Dick Advocaat tot hulpje gepromoveerd 'Doorgaan met presentatie OS' Teveel blauwe blazers... Als assistent van Rijvers Spaanse clubs in Cupstrijd LFC» VVBS Recordregen Damteam moet weer voor Russen buigen LUGDUNUM ROOD-WIT A ■EWBfll.TOl ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 Henk schrijft Het moet geen gewoonte wor den, maar omdat het de première betrof, toch even een reactie op de eerste 'Suizebollen'. Henk Pi ket, oud-secretaris van de voet balvereniging LDWS, maar nu overgestapt naar de majorette- wereld (Fourty Four Degrees groepen) in een brief aan de redactie: "Na een half leven doorge bracht te hebben in bestxxurska- mers en voetbalkantines en daar door alle soorten bier geproefd te hebben, is het een verademing nu repetities bij te wonen in een om geving waar geen dranken ver kocht worden. Want laten we wel wezen, voor veel voetballers is het trainen en voetballen een alibi om van huis af te zijn en gezellig de dag maakt hij zijn shirt vuil en gaat dan een ietwat slinge rend naar huis". "Dit echter niet in het twirlwe- reldje. Daar zijn de meisjes nog intensief met hun sport bezig. Een sport waar menigeen geen begrip voor heeft. Niet voor het feit wat deze meisjes er voor over moeten hebben om een bepaald niveau te halen en dit alles zon der pint en vette patat". Piket nodigt de redactie uit een trainingsavond bij te wonen van één van de groepen van de Fourty Four Degrees. "Misschien dat het je dan echt gaat suizebollen". Dat doen we van de brief al. Zwartkijker Over tot de orde van de dag (week, maand). Bondscoach Kees Rijvers 'op schot' in de eer ste KNVB-krant, een 'gratis uit gave voor de leden van Neder lands grootste sportbond'. On derwerp: Oranje in de race naar Mexico. Aan de órde: de veran derde opzet van de herkansingen voor Europese landen die Mexi co niet 'ineens' halen. Het zal Ne derland, ingedeeld met Oosten rijk, Cyprus en Hongarije, niet aangaan, denkt Rijvers. "We worden gewoon eerste in de poule". Valt Rijvers van zijn geloof? Nee hoor. "Ik ben a priori een optimist, al denkt geloof ik heel Nederland dat ik een vreselijke zwartkijker ben". met de jongens een pint te pak ken". Piket zou Piket niet zijn als hij daar niet een heel apart voor beeld van had: "In mijn directe omgeving ken ik iemand die al jaren gestopt is met voetballen, maar nog weke lijks een aanschrijvingskaart in z'n eigen brievenbus stopt. Elke zondag zegt hij moeders en. de kinderen gedag en gaat met z'n tas de deur uit. Aan het eind van Rectificatie Uit de Zwemkroniek, het officië le orgaan van de Koninklijke Ne derlandse zwembond. Over de transfer van de Leidse waterpo- loër Aad van Mil van de Robbeni naar AZ&PC: "Nog niet zo lang geleden, toen de Zwemkroniek meldde, dat hij naar AZ&PC Amersfoort zou gaan, eiste hij een rectificatie van de redactie. En wat blijkt nu? Van Mill gaat wel degelijk weg bij de Robben, n.l. naar... AZ&PC. Van Mill: "Harrie Vriend kon mij alleen een plaats in het tweede team garanderen. Daar had ik weinig zin in. Toen men mij van AZ&PC zijde woon ruimte kon aanbieden in Amers foort, heb ik de knoop snel door gehakt Over de Utrechts polodagen uit dezelfde Zwemkroniek: "LZ '86, onder leiding van de nieuwe coach Hans Parrel, deed het ook leuk. Parrel heeft de disci pline duidelijk aangehaald. De gene, die de ploeg vorig jaar heeft zien spelen, zal moeten bea men dat zoiets nodig was". Over de andere Leidse club: "De