan ik wel serieus gaan staan zin- jen, maar ik speel in op wat er ge beurt en dus is het feest als men feest wil maken. Als er ruzie ge naakt moet wórden, dan liever ponder mij! Ik ben gelijkmatig van Joor lacques J. d'Ancona carakter. Natuurlijk sta ik niet te springen als er geen muziek is, maar ik ben van nature zeer posi tief en zit niet bij de pakken neer. Zingen vind ik heerlijk en dan straal ik die blijheid uit. Als ik na een optreden ergens de volgende keer terug mag komen, vind ik dat meer waard dan een hit te scoren". En dan realiseert Conny Vink fcich dat enige verdieping mis schien gewenst is. Dat het geen kwaad kan om te voorkomen dat mensen zouden denken dat ze niets te melden heeft. Auto-ongeluk „Ik wil niet in het verleden leven. Als kind heb ik een vreselijk auto ongeluk gehad. Mijn man Frank heb ik ruim vier jaar tot zijn dood begeleid. Dat is nu twee en een half jaar geleden. Hij had kanker en wilde dat eigenlijk tegenover de buitenwereld niet weten. Ik wist het eerder dan hij. Intussen ben ik blijven optreden. In mijn werk kon ik me kwijt...". Ze is 39 en zit ruim twintig jaar in het amusements vak als zangeres. Haar start lag bij het orkest van John Kristel, maar in die tijd trok ze al vaak met artiesten naar tehui zen, ziekenhuizen en revalidatie centra. Dat soort optredens heb ben haar een grote bekendheid be zorgd. Maar er mag geen misver stand over bestaan dat ze niet voelt voor een etiketje. „Ik doe dat spelenderwijs, van nature uit. Ik sta er zoals ik ben en probeer me te geven, zoals ik ooi. eerlijk wil zijn. Het is een uitda ging, erg moeilijk en vaak onder schat. Ook in een psychiatrische inrichting kun je mensen blij ma ken, al uiten ze zich niet zozeer. Soms hoor je van hun begeleiders dat ik bereik waar zij in therapie drie maanden voor nodig hebben". Polonaise Conny Vink zet bij de optredens voor geestelijk gehandicapten de geijkte theaterdiscipline aan de kant. Ze laat zich door hen zoenen, wordt bont en blauw geknepen en troont hen mee in een grote polo naise. Heel apart en onvergelijk baar, een beetje ontroerend zelfs. Maar het is niet het enige wat ze doet. Zomertoumees voor grote firma's, shows, presentaties van kwisprogramma's, personeels- avonden, modeshows en optre dens in kampeercentra en de grote schouwburgen vullen haar agenda. Een ander facet vormen haar kin dervoorstellingen, sjieke partijen of diners. Ze is er gelukkig mee. „Dat is het verdraaid leuke van mijn vak, en ook het spannende. Als er feest is, ben ik er ter opluis tering, ook voor buitenlandse pro gramma's". Toch zien we Conny Vink weinig op de televisie. „Enkele collega's komen wel veel op tv, maar in het land hebben ze minder werk dan ik". Een stel ling die ze niet met namenmate riaal wil illustreren, trouwens. „Ik klaag er niet over, het is wel prima zo. Op een hit zoals destijds met „De Toeteraar" zit ik niet te wach ten. Ik doe niet mee aan de race om de tijd en wil niet bekeken worden als wél of niet hitgevoelig. Natuur lijk wil ik best een goeie plaat ma ken, maar de maatschappijen zijn bang om te investeren. O wee als het geen hit wordt... Over mijn theateroptredens onderhandel ik zelf, ik doe mijn eigen boekingen. Maar zelf bepaal je niet of een lied je een hit wordt". Toch zing je veel oude liedjes, stukken die tien jaar geleden in waren. Conny, aangevallen, alert: „Oud? Frank Sinatra brengt ook nog altijd „My Way". Ik heb een schat aan repertoire waar ik de mensen een hele avond mee bezig kan houden. Als ze mij inhuren we ten ze wat echt bekend geweest is en als ik met orkest zing doe ik al tijd een klein stukje van „De Toete raar" in een medley. Het is een goed lied en ik hoop op een tweede Toeteraar. Ik zoek naar Nederlands repertoire, anders val je helemaal buiten alles. Een populair artiest is iets anders dan een popartiest". Joop Niezen (48) is sportjournalist en woont in Noordwijk. Ooit verdedigde hij zelf teget\ betaling het doel van ADO, AGOW en DHC. Een beenbreuk maakt in 1963 een voortijdig einde aan zijn voet balloopbaan. Hij werd voetbalverslaggever bij de VARA (Langs de Lijnen kwam in 1966 bij het pril le Voetbal International. Daarvan was hij van 1969 I j i hoofdredacteur. Die functie be kleedt