Vrees voor zorg in bejaardenoord De Kleine Aarde verkeert in crisis Huursubsidie in wet vastgelegd Badwater sauna vaak van slechte kwaliteit MARGRIET IN SYNAGOGE Produktie van boek over raciste gestopt door financiële problemen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 ii m\m Kamer: geen kwaliteitsverlies DEN HAAG (ANP) - De nieuwe financiering van bejaardentehuizen mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van de zorg. De Tweede Kamer drukte dit minister Brinkman (WVC) gisteren duidelijk op het hart tijdens de behandeling van de wijziging van de wet op de bejaardenoorden. BUSSUM (ANP) - Het badwater in sauna's blijkt heel vaak niet te voldoen aan de kwaliteitseisen die daarvoor gelden. Dat staat in een rapport van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhy giëne, dat gisteren in Bussum is aangeboden aan minister Winse- mius (milieu). Dat gebeurde tij dens een symposium over 'Zwem baden in het jaar 2000'. Uit het onderzoek van het bad water van 49 sauna's in het hele land kwam naar voren dat eigen lijk maar vier sauna's voldeden aan het ideale beeld. Vooral het chloor- gehalte is voor het water van be lang. Er is een wettelijk minimum, maar 31 sauna's zaten daaronder. Dat betekent dat allerlei bacteriën de kans krijgen zich te ontwikke len. Vooral de zogenoemde 'hot whirl pools', de hete bubbelbaden, zijn volgens het onderzoek de plaatsen die het meest geschikt zijn voor de bacteriegroei. Bij 14 sauna's zat er zoveel chloor in het water, dat er irritaties kunnen ont staan aan ogen, huid en ademha ling. Volgens de micro-bioloog A.H. Havelaar van het rijksinstituut is de kans op het ontstaan van een ziekte bij gezonde mensen mini maal. Bij een eventueel tijdelijk verlaagde weerstand is het risico aanzienlijk groter, aldus Havelaar. De volgens het rapport overheer send slechte waterkwaliteit is te wijten aan een combinatie van fac toren. Er wordt niet voldoende ge let op een juist chloorgehalte en er is onvoldoende kennis en begelei ding van de beheerders van de ba den. Bij de hete bubbelbaden speelt de hoge temperatuur van het water mee en ook hoge aantallen baders in verhouding tot de vaak maar ge ringe hoeveelheid water. Volgens Havelaar is niet precies duidelijk hoe de bubbelbaden juist behan deld kunnen worden in technische Voorzitter P.M. Hardenberg van de Nederlandse Saunavereniging is verheugd dat het rapport er is ge komen. Er kunnen nu tenminste normen worden gesteld, zo zei hij, waarmee niet alleen de branche maar ook en vooral de klant is ge diend. Hij hoopt dan ook dat die normen er spoedig komen en dat de sauna's ook op zo kort mogelij ke termijn onder de nieuwe wetge ving voor zwemgelegenheden gaan vallen. Dat zou volgens Harden berg de zaak ook voor de klant al leen maar duidelijker maken. Zijn organisatie, waarbij zo'n 200 be drijven zijn aangesloten (ongeveer de helft van het aantal sauna's in ons land), hoopt dat daarmee ook de beunhazerij zal worden wegge- wet op de zwemgele genheden wordt binnenkort van kracht en was onderwerp van de toespraak die minister Winsemius op het symposium hield. De wet omvat in feite alleen de openbaar toegankelijke zwemgelegenheden, maar de bewindsman is er voor stander van (net als de Tweede Ka mer die erop heeft aangedrongen) ook de niet-openbare gelegenhe den onder die wet te brengen. Want, zo zei de minister, de hygië ne en veiligheid in zwembaden van bijvoorbeeld campings, hotels en verenigingen laat wel eens te wen- De bewindsman heeft een nieuwe financieringsregeling voorgesteld die begin volgend jaar moet in gaan. Deze houdt in dat het rijk het bedrag dat is uitgetrokken voor de bejaardenoorden, verdeelt over de provincies en de vier grote steden. De bijdrage die bejaarden met een eigen vermogen voor het wonen in een tehuis betalen, gaat eveneens naar provincies en gemeenten. De Kamer wil van de minister de garantie dat de bejaardenoorden er geen nadeel van