BAANVAK Meer arrestaties na aanhouding verslaafde dieven Mode voor ouder publiek Kinderbijslag en de eigen inkomsten van het kind PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 Maandelijks voor 1500 gestolen LEIDEN - Naar aanleiding van de aanhouding vorige week donderdag van twee heroïneverslaafden op het die venpad en een 31-jarige Leidse heelster, is de politie nog een dief op het spoor gekomen. Ook is een 35-jarige Leide- naaar aangehouden, verdacht van medeplichtigheid bij het helen. De twee drugsverslaafden waren bij de Morspoort door de politie aangehouden, omdat een hevige rookontwikkeling bij het starten van hun auto de aandacht had ge trokken. Technische mankemen- ten waren reden om de twee mee te nemen naar het politiebureau. In de auto bevonden zich gestolen trainingspakken en vijf spijker broeken. De twee bekenden geregeld dief stallen te plegen om aan geld te ko men voor hun dagelijkse dosis he roïne. Zy verkochten de spullen aan de 31-jarige Leidse. Uit de ver horen is gebleken dat het tweetahal een jaar lang maandelijks ruim 1500 gulden by elkaar stal en dat zij dat deden op bestelling van de heelster. Naar aanleiding van het onderzoek is de derde dief, een 25- jarige Leidenaar aangehouden, die er een gewoonte van maakte kle dingrekken die winkeliers op straat hadden uitgestald, leeg te ro ven. Hij heeft bekend dit acht keer te hebben gedaan. Ook die spullen gingen naar de heelster. Bouw- en woning toezicht gesloten LEIDEN - De gemeentelijke di rectie bouw- en woningtoezicht, gevestigd aan de Langegracht in het Stadsbouwbuis, is morgen de hele dag gesloten voor het publiek. Maandag is de de directie weer be reikbaar, dagelijks van elf tot twaalf uur of telefonisch. Door deze bekentenis is men ook de 35-jarige Leidenaar die een handlanger van de heelster zou zijn op het spoor gekomen. De politie sluit niet uit dat nog meer gevallen van diefstal door deze zaak aan het licht zullen komen. Politie-inval aan Wisselweg LEIDEN - De politie heeft gister ochtend een inval gedaan in twee woningen aan de Wisselweg. Al va ker was men getipt dat daar in drugs zou worden gehandeld. Ter plaatse trof de politie in één pand vier personen aan, een 23-jarige Leidse vrouw en drie mannen van 24, 25 en 26 jaar. Ook werd een ge ringe hoeveelheid heroïne aange troffen en weegschaaltjes. Dit is in beslag genomen. Het viertal is gis teravond, na verhoor, weer vrijge laten. DRONKENSCHAP - Door drank- gebruik kon een 30-jarige fietser uit Leiden vannacht op de Haag- weg geen koers meer houden. Hij botste tegen een trottoirband, sloeg over de kop en kwam met een klap op de stoep terecht. Met een hersenschudding en een ge scheurde lip moest de man naar het Academisch Ziekenhuis wor den gebracht Voor informatie en tips tel. (071)-14494i, toestel 216 Nu ook in Leiden kringloopproject Iedereen is welkom en concurre ren willen Sjan Beniers en Serko Balian van de Vereniging Kringloop Projekt Leiden niet. Zij zijn twee van de drie vrijwilli gers die bezig zijn een dergelijk project van de grond te krijgen. In het Olgacomplex hebben zij op het ogenblik een ruimte waar in alle verzamelde goederen lig gen opgeslagen. Het is nog niet veel want in oktober hopen ze in het Harteveltcomplex aan de Langegracht een grotere ruimte te krijgen. Dat nieuwe onderko men willen ze dan opdelen in een werkplaats, een magazijn en een winkel/documentatieruimte. De filosofie achter het Leidse Kringloop Projekt is dat mensen vaak dingen weggooien die voor anderen nog heel goed bruikbaar zijn. Eenmaal gerepareerd en op geknapt, kunnen ze worden ver kocht aan "in principe iedereen, maar vooral mensen met een krappe beurs zullen wel belang stelling hebben". Oude meubels, kapotte strijkij zers, aftandse ijskasten en derge lijke