hij nu bij het zusterblad Sport International Niezen is een naar eigen zeggen te fanatiek trim mende wielrenner, maar viel er tot op heden geen kilo van af. De afgelopen week heeft hij voor zijn doen bovenmatig veel tv gekeken. Hij wist niet wat hij zag, en verwacht pas over enkele weken weer helemaal de oude te zijn. Het is vrijdagavond. De VARA heeft 'Et Dieu créa la femme' (1956) van Eardot en Vadim op het scherm gebracht en later op de avond een 'documentaire' over het leven van BB. Voordat de laatste vertoond wordt krij gen we eerst de uitreiking van de Nipkov-schijf en de Zilveren Reiss-microfoon aan diezelfde VARA te zien. Nipkov en Reiss zijn prijzen voor tv- en radio mensen, toegekend door hun cri tici. Bij de VARA-tv waren de mensen van de Afdeling Filmza ken de gelukkigen. Mag ik even lachen! De hoogste tv-onder- scheiding omdat ze bij de VARA zulke leuke, aardige en goede films weten te kópen. Beter dan dóérmee konden de tv-critici niet aantonen hoe het gesteld is met de kwaliteit van de eigen pro- dukties van de vaderlandse zui len. Intussen moet ik melden dat BB me nóch in Dieu etc. nóch in haar documentaire imponeerde. Het zedendramaatje van Vadim leek geen ander uitgangspunt te hebben dan de borsten en billen van BB prominent in beeld te brengen. Net als in 1956 vond ik het niks. Het vermocht bij mij geen jeugdsentiment op te roe pen. BB zelf was in haar gesprek over haar leven veel aan het woord maar had weinig te mel den. Haar leven moet turbulen- ter geweest zijn dan ze in het openbaar kwijt wil. Het schrijven van een rubriek je als dit heeft voor- en nadelen. Het nadeel is dat je, plichtsge trouw, zo veel mogelijk wilt zien (je zit dus de hele avond te scha kelen om, zoals Wim Kan zei 'te kijken of het beter wordt'), een voordeel is dat je geconcentreer der kijkt. Ik weet best dat de om roepen hun betere programma's- voor het winterseizoen bewaren, maar dat het 's zomers zó slecht moet, wil er bij mij niet in. Zo werd - op nog steeds vrij dagavond - Fawlty Towers (Ho tel op Stelten) met de manische én depressieve, maar nooit ma- nisch-depressieve John Giro- blauw Gleese toch nog een hoog tepuntje. Waarom zendt de TROS (zater dag) de Benny Hill-show zo laat uit? Vermoedelijk omdat deze Hill meestal een viespeukje uit beeldt, altijd omringd door be vallige jongedames in mini-rok jes waar veel bil uitsteekt. Hill knijpt daar gaarne in. Dus kinde ren naar bed, vader en moeder identificeren zich met Hill etc. en de Tros blijft een fatsoenlijk om roep die géén aanstoot geeft. Dat doet de VARA wèl met Harry Vermeegen als grote leider van de 'Knock out-show'. U be grijpt, ik neem een sprong naar dinsdag zodat ik 'Hemd van je lijf (Kees Brusse) maar oversla. Deze Shell-acteur blijkt géén verteller te zijn als hij het met zijn eigen teksten moet doen. Saai! Vermeegen dus. Of beter de VARA. Het is een tijd slecht ge gaan met die omroep, men was intern verdeeld. Nu echter gaat het goéd met de VARA, want de VARA groeit. De VARA was al aardig groot, maar wil nog groter worden. Net als de TROS. En dus kocht men in Japan de rech ten van de K.O.-show. Laat ik het kort houden. De VARA heeft de kijker in het verleden altijd se rieus genomen. Via de krijsende Vermeegen, die met wanhoop in zijn ogen op TROS-niveau bezig is toont de VARA aan dat men kijkers en deelnemers aan de K.O.-show minacht. Een afgang. De rest in vogelvlucht. Ik zag wat beelden van Urk (EO), waar de straatjes zo stil waren dat er wel op zondagochtend gefilmd móet zijn; keek in een flits naar het Schlagerfestival (TROS) en zag in die paar sekonden al de gê ne over het genre op de gezich ten van de uitvoerenden; ik zag een schitterende aflevering van Landleven (VARA-filmzaken) naar een verhaal van H.E. Bates; Vier Vrouwen - geen (secun dair) geslachtskenmerk te zien, maar wat een erotische span ning; ik zag een uitstekend duel tussen Wim Kayzer en PvdA-bui- tenlandspecialist Harry van den Bergh en daarna goede muziek (Gitarra Bizarra) - beide VPRO; op Duitsland zag ik Franz Bec- kenbauer ten onder gaan in zijn eerste interland als coach (3—1 winst voor Argentinië, verras send goed voetbal) en tenslotte zag ik donderdagavond Gouden Vijver met Mary Dresselhuys (77) en de vorige maand overle den Jan Retèl (66). Een fantasti sche hommage aan Retèl, die zeer ontroerend was als de de menterende, in het verleden le vende oude Norman. Retèl is voor mij jeugdsentiment. In mijn jonge jaren zag ik hem vaak bij de Haagse Comedie, toen hij nog met Elisabeth Andersen ge trouwd was. Al met al een povere oogst. De omroepen wapenen zich tegen de aanstormende commerciële tv. TROS en AVRO zullen dus de kijker nog meer naar de mond praten, de VARA zal nog volkser worden, de NCRV christelijker dan de EO, de KRO katholieker dan ooit, de VPRO kleiner en Veronica nog jonger. Wie via de buis geshockeerd wil worden zal het dus van een persiflerende PSP moeten hebben JOOP NIEZEN Leiden - Het Leids Vrijetijds Cen trum gaat weer aan theater doen. Elke eerste zondag van de maand wordt een groep uit het zogenaam de Fooiscircuit naar de Breestraat gehaald. Het Amerikaanse Pigeon Drop opent de rij op zondag 7 okto ber. In het verleden bracht het LVC, toen nog kreatief Centrum gehe ten, behalve popmuziek ook op jongeren gericht theater. De laatste jaren komen er op vrijdag- en za terdagavonden louter popgroepen. Gezien de grote belangstelling voor de optredens van Foolsgroe- pen, die deze zomer in Leiden wer den gegeven, verwacht de staf van het LVC dat er voor deze vorm van theater voldoende belangstelling in de stad bestaat. Op de 'Foois avonden' - naar een passende bena ming wordt nog gezocht - komen er stoelen in de grote zaal van het gebouw. Voor de Fooisavonden in novem ber en december wordt onderhan deld met Mister Clippy and the Neighbourhoud en Three Wheel Circus. De voorstellingen begin nen steeds om 21.00 uur. HILVERSUM (GPD) Mart Smeets zal hoogstwaarschijnlijk in dienst blijven van de NOS. De af deling arbeidszaken van de NOS verwacht dat de ontslagaanvraag door het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Hilversum niet gehono reerd zal worden. Dit wegens de te genstrijdigheid in de aanvraag, die rept van „dringende redenen" om Smeets te ontslaan, maar als gewo„- ne ontslagaanvraag is ingediend. Wanneer de reden voor ontslag werkelijk dringend is, zo zal de re denering van het arbeidsbureau vermoedelijk luiden, had de NOS Smeets op staande voet moeten ontslaan. Het arbeidsbureau geeft geen commentaar op „lopende za ken", aldus een woordvoerder. Zolang de ontslagaanvraag, waartegen Smeets officieel protest heeft aangetekend, nog in behan deling is, geldt binnen de redactie van Studio Sport de afspraak dat de betrokkene niet in beeld zal ver schijnen. Ingewijden verwachten dat hij ook wanneer zijn ontslag niet doorgaat slechts achter de schermen, als eindredacteur, zal blijven opereren. ARNHEM (GPD) - Neder land staat aan de vooravond van een hernieuwde kennis making met Daniël Sahule ka. Deze week verscheen van de in Winterswijk woonachtige muzikant na een rustperiode van bijna twee jaar, de nieuwe single „Dance in the Street". Insi ders voorspellen het plaatje wederom een hoge notering op de hitlijsten. Daniël Sahuleka durft en wil zich niet aan voorspellingen wagen. „Ik heb geruime tijd gezocht naar nieuwe ideeën en heb nu andere muzikanten om me heen. Boven dien hebben we aan de muziek op zich concessies moeten doen. De nieuwe single is opgenomen met veel blaasinstrumenten. Het klinkt wat voller. Ook het geluid van de drums is sterk aangepast. We moe ten mee met de tijd. Anders raak je achter". De single Dance in the Street' is voor Daniël van groot belang. Af hankelijk van het succes wordt een nieuwe (vierde) langspeelplaat op genomen. „Een hitje in Nederland is leuk", vindt hij. „Maar het bui tenland trekt me ook. Als de nieu we elpee eenmaal uit is ga ik vast en zeker ook naar Japan. Daar heb ben ze de vorige keer nog para pluutjes laten maken met mijn naam erop. Die zullen ze nog wel hebben". Met zijn nieuwe band (Jane Pu- tuhena zang; Ruth Haumahu - zang; Ben Baan keyboards; Ed Simpson Baikie - bas; Erik Karse- meyer - percussie en Rob Peters - drums) heeft de Winterswijker de afgelopen maanden veel gerepe teerd. „We zijn goed voorbereid op een nieuwe toernee. Immers, de fans verwachten veel van me. De hit „Wake up" is nog niet geëve naard. In het jaar dat dat plaatje hoog scoorde (1982) werd Daniël onderscheiden met de Gouden Harp en bovendien de fel begeerde Edison. Behalve een binnenlandse toer, ligt ook een bezoek aan Duits land, België, Luxemburg en moge lijk Frankrijk in het verschiet. Met andere Europese landen zijn on derhandelingen gaande. Na het triomfjaar leek Sahuleka echter als sneeuw voor de zon ver dwenen. „Ik heb toch ontzettend veel gedaan. Alleen lijkt het alsof ik heb stilgezeten, omdat er geen platen zijn uitgebracht. De afgelo pen tien maanden hebben we bijna continue geoefend. Het gaat nu ho pelijk allemaal weer opnieuw be ginnen. De twee nieuwe zangeres sen zijn erg creatief en dragen veel Daniël Sahuleka: "In Japan hebben ze nog parapluutjes met mijn naam Afwezigheid ideeën aan. Daar heb ik echt maan denlang naar moeten zoeken. De bezetting is verder helemaal De meningen over Sahuleka's nieuw. Alleen bassist Ed Simpson lange afwezigheid zijn verdeeld. Baikie is een oud-gediende uit de „Het is het risico van het vak. Als je begeleidingsgroep". een hit hebt, kun je nergens stuk. Dat heb je niet in de hand. Je moet altijd doorgaan. Ook al zegt ieder een dat je het al gemaakt hebt". Over de eventuele videoclip die de single „Dance in the Street" vi sueel moet ondersteunen, kan Sa huleka nog geen zinnig woord zeg gen. „Je moet het zo goedkoop mo gelijk doen. Een budget van tien of twintig mille. Dan is het op. Bui tenlandse acts kunnen tonnen in vesteren in zo'n filmpje. Als ik zo'n clip zie, vraag ik me altijd af waar ik in godsnaam mee bezig ben. Die filmpjes zijn zo verschrikkelijk goed. Daar kun je in Nederland nauwelijks aan denken, omdat er geen geld voor is. Slechts heel af en toe slaagt een Nederlandse groep erin om een goede clip te maken. Voorbeeld daarvan is Golden Ear ring". De opkomst van veel nieuwe (Engelse) bands heeft Sahuleka tij dens zijn lange afwezigheid danig aan het denken gezet. Het heeft hem ook geïnspireerd om andere dingen te doen en nieuwe instru menten in zijn band toe te passen. Zo beschikt drummer Rob Peters nu ook over zogenaamde „syn- drums", waarmee een computer achtig drumgeluid wordt geprodu ceerd. „Je moet up-to-date blij ven", weet de op het eiland Java geboren muzikant. „Eigen creativiteit moet je opti maal blijven gebruiken. Kleine gongetjes en een vaste compacte drum-sound, dat zijn in de heden daagse muziek belangrijke ingre diënten. Deze single is de truck die een gigantische trailer moet trek ken. De trailer stelt dan de elpee voor", legt hij uit. AMSTERDAM (ANP) - Het Stede lijk Museum in Amsterdam heeft de sponsoring rond van de grote tentoonstelüng van schilderkunst na 1940 die van 15 december dit jaar tot en met 14 april 1985 gehou den zal worden. Philips en de KLM zullen deze tentoonstelling finan cieel ondersteunen. Dit heeft een woordvoerder van het Stedelijk gisteren meegedeeld. Hij noemde de tentoonstelling één van de grootste die ooit is ge houden. Onder de titel „La Grande Parade", onléënd aan een beroemd schilderij van Fernand Léger, zul len in dertig zalen ongeveer 250 werken te zien zijn van veertig in ternationaal bekende kunstenaars. Onder hen bevinden zich Piet Mondriaan, Pierre Bonnard, Pablo Picasso, Henri Matisse, Francis Ba con, Willem de Kooning, Karei Ap pel, Jackson Pollock, Georges Bra- que en Jasper Johns. Het is volgens de woordvoerder, de eerste keer dat de verschillende generaties kunstenaars op deze wijze worden samengebracht. De tentoonstelling wordt samenge steld door de scheidende directeur van de Stedelijk Museum E. de Wilde. De werken komen zowel uit openbare als uit particuliere verza melingen in de Verenigde Staten en een groot aantal Europe&e lan den. Veel schilderijen zyn nog nooit eerder tentoongesteld. Met de organisatie van de ten toonstelling, zoals transport en ver zekering, zijn grote bedragen ge moeid. De woordvoerder wilde echter niet zeggen om hoeveel geld het gaat. Philips ondersteunt het evenement „omdat gebeurtenissen van wereldformaat zoals deze ten toonstelling ook aandacht krygen binnen de voor Philips belangrijke doelgroepen". Voor de KLM past de financiële steun binnen het stre ven „hoogwaardig toerisme" naar Nederland te trekken, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 33