Franciscanen pakten van elkaar een sjekkie.... Pater Ben Demmers veertig jaar ordelid Run op jonge dominees De Open Deur vijftig jaar oud ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 1 i LEIDEN - Hoewel pater Ben Demmers (59), pastoor van de Har- tebrugkerk, geen officiële functies in zijn orde heeft vervuld, is hij er wel degelijk trots op, franciscaan te zijn. Trots wel te ver staan in de zin van 'geen spijt'. Als hij gewoon bezig is, draagt hij een net burgerpak, met een voorkeur voor bruin, maar voor misvieringen, preken en bepaal de gelegenheden hult hij zich nog graag in de bruine pij van zijn orde. Een pij van dunne stof tegenwoordig, want dikke stof - die je vroeger had is niet om te betalen. Deze week was hij precies veertig jaar lid van die orde. Zijn parochie greep dat aan zonder dat hij ook maar iets kon ver moeden om hem een moment tot 'feestvarken' te maken. De 'ceremoniemeester' van de parochie, Wim Barning, hield in de kerk een feestrede (een leek is niet gerechtigd een feestpréék af te steken) en de parochie had geld ingezameld, niet voor de jubi lerende franciscaan Bernardus Josephus Maria Demmers zelf, maar voor diens zeven jaar oudere broer Jan, die voor de kerk in Indonesië werkt. stationsloket een treinkaartje krij gen. Dat werd dan later met de overste afgerekend. In de jaren 50 hebben ze dat afgeschaft. Toen werd de administratie van al die reisjes duurder dan het kaartje zelf'. Blijer Pater Demmers, in de week gewoon in een net burgerpak (met kruisje), maar bij de mis en de preek in het plechtig bruin van de franciscanen. (foto Holvast) Door broer Jan is Ben - twee van de negen kinderen bij de francis canen terecht gekomen. Ze door liepen beiden het vroegere Missie college 'Sint Willibrord' in Kat wijk. Ben maar vier jaar van zijn zes studiejaren, want door de oor log ging de Katwijkse opleiding dicht. "Toen ik veertien was, had ik er nog geen idee van wat zo'n orde be tekende. Aan het eind van je studie werd je daarin ook geheel vrijgela ten. Maar na zes jaar heb ik toch wel bewust voor deze orde geko zen. Het is een groeiproces ge weest, ook later nog. De sfeer sprak me aan. De eenvoud van le ven, zou je kunnen zeggen. Geen bezit, en meer van die dingen. Je had in die tijd niet eens geld voor een treinreisje. Op vertoon van een briefje van je overste kon je aan het Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Het geld wordt krap In de gereformeerde kerken is een run op jonge predikanten waar te nemen. Het komt zelfs voor, dat stadsgemeenten een kandidaat be roepen, iemand dus die nog geen predikant is. Volgens- dominee C. Mak (Zut- phen, 56 jaar), werkzaam in alge mene dienst voor de begeleiding van predikanten, zijn de financiën een oorzaak van dit verschijnsel. Het geld wordt krap, ook in de kerk, schrijft hij in 'Centraal Week blad'. Niet alleen de werkloosheid maar ook de groter wordende randkerkelijkheid (gepaard gaan de met vermindering van inkom sten) doet veel commissies van be heer zuchten. Meer dan eens krijgt een beroepingscommissie het con signe mee, een predikant te zoeken die nog niet veel dienstjaren heeft. Buil Of dat altijd goed gaat, zo'n jonge dominee in de stad? Natuurlijk niet, zegt Mak. Maar ook oudere predikanten vallen zich soms een buil aan een grote gemeente. Een groeiend aantal be kwame predikanten, die echt eens toe zijn aan verandering van ge meente, krijgt echter geen kans meer om ergens anders een nieuwe start te maken. En de enige reden is de hoogte van het traktement dat hun toekomt. "Niemand verbaze zich dan over hun zichtbare fru straties". Maar ook voor de jongeren is de ze ontwikkeling op den duur niet goed. Want hoe lang blijf je tot de jongeren behoren? Wat de finan ciën betreft tot je tiende dienstjaar. En daar ben je al gauw, soms in je tweede gemeente al. En dan zitten ook zij vast. Het komt er - als de tendens van de laatste jaren zich doorzet op neer, dat predikanten moeten blij ven waar ze zitten. Ds. Mak ziet als oplossing, dat er in de grotere kerken meer geld op tafel komt. "Dat lijkt uitgesloten, tenzij de gemeenteleden zouden willen beseffen, dat er werkelijk weer geofferd moet worden om het kerkelijke leven in stand te hou den. Niet alleen de predikanten zullen daar profijt van hebben". Vermoeiend Maar er speelt nog iets anders bij het beroepingswerk. Mak vertelt, dat tientallen namen van bekwame predikanten in de prullebak verdwijnen omdat de één te links is, de ander te rechts en de derde te vaag. En dat kan meer dan een jaar duren. De commissie doet dan pas een voordracht als de vermoeidheid toeslaat. Er komt na melijk een moment dat het sommi gen te veel wordt. En wie komt er dan uit de bus? Meer dan eens een predikant die toevallig als nummer zoveel aan het lijstje is toegevoegd. Ondertussen lopen er predikan ten rond, die alleen maar nare her inneringen hebben aan hun con tacten met bepaalde gemeenten en die daardoor zijn gaan twijfelen aan hun eigen kunnen. Als werkbegeleider