'Cultuur bewaken: een verloren zaak' Nieuwe bestemming gezocht boerderijen ruilverkaveling 'Spartaan' Lisse houdt olympische dag voor jongeren uit de streek Pastor Claassen zet zich schrap in bergen Niet alleen voor sportbeoefenaars Einddoel Hazerswoudse pelgrim in zicht Hazerswoude houdt zich voor ideeën aanbevolen VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 23 LISSE - Rond de 200 jeugdige bollenstrekers zijn zondag actief tijdens de olympische dag van de Lissese atletiekvereniging 'De Spartaan'. Het doel is de jeugd eens kennis te laten maken met de atletieksport. Vorig jaar werd ook zo'n sportieve gebeurtenis gehou den. Omdat 1984 een olympisch jaar is staan de activiteiten in het teken daarvan. door Kees van Kuilenburg Naast ongeoefende jongens en meisjes komen ook leden van atle tiekverenigingen aan de start. Ruim 100 leden van clubs uit Lei den, Den Haag, de Haarlemmer meer en Lisse nemen deel. Vorig jaar deden alleen maar jeugdatleten op uitnodiging aan mee. Dit jaar wil het jeugdbestuur van De Spartaan de ongeoefende jongeren uit de streek de kans ge ven wat aan de weet te komen over de atletieksport. Voorzitter Jaap van Amsterdam: "En dan niet alleen puur over atle tiek. Maar we laten ook zien wat de andere activiteiten van de vereni ging zijn. Bij ons telt in de eerste plaats het meisje of de jongen. Het sporten komt pas op de tweede plaats. Het is leuk als er goed ge presteerd wordt, maar dat is beslist niet de hoofdzaak". Opkomst Over de opkomst is Van Amster dam prima te spreken. In Lisse en Hillegom zijn voor de vakantie huis-aan-huis inschrijfformulieren verspreid. "Dat is een succes ge worden. Uit beide dorpen doen rond de 90 jongelui mee. In Sassen- heim is de inschrijving via de scho len verlopen. Daar vielen de reac ties wat tegen. Slechts 15 Sassen- heimers gaven zich op. Daarnaast komen er nog jongeren uit Noord- wijkerhout, Voorhout en Warmond aan de start", vertelt Van Amster dam. Samen met de medebestuursle den Lonneke van Stijn, Heino Stroet, Hans Goldenberg en Marga Kortekaas heeft hij het idee voor die dag uitgewerkt en voorbereid. De deelnemende jongeren hebben in de maand augustus de kans ge kregen twee keer in de week te oe fenen om wat ervaring op te doen. "Een 400 meter lopen zonder enige ervaring gaat wel. Bij de techni sche nummers, zoals verspringen en discuswerpen kan dat dat be slist niet, Vandaar die oefenavon den", zegt Marga Kortekaas. Op die trainingen verschenen ge middeld 60 tot 70 liefhebbers. Kor tekaas: "De laatste week kwamen er 100 jongens en meisjes per avond opdraven. Dat gaf wel extra werk, maar het is leuk om te zien dat het evenement aanslaat". Landenploegen Zondag om half tien gaat het pro gramma beginnen. Een kwartier later marcheert de jeugd, verdeeld over een aantal landenploegen, het terrein van De Spartaan aan de Spekkelaan op. Na een openings woord van Jaap van Amsterdam en het ontsteken van de olympi sche vlam door Peter van Noort, de Nederlands kampioen kogelslinge ren uit het bloembollendorp, be gint het atletiekgebeuren. In totaal worden er op die dag 1000 nummers afgewerkt. De atle ten konden inschrijven op drie nummers en de ongeoefenden op vier. Begeleid door zo'n 60 mede werkers van de atletiekvereniging wordt het sportprogramma, dat om half elf begint, afgewerkt. Rond vijf uur is het afgelopen. Dan zijn Medailles Die medailes zijn gemaakt door het Spartaanlid mevrouw Baudet. Zij heeft de 'plakken', in de vorm van een grote ronde tegel, met de hand gemaakt en beschilderd. "Een karwei waar heel wat uren in i de atletiekvereniging uit Lisse. Van n Stijn. zitten. Naar ons idee een leuke her innering aan de olympische dag voor de jeugd", zegt Marga Korte kaas. Een tegenvaller