'Brood is nog altijd 'n topnaam, weet je' Leidse Uitmarkt Fragiele impressies van Cecile Reijnders Paul van Vliet: thuis in Leiden Popagenda Uit in de Randstad VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 RADIO-TV-KUNST PAGINA 29 Vanavond in Leids Vrijetijds Centrum AMSTERDAM (GPD) - Op een van de hete nazomer- middagen in augustus liep mijn afspraak met Herman Brood. Na drie uur 's mid dags, was me gezegd, is hij te spreken; vóór die tijd slaapt hij. In een van Broods stamcafés aan het Leidseplein zit het terras vol met mensen. door Margriet Hunfeld „Als Brood een afspraak heeft", vertelt mij iemand van zijn platen maatschappij, „dan begint Koos, Brood's manager, om half drie te bellen. Herman wordt dan in elk geval wakker gemaakt. Om drie uur belt Koos vervolgens om te controleren of Brood zijn bed uit is en is dit niet het geval dan wordt er om de tien minuten gebeld, net zo lang tot hij er weer helemaal is". Ik was gewaarschuwd: Brood zou in het café beginnen met een 'alcoholontbijt' van gin en, afhan kelijk van zijn kater van de vorige dag, zou hij wel of niet redelijk tot goed te spreken zijn. Was hij ee- maal op dreef, dan kon er niet veel stuk, want Brood is een perfecte publiciteitsjongen, die elke opmer king voor de media van tevoren goed voorbereidt. Het loopt tegen vieren als Brood arriveert: prachtig aangekleed in een soort uniform van de medische troepen. Zijn kapsel wordt in vorm gehouden door gel en zijn huid heeft, ondanks de drukkende warmte, de tint van een roze, fris gewassen baby. Brood wil graag buiten zitten. De warmte deert hem niet. Mijn vra gen liggen klaar en Brood is opge lucht wanneer hij merkt dat zijn antwoorden op band zullen wor den opgenomen: „Het is de enige manier om er zeker van te zijn dat wat ik zeg goed wordt weergege ven, heel belangrijk, omdat sublie me uitspraken van mij op die ma nier niet de mist kunnen worden ingedraaid". Ik heb echter pech, want Brood's 'sublieme uitspraken' blijven uit tijdens het gesprek. Tegenover mij zit een zwaar-ademende man die moeizaam zinnen formuleert en slechts gebruik lijkt te maken van standaard-antwoorden. Zelfs bij een vierde dubbele gin- tonic (waarvan er een is aangebo den door een fan) komt Brood niet los van die vermoeide uitstraling. Hij loopt bovendien voor langere tijd weg om vervolgens na een tijd je weer afwezig de draad van het gesprek op te pakken. - Je bent nu, na twee jaar, terug met een nieuwe elpee. Waarom heb je twee jaar nodig gehad? Brood: „Ik heb maar één hoofd, weet je. Er zijn andere dingen ge weest waaraan ik heb gewerkt. Het kwam heel goed uit dat het twee jaar heeft geduurd, voordat ik door een platenmaatschappij ben bena derd. Ik heb nu alle ruimte gehad voor mijn elpee 'The Brood' die be ter is geworden dan welke andere ook". - Na je grote successen van el pees als 'Street' en 'Shpritsz' ben je enige tijd ondergedoken geweest om te ontkomen aan de druk van het succes. Nu echter lijkje dit suc ces weer op te zoeken: je staat num mer 48 inde top-vijftig met het lied 'My Girl', je treedt op in tv-pro- gramma's als 'Nederland Muziek land' en je platenfirma gokt op een grote opleving van 'The Brood'. Brood: „Ja, ik ben er wel altijd op uit geweest, op dat succes. De grote uitdaging is toch de hitpara de (Brood zegt: „Hitpereet") van de afdeling popmuziek. Als je daar niet in zit heb je geen bestaansmo gelijkheid, daarom heb ik altijd doorgedraaid. Als ik er niet mee bezig ben zou ik naar de sociale dienst moeten". - Behalve met je elpee, zijn er je andere projecten. Er komt