Overleg in haven definitief mislukt Alternatief belastingplan FNV IMF: wereldeconomie trekt weer aan Ontslagrecht in praktijk een farce Werkgevers wijzen bod De Koning af 'Kredietrisico starter niet bij banken leggen' GATT ziet wereldhandel groeien DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM - (ANP) - Het overleg over het conflict in de Rotterdamse haven is definitief mislukt. De havenwerkgevers hebben gisteravond aan minister De Koning laten weten dat zij niet in kunnen gaan op zijn bemiddelingsvoorstel. Daarmee is ook de lijmpoging van het gemeentelijk havenbedrijf op niets uitgelopen. De plannen van het havenbedrijf, zo bleek pas gisteren, kwamen er in grote lijnen op neer, dat de over tollige werknemers van Rotterdam Terminal, waar ontslag dreigt voor 150 man, een tijdelijk dienstver band zouden krijgen in de arbeids pool van de SHB. Minister De Ko ning voegde daar gisteren aan toe, dat hij bereid was de voor de haven geldende regeling voor vervroegde uittreding van 57,5 jarigen met 88 man uit te breiden. Voor elke oudere havenwerker die vrijwillig vervroegd uittreedt zou een ex-Rotterdam Terminal- werknemer een vast dienstver band krijgen binnen de SHB. De 57-plussers zouden een aanvulling op hun wwv-uitkering krijgen tot maximaal 85 procent van het laatst verdiende loon. Minister De Koning verbond hieraan echter de voorwaarde, dat een speciale commissie, samenge steld uit vertegenwoordigers van werkgevers, bonden, gemeentelijk Richtlijn SVZ sluit elk compromis uit ROTTERDAM (GPD) - Het overleg in de Rotterdamse ha ven blijkt te zijn stukgelopen op een geheim gehouden richt lijn van de werkgeversvereni ging SVZ, waarin het aangeslo ten op straffe van royement wordt verboden mee te werken aan herplaatsing van de 150 met ontslag bedreigde werkne mers van Rotterdam Terminal. De richtlijn van 30 augustus luidt dat op de SVZ-ledenver- gadering van 27 augustus in het Rotterdamse restaurant Engels „unaniem is besloten dat geen toezeggingen mogen worden gedaan af te vloeien personeel van Rotterdam Terminal in dienst te nemen, noch direct noch indirect via de SHB. Ook mogen geen toezeggingen wor den gedaan tot enige financie ring van het overcompleet bij Rotterdam Terminal". Leden die zich niet houden aan dit besluit zullen ter verant woording zullen worden geroe pen met als sanctie ontzetting uit het lidmaatschap van de vereniging. De gevolgen van royement zijn dat zo'n werkge ver aan de SVZ een boete van enkele tonnen moet betalen en dat hij in het vervolg niet meer hoeft te rekenen op belangen behartiging door de SVZ. Kort zakelijk Hypotheek Het Bouwfonds nederlandse Ge meenten heeft gisteren de hypo theektarieven verlaagd met 0,2 procent. Het goedkoopste tarief (de 5 jaar 'rente-Rust') komt op 8,5 procent. De gewone Rente Rust komt op 8,6 procent en de 10 of 20 jaar vaste hypotheek op 8,8 pro cent. Ahold De nettowinst van Ahold (o.a. Al- bert Heyn, Miro) is in de eerste ze ven perioden van dit jaar (de 28 we ken eindigend per 14 juli) ten op zichte van dezelfde periode geste gen met 14 pet van f 46,8 miljoen tot f53,2 miljoen, aldus het con cern. De omzet is toegenomen met 11,8 pet van f5147,4 miljoen tot f 5753,6 miljoen. In Nederland nam de omzet toe met ongeveer 5,5 pet. In de VS groeide de omzet met cir ca 10 pet. Door de invloed van de hogere omrekeningskoers van de dollar was de stijging in guldens ruim 22 pet. Export Chips havenbedrijf en Algemeen Werk loosheidsfonds, voorstellen moet ontwikkelen voor het personeels beleid in de stukgoedsector. Met name zou de commissie regels moeten opstellen voor het aanne men van personeel door de stuk- goedbedrijven, als blijkt dat er in deze sector een tekort is. Dit onderdeel van het voorstel was voor de werkgevers onaan vaardbaar, omdat dit volgens hen een inmenging in het personeels beleid van de individuele onderne mingen inhoudt. Aangezien minis ter