Het was weer feest in Valkenburg 'De mentaliteit van de agrarische ondernemer spreekt mij zeer aan Bezoek Gromyko komt Reagan goed uit Paardenmarkt is pure mannenaangelegenheid Nieuwe directeur CNB in Iisse: Vrouw vangt ringslang Bromfietster licht gewond Geen verandering te verwachten in positie grootmachten DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 De pony's op de paardenmarkt trokken vooral belangstelling van meis jes. De jongens waren te vinden in de botsauto's. (foto Holvast) VALKENBURG "Had je dit verwacht? Dat mooie weer? Ik denk dat er veel paarden worden aangevoerd". Markt meester C. Bol beende gistermorgen al vroeg driftig heen en weer door de Kruisstraat achter de hervormde kerk in Valkenburg. De eerste paarden - zijn eigendom - stonden al op een koper te wachten. Hij had zich voor de traditio nele paardenmarkt uitgerust met een bolhoed en twee reusachtige kaplaarzen. "Het begint al lekker te lopen", zei hij, terwijl hij met zijn stok naar een verzameling paarden en pony's wees. "Wacht maar, straks komen er nog meer". Maar de tijd dat er nog honder den, ja zelfs duizenden paarden werden aangevoerd, is voorgoed voorbij. Met veel pijn en moeite werden gisteren zestig paarden en pony's achter de kerk verzameld. Ook de handel is niet meer wat het zou moeten zijn. Een paarden koopman: "De centjes worden minder. Dat is te merken", is het nu alweer jaarlijks terugkerende antwoord. Een andere koopman moest flink rennen met een paard om te laten zien hoe het dier 'loopt' eer er een bod werd uitgebracht. De twee partijen liepen echter na de eerste de beste handklap waarmee vol gens traditie een bod wordt aange geven, ieder een andere kant op. Onderweg gaf de bieder met een stok een onrustig paard een tik op de billen. "Hé joh, is dat je vrouw soms?", werd hem nageroepen. Mannen De paardenmarkt in Valkenburg is, voor zover gisteren viel na te gaan, overigens een pure manne naangelegenheid. Wel dartelden er veel meisjes rond de pony's, maar daar houdt het wat de vrouwen be treft, mee op. De plaatselijke jeugd door Thijs Jansen leek toch al weinig belangstelling te hebben voor de paarden. De botsauto's daarentegen, mochten zich om acht uur 's mor gens al verheugen op een grote be langstelling. Het was tegen half ne gen al een grote kakofonie van ge luiden. De Italiaanse ijscoventer zei dat hij daar nooit met zijn bel bovenuit kon komen. "Ik heb die dan ook maar thuis gelaten. Maar ik heb hem vandaag toch niet no dig", zei hij, terwijl hij naar de zon wees, met een grote grijns om zijn mond. De paardenmarkt in Valkenburg wordt door velen ook aangegrepen om oude kennissen weer eens de hand te drukken. Zo ook een hoog bejaarde inwoner van een plaatsje in de bollenstreek. Deze liet zich met een taxi de Kruisstraat oprij den. Hij was nog niet uitgestapt of hij zag een even bejaarde kennis aan de overkant van de straat voor bij schuifelen. De man uit de taxi riep en zwaai de, maar zijn kennis sjokte lang zaam verder. Daarbij de taxiklant die iets moeilijker ter been was, achter zich latende. Zij zullen elkaar later op de dag wel weer hebben gevonden in de tot feesttent omgebouwde brand weerkazerne, waar Valkenburg's Harmonie naast de natjes en de droogjes voor twee tientjes de nieuwe langspeelplaat aan de man probeerde te brengen. Attractie De brandweerkazerne biedt voor de heren een bijzondere attractie. Als na de nodige drankjes de druk op de blaas te groot wordt is red ding nabij. In de kazerne is een deur waarop in grote letters HE REN staat geschreven. Wie van de ze deur gebruik maakt komt uit op het grootste toilet van Nederland: de straat. Gescheiden door een hek kunnen de heren zich van hun last ontdoen in de naast de kazerne ge legen sloot. Burgemeester N. van 't Wout zei daarover vorig jaar, toen hij zich met een select gezelschap in de feesttent liet fêteren, dat zo'n toilet eigenlijk niet meer kan in deze tijd. Dit jaar opende de burgemeester overigens