worden dikwijls maar met de kraakwagen meegegeven. Maar met een beetje moeite kan er weer ordentelijke huisraad van worden gemaakt. "We willen echt niet concurre ren met beroeps-opkopers. Het is onze bedoeling alleen de kosten te dekken. Op de lange duur kunnen we misschien zelf in ons onderhoud voorzien, want nu werken we hier met behoud van uitkering". Omdat het project steunt op vrijwilligers bestaat het gevaar dat het ineens in duigen valt als zij geen zin meer hebben of een baan vinden. Vandaar dat een aanvraag is ingediend om twee zogenaamde WVM'ers te mogen inschakelen om voortgang van het bedrijfje te kunnen garande ren. Dat zyn mensen die in het kader van de Werkgelegenheids Verruimende Maatregel 20 uur per week bij instellingen zonder winstoogmerk in dienst kunnen treden. Maar natuurlijk is iedere vrijwilliger welkom: jong of oud, werkloos of niet, ambachtslieden of leerlingen. "In principe wor den hier allerlei klussen gedaan en kunnen we dus veel vrijwilli gers gebruiken: elektrotechnici, timmerlieden, schilders, naai sters, enzovoorts. Maar ook men sen die iets willen leren of er lol in hebben wat te schilderen of kleden te maken van oude kle ren". Mensen op een creatieve ma nier bezighouden en bewustzijn voor het milieu bijbrengen. Dat is het doel van het kringlooppro ject. Daarom willen Sjan Beniers en Serko Balian in de winkel ruimte ook een documentatie- centrumpje inrichten, waar ie dereen meer over milieuzaken aan de weet kan komen. Ook is er een zekere samen werking met het gemeentelijke GIPA-project (Gescheiden Inza meling Probleem Afval) en het Real-project dat ook nog van de grond moet komen. Dat Real- project is erop gericht glas en pa pier gescheiden op te halen. "Sommig glaswerk kunnen wij weer gebruiken en verf die bij het GIPA terecht komt ook. Daar kunnen wij een meubelstuk of een ijskast mee schilderen". En zo zou, als het allemaal echt van de grond komt, de kring inder daad rond komen. Arbeidservaring bij laboratorium Leidenaar Jan Bouman is begin deze maand aan net werk gegaan bij het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse. Na anderhalf jaar werkloos te zijn geweest, krijgt hij nu de kans om zich weer in zijn vak te bekwamen en om zijn ervaring als biochemicus uit te breiden. Hij is de eerste in een reeks van 41 mensen die in het kader van een werkervaringsproject aan de slag gaan bij bedrijven in de re gio. De 38-jarige Bouman is afge studeerd in de biochemie, maar het project is zeker niet alleen voor mensen met een hoge oplei ding bedoeld. Ook jonge mensen die net van de LTS of de MAVO af zijn, kunnen in het kader van dit project bij een bedrijf worden geplaatst. Jongeren zonder erva ring hebben voorrang. De kandi daten voor een 'ervaringsbaan' worden gehaald uit het bestand van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Leiden, waaronder ook het bureau in Lisse valt. Ervaring vergroot de kans op een baan. Met dat doel is het pro ject ook opgezet. Maar Jan Bou man verwacht niet dat hij aan het einde van zijn werkperiode een job krijgt aangeboden bij het la boratorium in Lisse. "Dat zou na tuurlijk mooi zijn, maar gezien het huidige personeelsbeleid bij overheidsinstanties hoef ik daar op niette rekenen. Ik zie het ver vullen van een arbeidservarings plaats vooral als een goede start positie", licht hij toe. Omdat hij weer actief bezig is, verwacht hij meer kansen te hebben bij solli citaties. Zijn nieuwe werkgever heeft voordeel bij het tijdelijk in dienst nemen van een dergelijke kracht. Volgens directeur R.J. Bogers van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse gaat Jan gedeeltelijk werk verrichten dat anders was blij ven liggen/Bepaalde teeltmetho den zullen vanuit een bepaalde wetenschappelijke hoek worden beschouwd