O, Uur der waarheid in Zilverfabriek bijna aangebroken Blootzwemmers na omzwervingen warm onthaald I Contouren nieuwe Mauritssingel al aardig zichtbaar Oegstgeestenaren presenteren zich Eerste paal woningen in groen hart Oegstgeest PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 DONI Wassenaar waagde sprong waar andere baden huiverden WASSENAAR Nog nooit is de na- turistische zwemvereniging 'Puur Natuur' zo warm onthaald als in het Wassenaarse Tiki-bad. Geen ge zeur over een duur gordijn, zoals in het Wassenaarse Sterrenbad. Geen "kwalijke behandeling" zoals in het Leiderdorpse bad De Does en ook Rijnsburgse toestanden met ziedende christenen blijven achter wege. door Paul van der Kooij De bloten kunnen in Duinrell on gestoord zwemmen, iedere zondag middag van kwart over vijf tot tien uur. Afgelopen zondag, tijdens de eerste zwemuurtjes, passeerden ruim 300 mensen de kassa. Robbert Broekstra, coördinator van het ge beuren, is dan ook zeer tevreden. Hij vindt het vooral plezierig dat men in het zwembad de tijd heeft. Men kan van kwart over vijf tot tien uur 'uit de broek'. In andere baden moeten de naturisten het vaak doen met een -vaak nogal on gelukkig gekozen- uurtje. Zo had het Wassenaarse Sterren- bad, waar de vereniging van ja nuari tot april heeft gezwommen, de deuren zondagmiddag open ge zet van kwart voor vier tot half vijf. "Een niet zo leuke tijd", aldus Broekstra. Toch hielden zo'n dertig naturisten het vol in het bad, dat door een gordijn van 6.000 gulden werd onttrokken aan het oog van bezoekers van het aangrenzende restaurant. Aanvankelijk zou dit stuk stof door de nudisten moeten worden betaald, maar uiteindelijk kwamen ze er voor 150 gulden van af Gordijn In Voorschoten dook eveneens een gordijn op. Ook hier ligt het restau rant direct naast het bad en wor den de twee grootheden slechts door een grote glaswand gescheiden. En wanneer men textielloos zou willen zwemmen, was een gordijn vereist: een groot en liefst duur ding. Het bleek niet de enige moeilijk heid. De vereniging stoorde zich ook aan de tijd (na elf uur 's avonds) en de huur. 'Puur natuur' zou 150 gulden per uur moeten op hoesten, zo'n 30 gulden meer dan in vergelijkbare zwembaden, aldus nudist Broekstra. Ook zag de bedrijfsleider het vol gens hem niet zo zitten. Hij voorzag volgens de zwemmer problemen met de gemeenteraad. De opstelling verbaasde hem een beetje omdat bedrijfsleiders vaak nogal happig zijn op nudisten. Zo ook de be drijfsleider van het Leiderdorpse zwembad 'De Does'. Broekstra: "We wilden daar zwemmen. Nou, dat tvas zó geregeld met de bedrijfslei der. We konden op zondagmiddag van drie tot vier het water in, zo beloofde hij". 'Anderen' gooiden daar echter roet in het eten: "Toen ik later op belde hoe dat nou zat, werd gewoon meteen opgehangen", vertelt de pu re naturist. "En ze lieten niks van zich horen. Maar ik bleef bellen. Ik moet antwoord hebben zei ik. Nou, toen hoorde ik dat een commissie van het zwembad dat niet zou wil len". Christelijk De bedrijfsleider J.C. Timmer mans verwijst het verhaal naar het rijk der fabelen. Volgens hem had het zwembad niets meer van 'Puur Natuur' vernomen na de schriftelij ke mededeling dat de club terecht kon in het zwembad. Hij vindt dat jammer. "Men had, toch minstens wat van zich kunnen laten horen", is hij van mening, "hoe ongelukkig men de tijd ook vindt". Hij stipt aan dat de nudisten doordeweeks na tien uur 's avonds zouden kun nen en zondagsavonds na achten. Beide keren zou men vlak achter een waterpolovereniging worden ingeroosterd. Een moeilijke zaak. Niet in de laatste plaats omdat men dezelfde kleedkamers zou moeten gebrui ken. "Maar dat zijn