een boek van je uit en je hebt plannen voor een film. Brood: „Ja, mijn boek wordt half september gepresenteerd tijdens de strip-vierdaagse. (De uitgever zal naderhand vertellen dat deze presentatie een maand is uitge steld vanwege technische moeilijk heden). Brood vervolgt: „Het heet 'Stil daar is-'ie' en waar het over gaat: dat is moeilijk te zeggen". Marie-José Cremers van Uitge verij van Wulften BV kan Brood's boek wel nader toelichten: „Veel tekeningetjes van Brood", vertelt ze, „vaak een soort Dick Bos-achti- ge figuurtjes. Eigen teksten of ideeën uit tijdschriften zijn er in ballonnetjes bijgeschreven, auto- biografisch-getint, zoals een defini tie over 'het wezen van een genie'. Brood's zelfportret komt veel terug in de tekeningen. Brood praat liever over zijn idee om een film te maken: „Ik heb daarvoor een scenario geschreven. Over vriendschap in een wereld van vijandelijkheid. Ik maak altijd gebruik van mijn eigen ervaringen, dus er is niet veel ontsproten aan mijn fantasie. Jules Deelder (een Rotterdamse 'performing poet, red.) speelt er een grote rol in. In mijn film. Vanessa zal ook mee doen". - Henny Vrienten zou ook mee werken aan je film. Brood: „Ja, ik heb hem gevraagd als mijn tegenspeler, maar hij heeft nee gezegd. Op die manier wil hij niet meer in de publiciteit. Wèl heeft hij de muziek voor mijn film geschreven. Het blijft nu dus moei lijk om een tegenspeler te vinden van hetzelfde kaliber als dat van mij. Jules Deelder is eigenlijk de enige die aan zulke dingen vol doet". „Met Vrienten heb ik gewoon een goeie relatie sinds we elkaar eens toevallig ontmoetten tijdens een optreden voor Amnesty Inter national. Het is niet zo verwonder lijk dat je mekaar respecteert als je in hetzelfde schuitje zit". (Brood doelt op alle toestanden rond het succes van Doe Maar, te vergelij ken met dat van Brood. red.). - Is er veel vraag naar je optre dens? Brood: „Natuurlijk. Brood is al tijd nog een topnaam, dat dacht ik wel, dus! Ik weet mijn lijst van op tredens zelf niet verder dan tot de volgende dag. Maar: ik kom overal waar ze met centen over de brug komen". - Is dat niet tegenstrijdig aan verklaringen over je grote liefde voor muziek? Brood: „Ach, wat heet tegenstrij dig. Mijn persoonlijk welzijn heeft nooit zo bar veel te maken met de muziek. Natuurlijk: als ik speel voel ik me o.k. Succes hebben is eveneens prachtig. Maar je kunt mijn persoonlijk welzijn bijvoor beeld niet koppelen aan de perio des van muzikale successen. Ik kan een nummer 1 hit hebben en me nog bescheten voelen. Het loopt allemaal niet parallel weet je wel. Of ik nu in een nachtclub speel of op een groot podium sta, ik krijg die kick de ene keer wel en de andere keer niet van met mu ziek bezig zijn". Op dit moment krijgt Herman Brood het sein om te vertrekken, want er zal een telefonisch inter view met hem plaatsvinden voor een KRO-live-radio-programma. Brood, die om de hoek woont, gaat op huis aan. Met een stevige hand druk en een afwezig-gemompelde groet vertrekt hij. Even later op weg naar Utrecht hoor ik Brood op de autoradio: „Ik heb maar één hoofd, weet je. Er zijn andere din gen geweest waaraan ik heb ge werkt...!" Herman Brood speelt vanavond in het LVC, Leiden en morgen in de Hoeve in Hoofddorp. Herman Brood: "Ik kan een nummer 1 hit hebben en me nog bescheten voelen" ma. tlm z 10-16 u LEIDEN - In het tuinhuis van de Hortus Botanicus is een klei ne tentoonstelling ingericht van etsen en aquarellen van Cecile Reijnders. De titel 'Bomen in de Hortus' dekt de lading niet hele maal. Weliswaar vormen