Sluiten Rotterdam Terminal nu zeker Hoop in overleg mijnen Bankroet aangekondigd Legitimatieplicht bij bank niet uitgebreid Pan Am plaatst order 91 airbus-toestellen Van Berkel op winst van miljoen Europees parlement vraagt om kerstboter Fel verzet tegen een uniform btw-tarief Overname 'Economie niet gebaat bij beleid kabinet' Europees parlement wil uitstel van superheffing Wet moet beschermen tegen te hoge schuld VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - De bewindvoerder van Rotterdam Terminal, mr E. de Liagre Böhl vreest dat het bedrijf na het mislukken van het havenoverleg aan de rand van de afgrond is komen te staan. Hij heeft de ondernemingsraad en de vakbonden gisteren laten weten, dat hij uiterlijk 25 september bij de rechtbank het faillissement zal aan vragen. Alleen een „wonder" kan het be drijf volgens hem nog van de on dergang redden: onmiddellijke op lossing van het havenconflict met daaraan gekoppeld de herplaatsing van de 151 overtollige werknemers en een spectaculaire verbetering van de bedrijfsresultaten. Rotterdam Terminal heeft in juli en augustus een verlies geleden van 1,5 miljoen gulden. Dat is vol gens mr. Böhl tweemaal zoveel dan was begroot. Als gevolg hiervan heeft het moederbedrijf Incotrans de financiële steun aan Rotterdam Terminal ingetrokken. De bewind voerder ziet momenteel geen mo gelijkheden de gezonde onderde len van Rotterdam Terminal te red den. Een faillissement zal dan ook de ondergang van het hele bedrijf betekenen en het massa-ontslag van alle 252 werknemers. Volgens De Liagre Böhl hoeft het faillissement van Rotterdam Terminal niet noodzakelijkerwijs te betekenen dat ook het moeder bedrijf Incotrans, met 750 werkne mers, omvalt. Hij acht het wel waarschijnlijk dat een faillisse ment van Rotterdam Terminal het moederbedrijf veel geld gaat kos ten. Incotrans is aansprakelijkheid voor de schulden van Rotterdam Terminal. Met de aankondiging van het faillissement van Rotterdam Ter minal is volgens het gemeentelijk havenbedrijf het door de werkge vers verworpen bemiddelingsvoor stel in een keer achterhaald. Het probleem spitst zich nu niet meer toe op de herplaatsing van 88 man bij de SHB, maar op het ontslag van het hele Rotterdam Terminal personeel. De havenwerkgevers hebben na intern beraad nog eens laten we ten, dat zij nog steeds bereid zijn de door minister de Koning aange boden 57-plus regeling voor het Rotterdam Terminal personeel te accepteren. Zij zijn echter van me ning, dat de minister de oplossing van het conflict heeft geblokkeerd door die te verpakken in „onaan vaardbare randvoorwaarden". Vol gens het gemeentelijk havenbe drijf was het aanbod van de minis ter „eenmalig" en is de kans nu verkeken daar nog op terug te ko men. Appelen Er wordt een grotere oogst aan appelen en peren verwacht dan eerder dit jaar was geschat. Werd die oogst eerst geschat op 430 mil joen kilo appelen en 102 miljoen ki lo peren, het CBS verwacht nu aan de hand van bijgestelde taxaties 13 vliegtuigen, miljoen kilo appelen en 5 miljoen - en ëekocht kilo peren meer. PARIJS (GPD) De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm heeft bij Airbus Industrie in Tou louse een bestelling geplaatst voor r 28 Afslanken Het aantal personeelsleden van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland van ruim vierhonderd kan met 90 tot 100 mensen worden 16 worden ge huurd, en heeft een optie genomen op nog eens 47 toestellen. Met deze order is een bedrag gemoeid van rond een miljard dollar, bij de hui dige koers cirka 3,4 miljard gulden. Airbus, die dit gisteren bekend heeft gemaakt, spreekt van een triomfantelijke overwinning teruggebracht. Hiermee wordt een zijn Amerikaanse rivalen, vooral jaarlijkse voordeel van ruim miljoen gulden bereikt. Dit staat in een rapport van het organisatiebu reau Berenschot, dat een onder zoek instelde naar de doelmatig heid van de stoombootdiensten, die de veerdiensten Vlissingen- Breskens en