heeft het organi satiecomité al moeten incasseren Het was de bedoeling om na he hijsen van de olympische- en lan denvlaggen een groot aantal dui links naar rechts: Marga Kortekaas, (foto Holvast) ven te 'lossen'. Een ziekte onder de duiven heeft echter roet in het eten gegooid en het nummer is ge schrapt. Jaap van Amsterdam: "Jammer, maar het is niet anders. Er blijft genoeg over om er iets leuks van te maken. Als het weer maar meewerkt. Dat is feitelijk on ze enige zorg". ASTORGA/HAZERSWOUDE - Pastor Godfried Claassen uit Ha zerswoude is bijna aan het eind van zijn 2500 kilometer lange be devaartstocht naar Santiago de Compostela. Gisteren liet hij te lefonisch weten nog ongeveer 250 kilometer te moeten afleg gen. Hij logeert nu een paar da gen bij paters in Astorga. Over twee weken hoopt de Hazers woudse pelgrim het einddoel te bereiken. "Ik loop nu over een pad, waar over in de loop der eeuwen mil joenen pelgrims hebben gelo pen"-, vertelt de pastor. De route waar auto's niet kunnen komen, wordt met bordjes aangegeven. De plaatselijke bevolking is hele maal ingesteld op het onderdak verschaffen van pelgrims. "De mensen zien aan je datje een pel grim bent en bieden dan vaak een slaapplaats aan. Af en toe slaap ik wel in een fonda, dat is een goedkoop hotelletje. In Pam plona, Burgos en Leon kon ik in eigen karmelietenkloosters over nachten". De leukste ontvangst had de karmelietenpater in San Juan de Ortega, waar de plaatselijke pas toor op de hoogte was van de komst van zijn Nederlandse col lega. "Terwijl ik het dorpje na derde, hoorde ik uit de kerk prachtige muziek klinken. Dat was de pastoor die mij zo wel kom heette. Hij heeft me de prachtige kerk en het klooster la ten zien en verschafte eten en een slaapplaats, 's Morgens werd ik weer met muziek wakker ge maakt. De Spaanse pastoor speelde de Kroningsmesse van Mozart. Hij krijgt in mijn reisver slag een eervolle vermelding". Voet "Het is een prachtige, maar in spannende ervaring", aldus een opgewekte Godfried Claassen. Hoewel het laatste gedeelte van de reis erg bergachtig is, ziet hij er met het einddoel in zicht niet tegenop. Het weer is warm tot heet in Spanje. Met de linkervoet van de pater gaat het iets beter. Zoals bekend heeft hij daarvan veel last gehad en heeft hij in Frank rijk gedeelten met de trein moe ten afleggen, omdat hij door de ontsteking moeilijk kon lopen. "Ik moet oppassen dat ik me niet forceer", maar hij vertelt ook weieens veertig kilometer op een dag gelopen te hebben. Bij het oversteken van de hoogvlakte van Castillië heeft pastor Claassen gezelschap ge kregen van een andere pelgrim. "In de buurt van Santo Domingo de las Calzada zat een Peruaanse student, die in Madrid medicij nen studeert, tegen een cafeetje uit te rusten. Ik kwam er uitge droogd aan. We hebben besloten samen verder te trekken. Dat was voor beiden erg plezierig. Ik had trouwens niet graag die een zame hoogvlakte alleen overge stoken. Ik kan nu met Luis, die er prat op gaat van de Inca's af te stammen, mijn Spaans goed oe fenen". Tekenen Onderweg komt pastor Claas sen ook regelmatig pelgrims te gen, die op de fiets naar het bede vaartsoord Santiago de Com postela trekken. Veel Westduit sers, maar ook bijvoorbeeld stu denten uit Amsterdam. Tekenen doet de pater ook nog steeds. Hij Santiago de Compostela komt in zicht. Pastor Claassen uit Ha zerswoude heeft nog ongeveer 250 kilometer te gaan. (foto Wim Dijkman) heeft al stapels tekeningen van kerken en andere onderwerpen. In Santiago wil hij ook pelgrims gaan tekenen. In het huis waar de pastor nu logeert, wonen paters uit het Brabantse Dongen. Zij leiden in Astorga een school voor gehan dicapte kinderen, waarmee ze vijftien jaar geleden zijn begon