Kabelkrant - op proef - in beeld Raad van Kerken: bevrijdingsdag mag op zondag Dagblad De Typhoon optimistisch over experiment met nieuw medium Belastingontduiking via een briefadres Baha'is Duitsland Lezers schrijven VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 Minister Brinkman (WVC) heeft zeven bedrijven toe stemming gegeven om via de televisie een kabelkrant te presenteren. De vergunningen zullen naar verwach- tinging in de loop van deze maand worden afgegeven. Het dagblad De Typhoon in Zaandam - net als het Leidsch/Alphens Dagblad aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst (GPD) - mag van de minister zo'n kabelkrant gaan maken. De eerste berichten moe ten begin volgend jaar de huiskamers bereiken. Het Nieuwsblad van het Noorden in Groningen - ook een GPD-blad - begint op 2 oktober al met een proef- kabelkrant. Hoewel het Nieuwsblad nog geen vergun ning heeft voor de exploitatie - er is alleen een monde linge toezegging gedaan - zal Brinkman het Groningse experiment een officieel tintje geven. Hij geeft het startsein voor het uitzenden van de eerste nieuwsblok- jes. Een kijkje bij De Typhoon. Hoe gaat haar kabelkrant er uit zien? Hoofdredacteur Jan de Vries (links) en directeur Rob Frese: positie versterken. De kabelkrant. Voor Nederland nieuw, in Amerika al aardig inge burgerd. Er zijn nogal wat haken en ogen. Vooral onzekerheid is troef. Niemand kan voorspellen welke gevolgen de kabelkrant voor de dagbladwereld heeft. Als graadmeter zou Amerika kunnen dienen. De ervaringen in de VS zijn goed. Alleen: kunnen die er varingen op Nederland worden toegepast? De kabelkrant. Wat is dat nu precies? Het woord verklapt het al: via de kabel komt er op het televisiescherm een krant. Een krant die hoofdzakelijk zal be staan uit korte nieuwsberichten. Maar er is ook ruimte voor adver tenties. Hoe moet de kijker zich zo'n krant voorstellen? De kabel krant kan worden vergeleken met het nieuws voor doven en slechthorenden. Wat dit nieuws niet biedt, biedt de kabelkrant wel: tussen de nieuwsblokjes zal reclame worden toegestaan. Stil staande advertenties, want be wegende beelden zijn (nog) ver boden. De kabelkrant. De media lig gen er wakker van. Vragen, vra gen en nog eens vragen dringen zich op. Voorbeelden? Wat zet je in het nieuws? Moet je datzelfde nieuws ook nog eens in je krant brengen? Of moet alleen de ach tergrond van dat nieuws nader worden belicht? Richt je je met je berichten uitsluitend op je ver spreidingsgebied? Of moet er ook ruimte zijn voor landelijk nieuws? En wat zeker niet uit het oog mag worden verloren: wat doen de lezers en de adverteer ders? Kiezen ze voor de kabel krant en laten ze het dagblad links liggen? Twee jaar Niemand weet op dit moment een fatsoenlijk antwoord op die vragen te geven. Het blijft bij gis sen. Maar minister Brinkman wil over twee jaar weten waar hij aan toe is. Dan is voor hem de fase van experimenteren voorbij. Blijft het bij een experiment of wordt de kabelkrant een insti tuut? Gevolgen heeft het - in het laatste geval - wel. De ontvangers zullen een abonnement op de ka belkrant moeten nemen. Wie dat niet wil blijft verstoken van de nieuwsblokjes. Hoe dat moet worden geregeld is een tech nisch punt. De Typhoon heeft zich inmid dels verzekerd van deskundige hulp. De faculteit massacommu nicatie van de Universiteit van Amsterdam heeft Dé Typhoon toegezegd een onderzoek te zul len instellen om achter de wen sen van de kijker te komen - be valt de kabelkrant? - en om na te gaan of die kijker bereid is daar geld voor te betalen. Anders ge zegd: bereid is een abonnement te nemen op dit nieuwe medium. Nu eerst De Typhoon voorstel len. Een regionale krant - 23.000 abonnees - die in Zaandam en omgeving wordt verspreid. De redactie bestaat uit twintig jour nalisten die - niet een uitgezon derd - zich hebben uitgesproken voor het maken van een kabel krant. De consequenties - het nieuws moet direct, op welk tijd stip ook, worden uitgewerkt zo dat het beschikbaar is voor de