Kruiriingen Perkpol- der, verzorgd. Uitbreiden Het in Vlissingen gevestigde be drijf Ocean Wide gaat zijn perso neelsbestand fors uitbreiden. Ocean Wide, dat zich bezighoudt met maritiem personeelsmanage ment, off-shore activiteiten en het uitbrengen van schepen en mate rieel over de hele wereld, gaat nu ook optreden als zelfstandige rede rij van in eerste instantie 18 sche pen. Het gaat om acht roll on - roll off-schepen, acht ankerbehande- lingsvaartuigen van 9.000, 10.000 en 12.000 pk. Miij oenenorder Batavus Intercycle BV in Hee renveen begint volgende week met de levering van zesduizend heren fietsen aan het Afrikaanse Guinee- Bissau. „Het gaat om een miljoe nenorder", aldus zei gisteren een woordvoerder van het Heeren- veense bedrijf. De fietsen worden in het kader van de ontwikkelingshulp door Nederland aan Guinee-Bissau ge leverd. Het is tevens een werkgele genheidsproject, want de frames en onderdelen worden gescheiden afgeleverd. In Guinee-Bissau wor den de fietsen vervolgens door 25 mensen afgemonteerd. Tuinbouwmissie Een Nederlandse tuinbouwmisr sie is vandaag vertrokken onder leiding van staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) voor een tiendaagse reis naar Japan. Aan de ze missie nemen nemen ongeveer 25 bedrijven uit de tuinbouwsector deel. De missie geschiedt in het ka der van een intensief exportbevor deringsprogramma dat het minis terie van Landbouw en Visserij voor dit jaar heeft. Gezien de be langstelling voor Japan bij met na me de Nederlandse tuinbouwsec tor en de marktmogelijkheden is al vroeg gekozen voor een specifiek op de tuinbouw gerichte missie. Pont Koninklijke Houthandel William Pont in Zaandam heeft de eerste helft van dit jaar een verlies gele den van f 4,3 miljoen tegen f 4,1 miljoen in dezelfde periode van 1983. De verdere verkrapping van de brutowinstmarges in de hout handel kon in het eerste halfjaar tot staan worden gebracht. De ont wikkelingen in de handelssector in de eerste maanden van het tweede halfjaar samen met verdergaande maatregelen ter verbetering van rentabiliteit en vergroting van de commerciële slagkracht geven aanleiding tot gematigd optimis me. Steun De Weekkrant Suriname en de Nieuwe Noordhollandsche Cou rant hebben bij de Stichting Be drijfsfonds voor de Pers financiële steun aangevraagd., Dit heeft het bedrijfsfonds vandaag meege deeld. Beide kranten vragen de steun ter medefinanciering van een project voor de verbetering van de exploitatie. Boeing. Airbus bouwt op het ogenblik twee vliegtuigtypen, de A-300 voor maximaal 345 passagiers en de kleinere A-310 voor rond 200 inzit tenden. Deze laatste is ook bij KLM en Martinair in gebruik. Op de tekenplank staat de A-320, een vliegtuig voor 150 passagiers. Tot dusver hebben vier maatschappij en de A-320 besteld, maar er wordt er nog niet een gebouwd. Het contract dat PanAm met Airbus heeft gesloten omvat de koop van 12 A-310'en en 16 A- 320'en, alsmede de huur van 12 A- 300'en en vier A-310'en. Voorts heeft PanAm een optie genomen op 13 A-310'en en 34 A-320'en. Opties worden vrijwel altijd om gezet in definitieve orders, al was het in het begin van de jaren zeven tig juist PanAm die als eerste afzag van zijn opties op' de supersoni sche Concorde. Het gevolg was dat ook bijna alle andere maatschap pijen, onder wie KLM, hun opties op de Concorde introkken, waarna - uit prestige-overwegingen - alleen British Airways en Air France overbleven. Pikant bij de huur van de 16 vliegtuigen is dat de meeste welis waar direct geleverd kunnen wor den omdat Airbus Industrie ze had gebouwd zonder dat er kopers voor waren, en dat de fabrikant de ze toestellen na afloop van het huurcontract vrijwel zeker terug krijgt. Het huur- en koopovereenkomst met Airbus is een grote overwin ning op Boeing, die qua capaciteit vrijwel dezelfde vliegtuigen bouwt als de A-310 en A-320. Slechts een keer eerder is Airbus Industrie erin geslaagd een flinke order te ver werven op de