'Gemeente speelt spelletje met mij' .Eigenaar pakhuis: Oud-Leiden begint aan nieuwe reeks jaarboekjes Ontruiming pand Maredijk dreigt Opknapbeurt waltoren Weinig kans vrouwen op 'mannenberoepen' 984 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 LEIDEN twee gewonden LEIDEN - Bij een botsing tussen twee bromfietsen, gistermiddag rond tien voor één op de Vijf Mei laan, zijn een 54-jarige vrouw en een 17-jarige jongen zwaar gewond geraakt. De vrouw, een Leidse, reed rond die tijd op haar bromfiets over het fietspad van de Vijf Meilaan, rich ting kruising Sweelincklaan. Ach ter haar reed een 16-jarige Leide- naar met een 17-jarige duopassa gier op zijn bromfiets in dezelfde richting. De jongen wilde de vrouw ter hoogte van de kruising inhalen met de bedoeling rechtdoor te gaan. Maar de vrouw sloeg, zonder om te kijken, op hetzelfde moment linksaf. Een botsing was het ge volg. De duopassagier en de vrouw moesten zwaargewond naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Beiden waren van ochtend nog buiten bewustzijn. De 16-jarige bromfietser liep geen noe- menswaaardige verwondingen op De politie roept eventuele getuigen van dit ongeval op zich te melden op het politiebureau. LEIDEN Het Leids Jaarboekje 1984 is vandaag verschenen. De Vereniging Oud- Leiden heeft het eerste exemplaar van ochtend uitgereikt aan burgemeester Goekoop. Het boekwerk is van bescheidener om vang als een jaar geleden, toen de vereni ging met de 75ste editie extra fors uitpak te. Het vullen van het jaarboekje is overi gens geen probleem: "De studie van de historie van Leiden en Omstreken is nog steeds actueel, dat blijkt wel uit de bijdra gen die zelfs al voor volgend jaar klaar lig gen of zijn toegezegd", schrijft C.W. Fock in het voorwoord. In het najaar verschijnt een register over de afgelopen 75 jaargan gen, zodat het jaarboekje van dit jaar als het begin van een nieuwe reeks kan wor den beschouwd. In de editie 1984 is weer een keur van artikelen opgenomen over de meest uit eenlopende onderwerpen, met als over eenkomst dat ze alle te maken hebben met de historie van Leiden en omgeving. Ook wordt stilgestaan bij het overlijden van twee prominente Leidenaars in 1983. Pieter Herfst, kunstschilder, directeur van de Verf- en Vernisfabriek Herfst en Helder en in diverse functies jarenlang be trokken bij museum de Lakenhal, alsme de de historicus D.J. Roorda, van wie me nige bijdrage over met name de zeventien de en achttiende eeuw in diverse bladen is verschenen en die een groot kenner was van de geschiedenis en cultuur van Lei derdorp. De tweejaarlijkse Oud-Leiden prijs is toegekend aan L.E. Loopstra wiens arti kel 'De Leidsse Commanderij van de Duitse Orde in de Middeleeuwen' daar mee is bekroond. Deze orde heeft drie honderdjaar lang de zielzorg in de oudste parochie van de stad voor haar rekening genomen; de Commandeurs waren bo vendien pastoor van de Pieterskerk. De Duitse Orde bestaat overigens nog altijd. D.E.H. de Boer behandelt in het jaar boekje de medische zorg in Leiden om streeks het jaar 1465. Speciale aandacht geeft hij daarbij aan de rol van de vroed vrouwen en de medici die in stedelijke dienst waren. Ing. H. Segijn beschijft de geschiedenis van de sociale woningbouw in Leiden, van 1578 tot op heden. Van bin nenstad tot Stevenshof derhalve. Aalmarkt 'Het gat in de Aalmarkt' is de titel die de bijdrage van J.F. Heijbroek heeft gekre gen. In dat gat stond van 1927 tot 1976 de Leidse vestiging van Van Nelle. Een ont werp van het architectenbureau Brink man en Van der Vlugt dat in zijn tijd in de architectuur als voorbeeld van de zg. Nieuwe Zakelijkheid of het Nieuwe Bou wen