Onbegonnen Werk Het kattekwaad en de rare capriolen van een labrador Het hennengevecht is van structurele aard Ex-lerares Rembrandt schreef boek over hond PAGINA 4 LEIDEN Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Hennengevecht Zal het tussen de diverse vrou wenorganisaties in Leiden ooit nog goed komen? Te vrezen valt van niet. Misschien dat de nieu we huisvesting van de Leidse af deling van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen en de Leidse Vrouwenraad aan de Caeciliastraat hen op den duur wat milder zal stemmen. Maar echte vriendinnen van het Vrou wenhuis, de feministische voor hoedebeweging aan de Hooi gracht, zullen de andere vrou wenclubs wel nooit worden. In 1979 werd het gevecht om fa- toenlijke huisvesting tussen de vrouwenorganisaties in deze krant aangeduid met 'hennenge vecht'. Deze week bleek dat, vijf jaar later, nog niet alle veren zijn glad gestreken. Penisnijd zal het niet zijn, maar je kon de huis vrouwen bij de officiële opening van hun pand horen tandeknar- sen over de voorkeursbehande ling die de gemeente destijds het Vrouwenhuis heeft gegeven. Het Vrouwenhuis mocht naar een riante behuizing aan de Hooigracht en de andere organi saties naar het onderkomen dat daardoor aan de Nieuwe Rijn vrijkwam en ook wel werd om schreven als 'kot'. Dat wilden ze niet. Want hoe zag het er van binnen uit nadat het Vrouwenhuis was vertrok ken: "Bij bezichtiging werd dit pand in een niet te beschrijven toestand aangetroffen, smerig, nauwelijks onderhouden en uit gewoond. Grondige herstelwerk zaamheden o.a. aan vloer en dak moesten worden verricht, terwijl er achterstallig onderhoud was in een omvang waarvan de kos ten niet bekend waren en waar voor geen verantwoordelijkheid kon worden aanvaard". Dat zei Anneke van Aken, oud-voorzit ster van zowel de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, als van de Leidse Vrou wenraad, deze week. Je kon de afkeuring in haar stem horen: duidelijk was dat er nooit eens een degelijke emmer met sop door dat Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn was gegaan. Tja. Allerlei kwalijke, masculi ne opmerkingen strijden nu om voorrang, maar ons zult u er niets over horen zeggen. Burgemeester Goekoop hoorde het als eregast allemaal geduldig aan, de kritiek die er ook op het gemeentebestuur werd uitgestort. Hij moet zich in het hol van de leeuwin hebben gewaand. Zijn aanwezigheid was een treffend symbool van de kloof tussen de verschillende vrouwen bewegingen die breder is dan Nieuwe en Oude Rijn samen. Huisvrouwen en Vrouwenhuis. Waarschijnlijk is er slechts op het scrabblebord overeenkomst tus sen beide te ontdekken. Niet de vrouwelijke wethouder van emancipatie, Van Dongen, verichtte de officiële opening, maar de mannelijke Goekoop, ook al stelde hij zich bij deze gele genheid voor met de term burger huisman, alsof hij thuis dagelijks in de weer is met de stofdoek. Juist dat ze wel eens een man toelaten, sterker nog, hem zelfs la- tauratie kelder Hoogstraat), 84- 12 (vernieuwing riolering Ver verstraat), 84-15 (bouwrijpma- ken vlek 26 Stevenshof) alsmede in vele andere bestekken voor openbare werken blijkt bij voort during de volgende voorwaarde opgenomen te worden: "De bediening en het schoon houden van het directieverblijf moet geschieden door een vrouw" Zonnevylle wil weten of die voorwaarde in overeenstemming is met het collegeprogramma dat "emancipatie van vrouwen en doorbreking van rolpatronen voorstaat". De wethouder voor emancipa tiezaken, Henriette van Dongen, zal nu wel als een tijgerin op al die bestekken springen, want daar heerst kennelijk nog geheel de vrouw-aan-de-aanrecht