Een rugbalans die loopt als een trein Het topje van de ijsberg Drugssmokkel Schiphol steeds geraffineerder ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 EXTRA PAGINA 23 Een rugbalans kan uitkomst bieden voor mensen met rugpijn als gevolg van een verkeerde zit- of stahouding. Tot voor kort alleen in gebruik bij de fysiotherapeut, nu ook bij de drogist of apotheker verkrijgbaar. Het gat in de markt van een Alphense huisarts. Een halve bol met een ronde plank erop, dat is in wezen de rugbalans. Een apparaat dat bij menige fysiotherapeut al ettelijke jaren is te vinden. De Alphense huisarts Flip Stehouwer (35) had, na rugklachten, zelf baat bij oefeningen met deze houten constructie. Toen kwam het idee bij hem op om deze eenvoudige doch doelmatige rugoefenaar binnen het bereik van een breed publiek te brengen. Een klein jaar later en ettelijke duizenden gulden aan onderzoek en produktiekosten armer, lag de in plastic uitgevoerde en deels met water gevulde rugbalans, voor bijna zeven tientjes bij drogisterijen en apotheken in de etalage. "En de verkoop loopt als een trein", zegt Stehouwer. "Ik heb indertijd een houten balans bij de fabriek gekocht. Voor een arts is er wel gemakkelijk aan te komen. Het ding kostte meer dan honderd gulden. Als je dat via de normale kanalen in de handel wilt brengen, dan betaalt men in de winkel toch al gauw driehonderd gulden". Het ding Het principe van de rugbalans, die Stehouwer steevast aanduidt als 'het ding', is dat door de bolconstructie het apparaat slechts op één manier in balans kan zijn. Volgens de Alphense arts geldt dat voor het menselijk lichaam ook. Als men dus op de rugbalans gaat staan moet men de rug recht houden. De spieren krijgen het dan flink te verduren en dat is juist de bedoeling. "De wervelkolom bestaat uit een stapel blokjes met spiertjes, die in werking treden als je scheef staat. Als je houding verkeerd is, dan zijn die spieren de hele dag bezig om de boel recht te trekken, vandaar dat er soms rugpijn ontstaat", zo licht de Alphense huisarts toe. Stehouwer verwacht dat onder anderen mensen met een verkeerde zithouding, mensen die de hele dag staand werk doen en een beetje voorover gebogen staan en chauffeurs baat zullen hebben bij de oefeningen op de balans. "Door oefeningen op de rugbalans wordt de rug bij elkaar gehouden. Het spiercorset van de rug - als die spieren verslappen heeft de rug te weinig steun - wordt door de rugbalans versterkt en men leert een goede houding aan". "Mensen die slecht ter been zijn kunnen zittend oefenen. En niet alleen het spiercorset wordt versterkt, ook de samenwerking van de grote en kleine spieren. De rugbalans is geen oplossing voor alle rugklachten, maar kan wel iemands houding verbeteren waardoor de wervels minder zwaar worden belast". "Je kunt het ding overal en simpel gebruiken. Ik ken iemand die zich erop scheert, en mensen die de krant erop lezen. Zelf kijk ik naar het journaal op het ding. Het is geschikt voor kinderen, die er spelenderwijs op kunnen oefenen, en mensen met terugkerende rugklachten. Je kan er ook op oefenen om rugklachten te voorkomen". Uit de hand "De verkoop", meent Stehouwer, "is vooral gericht op mensen die niet naar de huisarts gaan. Er zijn genoeg mensen die niet weten hoe ze hun rug moeten gebruiken. En om nou een geneeskrachtige steen voor je buik te hangen of kruiden tussen je schouderbladen te leggen, dat helpt natuurlijk ook niet". "Bij wijze van proef zijn er aanvankelijk driehonderd rugbalansen op de markt AFLEVERING 9 De toenemende stroom verdovende middelen die via de luchthaven Schiphol ons land binnenkomt, staat niet in verhouding tot de wijze waarop de recherche daar z'n werk moet doen. Kamertjes met onderschepte ladingen drugs puilen uit, en soms kan er voor arrestanten nauwelijks celruimte worden gevonden. "Toch slagen we er in om drugsorganisaties op een geraffineerde manier onderuit te schoppen, waardoor er in elk geval iets van een dam wordt opgeworpen", aldus