lucratieve Ameri kaanse markt. Dat was in 1977, bij de verkoop van 34 A-300'en aan Eastern Airlines. Mede door de verkoopsuccessen van Airbus Industrie in de andere werelddelen is deze voornamelijk Franse en Duitse fabriek er defini tief in geslaagd de Amerikaanse hegemonie in de verkoop van ver keersvliegtuigen te doorbreken. Twaalf jaar geleden beheersten Boeing, McDonnell Douglas en Lockheed 96 procent van de we reldmarkt. Nu is dat minder dan de helft. Lockheed bouwt zelfs geen passagiersvliegtuigen meer, maar dat is bij Lockheed al vaker voor gekomen. TSUKUBA - In Japan heeft de HSST-trein gisteren de eerste rit die twaalf ton weegt en 47 personen kan vervoeren, kan rijc snelheid van wel 300 kilometer per uur. De trein heeft geen wielen, maar drijft op een magnetisch kussen. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer steunt het PvdA-kamerlid Kombrink niet in zijn voorstellen de legitimatie plicht bij een aantal financiële han delingen in te voeren. Kombrink acht dat nodig ter bestrijding van de belastingfraude, maar CDA en WD vinden dat de gedachten van Kombrink in dat opzicht te ver gaan. Het CDA gelooft dat een legiti matieplicht het 'harde fraudeurs' niet onmogelijk maakt de belastin gen te ontduiken, terwijl de WD vindt dat een vergaande legitima tieplicht de privacy kan aantasten en te sterk ingrijpt in de vertrou wensrelatie tussen bank en cliënt. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer bij een debat over nadere regels die gesteld worden aan het verhandelen van niet op naam ge stelde spaarbewijzen en over de ge dragscode die de banken en de be lastingdienst hebben opgesteld over informatie-uitwisseling. De meerderheid van de Kamer liet we ten akkoord te kunnen gaan met de regeling voor de verkoop van spaarbewijzen aan toonder. De koper moet daarbij zijn naam opgeven en de verkoop zal door de betreffende bank op een lijst wor den aangetekend. Kombrink dien de een wijzigingsvoorstel in om te bewerkstelligen dat kopers door middel van een legitimatiebewijs moeten aantonen dat zij inderdaad een juiste naam opgeven. Het voor stel van Kombrink houdt in dat dat tevens zal gelden bij de aankoop van andere effecten. Couprie (CDA) en De Grave (WD) zeiden dit voorstel van Kombrink niet te zullen steunen. Beiden wezen er op dat de huidige regeling, die al enige tijd van kracht is, kennelijk afschrikwek kend genoeg is voor fraudeurs, want de omzet van spaarbewijzen aan toonder is de afgelopen jaren sterk verminderd. De Grave hield echter wel een stok achter de deur met de mededeling dat de WD verdergaande maatregelen zal ei sen als over een paar jaar mocht blijken dat de afspraken die nu zijn getroffen niet afdoende zijn om de belastingfraude te bestrijden. CHIASSO Vier- tot vijfhonderd vrachtwagens, waaronder ongeveer zestig Nederlandse, blokkeren sinds woensdag de grensovergang Chiasso tussen Zwitserland en Italië. De blokkade, opgezet vanwege langzaam- aan-acties van de Italiaanse douane, zal volgens de chauffeurs nog wel enkele dagen voortduren. (foto AP) LEIDSCHENDAM (ANP) - Van Berkel's Patent (weegapparatuur, koelinstasllaties) heeft in het eerste halfjaar van 1984 de verliesgeven de situatie weten om te buigen in een bescheiden winst van f 842.000 wat beduidend beter was dan het verlies van f 11,8 miljoen in de eer ste helft van 1983, zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. In de afgelopen driejaar leed Van Berkel f 80 miljoen verlies. In het eerste halfjaar werd een omzet van f 280 miljoen behaald of f 23 miljoen meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De grotere afzet was te danken aan toegeno men vraag door het voortgaande economische herstel en aan het be schikbaar komen van nieuwe pro- dukten. Bij de met ruim 9 procent geste gen omzet stegen kosten en af schrijvingen met 4,8 procent waar door een bedrijfsresultaat van f 13 miljoen werd behaald. De financie ringskosten daalden van f 12,8 tot f 9,3 