ondervinden als door de nieuwe regeling minder geld beschikbaar is dan begroot. De provincies mogen namelijk aan het bejaardenbeleid niet meer uit geven dan het geld dat zij via het rijk en de eigen bijdragen binnen krijgen. De Kamer deelt wel de opvatting van Brinkman dat het door een dergelijk „budgetsysteem" beter dan op dit moment mogelijk is om de kostenontwikkeling van de be jaardenoorden in de hand te hou den. De Kamer wil echter voorko men dat door het tegenvallen van het bedrag dat aan eigen bijdragen is binnengekomen, er ineens tus sentijds bezuinigingen bij de be jaardenoorden moeten worden doorgevoerd. Het PvdA-kamerlid Ter Veld liet weten het wetsontwerp in zijn hui dige vorm niet te kunnen steunen. Zij vindt dat er veel te veel witte plekken in de wetswijziging zitten, die later nog moeten worden inge- D'66 verwerpt kritiek op wetsontwerp euthanasie vuld. WD-woordvoerster Terpstra had eveneens kritiek op dit punt. De decentralisatie van het beleid met betrekking tot de bejaar denoorden naar de provincies on dervond algemene steun in de Ka-' mer. Ook de gedachte om bei aar- Bedden erbij DEN HAAG (GPD) - Negen bejaardenoorden krijgen er dit jaar 800 nieuwe bedden bij. De stichtingskosten voor die bed den worden verhoogd van f 65.800 tot f 82.000 en het minis terie van volkshuisvesting geeft een eenmalige bijdrage van f 15.000 per bed. Dit heeft minister Brinkman (WVC) de Tweede Kamer mee gedeeld aan het slot van de eer ste ronde van de behandeling van de wijziging van de wet be jaardenoorden. Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) had het besluit voor deze extra nieuwbouwtoewijzing zojuist genomen. Hiermee is voor een belang rijk deel tegemoet gekomen aan de actuele bouwproblemen van de bejaardenoorden voor dit jaar, aldus Brinkman. De bewindsman deelde niet mee welke bejaardenoorden de toe wijzing betreft; hij zal daarop -vandaag nader ingaan. Wel zei hij dat Brokx voor komende ja ren nadere regelingen voor nieuw- en verbouwfinanciering wil ontwerpen. den langer thuis te laten wonen on derschrijft de Kamer. De besparin gen die dit beleid kan opleveren moeten echter wel worden aange vuld met extra uitgaven voor de hulp aan thuiswonende bejaarden. De PvdA vindt dat de bedragen die voor dit beleid ter beschikking worden gesteld veel te mager zijn. CDA en VVD vinden dat de be dragen voor de hulp aan thuiswo nende bejaarden niet bij de provin cies terecht moéten komen, maar bij de gemeenten, omdat die het beste kunnen beoordelen welke besteding het meest effectief is. De beide regeringsfracties dienden met steun van de PvdA op dit punt een wijzigingsvoorstel in. Van der Heijden (CDA) zei in de wetswijziging te weinig terug te vinden over de kwaliteit waaraan de zorg voor de bejaarden moet voldoen. Hij wil dat de verantwoor delijkheid van de provincies op dit punt nadrukkelijker wordt om schreven evenals de eindverant woordelijkheid van de minister voor het geval de provincies tekort mochten schieten. Van der Heij den vroeg Brinkman ook garanties dat eventuele financiële tekorten bij de bejaardenoorden niet wor den verhaald op de vrij besteedba re persoonlijke uitgaven van de be jaarden. De WD vindt dat de persoonlij ke rechten van de bejaarden beter in de wet moeten worden vastge legd. Er mogen geen beperkingen worden opgelegd aan het recht van bejaarden om hun leven in het be jaardentehuis zoveel mogelijk naar eigen inzicht in te richten, aldus mevrouw Terpstra. DEN HAAG (GPD) - D'66 is het niet eens met de kritiek die de Raad van State deze week heeft ge geven op het initiatief-wetsont werp van de Democraten over eu thanasie. De opsteller van het ont werp, mevrouw Wessel-Tuinstra, zei gisteren in een reactie dat de kritiek haar niet heeft ontmoedigd, maar juist aanspoort om met nog meer ernst en volharding te stre ven naar politieke besluitvorming over euthanasie. Mevrouw Wessel wijst vooral het verwijt van de hand dat haar voor stel, dat euthanasie in bepaalde omstandigheden mogelijk moet méiken, de rechtszekerheid zou aantasten. De Raad van State heeft deze stelling onvoldoende onder bouwd en gaat bovendien voorbij aan de grote mate van rechtsonze kerheid waarin patiënten en hulp verleners, die euthanasie willen toepassen, thans verkeren, aldus het kamerlid. Volgens Wessel verkeren patiën ten die naar de dood verlangen in de huidige situatie in'onzekerheid over de vraag of op hun verzoek wordt ingegaan. Ook hulpverle ners weten niet of zij wel of niet vervolgd zullen worden. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers (tweede van rechts) heeft als jongste van de 'hoofdbewoners' van het Binnenhof gisteren de eer ste Binnenhofpenning gekregen. Ook andere prominenten kregen zo'n penning, namelijk (v.l.n.r.) Tweede-Kamervoorzitter Dolman, de plaatsvervangend voorzitter van de Eerste Kamer De Rijk, de burgemeester van Den Haag Schols en (uiterst links) de vice-president van de Raad van State Scholten. De penning, die is geslagen bij 's Rijks Munt in Utrecht, toont een af beelding van de Ridderzaal en op de keerzijde Graaf Willem II, de bouwheer van het Binnenhof. WINTERSWIJK - Prinses Margriet heeft gisteren de gerestaureerde sy nagoge van de Nederlands Israëlitische gemeente in Winterswijk officieel heropend. Zij deed dat met de onthulling van een wandplaquette die door het gemeentebestuur van Winterswijk aan de joodse gemeente werd aan geboden. De synagoge, die ongeveer honderd jaar oud is, is in de afgelopen jaren gerestaureerd. Met de opknapbeurt van het gebouw was een bedrag ge moeid van ongeveer 700.000 gulden. Het grootste deel van het bedrag is betaald door de verschillende overheden en uit giften van particuliere instanties. Een inzamelingsactie onder de regionale bevolking leverde 20.000 gulden op. «foto anpi Burgemeester: auto van 20 mille is niet veilig genoeg VOORBURG (GPD) - Burge meester Eenhoorn van Voorburg voelt er niets voor om te worden rondgereden in een dienstauto van 20.000 gulden. Hij meent dat een auto van die prijs niet veilig ge noeg is. Als er een dienstauto moet komen, dan wil hij een wagen in de prijsklasse van 30.000 gulden. De burgemeester zei dat tijdens een commissievergadering, waarin werd gesproken over de vervan ging van de huidige vier jaar oude Opel Rekord. Als de gemeente geen 30.000 gulden voor een dienstauto over heeft, dan blijft de burgemeester liever in zijn eigen Mercedes rijden. „Ik stel veiligheidseisen aan de auto, waarin ik zit. Mijn eigen auto voldoet aan die eisen. Ik ga niet zit ten in een wagen die die veiligheid niet biedt", aldus Eenhoorn. DEN HAAG (ANP/GPD) - Hel jaarlijks aanpassen van de indivi duele huursubsidie aan de ontwik keling van lonen en prijzen is vast gelegd in een wet. Het ontwerp is gisteren door staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) naar de Tweede Kamer gestuurd. Het be langrijkste verschil met de oude re geling is dat veranderingen in het huursubsidiestelsel minder ge makkelijk kunnen worden aange bracht. In plaats van een ministe riele maatregel zal nu een wetswij ziging noodzakelijk zijn. Op dit moment ontvangt 20 pro cent van alle huurders in ons land huursubsidie. De laatste jaren is het stelsel van huursubsidie elk jaar veranderd. Om de ontvangers van subsidie meer zekerheid te ge ven is de definitieve regeling nu vastgelegd in een wet. In de nieuwe regeling wordt al leen nog maar gekeken naar de stij ging van de huren. Ontvangers van huursubsidie zullen in de toe komst hun huurlasten jaarlijks met een zelfde percentage zien stijgen als andere huurders. Staatssecreta ris Brokx heeft daarmee de me ning van de meerderheid van de Raad voor de Volkshuisvesting naast zich neergelegd. De raad wilde dat de huursubsi die jaarlijks zou worden aangepast aan de loonontwikkeling. Brokx wijst dat voorstel af omdat hij vreest dat het huursubsidiebeleid dan het inkomensbeleid van