gold. Het was een "jammerlijke ont siering Vein een daarvoor schilderachtig stukje stadsschoonwerk", meende de Bond Heemschut in 1927, maar toen V en D als nieuwe eigenaar het gebouw in 1976 liet slopen lieten drie verontruste Leide naars in brieven de term "vandalisme" vallen. De lotgevallen van het medaillon op de Breestraat worden beschreven door ge meente-ambtenaar L.J. Barendregt, te vens bestuurslid van Oud-Leiden. Sinds deze rondvormige sierbestrating ter hoog te van het stadhuis in 1977 door Oud-Lei den aan de gemeente cadeau werd ge daan, moest zij voornamelijk telkens wor den vernieuwd. Maar dat leed is nu gele den, verzekert Barendregt. 'De Rijksdorpen' is het onderwerp waar vier schrijvers zich op hebben gestort: Joh. P.M. Goudeau, E.M.Ch.M. Janson, Paul de Kievit en Robert van Lit. Het gaat daarbij met name om de veelbewogen ge schiedenis van Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar, dat vorig jaar na veel protes ten werd afgebroken. De Akkervoorderlaan in Lisse (buurt schap De Engel) moet al heel oud zijn. Dit constateert A.M. Hulkenberg. Al in 1444 was er sprake van. Het verhaal beschrijft de geschiedenis van boerderij Akervoor de, het omliggende land en zijn bewoners. Lange Hendrik De gruwelijkste bijdrage in het jaar boekje komt op naam van Hans van der Wereld: 'Een moord op het Braassemer- meer'. Die moord is in 1804 gepleegd door de Woubruggenaar Heinrich Helmich. Slachtoffer was zijn zwager Wilhelm Fi scher, wiens lichaam in het water werd ontdekt door Dirk Wesselman uit Roelofa- rendsveen. Helmich werd ter dood ver oordeeld en begraven in Oude Wetering. Als 'Lange Hendrik' verspreidde hij van uit zijn kist later nog angst onder kinde- Tot slot bevat het jaarboekje traditiege trouw een overzicht van archeologische opgravingen in het afgelopen jaar en van de veranderingen aan de Leidse monu menten en het stadsgezicht. 19- DEN HAAG-LEIDEN - "De gemeente Leiden heeft een juridisch steekspel gespeeld met de bedoeling mijn pakhuis weg te krijgen en dat lijkt ze nu nog te winnen ook". Aldus W. P. Sloos, eigenaar van het tot kamerbewoning verbouwde pakhuis Maredijk 131 gisteren voor de provinciale beroepscommssie die de bezwaren behandelt tegen de bouw van een naast zijn pand komend gebouw met 40 woningen voor studenten en werkende jongeren. De pakhuiseigenaar klaagde zijn nood omdat zijn gebouw in het nieuwe bestemmingsplan is weg- bestemd, en dat betekent dat het eens tegen de grond moet. Boven dien is het nu illegaal bewoond en de gemeente overweegt op dit mo ment om het te ontruimen, zo deel de een gemeentelijke woordvoer der mee. De gemeente heeft enkele maanden geleden aan Sloos een aangetekende brief gestuurd waar in hem werd meegedeeld dat de ontruiming hem boven het hoofd hangt als de illegale bewoning niet wordt gestaakt. Sloos beweert evenwel die brief nooit te hebben ontvangen, maar de gemeentelijke woordvoerder zei te kunnen hard maken dat dit wel het geval moet zijn. Volgens hem is uit eerder ge dane uitlatingen van Sloos en zijn advocaat op te maken dat zij van de inhoud van de brief hebben kennisgenomen. Aanrijding j1 bromfietsen Sloos beticht de gemeente ervan met hem een spelletje te hebben gespeeld omdat hij al jaren geleden met de toenmalige wethouder Waal afspraken zou hebben ge maakt die de illegale bewoning moesten legaliseren. Daarom heeft hij ook destijds niet geprotesteerd tegen het in de maak zijnde be stemmingsplan. Hij was immers met de gemeente in onderhande ling en kon er ook volgens zijn ad vocaat van uitgaan dat zijn zaakjes wel geregeld zouden worden. „Er zijn Sloos in die onderhandelingen toezeggingen gedaan", aldus