nen. Over een paar dagen zet pas tor Claassen de tocht, die op 31 mei begon, voort. De bergen in. "We zetten ons schrap", aldus de Hazerswoudenaar, die graag de groeten wil doen aan alle beken den in het Rijndorp. HAZERSWOUDE - Sug- gesties voor de toekomstige bestemming van de boerde rijen aan de Rijndijk zijn nog steeds op het Hazers woudse raadhuis welkom. De gemeente denkt zelf aan wonen, kantoor en/of mi lieuvriendelijke bedrijfjes. Maar ook andere variaties, bijvoorbeeld een jeugdher berg, zijn eventueel moge lijk. Langs de Rijndijk staan ongeveer dertig boerderijen. De meeste van de boeren hebben hun land ten noorden en zuiden van de spoorlijn Alphen aan de Rijn/Leiden. Dit is een bijzonder lastige en gevaarlijke situatie, want veel boeren moeten nu dagelijks met hun koeien de spoorlijn oversteken. Om eèn eind te maken aan deze situatie en een betere bedrijfsvoering mogelijk te maken is er een ruilverkaveling op gang gekomen. Hiermee zou dan een einde komen aan deze lange, in verhouding smalle lappen grond die worden doorkruist door de spoorlijn en straks ook nog rijks weg 11. De ruilverkaveling brengt met zich mee dat een aantal boeren een nieuw bedrijf zal gaan stichten op de kavels ten zuiden van de spoor lijn. De oude boerderijen zullen dan worden verkocht. Doorgaans biedt de boer de boer derij met een aantal opstallen en de grond waarop ze staan apart aan van de rest van zijn land. Op deze manier is het makkelijker om de boerderij te verkopen en boven dien kan bijvoorbeeld een boer aan de Rijndijk blijven door het tus senliggende land tot aan de spoor lijn van de buren te kopen. Het stichten van een nieuwe boerderij aan de zuidkant van de spoorlijn vergt een grote kapitaal sinvestering. De betrokken boeren proberen hun boerderijen daarom zo gunstig mogelijk te verkopen. Of dit lukt hangt voor een deel af van wat de nieuwe eigenaar met de ALPHEN AAN DEN RIJN - Het beeldenpark in Zegersloot staat, nu het Prins Bem- hardfonds geen subsidie verleent, op losse schroeven. De bibliotheken zijn veel te klein en de eerste paal voor de nieuwbouw van het hoofdfiliaal zit nog altijd niet in de grond. De behoefte aan een theater wordt steeds groter maar de bevrediging lijkt nog heel ver weg. En B en W hebben de bel geluid voor een nieuwe bezuinigingsronde die ongetwij feld ook consequenties voor Alphens cultuur met zich mee brengt. Voor de 'cultuurbewaker' van Al phen, P. van Uden, voorzitter van de Kulturele Raad, lijkt een heel moeilijke tijd aangebroken. "Ja, ik ben heel bang voor die bezuini gingsronde. Zeker als er straks be paalde fondsen worden ingeslikt. Ik zou dan ook willen zeggen: he ren, blijf bij uw raadsbesluit dat een half procent van de grondver- kopen is bestemd voor culturele voorzieningen". door Wim Koevoet Van Uden meent dat het voor be windslieden met cultuur in hun portefeuille altijd moeilijk is. "Cul tuur is voor de massa ongrijpbaar, de waarde ervan wordt niet onder kend. Twee Duitse filosofen heb ben eens geprobeerd het begrip cultuur te definiëren. Ze zijn ge stopt toen ze 1600 omschrijvingen hadden. Toch stuitten ze almaar op het begrip beschaving. En aan je beschaving werken is bouwen aan de toekomst. Aan de toekomst van m'n kinderen. Ik vindt de biblio theek belangrijker dan de Zeger sloot. Maar een bestuurder die de cultuur verdedigt, verdedigt een verloren zaak". Dat is volgens Van Uden ook de schuld van de bestuurders zelf. Die zitten, 'andersom op hun stoelen', luisteren te veel naar de stem des volks in een poging om als winnaar uit 'de populariteitsstrijd' naar vo ren te komen. "Die luisteren ook naar 'de man in de straat' die van dat geld uit het potje stadsverfraai- ing liever geld ziet rollen voor fiets paden en