Knesset steunt nieuw kabinet keil ener? Duarte wil imago verbeteren Berging in volle gang «*sr 'Nationale verlamming in Israël' Nadruk op economie en vertrek troepen Topberaad na crisis Punjab Neo-nazi Hoffmann ontkent Iraakse bom; tanker zinkt Milieuramp Geweld Indonesië door ontevreden islamieten Activisten vluchten in Brits consulaat Durban VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 Gouden Gids- MEXICO STAD - Jose Napoleon Duarte, de christendemocratische president van El Salvador, is een offensief begonnen om zijn imago op te vijzelen. De afgelopen weken is de nu ruim drie maanden rege rende Duarte fel bekritiseerd door de Salvadoraanse kerk, mensen rechtenorganisaties en vakbonden. door Rob Sprenkels Eerste punten van kritiek: Duar te weigert vredesonderhandelin gen aan te gaan met de gewapende oppositie; sinds hij aan de macht is, zijn de luchtbombardementen tegen de burgerbevolking toegeno men; het Salvadoraanse leger richt nieuwe bloedbaden aan; Duarte is zijn verkiezingsbelofte inzake so ciale hervormingen nog niet nage komen; en de Amerikaanse be moeienissen met de strijd nemen toe. „Het is onmogelijk om alle pro blemen van mijn land van de ene op de andere dag op te lossen", zo is Duarte nu zijn verdediging be gonnen. Vorige week antwoordde hij reeds emotioneel op beschuldi gingen dat hij in samenspel met Washington uit is op een militaire oplossing voor de burgeroorlog: „Ik ben zelfs bereid om met Fidel Castro te onderhandelen om de vrede te kunnen herstellen". Alsof de Cubaanse leider een beslissen de invloed zou kunnen hebben op de gang van zaken in El Salvador. Woensdag maakte Duarte be kend dat hij een nieuwe gedragsco de heeft voorgeschreven aan de Salvadoraanse luchtmacht om in de toekomst bombardementen te gen de burgerbevolking te voorko men. Hoeveel slachtoffers die bombardementen in drieëneenhal ve maand onder de burgerbevol king hebben veroorzaakt is moei-, lijk na te gaan. De met de oppositie sympathiserende Salvadoraanse mensenrechtencommissie heeft het over meer dan driehonderd do den. Duarte probeert inmiddels om zijn directe verantwoordelijkheid voor die gang van zaken te ontken nen. Hij zou er geen greep op heb ben gehad blijkens de nieuwe ge dragscode, die voorschrijft dat voortaan elk bombardement eerst zal moeten worden goedgekeurd door het gezamenlijke opperbevel van de Salvadoraanse strijdkrach ten. Met andere woorden: tot nu toe waren de bombardementen een autonome beslissing van de luchtmacht. Ook heeft Duarte een diepgaand onderzoek ingesteld naar een door Amerikaanse en Italiaanse journa listen onthuld bloedbad in de pro vincie Cabanas, ten noordoosten van San Salvador. Daar zouden door Amerikaanse adviseurs opge leide elitetroepen meer dan zestig burgers hebben geëxecuteerd, 68 volgens de Amerikaanse pers en 64 volgens de Italiaanse. Er lijkt trouwens een nieuw bloedbad te hebben plaatsgehad, dit keer nabij de grens met Hondu ras. Volgens de Salvadoraanse kerk zouden daar de eerste week van september meer dan honderd „onschuldige burgers, voorname lijk bejaarden, vrouwen en kinde ren" in koelen bloede zouden zijn vermoord. De rebellenzender Ra dio Venceremos heeft inmiddels de namen van 37 van de slachtof fers bekendgemaakt. Woordvoer ders van het Salvadoraanse leger houden echter vol dat tijdens de tiendaagse schoonmaakoperatie in het gebied „al het mogelijke" zou zijn gedaan om de burgerbevol king te beschermen. Zware aanslag Parijs mislukt JERUZALEM (Rtr/AFP/UPI/DPA) - Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft gister avond met grote meerderheid zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering van nationale eenheid onder leiding van Shimon Peres. De regering, die uit negen partijen bestaat, kreeg de steun