voor de laatste keer als eerste burger van het Rijndorp de paardenmarkt; hij gaat met pen- De burgemeester opdende de markt staande in de muziektent. Zowel het bouwwerk als de burge meester verdwijnen uit het dorps beeld. Van 't Wout gaat na zijn pen sionering in Oegstgeest wonen en LISSE - De goede men taliteit van de agrarische ondernemer. Dat is vol gens de heer H. Zijlstra uit Den Haag het belang rijkste motief geweest om te solliciteren naar de functie van algemeen- di recteur van de Coöpera tieve Nederlandse Bloembollencentrale B.A. (CNB) in Lisse. Sinds 3 september is Zijlstra belast met de da gelijkse leiding van de coöperatie. Zylstra neemt de plaats in van M. Montagne, die afgelo pen vrijdag opstapte bij de CNB in verband met het berei ken van de pensioengerechtig de leeftijd. Montagne heeft door Kees van Kuilenburg ruim 34 jaar bij de CNB ge werkt. De CNB houdt zich bezig met het veilen van bloembollen aan de veilingklok en het verkopen van bollen via het verkoopbu reau. Daarnaast is de CNB ac tief op het gebied van het on roerend goed. De omzet be droeg vorig jaar 252 miljoen gulden. De baan bij de CNB is voor Zijlstra als het ware een nieuw begin. Sinds zijn opleiding is hij werkzaam geweest in de we reld van de techniek. Een loop baan waar de Hagenaar het al die tijd prima naar zijn zin heeft gehad. "Ik besef echter dat er op dit moment betere technici zijn dan ik. Dan is een beslis sing om iets anders te gaan doen niet zo moeilijk. Vooral ook omdat de agrarische we reld mij enorm aanspreekt. Vandaar die keuze voor iets ge heel anders". Na de middelbare school volgde Zijlstra een opleiding weg- en waterbouw aan de HTS. Toen hij zijn dienstplicht achter de rug had was hij twee jaar ontwikkelingswerker in Nigeria. Terug in ons land werd hij technisch-commercieel me dewerker bij de betonfabriek 'De Ringvaart' in Hillegom, het bedrijf dat onlangs werd over genomen door Co Bakker uit Hillegom. Midden-Oosten Na zijn Hillegomse tijd ver trok Zijlstra naar het Neder- horst-concern, een bouwbe drijf. In 1973 trad hij als be drijfsleider in dienst bij Ballast- Nedam, waar hij enige jaren la ter benoemd werd tot alge meen-directeur. In die baan was hij onder meer verant woordelijk voor een aantal werken'in het Midden-Oosten. In 1981 werd Zijlstra algemeen- directeur bij Hordijks Pallet In dustrie in Berkel-Rodenrijs. Daar maakte hij voor de eer ste maal echt kennis met de tuinbouwwereld. "Wat mij daar vooral trof was het goede on dernemerschap. In die branche neemt men nog veel risico. Niet dat er sprake is van onverant woorde investeringen hoor, maar agrariërs nemen risico's die goed doordacht zijn en die in de meeste gevallen resultaat opleveren. Die lef spreekt mij enorm aan. Met die mensen wil ik graag samenwerken en dat kan bij de CNB", aldus Zijlstra. De nieuwe algemeen-direc teur van de 1300 leden tellende coöperatie is zich goed bewust van zijn tekort aan kennis van de agrarische wereld. "In mijn vorige baan heb ik al veel opge stoken, maar ik besef my terde ge dat ik nog veel moet leren". De eerste periode in zijn nieuwe werkkring zal Zijlstra dan ook vrijwel volledig benut ten om de 'boer' op te gaan en her en der zijn licht op te ste ken. "De kwekerijen en export bedrijven langs gaan en aan de basis het een en ander opste ken. De mensen van het 'vak' kunnen je wat dat betreft veel vertellen". Kennis Daarnaast is Zijlstra ervan overtuigd dat hij bij de CNB is terechtgekomen in een goed marcherende organisatie. "Er is een ruime mate van kennis aanwezig. Dat is vooral te dan ken aan het feit dat er bij de co öperatie in de afgelopen jaren vrijwel geen verloop is ge weest. Vooral als gevolg van het sociale beleid dat bij CNB wordt gevoerd". Zijlstra verwacht dat er in de k H. Zijlstra: "Ik moet nog veel leren van het vak". toekomst nog veel op de CNB zal afkomen. "Ook in de tuin bouwwereld zal de techniek een steeds belangrijker plaats innemen. Er zal meer van de