De Koning het voorstel als „een koop" had aangeboden liep de zaak stuk. Volgens het gemeentelijk haven bedrijf en het ministerie is het re delijk om geen werknemers te ont slaan, als wordt becijferd dat er een tekort aan personeel in de stuk goedsector is (momenteel circa 245 man). Hierover moeten voor de he le sector afspraken worden ge maakt, omdat het huidige her structureringsplan dat in juli vol gend jaar afloopt daar niet in voor ziet, zo staat in het nu afgewezen voorstel. De bewindsman meent, dat het voorstel tegemoet kwam aan de be zwaren van zowel bonden als werknemers. „Maar ik kan niet ac cepteren dat de werkgevers wel ak koord gaan met de oplossing van het incidentele probleem van Rot terdam Terminal en vervolgens niet bereid zijn mee te werken aan afspraken over de verdere sociale problematiek". De Koning vreest dat de spanning in de Rotterdamse haven nu verder zal oplopen en noemt dat slecht voor de Neder landse economie. In Hasselt moest de Rijkswacht gisteren voorkomen dat woedende mijnwerkers het kantoor van de directie bestormden. Door sanering van de Belgische kolenmijnen dreigen velen hun baan te verliezen (Foto anp> DEN HAAG (ANP) - Oppositie en regeringspartijen hebben gisteren een paar forse deuken aangebracht in de nieuwe voorgestelde garan- tiekredietregeling voor het mid den- en kleinbedrijf. Zij zijn het vooral niet dernemersplan. De WD'er Van Reij stelde in een motie voor bij de verhoging van de provisie niet ver der te gaan dan een half procent. Anders is er sprake van een te gro te lastenverzwaring. Ook hij be- met de plannen pleitte een uitzonderingspositie i de kredietrisico's van starters ten dele te verschuiven van over heid naar banken. Met de nieuwe regeling beoogt staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken) de behandelingstij d van aanvragen te bekorten en de verliezen van het Rijk terug te dringen. De afgelopen vijfjaar zijn de verliesdeclaraties namelijk ver tienvoudigd, van bijna 10 miljoen in 1979 tot een kleine 100 miljoen in 1983. Van Zeil heeft onder meer voorgesteld een eigen risico van 10 procent voor de banken in te voe ren, waardoor de bedrijfskredieten worden beperkt tot 90 procent. Nu garandeert de Staat 100 procent. De garantieprovisie wordt in het voorstel verhoogd van een kwart naar driekwart procent, de verhou ding tussen bank- en bedrijfskre- diet wordt tenminste één staat tot één. Vermeend (PvdA) zag in de plan nen een aantasting in van een van de belangrijkste financieringsrege lingen van het midden- en kleinbe drijf. Hij vroeg in een motie de 5 procentseis te laten vervallen voor starters met een goedgekeurd on- voor de starters. Het eigen van 10 procent voor de banken noemde hij een beknotting. GENK/BRUSSEL (ANP/Belga/ AFP) - In Belgisch Limburg heb ben de 19.000 werkers in de steen koolmijnen gisteren het werk neer gelegd. De 24 uursstaking is uitge roepen als protest tegen sanerings plannen waardoor 3.000 arbeids plaatsen verloren dreigen te gaan. Volgens die plannen, die voor een deel vja de pers zijn uitgelekt, zou onder andere de mijn in Winterslag worden gesloten. De staking wordt gesteund door de drie vakbonden, de christelijke, de socialistische en de liberale. In verklaringen en toespraken werd er op gewezen dat de sanering van de mijnindustrie voor Belgisch Limburg dramatische gevolgen zal hebben. Het werkloosheidspercen tage in deze provincie bedraagt thans 26 en is het hoogste van het land. De federatie Limburg van de so cialistische partij zei in een verkla ring „dat geen enkele mijnsluiting Ook in België opstand tegen mijnsluitingen zal worden geduld zonder dat daar een politiek van industriële ver nieuwing tegenover staat". De Limburgse afdeling van de (rege rende) christen-democratische CVP vindt dat „een nationale rege ring die de werkgelegenheid van de Limburgse mijnwerkers be dreigt, niet betrouwbaar kan zijn". In