de re gering zou gaan doorkruisen. Een door de regering bewust doorge voerde daling van het i BOXTEL (GPD) - De Kleine Aar de in Boxtel, het bekende centrum voor alternatieve leefwijzen, ver keert in grote moeilijkheden. Fi nanciële perikelen hebben geleid tot de ontslagaanvraag van twaalf personeelsleden. Als gevolg van een heersende ideologische strijd zijn nog eens twee mensen de laan uitgestuurd. De schulden van de de Kleine Aarde zouden ongeveer 400.000 gulden belopen. Het bestuur vroeg dinsdag voor twaalf van de twintig personeelsleden ontslag aan. Men hoopt dat deze medewerkers, die de biologische tuin en de cursus sen verzorgen, door een regeling met het GAK aan het werk kunnen blijven. De Kleine Aarde betaalt dan 25 procent van het salaris en het GAK de rest. De betrokkenen hebben noodgedwongen met dit plan ingestemd. Het GAK weet nog van niets. Omdat het centrum niet meer aan de betalingsverplichtingen kan voldoen, is ondanks een goede verkoop de produktie van het door de Kleine Aarde uitgegeven boek over Mellie Uyldert stopgezet In dit boek wordt de békende publi ciste, die veel schrijft over kruiden en natuurgeneeswijzen, als raciste ontmaskerd. De schulden bij druk kerij Bergmans in Tilburg zijn zo hoog opgelopen dat deze eerst een betalingsgarantie wil. Er waren inmiddels 2000 boeken over de toonbank gegaan. Van de nu stopgezette derde druk, die 5000 exemplaren zou omvatten, zijn al duizend stuks op bestelling verkocht. Verzekering van de beta ling van de boeken is voor de druk kerij voldoende om het werk te hervatten. Schulden die betrek king hebben op andere uitgaven hoeven dan nog niet te zijn vol daan. Drukkerij Bergmans zou in totaal een kleine 100.000 gulden te goed hebben. Een andere schuldeiser van de Kleine Aarde is de gemeente Box tel voor een bedrag van 80.000 gul den. De stichting had een lening gekregen van 100.000 gulden om een aantal mensen tijdelijk aan het werk te kunnen zetten. Na een jaar moest het worden terugbetaald. Slechts 20.000 gulden is nu met veel pijn en moeite afgelost. De Kleine Aarde, die voor een groot deel wordt gefinancierd door 11.000 donateurs, heeft een subsi die van anderhalve ton aange vraagd bij het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Het departement heeft echter als voorwaarde ge steld dat een overlevingsplan wordt overgelegd. Dat is nog steeds niet rond gemaakt. Om de zaak weer op poten te zet ten, heeft het bestuur een antropo sofisch organisatiebureau inge schakeld. Dit bureau, Commentor uit Velp, heeft het heft stevig in handen genomen. Het voert nu ook de directie van de Kleine Aarde. Omdat Commentor het bestuur verantwoordelijk stelt voor de fi nanciële puinhoop, is het gemaand af te treden. Dat is inmiddels ge beurd, op twee bestuursleden na. Dit tweetal vraagt zich af of het or ganisatiebureau niet op meer uit is dan het scheppen van orde in de chaos. Daarom willen ze de ge beurtenissen nog even van nabij volgen. Politiek Binnen de Kleine Aarde speelt een ideologische strijd. Twee me dewerkers, de uitgever en de re dacteur van het kwartaalblad, die vrij luidruchtig pleitten voor een politiek bewustere koers van de Kleine Aarde, zijn op die grond ontslagen. Het organisatiebureau, dat op basis van de antroposofi sche en daarom a-politieke theo rieën van Rudolf Steiner werkt, had dat geëist omdat het anders de opdracht zou teruggeven. Het bestuur is in meerderheid met dit voorstel akkoord gegaan. Het was het laatste besluit. Het nog niet afgetreden bestuurslid Nico Vermeulen stemde tegen. Hij vindt dat er een discussie over de doel stellingen had moeten worden ge houden. Aan de hand daarvan moest dan de richting van de Klei ne Aarde worden bepaald. Volgens Vermeulen gaf het be stuur toe aan het organisatiebu reau, omdat het denkt dat de Klei ne Aarde zonder de bemoeienissen van Commentor ten dode is opge schreven. Hij zegt dat het bestuur niet tevreden was over de kwaliteit