van 89 leden in het 120 zetels tellende parlement. Het aantal tegenstemmers bedroeg 18. Na weken van moeizaam onder handelen kon Peres eindelijk wor den beëdigd als Israëls achtste pre mier. Ook de andere leden van het kabinet legden de eed af. Het parle ment sprak zijn vertrouwen pas uit na een langdurig debat. Door toe spraken van ruim twintig parle mentariërs duurde het debat meer dan negen uur. Onder de tegenstemmers waren de zes afgevaardigden van de Ma- pam-groep, die zich na vijftien jaar samengaan heeft afgescheiden van de Arbeiderspartij. Tijdens het de bat werd het nieuwe kabinet door Mapam bestempeld als een „rege ring van nationale verlamming en een monsterachtige gruwel". „Shi mon, u draagt de historische ver antwoordelijkheid voor de geboor- Shas-partij toegezegd, terwijl de Arbeiderspartij die aan de Natio- hield Mapam-leider Vic- naai Religieuze Partij (NRP) had heid", tor Shemtov de leider van de Ar beiderspartij voor. Peres antwoordde hierop dat de ze regering Israël de beste kans biedt om een economische ramp te voorkomen en om een einde te ma ken aan de bezetting van Zuid-Li- banon. Ondertekening De ondertekening van het rege ringsakkoord was tot op het laatste momentonzeker. Vooral de bezet ting van het ministerie van gods dienstzaken kostte Peres de nodi ge hoofdbrekens. De Likoed had die post aan de ultra-orthodxe JERUZALEM (Rtr/AFP/UPI/ DPA) De nieuwe Israëlische pre mier, Shimon Peres, ziet als de be langrijkste taken van zijn coalitie regering de bestrijding van de eco nomische crisis en de terugtrek king van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. Ook wil hij dat ko ning Hoessein van Jordanië een dialoog met Israël begint. Dit zei Peres gisteren in een toe spraak tot de Knesset, het Israëli sche parlement, na de onderteke ning van een regeringsakkoord met Likoed-leider Jitschak Sjamir-- .Peres zei dat hij korte metten wil maken met de economische pro blemen, waaronder een inflatie van 500 procent, een gigantisch begro tingstekort en een ongekend forse buitenlandse schuld. Die sane- ringspolitiek mag niet gepaard gaan met een groei van de werk loosheid en een grote inkomensda ling voor de werknemers, aldus Pe- NEW DELHI (Rtr/DPA) - Veilig heidsfunctionarissen hebben van daag in New Delhi spoedberaad gevoerd nadat extremistische Sikhs in de staat Punjab woensdag acht Hindoes hadden gedood. De politieke crisis in de zuidelijke staat Andhra Pradesh is nog dieper geworden. Tijdens het beraad zijn maatregelen genomen die een her haling van het geweld in Punjab van woensdag moeten voorkomen. Welke dat zijn bleef onduidelijk. In Andhra Pradesh duurt de po litieke crisis onverminderd voort. Voor de derde keer binnen een week kwam het niet tot een stem ming in het regionale parlement over de vraag wie de meerderheid van de afgevaardigden achter zich heeft: de vroegere premier Rama Rao die door premier Indira Gand hi is afgezet of zijn opvolger Bhas- kara Rao. In de hoofdstad Hydera bad, waar een permanent uitgaans verbod van kracht is, zijn in de af gelopen vijf dagen zeker 21 men sen omgekomen bij gewelddadig heden tussen hindoes en islamie ten. Verscheidene organisaties heb ben vandaag een staking in Punjab uitgeroepen uit protest tegen de aanvallen van woensdag. De sta king heeft de steun van de partij van de Sikhs, de Akali Dal. In de aangrenzende staat Haryana zijn de veiligheidstroepen in staat van paraatheid gebracht ter voorko ming van wraakacties van hindoes tegen Sikhs. In Punjab wonen 12 miljoen Sikhs. ADVERTENTIE toebedeeld. Maar na opnieuw on derhandelen sloten Peres en Sja mir een compromis dat inhield dat geen van de twee partijen de porte feuille kreeg. De post zal door de premier worden waargenomen tot er een definitieve oplossing is