Wanddecoratie van schelpen HOBBY Lévitan en Peter Post, maar ook Joop Riethoven. Grid-compass nu ook in Nederland Handige toolbox Nat maaien geen probleem Verrijdbare loep Professionele lak voor doe-het-zelver Lijmlistigheden TOUWTREKWEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN VERPLEEGKUNDIGE A Je eigen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 DO/ST PAGINA 13 Als u aan het strand eens wat anders wilt doen dan alleen maar zonnen en luieren, maak dan uw eigen strand- souvenir. Met behulp van een zak modelleergips (verkrijg baar bij elke drogist) maakt u van heel simpele strandvond sten als schelpen, zeewier, aangespoelde stukjes hout en touw, zeesterren e.d. de meest decoratieve wandver sieringen van bijna elke ge wenste grootte. Het ligt voor de hand een der gelijk strandschilderij te voor zien van een zo natuurlijk moge lijke achtergrond, zodat er een harmonisch geheel ontstaat van bij elkaar horende vormen, kleu ren en structuren. Dit effect be reikt u enigszins door de gevon den spulletjes (thuis) op grof schuurpapier (waarvan de schuurlaag immers uit zand be staat) te plakken. Veel mooier is het om echt strandzand te ge bruiken. U „versiert" het ter plekke met schelpen e.d., waarna u het geheel met gips overgiet. Het bijzondere van deze metho de is, dat de voorwerpen niet op (zoals dat bij het schuurpapier heel duidelijk het geval is), maar gedeeltelijk in de zand-onder- grond komen te liggen. Hierdoor lijkt het straks alsof er een echt stukje strand aan de muur hangt. Een dergelijk werkstuk komt ex tra tot zijn recht als u er een spotje (strijklicht) op richt. Werkwijze In principe kan zo'n strand- zand-gietsel overal gemaakt wor den (eventueel het zand in een plastic tas mee naar huis nemen), maar het meest voor de hand lig gend is natuurlijk op het strand zelf. Neem het volgende mee: een kartonnen doos waarvan de lengte-breedte afmetingen over eenkomen met de afmetingen van gewenste wanddecoratie, en kele liters schoon leidingwater, het gipspoeder en een emmer om het gips aan te maken. Vergeet niet de reeds eerder verzamelde en Ondertussen gedroogde strandvindsels als zeesterren, drijfhout en zeewier mee te ne men; schelpen kunt u 'a la carte' oprapen en gebruiken. Het is verstandig eerst een proefgieting te maken. Deze hoeft niet zo groot te zijn (10x15 cm is meer dan voldoende), maar het vraagt wel extra gips en leidingwater! Neem de kartonnen doos en snijd met een scherp stanleymes de bodem- en dekselflappen weg. Strijk met een stuk karton het droge, warme zand glad - zo vlak mogelijk en duw de open doos vervolgens enkele centime ters in het zand. Let op dat hij precies vierkant of rechthoekig blijft. Verstevig de buitenkant met een 'dijk' van vochtig zand. Egaliseer het gietvlak binnen de kartonnen rand nogmaals met een stuk (dubbelgevouwen) kar ton en druk de strandvondsten zachtjes in het zand. Denk eraan, dat u de compositie van straks nu al voor u ziet, zij het dan in spiegelbeeld en vanaf de achter kant: wat links is wordt rechts, terwijl u „in" de schelpholtes en tegen de onderkant van zeester ren e.d. kijkt. Immers: de strand vindsels moeten met hun mooie kant in het zand worden gedrukt. Als u het zich niet zo goed kunt voorstellen, hoe het allemaal gaat worden, maak dan eerst bui ten de doos een proefcompositie. Pas wanneer alles naar uw zin gerangschikt liet. legt u de spul len stuk voor stuk in spiegel beeld en achterstevoren op het zand binnen de doos. Maak daar na het gips aan met gewoon lei dingwater. Roer het mengsel goed door elkaar, klop de lucht bellen eruit en giet het langzaam in de „bak (foto 2). Giet in het be gin bij voorkeur op een hard en groot voorwerp een stuk hout of flinke schelp anders ver vormt de. vlakke zandbodem door de kracht van de gietstraal. Laat het gips daarna uitharden, maak de doos los en haal het gietstuk omhoog. Klop het over tollige zand van het werkstuk en laat het geheel nog enige tijd in de zon drogen. Met deze machine kunt u tussen de buien door het gras maaien, (foto gpd> Het zomerbeeld '84 geeft veel thuis-tuinierders grote gazonzorgen. Veel regen, dus snelle grasgroei. Je moet eigenlijk ettelijke keren per week maaien, maar dat gaat niet zo makkelijk omdat het groene tuintapijt nau welijks kans krijgt droog genoeg te worden. Wie op dit moment nog over het kopen van een gazonmaaier denkt, en er wel de vakantietoeslag aan wil besteden, moet eens informeren naar de mogelijkheden van de moderne motormaaiers. Uiteraard financieel al leen verantwoord als je een gazon van behoorlijke