commandant Kamp van de recherche op onze nationale luchthaven. Drugs in walnoten, in schoe nen of tussen garnalen. Het zijn maar enkele manieren waarop organisaties in verdo vende middelen heroïne, co caïne, hasj of marihuana Ne derland proberen binnen te smokkelen. De hoeveelhe den drugs die ons land bin nenkomen worden de laatste jaren groter en groter. Zon der dat men een dergelijke bewering met harde cijfers kan staven bestaat bij politie en justitie die rotsvaste over tuiging. Ondanks de inspan ningen van recherche, doua ne en andere opsporingsau toriteiten leeft eveneens de overtuiging dat slechts op een klein deel van de inge voerde drugs de hand kan worden gelegd. De media mogen dan met gro te regelmaat berichten over het oprollen van heroïnelijnen en het doen van enorme hasjvangsten, op grond van berekeningen - ge maakt naar aanleiding van ken nis over het gebruik en de vraag naar drugs in Nederland - wordt er landelijk per jaar waarschijn lijk niet meer dan 5 procent van de aangevoerde drugs opge spoord. Van die 5 procent wordt ongeveer een derde deel op Schiphol in beslag genomen, voornamelijk hard drugs (heroï ne en cocaïne). De 35 man sterke recherche van de rijkspolitie op Schiphol is het grootste deel van de werktijd kwijt aan narcoticazaken. Niet alle tijd, want in tegenstelling tot grotere politiekorpsen elders in den lande (waar speciale narcoti cabrigades zijn opgericht), om vat het pakket werkzaamheden op Schiphol ook bemoeienis met de 'gewone criminaliteit' als in braak, diefstal en mishandeling. Uiteraard kan men wel terug vallen op de steun van de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag, waar de infor matie van alle politiekorpsen wordt verzameld, geanalyseerd en gedistribueerd. Ook worden er intensieve contacten onder houden met de zogenaamde liai son officers; dat zijn in het bui tenland gestationeerde agenten, speciaal belast met de opsporing van drugszaken. Nijpend Toch Ijjken de werkomstan digheden van de recherche op collega's in Zürich geïnfor meerd. Ook hebben we gebeld met Rome, omdat het vliegtuig als eindbestemming Sicilië had. In Zürich constateerde men dat zich twee andere personen met twee koffers bij het tweetal voeg den. Uiteindelijk heeft men het viertal op Sicilië aangehouden. Ze bleken 9 kilo cocaïne bij zich te hebben". "Kijk, de beslissing om die mensen van Schiphol te laten vertrekken draagt een bepaald risico in zich en je laat dergelijke verdachten alleen vertrekken als je de zekerheid hebt dat men de zaak in Zürich en Sicilië onder controle kan en wil houden. Ei genlijk zou je eigen mensen mee moeten sturen, dat doen we soms ook, maar vaak kan het niet". Bovengenoemde werkwijze wordt overigens alleen toegepast als het om niet-Nederlanders gaat die Schiphol slechts als transithaven gebruiken. Dam opwerpen Kamp zegt dat de samenwer king met buitenlandse collega's prima is. De beeldvorming dat Nederland coulant zou zijn ten opzichte van hard drugs ("Over soft drugs praten we maar niet, daar moeten we mee leren le ven") is naar zijn mening ver keerd. Hij wijst op de wetgeving die een aantal jaren geleden is aangepast: de gevangenisstraf fen voor hard drugs zijn toen op geschroefd van 4 tot 12 jaar. Naar zijn mening weet justitie in het buitenland heus wel wat men aan de Nederlandse politie en justitie heeft. "Wy verlenen ook volop onze medewerking aan strafprocessen in het buitenland wanneer de opsporing van een zaak is begonnen op Schiphol". Bekend is dat de cocaïne voor al afkomstig is uit Zuidameri- kaanse landen, de heroïne uit Zuid-Azië. Heroïne wordt tegen woordig ook wel via Afrikaanse landen getransporteerd om op die manier Nederland onopval lender binnen te komen. Verdo vende middelen die men op Schiphol achterhaalt worden korte tyd opgeslagen in een ka mertje van het gebouw waar de rijkspolitie zetelt. Na toestem ming van justitie worden de drugs onder zwaar gewapende politiebegeleiding 'ergens' in Leiden vernietigd. Indammen van