Poppen centraal in optocht 3 oktober Politie door grens correctie uitgebreid Onder het motto 'Poppedeinen' TentoonsteUing over krant C.J. Kokprijzen voor zeven wetenschappers VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 LEIDEN Aantal misdrijven weer gestegen (vervolg van pagina 1) LEIDEN 'Poppedeinen'. Dat is het motto van de grote optocht op 3 oktober dit jaar. Een optocht dus over poppen. Lapjespoppen, souvenirpoppen, sprekende poppen, taai poppen, modepoppen enz. enz. Swingend beeld uit de 3-oktoberoptocht van vorig jaar. 'Een slinger v muziek', was toen het thema. doto Hoiv Dit blijkt uit het programmaboek je, de feestwijzer, van de 3 October- Vereeniging. Het zal in de derde week van september weer huis- aan-huis in Leiden worden ver spreid. De sfeer van Leidens Ont zet zal volgende week al voelbaar zijn in de stad. Want aanstaande donderdag kunnen belangstellen den zich inschrijven voor de gratis uitreiking van haring en witte brood op 3 oktober. Zoals gebrui kelijk is de inschrijving in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat, van vier tot negen uur. Nationaal? Moet 3 oktober maar een natio nale feestdag worden? Dat vraagt het bestuur van de 3 October-Ver- eeniging zich af in het voorwoord van de feestwijzer. "Er is vanuit historisch oogpunt best iets voor te zeggen, zoals sommige invloedrij ke Leidenaars in Den Haag reeds geruime tijd betogen". Maar, schrijft het bestuur: "Er is vanuit het oogpunt van de gewone Leide- naar, die gewend is '3 October' op een zeer specifieke manier te vie ren, ook zeker iets op tegen. 3 Octo ber is van ons!" Het bestuur is zich bewust van de internationale belangstelling voor de 3-oktoberviering. Bij het LEIDEN - De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Cath, heeft gistermiddag in het Huygenslabo- ratorium zeven C.J. Kokprijzen uitgereikt aan onderzoekers met "een uitgesproken grote begaafd heid". Dr. M. Bertsch, wetenschappe lijk medewerker bij de subfaculteit wiskunde en informatica, kreeg de prijs voor zijn onderzoek op het terrein van de niet-lineaire partiële differentiaalvergelijkingen. Dr. J.H. Evertse ontving de prijs voor het in zijn proefschrift beschreven onderzoek dat het vinden betrof van bovengrenzen voor het aantal oplossingen van een diophantische vergelijking. Dr. P.J.M. van Haastert, weten schappelijk medewerker bij de vakgroep celbiologie en genetica, kreeg de prijs toegekend voor zijn onderzoek naar de signaalover dracht bij slijmschimmels van bui ten de cel naar binnen. Dr. W.A.J.A. van der Poel, werk zaam bij een Nederlandse multina tional en Dr. D.J. Singel, werk zaam op het I.B.M. laboratorium in San José te Californiê, kwamen voor de prijs in aanmerking op grond van hun onderzoek dat heeft aangetoond dat met een nieuwe technische aanpak bekende re sonantietechnieken zeer veel ge voeliger kunnen worden gemaakt. Eveneens op grond van de kwali teit van zijn onderzoek, zoals neer gelegd in zijn proefschrift, kreeg dr. P.H. Schippers, werkzaam bij een Nederlands bedrijf dat chemi caliën produceert, de prijs. Zijn on derzoek heeft veel bijgedragen aan de ontwikkeling van de nieuwe techniek voor de bestudering van de ruimtelijke opbouw van organi sche moleculen. Dr. E. Otten, wetenschappelijk medewerker bij de vakgroep orale biologie van de subfaculteit tand heelkunde te Groningen, kreeg de prijs ten slotte voor zijn functio- neel-morfologisch onderzoek aan ogen en kaak-apparaat in de kop van de cichlide vis Haplochromis elegans. De C.J. Kokprijzen, die ieder 3500 gulden bedragen, woiden, zo- VW-kantoor is al in de Nederland se taal een toelichting verkrijgbaar over de