Zijl/LGB presteerde niet naar z'n kunnen. Op een gegeven moment had men zelfs te weinig spelers, hetgeen natuurlijk t.o.v gastheer UZSC moeilijk te verko pen is. Zij gaan straks de compe titie in als een van de favorieten. Laten we het er maar op houden, dat men z'n ware gezicht nog niet wilde laten zien". Over Ruud Beele, trainer van de nationale zwemploeg: "Beele wordt meer dan eens verweten dat zijn communicatie wazig is en zijn taalgebruik overdreven academisch. Lijn recht tegenover die veronderstel ling staat een uitspraak als: 'Ka rin Brienesse, de 100 vrij zwem ster? Al heeft ze een katoenen on derbroek aan dan zwemt ze nog keihard"! Ayatollah In Dioscoop, het orgaan van de sportvereniging DIOS uit Nieuw Vennep, wordt de overgang van voetballer Krijn van Grootveld van Nieuw Vennep naar RCH be sproken. "Daar is heel wat over te doen geweest in ons dorp. Maar wat wil je. Ayatollah Chomeini valt nog liever van zijn islamitische geloof dan dat een Van Grootveld (Nieuw Vennep-mensen in hart en nieren en waarom ook niet?) naar een andere club gaat. De ayatollah blijft echter islamiet, doch Krijn ging. RCH's trainer Piet Buter heeft zijn ogen niet in zijn broekzakken zitten en als oud-Nieuw Vennep-trainer wist ie waar hij zijn moest. Wat het woord 'ronselen' betekent, moet u zelf maar even opzoeken". Nog eentje uit Dioscoop. "Zoals een Dl OS-supporter zich niet kan voorstellen wat Wim Blom bij Kagia zoekt en een Nieuw Vennep-aanhanger niet begrijpt wat Krijn van Groot veld in RCH moet, zo kan een ere divisie-fan zich maar niet inden ken wat Johnny Rep bij Feye- noord wil, of beter gezegd: wat Feyenoord met Rep wil". "Als mijn vrouw mij zou dwin gen te kiezen tussen haar of het voetbal, dan ben ik m'n koffer al aan het pakken". Het zal ons niet verbazen wan neer mevrouw Buter, na van de ze opmerking kennjs te hebben genomen, haar eigen koffer is gaan pakken. Uit het clubblad van de voet balvereniging Oegstgeest: "Het zesder elftal kwam nou niet bepaald'voorbereid voor de dag. Hans van Leeuwen, Vries Schaddé en Cees van Duyvenbo- de waren respectievelijk hun shirt, kousen en schoenen verge ten. Oorzaak... Dat het negende ook in Lisse speelde was puur toe val, zodat de ruilbeurs omstreeks drie uur kon beginnen". Vallen en opstaan In het Club-orgaan van de Leidse voetbalvereniging VNL schrijft John ter Beek: "Dan de jeugd. Ons zorgen kind! Met vallen en opstaan kun nen we onze drie elftallen nog be- maar een domme fout van een aankomend joumalistje of kan het Leidsch Dagblad het toch niet laten vervelend te doen als het om Rijnsburgse Boys gaat"? En wij ons maar afvragen wat er fout was aan die opmerking over Aandewiel. Opvoeden Hoe erg het 'ledenleed' aan de Vliet werkelijk is, blijkt uit Ter Beeks volgende opmerking: "A. Boting, tot voor kort ons enige lid vanaf de oprichting, heeft VNL vaarwel gezegd en A. Habraken heeft eveens bedankt. En dat betekent ook dat sinds de oprichting voor het eerst de naam Habraken in de opstelling ontbreekt. Jammer". Nog even en niemand hoeft meer aan een fusie tussen nood lijdende clubs te denken omdat ze simpelweg niet meer bestaan. Jaap van der Niet verdedigde in vroeger tijden het doel van zater dageersteklasser Noordwijk. Door een toevallige verhuizing naar Monnickendam verruilde hij zijn keepers-outfit voor een zwart scheidsrechterspak. In middels is Van der Niet doorge drongen tot de top van de Neder landse arbitrage. In