Een pastoor die al naar 19% uitkijkt 'Niet doorgaan wielerronde schuld van organisatoren' Boekje over 125 jaar Matthias is alleen 'een tussendoortje' Komst woonwagenkamp dubieus Relikwie Matthias in kerk? Voorschoten praat met winkelier over tuin PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 Week lang feest in Warmond De Warmondse Matthiaskerk, gezien door de ogen WARMOND - De feestelijkheden rond het 125-jarig bestaan van de Matthias-kerk beginnen morgen met een tentoonstelling over de ge schiedenis. Om 15.30 uur geeft het koor van de Bavo-kathedraal een concert. Dinsdag is in de aula van Mariënhaven om 20.00 uur een dia voorstelling over kerken en ker kenbouw, waarbij ook optredens te beluisteren zijn van het Mat- thias-koor en het koor van de her vormde gemeente. Woensdag is in de Meerpunt een jeugdavond, waarbij onder meer een cabaret van Amnesty Interna tional, de Chili-groep, films en priesterarbeider Fred Keessen te zien en te horen zijn. Donderdag middag (twee uur) komen de be jaarden aanbod middels een feeste lijke eucharistieviering in huize Li- duina. Vrijdag treden voor de leer lingen van de Hummelburcht en de Leerhoeve de clowns Lexy en Joco op. Zaterdag 22 september is om 19.00 uur een feestmis in de kerk, verzorgd door de leerlingen van de 'Leerhoeve', terwijl op zondag om 11.30 uur vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam Zuidgeest een plechtige hoogmis opdraagt. Om 13.00 uur is er koffiedrinken in de pastorietuin, waarbij onder meer de blaasgroep Just Brass, de to neelgroep St. Mattias en het kih- dercircus Atléta optreden. WARMOND - "Vorig jaar kwamen ze dus toevallig tot de ontdekking dat dit jaar het 125-jarig bestaan van de Matthias-kerk is. Ik heb, toen ik nog pastoor was, re gelmatig in het kerkblad over de geschiedenis van de kerk gepubliceerd. En toen vroegen ze me wat te schrij ven. Nou, heb ik toen ge zegd, als je een verhaaltje wüt hebben, dan kan dat". Hij heeft het op vergeeld krantepa pier afgedrukte verhaal over hon derd jaar Matthias op de tafel voor hem liggen. Veel materiaal voor zfjn verhaal over de 125 jaar oude kerk heeft de sinds bijna twee jaar gepensioneerde Warmondse pas toor J. Saulenn er echter niet uit kunnen putten. "Nou ja, er zitten dus erg veel fouten in. De eerste fout is al dat het eeuwfeest in 1958 werd gevierd. Daarmee waren ze dus een jaar in de war, om te begin nen. En er zitten nog veel meer missers in. Er werd ter veront schuldiging toen beweerd dat er maar heel weinig archiefmateriaal was. Toen ik hier kwam vond ik echter op de zolder van de pastorie twee kisten vol met bescheiden vanaf 1796. Nou, als je dat eens gaat uitzoeken.... Ik vond bijvoor beeld een map met alle rekeningen over de bouw van de kerk. Daar kun je heel wat van de geschiede nis van afleiden". Saulenn onderzoekt al 25 jaar de geschiedenis van zijn eigen familie en heeft zich sinds zijn pensione ring in oktober 1982 met overgave op de geschiedenis van Warmond en de Matthias-parochie gestort. Het boekje ('Nou, niet overdrijven. Zeg maar brochure') over 125 jaar Matthias is maar een tussendoor tje: "Ik zat veel meer te werken aan 1996, als de parochie tweehonderd jaar bestaat. Dan moet er toch maar eens echt iets fatsoenlijks verschijnen". - U bent al aan 't schrijven daar voor? "Nee, ik ben nog met het bron nenonderzoek bezig, allerlei din gen bij elkaar scharrelen. Dat is be langrijk. Voor het zoekraakt, moet je het bij elkaar verzameld heb ben". Burcht Hij wil het verhaal nog wel even oplepelen: na de hervorming gin gen de Warmondse katholieken kerken in het Huis te Warmont. Toen dat in 1765 in andere handen overging, was dat afgelopen en moesten de gelovigen naar de Sas- senheimse Pancratius. Dat werd op den duur nogal bezwaarlijk, en in 1787 werd een poging