achtergronden van het feest. Deze folder is binnenkort ook verkrijgbaar in het Engels, Frans, Italiaans, Arabisch en niet te vergeten Spaans. Zo'n 200.000 mensen vieren ge woonlijk 3 oktober in Leiden. De opbrekingen in de stad vormen de laatste jaren meestal wel ergens een obstakel. Zo ook ditmaal. De Stationsweg en de Hoge Rijndijk zullen waarschijnlijk openliggen, maar de optocht kan er wel door. De nieuwbouw op het Schutters veld betekent dat de kermis weer iets moet wijken. Aan het kermis terrein wordt nu na de Nieuwe Beestemarkt ook de Beestenmarkt toegevoegd. De bebouwing van het Schuttersveld kan in de toekomst, waarschuwt de 3 October-Vereeni- ging, een einde maken aan een vast programma-onderdeel: het vuur werk als slot van de dag. Dit jaar is het er nog wel ("misschien tussen de hei-stellingen"), maar in volgen de jaren wordt het wellicht te ge vaarlijk. Het programma bevat een groot aantal traditionele onderdelen. Zo als de taptoe van Leidse verenigin gen op 2 oktober, de vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen in als gezegd, toegekend aan onder zoekers met een "uitgesproken grote begaafdheid". Het geld is af komstig uit het zogenaamde C.J. Kokfonds. Dit fonds is gevormd uit het ver mogen dat C.J. Kok, die in 1895 werd geboren en jarenlang als bio loog werkzaam was in de Planten tuin te Bogor, bij zijn overlijden in 1965 aan de Leidse universiteit na liet. Uit het fonds wordt periodiek zo wel aan de faculteit der geneeskun de als aan de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen een bedrag ter beschikking gesteld voor de toekenning van prijzen. Botsing twee bromfietsers LEIDEN - Twee bromfietsers zijn gistermiddag op de Willem de Zwijgerlaan frontaal tegen elkaar gebotst. Het ongeluk gebeurde toen een 17-jarige bromfietser uit Roelofarendsveen twee fietsers wilde inhalen. Hij zag niet dat uit de tegenovergestelde richting een bromfiets, bestuurd door een 18-ja- rige Leidse, kwam. Een botsing was het gevolg, waarbij de jongen een gebroken neus opliep. Het meisje werd aan haar hoofd ge wond en brak enkele vingers. Bei den zijn voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. PLOT - Het Anjerfonds heeft de Leidse stichting PLOT verblijd met een subsidie van vijfduizend gulden. Met dat geld kan een 12 ka- naals lichtinstallatie worden aan geschaft. Die installatie kan behal ve door PLOT ook worden ge bruikt door theater- en popgroe pen. PLOT is dan ook een stichting die zich bezig houdt met het pro duceren, ondersteunen en begelei den van culturele projecten. het Galgewater met ingang van 2 oktober, het feest voor de geeste lijk gehandicapte jeugd in de Stadsgehoorzaal op 29 september, de feestelijke warenmarkt in een deel van het centrum, de reveille door het Leidsch Politie Muziekge zelschap, de uitreiking van haring 2n wittebrood in de Waag, de ko- raalmuziek in het Van der Werf- park, de herdenkingsdienst in de Pieterskerk, touwtrekken, straat- voetbal, de poppenkasten, enz. enz. Op zondag 30 september wordt de vorig jaar in ere herstelde 3 October Bridge Drive in de Stadsgehoorzaal gehouden. 