Genk deden zich enkele inci denten voor toen woedende mijn werkers het hoofdkantoor van de Belgische mijndirectie wilden bin nengaan en zij werden tegenge houden door eenheden van de rijkswacht. Engeland De gesprekken tussen vertegen woordigers van de Britse Kolen- raad (NCB) en de mijnwerkersvak bond (NUM) zijn opnieuw opge schort. Woordvoerders van beide partijen noemden de „overlast van journalisten" als reden voor het verdagen van de onderhandelin gen. De eerste serie gesprekken wa ren begonnen in Edinburgh (Schotland) en werden vervolgens verplaatst naar Selby in het graaf schap Yorkshire. Het voortdurend opduiken van journalisten maakt het voeren van een behoorlijk ge sprek echter onmogelijk, zo werd Dinsdag nog verweten de NUM- vertegenwoordigers de Kolenraad halsstarrigheid terwijl NCB-voor- zitter McGregor zei dat de mijn werkers „de werkelijkheid onder ogen moesten zien". Ook CNV verwerpt regeringsplannen DEN HAAG (GPD/ANP) - De FNV wil een nieuw belastingstel sel invoeren waarbij de lagere in komens meer overhouden dan in het huidige stelsel en de hogere in komens iets meer moeten inleve ren dan in de plannen van het kabi net. Uitgangspunten van het FNV- plan zijn een zo groot mogelijke in dividualisering van het belastings telsel, gelijke behandeling van ge huwd- en ongehuwd samenwonen den en een zelfstandige belasting heffing per individu. De FNV wil een lagere belasting vrije som (5.000 gulden) dan in het huidige stelsel. Die som moet voor alle belastingplichtigen gelijk wor den. Voor alleenverdieners moet er een regeling komen waarbij de be lastingvrije som die hun partner theoretisch zou kunnen lbijgen, naar hen wordt overgeheveld, zo dat zij een belastingvrije som van 10.000 gulden krijgen. Daarboven krijgt iedere belas tingplichtige een korting op de be lasting die hij moet betalen (de zo genaamde tax-credit). In principe zou dat kunnen leiden tot een ne gatieve belastingaanslag, maar zover wil de FNV nog niet gaan. De tax-credit kan overigens in hoogte verschillen. Iedereen heeft recht op minimaal 400 gulden, alleen staanden op 560 gulden, alleenver- 'Kantoorkas' Rabo is nu al te klein UTRECHT (ANP) - Prins Claus heeft gisteren het nieuwe hoofd kantoor van de Rabo-bank aan de Croeselaan in Utrecht officieel ge opend. De kantoorkolos, die al sinds begin dit jaar in gebruik is, valt op door zijn enorme, energie besparende glazen gevelwand van 17.000 vierkante meter. Het gebouw (kosten 200 miljoen gulden) is overigens al weer te klein gebleken. Beeldschermen en computers nemen zo veel plaats in dat er in het hoofdkantoor maar 1.700 mensen kunnen werken ter wijl op 1.800 man gerekend was. De overige 100 medewerkers krij gen onderdak in nieuwbouw of in elders in Utrecht te huren kantoor ruimte. dieners in verband met de overhe veling op 800 gulden. Verder moet de premieheffing volksverzekerin gen worden geïndividualiseerd. Het Sociaal-Cultureel Planbu reau heeft berekend dat het FNV- stelsel op langere termijn geen ge volgen heeft voor de opbrengst van de loon-en inkomstenbelasting. De FNV is met een alternatief be lastingplan gekomen om zich af te zetten tegen de regeringsplannen. Ook de verbondsraad van het CNV heeft 'zeer ernstige' kritiek op de manier waarop de regering de be lastingverlichting van 485 miljoen gulden - die hij op zichzelf toe juicht - wil doorvoeren. In een commentaar op het wetsontwerp Tweeverdieners derde fase zegt het CNV er vooral zwaar aan te tillen dat de regering zonder daarvoor goede motieven aan te voeren is af- Het CNV heeft ook kritiek op het invoeren van een arbeidstoeslag. Het vindt, dat daardoor de ver schillen in netto-inkomens van werkenden en niet-werkenden nog verder worden vergroot. Boven dien profiteren tweeverdieners er meer van dan alleenverdieners en is de arbeidstoeslag vooral gunstig voor de mensen met de hogere in komens. Superheffing stuit groei boterberg