gedaan om een kerkje te bouwen tussen de Leede en de Kerkstraat. Dat mis lukte. In 1796 konden de katholie ken echter het remonstrantse kerk je (dat achter de huidige Burcht ligt) overnemen. Rond 1800 bouw den ze er een pastorie vóór: De Burcht. Het kerkje werd te klein en de eerste pastoor - Groen - kocht schuin tegenover de Burcht een paar stukken grond. In 1827 ver kocht men een stuk aan de ge meente. Dat werd het katholieke kerkhof. Tot die tijd konden de ka tholieken namelijk hun doden wel begraven op het protestante kerk hof bij de ruïne, maar de katholie ke plechtigheden waren taboe. Veel Warmonders liggen daarom op de katholieke begraafplaats in Voorhout. In 1857 was het dan zover: de Leidse architect Molkenboer kreeg opdracht voor een ontwerp, en twee jaar later stond de kerk er. Niet zonder problemen, want de aannemer ging tijdens de bouw failliet. In eigen beheer werd ver der gebouwd. Dat heeft grote ge volgen gehad. Al in de eerste jaren sloeg het vocht door de muren en tientallen jaren bleef het kwakke len met het gebouw. Toen in 1896 gebrandschilderde ramen werden aangebracht, moesten gelijk de muren nieuw worden opgetrok ken. De Matthias is een grote kerk ge worden: "Ja, hij is ook wel een beetje groots opgezet omdat inder tijd het groot-seminarie hier was en er nog geen kathedraal was in Haarlem. We hadden toen nog het idee dat hier de prietserwijdingen Warmondse ouderen kunnen samen eten WARMOND - Stel: je bent wat ouder, je woont alleen of 'maar' met z'n tweeën en je wilt tijdens die steeds terugkerende maaltijden wel eens een ander gezicht naast je zien. In Warmond kan dat. Sinds gistermid dag nuttigen Warmondse ouderen elke tweede vrijdag van de maand een maaltijd in het Stationskoffie huis. Volgens mevrouw Sander van het Ouderen Overleg Warmond was de eerste gezamenlijke maaltijd een groot succes. Veertien mensen, in leeftijd variërend van zo'n 60 tot 70 jaar, waren aangeschoven. Dat kunnen er die volgende keer nog meer worden, denkt mevrouw Sanders. Het Ouderen Overleg heeft het initiatief voor de gezamenlijke maaltijden genomen omdat uit e gehouden enquête is gebleken dat mensen daar behoefte aan hebben. Meeste partijen voelen niets voor Korte Vliet DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De komst van een kampje voor drie woonwagens aan de Korte' Vliet in Voorschoten is uiterst on zeker geworden. Het ministerie voelt niets voor die plek. Ook de inspecteur van de volksgezond heid is ertegen, omdat even verder op aan de Leidseweg een rioolwa ter-zuiveringsinstallatie ligt. Dat werd gisteren duidelijk bij de Raad van State. Bij dit rechtsor- gaan in .Den Haag had de mogelij ke toekomstige buurman van het woonwagenkamp, jachthaven-ei genaar Klaassen, een bezwaar schrift tegen het plan ingediend. Hij is bang dat, als het kamp er wel komt, bezitters van jachten zullen aarzelen om aan zijn kade af te meren. "Aan boord van dat soort schepen is namelijk erg veel dure apparatuur", zo legde zijn raads man gisteren aan staatsraad Roe ien uit. De jachthaven zou dan voortdurende bewaking moeten inhuren en dat is een kostbare zaak. De raadsman van Klaassen wees er bovendien op dat er ook aan de van het seminarie zouden kunnen plaatsvinden Daar is inderdaad nooit iets van gekomen, nee". Maar toch: na de oorlog moest de kerk worden uitgebreid. De 500 zit plaatsen boden niet voldoende plaats meer aan de gelovigen. Aan vankelijk waren er plannen de kerk te verlengen 'maar dat is ge lukkig niet doorgegaan'. Uiteinde lijk werd in 1950 de Petruskapel aangebouwd, goed voor ongeveer honderd extra plaatsen. Tijd Saulenn vertelt het verhaal bijna uit zijn hoofd. Want interesse voor geschiedenis heeft hij zijn hele le ven al gehad. Waarom? "Ik zou het liefst weten hoe Warmond er over honderd jaar