lantaarnpalen dan voor pakweg beschilderde meterkasten niet begrijpt waarom de gazons i de Rijndijk. Het plan boerderij kan doen. De gemeente Hazerswoude geeft in het bestem mingsplan 'Tussen Rijn en Rail' een aantal mogelijkheden aan. Een woonfunctie, een kantoorfunctie en een milieuvriendelijke bedrijfs voering. Het bestemmingsplan verkeert pas in het stadium van voorontwerp en het overleg over het ontwerp-bestemmingsplan is nog gaande. Wat betreft de woon functie is in 'Rijn en Rail' opgeno men dat er van één boerderij maxi maal vijf woningen mogen worden gemaakt. Overigens alleen in het hoofdgebouw (dus bijvoorbeeld de oorspronkelijke met de aange bouwde achterliggende stal). Een losstaande schuur verbouwen tot woning zal waarschijnlijk niet mo gen. In één boerderij is onlangs een timmerfabriekje gevestigd. Dit is volgens de gemeente een voor beeld van een milieuvriendelijk bedrijf dat goed kan worden ge huisvest in de boerderijen langs de Rijndijk. Als het aan burgemeester J.W. van der Sluijs ligt, komen er nog meer van dergelijke bedrijven langs de Rijndijk. "Wij voeren een actief economisch beleid. Wij ste ken bedrijven die zich hier willen vestigen graag de helpende hand toe", aldus Van der Sluijs. Onder tussen heeft een ander bedrijf, de firma Riebé bv (fabrikant van goot stenen) belangstelling getoond voor vestiging in één van de boer derijen. In de horecasfeer is al een paar ideeën binnengekomen. Het meest vergaande is de wens van de ge broeders Van der Voort, eigenaren van hotel Groenendijk, om een mo- i het gebouw een kampeerboerderij te maken, is (foto Wim Dijkman) tel langs de toekomstige rijksweg 11 te bouwen. Het betreft hier dus niet een nieuwe bestemming van een boerderij, wel hoort dit plan thuis in het bestemmingsplan 'Tussen Rijn en Rail'. Dit plan is inmiddels in zoverre van de baan dat Rijkswaterstaat, die de rijks weg gaat aanleggen, geen heil ziet in de bouw van een, motel. Als het motel er moet komen, dan zou dat eventueel kunnen langs de Geme- neweg (de weg tussen Rijndijk en Hazerswoude-Dorp). Maar ook dit wordt volgens de gemeente Ha zerswoude een moeilijke zaak van wege de grote ruimte die een der gelijk motel in beslag neemt. Wel bedoeld voor een boerderij aan de Rijndijk, was het idee voor een kampeerboerderij. Het idee is echter niet uitgewerkt en de indie ner heeft zich inmiddels weer te ruggetrokken. niet worden bijgehouden beelden worden neergezet". Publiekstrekkers "Neem de beroemde Kom (het culturele centrum aan het Thor- beckeplein dat er nooit is geko men, red.). Van alles werd erbij ge haald, voor elk wat wils: bibliothe ken, het theater, de muziekschool. En wat kwam er: niets. Het is de wet van de grote getallen die re geert. Ik moet toegeven dat onder de druk van de omstandigheden de Kulturele Raad die wet ook toe past. Wanneer ik tussen de deuren kom met het programma voor het nieuwe seizoen moet ik ook op die wet teruggrijpen". Hij vervolgt: "De programma commissie kampt met enorme pro blemen. Zoals ik al zei moeten we afgaan op de grote getallen. Pu bliekstrekkers dus. Van hen gaat een drempelverlagende werking uit, via hen groeien de mensen door naar andere evenementen. Het is net als bij kinderen die naar een pbpfestival gaan en die je later tegen komt in de kleine zaal van het concertgebouw. Maar grote pu bliekstrekkers kunnen we hier niet krijgen, daarvoor ontbreekt een adequate faciliteit voor het houden van voorstellingen. Toch is het cul tureel klimaat in Alphen goed. De Kunstuitleen bijvoorbeeld draait goed, staat landelijk gezien hoog op de ranglijst. In Alphen is een theaterzaal nodig met 700 zitplaat sen, vooral als straks Kerk en Za- nen is volgebouwd, we nog meer inwoners hebben". En: "Uit de