sfeer. discriminatie' jegens vrouwen had willen bedrijven. Een rare zaak waarover al ge noeg is geschreven. De PvdA reed in deze kwestie een zeer scheve schaats. De partij verzaakte haar principes om in de raad maar geen nederlaag tegen VVD en CDA te hoeven lijden. Het incident leek langzamer hand rijp voor de archieven, maar mevrouw Dool heeft dat voorkomen door de zaak bij ge noemde commissie aanhangig te maken. Veel daarvan heeft zij niet te verwachten: ze hééft ten slotte op de voordracht gestaan. Wel zal bij de PvdA, en dus ook de gemeente, het herkauwen van al die treurigheid hard aanko- Overigens vindt de Program- ten, was voor het Vrou- de reden om de Huis- i de Vrouwenraadsle den tot persona non grata te ver klaren in het onderkomen aan de Hooigracht. Want daar houden ze niet van pottenkijkers. Emancipatie Bij de opening van het huis voor al die verzamelde vrouwen sprak burgemeester Goekoop o.a. prijzende woorden over het emancipatiebeleid van de ge meente. Met die lof had hij beter wat zuiniger kunnen zijn, want er valt nog heel wat onkruid te wieden. Zo ongeveer op het moment dat de heer Goekoop zo mooi bezig was, zat de WD-er Zonnevylle achter zijn schrijfmachine om het college van Burgemeester en Wet houders op het volgende te wij zen: in de bestekken 84-05 (res- Maar er is nog een heel wat pijnlijker zaakje dat Leiden wacht. Op 8 oktober komt de com missie gelijke behandeling van het ministerie van sociale zaken hier naar toe om de geruchtma kende affaire-Dool te onderzoe ken. Mevrouw Dool was eerder dit jaar kandidaat om rector/rectrix van het stedelijk gymnasium te worden. De top van de afdeling onderwijs in het stadhuis, PvdA- wethouder Peters incluis, was zeer geporteerd voor haar, maar ten slotte moest de rechter er aan te pas komen om haar een (twee de) plaats op de voordracht voor de gemeenteraad te bezorgen. Daar werd ze vlotjes wegge stemd. En dat voor een functie, waarin het dagelijks bestuur van de gemeente (met zijn PvdA- meerderheid) zo graag 'positieve ma Evaluatie Commissie (PEK) van de PvdA dat moet worden vastgehouden aan het beginsel van 'positieve discriminatie', on danks de "negatieve bijver schijnselen". De oplossing: in het nieuwe verkiezingsprogramma moet het beginsel nog beter wor den geformuleerd. Weer Een Formule. Of het nu al niet duidelijk genoeg is. Bij die PEK denken ze dus nog altijd dat zoiets helemaal met let tertjes op papier te regelen is. Medaillon Duizenden auto's en bussen rij den er dagelijks oneerbiedig overheen: het medaillon in de be strating voor het stadhuis aan de Breestraat. Onbewust van de zorg die gemeente-ambtenaren zich getroosten om die cirkel in een fatsoenlijke staat van onder houd te houden. Want men weet De officiële pre sentatie van het medaillon in de Breestraat in 1977. Op de voor grond vierde van rechts de toenma lige burgemeester Vis en zesde van rechts de toenma lige wethouder van ruimtelijke ordening, die het aantal Waalste nen lijkt te tellen. (archieffoto) hoe het gaat met de Breestraat: de gemeente weet elk jaar weer een reden te bedenken om haar open te breken. In het gisteren verschenen jaarboekje van de Vereniging Oud-Leiden beschrijft L. Baren dregt wat er allemaal is gebeurd om het medaillon op orde te hou den, sinds deze vereniging dit mozaïek met de Leidse sleutels in 1977 aan de gemeente cadeau deed (en daarmee de situatie ter plekke van 1586 tot 1895 in ere herstelde). Nu is Barendregt zowel be stuurslid van Oud-Leiden als een hoge gemeente-ambtenaar bij ci viele werken. Gaf hij dus in 1977 zichzelf zowel een cadeau als werk? Nee, want hij werd pas in 1983 bestuurslid. Om te beginnen de aanleg