alleen prakti sche problemen, principieel hebben we er niets op tegen", benadrukt de bedrijfsleider. Vroeger was dat wel anders: "Jaren terug hebben we ook contacten gehad met naakt- Toen hadden we nog wel wat bezwaren, we vonden het een beetje eng", onthult hij. In Rijnsburg bevindt men zich nog steeds in dat stadium. Toen vo rig jaar bekend werd dat nudisten van 'Puur Natuur' wilden gaan zwemmen in het plaatselijke bad Het Waterbos, ontstond grote on rust in het christelijke dorp. De bo ze telefoontjes waren niet van de lucht en de plaatselijke RPF bleek ziedend. Echt onverwacht u niet. Niet voor niets had het badbestuur het naaktzwemuurtje geheim willen houden. Toen het echter uitlekte besloten bestuursleden alle contacten met de naaktzwemmers te verbreken, tot grote woede van de vereniging. Even overwoog deze een rechtszaak aan te spannen. Men zag hier ech ter vanaf: "De sfeer was toch al goed verpest", zegt Broekstra. DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 19-22.30 uur. Troef - Stationsweg 32, 20-21.30 uur; voorlichting en begeleiding dienstwei- geren. tel. 149324/216180. Clubgebouw speeltuinver. Beatrix - kla- veijasavond, 20 uur, inl. 313082. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - opening expositie Al- 'i over vrijwilligerswerk, 14 i Voorschoten Lindehoeve - open podium met optre- den Phil Jackson, 21 uur. 22.30 v APOTHEKEN Leiden Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. DE me Alc gis vai jon Sigaretten weg uit supermarkt OEGSTGEEST - In de Profi- markt aan het Oegstgeester Lange Voortplein zijn gister nacht 36 sloffen sigaretten en shag gestolen met een totale waarde van 1.500 gulden. De dieven waren het pand binnengekomen door op het Hak een deur te forceren. Leegstaande woning heel even bewoond OEGSTGEEST - Een 21-jarige Leidenaar en een 32-jarige in woner uit Woubrugge zijn gis teravond betrapt toen zij ver toefden in een leegstaande wo ning in Oegstgeest. De inwoner uit Woubrugge werd weer snel op vrije voeten gesteld, de Leidenaar ver dween daarentegen achter slot en grendel. Hij had namelijk nog zeven dagen 'tegoed'. Het is nog onduidelijk of de man nen iets hebben ontvreemd. Het tweetal kon worden aan gehouden na tips van omwo nenden. Zij verbaasden zich er over 's avonds rond elf uur ge luiden te horen uit het te koop staande huis. Met het oog op de veiligheid wil de politie niet verklappen in welke straat de woning zich bevindt. Auto gestolen OEGSTGEEST - Uit de Jan Steenlaan in Oegstgeest is' gis ternacht een Mercedes ont vreemd. Van de daders ont breekt ieder spoor. (Vervolg van pag. 1) VOORSCHOTEN - Bij de Zilverfabnek-nieuwe-sujl zal werk voor ongeveer 90 man over blijven. Dat verwacht mr. Tiethoff, de curator van DCW en Zilfa, de twee failliete onder delen van de Voorschotense Koninklijke van Kempen en Begeer. Een buitenstaander zal bepaalde delen overnemen. Welke buitenstaander het betreft blijft duister. Zowel de curator als de huidige directie, het manamentbureau Boer en Kroongroep, vinden het "net,ter" nog even te wachten met het onthullen van de naam. Morgen zal de curator de bonden over zijn plannen inlichten. OEGSTGEEST - Enige honderden nieuweOegstgeestenaren hebben gisteravond van de mogelijkheid ge bruik gemaakt zich te oriënteren in hun dorp. In het Gemeentecentrum aan de Lijtweg baanden ze zich een weg langs zestig kraampjes. De meest uiteenlopende verenigingen en instellingen presenteerden zich bij deze burger avond annex verenigingsmarkt. Variërend van de politieke partijen en actiegroepen tot scouting en de gemeen te zelf. Veel opzien baarde de stand van toneelvereniging 'De Grunerie'. Daar konden de toeschouwers van