de constante stroom narcotica lijkt vrijwel een onmogelijkheid. Kamp zegt dat die constatering de recherche niet frustreert. "Wij kunnen op Schiphol toch veel doen. Schip hol kun je beschouwen als een directe grens tussen Nederland en andere landen, bijvoorbeeld Nederland-Thailand, Nederland- Pakistan en Nederland-Colum- bia. Op Schiphol is de controle tamelijk streng, maar ja, als het niet via Schiphol lukt gaan orga nisaties andere wegen zoeken. De Beneluxgrens ben je natuur lijk zo over. De zeehavens wor den ook steeds meer gebruikt. Toch slagen we er in samenwer king met andere korpsen wel in om organisaties op een geraffi neerde manier onderuit te schop pen, waardoor er in elk geval iets van een dam wordt opgewor pen". Twee grote vangsten. Partijen van 22 kilogram heroïne (onder) zijn geen uitzondering meer op Schiphol. (foto's avp/gpd) Flip Stehouwer met zijn rugbalans: "Ik ken iemand die zich erop Scheert". (fotoNannoBloupot) gebracht. Ik zeg liever niet hoeveel we er hebben verkocht. Uit concurrentieoverwegingen. Maar als we er meer nodig hebben, kan de fabriek ze zo erbij maken. Momenteel zijn we bezig een organisatie op te bouwen die voor de landelijke verspreiding kan zorgen. Mij loopt het anders uit de hand". De zaken die Stehouwer doet met de rugbalans heeft hij inmiddels ondergebracht in de commanditaire vennootschap Medipuls, die inmiddels ook het Europese en Amerikaanse patent voor de rugbalans heeft verkregen. Het ministerie van economische zaken is om een garantiekrediet gevraagd. De regering kan beginnende ondernemers een garantiekrediet verstrekken als er voldoende mogelijkheden zijn voor een positieve bedrijfsvoering. "Zonder dat geld wordt het verduveld moeilijk om het zelf op poten te zetten. Vooral beginnende huisartsen zitten er echt niet altijd warmpjes by. En ik wil het professioneel opzetten. Niemand schiet er wat mee op als ik het er zelf een beetje bij blijf doen". Zelf gelooft Stehouwer heilig in de succeskansen van zijn rugbalans. "Ik heb er honderd procent vertrouwen in dat het lukt. Ik word van her en der gebeld om het ding te leveren. Het is watje noemt een gat in de markt". RAYMOND PEIL door Bert Paauw Schiphol niet bijster florissant. Uit bezuinigingsoverwegingen is het maken van overuren min of meer taboe, terwijl er veel tijd en mankracht verloren gaan met het afbellen en afrijden van de provincies Noord- en Zuid-Hol land om arrestanten onder te brengen. Dat laatste is weer een gevolg van de krappe behuizing van het rechercheteam. Hoewel er bouw plannen bestaan om aan de hui dige nijpende situatie een einde te maken, is er op dit moment nauwelijks vergaderruimte, puilt een kamertje uit van de opge spoorde drugs èn zijn er slechts twee cellen beschikbaar voor ar restanten. En dan te bedenken dat er dagen zijn dat er 8 a 10 'klanten' worden aangehouden. G.J. Kamp, commandant van de afdeling recherche van de rijkspolitie op Schiphol, zegt dat de huidige situatie knaagt aan de effectiviteit van het korps. De onderzoekstaak komt af en toe danig in het gedrang. Bepaald frustrerend is het dat alle moeite om een vrouwelijke arrestant er-'* gens onder te brengen wel eens vergeefs blijkt te zijn. Als er geen celruimte wordt gevonden in de Huizen van Bewaring, komt van het Openbaar Ministerie soms het consigne de arrestante maar vrij te laten. Dat is onlangs nog gebeurd met een Joegoslavische vrouw die 2 kilo heroïne bij zich had. Ook op het gebied van de cri minaliteit is de vrouwenemanci patie voortgeschreden, maar het justitiële apparaat is daar duide lijk nog niet op ingesteld. Vrou wen zijn moeilijk onder te bren gen. Kamp vreest dat de interna tionale drugsorganisaties daarop wel eens zouden kunnen inspe len door met vrouwelijke koe riers te gaan werken. Immers, de kans op vrijlating van een vrouw is groter dan van een man. Noten Via de koeriers wordt op de gekste manieren geprobeerd drugs het land binnen te smok kelen. Kamp somt op waar drugs zoal worden verstopt: in