en melkplas al RIJSWIJK (ANP) - Het ziet ernaar uit dat de superheffing haar doel zal bereiken. De produktie van bo ter en mager melkpoeder is lager dan vorig jaar. De boterberg is niet verder gegroeid en de voorraad mager melkpoeder daalt al. Dit heeft drs. H. Schelhaas, voor zitter van het produktschap voor zuivel, gisteren gezegd. Het doel van de superheffing - een boete voor boeren die meer melk produ ceren dan minister Braks van Landbouw toestaat - is om de groei van de gigantische zuivelvoorra- den in Brussel te stuiten. Tot half augustus was de boter- produktie in Nederland acht pro cent lager dan in 1983. De produk tie van mager melkpoeder daalde zelfs met 34 procent. Deze dalingen hangen ook samen met de betere afzet van kaas, vol melkpoeder en gecondenseerde melk, zei Schel haas. De botervoorraad bedroeg half augustus een miljoen ton (vier mil jard pakjes van een half pond). Schelhaas verwacht nog niet dat dit teveel binnen afzienbare tijd kan worden afgezet. Ook aan ma ger melkpoeder ligt er in de pak huizen van de EG ongeveer een miljoen ton. In de loop van dit jaar zal dat tot 800.000 ton kunnen da len, meent Schelhaas. Er is veel vraag naar uit ontwikkelingslan den. Als deze ontwikkeling doorzet kan de voorraad over twee jaar zijn weggewerkt. Uit nog niet gepubliceerde cij fers over 1983 blijkt volgens Schel haas dat Nederland zijn positie in de wereld als exporteur van zuivel- produkten heeft versterkt. "Bij alle produkten nam ons aandeel op de kleiner wordende markt toe", zei hij. Nederland is de belangrijkste exporteur van zuivelprodukten op de wereld. Aanvaring De Tweede Kamer en minister Braks (landbouw) zijn gisteren in aanvaring gekomen over de toe passing van de superheffing. Braks wil voor bepaalde boeren die de dupe van de heffing worden, inko menstoeslagen geven. Maar CDA en WD hebben aangekondigd dat dit niet mag gebeuren. Merkwaardig vond de Tweede Kamer het dat de boeren in het noorden van het land wel behoor lijk de melkproduktie afremmen, maar die in het zuiden gewoon doorgaan alsof er niet ingeleverd zou moeten worden. Minister Braks heeft het gevoel dat men hem in het noorden serieuzer neemt dan in het zuiden. Het glazen Rabo-hoofdkantoor in Utrecht. Links de Dom. Vakcentrales weer naar ELO UTRECHT (ANP) - De vakcentra les FNV en CNV zijn van plan bij de Internationale Arbeidsorganisa tie (ILO) klachten in te dienen over de plannen van het kabinet om via een tijdelijk ingrijpen in de cao's te voorkomen dat de werkgevers he lemaal moeten opdraaien voor de gevolgen van de verlaging van het ziekengeld. Het kabinet wil de ziektewetuit keringen per 1 januari '85 verlagen van 80 tot 75 procent van het netto loon. Volgens de meeste cao's zijn de werkgevers verplicht om die uitkering aan te vullen tot 100 pro cent. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Conflicten over ontslag worden niet fatsoenlijk uitgevoch ten bij het arbeidsbureau. Er is vaak sprake van uiterst slordige behandeling van ontslagaanvragen met als gevaar een onjuiste uit spraak. Dat kan er ook toe leiden dat ten onrechte de weg wordt af gesloten of juist geopend naar een volgende juridische stap, zoals het eisen van schadevergoeding. Dat blijkt uit een studie van mr. P.F. van der Heijden, gisteren in Leiden gepromoveerd, naar het so ciaal recht in Nederland. Hij onder zocht de rechtsgang bij geschillen over ontslag, gelijke behandeling tussen man en vrouw, medezeg- DEN HAAG (GPD) - stuk beter met de t wereld, constateert het Internatio nale Monetaire Fonds in zijn i de rekening van de betalingsba lans van niet-olie-afhankelijke ont wikkelingslanden. In 1983 bedroeg dat gezamenlijke tekort 56,4 mil- daag verschenen jaarverslag. De jard dollar, tegen 82,2 miljard dol- Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in het eerste halfjaar in waar de 13 procent en in volume 7 pro cent meer naar de