dichtbij de kunst van het grimeren afkijken. De verenigingsmarkt/burgeravond wordt in Oegstgeest al sinds jaar en dag gehouden. Volgend jaar dus weer. Zelfde plaats, zelfde tijd (waarschijnlijk). foto Holvast) 0@BII0S§ 'n Elisabeth-ziekenhuis Leiderdorp Klaverjassen Patiënten blijven steeds korter De ontsDanninirsvcrenieing'Ra- Het is grofweg de bedoeling dat DCW en Zilfa, in verschillende stukken worden opgesneden en verspreid over de twee gezonde takken van het bedrijf. Er zijn mo menteel drie partijen in de slag. Behalve de buitenstaander, die reeds een contract heeft getekend, heeft een werknemer verklaard met acht of negen collega's voor zichzelf te willen beginnen met de produktie van halffabrikaten. Hij zou een aantal machines willen Voorschoten heeft nu ook sterke vrouw VOORSCHOTEN - Heeft Voor schoten sinds dinsdagavond al een 'sterkste man', de vrouwen hebben zich gisteravond tijdens de brade rie op de Voorstraat ook niet onbe tuigd gelaten. Voor de verkiezing 'sterkste vrouw van Voorschoten' kwamen toch nog zeven dames op draven. Uiteindelijk bleek Yvonne van der Stoep de glorieuze winna res. Zij krijgt de eervolle titel voor een jaar. Achter Yvonne eindigde Lia van der Giezen als eervolle tweede. Volgens de organisator, sportin stituut Goederaad, deden de da mes gisteren amper onder voor de heren. Met name de winnares zou bij de 'sterkste man-verkiezing' geen slecht figuur hebben gesla gen. Overigens was ook de tweede braderie-avond een succes. Het bleef droog en dus stroomden de Voorschotenaren gisteravond weer massaal toe. OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra heeft gisteren de eerste paal geslagen voor het project Prinsen weide aan de Van Houdrin- genlaan in Oegstgeest. De huizen komen achter de Rhijngeester- straatweg te staan. Het nieuw-' bouwcomplex sluit aan op het sportterrein, de Wilthoeflaan, de Van Houdringelaan en het 'Rhijn- geesterstraatweg-pad' Het bouwplan omvat 33 variëren van 225.000 gulden tot ruim vier ton. Volgens het Leiderdorpse aan nemingsbedrijf Meerburg, dat de woningen bouwt, zijn momenteel zeven van deze B-types verkocht. Rond juni volgend jaar worden de ze huizen opgeleverd. De overigen types worden ia twee fasen gebouwd. De eerste gaat in januari van start, de tweede ng'Ra ri Voor schoten organiseert ook dit sei zoen weer haar traditionele kerst en paascompetitie klaverjassen in het clubhuis. Morgen begint de eerste drive en vervolgens om de 14 dagen. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij de heer Rodenburg, tel. 01717-3866. Paardendag Iedereen die geïnteresseerd is in pony- en/of paardrijden wordt uit genodigd om zondag naar de Lei derdorpse manege Liethorp te ko men. Daar worden vanaf tien uur in vier ringen wedstrijden en de monstraties gehouden. Het pro gramma is overladen. Een paar onderdelen: er wordt een hip pisch spel opgevoerd, er komt een 6-span Friese paarden en een car rousel-groep opent het program ma. De manege is te vinden in sportpark De Bloemerd in Leider dorp. Feestje Komende zaterdag is het 11 jaar geleden dat de Lindehoeve, het Voorschotense jongerencentrum, werd geopend. Ter gelegenheid daarvan is er die dag een echt feestje tussen vier en tien uur. Compleet met muziek, drank, brood en soep. Alle (oud)mede- werkers, bekenden en vrienden zijn van harte uitgenodigd. LEIDERDORP - Volgens het jaarverslag over 1983 blijven pa tiënten steeds korter in het Elisa beth ziekenhuis. Hoewel vier pro cent meer mensen werd opgeno men, nam het totaal aantal ver- pleegdagen af met één procent. Wie in het Elisabeth wordt opgeno men, is als regel na tien dagen weer weg. Dat is ruim een dag eerder dan landelijk gebruikelijk