bomen uit de Hortus het onderwerp van op één na alle etsen, de aquarel len tonen impressies van diverse waterlelies. Cecile Reijnders (geb. 1951) studeerde vijf jaar aan de Am sterdamse Rijksakademie onder de professoren Hillenius en Ten Holt, en wel in de vakken schil deren en grafiek. Voor haar etsen trok zij de Hortus in, gewapend met gegrondeerde etsplaten en etsnaald, en vervaardigde aldaar schetsmatig vormgegeven im pressies van onder meer rode beuken en treurbeuken. De im pressies vullen de beeldvlakken vrijwel geheel een 'Vleugel- noot' loopt zelfs het beeldvlak uit en omgevingsaanduidingen en achtergronden zijn dan ook nau welijks te bespeuren. Reijnders heeft de woudreuzen in hun in drukwekkende totaliteit weerge geven. De fijn-lineaire uitbeel dingen, speels en soms mis schien wat teveel "uit de losse hand" neergezet (sommige tak- partijen lijken maar wat te ven), tonen nagenoeg geen diep te en evenmin tooncontrasten De bomen hebben door de vlot- impressionistische weergave iets sierlijks en levendigs, alhoewel ze op mij als iets te beweeglijk overkomen voor de doodse win- terbomen die ze zijn. Enige verwantschap met de overigens veel krachtiger neer gezette 'Bomen' van Piet Mon driaan is aanwezig. Reijnders zegt zich ook mede door Mon driaan, maar ook door Malevich en Chinese schilders, geïnspi reerd te voelen. Iets van die ver maarde directe en vlot schijnen de Chinese werkwijze lijkt nage streefd te zijn in Reijnders 'Treurbeuk I' en in de aquarellen naar waterlelies. Niettemin vind ik deze platen niet getuigen van trefzekerheid. Reijnders' werk in het algemeen wordt gekenmerkt door eenvoud en fragiliteit, maar mist mijns inziens nog de krach tige suggestie die werkelijk grootse 'eenvoudige' kunst be hoort te hebben. Interessant is overigens wel haar gebruik van gekleurd papier (goudpapier, of bruin pakpapier) voor enige et- safdrukken, hetgeen mooie ef fecten oplevert. Al met al is het te hopen dat nog vele andere impressies van de Hortus, door Reijnders of door anderen, zullen volgen. Immers, niet ten onrechte werd bij de opening van de expo sitie door Peter van Zonneveld - bekend van zijn artikelenserie over 'Paradijselijke tuinen' in een andere Nederlandse krant - gesteld, dat de Leidse Hortus wel de 'mooiste botanische tuin der wereld' genoemd kan worden. ANTOON ERFTEMEIJER LEIDEN - Een optreden van Paul van Vliet in Leiden kan nauwelijks stuk. De cabaretier heeft het weer kunnen ervaren, toen hij de afgelo pen twee avonden op het podium van de Leidse Schouwburg stond met zijn nieuwste programma 'Wat gaan we doen?'. Veel enthousias me viel hem ten deel tijdens beide als seizoensopening bedoelde voorstellingen in het tot tweemaal toe totaal uitverkochte theater aan de Oude Vest. Verdiend applaus overigens, want, hoewel wat vrijblijvend en soms wat al te vrolijk, kwam Van Vliet met een voortreffelijk uitge wogen programma van liedjes, conferences en typeringen. Een programma, waarin hij zich op nieuw een meester toonde in het 'mannetjesmaken' met de figuur van Haagse Benny, naast een prachtig discotheeknummer, als onverbiddelijk hoogtepunt. Paul van Vliet voelde zich op het Leidse podium duidelijk helemaal thuis; de voorstelling, in deze ko lommen al uitvoerig besproken, leek gisteravond althans extra geinspireerd over te komen. De eerste schreden als vermaker van een groot publiek zijn bij het des tijds zo befaamde Leids Studen tencabaret niet voor niets gezet. Dat Van Vliet, wat nerveus in het begin, daar zelf de nodige toespe lingen op maakte, viel te verwach