kabelkrant - hebben zij aan vaard. De Typhoon zal - in eerste instantie - een extra man aan trekken die zich alleen met het samenstellen van de nieuws blokjes zal bezighouden. Stimulans Wat was voor het Zaanse dag blad de aanleiding om in zo'n vroeg stadium al met een kabel krant aan de slag te gaan? door Jan Westerlaken Hoofdredacteur Jan de Vries omschrijft het zo: "De gemeente Zaandam wil haar kabel opti maal exploiteren en wij willen al les uit onze techniek halen. Zo is eigenlijk de gedachte ontstaan om een kabelkrant te gaan ma ken. De gemeente heeft ons door dik en dun gesteund voor het verkrijgen van een vergunning." Niemand beseft het beter dan Jan de Vries: hij geeft nieuws uit zijn krant weg. Bovendien be staat de kans dat de kabelkrant zijn grootste concurrent wordt. De Vries: "Niemand heeft tot nu toe kunnen aantonen dat dag bladen die met een kabelkrant te maken kregen hun eigen graf dolven. De oplage werd niet of nauwelijks aangetast, de adver tenties evenmin. Misschien kun je Nederland niet helemaal met Amerika vergelijken. Maar toch is het een tendens waar we niet omheen kunnen." Jan de Vries ziet de kabelkrant als een uitstekende mogelijkheid om de bevolking van de Zaan streek snel op de hoogte te bren gen van het belangrijkste nieuws dat zich in haar directe omgeving afspeelt. Voor landelijk nieuws - tenzij het heel gewichtig is - is geen ruimte in de kabelkrant. De Vries: "Ik geloof er niet in dat je met het binnenhalen van de kabelkrant je dagblad de nek omdraait. Integendeel zelfs. Wij denken dat de lezer nieuwsgierig wordt als hij korte berichten in de kabelkrant leest. Dat hij er meer over wil weten. Nou, dat kan hij dan in De Typhoon lezen. Je stimuleert de mensen om naast de kabelkrant het dagblad te lezen." Inhoud Op die manier lijkt De Ty phoon de lezer te 'dwingen' om zich zowel op het dagblad als op de kabelkrant te abonneren: het directe nieuws komt via het beeldscherm bij de abonnee, de achtergrond via de krant. Er zul len misschien heel wat mensen zijn die beide abonnementen niet kunnen betalen en een keu ze moeten maken. Zowel de een als de ander onthoud je van in formatie. Jan de Vries - die denkt in het proefjaar van maandag tot en met vrijdag drie maal daags een half uur uit te zenden - ziet die problemen niet zó groot. Dat er aan de inhoud van de krant zal worden gesleuteld, staat voor hem als een paal boven water. Het dagblad zal er in de toe komst - als de kabelkrant defini tief wordt ingevoerd - heel an ders uitzien. Meer achtergrond, meer verstrooiing. En wat de abonnementen be treft? "We zullen naar een abon- nenmentsprijs voor kabelkrant en dagblad moeten", denkt hij. "Je zal beide nieuwsmedia in een pakket moeten aanbieden. Of dat pakket veel duurder zal worden dan wat nu de krant kost, dat is moeilijk te zeggen. Geld zal het in elk geval kosten, daar ontkom je niet aan. De lezer van de kabel krant krijgt een apparaatje waar mee hij toegang tot het nieuws heeft. Wie dat dingetje niet heeft, kan de kabelkrant niet ontvan gen. De vraag is: wie betaalt dat apparaat? De kosten zijn nu nog al hoog: tussen de 200 en 300. Als je je bedenkt dat er in Zaan stad 45.000 aansluitingen op de kabel zijn, dan vergt dat een in vestering van rond de tien mil joen gulden. Zo'n bedrag kun nen wij niet opbrengen. Maar de technische ontwikkeling gaat snel. Daar gokken we op. Het is te hopen dat de prijs van dat ap paraatje de komende tijd snel zal dalen. Eerlijk gezegd verwacht ik dat ook wel, omdat ze met de komst van de kabelkrant mas saal geproduceerd zullen wor den." Dia's De kabelkrant van De Ty phoon wordt zo fleurig mogelijk. Niet in grauw zwart-wit, maar in kleur, wil Jan de Vries wel al vast kwijt. Het nieuwsbericht zal niet langer zijn dan twaalf regels en in de vorm van een dia op het scherm worden geprojecteerd. Bovendien - en daar wijkt de ka belkrant ook af van het nieuws voor doven en slechthorenden - zullen bepaalde berichten van een foto worden voorzien. Om dat te kunnen bereiken hoeft