ge vonden. Vier kleine religieuze partijen hadden op de valreep bezwaren te gen een clausule van het akkoord maar die werden snel uit de wereld geholpen. Peres was op dat mo ment zelf al verschenen voor de on dertekening. De regering-Peres telt maar liefst 25 ministers, maar er is een „kern kabinet" gevormd van tien minis ters. Dat zal de daadkracht ten goe de komen hetgeen broodnodig is gezien het feit dat de Arbeiderspar tij noch de Likoed politiek belang rijke concessies heeft gedaan. Voor de Arbeiderspartij wordt oud-pre mier Jitschak Rabin minister van defensie en oud-president Jitschak Navon vice-premier en minister van onderwijs. Het Likoed-blok le vert de minister van industrie en handel in de persoon van de om streden ex-minister van defensie Ariel Sjaron. Verder wordt Jit schak Modai minister van finan ciën en wordt de vertrekkende mi nister van defensie, Mosje Arens, minister zonder portefeuille. Moeilijk Peres is dus geslaagd i Maar niet minder urgent, zo zei hij, is de terugtrekking van de troe pen uit Zuid-Libanon zonder dat de veiligheid van de Israëlische noordgrens in gevaar komt. Verder riep Peres de Arabische landen, en vooral koning Hoessein van Jorda nië, op onderhandelingen met Is raël te beginnen over een vredes akkoord, zonder een vaste agenda en zonder voorwaarden vooraf. De nieuwe regeringsleider streeft verder naar verbetering van matie-opdracht, maar wel op het de betrekkingen met West-Europa nippertje. Aanstaande zondag liep en Egypte, dat als enig Arabisch zijn tweede formatieperiode van 21 land in 1978 een vredesakkoord dagen af en als hij het niet had ge- met Israël sloot. Hij vroeg Cairo haald, had de president iemand an- zijn ambassadeur naar Israël terug ders als formateur moeten benoe- te sturen die wegens Israëls inval men. Peres sprak zelf van een in Libanon naar huis werd terugge- moeilijke bevalling „maar de twee roepen. Hij deed een oproep tot de grote partijen hebben alles op alles Sowjet-Unie de met Israel in 1967 gezet om ondanks hun menings- verbroken betrekkingen te herstel- verschillen tot overeenstemming len en prees de „oude vriend- te komen, om samen het volk te schap" met de Verenigde Staten, dienen". Sjamir wees erop dat er Tot zijn bijzondere plicht zei Peres nog wel degelijk ideologische ver te rekenen gelijkberechtiging van schillen bestaan tussen de Likoed de Arabische minderheid. „Israël en de Arbeiderspartij. „Maar we i staat van het joodse volk alle andere burgers die hier w< nen". zullen nauw en effectief werken, met de mogelijkheid dat we die kloof dichten". NUREMBERG (Rtr.) - De Westduitse neo-nazi Karl-Heinz Hoffmann, lei der van de verboden „Wehrsportgruppe Hoffmann", heeft gisteren ont kend dat hij betrokken is geweest bij de moord op de joodse uitgever Shlomo Levin en'diens vriendin Frida Pöschke. Hij zei evenmin schuldig te zijn aan het martelen van leden van zijn groep in Libanon en het bera men van terreurdaden in West-Duitsland. Levin en Poeschka werden in 1980 in hun huis in het Zuidduitse Erlan gen doodgeschoten door een van Hoffmanns aanhangers. Hoffmann zou daartoe opdracht hebben gegeven, aldus de aanklacht die de verdachte belachelijk noemde. OOSTENDE (GPD) - Na ruim twee weken wachten is de ber gingsoperatie van de lading van het voor Oostende gezonken Fran se vrachtschip Mont Louis in volle gang. De bergers van Smit Tak hebben gisteren drie containers met het zeer giftige en licht- radioactieve uranium-hexafluoride uit het wrak gehaald. Een inspectie van de lading wees uit dat alle der tig volle containers in het voorste deel van het in tweeën gespleten schip terecht zijn gekomen. De va ten zijn volgens bergingsinspec teur H. Walenkamp beschadigd maar tot nu toe zijn er geen lekken geconstateerd. Gisteren