koffers, in beeldjes, in walnoten, in ana nassen, in vesten, in schoenen, in transistorradio's, in het frame van rieten manden, in motoren, tussen garnalen, in halfedelste nen, in ijskoelers, in vazen, in flessen, in gitaren, in kazen, in kunstledematen. Om er één zaak uit te lichten: douaniers ontdekten de drugs in de walnoten omdat lijm op een paar noten argwaan wekte. De noten waren eerst gekraakt, ge vuld met drugs en vervolgens weer gelijmd. Bij sommige noten was dat wat slordig gedaan waar door lijm aan de buitenkant zichtbaar werd. Kamp meldt dat het inslikken van drugs, bijvoorbeeld verpakte bolletjes cocaïne, de nieuwste methode is. Een gevaarlijke me thode, want wanneer de bolletjes in het lichaam barsten kan dat dodelijk zijn. Er zijn trouwens al diverse dodelijke ongelukken gebeurd. Maar de drugsorganisa ties zijn meedogenloos, bekom meren zich niet onmiddellijk om Douanecontrole op Schiphol: alle koffermerken en bijbehorende afmetingen zijn bekend. het lot van de koeriers. In het re cente verleden is zelfs al een Co- lumbiaans jochie van 15 jaar aan gehouden die volgestopt zat met gevaarlijke capsules. Verouderde, maar nog altijd toegepaste methoden zijn de wis seltruc en de koffer met de dub bele bodem. Bij de wissseltruc heeft men twee identieke koffers bij zich. De ene is gevuld met drugs, daarmee probeert men door de douane te komen. Wordt men gepakt, dan zegt men: ik heb me in de koffer vergist en pakt de andere koffer waar uiter aard geen kwalijke spullen inzit ten. Barrières Voor koffers met een dubbele bodem heeft men volgens Kamp bij de douane een goede speur neus ontwikkeld. "Men ziet der gelijke koffers als het ware zo aankomen. De douaniers kennen vrijwel alle koffermerken en de bijbehorende afmetingen. Men ziet verbredingen en vergrotin gen, ook al is dat nog zo gering. Verder voelt men aan de zwaarte of een koffer iets extra's her bergt". Soms worden nog vóór de douane, bij de marechaussee, de drugsklanten er al uitgepikt. De papieren kloppen niet en dan blijkt bij nader onderzoek dat zo iemand ook nog drugs bij zich heeft. En dan is er natuurlijk de waarschijnlijk meest gefotogra feerde speurneus, de drugshond. In de loop van deze winter komt er een tweede hond bij. Diverse barrières dus voor drugssmokkelaars. Overigens heeft men bij de recherche de in druk dat er steeds minder moeite wordt gedaan om kleine hoeveel heden op inventieve manieren het land binnen te krijgen. Kamp: "Men vervoert nu grote hoeveelheden, gewoon in koffers waarmee men met een stalen ge zicht langs de douane probeert te lopen. Partijen hard drugs boven de tien kilo zijn geen uitzonde ring meer terwijl het in het verle den meer om hoeveelheden van enkele honderden grammen ging. Men heeft nu een houding van: word ik gepakt, pech ge had". Degenen die worden gepakt zijn meestal de koeriers, die het vuile werk moeten opknappen voor de grote jongens. Daarom wordt iemand van wie men weet dat hij drugs bij zich heeft soms in overleg met de Haarlemse offi cier van justitie doorgelaten om een grotere vis aan de haak te kunnen slaan, bijvoorbeeld het oprollen van een hele lijn. De koerier die op Schiphol wordt gestopt, loopt vaak toevallig te gen de lamp bij de douane. Samenwerking De recherche op Schiphol kiest in samenwerking met ande re korpsen geregeld voor een grootschaliger aanpak. Alleen als het risico te groot wordt gevon den de koerier en/of partij drugs in het land kwijt te raken, wordt er al op Schiphol ingegrepen. Ook bij vertrek naar het bui tenland van een verdacht per soon wordt soms gedubt over de vraag: nü ingrijpen of de colle ga's elders inlichten. Kamp ver telt in dit opzicht een staaltje van internationale samenwerking. "Vorige week moesten we bin nen vijf minuten beslissen of we twee mensen zouden arresteren dan wel ze naar Zürich zouden laten vertrekken met vijf kilo co caine in de koffers. We hebben voor het laatste gekozen en onze

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23