het dagblad slechts verfijnde video apparatuur aan te schaffen. De rest van de techniek heeft het al in huis. Welke eisen stelt de hoofdre dacteur aan het nieuwe me dium? De Vries: "De kabelkrant moet aan alle journalistieke maatsta ven voldoen. Waarmee ik wil zeg gen dat zo'n krant niet door hob byisten in elkaar zou moeten worden gezet. Wat dat betreft vrees ik het ergste. Zeker als je ziet wie er allemaal een vergun ning hebben gekregen. Ik heb mijn grote twijfels of elke onder neming die een kabelkrant mag gaan maken wel over voldoende journalistieke capaciteiten be schikt. Natuurlijk, je kunt dit voorkomen. Geef alleen toestem ming aan 'kranten' of aan die mensen die verstand van journa listiek hebben. Misschien ligt hier wel een belangrijke taak voor de NDP (Nederlandse Dag blad Pers)." De Zaanstreek herbergt zo'n negenduizend buitenlanders. Voorlopig zullen die geen in vloed hebben op de samenstel ling van de kabelkrant. Jan de Vries ziet hier eerder een taak voor de gemeente Zaanstad. Hoewel zij als exploitante van de kabel alles in het werk heeft ge steld om De Typhoon aan een vergunning te helpen, zal de ge meente -■ net als de Stichting Lo kale Omroep Zaanstad - geen en kele inspraak hebben in wat wel en wat niet in het nieuws komt. "Wij - en niemand anders - heb ben toestemming om die krant te maken", benadrukt De Vries. "In goed overleg zullen de tijden worden vastgesteld waarop de 'krant' wordt uitgezonden. Ik weet wel dat er door het hele land interesse bestaat voor de vorm van samenwerking tussen de gemeente en het dagblad." Commercie Het maken van een kabelkrant kost geld. Ook in de proefperio de. Hoewel Rob Frese - directeur van het dagbladbedrijf - geen precies bedrag wil noemen, wil hij wel kwijt dat het om een getal met zes cijfers gaat. Via die ka belkrant kan er ook geld worden verdiend. Aan de commercie. Heeft Frese al enig inzicht in de belangstelling onder de plaatse lijke middenstand om op het te levisiescherm reclame te ma ken? Frese: "Dat is een kwestie van aftasten. De eerste geluiden die ons uit de hoek van de winke liers hebben bereikt, zijn posi tief. Wij hebben de indruk dat men best wil adverteren. Ten koste van de krant? Daar kan ik echt nog geen zinnig woord over zeggen. Het is voor ons - net als voor die adverteerder - ook een experiment. Pas als dat achter de rug is kunnen we ons een aardig beeld vormen waarvoor de mid denstand in die periode heeft ge kozen." Is er al nagedacht over het ad vertentietarief. Wat kosten - om maar eens iets te noemen - vijf seconden aan zendtijd? Rob Frese: "Ook dat is moei lijk te zeggen. Je kunt op voor hand niet stellen dat een seconde zendtijd - om maar eens wat te noemen - tussen de vijf en zeven gulden gaat kosten. We moeten dat eerst onderzoeken. Na dat proefjaar kunnen we een exploi tatie maken. Wat ik wel kan zeg gen is, dat we ons niet alleen op bedrijven in de Zaanstreek rich ten. Elke dag reizen er rond de vijftigduizend mensen naar Am sterdam om daar hun boterham te verdienen. Ik kan me voorstel len dat grote zaken uit de hoofd stad belangstelling zouden heb ben om bepaalde artikelen onder de aandacht te brengen. We moe ten er wel voor waken dat we een afgewogen geheel brengen. Net als bij een krant het geval is. De commercie mag niet overheer sen. De andere kant is: wij heb ben een bedrijf datje alleen maar in stand kunt houden als je geld verdient." Verwachting De verwachting rond de komst van de kabelkrant is hoog ge spannen bij De Typhoon. Jan de Vries: "Het zal onze positie ten aanzien van de landelijke och tendbladen versterken. Je hebt altijd een voorsprong op hen, omdat je een aantal uitzendingen per dag hebt. De journalist zal moeten leren om in korte berich ten alles weer te geven. Als de kabelkrant aanslaat zal dat tot vernieuwingen in de journalis tiek leiden. Kijk ik in de toe komst, dan zou het van het sla gen van dit project afhankelijk kunnen zijn of de mensen van De Typhoon over een jaar of tien nog werk hebben. Ons streven is