afmetingen hebt. Voor een op verre afstand van een stopkontakt gelegen gazon is de (benzine) motormaaier de beste oplossing. De buren hoeven er niet meer wakker van te liggen, want de jongste generatie van dit tuingereedschap is, nou ja, niet geruisloos, maar wel redelijk stil. Speciale voorzieningen, zoals een verhoogde windtunnel die een sterke luchtdoorstroming naar de opvangbank bewerkstelligt, maken het maai en van bedauwd of zelfs kleddernat gras ook probleemloos. Zo'n machine is bijvoorbeeld de Wolf Senator Speciaal, met nog andere snufjes, zoals elektronische onsteking van de motor (een tweetact, dus nauwelijks gevoelig voor storingen, en geen kopzorg over oliepeiling). Honderd vierkante meter gazon maakt zo'n maaimachine in tien minu ten, desnoods tussen de zomerbuien door, netjes kortharig. Kost wel f 1950 en dat moet je dus over vele komende jaren afschrijven. Spijkers, schroeven en pluggen in diverse soorten en maten, drie verschillende schroevedraaiers, een priem, een hamer en een nijptang vormen de inhoud van een metalen (draagbaar) opberg- kastje dat onder de naam „Ferm Toolbox" op de markt gekomen is. De bevestigingsmiddelen (ruim 2000 stuks) zitten overzich telijk gerangschikt in kunststo flaatjes en er zijn twee vakken voor de gereedschappen. Het is een handige set om overal waar gespijkerd, geschroefd en geplugd moet worden bij de hand te hebben. In de gereed schappen- en dhz-winkel gaat de Toolbox ongeveer 100 gulden kosten. Voor verkoopadressen kan eventueel Ferm Bakker Ju nior in Genemuiden geraad pleegd worden, tel. 05208-55077. In een van de voorlaatste Space- Shuttle-missies beschikte de be manning over een extra, computer die informatie gaf over dag en nacht, tijd en baan en de mogelijk heden van radiocommunicatie aan boord van de Shuttle. Het ging om de handzame Grid Compass-com puter, een apparaat met een nieuw ontworpen fluorescerend scherm en met een enorm aantal mogelijk heden. De Amerikaanse Grid is nu ook in Nederland gearriveerd. De importeur denkt de slechts vijf kilo wegende, makkelijk mee te nemen computer, aan directieleden en staffunctionarissen van grote be drijven te kunnen slijten. Wat de computer zo opmerkelijk maakt, is de grote hoeveelheid ge heugen (belïengeheugens) waar programma's en gegevens in be waard kunnen blijven totdat ze worden opgeroepen en eventueel gewijzigd. Verder is het scherm lichtgevend, net als het TV-scherm thuis. Het aflezen is daarbij beter gegarandeerd dan met de zoge naamde LCD-schermen die som mige andere draagbare computers hebben. Deze zilverachtige scher men geven geen licht maar moeten 8^RIJ£TIJD Voor mensen die vanuit bed of een gemakkelijke stoel moeten of willen handwerken of lezen en daarbij een loep nodig hebben is het verrijdbare statiefmodel een uitkomst. De lens heeft een ver grotingsfactor van 1.5x en heeft een diameter van 13 cm. Het is wel een hele uitgave want op sta tief kost de loep, die wordt uitge bracht door Octavo in Odijk, tel. 03405-2244,575 gulden. Een tafel model kost 450 gulden terwijl een klemmodel 395 gaat kosten. net als rekenmachientjes - met opvallend licht worden afgelezen. Het lichtgevende scherm van de Grid is door de Japanse Sharp-fa- briek ontwikkeld. Het is voorals nog zeer kostbaar, zo'n 600 Dollar. Het scherm kan daarbij wel 24 re gels bij 80 karakters omvatten als het om tekst gaat en complete te keningen wanneer men kiest voor de weergave van grafische voor stelling. Overigens gaat het wel om, monochrome weergave, men ziet een zwart/amber-kleurig plaatje. Iemand die het apparaat koopt via de importeur, Marathon Compu ters in Gouda, kan er direct mee aan het werk, omdat er veel stan daard programmatuur voor de computer is. In slechts één ding blijft hij ach ter bij andere draagbare machines. Het scherm neemt nogal al veel stroom. Een aantal puur professionele verf- en laksoorten van Sikkens zijn sinds kort ook via de dhz- verkoopkanalen verkrijgbaar. Het gaat om Rubbol AZ, een hoogglanzende, dekkende aflak, Rubbol EPS (halfglanzende verf) en de Cetol-produkten voor transparante afwerking van hout. Tot dusver waren deze hoog- kwalitatieve produkten alleen bij speciaalzaken of via het schil dersbedrijf verkrijgbaar. Nu kan men ze echter ook aantreffen in de op de particuliere verbruiker gerichte verf-, behang- en dhz-za- ken. De aanleiding daartoe is dat een toenemend aantal „betere doe-het-zelvers" topprodukten op verf- en lakgebied gaat ge bruiken. De hogere prijs blijkt daarbij graag voor lief te worden genomen. Deze doorbraak in de scheiding tussen