rond het middaguur werd de eerste volle container bo ven water gehaald. In de loop van de avond volgde het tweede grijze vat, en in het begin van de nacht het derde. Het bergingswerk, dat vannacht werd stoptgezet, is van morgen weer hervat. De operatie rond de Mont Louis geraakt nu aldus de bergingsin specteur in een stroomversnel ling. Gisteren lukte het de bergers om het ponton Titan-9 als golfbre ker aan de noordzijde van het ge zonken schip af te meren. Dat bete kent dat de werkzaamheden nu minder windgevoelig zijn gewor den. P. Goris van de Belgische Unie voor Redding en Sleepdienst, kon digde aan dat er continu zal wor den doorgewerkt. Alleen als het ponton Titan-8 vol is worden de werkzaamheden even gestaakt om in Duinkerken (of een andere Fran se kustplaats) te lossen. In Zee- brugge ligt de drijvende bok Taküft-1 stand by om assistentie te .verlenen. We hebben het topje van de ijs berg gehad, nu maar afwachten wat er nog komt, aldus Walen- WENEN - Een op de vier Oosten rijkers heeft een diepgeworteld vooroordeel tegen de joden. Bijna tweederde gelooft dat de joden te veel invloed hebben op het inter nationale financiële en zakenleven. Bijna de helft vindt dat de invloed van de joden wordt onderschat en dat er maatregelen moeten worden getroffen dat zij in Oostenrijk niet alle goede banen wegnemen. Maar 15 procent van de Oostenrijkers blijken geen vooroordeel tegen de joden te hebben. door Anton Koene Dit zijn de conclusies van een so ciologisch onderzoek uitgevoerd door de universiteit van Wenen on der leiding van de sociologe dr. Hilde Weis. De Oostenrijkers blijken een veel sterkere anti-semitische in stelling te hebben dan over het al gemeen wordt aangenomen. Dat geldt evengoed voor de jongere ge neratie als voor de oudere, die de opkomst van de nazi-beweging en Kwart bevolking van Oostenrijk is anti-semiet de oorlog hebben meegemaakt. Voor de Tweede Wereldoorlog had Oostenrijk een joodse bevolking van ongeveer 200.000, terwijl er nu nog maar 7500, meestal oudere jo den onder de ongeveer 7 miljoen Oostenrijkers wonen. Slechts 350 joden wonen buiten Wenen. Het onderzoek heeft ook uitge wezen dat er een verbinding be staat tussen het algemene onder wijsniveau en vooroordelen. Hoe minder onderwijs er genoten is, hoe sterker de vooroordelen zijn. Maar misschien het meest sinistere aspect van het geheel is dat er geen leeftijdsgrens te trekken is. De jon gere generatie, die Hitier, de oor spronkelijke nazi-beweging noch de oorlog hebben meegemaakt, is bijna net zo doordrongen van anti semitisme als hun ouders, die ooit de nazi's hebben toegejuicht toen zij Oostenrijk binnenmarcheerden. Nazi-jager Simon Wiesenthal, lei der van het joodse Centrum voor Oorlogsdocumentatie in Wenen het bureau wordt door allerlei alarmsystemen bewaakt zei des gevraagd dat de resultaten van het onderzoek hem helemaal niet ver bazen. Wiesenthal schat dat het aantal anti-semieten in Oostenrijk nog hoger is dan uit het onderzoek is gekomen. „Mensen zeggen niet altijd de waarheid bij zo'n onder zoek. In wezen was de Oostenrijk se staat het eerste slachtoffer van Hitier". Het onderzoek bewijst in ieder geval dat het anti-semitisme sterk kan zijn in plaatsen waar geen jo den wonen. „Er zijn dorpen waar ze nog nooit een jood hebben ge zien", aldus Wiesenthal, „en toch zijn ze anti-semitist. Vaak worden ze door de media beinvloed". Voor buitenlanders is het opval lend hoe vaak de Oostenrijkse tele visie oude UFA-films vertoont en hoe regelmatig, zonder dat daar voor een echte aanleiding is, stuk jes film over Hitier worden ge bruikt ter illustratie zonder een en kel woord van kritiek. BAHREIN/LONDEN (Rtr/UPI/ AFP) - Iraakse jachtbommenwer pers hebben het onder Panamese vlag varende oliebevoorradings