mr. G. Bos, de raadsman van Sloos. De commissieleden wezen Sloos er evenwel op, dat hoewel het be stemmingsplan nog niet de goed keuring van de Kroon heeft, tegen enkele onderdelen ervan lopen nog beroepsprocedures, de toekomsti ge bestemming van zijn pand vast ligt. Daartegen zijn immers geen bezwaren ingediend. Sloos heeft inmiddels ook onder handelingen gevoerd over de ver koop van zijn pand aan de gemeen te, die het dan wil slopen. Maar vol gens mr. Bos kon met het niet eens worden over de prijs. Heischade Een aantal omwonenden van de voorgenomen nieuwbouw hand haafden gisteren hun bezwaren die zij enkele weken geleden, zonder succes overigens, ook al bij de Raad van State hadden gedepo neerd. Zij zijn met name bevreesd voor schade die aan hun woningen kan ontstaan door het heiwerk dat voor het nieuwe gebouw moet plaatshebben. In het bijzonder om dat hun eigen huizen niet zijn on derheid. Volgens de gemeentelijke woordvoerder is die angst niet te recht omdat het heiwerk zeer om zichtig zal worden uitgevoerd en de bouwer bovendien tegen derge lijke schade is verzekerd. Volgens commissielid Boelen kunnen de bewoners echter veel narigheid achteraf voorkomen door nu een serie foto's van hun huizen te ma ken. Door middel van de foto's kunnen ze dan later eventuele schade aantonen. LEIDEN - De waltoren van Oisten- rijck aan de Jan van Houtkade on dergaat op het moment een op knapbeurt. Het eeuwenoude bolwerk, dat ooit deel heeft uitgemaakt van hei dens middeleeuwse ommuring, zal zodanig worden gerestaureerd dat het in deze tijd weer een nuttige functie kan vervullen. De bedoeling van de gemeente Leiden is dat de muurtoren straks door een kunste naar zal worden gebruikt als werkruimte. Architect Walraad uit Brielle heeft een plan gemaakt om de bui tenkant van de waltoren van Ois- tenrijck zoveel mogelijk in oude glorie te herstellen. Van binnen wordt het monument evenwel van alle hedendaagse gemakken voor zien, zoals het nodige sanitair en een centrale verwarming. Binnenin de toren komt ook een verdiepingsvloer zodat het vloerop pervlak, en dus de bruikbaarheid van het eeuwenoude gebouw, wordt vergroot. In een kozijn aan de straatzijde, waar vroeger een luik zat, komt een raam waardoor licht en lucht straks redelijk in het bouwsel kunnen toetreden. Oorspronkelijk zat de ingang van de muurtoren aan de straatzij de, en dat zal na de restauratie weer het geval zijn. Dit wordt mo gelijk via een trapje, met rondom een poppeleuning, dat vanaf het trottoir naar het één meter lager gelegen vloerpeil zal leiden. Sinds enkele weken zijn bouw vakkers met hamer en beitel aan de slag om het plan van architect Wal raad ten uitvoer te brengen. Als al les goed gaat zal de restauratie van de waltoren nog voor het einde van dit jaar zijn voltooid (Foto Holvast) Directeur arbeidsbureau: LEIDEN - Het is een groot pro bleem voor het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) om vrouwen geplaatst te krijgen in de traditio nele mannenberoepen. In de wijde omtrek is bijna geen aannemer te vinden die een vrouw als metselaar of timmerman zal aannemen. De directeur van het arbeidsbu reau, G.A.J. Tibbe zei een en ander gisteravond in een vergadering van de gemeentelijke commissies voor economische en maatschappelijke aangelegenheden. "Tot dusver is het het arbeidsbureau wel gelukt alle vrouwen die zijn geschoold in oorspronkelijke mannenberoepen geplaatst te krijgen, bijvoorbeeld als chauffeur of in de tuinbouw. Maar in de bouw is dat uiterst moeilijk", aldus Tibbe. Aannemers die door een bemid delaar van het arbeidsbureau steeds "worden lastig gevallen" met de vraag of ze geen vrouw in dienst