waaraan het labora torium zelf niet is toegekomen. Maar per ervaringsplaats ver schilt het nut. Bij een bedrijf als Sikkens in Sassenheim bijvoor beeld, dat overweegt 10 erva- .rirtgsplaatsen te verwezenlijken, is weer een stuk begeleiding no dig. Lasten zijn er voor bedrijven die mensen ervaring laten op doen ook. Zij moeten een vergoe ding geven voor de kosten van woon/werkverkeer. Per werkdag ontvangt de tijdelijke arbeids kracht, die zijn uitkering be houdt, nog eens vijf gulden voor overige kosten. üJike ervaringsplaats die bin nenkort beschikbaar komt wordt zorgvuldig onderzocht door een toetsingscommissie die bekijkt of zo'n plaats niet ten koste gaat van bestaande banen. En om te voorkomen dat bedrijven via de ervaringsplaatsen aan goedkope arbeidskrachten kunnen komen. LEIDEN - Het vijfjarig bestaan van haar modehuis Total Woman vierde Saskia Swaak gisteravond met een feestelijke modeshow in de Stadsgehoorzaal. Een show die werd gepresenteerd door Henny Huisman en waarvan Donna Lynton muzikale medewerking verleende. "Als ik een show geef wil ik het goed doen", zegt Saskia. "Elk seizoen wordt te kostbaar maar voor deze gelegeheid wilde ik toch iets speciaals doen". Total Woman, gevestigd aan de Botermarkt, mikt vooral op het wat oudere publiek. Vandaar dat de ma ten lopen van 38 tot en met 54 en de lijn over het algemeen klassiek is. Klassiek maar toch met heel mo dieuze accenten zoals gisteravond tijdens de show bleek en tegen een redelijke prijs want voor ƒ149 is er al een japonnetje. En dat is voor Saskia Swaak het moeilijkst, de prijs redelijk te houden, want mooi in kopen is geen kunst, de prijs redelijk houden is vaak hele toer. Nu hebben de draagsters van klassieke kleding het dit seizoen wat gemakkelijker, want de modelijn be vat veel klassieke elementen zoals de geruite mantel paKjes en de prachtige plooirokken. Maar ook voor wat ouderen heeft Total Woman uitgaansjurkjes met vleermuismouwen en een draadje lurex, robeman- teau-achtige japonnen, die dóór elke maat én leeftijd kunnen worden gedragen. En zo bleek dat ook voor ouderen modische details te kust en te keur te vinden zijn. Schoenen Bij deze kleding verzorgde Messchefs modehuis fraaie hoeden, die goed tot hun recht kwamen bij de eenvoudige mantels en mantelpakjes. De schoenen van Hollants deden bij deze wintermode ook uitste kend. Wat de schoenen betreft is er deze winter trou wens veel te genieten. De combinaties van kleuren vrolijken het vrij strenge kledingbeeld in taupe, don kerblauw en bordeaux heel mooi op. Vandaar dat hoe den, schoenen en tassen deze winter een heel belang rijke rol spelen. De kapels werden verzorgd door salon Koetsier, zodat vrouwen die nog geen idee hadden hoe ze. het deze winter modieus moesten aanpakken aardig wat ideeën aan de hand werd gedaan. „nm,„ Modeshow Total Woman: klassiek HENRIETTE v.d. HOEVEN met modieuze accenten, (foto Holvast) Klaverjassen In het clubgebouw van speel tuinvereniging Beatrix (Zuid west) is elke donderdag een kla- veijasavond, aanvang acht uur. Belangstellenden zijn welkom. Inlichtingen: tel. 313082. Jazz Ter introductie van het nieuwe seizoen is er vrijdag in Aniba's Muziekkamer (hoek Herenstraat/ Witte Singel) een jazzavond met de formatie New Jazz Seven. De zeven leden die veel ervaring in bigbands hebben, brengen deze avond mainstream jazz. Ook 'Jazz on. Sunday' presenteert zich met een expositie van foto's en kranteknipsels uit eigen ar chief en andere informatie. Aan vang: kwart voor negen. Bloemschikken De afdeling Leiden en Omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkun de begint vanavond met een cur sus bloemschikken. Er wordt daarbij gewerkt met herfst- en buitenmateriaal. De volgende avonden zijn op 20 en 27 septem ber en 4 oktober, steeds