schip „Seetrans 21" tot zinken ge bracht bij een aanval ten zuiden van de belangrijkste Iraanse olie- terminal, het eiland Kharg, in de Perzische Golf. Dit is bevestigd door zowel de maatschappij waar voor het schip vaart, als door het internationale verzekeringscon cern voor de scheepvaart Lloyds in Londen. Een woordvoerder van de char termaatschappij zei dat het schip woensdagnacht was gezonken. Hij zei dat de in 1981 gebouwde „See trans 21" van 97.000 bruto ton nor maal een bemanning heeft van on geveer zes koppen, maar hij wilde geen nadere bijzonderheden geven over het lot van de opvarenden. Irak, dat de afgelopen vier dagen vijf aanvallen heeft gemeld op de scheepvaart in de Golf, liet in de nacht van woensdag op donderdag weten dat zijn luchtmacht een „maritiem doel" had getroffen ten zuiden van Kharg. De vroegere rivalen Sjamir (links) en Peres brengen een dronk uit op hun gisteren bereikte akkoord. GLAND (UPI) - Het sluiten van de sluisdeuren van de Tucurui- dam in Brazilië betekent de dood van miljoenen zeldzame dieren, verklaarde gisteren in Gland in Zwitserland het We- reldnatuurfonds WWF ('World Wildlife Fund'). De directie van het WWF deelde mee dat de sluisdeuren vandaag worden gesloten om de Amazonedam, de grootste in Brazilië en op vier na grootste in de wereld, te „De dam van Tucurui zal on geveer 2.000 vierkante kilome ter tropisch regenwoud blank zetten en miljoenen dieren op stuwen naar droog land", aldus het WWF. „De meeste, waaron der met uitsterven bedreigde apen, katachtigen, slangen en knaagdieren, die duizenden ja ren een belangrijke integrale rol hebben gespeeld in dit unie ke ecologische regenwoudsys teem, zullen het niet overle ven". kamp. Hij toonde zich overigens niet erg gelukkig met de ligging van de lading. De kans dat er nog een gat in het voorste deel van het wrak moet worden gebrand is vol gens hem volop aanwezig. In dat deel van het ruim is er sprake, zo als hij het noemt, van een enorme rotzooi. Behalve de drie volle containers hebben de bergers ook twee trai lers en een leeg vat op het droge gehaald. Goris verwachtte dat niet alle 22 lege containers nog in het wrak terug te vinden zouden zijn. Hij meent dat er vlak na de botsing met de Olau Britannia op zaterdag 25 augustus al lege vaten zijn weg gedreven. De bergers hebben alle reden om haast te maken met het karwei. Rond 22 september wordt er springvloed verwacht die meestal, zo voorspellen de weersdeskundi- gen, gepaard gaat met een krachti ge wind. JAKARTA (AFP/Rtr.) - De geweld dadigheden die woensdag in het havengebied van Jakarta aan tus sen 9 en 60 mensen het leven heb ben gekost, getuigen van de aan houdende vijandigheid van over tuigde islamieten tegen het beleid van de pro-westerse regering van generaal Suharto. Indonesië is met ongeveer 150 miljoen inwoners het grootste islamitische land ter we reld, maar het landsbestuur ver loopt niet volgens islamitische re gels. Voor de wet zijn alle gods diensten gelijk. Volgens de autoriteiten begon nen de rellen toen verscheidene duizenden jonge islamieten naar het politiebureau van Tanjung Priok trokken om de vrijlating van vier geloofsgenoten te eisen, die waren gearresteerd nadat ze maan dag op een moskee aanplakbiljet ten „met een racistische inslag" hadden aangebracht. De voor het bureau op wacht staande veilig heidstroepen hadden eerst in de lucht, maar daarna op de menigte geschoten, aldus de autoriteiten. Getuigen en doorgaans betrouw bare bronnen meldden dat 60 per sonen zijn omgekomen, maar ge neraal Benny Murdani, het hoofd van de strijdkrachten, meldde 9 doden en 53 gewonden. De rellen die vijf uur duurden begonnen woensdagavond na toe spraken in een moskee door drie islamitische activisten die kritiek op de regering uitoefenden. Kort