'Fame' Een speciale plaats dit jaar wordt ingenomen door de straat-artiest. De school voor Variété- en Circu sartiesten die sinds kort bestaat zal op de ochtend van 3 oktober op de Breestraat een demonstratie ge ven. In de feestwijzer wordt ge sproken van een Hollandse 'Fame'. Op dezelfde Breestraat worden 's ochtends Custom Cars, vreemd be schilderde auto's, tentoongesteld, nadat ze eerst via het Stationsplein een rondrit door de stad hebben gemaakt. Op het Stadhuisplein ge ven diverse bands de hele dag weer een muziekshow. Het Trick-Team van de fiets- crossvereniging De Rakkers is ook dit jaar present. Op de Breestraat ter hoogte van P en C demonstre ren De Rakkers hun fietsvaardig- hedebn. Wielrennen staat ook op het programma en wel voor vrou wen. Aanwezig is de vaderlandse wielertop: Hanneke Lieverse, Con nie Meyer, Petra de Bruin, Mieke Havik enz. Zij rijden op het par cours Doezastraat, Rapenburg, Kaiserstraat, Boisotkade. De grote optocht volgt de gebrui kelijke route en begint om één uur. LEIDEN - De minister van bin nenlandse zaken heeft bepaald dat de korpssterkte van de Leidse poli tie uitgebreid moet worden. Waren er 207 agenten in dienst, nu wor den dat er 209 in verband met de grenscorrectie tussen de gemeen ten Leiden en Warmond en de regi stratie-actie van de directie Bur gerzaken onder de studenten. Dit blijkt uit het verslag van de politie over het eerste halfjaar van '84. In dat verslag staat ook dat de planning uitwijst dat in het voor jaar van '86 de verhuizing van het politiebureau naar de Langegracht kan plaatsvinden. Verder wordt er melding gemaakt van een experi ment met betrekking tot de aangif te van (brom)fietsendiefstal. Men is onlangs begonnen met de invoering van een proces-verbaal dat door de aangever zelf dient te worden ingevuld. De eerste in drukken van de verwerking zijn positief, aldus het verslag. "Wan neer de ervaringen gunstig blijven zal worden bezien of meer proces sen-verbaal voor een soortgelijke aanpak geschikt zijn". In het eerste halfjaar van '84 steeg overigens het aantal misdrij ven dat ter kennis van de politie EXPOSITIE. In het rijtje van vrou welijke exposanten die in het nieu we pand van de Nederlandse Ver-„ eniging van Huisvrouwen en de Leidse Vrouwenraad (Caecilia- straat 18) een tentoonstelling hou den, onbraken in de krant van gis teren nog twee namen: Josephine Verbist en Peggy van Pampus. LEIDEN Wie wil weten hoe een krant wordt gemaakt en daar naast de foto's wil zien die dit jaar in het kader van World Press Photo werden bekroond, kan tot 28 sep tember in het Waaggebouw aan de Aalmarkt terecht. Het feit dat de Leidse Courant op 1 oktober vijfen zeventig jaar bestaat, is de reden dat de tentoonstelling wordt gehou den. Gistermiddag vond de ope ning plaats. Wat gebeurde er in die vijfenze ventig jaar? Het antwoord op die vraag wordt gegeven door een dia serie: getoond worden de belang rijkste gebeurtenissen van de laat ste driekwart eeuw. Verder veel aandacht voor de manier waarop de krant wordt ge maakt. Er is ook gelegenheid «m de vroegere methode met de tegen woordige te vergelijken aangezien niet alleen de moderne tekstverwer- kende apparatuur op de tentoon stelling aanwezig is, maar ook een loodzetmachine uit een vroeger tijdperk. kwam: in het tweede halfjaar van '83 kwamen 3928 misdrijven ter kennis, in het eerste halfjaar van '84 waren dat er 4294. In totaal wer den 960 misdrijven opgehelderd. In percentages uitgedrukt: 22,3 procent van het totaal. Dat is meer dan in het tweede halfjaar van 1983, want toen werd 19,5 procent opgelost. Zakkenrollen Opvallend is overigens dat de zakkenrollerij enorm is afgeno men. In totaal hadden 107 aangif ten in het tweede halfjaar van '83 betrekking op zakkenrollerij; nu zijn dat er zestien. Hoe komt dat? Politievoorlichter Graveland zegt in eerste instantie dat hij het niet precies weet, om daarna te vervol gen met: "Het kan natuurlijk iets te maken hebben met het feit dat we op de markten altijd in burger aan wezig zijn en de mensen waarschu wen. Wellicht zijn de zakkenrollers daardoor wat terughoudender ge worden". Afscheid prof. J. Landsmeer LEIDEN - Onder de titel 'De Ont leding' hield