miljoen. De financiële herstruc turering gaf een vermindering van rentelasten van f 2,9 miljoen. De winst voor belastingen was f 3,7 miljoen. De kasstroom was in het eerste halfjaar 1984 f 6,1 mil joen positief en in dezelfde periode van vorig jaar f 5,6 miljoen nega tief. STRAATSBURG (ANP) - Het Europees parlement heeft gis teren in een resolutie opnieuw gevraagd om een kerstboter-ac- tie om zo de boterbergen van de EG te reduceren. De Ge meenschap heeft 1,2 miljoen pond boter in de opslag liggen. Een gedeelte daarvan kan wor den weggewerkt door export en verkoop aan de verwerken de industrie, maar het parle ment gelooft dat ook een ge deelte verkocht kan worden aan het publiek in de tien lid staten. Extra goedkope boter voor het publiek rond de kerstdagen zou een goede reclamecampag ne betekenen. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, die vorig jaar een kerstboter-actie verbood omdat het te kostbaar zou zijn, zegde toe te zullen bekijken of er dit jaar wel een mogelijkheid bestaat. DEN HAAG (GPD) Consumen tenbond en Konsumenten Kontakt verzetten zich fel tegen het plan van staatssecretaris Koning (finan ciën) om een uniform btw-tarief in te voeren. In een rapport tonen zij aan dat het vervangen van de hui dige twee btw-tarieven door één ta rief prijsverhogingen voor de con sument in de hand werkt. Vooral de laagste inkomensgroepen zul len door de maatregel worden ge dupeerd. Toen de btw werd ingevoerd, was het de bedoeling om onder het lage tarief die produkten te bren gen die veel worden gekocht. In de loop der tijd heeft de overheid dat uitgangspunt echter verlaten en nu vallen bijvoorbeeld ook suiker en aardgas onder het hoge tarief. Volgens de consumentenorgani saties heeft de overheid de inde lingsproblemen (wat moet er onder het lage en wat onder het hoge ta rief vallen) zelf veroorzaakt en is het dus onredelijk een oplossing te zoeken op kosten van de consu ment. Bij een uniform tarief van 15 procent zou de koopkracht van de Nederlandse bevolking met 1,39 procent dalen. De laagste inko mens gaan er zelfs 1,55 procent op achteruit. Omdat zelfs compensaties deze inkomensdalingen niet kunnen op heffen, hebben de consumentenor ganisaties geen goed woord over voor de plannen van de staatsse cretaris. Zij zeggen dat invoering van de maatregel nu zeker erg on gelukkig uit zou komen, omdat een steeds grotere groep huishoudens afhankelijk is van een minimumin komen. De consumentenorganisaties vrezen dat bij invoering van een ta rief van 15 procent niet alle goede ren waarvoor nu nog 19 procent btw moet worden betaald, goedko per zullen worden. "Ervaringen hebben geleerd dat prijsverhogin gen direct worden doorberekend, terwijl pijsverlagingen niet, te laat of slechts ten dele aan de consu menten worden doorgegeven". Toen de btw werd ingevoerd, hebben de consumentenorganisa ties geconstateerd dat veel winke liers de prijzen verder verhoogden dan nodig was om zo hun eigen marge te vergroten. "Dat zou nu opnieuw kunnen gebeuren". Sa men met de FNV zullen de consu mentenorganisaties zowel de staatssecretaris als het parlement benaderen om te voorkomen dat een uniform btw-tarief wordt inge voerd. Britse onderhandelingen duren al zes dagen De Katwijkse Bouwmaatschappij (KBM) heeft de ontwikkelings maatschappij Koudijs uit Oud- Beijerland overgenomen. KBM Beheer omvat nu vier werkmaat- schapppijen met in totaal 176 werknemers en een jaaromzet van vijftig miljoen gulden. Behalve KBM zelf met 75 personeelsleden zijn dat de Brabantse Bouwmaat schappij (BBM) met 14, Koudijs bv met 73 en bouwonderneming Van Bezeij bv met 14 personeelsleden. De bouwonderneming beweegt zich voornamelijk op het gebied van de woningbouw. Als project ontwikkelaar is KBM in Katwijk actief met de bouw van een winkel centrum (kosten dertig miljoen). LONDEN (GPD/ANP) - De vak bond van de stakende Britse mijn werkers, de NUM, en de directie van de staatsmijnen, de NCB, pra ten vandaag voor de