er daarom ook op gericht dat wij de beschikking krijgen over een permanent kanaal. Dan pas kun nen we een optimale kabelkrant produceren." UTRECHT (GPD) r- Bij de afdelin gen bevolking op de gemeentehui zen vragen de laatste tijd opvallend veel mensen of zij op een zoge naamd 'briefadres' kunnen worden ingeschreven. Ambtenaren van de burgerlijke stand nemen aan, dat deze verzoeken worden gedaan om te ontsnappen aan de extra fiscale en sociale aanslagen als gevolg van de nieuwe wetten en regels voor tweeverdieners en voordeurdelers. Volgens mr. T. Nijenkamp, chef bureau bevolking van de gemeente Utrecht en secretaris van de lande lijke vereniging waarin zijn colle ga's zijn georganiseerd, zijn er geen cijfers bekend, maar hij heeft uit eigen ervaring en via de vereniging de indruk dat in het hele land het aantal verzoeken om een briefa dres toeneemt. Met een briefadres in plaats van een normale inschrijving op een woonadres menen de aanvragers extra inkomstenbelasting voor tweeverdieners te kunnen ontlo pen, of proberen zij hun uitkering of die van hun partner hoger te la ten uitvallen. Mr. Nijenkamp waar schuwt er echter voor, dat de amb tenaren van de afdelingen bevol king aan de hand van de wet se cuur nagaan of het gewenste brie fadres in feite toch niet de hoofd verblijfplaats is. Fiscus en sociale dienst mogen verder gegevens uit het gemeente lijke bevolkingsregister opvragen. Wie een onjuiste opgave doet van zijn adres, is bovendien strafbaar en kan maximaal 14 dagen hechte nis of honderd gulden boete krij gen. Voordat iemand een briefadres kan krijgen, moet er eerst een lijst je met zeven punten, volgens arti kel 22 van het besluit op de bevol kingsboekhouding, worden inge vuld. De eerste vijf vragen moeten onomstotelijk met 'nee' worden beantwoord vóór er een briefadres kan worden gegeven. Deze vragen zijn voornamelijk bedoeld om te kunnen vaststellen waar iemand in de regel slaapt of kan slapen. „Meestal maken we uit de manier waarop die vragen wor den beantwoord wel op of er iets niet klopt. Wie strak en stijf vol houdt dat hij per se buiten wenst te slapen, is ook nog niet met ons klaar. Want om uiteindelijk een briefadres te kunnen krijgen, moe ten wij een verklaring zien van de gene die de aanvrager heeft toege staan dat zijn eigen officiële adres wordt geregistreerd als briefadres. Dat moet een getekende verklaring zijn, en we controleren de handte kening met bijvoorbeeld die op het paspoort", aldus mr. Nijenkamp. rTÊen paar voorbeelden kunnen duidelijk maken waarmee de be volkingsambtenaren maken kun nen krijgen, en waarmee het pu- Van de 751 gevangengezette Ba- hé'is in Iran wacht weer een 25-tal de uitvoering van hun doodvonnis. Gewoonlijk wordt aangeboden dit doodvonnis in te trekken indien de Baha'is hun geloof herroepen. Op 16 augustus j.l. was het een alom gerespecteerde 52-jarige apotheker die zijn Bahó'is geloof niet prijs gaf en voor het vuurpeloton stierf na 11 maanden gevangen gezeten te hebben in Khorasan. Al zijn bezit tingen werden geconfisceerd. On danks de aanhoudende protesten van westerse regeringen en instel lingen gaat de repressie van de Ba- hó'is gewoon door. Nu blijkt dat de Iraanse regering niet luistert naar deze protesten, wordt het dan geen tijd voor krachtdadiger protesten en handelen? H.M.P. Kersten Nic. Beetsstraat 5 Hazerswoude Aangaande uw betoog over Duits land (hoofdredactioneel commen taar van 5 september) bent u niet objectief. De juiste benaming is an- ACHTERGROND bliek rekening moet houden. Stel: u leeft samen met een part ner en u verdient beiden zo goed dat de inkomstenbelasting u extra gaat belasten. Daarom wil uw part ner doen alsof hij-zij niet meer fei telijk bij u woont en laat hij-zij uit sluitend uw adres als briefadres re gistreren. De ambtenaar zal uw partner dan langdurig doorzagen over de vraag waar er dan wel wordt geslapen. U kunt zelf, als u toestemming geeft als briefadres te fungeren, last krijgen met uw woonvergunning, met de belastin gen (uw komt als