van het bureau, maar dat niemand anders bereid is het centrum te reorganiseren. Vermeulen vreest dat het organi satiebureau de Kleine Aarde ook inhoudelijk wil overnemen. De huidige interim-directie zoekt nu nieuwe bestuursleden en een nieu we directeur. Vermeulen denkt dat die op de lijn van Commentor gaan zitten. De antroposofen hebben dan een nieuw medium om hun le vensovertuiging uit te dragen. De ruim tien jaar geleden door Sietze Leeflang opgezette stichting is al tijd ongebonden geweest. Stemming maken L. M. Rutgers van Commentor, die zich nu directeur van de Kleine Aarde noemt, heeft weinig lust om over de situatie bij het centrum te praten. Het is volgens hem stem mingmakerij en op niets gebaseer de roddel dat de antroposofen de inhoudelijke lijn van de Kleine Aarde willen bepalen. „Ik ben vrij ondernemer. Ik pro fileer mij. Ze wisten wie ze in huis haalden. Wij zijn hier om te reorga niseren. De Kleine Aarde is er zelf bij om te zien wat er met de koers gebeurt. Maar het gaat mij niet om de ideologie. Het gaat mij om het opruimen van de bestuurlijke puinhoop. Ze kunnen pas wat zeg gen als er mensen in het nieuwe bestuur worden benoemd". Over de financiële situatie wei gert hij uit te weiden. Rutgers ont kent ook glashard dat de produktie van het boek over Mellie Uyldert is stopgezet. Hij noemt het ontslag van twaalf personeelsleden 'ab surd'. „Dat is niet aan de orde", maar hij bevestigt wel het plan om een regeling met het GAK te tref fen. Het ontslag van de twee andere medewerkers heeft niets te maken met de ideologie, zegt Rutgers. „Dat was nodig voor de verbete ring van de interne samenwerking. Het behoorde tot het pakket maat regelen, waartoe ook het voorstel aan het GAK en het aftreden van het bestuur behoorde. Dat alles was voor ons een voorwaarde om de directie te gaan voeren". Rutgers gelooft dat de Kleine Aarde de crisis overleeft. „Er is slechts een tekort aan liquide mid delen. Maar er is een behoorlijk vermogen. De Kleine Aarde heeft nog een behoorlijke spaarpot". loon zou dan gecompenseerd wor den door een stijging van de huur subsidie. In het kort ziet het wetsontwerp er zo uit: Iedereen die 18 jaar en ouder is en een zelfstandige wo ning (geen kamer of etage) be woont, kan subsidie krijgen mits de huur niet hoger is dan 650 gul den per maand en niet lager dan 233 gulden per maand. Zijn belast baar inkomen mag niet hoger zijn dan ongeveer 37.000 gulden per jaar. Voor alleen wonenden gelden lagere grenzen. De aparte tabellen voor meerper- soonshuishoudens en voor alleen staanden van 23 jaar en ouder die per 1 juli van dit jaar zijn inge voerd, blijven gehandhaafd. Al per 1 juli 1983 is er een rege ling ingevoerd dat niet het hele in komen van huisgenoten (kinderen, pleegkinderen, aangehuwde kin deren, broers en zusters) wordt meegerekend bij de berekening van de hoogte van het inkomen. Per kind of huisgenoot is er een vrijstelling van maximaal 7000 gul den. Het inkomen van partner of echtgenote wordt wel volledig meegeteld. In die gevallen waar meerdere mensen samen een huis huren zonder dat ze bij elkaar wo nen, kunnen ze ieder afzonderlijk een deel van de huursubsidie aan vragen. In de toekomst wordt een ander begrip van huur gebruikt. Dan ko men de kale huur en een aantal ser vicekosten in aanmerking voor subsidiëring. Om welke service kosten het gaat, moet nog exact vastgelegd worden. Behalve voor woningen kan indi viduele huursubsidie ook worden verstrekt voor wooneenheden. Bij wooneenheden gaat het om gedeel ten van een gebouw die geschikt zijn voor bewoning maar geen wo ning vormen (bijvoorbeeld de zo genaamde HAT-eenheden). In de toekomst wordt in de wet ook de huursubsidie voor woonwagenbe- geregeld. Vroege opsporing kanker mogelijk DELFT (ANP) - Door een gecombi neerd gebruik van microscoop en computer zal het in de toekomst mogelijk zijn kanker in een vroe ger stadium te herkennen. De toe passing van deze nieuwe