uitziet. Dat kan na tuurlijk niet, maar je kunt wél de stap terug maken en zien hoe War mond er honderd jaar geleden uit zag. Van daaruit kun je dan probe ren naar de toekomst te kijken- "."Weet je, het merkwaardige is dat mensen denken dat het altijd zo gweest is zoals het in hun jeugd was. Als ik wel eens échte War- monder sprak...als je hun familie geschiedenis nagaat dan kom je er- De gepensioneerd pastoor Saulenn: er over honderd jaar uitziet' achter dat hun grootvader ook pas in 1850 in Warmond is komen wo nen. Als je kijkt naar alle devoties: die zijn weggevallen. En dat zijn ook maar tradities die nog maar vijftig of honderd jaar oud zijn, zo als bijvoorbeeld de Maria congre gatie" "Wat ik bedoel is: als je oude mensen spreekt, dan zeggen die zo vaak: ja, maar vroeger was dit zo leuk... de kermis was zo leuk... Nou goed, dat hebben ze dan toevallig meegemaakt. Maar de tijd veran dert enorm. Je kunt niet tegen jon gelui van nu zeggen: dat moetje zo blijven doen als wij het altijd ge daan hebben". - Heeft u daar als pastoor nooit moeite mee gehad? "Nee, ik denk dat het alleen maar verstandig is om je zo op te stellen. Je kunt zeggen dat de mensen die in 1850 deze kerk hebben ge bouwd, nooit gedacht kunnen heb ben dat die in 1950 verbouwd zou worden. En de mensen van 1950 zullen nooit gedacht hebben dat al les in 1980 zo veranderd zou zijn: het teruglopende kerkbezoek, het veel minder betrokken zijn bij de kerk". "Laatst had ik een gesprek, en daarin zei ik dat tegenwoordig elke tien jaar zeker voor een eeuw van vroeger staat. Alles gaat zoveel sneller. Als je kijkt naar mensen van mijn leeftijd, wat die hebben meegemaakt: de eerste fiets, de eerste auto, de eerste radio; televi sie, telefoon, de eerste mensen op de maan...". Optimist Aan een toekomstvoorspelling, gebaseerd op.de geschiedenis, wil hij zich echter niet wagen: "Die is natuurlijk ook niet te voorspellen. Als je ziet hoe de mensen in 1600 leefden, kun je je voorstellen dat dat in 2000 heel anders is. Maar hoe.... nee. Als ik jou een vraag mag stellen: hoe ziet die krant van jullie er over tien jaar uit? Kun jij dat zeggen? Nee toch? Maar we moeten in elk geval van het idee af: het is vandaag zo, dus zal het mor gen ook nog wel zo zijn. Dat zou je de les van de geschiedenis kunnen - Bent u optimistisch over de toe komst? "Ach, die mensen van 1850 had den ook allerlei angsten voor de toekomst. Maar in plaats daarvan is het hier toch veel welvarender geworden? De mensen hebben het toch allemaal beter? De gezond heidszorg is veel beter, de zuigelin gensterfte veel minder dan vijftig jaar geleden. Het hoeft echt niet al lemaal op kernoorlogen uit te draaien Ja, ik ben een optimist. Allicht Ja, er zijn wel pessimis ten ook, maar ach, het komt wel weer goed". - Kunt u zich voorstellen dat men sen pessimistisch zijn? "Ja, hoor, heel goed zelfs. Maar ja, zelf heb ik daar nooit zoveel moeite mee. Wat de ontkerkelij king betreft: ik ben ervan over tuigd dat dat maar een tijdelijk ver schijnsel is. Iets dat er in gebakken zit, dat al eeuwenlang van genera tie op generatie is overgegaan, dat krijg je er niet in honderd jaar uit. Ik zeg ook altyd tegen oudere men sen: jullie kinderen gaan mis schien niet meer zo naar de kerk, maar liet kan best dat jullie klein- of achterkleinkinderen weer heel religieus zijn". "Ik heb veel met bekeerlingen te maken gehad. Ik vroeg die altijd: heb je soms roomsigheid in je fa milie. En dan kwamen de verha len: ja, oma was heel religieus of zo. Ik bedoel maar: het is net zoiets als je nationaliteit of een bepaalde vaardigheid in je familie. Het komt toch steeds weer terug". WARMOND - In de Warmondse Matthiaskerk ligt nog altijd een stukje gebeente van deze 'dertiende' apostel, die door het lot werd aangewezen als opvolger