prof. dr. J.M.F. Landsmeer vanmiddag in het fy siologisch laboratorium aan de Wassenaarseweg zijn afscheidscol lege. Prof. dr. Landsmeer is sinds 1962 hoogleraar in de anatomie geweest aan de Leidse universiteit. VERZETSHERDENKINGS- KRUIS - Mevrouw E. van Leeu- wen-Uljé uit de Sophiastraat heeft het verzetsherdenkingskruis ge kregen. Het echtpaar Van Leeu wen verborg tijdens de oorlog twee Duitse deserteurs en wapens voor het verzet. Haar overleden echge- noot werd enkele maanden gele den al postuum onderscheiden. Auto rijdt fietster omver LEIDEN - Een 21-jarige Leidse fietste gisteravond omstreeks elf uur over de Haarlemmerstraat richting Pelikaanstraat. Plotseling werd zij omvergereden door een auto met aan het stuur een 23-jari- ge Leiderdorper. Twee voorbijgan gers wisten door een bliksemsnelle actie te voorkomen dat het meisje op de grond smakte. De bestuur der was inmiddels doorgereden, maar kon vannacht op de Lage Rijndijk worden aangehouden. De man verkeerde onder invloed. Hij had al een ontzegging van de rijbe voegdheid voor negen maanden. De politie heeft zijn auto in beslag genomen. Vuilniskoning Volgende week is het officiële afscheid in het Stadhuis, maar de voormalige directeur van de rei niging, Frans van Overmeire, wilde ook de werknemers, 'zijn jongens', voor de laatste keer een hand geven. Die jongens haalden de direc teur gistermiddag thuis op. Met acht wagens. En dat had Van* Overmeire, die weet dat de vuil nismannen van ludieke stunts houden, nou ook weer niet ver wacht. "Leuk joh", was zijn com mentaar. Voor de foto wilde Van Over meire wel poseren. Even aan één van de vuilniswagens hangen? Geen probleem. Geflankeerd door een vuilniszak op de foto? Van Overmeire nam als een pro fessioneel model plaats op de bumper van de wagen. Rond drie uur vertrok het ge zelschap. Twee motoragenten re den voorop en in de voorste wa gen zat voorlichter Tol, die maar wat blij was met de microfoon binnen handbereik. Het was een indrukwekkend gezicht: de uittocht van een vuil niskoning. Zonnehuis (1) Voorgegaan door de Duitse her der van de heer des huizes be klimmen we de trap naar de mi nimum-energiewoning van de heer Smulders aan de Koddes- teeg. Aangelokt door een zin die zo uit een stripverhaal lijkt te ko men: "Hoe hard het ook gaat vriezen, Smulders geniet van een behaaglijk warme woning". Schrijver van dit proza is drs. H.J. Dorrestijn van het adviesbu reau voor energiebesparing. Hij voorzag de woning van Smul ders van zonnecollectoren, appa ratuur die wordt gebruikt om het huis te verwarmen en warm tap water te verkrijgen. In de winter wordt er bijgestookt met een houtfornuis. Aangezien de woning nu hele maal klaar is, hebben Dorrestijn en Smulders een aantal mensen uitgenodigd om het geheel te ko men bezichtigen. "En vergeet niet: dit is de eerste energiezuini ge woning in de Leidse binnen stad. Een noemenswaardig feit", zo zegt Dorrestijn. Smulders knikt. "En het mooie is dat dit een particulier initiatief is", vult hij de ontwerper aan. "Precies", zegt deze. "Een goed initiatief ook, want er wordt veel energie bespaard. Hoeveel gas gebruik jij nou per jaar?" Smulders: "Vijfendertig ku bieke meter". Dorrestijn: "Vijfendertig ku bieke meter...dat is niks. De meeste mensen gebruiken zo'n 2500 kubieke meter per jaar". Zonnehuis (2) De meeste mensen met een uit nodiging zijn gearriveerd. Dor restijn stelt voor om met de le zing te beginnen. Hij pakt zijn papieren en gaat er eens goed voor zitten. Juist als hij wil be ginnen, springt echter de mod dervette kat van Smulders, die overigens verdacht veel lijkt op de stripkat Garfield, op zijn schoot. Als het beest