zesde achter eenvolgende dag over de staking in de kolenmijnen, die nu al meer dan een halfjaar duurt. Het feit dat de onderhandelingen nu al zo lang duren, wordt in Enge land als een hoopvol teken gezien. Eerdere gespreksronden waren steeds snel beëindigd zonder dat de strijdende partijen elkaar ook maar bij benadering hadden kun nen vinden. Er zijn evenwel geen concrete aanwijzingen dat directie en bond in de vele uren die zij deze week met elkaar hebben gepraat, veel dichter bij elkaar zijn gekomen. Een van de betrokken mijnwer kersleiders zei gisteren dat de dis- "nog lang niet afgerond" zijn. In het andere arbeidsconflict in Engeland, dat in de havens, is gis teren hoop op een spoedige beëin diging van de staking die ongeveer de helft van de Britse havens nu al drie weken heeft platgelegd, de bo dem ingeslagen. Gesprekken tussen de vakbond van de havenstakers, de TGWU, en het staatsstaalbedrijf British Steel over hoeveelheden kolen die mo gen worden gelost (daar was de sta king om begonnen) liepen gisteren vast. De TWGU heeft nu geen an dere mogelijkheid dan de staking voort te zetten. Negentien leden van de Tweede Kamer hebben vanochtend in drie ochtendbladen in een advertentie oproepen tot steun aan de staken de Britse mijnwerkers. Het zijn de fractievoorzitters van de PPR en de CPN, tien leden van de PvdA- fractie en voorts leden van de groep Scholten-Dijkman, D'66, EVP en PSP. In de advertentietekst stellen de kamerleden, dat 150.000 Britse mijnwerkers vanaf 12 maart in sta king zijn voor het behoud van 40.000 arbeidsplaatsen. "Zij staan »sterk, ze houden vol. Hun gezinnen leven nu van gemiddeld vijftig gul den per week", aldus de kamerle den. ROTTERDAM (ANP) - De ombui gingsmaatregelen van het kabinet bieden noch afzonderlijk, noch als pakket enig uitzicht op een sub stantiële verbetering van de econo mische situatie. Bovendien blijkt dat de maatregelen die de grootste bijdrage aan de ombuigingen leve ren, de positie van de economisch zwakkeren sterk benadelen. Dat blijkt uit berekeningen van het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI), dat met behulp van het zogenoemde AMO-K model de ge volgen van het ombuigingsbeleid 1984 heeft uitgerekend, ten opzich te van voortzetting van het in 1983 tot stand gekomen beleid. Dus zon der de omvangrijke ombuigingen. Drs. G. den Broeder en dr. J. A. M. Heijke van het NEI, die de re sultaten van hun berekeningen in het economenblad Economische Statistische Berichten van deze week publiceren, geloven dat de ombuigingspolitiek eerder uit ideologische motieven is ingege ven („de rol van de overheid moet STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees parlement heeft gisteren in Straatsburg een resolutie aangeno men van de Nederlandse christen democraat Teun Tolman waarin de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, wordt ge vraagd de inning van boetes voor boeren die teveel melk produce ren, uit te stellen tot 31 maart 1985. Het innen zou 1 oktober aanstaan de moeten beginnen. Tolman verklaarde dat het uit stel nodig is omdat melkveehou ders tijd nodig hebben zich aan te passen aan de produktiebeper- king. Deze is te snel en te plotse ling ingevoerd. De Nederlandse christen-democraat voorspelde dat geen uitstel de slacht van twee mil joen koeien in de EG zal betekenen met desasteuze gevolgen voor de prijs van rundvlees. worden teruggedrongen ten gun ste van de weggedrukte marktsec tor") en door angst voor hoge ren telasten, dan dat er op evenwichtig economisch herstel wordt gemikt, zo valt uit het artikel af te leiden. Loopoefeningen Substantieel herstel blijft uit en de inkomensongelijkheid wordt vergroot. „Zou het gezien de deplo rabele situatie op de arbeidsmarkt niet beter zijn de zich net herstel lende patiënt enkele loopoefenin gen te laten doen, in plaats van de zaag in het houten been te zetten vragen de auteurs zich af. Den Broeder en Heijke hebben vijf in de Miljoenennota 1984 