voor middernacht werd de rust hersteld in de arme, dicht bevolkte havenwijk van Jakarta. De islamie ten zijn boos over de kloof tussen rijk en arm en de regeringspolitiek tegenover de islam. De regering heeft bepaalde reli gieuze groepen tegen zich ingeno men door een wetsontwerp in te dienen dat alle organisaties ver plicht de staatsideologie van de Pantjasila als enig leidend beginsel te aanvaarden. Dit beschouwen critici als een maatregel gericht te gen de islamitische oppositie. Murdani verklaarde dat de poli tie gisteren vanuit een moskee werd opgebeld, waarin men vroeg om de vrijlating van de vier. Eén van de activisten had gedreigd „moord en verderf te zaaien" in de rijke Chinese wijk van Jakarta als de gedetineerden niet vrijgelaten zouden worden. Daarna trokken de islamieten naar het politiebu reau, waar de groep tot 1.500 men sen bleek te zijn aangegroeid, al dus Murdani. PARIJS (AFP) - "Action Directe", de uiterst linkse terroristische be weging in Frankrijk, heeft op 23 augustus in het centrum van Parijs een auto in de lucht willen laten springen met een lading van 23 ki lo TNT. De wagen was geparkeerd voor de zetel van de Westeuropese Unie. Parijs ontkwam aan de zwaarste aanslag uit zijn geschiedenis door dat het elektrische ontstekingsme chanisme niet werkte. Volgens de deskundigen had de lading die was aangebracht een vernietigingskracht die achtmaal zo groot was als die welke op 22 april 1982 ontplofte in de Rue Mar- beuf bij de Champs Elysées, voor de pro-Iraakse krant Al Watan Al Arabi (één dode, 63 gewonden). De explosie van de 23 kilo TNT zou zeer waarschijnlijk het gebouw van de Westeuropese Unie in het Zestiende Arrondissement hebben verpulverd, schatten Franse explo siedeskundigen. In het gebouw zijn dagelijks enkele tientallen mensen aan het werk. Het ligt naast het gebouw van de Conseil Economique et Social Francais. Op 23 augustus werd de Parijse brandweer opgebeld door een jon ge vrouw die meedeelde dat een Autobom voor het gebouw van de WEU ging ontploffen. „Zet de zie kenauto's maar klaar", had ze ge zegd. Tien minuten later werd het alarmnummer van de politie ge beld door waarschijnlijk dezelfde vrouw. Zij herhaalde de bedrei ging. De recherche onderzocht de auto twee dagen later opnieuw. Men vond tot zijn ontzetting in de kof ferruimte 23 kilo TNT verbonden met een elektrische ontsteking die niet had gewerkt. LONDEN (Rtr) - Het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteren beloofd dat de zes voor aanstaande anti-apartheidsactivis ten die hun toevlucht hebben ge zocht in het consulaat in Durban, niet tegen hun wil op straat gezet zullen worden. Een woordvoerder zei dat de zes bestuursleden van het United Democratic Front en het Natal Indian Congress geen asiel aangevraagd hebben. Hij zei dat het consulaat optreedt als "communicatie-kanaal" tussen de anti-apartheidsleiders en de Zuidafrikaanse regering. De zes hebben vanuit het consulaat een open brief gestuurd aan minister van politie Louis Le Grange. Vol gens hun advocaten heeft Le Gran ge laten weten dat hij hun verkla ringen wil overwegen, maar dat hij geen besprekingen wil voeren zo lang de zes in het consulaat blijven omdat die situatie Zuid-Afrika en Engeland in verlegenheid brengt. Oppositieleider Neil Kinnock van de Labour-partij drong er bij de regering-Thatcher op aan te voorkomen dat de zes Zuidafrika nen opnieuw zonder aanklacht in de gevangenis verdwijnen. "Ik ben er zeker van dat u niet verantwoor delijk wilt zijn, direct of indirect, voor de herniewde arrestatie van mensen wier enige misdaad is dat ze streven naar fundamentele vrij heden". Op bijgaande AP-foto praten twee van de zes bestuursleden met verslaggevers.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7