van Judas. De oorsprong van de Mat- thiasverering ligt volgens pastoor Saulenn waarschijnlijk in de vierde eeuw. Koningin Helena, de moeder van keizer Constantijn, werd in 313 christen en nam relikwiën van Matthias mee na een bedevaart in het Heilige Land. Het gebeente kwam uiteindelijk terecht in Trier, de hoofdstad van het Westromeinse rijk en zetel van Constantijn. Door de volks verhuizing raakte het gebeente van Matthias zoek, maar rond 1100 dook het toch in de buurt van Trier weer op. Via - waarschijnlijk - de onder meer in Trier gevestigde orde der Benedictijnen kwam een stukje van het gebeente naar Warmond. De broeders in Trier onderhielden onder meer contact met hun confraters in Egmond en Gent. Ook in Warmond zijn de Benedictijnen van oudsher ge vestigd. Of de in de Matthiaskerk bewaarde relikwie van Matthias echt is, Saulenn durft er geen eed op te doen. "Maar dat is ook niet zo belangrijk, het gaat er vooral om dat er een band is met het verle den, met de christenen die in die tijd hebben geleefd", aldus Sau lenn. Agenda OEGSTGEEST - De wielerronde die vanmiddag in Oegstgeest zou worden gehouden, gaat niet door. Het lijkt een eenvoudige medede ling, maar de organiserende onder nemers van winkeliersvereniging Oegstgeest Actief beschouwen het als een drama. "Zes weken zijn we in touw geweest, en dan krijg je twee dagen voor zo'n evenement van de burgemeester te horen dat het niet doorgaat. Ik krijg de nei ging te emigreren", zegt bestuurs lid J. Schohaus. Burgemeester Scheenstra rea geert krachtig, maar beheerst. "Men speelt het slachtoffer en pro beert ons de zwarte piet toe te spe len. Maar zo liggen de zaken mooi niet", zegt hij. Volgens hem zitten juist de organisatoren fout. Im mers, een maand geleden had wet houder Van Hazel laten weten dat Oegstgeest alleen akkoord kan gaan met de ronde wanneer ook de Leidse politie toestemming geeft. Het parcours (lopende over de Kempenaarstraat, Geversstraat, Leidsestraatweg en Warmonder- weg) bevindt zich namelijk gedeel telijk op Leids grondgebied. De organisatoren verzuimden echter een briefje te schrijven aan de politie van de buurgemeente. Dit ontdekten ambtenaren op 30 augustus, de dag waarop Koorn- stra, organisator van de ronde en voorzitter van de Du Prie-ploeg, de zaak wilde afhandelen. B en W ble ken in de vergadering" van 4 sep tember nogal ontevreden over deze handelwijze. Ook de te verwachten .verkeersproblemen speelden toen .stevig mee. En de eerste burger vroeg Koornstra een ander par cours te kiezen, lopend over de Hofbrouckerlaan, Piet Heinlaan, Admiraal de Ruiterlaan en Hof- dijcklaan. Hier worden op konin ginnedag altijd de wielerrondes ge houden. De ondernemers wezen het voorstel echter van de hand. Als sponsor willen zij dat de ronde langs hun winkels voert. Ze bleven dan ook vasthouden aan het oude parcours en schreven dit aan de Leidse politie. Deze rea geerde negatief. Men kan de man kracht niet missen en vreest de af sluiting van de Geversstraat, Warmonderweg en Leidsestraat weg. Het zijn belangrijke straten, daar kun je niet vier uur lang het verkeer uit weren, heet het. Boven dien heeft het Academisch Zieken huis op zaterdag ongevallendienst en komen dus uit de hele regio am bulances naar het gebouw. Er was een patstelling en Scheenstra benaderde zijn Leidse collega Goekoop. Deze organiseer de een gesprek tussen Leiden, Oegstgeest, NZH en politie. Vol gens de politie concludeerde het gezelschap bij die gelegenheid dat het evenement te gevaarlijk is, maar volgens Scheenstra kwam de Leidse politie toen met een alterna tief op de proppen. De Gevers- straat en Leidsestraatweg zouden maar in één richting worden afge sloten. Het verkeer uit. de richting Leiden zou gewoon door de straten kunnen blijven rijden, zij het over de 