is. Het Leiderdorpse Elisabeth-zie- kenhuis heeft nog altijd geen toe stemming van het rijk om vier ex tra nierdialyse-apparaten aan te schaffen voor het nog altijd stijgen de aantal patiënten. Wel heeft de staatssecretaris inmiddels het ver- ,zoek voorgelegd aan de provinciale commissie voor de volksgezond heid Ook in de verbouwing van de kinderafdeling, waar het zieken huis al jaren over bezig is, zit nog geen schot. Het komende jaar krijgt het Lei derdorpse ziekenhuis voor het eerst echt te maken met.de bezui nigingsmaatregelen van de over heid. Was in 1983 het budget nog ruim 61,6 mihoen gulden, dit jaar moet er volgens algemeen direc teur Rombout minimaal één pro cent (zes ton) worden ingeleverd. Het Elisabeth-ziekenhuis doet volgens Rombout voorlopig nog niet mee aan de samenwerking, waarover het Academisch zieken huis in Leiden en het Rijnoord-zie kenhuis in Alphen aan den Rijn onlangs besprekingen zijn begon nen. Hij beaamt dat het wellicht voor de hand had gelegen dat Rij noord, van wie het initiatief voor de besprekingen is uitgegaan, eerst contact met het Elisabeth-zieken huis zou hebben opgenomen. Niet alleen omdat het dichterbij ligt, maar ook omdat het Elisabeth ta melijk veel patiënten uit Alphen krijgt (vorig jaar 947). Rombout zegt de beweegrede nen van het Rijnoord om het Elisa beth bij de samenwerkingsbespre- kingen te 'passeren' niet te kennen. Hij blijft echter via het overleg van de vier streekziekenhuizen (AZL, Rijnoord, Diaconessen en Elisa beth) op de hoogte van de stand van zaken. overnemen en die neerzetten in een gebouw aan de Rouwkoop laan. Een andere werknemer zou eveneens voor zichzelf willen be ginnen met enkele machines en ex- werknemers. Hij heeft echter nog niet duidelijk gemaakt waar hij zich zou willen vestigen en wat hij precies zou willen doen. Van der Valk Blijven de verschillende partijen ietwat op de vlakte wanneer het om dit soort activiteiten gaat, zodra het woord Van der Valk valt slaat men om. Het gerucht dat deze ho- recagigant het statige gebouw wil overnemen om er een restaurant annex hotel te vestigen, wordt door alle betrokken hardnekkig ontkend. Zowel de de directie van het in Voorschoten zetlende moe derbedrijf als de curator noemen het "volmaakte onzin". Al voegt de curator daaraan toe dat de toe komst van het gebouw op zich bui ten het faillisement valt. Immers, het gebouw aan de Leidseweg is ei gendom van de holding. Hij bekommert zich vooral om de werkgelegenheid van de ontsla gen werknemers. FNV-woordvoer- der D. Terpstra legt hier ook de na druk op. "Het is natuurlijk wel aar dig om een contract te tekenen, maar het is nog aardiger om over arbeidsvoorwaarden te praten", zegt hij. "En dat gaan we morgen dus doen". Vooraf ziet hij een aardig licht puntje. Volgens hem heeft de be drijfsvereniging afgezien van een claim op degenen die de twee fail liete onderdelen overnemen. Hier door zouden ze niet behoeven op te draaien voor de achterstallige (pre miebetalingen. Een woordvoerder van het GAK in Leiden zegt overi gens niets van een dergelijk gebaar af te weten. Fatale datum Intussen snelt de tijd voort. De fatale datum is 24 september. Op die dag verstrijkt de officiële op zegtermijn van de 159 ontslagen werknemers. Dan zal de curator zijn plannen in vaste vorm hebben gegoten ("Dat is geen kwestie van willen, maar van moeten", aldus mr. TiethofO. Tot die tijd wordt in de fabriek nog door honderd personeelsleden gewerkt aan bestaande opdrach ten. Zij werden vorige maand, toen het collectief ontslag in de Leidse Petrakerk werd aangezegd, ge vraagd om zo lang door te werken. De ondernemingsraad heeft tot eind deze week de tijd gekregen om met