een inter view in het Noord-Hollands Dag blad zegt hij: "Iemand die van de scheids- rechterij zijn hobby maakt en dan weinig acceptatie onder vindt, is al snel geneigd om te stoppen. Hij had van de spelers meer tolerantie verwacht. Zijn ze bijvoorbeeld een paar keer verrot gescholden, dan nokken ze snel af'. "Vanuit Zeist worden we er duidelijk op gewezen dat wij de lijn moeten uitzetten van wat mag er en wat mag er niet. Maar je kan niet alles op ons bordje schuiven. Wil je de mentaliteit in het voetbal echt verbeteren, dan ligt er ook bij de verenigingen een taak. Ze mogen best wat aan opvoeding doen. En dan vooral Voltreffer het jeugdvoetbal, al kan je ook daar niet zonder de hulp van de scheidsrechter". Een greep Inpakken Over Piet Buter gesproken. Het Haarlems Dagblad tekende uit de mond van de voormalige Noordwijk-trainer op: Uit De Veldpost, het clubblad van de voetbalvereniging GWS: "Het nuttigen van drank na de wedstrijd in het kleedlokaal le vert het gevaar van gebroken glaswerk op". Uit het Weekblad van de voet balvereniging Kickers'69: "Te Koop. Een aantal shirtjes Uit De Treffer, officieel orgaan van de voetbalvereniging Rijns burgse Boys: "In een kort verslagje naai aanleiding van de oefenwed strijd Rijnsburgse Boys-RVC in het Leidsch Dagblad van woens dag 15 augustus komt over de ge blesseerd geraakte Huug Aande wiel de volgende zin voor: 'Wel dient de Katwijkse spelbepaler in Rijnsburgse dienstCÜ) voor een nader onderzoek terug te ke ren in het ziekenhuis'. En wij ons maar afvragen, is dit nu alleen Arabier Jacek Gmoch, trainer van Feye- noords EC-tegenstander Pana- thinaikos, over Tscheu La Ling i in Voetbal International: "Met de figuur Ling heb ik nog nooit problemen gehad. Hij is een beetje te vergelijken met een Ara bisch paard. Dat zijn fantasti sche beesten, maar ze hebben een speciale behandeling nodig". Hort. Tscheu! ZEIST (GPD) De vorig seizoen bij FC Utrecht als betaald voetballer gestopte Dick Advocaat wordt de assistent van Kees Rijvers. De 36-jarige Hagenaar trad pas een maand terug toe tot de technische staf van de Voetbalbond. Hij werd door bondsmanager Rinus Michels ingehuurd voor de training en begeleiding van het UEFA-team. Voor die functie benaderde Michels in eerste instantie Feyenoorder Wim Jansen, maar na zijn weigering werd Dick Advocaat aangezocht. Na overleg tussen bondsmanager Rinus Michels, bondscoach Kees Rijvers en de bestuurders André van der Louw en Jo van Marle kwam de kleine Advocaat als hulp je van de grote bazen te voorschijn, MADRID (SID) - De voorzitters van de Spaanse verenigingen die deelnemen aan de verschil lende Europese bekertoernooi en, hebben gisteren in Madrid beslist dat hun elftallen in ieder geval wel in de eerste ronde in actie zullen komen. Het optre den van Real Madrid, Barcelo na, Athletic Bilbao, Betis Sevil- la, Valladolid en Atletico Ma drid was in gevaar gekomen door de staking van de Spaanse beroeps voetballers Ondanks de toezegging van de spelersbond dat de leden wel bereid waren een uitzonde ring te maken voor de Europa Cup-toernooien, was het lang onzeker of de voorzitters hun clubs inderdaad zouden laten meespelen. Het dreigement van de UEFA strafmaatregelen te treffen als Spaanse vereni gingen niet meedoen, zou zeker tot het besluit van de voorzit ters hebben bijgedragen. De onderhandelingen tussen de spelersvakbond en de werk geversorganisatie zijn op een dieptepunt