zelf. Daartoe werd een cirkelvormige opening in de Breestraat ge maakt. Als materiaal werden on der meer klinkers gebruikt van het zg. Waalformaat, meldt Ba rendregt. Dat werpt toch maar weer een geheel nieuw licht op het functioneren van de voormalige wethouder van ruimtelijke orde ning. Deventer zal inmiddels wel bezaaid liggen met dergelijke ste nen. Verder werd er gebruik ge maakt van natuursteenkeien die uit de Garenmarkt waren gebro ken. Het lag allemaal lekker stevig totdat in 1981 een riolering moest worden' gelegd. Het medaillon moest er uit. Barendregt in zijn artikel: "Per onderdeel van de fi guur werden de keien gemerkt, met de hand opgenomen en be waard, de gebakken klinkers werden niet apart gehouden". Er kwam bij het stadhuis een nieuwe bestrating die "met het oog op de monumentale bele vingswaarde van de gevel", zoals Barendregt het zo mooi zegt, van gebakken gele klinkers werd ge maakt (van het zogenaamde Dik- formaat). Daarin werd het me daillon weer aangebracht. Met dezelfde natuurstenen als de eer ste keer, maar andere, zij het soortgelijke klinkers als in 1977 toen er nog van een Waalformaat werd gesproken. Men zou hier bijna invloed van de oppositie Was het karwei hiermee ge klaard? Nee. Bestrating en me daillon vervormden. "Beide gin gen onder invloed van het ver keer zetten", verduidelijkt Ba rendregt. Gevolg: een brokkelig medaillonnetje in 1981. In 1983 w$rd er ingegrepen. Niet zozeer vanwege de staat van het mo zaïek, alswel omdat de overgang van het asfalt waarvan de rest van de Breestraat was voorzien, naar het stuk klinkerbestrating voor het stadhuis ernstige tril- lingsoverlast veroorzaakte. En dus werd ook dat stuk geas falteerd: Het moet gezegd: sinds dien beleven wij de monumentale waarde van de stadhuisgevel een stuk minder. Opnieuw werd het medaillon uit de straat gehaald, de keien gemerkt, enz., enz. Bovendien werd er op het gat dat het me daillon achterliet asfalt gelegd. Het medaillon werd er vervol gens op gemetseld en door een be tonnen rand omgeven. Bij dit karwei handhaafden de natuur steenkeien uit 1977 zich geheel, maar "een nieuwe rode gebakken straatklinker" had de Waalste nen in 1983 geheel verdrongen. Was het dan toch een gedesillu sioneerd man, die een jaar later burgemeester van Deventer werd? Het Jubileum van de Nederlandse Labrador Vereniging - dat zondag in Apeldoorn wordt gevierd - krijgt een officieel, tintje. Op die dag wordt het boek van de Koudekerkse schrijfster Pien Lemstra ten doop gehouden. Pien - die tot voor 2 jaar als gymjuf was verbonden aan de Rembrandt scholengemeenschap in Leiden - hield een jaar een dag boek bij over de belevenissen in haar gezin met een jonge hond, de labrador 'Amber'. De Hazerswoudse kunstenares Mieke van Tilburg illustreerde het boek met 28 fraaie aqua rellen. Prestatieloop De Leidse Politie Sport Vereni ging organiseert morgen een po- litie-prestatielaop over diverse afstanden in de Leidse Hout. Deelnemers kunnen uit de ge bruikelijke afstanden kiezen. De start is om elf uur, de inschrij ving gaat om tien uur open. Hengelsport Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Kagerplas- sen. Uitslag: 1 G.J. Kokkedee 54 stuks-14520 gram, 2 S. Kokkedee 52-18140,3 R. v.d. Zeeuw 48-6700, 4 D. van Rossen 40-5060, 5 F.J. Reijken 39-5760, 6 P. Aben 38- 6540, 7 A. v.d. Meij 30-4400, 8 C. Meier 27-4060,9 H. van Tongeren 24-4200,10 K. v.d. Vliet 25-2300. Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in het Aarka naal. Uitslag: 1 N. Verhoef 1990 gram-35 stuks, 2 A. Beij 29-1900, 3 E. van Houten 25-1850,41. Jan sen 28-1610,5 H. van Amsterdam 21-1360,6 T. Blansjaar 19-1230, 7 C. v.d. Berg 12-810,8 W. den Edel 12-800, 9 A. Levahrt 13-760,10 P. Verhoef 3-600. Trammps De vermaarde en al tien jaar oude groep The Trammps treedt zaterdagmiddag op in winkel centrum De Kopermolen in de Merenwijk. De groep bestaat uit Jimmy Ellis, Robert Upchurch, Harold 'Doc' Wade en Stanley Wade. Het optreden is van twee tot drie uur. Wandeldag De Landelijke Wandeldag van de ANWB wordt zaterdag voor de tweede maal gehouden. Er zijn in totaal 75 wandelingen door stad en land uitgezet. Lei den is een van de startplaatsen. De afstanden variëren van vijf tot vijftien kilometer. In Leiden kan men starten bij het ANWB- kantoor aan de Stationsweg, tus sen negen en twee uur. De AVRO- radio besteedt via Hilversum 2 aandacht aan de wandeldag. Eerst de hoofdrolspeler van het boek maar even voorstel len. Amber, een vriendelijke, goudgeel gekleurde labrador. Een teefje. Net een jaar oud. Geboren in Schotland. Is speels en dol op oude schoe nen. Het enige waarvoor zij ontzag heeft? De scherpe na gels van de kat. Verder leidt ze haar eigen leven. Het kattekwaad en de vreemde ca priolen die Amber in zijn nog jonge leventje heeft uitgehaald, hebben het gezin van Pien Lemstra vaak tot wanhoop gedreven. Die streken nu heeft de Koudekerkse in een soort dagboek opgetekend en ge bundeld in een boekwerkje. De aquarellen - waarvan de meeste in kleur zijn afgedrukt - geven de werkelijkheid bijzonder getrouw weer. Waarom schrijft iemand een boek over de belevenissen met een jonge hond? Was er een aanleiding toe? Pien Lemstra - die 19 jaar lang gymles op het Rembrandt verzorg de - haalt haar schouders op. Zegt dan: "Nee, eigenlijk niet. Dit is domweg een verhaal over een fa milie die een hond neemt en wat ze ermee beleeft. Niet meer en niet minder. Kijk, ik heb uiteindelijk voor het schrijven gekozen. Het was - voor mij althans - onmogelijk om gymles en dat schrijven te com bineren. Ik had al enkele boekjes geschreven over werken met brooddeeg. En dat was - naast het werken op school - een behoorlijke klus. Het werd me allemaal teveel. Daarom heb ik de knoop maar doorgehakt. Ik ben gestopt met gymles geven en ben me gaan toe leggen op het schrijven. Inder daad, ik heb een zekere baan voor wat je toch wel onzeker werk mag noemen, ingeruild." Dagboek Kort na die beslissing diende Amber zich aan. Vanuit Schotland meldde Piens broer dat hij een nest met tien jonge labradors had. Of zij er ook een wilde. Dat was geen punt. Na tien weken kreeg Pien het wollige diertje. Het idee om een soort dagboek over het leven van de hond bij te houden, kwam van haar man. Een damesblad - waar voor de Koudekerkse al eens meer wat had geschreven - had toen al laten weten het verhaal te willen publiceren. door Jan Westerlaken Pien Lemstra: "Ik ben aan het schrijven gegaan. Hoe meer ik op papier zette, hoe leuker ik het ver haal begon te vinden. Er waren zul ke aardige voorvalletjes bij. Op dat moment heb ik gezegd: ik laat het niet bij dat ene artikel, ik ga er een boek over schrijven. Naar een uit gever hoefden we niet lang te zoe ken. De eerste de beste met wie we contact zochten, hapte meteen toe. Hij was direct bereid het boek uit te geven toen hij hoorde waaruit de inhoud zou bestaan." Over het waarom van het boek: "Je schrijft zoiets, het is een ver haal. Hoe reageert je gezin op een pup. Het zijn niet meer dan beleve nissen. Er komt geen wetenschap pelijke verhandeling in voor. Mis schien dat de lezer er een bood schap uit kan proeven. Als je be sluit om een hond te nemen, dan moet je wel beseffen dat er sprake is van gezinsuitbreiding. Normaal gesproken zal je veertien jaar lang voor dat dier moeten zorgen. Daar staan heel wat mensen