van half acht tot half tien. De cursus wordt gegeven in de Lagere Agrarische School aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest. Heempark De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurberscher- mingseducatie houdt zaterdag rondleidingen door het Heem park aan de Oegstgeesterweg en de daar gevestigde bijenstal. Er zijn rondleidingen om tien, elf en twaalf uur. Belangstellenden kunnen zich vanavond en mor genavond telefonisch aanmelden (tussen zeven en negen uur): 071- 760109. Majoretten Speeltuinvereniging Zuiderkwartier houdt zaterdag voor de negende maal een msyo- rettenconcours op het speelter rein aan de Anjelierstraat (nabij Seringenstraat). Tot de deelne mende groepen behoren De Toe komst, The Koper Girls, The Kooi Girls, De Andora's en The Golden Green Stars. Om half elf stellen de korpsen zich in de An jelierstraat; om elf uur begint het concours en om kwart voor vijf wordt de prijsuitreiking ver wacht. Repelsteel In vegetarisch restaurant Re pelsteel aan de Breestraat kan morgenavond tussen half zes en half acht Indiaas-vegetarisch worden gegeten. Bijna alle ouders in Nederland krijgen kinderbijslag voor hun kinderen. Dat krijgen ze echter niet zomaar. Basisvoorwaarde is dat zij hun kinderen in voldoen de mate onderhouden. Voor kin deren van 16 jaar en ouder geldt bovendien nog de voorwaarde dat het kind onderwijs volgt dan wel werkloos is en nog geen recht heeft op een werkloos heidsuitkering. Zolang de kinderen jonger zijn dan 16 jaar, hoeft in het alge meen niet precies door de ouders aangetoond te worden hoeveel geld zij uitgeven voor het levens onderhoud van hun kinderen (ouders van kinderen die bui tenshuis wonen krijgen ook soms nadere vragenformulie ren). Wanneer kinderen echter 16 jaar of ouder zijn, krijgen alle ou ders te maken met vragenformu lieren van de Raad van Arbeid waarop moet worden aangege ven hoeveel zijzelf besteden voor de studie en het levensonder houd van hun kind, of dit kind eigen inkomsten heeft en zo ja, hoeveel etc. Deze formulieren roepen nogal wat vragen op bij mensen. Van daar dat wij in dit stukje wat dieper op deze zaak willen in gaan. Wy beperken ons daarbij tot de onderhoudsvoorwaarde voor kinderen van 16 jaar en ou der. Wanneer u vragen heeft over andere voorwaarden voor het verkrijgen van een recht op kin derbijslag kunt u ons hier over bellen of een afspraak maken voor het spreekuur. De onderhoudsvoorwaarde Voorwaarde is dat de ouders de kinderen in voldoende mate on derhouden. Op dit moment is de kinderby slagregeling als volgt: 16- of 17-jarige thuiswonende kinderen: de ouders krijgen (lx) kinderbijslag als zij minstens 56,- per week aan het levenson derhoud van het kind uitgeven; 16- of 17-jarige uitwonende kin deren: de ouders kunnen 2x kin derbijslag krijgen als zij groten deels (meer dan 50%) bijdragen in de kosten van levensonder houd van het kind. Wanneer zij niet aan dit percentage komen, blijft er een recht op lx kinder bijslag als de ouders minstens 56,- per week aan het kind uitge ven; thuiswonende kinderen van 18 jaar tot 27 jaar: de ouders kunnen maximaal 2x kinderbijslag krij gen wanneer zij hun kinderen grotendeels (dus voor meer dan 50%) onderhouden. Wanneer zy dit niet halen, blijft het recht op lx kinderbijslag bestaan wan neer zy minstens 56,- per week aan het levensonderhoud van het kind besteden; buitenshuis wonende kinderen van 18 jaar tot 27 jaar: de ouders kunnen aanspraak maken op 3x kinderbijslag wanneer zij voor 90% of meer in de kosten van het levensonderhoud bydragen. Wanneer zij deze 90% niet halen, kan afhankelijk van de mate waarin zij het kind dan wel on- derhuden, aanspraak worden ge maakt op 2x of lx kinderbijslag (zie hierboven). Eigen inkomsten van het kind hebben tot gevolg dat