beland. Ook het ko mende weekeinde zal er in de drie hoogste Spaanse voetbal divisies niet worden gespeeld. ADVERTENTIE A.s. zondag aanvang 14.00 uur want de Haagse oefenmeester knapt in zijn nieuwe functie zowel werk op voor Michels als Rijvers. De Brabander assisteert hij bij het Nederlands elftal en Jong Oranje, onder verantwoording van „de ge neraal" gaat Advocaat de 16- en 17- jarigen begeleiden. Bij de training en coaching van Jong Oranje wordt Dick Advocaat bijgestaan door Jan Rab. De taakverdeling geldt tot het einde van dit seizoen. Dan moet het door Rinus Michels en Kees Rijvers in nauwe samenwerking, zoals het KNVB-communiqué ver meldt samengestelde voorstel gereed zijn dat als uitgangspunt de aanstelling van een chef bonds coach voor alle KNVB-elftallen heeft. Het ligt in de bedoeling dat medio 1985 de nieuwe functionaris in dienst treedt. Voor Dick Advocaat was zijn be noeming een verrassing, het vorig seizoen trainde hij nog bij de ama teurs van DSVP in Pijnacker. Van de in Zeist aanwezige bondscoa- ches beschikt Advocaat over de minste ervaring en ook is hij niet in het bezit van het hoogste trainers- Mottet blijft Ronde leiden LOURDES (AFP) - Oleg Jarosjen- ko, die woensdag winnend over de streep ging in Superbagnères, heeft gisteren in Lourdes zijn twee de etappe-zege behaald in de Ron de van de Toekomst. De Sowjet- renner won de negende etappe van Luchon naar Lourdes met een ge middelde van 33.666 kilometer per uur. De Fransman Charles Mottet, die op 21 seconden van de winnaar eindigde, behield de gele leiders trui. De derde berg-etappe, waarin drie cols van de eerste categorie waren opgenomen, bracht geen grote wijzigingen in het algemeen klassement teweeg. Mottet hand haafde, met de individuele tijdrit van zaterdag tussen Lourdes en Tarbes in het vooruitzicht, een ver schil van 1 minuut 20 seconden ten opzichte van de nummer twee in het algemeen klassement, Jiri Sko da, en van 2.05 ten opzichte van de nummer drie, Ivan Ivanov. Algemeen klassement: 1. Charles Mottet (Fra) 33.51.23, 2. Jiri Skoda (Tsj) op 1.20, 3. Ivan Ivanov (Sov) op 2.05, 4. Philippe Bouvatier (Fra) op 2.37, 5. Argemiro Bohorquez (Col) op 4.35, 6. Viktor Demidenko (Sov) op 5.17, 7. Eric van Lancker (Bel) op 5.38, 8. Mi ke Gutmann (Zwi) op 5.54, 9. Jean-Fran- cois Bernard (Fra) op 6.14,10. Eric Salo mon (Fra) op 7.45. diploma. „Ik vind het prachtig dat ik uitverkoren ben. Vorige week heb ik al een gesprek gehad met £ees Rijvers, daar is de functie van assistent niet ter sprake gekomen, toen was er nog sprake van dat ie mand van buitenaf aangetrokken werd. Hoe de samenwerking pre cies gaat verlopen weet ik niet. Bij het gesprek tussen Michels en Rij vers ben ik niet geweest. Michels heeft me alleen meegedeeld dat de keus op mij gevallen was". Protest De benoeming van Dick Advo caat viel samen met het protest van de Vereniging van Voetbaloefen- meesters Nederland (WON). Zij wezen de KNVB op de eigen regle menten waarin staat dat de houder van het trainersdiploma B, het pa piertje dat Advocaat bezit, spelers mag trainen die in het amateur voetbal uitkomen. Hij mag met be taalde voetballers werken, maar dan onder leiding van een A-trai- ner. Jaap van der Lek: „Als trainer van het UEFA-elftal werkt Advo caat met betaalde voetballers, het kan dus niet dat hij die groep traint. Als Michels in trainingspak zegt welke oefeningen hij moet doen, dan kan het wel, maar als Mi