vak- en dhz- markt is een erkenning van het groeiende vakmanschap van de amateur-schilder. Plotselinge windstoten kunnen dakpannen als vliegende blaad jes de lucht in laten gaan. Zulke klimaatgrillen tonen duidelijk aan waar de zwakke plekken in de dakbedekking zitten. Als zulke zwakke broeders spontaan het luchtruim kiezen, krijgt de wind vrij spel onde^ de totale dakbedekking, soms met fatale gevolgen. Een stevig hou vast voor de meest windgevoeli ge pannen kan dakschade van vele honderden guldens voorko- Dat doet u zó: licht de meest kwetsbare pannen op en breng aan de onderkant daarvan enkele dotten montagekit aan. Strijk (uit blik) of spuit (uit de tube) de Montagekit op de plaatsen waar de pan zijn buurman overlapt, en op de panlat waarop hij rust. Even stevig aandrukken. Doe dit karweitje by droog weer. Verwijder vuil aan de on derkant van xie pan en van de panlat. - - Inschrijfcoupon Touwtrekwedstrijden 1984 - - Naam: Adres: Woonplaats:Telefoon: Naam Ploeg: PRAKTISCHE FILOSOFIE Door de School voor Filosofie wordt een inleidende cursus gegeven in praktische filosofie. Bestudeerd worden: de mens en zijn plaats in de wereld; de ontplooiing van zijn mogelijkheden; de verhouding tussen gedachte, gevoel en daad; het onderlinge verband tussen kunst, weten schap en religie; de vormgevende en ontbindende krachten in het menselijk leven. Deze studie in praktische filosofie is speciaal bestemd voor hen die zich een inzicht willen verschaffen in de betekenis van het menselijk bestaan, het doel van het leven en de kunst van zelfkennis. De inleidende cursus bestaat uit 12 wekelijkse lezingen met gelegenheid tot discussie. Na deze inleiding kunt u de studie voortzetten in vervolgcur sussen. De inleidende cursus wordt gegeven op elke avond van maandag tot en met donderdag om 20.00 uur en ook op zaterdagmorgen om 10.00 uur. Plaats: Scholengemeenschap "Westhage", Mrg. Nolenslaan 18, Den Haag, bereikbaar met tram 3 en bus 14 en 23. De kosten voor de cursus zijn 50,-. AANVANG: MAANDAG 17 SEPTEMBER U kunt zich op de gewenste avond een half uur voor aanvang van de cursus op het hierboven genoemde adres inschrijven. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen: (070) 520202. STICHTING SCHOOL VOOR FILOSOFIE Amsterdam - Den Haag - Deventer STIMEZO-KLINIEK STICHTING MEDISCH CENTRUM VOOR GEBOORTEREGELING te Lelden vraagt z.s.m. een: in tijdelijk dienstverband voor 24 uur/week - beheersing Frans en Duits, Spaans strekt tot aanbeveling - minimale leeftijd 25 jaar Werkzaamheden: - assistentie bij kunstmatige inseminatie - advies, begeleiding en OK-assistentie bij zwangerschapsafbreking, steri lisatie en hersteloperaties. Werktijden: - wisselende diensten van maandag t/m zaterdag. Salariëring: volgens CAO-ziekenhuiswezen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan afdeling personeelszaken, postbus 2025, 2301 CA Lelden. Voor telefonische Informatie: 071-126941. iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de k MEAB: het bolwerk voor uw bolwerk! Klaar voor de start zl|n de mondelinge cursussen: Basls-lnformatlca "U en de computer" Computerboekhouden Cursusduur: 4 maanden Leslokalen met micro-computers Interesse? Bel snel en "Mis Niks!" De lessen beginnen de volgende week! STUDIEPLANNEN?? MEAB's studiewijzer ligt voor u klaar Vraag 'm vrijblijvend aan: Herengracht 4 - Leiden Tel. 071 130660 MEAB: OFFICIËLE DOOR IIET IMO ERKENDE MIDDENS TANDSOPLEIDING Het Leidsch Dagblad volgt het nieuws. Spurt oplettend mee tot vér over de grenzen, maar is nèt zo graag van de partij bij plaatselijke evenementen. En dat resulteert in een uitgebalanceerde en gedegen verslaggeving van het nieuws. Het Leidsch Dagblad, da's een krant van internationale, nationale en regionale allure. Van grote transacties en kleine verdrietjes. Van verstrekkende beslissingen en onverwachte gelukjes. Het Leidsch Dagblad; de enige krant die u nodig hebt. Probeer'm maar. Of u neemt een kwartaalabonnement en krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Of u neemt de krant vier weken op proef voor f 10,- en beslist later. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar bet Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Bellen kan ook. (071 -144941). Ja, ik wil uw krant Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 6.3,10). Ik krijg de krant eerst twee weken gratis Vier weken op proef voor f 10,-. Pas daarna beslis ik. Woonplaats. De complete krant over wereldstad en kind. Het is een karweitje dat u op het strand kunt doen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13