willen nemen zouden op den duur hun vacatures niet meer bij het GAB aanmelden. Pas als een vertrouwensrelatie is ontstaan tussen de bemiddelaar van het GAB en de betreffende werkgever zouden op een gegeven moment mogelijkheden ontstaan om vrou wen in een oorspronkelijk man nenberoep geplaatst te krijgen. "Het is een zaak van heel lange adem", zei wethouder Fase van economische aangelegeheden gis teravond. Het PvdA-raadslid Boot noemde het "triest" dat aan de ene kant veel geld wordt besteed aan scho ling of omscholing van vrouwen en dat aan de andere kant blijkt dat vrouwen moeilijk aan de bak ko men. Directeur Tibbe van het GAB noemde in het algemeen de eisen die aan werkzoekenden worden gesteld "overdreven". Eisen die door Tibbe werden gekenschetst als "maximaal 25 jaar oud en mini maal 15 jaar ervaring". Het aantal vacatures dat bij het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt aangemeld is sinds begin dit jaar groeiende. Directeur Tibbe sprak de suggestie van het CDA-raadslid Van Duijn tegen dat door het meer marktgericht gaan werken van het GAB de positie van de zwakkeren op de arbeidsmarkt verder ver slechtert. "Het is een misverstand dat we voor deze categorie werk zoekenden niets meer doen. Maar als iemand geen kansen heeft op de arbeidsmarkt zullen wij niet, via allerlei bij- of omscholingscursus sen, de suggestie wekken een op lossing te kunnen vinden wetende dat iemands kansen aan het eind van de rit nog steeds nul zijn", al dus Tibbe. ADVERTENTIE Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumen ten van Leiden en omgeving, word dan lid van de VERENIGING OUD-LEIDEN Lidmaatschap 25,- p.j. (jeugdleden tot 25 jaar 17,50), giro 175228, waarvoor u het jaarboekje en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan ex cursies. Adres Postbus 917, 2300 AX Leiden, tel. 121418. Gehandicapt (1) Hij is al uren in de weer, zegt één van de gehandicapten op het Stadhuisplein met gevoel voor ironie. Hij doelt op de al wat ou dere man die nu voor de zoveel ste keer probeert 'zijn' rolstoel over de houten balk te manoeu- "Hij verkeert zeker in de ver onderstelling dat-ie straks de rol stoel cadeau krijgt. Hij heeft de slag trouwens al aardig te pak ken, hoewel...als je 'm nu ziet". Nee, van harte gaat het op dit moment niet. De man zit dan ook zuchtend, scheldend en tierend in de rolstoel, kortom: alle denk bare goden aanroepend. Als zich een tweede kandidaat voor de hindernisbaan aanmeldt, leeft hij even op: "Het lukt je niet jongen; dit is knap moeilijk". Inderdaad. De tweede gebruiker stuurt zijn rolstoel tegen een vuilnisbak die om dreigt te vallen, tot groot vermaak van de man op leeftijd die verrukt uitroept dat de jonge man "dat ding bijna op zijn kop kreeg". De hindernisbaan, dat is een onderdeel van het gehandicap tenproject. Wie dat wil, kan deze week op het Stadhuisplein in een rolstoel gaan zitten of een donke re bril opzetten om te ervaren hoe het voelt om je als gehandi capte in deze stad te verplaatsen. Maandag en dinsdag werd de baan - een balk, een paar stenen, vuilniszakken - niet opgezet om dat het te hard regende, maar gis teren was het weer goed en daar om besloten de twee meisjes van de Reinwardt-academie die het project uitvoerden dat de tijd rijp Éen van hen vertelt dat veel mensen zich aarzelend opstellen. "Ze denken dat dit spotten is met gehandicapten of ze scha men zich gewoon. Vooral de ambtenaren krijg je maar moei lijk de baan op. 's Ochtends zet ten ze hun fiets weg en dan lopen ze direct door, het stadhuis in". Gehandicapt (2) Spotten met gehandicapten: wie dat denkt, heeft het bij het foute eind, vertelt penningmees ter Ris van de invalidenbond, af deling Leiden. 