chels alleen de eindverantwoor ding heeft, dan is het tegen de reglementen, dan krijg je een stro maneffect". De inkt van de brief was nog niet opgedroogd, of de situatie was ge wijzigd. Advocaat wordt assistent van de bondscoach. „Kees Rijvers staat in trainingspak op het veld en heeft het A-diploma, onder zo'n man mag Advocaat werken. Daar hebben we geen bezwaar tegen", aldus Jaap van der Lek. Bovendien kwam de KNVB tegemoet aan de wens van de WON om het UEFA- team te geven aan een trainer met een A-diploma. Blok krijgt dat elf tal, Advocaat zakt een leeftijds groep, het team van 16-17-jarigen, dat de voormalige speler van ADO, FC Den Haag, FC VW, Sparta, Berghem Sport, Chicago Stings en FC Utrecht onder zich krijgt, geen betaalde spelers. Koude start MUNKEBO (ANP) - De Neder lands dameszaalhandbalploeg heeft de openingswedstrijd van een vier-landentoernooi in Dene marken van het gastland verloren. De Deense dames zegevierden met 19-16. Bij rust hadden zij een voor sprong van twee treffers: 8-6. Staatssecretaris Van der Reyden: Dick Advocaat: "Ik vind het prachtig dat ik uitverkoren ben". AMSTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Van der Reijden van sport zaken vindt dat Amsterdam de ko mende jaren „op grote schaal" door moet gaan met het zich overal ter wereld presenteren als kandi daat voor de Olympische Spelen in 1992, ondanks de twijfels die hij over dit evenement heeft. De staatssecretaris zei dit gister middag in het Vara-programma Radio weekblad. In een interview in het weekblad Haagse Post ver klaarde hij vorige week dat hij er de grootste moeite mee heeft zich een beeld te vormen van een ver antwoorde organisatie van die spe len. Die twijfel is na zijn bezoek aan Los Angeles groter geworden. Voor de radio zei Van der Reijden nu desondanks toch te blijven vin den dat het erg goed voor Amster dam zal zijn als de Spelen in 1992 daar gehouden worden. Wel vindt hij dat een aantal za ken nog beter uitgezocht moeten worden, zoals de financiën, de vraag of in Nederland wel zoveel vriiwillieers te vinden zijn zoals dat in Los Angeles het geval was en de overlast die de spelen voor de bevolking opleveren. „Een eve nement als de Olympische Spelen betekent voor een heleboel Neder landse een taai ongerief', aldus de staatssecretaris. Hij voegde daar aan toe dat als een jaar of zes ci acht lang alle prioriteiten gericht zijn op één stad men de discussiepunten onder ogen moet zien. Over het „uitzwermen" van Am sterdamse delegaties over de we reld merkte Van der Reijden nog op dat er binnen de delegatie in Los Angeles nog wel discussie was geweest of het verstandig zou zijn zo kort na de spelen in die stad, waar de Russen niet zijn versche nen, naar Moskou te gaan om over spelen te praten. BRASILIA (SID) - Een speciale commissie van het Braziliaanse parlement zal waarschijnlijk de curieuze selectieprocedure van het nationaal Olympische comité voor de Spelen van Los Angeles gaan onderzoeken. Volgens pu blicaties in kranten heeft het co mité met twee maten gemeten. Terwijl Brazilië zijn officials in ruime mate naar Californië afvaardigde, werden de normen voor sportlieden verscherpt. Sportlieden, die aan de eisen hadden voldaan, zou zonder op gaaf van reden Olympische deel neming zijn onthouden. Er wa ren in Los Angeles zeventig Bra ziliaanse officials. De bladen „Carioca" en „Jor- nal do Brasil" komen de laatste dagen met onthullende verhalen