techniek met de micro-computer stelt medi ci in staat veranderingen in weef sels en cellen en het verschil tus sen goed- en kwaadaardige tumo ren beter waar te nemen. Dit verklaarde de Nederlandse patholoog dr J.P.A. Baak (36) giste ren in Delft, aan de vooravond van een symposium waarop de nieuwe vinding aan de orde zal komen. Dr Baak die de nieuwe methode revolutionair noemde, is één van de ontwikkelaars van de nieuwe vinding. Door de nauwkeuriger diagnose zou kankerbestrijding door bestraling en chemotherapie in sommige gevallen overbodig kunnen blijken. Onnodige medi sche ingrepen zouden zo voorko men kunnen worden. Reerug vaak afkomstig uit hertenkamp DEN HAAG (ANP) - De Neder lander die in een restaurant een reerug verorbert, weet waarschijn lijk niet dat het meeste hertevlees in ons land afkomstig is uit herten kampen. Staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij) zei gisteren in de Tweede Kamer dat zelfs het groot ste deel van het hertevlees uit de hertenkampen komt, waar de die ren eigenlijk uit recreatieve en es thetische overwegingen worden gehouden. Ploeg voerde overleg met de landbouwcommissie over het ont- werp-damhertenbesluit. Daarin wordt het damhert voortaan als slachtdier aangeduid, wat betekent dat de vijf Nederlandse bedrijfjes die damherten speciaal voor de consumptie fokken, verplicht wor den ze voor en na het slachten de vleeskeuring te laten passeren. Weliswaar is deze teelt bedrijfseco nomisch nog weinig interessant, maar de toenemende vraag naar dit vlees stimuleert toch het houden van deze dieren. Reden waarom uit overwegingen van volksgezond heid tot de verplichte keuring is besloten. In de Kamer werd daar niet veel bezwaar tegen gemaakt, zij het dat men wat bevreesd is voor een nieu we sector in de intensieve veehou derij. Ook werd de aandacht geves tigd op de welzijnsaspecten die aan het houden van de dieren zijn ver bonden. Boze reacties na persiflage PSP op troonrede HILVERSUM (ANP) - Bij de NOS en de Tweede-Kamerfractie van de PSP zijn gisteravond tientallen bo ze telefoontjes binnengekomen naar aanleiding van een televisie uitzending van de PSP in het ka der van de zendtijd voor de politie ke partijen. In die uitzending was een persiflage op de troonrede op genomen. Volgens een woordvoerder van de NOS was er tijdens de uitzen ding en korte tyd erna een klein stormpje. „In enkele minuten kre gen we 75 telefoontjes", aldus de' woordvoerder. De Tweede-Kamer fractie van de partij kreeg „enkele tientallen telefoontjes" te verwer ken. Volgens PSP-vice-voorzitter Frans Jansen ging de PSP met de uitzending beslist niet over de schreef. „Iedereen mag best weten dat de PSP een republikeinse par tij is. Het koningshuis is helemaal niet heilig en daaromheen mag dus best een cabaretstukje worden ge maakt. Het was ook heel duidelijk te zien dat het ging om een toneel stukje." Nederlanders in Franse cel voor cocaïnesmokkel PARIJS (DPA) - Drie Nederlan ders zijn gisteren door een recht bank in Parijs wegens een poging 42 kilo Colombiaanse cocaïne naar Nederland te smokkelen, tot ge vangenisstraffen tussen vijf en tien jaar veroordeeld. Hun voortvluch tige Franse medeplichtige kreeg bij verstek twaalf jaar. De drie Nederlandse veroordeel den, D A. H„ M.d. B (38) en R. S (30), waren begin mei 1983 in een hotel in Parijs gearresteerd, terwijl de Fransman de benen wist te ne men. Ze stonden op het punt met hun smokkelwaar in de auto naar Nederland te vertrekken toen de politie ingreep. De politie had het viertal ge volgd, nadat het van het vliegveld twee koffers met cocaïne had afge haald die zojuist in een vliegtuig uit Bogota waren aangekomen. Een derde voor hen bestemde kof fer nam de politie naderhand in be slag op het bagagedepot van de luchthaven. Tijdens het proces ver klaarden de drie Nederlanders dat ze in de waan hadden verkeerd dat er in de koffers goud zat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5