sig nalen die ik opvang durf ik af te leiden dat zo'n theater er vandaag of morgen gaat komen. Zeker nu men zo druk bezig is met het pro moten van Alphen, ik zie mogelijk heden om samen met het bedrijfs leven iets van de grond te krijgen en dat hoeft geen Kom van veer tien miljoen te zijn". Kelders Bedrijven en het opkrikken van wel Van Uden: "Bestuurders zitten altijd omgekeerd op hun stoel". de cultuur, de ene hand die de an dere wast, en zoals Van Uden zelf nog zegt: "Denk niet dat een be drijf de ogen sluit voor de culturele faciliteiten van de gemeente waar in het zich wil vestigen", geluiden die we al kennen van de Stichting Forum Romanum Albanianum. Is een cultuurpuritein als Van Uden dan niet bevreesd voor de houd greep waarin de commercie cul tuuruitingen nogal eens pleegt te houden? "Die angst is er wel bij mensen van de Kulturele Raad, zelf ben ik helemaal niet bang. Tachtig pro cent van het Nederlandse cultuur bezit komt voort uit de commercie. Ik ben in Amerika in commerciële musea geweest en ik heb er m'n ogen uitgekeken. En wat de club slagvaardigheid. Het heeft voorde- li Dijkman) 'subsidies doden initiatieven', 'ge subsidieerde initiatieven hebben geen eigen gezicht maar een subsi diegezicht', en 'een commerciële ontwikkeling sleept altijd iets cul tureels achter zich aan', wordt dui delijk dat hij meer vertrouwen heeft in het bedrijfsleven als mo tortje achter Alphens cultuur dan in de overheid. Niet voor niets is hij een fel voorstander van de pri vatisering van de Kulturele Raad, een operatie waarbij de Kulturele Raad zal worden losgekoppeld van de gemeente en meer zal 'verzelf standigen'. Moeiteloos somt hij de voordelen op: "Privatisering bevordert l Perotti betreft, die stichting gewoon bezig om het Alphense castellum naar boven te halen, let terlijk en figuurlijk, om aan de be volking te laten zien een moderne len voor onze bestuursstructuur, we hoeven minder concessies te doen aan de politieke verhoudin gen. We hebben ook meer moge- Dat wordt op lijkheden om fondsen te verwrven te vormen, in de huidige opzet ik heb döar geen mag de Kulturele Raad geen fond hebben. Overigens zal de ge- Het is toch x de gekke dat dat schip in Ketelhaven meente de Kulturele Raad gedeel- blijft liggen. In kelders te Leiden telijk blijven subsidiëren" ligt het vol met Alphense spullen waarvan we alleen maar kunnen hopen dat we ze ooit nog eens te rugkrijgen". Hij vervolgt: "Commercie en cul tuur kunnen best samengaan. Neem dat theater, stel dat het er komt met steun van het bedrijfsle ven. Het enige waar je dan op moet letten is dat de uitvoering in cultu rele handen blijft. Krijg je een thea ter dan komt daar een directeur in en dat zal iemand zijn met een cul turele achtergrond. Zo iemand zal natuurlijk proberen zijn exploita tie rond te krijgen maar dat wil nog niet zeggen dat-ie geen voorstellin gen voor 250 mensen zal geven". Van Uden zit nu pas goed op zijn praatstoel. Door opmerkingen als De lijst is nog niet af: "Nu is het nog zo dat we in de tussentijd onze plannen moeten voorleggen aan B en W en aan de raad. Door te priva tiseren wil ik ze de mogelijkheid ontnemen om in de tussentijd onze activiteiten te blokkeren. En voor de gemeenteraad is er dan nog het voorstel dat die zich niet meer met detailzaken hoeft bezig te hou den". "Er zijn veel ambtenaren en poli tici die bang zijn hun grip op de Kulturele Raad te verliezen. Ik denk dat het een kwestie is van aan elkaar wennen. Ze hoeven ons al leen nog maar te controleren. Ik zou zeggen: don't you worry, ga maar slapen. Ze hoeven niet bang te zijn voor allerlei 'sneaky' gedoe. Ik ben een voorstander van contro le door een accountant".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23