alleenstaande mogelijk toch duurder uit) en mo gelijk met de hypotheekbank als u beiden voor de hypotheek heeft ge tekend. Een ander geval: uw partner be sluit wel bij u te blijven wonen, maar kiest een ander als briefa dres. Omdat die ander uw partner daarmee formeel 'adopteert', kan hij-zij in grote moeilijkheden ko men: officiële instanties zullen van die ander willen weten hoe het staat met bijvoorbeeld de hoogte van de milieubelasting, de sociale dienst zal opheldering willen heb ben over de positie van degene die op het briefadres woont (als deze althans een uitkering geniet), enzo voorts. Volgens mr. Nijenkamp loont het, kortom, nauwelijks de moeite om te proberen via een briefadres extra fiscale en/of sociale lasten te ontlopen. „Hoewel het aantal aan vragen om briefadressen duidelijk groter is geworden, geven wij die toch niet veel meer af dan vroeger. Het moet echt blijven gaan om zwervers en daklozen. Als je goed doorvraagt, blijkt meestal wat de bedoeling van de aanvrager is. En slipt er een tussendoor, dan is er nog een controle bij bijvoorbeeld de paspoortvernieuwing. Dan wordt steeds gevraagd of men nog op het geregistreerde adres woont. Vaak verklappen de mensen dan per ongeluk de ware toestand door met ja te antwoorden". ti-Sowjet-Unie. Enige op- en aan merkingen mijnerzijds: 1. Amerika was en is de eerste die raketten heeft geplaatst in West-Duitsland. U spreekt van het aan beide zijden hebben van raket ten. 2. Duitsland heeft in de Tweede Wereldoorlog op een afgrijselijke manier in de Sowjet-Unie blijk ge geven van zijn aanwezigheid. Ik zal daar niet verder op ingaan. U noemt dat de 'wonden' die de Tweede Wereldoorlog heeft achter gelaten. Het lijkt wel of u het evan gelie uitdraagt. 3. U verlangt van de Sowjet-Unie nieuwe inzichten. Waarom ver langt u deze niet van de andere vij and? 4. U noemt ook de zieke leider van de Sowjet-Unie die schadelijk is voor de ontspanning. Ik neem aan dat u onder de indruk bent van een andere leider. Hij maakt ook wel eens een grapje. Bovendien is hij ook de leider van een kruis tocht. En ik weet zeker dat u deze leider wel gezond vindt. Al met al: de zwarte piet gaat naarjuist, en dat is uw bedoe ling. Het beste met uw gezondheid. A. Kapaan Magdalena Moonstraat 9A Leiden De Raad van Kerken in Neder land zal de regering niet vragen, de bevrijdingsdag volgend jaar op maandag 6 mei in plaats van op zondag 5 mei te vieren. Het bestuur van de hervormde syno de had de raad om een uitspraak gevraagd na het ontvangen van brieven daarover uit de regio Dordrecht en van het bestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Ook van ge reformeerde kant is bezwaar ge maakt tegen een viering op zon dag. Al heeft de Raad van Kerken begrip voor hen die verstoring van de zondagsrust en zondags heiliging vrezen, hij kan niet zó ver met de bezwaarden meegaan, dat hij de overheid een opschui ving van de bevrijdingsdag naar 6 mei zou willen voorstellen. Vol gens een Koninklijk Besluit is deze dag onmiddellijk gekop peld aan de dodenherdenking, ook als hij op een zondag valt. Vijf mei is geen nationale feest dag in de zin van bijvoorbeeld de Koninginnedag, die wél kan wor den verplaatst. Daar komt nog bij, dat plaatselijke festiviteiten op zondag nooit vóór 12 uur 's middags mogen beginnen. "De herdenking van de bevrijding hoeft niet haaks te staan op de zondagsviering", zei secretaris dr. H. Fiolet. Deze uitspraak van de Raad van Kerken zal zeker niet beteke nen, dat het verzet tegen een be vrijdingsviering op zondag is ge stild. Verscheidene kerken en or ganisaties zijn bezig met een be zwaarschrift. Synodebesluit. Bij de gere formeerde synode zijn ongeveer 150 verzoeken van kerkelijke vergaderingen binnengekomen om herziening van het laatste sy nodebesluit over de kernbewa pening (geen plaatsing van raket ten). In totaal hebben zo'n 250 kerkelijke vergaderingen, waar onder 242 kerkeraden, bezwaar aangetekend tegen het synode besluit. Van de ruim 100 die niet om herziening vroegen zijn er 24 die opschorting willen. Het voornaamste argument voor herziening is het 'politieke karakter' van het besluit. Het bij belse gehalte ervan is onvoldoen de. Ook de onrust die het in de plaatselijke kerken heeft veroor zaakt wordt als argument aange voerd. Een commissie uit de gerefor meerde synode gaat dit najaar proberen, uit al die bezwaren een conclusie en een advies voor de synode te formuleren. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Aalburg kandidaat P. J. Visser Amsterdam, te Schoonhoven P. de Jager Oude Tonge; aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Terwolde T. Feenstra aldaar, de benoeming tot studiesecretaris van de raad 'Kerk en Israel' H. Vreekamp Epe; bedankt voor Goedereede J. Harteman Moerkapelle. Federatie. De hervormde ge meente 'Advent' in Maartens dijk-Hollandse Rading en de ge reformeerde kerk van Maartens dijk (U.) zijn een federatie aange gaan. Alles gebeurt daar nu ge meenschappelijk. Fascisme. De beweging 'Christenen voor het socialisme' heeft een 'scholingsmap' over fascisme uitgegeven. Deze geeft niet alleen aan, hoe fascisme kan worden bestreden, maar infor meert ook over de werking van dit politiek-ideologische ver schijnsel, zijn wortels, zijn ver schijningsvormen, zijn voorbo den en zijn mobiliserende kracht. De map kost (inclusief porto kosten) f. 19,25. Ze is te bestellen bij: 'Christenen voor het socialis me', Obrechtstraat 43,3572 EC Utrecht, telefoon 030-711300 Bezoek. Een delegatie van de Javaans Christelijke Kerk brengt op het ogenblik een bezoek van acht dagen aan kerkelijke ge meenten (hervormd en gerefor meerd) in Oegstgeest en Voor schoten. De bedoeling is, iets van het leven en werken in deze gemeenten mee te maken. Ook staan bezoeken aan een paar scholen en een bejaardentehuis op het programma. Zondag zul len de delegatieleden enkele kerkdiensten bijwonen. Bijbel van waarde De restaurateur van de kan selbijbel van de gereformeerde Triumfatorkerk in Katwijk aan Zee heeft ontdekt, dat deze bij bel een hoge historische waarde moet hebben. Het bleek een 'El- sevierbijbel' uit 1663 te zijn, ge drukt bij de Leidse universiteit. Daarvan bestaan nog maar wei nig exemplaren. De kerkeraad algemene zaken van Katwijk aan Zee heeft nu be sloten, de opbrengst van het ver- jaarsdagsfonds voorlopig te be stemmen voor de restauratie van deze bijbel. Eerst was het plan, de bijbel een gewone opknap beurt te geven. Dat wordt nu een aanzienlijk duurdere behande- ling. De bijbel is eigendom geweest van het kerklid de heer Haas noot, wiens foto hangt in de ker- keraadskamer van de Vredes- kerk in Katwijk aan Zee. Bij de ingebruikmening van de Trium fatorkerk hebben de nazaten van de familie Haasnoot de bijbel aan deze kerk geschonken. Geld. Voor het landelijke werk van de Gereformeerde Ker ken in Nederland zal volgend jaar ongeveer 1 miljoen gulden minder beschikbaar zijn dan dit jaar. De verplichte bijdrage van de plaatselijke kerken aan het landelijke werk wordt met 2 pro cent verlaagd. Ook wordt de op brengst van de collecten minder, zo verwacht de financiële com missie. Oorzaken van het teruglopen van de financiën: de daling van het ledental en de vermindering van het besteedbaar inkomen van de leden. Bijbels. In Angola is de vraag naar Portugese bijbels zo groot, dat het Portugese bijbel genootschap deze zomer niet eens een paar weken voor vakan tie kon sluiten. Er moesten zelfs twee medewerkers bij komen (per luchtbrug) ten bijbels en nieuwe-testamen- in goede banen te leiden. Fatima. Het zogenaamde 'derde geheim van Fatima' heeft niets te maken met kernbom men, raketten of de ondergang van de wereld. Dat verzekerde bisschop Alberto do Amaral van Leira en Fatima bij de beant woording van vragen in de tech nische hogeschool van Wenen. Alle berichten over een onge- luksboodschap kunnen volgens de bisschop naar het rijk der fa belen worden verwezen. Het 'ge heim' zou een boodschap bevat ten over het 'geloof in de wereld'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11