'verkeerde, zuidelijke rijstrook'. Oegstgeest wees het voorstel af. Ze vreesde opstoppingen in de ei gen gemeente. Toen Koornstra in zag wat dit betekende begon hij te klagen over gezichtsverlies, ver klaart de burgemeester. Tevens zou de organisator op tafel hebben gegooid dat men 1.500 gulden had uitgegeven aan advertenties en wedstrijdgelden en. flink had moe ten betalen voor het laten omrijden van NZH-bussen. Scheenstra had een eenvoudige oplossing: men moest gewoon het alternatieve 'oranje-parcours' nemen. Koornstra voelde er weinig voor, maar kreeg bedenktijd tot 12 uur gisteravond. Hij liet echter niets meer van zich horen, zegt Scheen stra over de man die ook voor de krant onbereikbaar was. En alles overziende vindt de burgemeester dan ook dat de gemeente geen en kele blaam treft. "Wanneer de or ganisatoren met een rekening ko men, zoals Ze hebben aangekon digd, krijgen ze hem per omme gaande weer terug", besluit hij. DEN HAAG Af OORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten zal op nieuw met Voorstraat-winkelier P.J. Verhoog gaan onderhandelen om een deel van zijn tuin in bezit te krijgen. Dit maakte wethouder Van Dalen gisteren bij de Raad van State bekend toen het bezwaar schrift van Verhoog tegen de nieu we bestemming van een deel van zijn tuin werd behandeld. De gemeente wil namelijk het parkeerterrein achter Verhoogs tuin uitbreiden met achttien plaat sen en daarvoor is een stuk van zijn tuin noodzakelijk. Nu heeft de ge meente over de overname van de grond al eens met Verhoog onder handeld maar die onderhandelin gen werden in 1981 gestaakt. Een groot probleem voor de winkelier is het hoogteverschil van 80 centi meter dat er tussen zijn tuin en het al bestaande deel van het parkeer terrein is. Hij vreest daardoor voor een goede afwatering van zijn per ceel. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-01 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco 22-02 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Stadhuisplein - Manifestatie Amnesty International, tot 17 uuh Leiderdorp Van der Marckstraat - muziekconcours Tamarco met 20 muziekverenigingen, tot 18 uur. Voorschoten Gasterij Floris V - Voorstraat, optreden feestje t.g.v. 11-jarig bestaan, 16-20 t ZONDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 11-17 uur. Middelweg '19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 dag', 15 u... Zoeterwoude Industrieterrein - Energieweg, traktor- behendigheidswedstrijd, 10.30 uur. Leiderdorp Manege Liethorp - De Bloemerd, pony en paardenspektakel, open dag met di verse wedstryden, 10 uur. Voorschoten Lindehoeve - disco 14 uur. Warmond Matthias kerk - Concert koor Kathe draal St. Bavo, 15.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 14 tot 21 sep tember door: Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kennedylaan 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. kant van de woonwagenbewoners weinig animo is om op zo'n klein kampje te gaan staan. Het blijft nog even afwachten of Klaassen opgelucht kan ademha len. De inspecteur en het ministe rie mogen dan wel tegen zijn, Voor- schotens wethouder Van Dalen ziet nog wel kansen voor het kamp. Hij vindt dat op elke plaats wel wat valt aan te merken. Wel verklaarde hij gisteren dat, als het ministerie het woonwagenkampje niet subsi dieert, de gemeente Voorschoten het niet in haar eentje zal gaan be kostigen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon:.071 -144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Jaarabonnement 240.50 Plv. Alg. redactiechef: Restitutie is niet toegestaan. Per post 330,- J. M. J. Post Commentaren: W. F.J. Wirtzen A. A. van Brussel H. v d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin. buit./eco.) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2