een advies te komen over het voorlopig koopcontract. Intussen wachten de werkne mers af. FNV-man Terpstra heeft de somberste gedachten over hoe zij zich momenteel voelen. "Als zo'n faillissement bekend wordt zijn de betrokkenen te apatisch om te reageren", weet de bestuurder. "Pas later, als ze eenmaal thuis zit ten, komt het gevoel los. De vragen en kritjek die ze niet aan de direc tie stelden krijgen wij dan op ons brood. Maar dat is wel alleszins be grijpelijk". Hondentoilet in Haaswijk? OEGSTGEEST - Oegstgeester ambtenaren gaan ondefzoeken of in Haaswijk een hondentoi let moet komen. Tevens zullen zij bekijken op welke plek de voorziening zou moeten komen en hoe deze er precies moet gaan uitzien. B en W hebben hen hiertoe opdracht gegeven nadat een bewoonster van de wijk sterk had aangedrongen op een sanitaire voorziening voor viervoeters. Deze vrouw woont in de buurt van het trapveldje aan de Kerckwervelaan en vindt dat het veldje, dat dagelijks wordt bezocht door kinderen, behoor lijk heeft te lijden ond§r hon dendrollen. De trouwe viervoe ters worden namelijk zeer re gelmatig uitgelaten op het braakliggende terreintje. Het is overigens nog niet be kend wanneer het onderzoek van de ambtenaren zal zijn af gerond. LEIDERDORP - De werkzaamhe den voor het doortrekken van de Leiderdorpse Mauritssingel zijn in volle gang. Het nieuwe stuk Mau ritssingel, dat via de Ruigekade uitkomt op de Achthovenerweg, is bedoeld om de Hoofdstraat te ver lossen van het vele doorgaande verkeer. Met name ook van het ve le vrachtverkeer dat naar het in dustrieterrein langs de Oude Rijn gaat. Naar verwachting is medio volgend jaar de weg klaar voor ge bruik. Volgens de plannen wordt op 12 november begonnen met de bouw van een brug over de Does. De geschiedenis van de door trekking begint al in 1968. Toen werd er voor het eerst over de doortrekking gesproken. Het duur de echter tot 1980 voordat de ge meenteraad definitief besloot de Mauritssingel te verlengen. De plannen veroorzaakten veel twee spalt onder de bewoners van het oude dorp. De Hoofdstraatbewo ners waren voor, die van de Acacia laan en Ericalaan tegen. Volgens de laatsten wordt de Mauritssingel na de doortrekking een racebaan. De gemeente kwam hen tegemoet door de weg onaantrekkelijk te maken voor doorgaand verkeer. Het grote probleem was echter de financiering van het project. De provincie zou meebetalen, maar al tijd was het geld op. Uiteindelijk zegde de provincie toe wel zijn deel te betalen, maar pas vanaf 1992. De gemeentebesloot toen de extra ren telast van 58.000 gulden per jaar dan maar zelf voor te schieten. Het project kost in totaal vier miljoen gulden, waarvan de provinciedrie kwart betaalt. In april stelde het provinciebestuur al drie ton be schikbaar voor het project plus een miljoen gulden via de wet uitke ring wegen. r ver het doortrekken i SNELHEIDSCONTROLE - De po litie heeft gisterochtend tussen tien uur en half twaalf een snel heidscontrole op de Rijndijk ge houden. Van de 289 auto's die wer den gecontroleerd, waren er 26 in overtreding. Eén automobilist maakte het wel erg bont: hij reed met een vaart van 107 kilomter over de Rijndijk, waar een snel heidslimiet van 50 kilometer geldt. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571t.n.v. Damiate Holding BV Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse n Commentaren: W. F. J Wirtz en A. A. van Brussel Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur DrsJ. WE. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: P. J. de Tombe (sport) - A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) tel. 071-144941, 1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2