van predi kanten doet ds. Mak een beroep op de kerkeraden om eigen hobby's nu eens te laten voor wat ze zijn en uit te stijgen boven de ingebouwde tegenstellingen door iets van be leid en strategie op tafel te leggen. Een beroepingscommissie moet toch de hele gemeente dienen, ook en juist als daarin allerlei kleuren te vinden zijn. In het contact met leden van an dere orden merkte Ben Demmers goed, dat een franciscaan wat blijer en gemoedelijker door het leven ging. Althans, zo zag hij dat. Min der stijf en strak. "Jezuieten bijvoorbeeld, dat wa ren de leraars van de kerk. Ze kwa men op mij wat belijnder en stijver over, ook in de omgang met elkaar. Jezuieten vroégen elkaar beleefd een sigaretje. Franciscanen pókten van elkaar een sjekkie. Vanzelf sprekend heb je ook in onze orde conservatieven, progressieven en mensen daartussen. Franciscanen lopen echt niet in alles voorop. Maar je vindt er wel een geest, die je inspireert om bij de tijd te blij ven. Veel van onze leden wonen dan ook graag tussen de Toch ontkomen ook de francis canen Jiiet aan een zekere vergrij zing. De Demmers komen uit Haarlem. De Groenmarkt-parochie in die stad is lange tijd francis caans geweest, maar omdat er geen opvolger van die orde kon worden gevonden, is ze aan het bisdom 'te ruggegeven'. En als pastoor Dem mers nog eens uit Leiden weggaat - over ruim vijfjaar hoopt hij 65 te worden is het helemaal niet ze ker, dat de orde een nieuwe man kan leveren. Veertien jaren is pater Demmers kloosterling geweest. Al 23 jaar is hij verbonden aan de Leidse paro chie. Is dat niet een beetje in strijd met de natuurlijke franciscaanse zwerfdrift? "Ja, dat lijkt wel zo", erkent de honkvaste Hartebrug-pastoor. "Maar het is min of meer noodge dwongen. Toen ik hier negen jaar zat, moest er een opvolger komen, maar niemand kon ervoor instaan dat dit ook gebeurde, en dus ben ik maar gebleven. En omdat het werk almaar intensiever werd, was het ook steeds moeilijker om weg te gaan". "Toen ik hier kwam, had de pas toor vier kapelaans naast zich. Nu ben ik de enige. Als ik zou zeggen: 'ik ga weg', dan krijg ik vast en ze ker ruzie, al was het maar door de onzekerheid of er een ander komt. Waar dan nog voor mij persoonlijk bij komt, dat ik er wel tegenop zou zien om ergens anders van de grond af weer te beginnen. Nee, dan blijf ik toch maar liever hier. De tijd dat je ergens heengestuurd werd is gelukkig voorbij. Toen ik hier werd benoemd, kreeg ik heel simpel een briefje thuis. Je had maar te gaan. Eén week ervóór wist ik pas, dat het Leiden werd". Op zoek Pastoor Demmers onthoudt zich ervan, specifieke verschillen te noemen tussen franciscaanse en andere parochies. "Je moet dat niet gaan binden aan personen. Niet ik leid de paro chie. Wij doen dat tegenwoordig met elkaar. In tal van groepen zijn de gelovigen direct betrokken bij het parochiële gebeuren. Wat niet wegneemt dat ik graag nog méér medewerkers zou hebben. Maar ik ben ernaar op zoek". De Hartebrug-parochie is nogal wisselend van samenstelling. On der haar leden zitten veel studen ten en verpleegkundigen, die óf er gens anders kerken (studenten- ekklesia) of door hun werk niet naar de kerk kunnen, óf er het weekeinde niet zijn. En dan komen er ook mensen van buiten de paro chie naar de Hartebrug. Zij hebben er vroeger een band mee gehad, zijn verhuisd (denk aan midden standers) en voelen zich er nog steeds thuis. Het kerkbezoek schommelt in het weekeinde rond de 500. Niet eens zo gek voor een binnenstadskerk. Wat verwacht pater Demmers van zijn parochie in de toekomst? Vaak neemt hij de tijd om een vraag weloverwogen te beantwoor den, maar op die vraagt zegt hij di rect en beslist: "Deze parochie blijft". Dat zal niet vanzelf gaan. "Ze zul len eraan moeten blijven werken. Nieuwe wegen zoeken. Wat niét wil zeggen: steeds met iets nieuws komen. Maar wel intens bezig zijn met wat er is gegroeid en met wat er onder de parochianen leeft. De parochieraad is daar erg druk mee". Vredeskranten. Dat de 'vredes- week' in de kerkelijke wereld van Nederland nogal verschillend wordt beleefd, blijkt wel uit het feit dat zich nu een derde vredeskrant heeft aangediend. Deze kreeg als titel 'Voor Vrede in Vrijheid' en gaat uit van het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening (ICTO), het Hervormd Beraad Vre desvraagstukken (HBV) en de Stichting Vredespolitiek (SVP). De drie organisaties leggen de nadruk op het belang van de westerse eensgezindheid. Naast deze uitga ve vragen de Vredeskrant van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en 'Shalom 84' van de stichting 'Bijbel en Vredesvraagstukken' weer ruime aandacht voor allerlei zaken die verband houden met oorlog en vrede. Hervormde Kerk: beroepen te Middelhamis H. Westerhout Lien- den, te Sint Annaland J. C. Schuur man Zalk. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Sexbierum (Fr.) kandidaat F. Omta Amsterdam, de benoeming te Amsterdam tot pas tor van het Andreas-ziekenhuis P. Kooij (directeur Gereformeerd So ciaal Centrum Zuid-Holland) Hille- gom. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepbaar D. Verdouw Nunspeet, J. Lof Amersfoort en D. van der Zwaag Buitenpost. Vijfde gebod. Volgens dr. B. van Oeveren, gereformeerd predi kant in Leek (vroeger Rijnsburg) en hoofdbestuurslid van het Gere formeerd Confessioneel Beraad, wordt in de discussie over de be wapening het vijfde gebod (gij zult niet doodslaan) verkeerd gebruikt. Het heeft betrekking op het opzet telijk doodslaan van mensen (geen moord plegen dus), maar betekent niet dat de overheid niemand ter dood mag veroordelen of dat het kan worden toegepast op een oor logssituatie. Van Oeveren zei dat op een bijeenkomst van het ICTO (zie boven) in Groningen. Naar zijn mening zitten veel jongeren op de IKV-lijn (geen kernwapens in Ne derland) omdat zij de laatste oorlog niet hebben meegemaakt. Uit een advertentie blijkt, dat er bij de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht plaats is voor een 'erkend dienstweigeraar' met ken nis van voorlichting en publiciteit. Het bekende kerkelijke blad De Open Deur (nu Open Deur/Goede Tijding) bestaat 50 jaar. In 1934 liet Johan Stempher, eigenaar van een drukkerij in Deventer, het eerste nummer van zijn pers rollen. Hij wilde op eenvoudige manier de le zer toegang geven tot de joods- christelijke boodschap. Sinds 1948 was het blad een uit gave van de hervormde stichting Kerk en Wereld in Driebergen en de uitgeverij "Boekencentrum in Den Haag. Ds. G. P. Klijn is lange tijd eindredacteur geweest. Na zijn dood werd Jac. Roos dat. Nu is de redactie, na de fusie met Goede Tij ding in 1977, oecumenisch samen gesteld uit hervormden, gerefor meerden, lutheranen en rooms-ka- tholieken, met Eimert Pruim als eindredacteur. Maandelijks worden ruim 70.000 exemplaren verspreid. De bijzon dere nummers, zoals met kerst en pasen, hebben een oplage van meer dan 200.000. In veel kerkelij ke gemeenten worden opendeur- diensten gehouden rond thema's die het blad aan de orde stelt. Ook gesprekskringen gebruiken het veelvuldig. Vrijdag en zaterdag 5 en 6 okto ber is er een 'feestelijke conferen tie' in het gebouw De Waag op het terrein van Kerk en Wereld. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Dronkers, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. C. A. 'van 't Hof, 5 ds. Schipaanboord, Everdingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Rietveld (mmv Rijn lands Mannenkoor); Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 kand. A Lagen dijk, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk, 4 leerhuis, 5 avondgebed, dr. v.d. Kamp, Wassenaar; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, gezinsdienst; Oude Vest 10 ds. Rietveld; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. Vlijm, V.schoten: Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 ds. Moerdijk, Rozenburg, 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. v. Eckeveld, Zeist. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10, di. 8. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. J. Ei kerbout Leger des Heils (Groenesteeg/hoek Ves- testr.): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlos- singssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES. Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Bergsma. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. v.d. Kamp, Rijns.wou- de. Geref. Kerk: 10 ds. Wilschut, 6.30 kand. Eigenhuis, Purmerend. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Den Har- tog, Veenendaal, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 9.30 ds. Hey- mans; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Moll, opendeurdienst; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderk. 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Taselaar, 10.15 en 6.30 ds. Nieu- wenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Oudshoornse kerk 9.30 oecum. dienst, pater Verhoeven en ds. Lapré (Koudekerk); Sionskerk (Planetensin- gel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Schu ring, Haulerwijk, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 9.30 ds. v. Harmeien, Hilver sum, 6.30 ds. Schuring. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 5 ds. Duits. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): I.30 ds. De Jong, 4.30 ds. Horsman, Dor- Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. v.d. Vlugt, 6.30 hr. v. Geme- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. H. Brunt. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 kand. Visser, A.dam. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, 20 sept. 7.30 ds. Baaijens, Aagtekerke. Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Den Hartogh, Leusden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mevr. T. Pol dervaart-van Dam, Heusden. Rk Kerk: zat 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem/Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. 't Hoff. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. v. Sorge, Rijnsburg. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7.30 ds. Honkoop. 5 ds. Baas, S.heim. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 7 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Slofstra, 7 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. dienst, ds. v, Roon. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Velden, Lei den, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Vermeulen; O. Kerk 9.50 zang, 10 ds. v. Roon, appèl- dienst, 6 ds. Wijnmalen, Vianen; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. Wijnmalen, 6 ds. Schuurman; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 hr. J. Vink. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Prins, Den Haag; Triumfatork. 9.30 ds. Gebraad, 5 ds. El- gersma, Noordwijk. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. N. v. Gemeren, H.woude. ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 prof. mr. Reu- gebrink. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. H. Schouten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Voogt, Holl.Ra ding, 7 hr. Stam, Nieuwkoop, jeugd- LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Langhout, Putten, jeugd dienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 3 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Brink, 7 kand. Compagnie, Kampen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dy- 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30,10.30 en 5.45. Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. Remonstr. Gem.: 10 ds. Bloemendaal. Evang. gemeente (Kruispunt, Kenne- dyl. 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Be- zemer, Scheveningen, 6.30 ds. Kaai, Rhenen, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 7 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Mintjes, Vreeland, 6.30 ds. Rang. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze, ha. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 en 7 hr. Beijersbergen, R.dam. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 hr. K. J. Visser, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. C. J. de Jong, Voorhout; Buurtkerk 5 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Verwelius, Veenendaal. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, 5 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam; Sole Mio 9 ds. Bach. Zie ook herv. gem. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Oosten, Cothen, 7 dr. A. v.d. Beid. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder- ds. De Lange, 4 ds. De Jong. Van Wijckerslooth: 4 ds. W. Baart. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: WilLkerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, ha, 7 ds. Cuperus, Zun- derdorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 kand. Spaans, Scheveningen, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, gezins dienst. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Sorge, 5 ds. Ribbers, Boskoop. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. De Leeuw. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 7 ds. Ferwer da. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. ds. Bosman, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. kerk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, gez. dienst opening winter werk, medew. Petrakoor Leiden, 6.30 ds. Juckema, Berkel. Geref. Kerk: 6.30 ds. v. Echten, Schie dam, zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. Kamphuis, 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Keu ning, Noordwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. Meijers, Leiden, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot, ha; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Klop, Eist (U.), 4.30 ds. Harteman, Moer- kapelle. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 3 ds. Nap. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Maasland; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Roet- Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. E. vanDaa- len, 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. De Jonge, Gouda. Rk Kerk: Victork. zat. 5, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. aan Zee; Kievietk. 10 ds. De Haan, O.geest; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zyllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. Zwanenburg, Ede, 6.30 ds. Klein Kra nenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 10.30 en 7 ds. Schalk, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Verdoorn, Wadd- .veen, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 prof. dr. v. Gennep, Leiden. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10. H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eysenga, 6.30 ds. Poot, Zoetermeer. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman, beiden Bodegraven. Remonstr. Gem.: 10 ds. v. Gelder, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11