Bondsrepubliek geëxporteerd dan in dezelfde pe riode vorig jaar. De waarde kwam daarmee op 27,1 miljard D-mark (30 miljard gulden). De groei is iets groter dan in heel 1983. Vermoedelijk zou die nog iets hoger zijn uitgevallen als de sta king in de Duitse metaalindustrie niet nadelig had gewerkt op leve ringen van de Nederlandse toele veringsindustrie. Het aandeel van de Nederlandse export in de Duit se import bleef met 12,6 procent ongeveer gelijk. De markt voor op maat gemaak te chips neemt de komende jaren aanzienlijk toe. In 1987 zal die markt volgens Electronic Business een omzet hebben bereikt van 4 miljard dollar (circa 13,5 miljard gulden). Ten opzichte van 1984 is dat meer dan een verdubbeling. economische groei was in 1983 en in het begin van dit jaar krachtig in de VS en in Canada en heeft zich naar de andere industrielanden uit gebreid. Het verslag zal eind deze maand uitvoerig worden besproken op de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Washington. Bij het IMF zijn 147 landen aangesloten. Op de jaarvergadering zullen de ministers Ruding (financiën) en Schoo (ontwikkelingssamenwer king) aanwezig zijn, alsmede de president van De Nederlandsche Bank, Wim Duisenberg. Een van de hete hangijzers op deze bijeenkomst is de kwestie van een nieuwe toedeling van de spe ciale trekkingsrechten (SDR) aan de lidstaten. Over dit probleem zal stevig worden gediscussieerd, net als over de schuldenlast van Ar gentinië, Mexico en Brazilië. Deze landen staan voor miljarden in het krijt bij het IMF en de Wereldbank. Tekenen van economisch herstel zijn volgens het IMF de opmerke lijke daling van het inflatiepercen tage van 10,9 in 1980 naar 4,8 pro cent vorig jaar; de opbouw van de viezenreserves en de forse vermin dering van het tekort op de lopen- lar in 1982 en 109,1 miljard in 1981. Het IMF zegt dat de werkgele genheid niet gebaat is bij protectio nisme en een star beleid van de overheden. Een soepeler houding bij loononderhandelingen en een makkelijker gebruik van arbeids krachten en geld voor produktie- doeleinden kunnen volgens het Fonds belangrijk bijdragen aan een verbetering van de werkgele genheid. Het Fonds constateert verder dat de grote schommelingen van de wisselkoersen (in 1983 enT984), als gevolg van de stijging van de dol larkoers, een onregelmatig patroon van de wereldhandel alsmede one venwichtige betalingsbalansen hebben veroorzaakt. Van januari 1983 tot en met april 1984 zijn voor zeventien IMF-leden nieuwe aflossingsregelingen voor bankleningen getroffen tot een to taal bedrag van 94 miljard dollar. Het IMF schrijft dat de samenwer king daarbij van banken, schulde naren en nationale en internationa le instellingen nog nooit zo groot is gewest. De internationale banken verschaften vorig jaar voor 138 mil jard dollar aan leningen, tegen 162 miljard dollar in 1982. De industrielanden namen nog GENÈVE (RTR/UPI) - De waarde van wereldhandel zal dit jaar waarschijnlijk stijgen met vijf zeven pro cent. Dat is meer dan eerder werd aangenomen, zo heeft de GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel, gisteren laten weten in een uit treksel van haar jaarverslag dat volgende maand ver-, schijnt. In mei hield de GATT, de negentig landen tellende organisatie die richtlijnen heeft opgesteld voor tachtig procent van de wereldhandel, het nog op een stijging van vijf zes procent. In omvang zal de handel wellicht wat meer kunnen toenemen. Halverwege dit jaar, achttien maanden na de langste recessie sinds de tweede wereldoorlog, is alleen in de Verenigde Staten de industriële produktie toegeno men; het is opvallend hoe zwak de wereldeconomie heeft gereageerd op de sterke opleving in de VS, zo schrijft de GATT verder. Enkele ontwikkelingslanden in het zuiden en zuid oosten van Azië hebben baat gehad bij.de verbetering van de afzetmogelijkheden, maar in West-Europa, en in mindere mate in Japan, blijft