ten. P.R. Nog geen half jaar geleden was Herman Brood (38) voor het laatst in Leiden. Vanavond is hij met zijn Wild Romance terug in het LVC om daar het nieuwe popseizoen te openen. In de tussentijd heeft hij een nieuwe elpee 'The Brood' en een single 'Tattoo Song' uitge bracht. De deur van het LVC is met ingang van het nieuwe seizoen open tot 1.00 uur 's nachts. Een dag later meldt Brood zich voor een optreden in de Hoeve in Hoofddorp. In het LVC speelt morgen op de zolder Sounds of the Grey Future uit Oegstgeest. Wizzguy komt uit het Gooi en speelt Rhythm blues en rock roll in de traditie van oude Stones en Dr. Feelgood. Dit kwartet, dat al zes jaar samen speelt, komt mor gen naar het Kasteel in Alphen aan den Rijn. Aanvang 20.30 uur. Met prominenten achter de bar LEIDEN - De Leidse Uitmarkt, die zaterdag voor de eerste maal in en om de Pieterskerk wordt gehouden, wordt opgevrolijkt door een prominentenbar. 'Prominente' Leidenaars, zoals burge meester Goekoop, schrijver Biesheuvel, brandweercommandant Mark en verschillende wethouders, schenken daar tussen 12.00 en 18.30 uur een drankje voor het goede doel: de exploitatie van de Uitmarkt. De bar wordt ingericht in het zuidelijke deel van de kerk. Het volledige programma van de Leidse Uitmarkt luidt als volgt (de cijfers verwijzen naar de desbetreffende podia op de plattegrond): 1. Veld buiten (voor de hoofdin- 4. Koorpodium gang westzijde van de Pieters kerk, dus aan de Rapenburgkant) 11.30 Majoretten- en showpeloton Pauline 11.45 Drumband en Majoretten- korps Matilo 12.30 LAK jongleurs 13.00 Volksdansvereniging Oud Poelgeest met openbare les 14.30 Majorettenvereniging Key- town Stars 14.45 Muziekvereniging De Burcht 15.45 Volksdansles door Krici Kri- ciTek 16.30 Majorettenvereniging Wes- terkwartiergirls 16.45 Acrobatiekgroep Lazarus 2. Muziektent buiten (naast de hoofdingang westzijde van de Pie terskerk) 10.45 PS the Footnotes, popmu ziek 12.15 Noordeinde, popmuziek 13.45 European Syndrome, new wave muziek 15.00 Mioritza, Roemeense muziek 17.00 Link, popmuziek 11.15 Clarine Ballot, poppenspel 11.30 Balletschool Lucette Bletz met 'Presto' 12.10 Balletschool Margriet de Jong 12.50 Majoretten- en showpeloton Pauline 13.30 Drumband- en majoretten- korps Matilo 14.20 Czérdós, volksmuziek uit de Balkan 15.40 Majorettenvereniging Key- town Stars 16.10 Muziekvereniging De Burcht 17.30 Majorettenvereniging Wes- terkwartiergirls 10.50 Gruppo Trutto Dramatico, straattheater met 'De trein' 11.30 Lingua Musica met liederen van Bartók 12.30 Collegium Musicum, studen tenkoor en -orkest 13.00 Blokfluitensemble streekmu- ziekschool 14.00 Toonkunstorkest Leiden 15.05 Toonkunstorkest Leiden 15.35 Renaissancekoor streekmu- ziekschool 16.10 Dans- en bewegingsstudio 16.50 Leids smartlappenkoor 'Op hoop van zegen' 17.45 Big Band streekmuziek- school 5. Orgelpodium (onder het orgel) 11.00 Literaire workshop LAK 11.30 Toneelvereniging Ploef met 'Polletje Pak en de geheime op dracht' 12.30 Literaire workshop LAK 13.15 Virga en Marlies/Ixixi, pop penspel 14.00 Mary's Clubje, 'Tierlantijn' 15.05 Toneelgroep Imperium 15.35 Theatergroep Koffer met 'Knikkende knieëen' 16.35 Toneelvereniging Litteris Sa- Verder: - In en om de kerk standjes van meer dan zeventig verenigingen op cultureel gebied. - Een tentoonstelling van werk van leden van de Leidse Vereniging van Amateurfotografen in de koor galerij. - Een kinder-creacorner, waar peu ters en kleuters creatief aan het werk worden gezet door mensen van de Haanstra-kleuterschool, in de zuidzijde van de