aan gekondigde ombuigingen in het AMO-K model gestopt en op hun gevolgen doorgerekend. Ook de uitwerking van het totale pakket is in beeld gebracht. De vijf maatregelen zijn loonma tiging in de collectieve sector (tien procent in drie jaar of 6,6 miljard gulden); personeelsreductie over heid met twee procent (5400 ar beidsplaatsen); ombuigingen op de Rijksbegroting (lagere uitgaven, hogere tarieven); ombuigingen in de collectieve sector; en de verla ging van de minima. Winstherstel Uit de uitkomsten blijkt dat een aantal doelstellingen van het kabi netsbeleid stap voor stap wordt be reikt. Het financieringstekort loopt aanmerkelijk terug (6,25 procent in 1987), de overige collectieve lasten dalen. Dé loonkosten gaan omlaag, waardoor de export aantrekt, ter wijl op termijn de investeringen stijgen en er enig winstherstel volgt. Daar staat echter tegenover dat het gemiddelde netto reële loon met vijf procent daalt; de laagste inkomens gaan er door het over heidsbeleid met 15 tot 20 procent op achteruit. Het binnenlandse koopkrachtverlies neemt omvang rijke proporties aan. De particulie re consumptie is in 1986 al met acht procent ingezakt. De export stijging komt langzaam op gang, wat eerst produktieverlies bete kent. Dit slaat later om in een winst, voldoende om het verlies aan werk bij de overheid goed te maken. De werkloosheid stijgt op korte termijn met 80.000, die stij ging wordt later echter te niet ge daan. Van een duidelijk gunstig re sultaat is op middellange termijn dus geen sprake, concluderen de NEI-medewerkers. LEEUWARDEN (ANP) - Het kabi net wil volgend jaar het wetsont werp op het Consumentenkrediet bij de Tweede Kamer indienen. Staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) kondigde dit giste ren in Leeuwarden aan op een bij eenkomst van de vereniging voor het Volkskredietwezen. De nieuwe bepalingen moeten de wet op het Consumptief Geld- krediet en die op het Afbetalings stelsel vervangen. Een van de be langrijkste doelstellingen van de aangekondigde verandering is te voorkomen dat mensen zich te veel in de schulden steken. In de wet zal een maximum kostentarief worden vastgelegd voor alle soor ten leningen. Momenteel is het nog zo dat een maximum tarief alleen bestaat in de wet op het Consumptief Geld- krediet. Bij het afbetalingskrediet kan de geldverstrekker nu nog zelf bepalen hoeveel kosten hij zijn te genpartij bovenop de rente in reke ning brengt. Van Zeil riep een onderzoek uit 1980 in herinnering, waaruit bleek dat 54.000 gezinnen in financiële moeilijkheden verkeren. Hij denkt dat dit aantal de laatste jaren alleen maar is toegenomen als gevolg van de sinds 1980 verslechterde econo mische omstandigheden. Uit dat onderzoek bleek ook dat er soms bij het aangaan van een financiële verplichting al tekenen zijn die er op wijzen dat er problemen zullen ontstaan. „Het zijn vooral die oor zaken van over-creditering zoals bij voorbeeld het onvoldoende geïnformeerd zijn van beide partij en en het nemen van te grote risi co's, waarop het overheidsbeleid zich moet richten. De nieuwe wet bevat instrumenten waarmee be strijding hiervan mogelijk wordt", aldus Van Zeil. De moeilijke tijden noodzaken volgens Van Zeil een dubbele krachtsinspanning om de groter wordende groep mensen in finan ciële moeilijkheden te helpen. Het streven van het kabinet om bij alle ombuigingen de mensen met een minimum inkomen zoveel moge lijk te ontzien, lijkt er wel toe te lei den dat inkomensgroepen boven het minimum een verhoudingsge wijs grotere druk van de ombuigin gen ervaren, aldus de staatssecre taris. Dit draagt er toe bij dat sommi gen met een inkomen juist boven het minimum naar de groep van de echte minima zullen doorschuiven. Dat kan bij de groei van het aantal echte minima niet over het hoofd worden gezien, wanneer de kortin gen op de uitkeringen per 1 januari worden doorgevoerd, zo zei de be windsman.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9