'Ik vind dit een mooi project. Wat mij betreft zijn die meisjes, die hierop hopen af te studeren, geslaagd. Weet u wat het is: nog te veel mensen, zowel gehandicapten als niet-gehandi- capten, denken niet goed na over deze problematiek". Op dit moment koerst de al wat oudere man weer voorbij. "Ik ga net zo lang door totdat ik het kan", roept hij. En slingert en passant ook nog even een knette rende vloek de lucht in. Ris verwijt de gemeenteraads leden kortzichtigheid. "Veel van die mensen beseffen niet dat je snel, zeer snel, in een rolstoel te recht kunt komen". "In een seconde kan het ge beurd zijn", zegt iemand anders. Ris: "Inderdaad. En pas dan zul len ze beseffen dat ze zichzelf in de wielen hebben gereden door nooit echt te hebben stilgestaan bij deze problematiek. Helemaal fout, nu, op dit moment, moeten ze hun gedachten formuleren". Een jongeman rijdt voorbij. "Hij doet het goed", meent Ris. "Die jongen heeft ervaring". Klopt. Even later vertelt de jon gen die zo geroutineerd reed: "Ik heb zes weken in een rolstoel ge zeten". "Dit is overigens een vrij mak kelijke baan hoor", vertelt Ris. "Gewoon in de stad rijden, dat is pas moeilijk. En dan heb ik het nog niet eens over al die moei lijkheden waarmee je in het da gelijks leven voortdurend wordt geconfronteerd. Neem nou dit geval: ik wil naar twee lezingen van K O. Wat blijkt: die lezin gen worden in de bovenzaal ge houden. Kan ik dus niet naar toe- ...ja, tenzij er een paar mensen zijn die mij en m'n rolstoel even naar boven willen dragen. Maar dat kun je wel vergeten". Gehandicapt (3) zelf plaats in een rolstoel. De stoel wil niet over de houten balk, de voorwieltjes slaan dubbel, de spierkracht is ontoereikend...een gevoel van hopeloosheid overvalt ons. "Ja, dat had je niet gedacht hè, dat het nog zo moeilijk was. Jon gen let toch op, en zet eens een beetje kracht". Dat was 'm weer, bezig aan z'n zesde rondje. Vrouw gezocht (2) Mevrouw Maring-Middelkoop is boos. "Ik was daar wel onbe kend, maar geen vlek met een re genkapje". Ze heeft het over de foto die vorige week vrijdag in de krant stond. Mevrouw Maring vond het begeleidend stukje on der het kopje 'Vrouw gezocht' niet leuk. Grappen over een zo genaamd vlekkeloos bezoek en een vrouw met een regenkapje die behendig de veiligheids dienst ontweek om koningin Beatrix de hand te schudden, schoten bij haar in het verkeerde keelgat. Mevrouw Maring-Middelkoop was dus die vrouw. Ze schrijft ons: "Met de man de veiligheids dienst gesproken, en de politie man ter plekke vond mij niet ge vaarlijk". Ze vervolgt: "Dus ging ik een handje geven! De Konin gin vroeg, en wie bent U me vrouw? Ik antwoordde haar en zei wie ik was en waar ik woonde enz. Het werd een gezellig bab beltje wat je niet van iedereen krijgt. Zij vond het bijzonder leuk dat ik haar was komen be groeten". Wel wat anders dan het in Steeds stond. "Een heel cy nisch stukje en ook naast de waarheid". Mevrouw Maring kwam het gisteren nog even toelichten. Ie dereen in het bejaardenhuis dacht nu dat zij op gewiekste wij ze tot de koningin was doorge drongen. Schuld van de krant. Ze vertelde ook, pikant detail, dat burgemeester Goekoop niets voelde voor het handjes schud den. Mevrouw Maring: "Dat vind ik niet nodig, zei-ie. Ik zeg tegen hem: nou, ik vind het wel nodig". En haar wil geschiedde. Overigens heeft ze de foto van haar en de koningin, waar het toch allemaal om te doen was, aanvaard. Een jongen probeert het als blindemannetje op de gehandicaptenbaan. Links penningmeester Ris: "Ik vind dit een mooi project". <r0to Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3