ouders minder hoeven bij te dragen in de totale onderhoudskosten van het kind. Dit kan tot gevolg heb ben dat het recht op kinderbij slag geheel of gedeeltelijk ver valt. Welke kosten van studie en le vensonderhoud kunnen nu op gegeven worden. Officieel is het zo dat alleen die kosten worden opgegeven die noodzakelijkerwijs verband houden met het levensonder houd en de studie. De kosten moeten zo reëel mogelijk ge raamd worden. Daarbij zal de Raad van Arbeid op twee dingen letten. In de eerste plaats of de door u opgegeven kosten rede lijk zijn gelet op het door u geno-* ten inkomen en de gezinsgrootte (wanneer u voor één kind op geeft dat u per maand 600,- uit geeft terwijl u 1600,- verdient en daarvan een gezin met 5 per sonen moet onderhouden, roept dit vragen op). Verder is er door de overheid aan de kosten van studie en le vensonderhoud een maximum gesteld, dat gelijk is aan de hoog te van de maximale studietoela ge van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. Voor het studiejaar 83/84 was dit voor een thuiswonend studerend kind 9900,- en voor een uitwonend studerend kind 13.700,-. Deze bedragen mogen verhoogd wor den met de wettelijke verschul digde onderwijsbijdragen (colle ge- en inschrijfgeld, schoolgeld) en voor thuiswonende kinderen met de reiskosten verbonden aan het schoolbezoek. In 84/85 zullen de maximale studietoelagen minder worden dan in 83/84, na melijk 6773,- voor thuiswonen de kinderen en 10.420,- voor uitwonende kinderen, al weer exclusief onderwijsbijdragen en reiskosten. Waarschijnlijk zal het maxi mumbedrag van onderhouds kosten die voor de beoordeling van het recht op kinderbijslag in aanmerking genomen worden, voor het schooljaar 84/85 dien overeenkomstig worden aange past. Op het kinderbijslagformulier hoeft u slechts één bedrag per week in de vullen. Dat is een to taalbedrag van alle kosten die kind zijn gemaakt. U kunt daarbij denken- aan: (bron: NIBUD-brochure kinderbijslag- regeling voor oudere kinderen): 1. Voeding (afhankelijk van de eetgewoonten 5,50 tot 10,- per dag) 2. Kosten gas, elektriciteit, water en heffingen bijv. veront reinigingsheffing (totale kosten gedeeld door het aantal gezinsle den) 3. Bewassing (per persoon 1 wasmachine per week a 2,50) 4. Verzekeringen (premie ziektekostenverzekering, levens- of die het kind betaalt plus een evenredig deel van de kosten van premies inboedelverzekering, W.A.-verzekering etc. (totale pre mie gedeeld door het aantal ge zinsleden) 5. Niet-vergoede medische kosten (tandarts, 2,50 bijdrage voor elk recept) 6. School- en studiekosten (schoolgeld, boeken, studiemate riaal, excursies, ouderbijdragen, bijlessen) 7. Contributies (sportvereni ging, bibliotheek) 8. Abonnementen van tijd schriften van het kind 9. Vervoerskosten (trein-/bus- abonnementen, fiets-/brommers- kosten, stalling) 10. Kleding/schoeisel (afhanke lijk van de kledinggewoonten 50,- tot 125,- per maand). 11. Vrye tyd/hobby/vakantie (reële vakantiekosten van het kind of van het gezin gedeeld door het aantal gezinsleden) 12. Kapper/toiletartikelen (minstens 10,- per maand) 13. Zakgeld en cadeaus (de werkelijke bedragen) 14. Kosten van een huisdier van het kind en 15. Woonkosten (alleen extra kosten van verwarming en ver lichting van een studeerkamer van het kind). Een hele waslijst aan uitgaven die omgerekend moet worden naar een uiteindelijk bedrag per week. Daarnaast moet bekeken worden of het kind eigen inkom sten heeft en dus zelf een deel van zijn/haar onderhoudskosten betaalt. Eigen inkomsten kind Eigen inkomsten zyn niet al leen inkomsten uit bijvoorbeeld bijverdiensten, maar ook inkom sten als een tegemoetkoming in de studiekosten of een ryksstu- dietoelage. Inkomsten uit vakantiewerk in de zomervakantie (juni, juli, augustus) blijven