kerk. - Sneltekenen door leden van Ars Aemula Naturae. - Spreekstalmeester Aad Kapel, die de aankondigingen verzorgt. ROTTERDAM De Doelen vr 14, gr. zaal, 20.15 uur, Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. Jean Fournet, za 15, gr. zaal, 20.15 uur, zo 16, 14.15 uur, Promenadeconcert, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon, m.m.v. Isabelle van Keulen, viool. Hofpleintheater vr 14, za 15, 20.15 uur, 'Een Optimist', een reprise van het 4e solo-program- ma van Peter Faber. di 18, woe 19, vr 20, 20.15 uur, 'Slip pers', blijspel van Alan Ayckbourn, 1. Luc Lutz. Luxor Theater zo 16,14 uur, 'De mooiste melodieën', muzikaal theaterprogramma, m.m.v. Caroline Kaart, Nico Boer, Elzbieta Szmytka en Lex Goudsmit; muz. beg. 1 der Linden en John Eskes. veren CJP, om 21 uur concert door Bram Vermeulen en Edward Wahr, om 22.30 uur concert door Fay Lovs- ky en band. woe 19, do 20, 20.30 uur, Werkcen trum Dans met nieuw werk. Stadsschouwburg vr 14, ma 17, do 20,20 uur, Nederland se Operastichting met 'Elektra' van Richard Strauss, m.m.v. Het Rotter dams Philharmonisch Orkest en Het Nederlands Operakoor. za 15, 20.15 uur, zo 16,14 uur, Folklo ristisch Danstheater 'Eeuwig Ritu- DEN HAAG Koninklijke Schouwburg vr 14, za 15,20.15 uur, 'Evenaar', musi cal m.m.v. Jos Brink en Frank San ders gewijd aan de thans in de mode zijnde lat living apart together), za 15,14.30 uur, zo 16,12 uur, 'Het hu welijksaanzoek' van Tsjechov, ge speeld door de Haagse Comedie. Appeltheater vr 14, za 15, woe 19, do 20, 20.15 uur, 'De Thuiskomst', van Harold Pinter en opgevoerd door theatergroep De Appel met o.a. Trudy Labij. vr 14, za 14. woe 19, do 20, 20.15 uur, Appelstudio: 'Freule Julie', door theatergroep De Appel met o.a Sacha Bulthuis. Ned. Congresgebouw za 15, 20.15 uur, Residentie Orkest •m.m.v. J. Pommier, piano, ma 17, 20.15 uur, concert door het Ne derlands Kamer Orkest o.l.v. Antoni Ros-Marbè, m.m.v. Maria Joao Pires, piano. di 18, 20.15 uur, 'Prinsjesdagconcert', m.m.v. Omroeporkest o.l.v. Kenneth Montgomery. AMSTERDAM Carré vr 14, 20.15 uur, Concertgebouwor kest, Strawinsky-Oedipus Rex tv op- di 18, woe 19, do 20, 20.15 uur, Philip Glass Ensemble. Concertgebouw vr 14, gr. zaal, 20.15 uur, Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Willi Boskovs- ky/Marjon Lambriks sopraan, Rudolf Schock tenor 'Ein Abend in Wien'. za 15, gr. zaal, 20.15 uur, Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros- Marba/Maria Joao Pires, piano, di 18, gr. zaal, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Bella Davidovich, piano, woe 19, gr. zaal, 12.30 uur, lunchcon cert Concertgebouworkest o.Lv. Ber- Nieuwe De La Mar Theater vr 14, 20.15 uur, Ton van Duinhoven, Sjoukje Hooymaayer, Manon Alting, Louise Ruys en Ab Abspoel in "Wat is er met Meivin' van Neil Simon, di 18 t/m za 6 oktober, 20.15 uur, beh. zo/ma, Mary Dresselhuys, Ramses Schaffy, Jules Hamel, Steye van Brandenberg en Nancy Geyskens 'De Sprong' van Larry Fineberg. maskers en marionettenfestival door Compagnie of time. za 15, 20.30 uur, 'Tango', mime, mas kers en marionettenfestval door het Klein Pantomimetheater, zo 16, 14 uur, Televiezerik', kinder theater door theater Pssstt. do 19, 20.30 uur, 'De plaag', mime, Diligentia zo 16, 14.30 uur, pianorecital door Malcolm Frager. woe 19, do 20, Seth Gaaikema met 'Het Orakel II'. LAK-Theater woe 19, do 20. 20.30 uur, Marc Van- runxt: 'Een poging tot beweging', uit gevoerd door zes dansers op muziek van Henryk Gorecki en de Virgin Prunes.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29