met zachte hand is verwijderd, zegt Dorrestijn: "Ik meen dat de zonnecollecto ren, die ikzelf heb ontworpen, niet onder hoeven te doen voor collectoren uit de fabriek". Vervolgens begint hij voor te rekenen hoeveel het materiaal 'Vuilniskoning' Frans van Overmeire (hangend haald door zijn personeel. i de wagen) wordt voor zijn afscheidsfeestje opge- heeft gekost. In totaal 7.777 gul den. Dorrestijn: "Maar het moet nog goedkoper kunnen. Overi gens is dit ook al betrekkelijk goedkoop, want per jaar kun je zo'n vijfhonderd a zeshonderd gulden besparen. Na een niet al te lange tijd heb je het hele sys teem dus terugverdiend". In de winter zal de houtkachel aan moeten. Het beeld doemt op van een familie die elke avond rond het kacheltje moet zitten omdat men anders vernikkeld van de kou. "Onjuist", zegt Dor restijn. "De warmte wordt ver spreid. Bovendien hoef je niet eens zoveel hout te stoken. Het is trouwens ook niet duur. Je be spaart er veel geld mee". Nadat de ontwerper een aantal dia's heeft vertoond waarop te zien is hoe de zonnecollectoren op het dak werden aangelegd, mogen de aanwezigen vragen stellen. Of er niet veel warmte door het luikje voor de poes ontsnapt, wil iemand weten. Smulders rea geert alert: "De poes gebruikt het luik niet". Uit het vervolg - van zijn verhaal blijkt dat hij maar een vreemde kat heeft. "Als 'm iets niet zint, neemt-ie wraak. Als je 'm buiten neerzet, nou dan blijft-ie gewoon de hele tijd bui ten zitten. Uit wraak". Het is Garfield! Zonnehuis (3) Dorrestijn besluit zijn lezing met te stellen: "Ik hoop dus dat meer mensen gebruik gaan ma ken van dit systeem". Wat ons te rugvoert naar het verleden: was Dorrestijn al niet eerder betrok ken bij een experiment in Lei den, een experiment dat was op gezet door de gemeente? Jazeker. En die proef had geen gelukkig einde voor Dorrestijn. Onder de kop 'Bouw energiezuinige wo ningen bij voorbaat al grote flop' verscheen in deze krant een arti kel over het avontuur. De klachten van gemeente ambtenaar Herman de Mooy lo gen er niet om: "Er werden aan Dorrestijn een aantal concrete en lastige vragen gesteld over het verwarmingssysteem. Toen het hem te heet onder de voeten werd, haakte hij af en liet de ge meente met de brokken achter. Ik heb hem dat zeer kwalijk ge- Dorrestijn heeft dat artikel naar eigen zeggen nooit onder ogen gehad. "Maar" zegt hy, "ik heb indertijd walgelijk veel tijd in die vragen van ze gestopt. Ja, ze waren moeilijk, maar ik kwam er wel uit. De gemeente doet voorkomen dat ik de grote schul dige ben, terwijl het hele pro bleem is dat zij niet professioneel genoeg hebben gewerkt. Heus, dit systeem werkt. Vraag maar aan Smulders". Smulders knikt Wethouder Schoute bekijkt in de Waag moderne, tekstverwerkende krante-apparatuur en krijgt daarbij een toelichting van hoofdredacteur Hallewas van de Leidse Courant midden) en chef-redacteur Buijteweg. (foto Holvast» LEIDEN - De Vereniging Oud-Leiden heeft gisteren het eerste exem plaar van het Leids Jaarboekje 1984 officieel overhandigd aan burge meester Goekoop. Dat gebeurde op diens kamer in het stadhuis. Het is het 76ste jaarboekje dat door de vereniging is samengesteld. De eerst 75 wor den in een speciaal register opgenomen, dat binnenkort zal verschijnen. Voorzitter H.W. van Soesl (derde van rechts) overhandigde het boekwerk aan Goekoop. Verder op de foto van links naar rechts I.W.L. Moerman, eindredactrice van het boek. vervolgens bestuurslid en schrijver L. Baren- dregt, en rechts van de voorzitter de bestuursleden C.L.N. Briët-Han en M.H.V. van Amstel-Horak. ti°t0Holvast» V

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3