ondernemer worden gevraagd bij het leiden van zijn onderme ning en ook de internationale contacten nemen verder toe. Een ontwikkeling waarin voor de-CNB zeker een-belangrijkë rol is weggelegd", verwacht hij. de muziektent wordt binnen een paar weken afgebroken. Vandaag wordt het feest in Val kenburg voortgezet. Vanmorgen was er in mist een kinderoptocht door het dorp en rond het midda guur vermaakten de jongeren zich jp het Dorpshuisplein voor De Terp met 'kangeroefietsen'. Om half vijf wordt er op het Dorsphuisplein een stoelendans gehouden. Daarna wordt het feest voortgezet in de Bierton en in De Terp. Vannacht sloot De Terp pas rond drie uur de poorten. Het was er volgens de politie 'goed vol'. "Maar er hebben zich geen proble men voorgedaan", aldus de politie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bewoonster trof gistermid dag in haar woning aan de Grashof in Alphen een onge veer veertig centimeter lange ringslang aan. Van de eerste schrik bekomen, ging ze tot ac tie over en wist het beest te vangen. Ze belde de politie, die het slangetje meenam en in het recreatiegebied Zegersloot weer de vrijheid gaf. Commen taar van de politie: "Wat moet je anders met het beestje. Zo'n ringslangetje is ongevaarlijk". INBRAAK Bij een inbraak in een woonhuis aan de Galgekade in Oude Wetering is vannacht een kleurentelevisie en een stel tinnen kannen buitgemaakt. De bewoners waren afwezig. De inbrekers dron gen binnen door een bovenlicht bij de achterdeur te forceren. De poli tie heeft nog geen spoor van de die ven. Scholieren vatten koe bij de horens ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee koeien op het gemeenteweiland aan de Herenweg in Alphen bra ken gistermiddag door het afslui thek heen en gingen aan de wan del. De politie riep de hulp van leerlingen van de Agrarische school aan de Kalkovenweg in en zo konden de scholieren de lessen in praktijk brengen. Op de Con- certweg zagen ze kans de koeien vast te pakken, waarna de stappers weer netjes op het weiland werden afgeleverd. HAZERSWOUDE - Bij een bot sing tussen twee bromfietsers op de kruising van de Burgemeester Warnaarkade en de Sportparklaan in Hazerwoude Dorp is gister avond om 18.00 uur een 19-jarige bromfietster uit Hazerswoude aan de schouder gewond geraakt Ze verleende geen voorrang aan de bromfietser, bestuurd door een 16- jarige jongen uit Hazerswoude, die van rechts kwam. Het meisje werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In een poging op de valreep van zijn ambtstermijn de Democrati sche oppositie de wind uit de zei len te nemen heeft president Reagan deze week besloten mi nister van buitènlandse zaken Gromyko van de Sowjet-Unie eind deze maand op het Witte Huis te ontvangen. Wat de bui tenlandse politiek betreft spelen drie thema's in de zojuist begon nen Amerikaanse verkiezings campagne een centrale rol. Zijn democratische rivaal Mondale wrijft Reagan onder de neus dat deze in het Midden-Oosten geen enkel succes heeft weten te boe- door Ton van Brussel ken, dat zijn aanpak de tegenstel lingen in Midden-Amerika heeft verscherpt en dat onder zijn ver antwoordelijkheid de Oost-West verhouding in het teken is ko men te staan van een nieuwe koude oorlog. Wat dat laatste be treft dient het gegeven dat presi dent Reagan tot dusver geen ont moeting heeft willen arrangeren met een Russische leider, bij de Democraten als bewijslast voor Reagans kwade bedoelingen met de Sowjet-Unie. Vice-president Bush zei vorige week in gesprek met journalis ten dat Reagan graag met Tsjer- nenko had willen spreken, maar dat een uitnodiging voor een be zoek ongepast zou zijn vanwege de zwakke gezondheid van de Russische leider Zo'n ontmoe ting stelt als eis dat Tsjernenko uitgebreid in het openbaar ver schijnt en als hij werkelijk alle kwalen heeft die hem worden toegedicht dan is dat een inspan ning die de man niet zou kunnen opbrengen. Met andere woor den: Reagan blijkt op roerende wijze begaan