over de heersende sportorde in Brazilië. Officals zouden zich ten onrechte als begeleider, masseur of fysiotherapaut hebben uitge geven. Normaal zouden zij niet voor accreditatie in aanmerking zijn gekomen. Met de afvaardi ging van de vermomde blauwe blazers was een bedrag van ruim een drie miljoen gulden gemoeid. Francisco Dias, lid van de Bra ziliaanse oppositie, heeft op een diepgaand onderzoek aange drongen; 163 parlementariërs steunen zijn initiatief. Atleten en journalisten zijn opgeroepen te geuigen. McEnroe voor Borg te sterk KANSAS CITY (AFP) - Binnen drie dagen heeft de Amerikaanse tennisser John McEnroe zijn vroe gere rivaal Björn Borg bij demon stratiewedstrijden tweemaal ver slagen. Zowel in Syracuse als in Kansas City won de huidige num mer één van de wereld in twee sets: 7-6 en 7-5. VARNA (SID) - De Bulgaarse deel nemers hebben het aantal wereld records tijdens de internationale ontmoeting in Varna op negen ge bracht. Zdravko Stoitchkov stoot te in de klasse tot 75 kilogram een •gewicht van 211 kilogram. Zijn landgenoot Mintscho Papasov had het oude record, dat op naam stond van een andere Bulgaar, Alexander Varbanov (210 kilogram), even te voren met vijf ons verbeterd. Ver volgens nam Stoitchkov met 377,5 kilogram het wereldrecord in de tweekamp in bezit. SCHEVENINGEN (ANP) - Het Nederlands damteam is er ook in de der tiende interland tegen de Sowjet-Unie niet in geslaagd tot winst te ko men. Op de laatste van de vier speeldagen behaalden de Sovjet-groot meesters een beslissende zege met 10-6, waardoor deze interlandwed strijd met 34-30 voor Nederland verloren ging. In tegenstelling tot de voorgaande drie dagen zag gisteren geen enkele Nederlandse speler kans tot winst te komen. Voor het Sowjet-team zorg den jeugdwereldkampioen Tsitsjov en oud-Sovjetkampioen Alexander Baljakin wel voor een overwinning, waardoor de eindzege defintief naar de bezoekers ging. Met name Alxenader Baljakin heeft in deze interland geëxcelleerd Werd hij in 1980 in Bedum nog met een 1-7 nederlaag geconfronteerd, dit jaar heeft hij tegen Auke Scholma diezelfde score laten aantekenen. In het vierde duel wilde Scholma toch trachten nog iets van zijn geschonden prestige te herstellen. Via een soort Roozenburg-opstelling trachtte hij de centrumschijf van Baljakin aan te vallen, maar de Rus verdedigde zich vakkundig en bracht tegelijkertijd enige combinatieve dreigingen in het spel waardoor Schol ma de aanval niet kon doorzetten. In de tijdnoodfase moest de daardoor in moeilijkheden gebrachte Nederlander zich zien te redden, maar slaag de daarin niet. Baljakin werkte bekwaam af naar de derde zege, zodat hij topscorer van het Sowjet-team werd. Duel Xerxes— UVS afgelast LEIDEN - De wedstrijd Xer- xes-UVS, die morgen in Rotter dam zou worden gespeeld, is van het programma geschrapt. Aanleiding is een sterfgeval van een van de Rotterdamse spelers. Het duel tussen de eer steklassers wordt op een nader te bepalen datum afgewerkt. Zilveren Molen UVS hoeft dinsdag ook niet aan te treden voor het Zilveren Molen-toernooi van LFC. Te genstander Rijnsburgse Boys kan geen representatief elftal op de been brengen vanwege de selectie van Johan de Kroon en Jack Manuputty. Daarom wordt dinsdag aanstaande de wedstrijd Alphense Boys-Roo- denburg gespeeld. UVS-RB is verplaatst naar 25 september. ADVERTENTIE A.s. zondag 14.00 uur

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13