niet bij stil als ze een hond in huis nemen. In het begin is het allemaal best leuk zo'n klein beestje. Maar bedenk wel dat wanneer je - om maar eens een voorbeeld te noemen - met vakantie gaat, je de hond óf moet meenemen óf er een goed onder dak voor moet zien te vinden. Bar baars is natuurlijk om het dier er gens op een afgelegen plek aan een boom te binden. Om op die manier een hond te lozen - omdat jij zono dig drie weken plezier wilt hebben - is beneden alle peil." Aquarellen Was het voor Mieke van Tilburg niet moeilijk om de tekst van de juiste tekening te voorzien? De kunstenares uit Hazerswou- de: "Dat viel reuze mee. Ik heb zelf twee honden. Het verhaal dat Pien te vertellen had, had ik net achter de rug. Met het maken van de teke ningen had ik dus niet zoveel moei te. Je moet je wel verdiepen in de gedragingen van een bepaald soort hond. In dit geval dus een labra dor. Vooral in het begin heeft dat wel wat moeite gekost. Hoe verder je met het boek komt, hoe gemak kelijker het maken van de beelden je afgaat. Ik kan niet anders zeg gen, dan dat het een bijzonder Pien Lemstra en haar labrador: "Als je besluit om een hond te nemen, moetje wel beseffen dat er sprake is van gezinsuitbreiding". (foto Wim Dijkman) dankbaar onderwerp was. Een dier heeft - net als kinderen trouwens - wat ontwapenends. Het is heerlijk om daarmee te werken." Zowel voor Pien als voor Mieke was het een debuut: Pien als ro manschrijfster en Mieke als illu stratrice. Bevallen? Pien: "Bijzonder goed. Ik vind dat ook wel belangrijk, want ik wil op deze voet verder gaan. Inder daad, ik heb vijf of zes deegboeken geschreven, maar die kun je niet vergelijken met wat ik nu heb ge daan. Waar ik op aan wil sturen is echte verhalen schrijven. Dan denk ik inderdaad aan romans of korte verhalen, portretten. Ach, ik heb nog zo ontzettend veel ideeën. Als die er allemaal uit komen, kan ik voorlopig vooruit." Mieke: "Op deze manier wil ik best nog wel eens een boek illu streren. Ik kan niet anders zeggen dan dat het vreselijk leuk was om te doen. Wat mijn werk betreft: de aquarellen worden in diverse boekwinkels tentoongesteld. Dat is toch prachtig? Voor mij is er meer uitgekomen dan ik er aan vankelijk van had verwacht. Als ik de eerste prent met de laatste ver gelijk, dan zeg ik, ja, ik ben echt in dat boek gegroeid." Vervolg f er ooit een vervolg komt op de ze belevenissen met Amber? Pien Lemstra doet er wat geheimzinnig over. Na enige aandrang zegt ze: "Die kans is zeker niet uitgesloten. Misschien wordt Amber ooit nog eens moeder. Als je haar dan zo veel weken achtereen observeert en aantekeningen maakt, dan heb je, denk ik, voldoende stof voor een vervolg op dat eerste boek. Maar", voegt ze er direct aan toe, "ik laat Amber zeker geen jongen krijgen, omdat ik er zonodig een boek over zou willen schrijven. Dat gaat me wat te ver. Ik heb geen hond in huis genomen om er geld aan te verdienen." Hoe denkt Mieke van Tilburg daarover? Zou ze een - eventueel - tweede boek weer illustreren? "Wat mij betreft is dat geen enkel punt. Ondanks dat er heel wat werk in het maken van die aquarel len gaat zitten. Ik heb voor dit boek zo'n vijfhonderd uur getekend. Dat is niet niks. Mensen die een derge lijk boek lezen en de plaatjes beldj- ken kunnen het wel leuk vinden, maar ze hebben er nauwelijks of helemaal geen oog voor hoeveel tijd er nodig is om prentjes te ma ken die precies by de tekst passen. Vooral de laatste weken heb ik al mijn andere werk opzij moeten zet ten voor het boek. Ik vind dat hele maal niet erg. Daarom - wat mij be treft - ik wacht op een vervolg."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4