met lot van zijn Russische ambtgenoot. Ontspanning Feit is dat sinds de VS en de Sowjet-Unie in 1933 officieel be trekkingen aangingen iedere Amerikaanse president zijn col lega in de Sowjet-Unie de hand nomen in de ziel van ae Russi sche leiders te kijken en zo de koers van Moskou te bepalen. Het ziet er echter niet naar uit dat zich daar nieuwe gezichtpunten zullen voordoen voordat de Amerikaanse kiezer heeft ge sproken. In de vrieskoude van vandaag moet worden berust; de posities blijven onveranderd. DDR-leider Honecker en zijn Bulgaarse ambtgenoot Zjivkov moeten thuisblijven. Hun bezoeken zou den "beweging" kunnen beteke nen, terwijl de reis van de Roe meense leider Ceausescu naar Bonn te plaatsen valt in de tradi tioneel "dissidente" Roemeense koers. Een bezoek van Gromyko aan Washington werkt evenmin ver storend. Gromyko bevindt zich wat het buitenlandse beleid van het Kremlin betreft, midden in het machtscentrum en van hem mag als van geen ander een zorg vuldige bewaking van de geko zen temperatuur worden ver wacht. President Reagan heeft aan de vooravond van de verkiezingen evenmin behoefte aan de onze kerheid die verschuivingen in de Oost-West-verhouding onvermij delijk met zich brengen. Wat hem voor de beeldvorming in zijn campagne wel van pas komt is een gesprek op semi-tppni- veau en dat krijgt hij door het be zoek van een man tegen wiens politieke gewicht het Russische staatshoofd het ruim moet afleg gen. heeft gesthud. Nixon sprak Brezjnjev drie keer, Ford ont moette hem twee keer en Carter zag hem één keer. Het is verlei delijk de neergang in het aantal visites in verband te brengen met de langzaam ten grave ge dragen ontspanningspolitiek. Reagan zelf heeft overigens steeds als voorwaarde gesteld dat er tijdens zo'n bezoek "iets te bespreken moest zijn". Bezoe ken van zijn voorgangers konden in het teken staan van de akkoor den rond strategische wapens (SALT I en II). De handicap van Reagans eerste termijn is dat in deze vier jaar niets is voorgeval len dat voor een wapenbeheer- singsovereenkomst met de Sow jet-Unie kan doorgaan. Integen deel: INF (over middelllange af standswapens in Europa) en Start (over strategische raketten) leverden geen akkoord op; over leg daarover werd door Moskou afgebroken. Onderhandelingen over troepenvermindering in Centraal-Europa dragen een sle pend karakter en het Geneefse gesprek over chemische wapens zit ook muurvast. Korte tijd zag het ernaar uit dat de twee groot machten deze maand een eerste overleg zouden beginnen over een vreedzaam gebruik van de ruimte, maar over de agenda kon geen overeenstemming worden bereikt. De Russen vermoeden op dit terrein een grote voor sprong bij de Amerikanen en Gromyko's bezoek wordt daar om uitgelegd als een poging de VS alsnog te overleg te dwingen. Klimaat Het Witte Huis kan ter verdedi ging aanvoeren dat Reagan als eerste Amerikaanse president in de geschiedenis met drie Russi sche leiders te maken heeft ge had en dat heeft de ruimte voor een top-ontmoeting zeker niet vergroot. Brezjnjev was al ziek toen Reagan aantrad, Andropovs feitelijke aanwezigheid is van korte duur gebleken en Tsjer- nenko's constitutie is op zijn minst niet optimaal. Daar staat tegenover dat ak koorden die bij top-ontmoetin- gen als deze worden getekend de vrucht zijn van jarenlang overleg en dat de leiders inderdaad niet meer hoeven doen dan de pen te hanteren. Hun vele linker- en rechterhanden spelen een be langrijker rol tijdens de bespre kingen die vooral de bedoeling hebben de buitenwereld hun menselijke kanten te tonen. De geloofwaardigheid vereist een enigszins vriendschappelijk kli maat, want na afloop dienen ver klaringen te worden uitgewis seld waaraan 'hoop' kan worden ontleend. Welnu, de laatste vier jaar is de verhouding tussen Oost- en West bijkans met de dag verslechterd. Dat komt dus niet omdat een topontmoeting is uit gebleven (daarvoor kunnen ook andere redenen, zoals ziekte, be staan) maar