de groei van de pro duktie ver achter bij het herstel in voorgaande perio den van economische opleving. Vooral in Afrika en Latijns-Amerika staat de groei nog steeds op een laag pitje, aldus de GATT. De GATT roept de grote handelstanden op af te zien van protectionisme om zo bij te dragen aan het herstel van de wereldeconomie en haalt de voorstellen aan die er zijn gedaan voor een nieuwe ronde van interna tionale handelsbesprekingen. Japan en de VS willen in 1986 een dergelijk overleg om de handel in techno logie, diensten en landbouwprodukten te liberalise- altijd het hoogste bedrag aan lenin gen op, hoewel dat verminderde van 117 miljard dollar in 1982 tot 95 miljard dollar in 1983. Aan ontwik kelingslanden zonder olie werd 27 miljard dollar geleend, 14 miljard minder dan het voorgaande jaar. Voor de olie-exporterende ontwik kelingslanden betrof het een be drag van vijf miljard dollar, het geen vier miljard minder is dan het jaar daarvoor. De vermindering van kredietverlening kwam onder meer door de voorzichtige opstel ling van de banken die hun risico's zo klein mogelijk willen houden. Eind april dit jaar had het IMF aan 84 landen een recordbedrag aan leningen uitstaan van 31,7 mil jard SDR's. SDR is een afkorting van Special Drawing Rights ofwel bijzondere trekkingsrechten en wordt door het IMF als een reken eenheid gebruikt. Ze bevat dollars, marken, Franse francs, Japanse yen en het Britse pond. Een SDR is op het moment ongeveer een dol lar waard (3,36 gulden). De winst van het IMF over het afgelopen boekjaar was 73 miljoen SDR tegen 65 miljoen in het voor gaande boekjaar. Dat geld is ge stort in de bijzondere reserve van het fonds, waarin nu 1,07 miljard SDR zit. Het totaal van de bijdra gen van de leden wordt geschat op ruim 90 mijjard SDR. genschap en cao-bepalingen. Van der Heijden constateert dat er op deze terreinen een groot aantal ge schillenregelingen bestaan, die veelal niet voldoen aan de eisen van hoor- en wederhoor en onaf hankelijke rechtspraak. Uitspra ken worden bovendien niet altijd voldoende gemotiveerd, terwijl het vaak ontbreekt aan openbaarheid. Dat geldt volgens Van der Heij den zeker voor de behandeling van ontslagaanvragen. Een onderzoek bij het GAB in Amsterdam beves tigt zijn vermoeden dat in elk geval de werknemer onvoldoende aan zijn trekken komt. Hij plaatst dan ook vraagtekens bij de onpartijdig heid van de directeur, die immers in zijn rol als arbeidsbemiddelaar belang heeft bij een goede ver standhouding met (vooral grote) werkgevers. De directie moet een ontslagbe slissing weliswaar baseren op het (vertrouwelijke) advies van een commissie met werknemers- en werkgeversvertegenwoordigers, maar heeft bij een verdeeld advies de doorslaggevende stem. Net als de directeur verdiept de advies commissie zich overigens maar zel den in de stukken. Dat blijkt ook uit het feit dat een ontslagbeslis sing in negen van de tien gevallen vergezeld gaat van een 'standaard- motivering'. Daar komt nog bij dat een ont slagvergunning die wordt verleend nadat een werknemer niet of op een verkeerd adres is opgeroepen wel zijn geldigheid houdt. In te genstelling tot de werknemer wordt de werkgever dus be schermd tegen mogelijke fouten van het GAB, aldus Van der Heij den. De promovendus constateert dat werkgever en werkgever vooraf gaand aan de ontslagbeslissing nimmer in eikaars aanwezigheid worden gehoord. Ook blijkt dat de werkgever vaker twee keer wordt gehoord dan de werknemer, die bovendien maar in 5,1 procent van de gevallen het laatste woord krijgt. Het blijkt trouwens steeds zeldzamer te worden dat één van beide partijen tweemaal wordt ge hoord: in 1954 gebeurde dat in 54 procent, in 1979 nog maar in 19 procent van de gevallen. De ter mijn van behandeling is intussen alleen maar gestegen van 14 dagen in 1954 tot gemiddeld 41 in 1979.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9