echter tot een bedrag van 1400,- netto buiten beschouwing. Wanneer het kind Instituut Burgerraadslieden. V il Breestraat 92, 2311 CV Leiden xf Telefoon 071 - 254142. netto meer verdient, wordt het meerdere beschouwd als eigen inkomsten. Inkomsten uit vakantiewerk in een andere dan de zomervakantie tellen altijd volledig mee! Tot voor kort werd bij de beoordeling van het recht op kinderbijslag voor de ouders van een gehuwde of samenwo nende student ook het inkomen van de partner van de student als eigen inkomsten gezien in die zin dat het totaal van de inkomsten van beide partners voor de helft aan ieder vanhen werd toegere kend. Basis voor dit standpunt was dat man en vrouw naar burger lijk recht wederkerig onder houdsplichtig zijn. In een drietal uitspraken van 27 september 1983 heeft de Centrale Raad van Beroep nu echter bepaald dat de ze burgerrechtelijke onder houdsplicht niet langer past in het stelsel van de Algemene Kin derbijslagwet. De Centrale Raad van Beroep baseert zich bij deze uitspraken onder meer op het feit dat ook voor wat betreft de kosten van le vensonderhoud en studie alleen rekening gehouden wordt met de eigen kosten van het kind en geen rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat zo'n kind zelf een gezin of een kind heeft te onderhouden. Sinds begin 1984 spelen de in komsten van de partner dus geen rol meer voor de beoordeling van het recht op kinderbijslag voor het studerende kind. Ouders die hun samenwonende of gehuwde studerende kind van 26 jaar of jonger, nog gedeeltelijk onder houden (minstens 56,- per week) kunnen dus alsnog aan spraak maken op kinderbijslag. Hoeveel kinderbijslag krijgen de ouders nu? Deze vraag kan beantwoord worden door de eigen inkomsten van het kind af te trekken van de totale kosten van studie en le vensonderhoud van het kind. Wat resteert zijn de voor reke ning van de ouders overblijven de kosten. Bedragen deze meer dan 90% van de totale kosten van een uit wonende studerend kind van 18 jaar of ouder dan krijgen de ou ders voor dit kind 3x kinderbij slag. Zijn de ouderlijke kosten 50% of meer van de totale kosten (maar minder dan 90%) dan wordt dit 2x (voor uitwonende kinderen van 16 tot 17 of kinde ren van 18 jaar en ouder). Beperken van eigen inkom sten van het kind Door de eigen inkomsten van het kind kan het recht van de ou ders op kinderbijslag beperkt worden en krijgen zij bijvoor beeld geen 2x maar slechts lx kinderbijslag. Dit verlies aan kinderbijslag kan oplopen tot duizenden gul dens per jaar. Daarom kan het soms voordeliger zijn om de ei gen inkomsten van het kind te beperken bijvoorbeeld door een deel van een rijksstudietoelage te weigeren of het kind minder te laten bijverdienen. Zo'n beper king kan dan voorkomen dat u een groot bedrag aan kinderbij slag misloopt. Het is onmogelijk om in alge mene zin aan te geven hoeveel ei gen inkomsten een kind mag hebben om het recht op kinder bijslag van zijn ouders niet in ge vaar te brengen. Het antwoord is namelijk afhankelijk van de werkelijke kosten van de studie en het levensonderhoud van het kind. Een toegemoetkoming in de studiekosten van thuiswonende leerlingen van het lager of mid delbaar beroepsonderwijs of van het algemeen voortgezet onder wijs (mavo, havo, atheneum etc.) zal echter in het algemeen niet van zo'n grote invloed zijn dat de maximale aanspraak op kinder bijslag wordt beperkt. Wanneer u wilt laten nagaan of het in uw geval verstandig is de eigen inkomsten van uw kind te beperken, kunt u met ons een af spraak maken. Het is dan handig als u van tevoren vast een berke- ning maakt van de werkelijke kosten van de studie en het le vensonderhoud van uw kind op de manier zoals in deze rubriek is aangegeven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4