omdat weinig is on dernomen om een geloofwaardig klimaat voor zo'n gesprek te scheppen. Imago Het voorgenomen gesprek met Gromyko kan Reagan zeker hel pen bij zijn pogingen tot de ima go-verbetering, die weifelende Democratische kiezers over de streep moet trekken. Aan ont moetingen met ministers wor den andere eisen gesteld dan aan een bijeenkomst van twee staats hoofden. Kort na het drama met de Koreaanse Boeing zou zo'n gesprek in het Westen ongetwij feld verkeerd zijn gevallen, maar in principe geldt dat besprekin gen als deze eigenlijk altijd kun nen plaats hebben. De spelregels van de diplomatie zijn in dit ge val in het voordeel van Reagan, want Gromyko is niet zomaar een minister, integendeel hij staat te boek als de meest in vloedrijke man in het Kremlin. Geruchten Het zomerseizoen bracht de af gelopen jaren steeds weer ge ruchten over het overlijden van Sowjet-leiders. De afgelopen we ken was er de groeiende twijfel aan de terugkeer van Konstantin Tsjernenko, die ongebruikelijk lang op een onbekend vakantiea dres verbleef en ook niets van zich liet horen in het partijblad Prawda. Toen het vergadercir cuit in Moskou twee weken gele den weer opleefde en verklarin gen werden uitgegeven en be sluiten werden genomen, ont: brak de handtekening van Tsjer nenko. Om aan de speculaties over een nieuwe machtswisseling een einde maken, verscheen Tsjer nenko vorig week een half uur in het openbaar voor de ontvangst Gromyko: zorgvuldig (foto ap> van Kussiscne Kosmonauten. Zo als gebruikelijk bestudeerde een medisch team voor het Franse dagblad Le Monde de televisie beelden om vervolgens de con clusie te trekken dat Tsjernenko "niet de indruk wekte van een man die juist rustig zeven weken vakantie heeft gehouden". Hij zag er volgens het blad "breek baar" en "mager" uit en hield een "haperend betoog". Nieuwe kwalen werden niet gesigna leerd, maar het ligt voor de hand dat Tsjernenko althans een deel van zijn vakantie de gast is ge weest van het Vierde Medische Directoraat van het Sowjet-mi- nisterie van Gezondheid, zoals de officiële naam luidt van het ziekenhuis dat ten gerieve van de Sowjet-top is ingericht op het voormalige landgoed van Stalin even buiten Moskou. Tussenpaus De analyses die rond het aan treden van Tsjernenko zijn ver schenen en vrijwel alle uitmond den in de conclusie dat de 72-jari- ge leider nooit meer kon zijn dan een "tussenpaus" blijken hoe dan ook juist. Tsjernenko vestig de zijn macht met steun van de ministers Oestinov (defensie) en Gromyko (buitenlandse zaken) en alles wijst erop dat dit duo in feite de dienst uitmaakt. Gor- batsjov en Romanov, die door Andropov hun posities aan de top verwierven verkeren nog steeds in het machtscentrum, maar veel meer valt er over hun positie niet te zeggen. Het ontslag van maarschalk Ogarkov, de man die over de hele wereld bekendheid verwierf door zijn even ontspannen als vastberaden presentatie van de Russische lezing rond het neer schieten van de Koreaanse Boeing, is door veel beschou wers uitgelegd als signaal dat de greep van Oestinov op defensie als vanouds groot is en dat Ro manov, die de "overplaatsing'.' van Ogarkov zou hebben gere geld, de afkeer deelt die het Kremlin sinds lang heeft voor al te ambitieuze militairen. De juistheid van die visie is de zer dagen echter in twijfel ge trokken door het bericht dat Ogarkov helemaal niet in onge nade is gevallen, maar vanwege een hartaanval het veld heeft moeten ruimen. Soortgelijke be richten deden ook gisteren weer de ronde over Tsjernenko, na een publicatie in het Westduitse dag blad Die Welt waarin melding werd gemaakt van een nieuwe ziekenhuisopname van Tsjer nenko. Wat waar is valt moeilijk te achterhalen, omdat het Kremlin ziektes doorgaans verzwijgt en ook over het personeelsbeleid weinig openbaar maakt. Al die geruchten bevestigen de verwar ring in het Westen, waar kramp achtige pogingen worden onder-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21