LEIDSCH DAGBLAD Bergers hebben goede hoop Stukgoed staakt verder Voor een tientje véél wijzer Nationaal kabinet in Israël na nacht van Peres-Sjamir 'Sowjet-Unie plaatste geen nieuwe SS-20V Tuinder in hongerstaking mag Binnenhof niet op Inspectie van lading Mont Louis hervat Bemiddeling minister mislukt Hoop op behoud deel van Zilverfabriek^ Vertrek van 5500 Franse ambtenaren STUKGOED Onderzoek dood baby LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37499 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor lel.nrs. zie cololon BRUSSEL (DPA) - De Sowjet- Unie heeft, voorzover de Verenig de Staten weten, sinds maanden geen nieuwe SS-20-raketten opge steld. Na een bijeenkomst van een speciale ambtelijke groep van de NAVO raamde een hoge ambte naar van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken het aan tal op West-Europa gerichte mid- dellange-afstandsraketten op 378. Dit aantal werd al in mei in Ameri kaanse kringen genoemd. Deskundigen wijzen er op dat er sinds de Sowjet-Unie met de sta tionering van SS-20's begon, niet zo'n lange periode is verstreken dat er geen SS-20 bij is gekomen. Nederland besloot voor de zomer in de toekomst kruisraketten te plaatsen als Moskou niet bereid ?ou zijn tot een bevriezing van het aantal SS-20's. Loodzwaar karwei SANFORD (UPI) - Een 54-jari- ge vrouw uit Sanford in Florida heeft vier uur moeten wachten op vervoer naar een ziekenhuis. Er moesten acht brandweerlie den en een ambulancedienst aan te pas komen om de 272 ki lo zware vrouw te transporte- De muur tussen twee ven sters moest worden weggebro ken. Daarna bleek de draag baar niet sterk genoeg en de ziekenauto te klein. De brand weer maakte vervolgens een glijbaan van planken en hees de vrouw naar buiten. DENHAAG/GROOTE- BROEK(GPD) - De Andijkse tuin der J. Meester, die al bijna drie maanden in hongerstaking is, mag niet zelf demonstreren op het Bin nenhof. De politie heeft zijn cara van de toegang tot het plein bij de parlementsgebouwen geweigerd Een verblijf in die caravan is voor hem noodzakelijk omdat hij inmid dels ernstig is verzwakt. Zo verzwakt dat hij niet goed in staat meer is om zelf het woord Dat gebeurt nu door de vereniging Recht op Recht. Woord voerder De Werd: "Hij is aan het eind van zijn krachten. De caravan- reis is al uitputtend. Hem de straat op laten gaan is onmogelijk. Eén koutje en hij is er geweest". Tuinder Meester protesteert al jaren tegen het feit dat hij bij een ruilverkaveling een waardeloos perceel kreeg voor zijn vruchtbare grond. OOSTENDE (GPD/ANP) - De verbeterde weersomstan digheden in het Kanaalgebied hebben het vanmiddag mogelijk gemaakt om met duikers af te dalen in het wrak van de Mont Louis voor de kust van Oostende. Om kwart voor negen ging een duikploeg van Smit-Tak naar be neden voor een eerste inspectie tocht na de storm van de afgelopen dagen. Rond het middaguur haal den duikers een laadwagen naar boven. Deze wagens dienen om de grote containers met uraniumhe- xafluoride, die vijftien ton wegen, in het ruim te kunnen vervoeren. In de loop van de morgen werd ook het ponton Titan-9 voor het wrak van de Mont Louis veran kerd. Het zal dienen als golfbreker tijdens de verdere bergingswerk zaamheden. Bergingsinspecteur Hans Walen kamp van Smit-Tak zei vanmiddag goede hoop te hebben dat vandaag uit het wrak van de Mont Louis nog meer materiaal kan worden ge borgen. Hij leidde dit af uit de eer ste resultaten van het duikonder- zoek. Wat precies boven water zou worden gehaald, wist hij nog niet. Walenkamp: „Afhankelijk van hoe de lading erbij ligt, zullen de dui kers proberen een pijp, container of nog een laadwagen naar boven te halen". Over de conditie van de vaten radioactieve uranium-hexafluoride wilde de bergingsinspecteur nog geen mededelingen doen zolang het duikonderzoek voortduurt. Het rapport van de duikers werd i architect Van Kranendonk uitgevoerde project heeft de gemeente vanmiddag rond drie zetten achter de berging van de olie, om te voorkomen dat er meer brandstof in de zee en op de kust terecht komt. Tot nu toe zijn er al twee tanks gescheurd, waardoor begin deze week olie kwam op wa ter en stranden van de Belgische kust. Volgens een Belgische milieu-or ganisatie zijn er zeker honderd vo gels door de olie omgekomen. De Mont Louis heeft vier olietanks aan boord met een gezamenlijke inhoud van 450 ton. Het lichten van de containers wordt door de bergers als een ris kant karwei gezien. P. Goris van de Belgische Unie van Redding en Sleepdienst stelt vast dat zijn ver trouwen in de waterdichtheid van de containers bepaald niet onuit puttelijk is. Hij zei onder meer: „In feite gaat het natuurlijk om een conventionele berging. Maar we zullen extra voorzichtig moeten zijn dat we de containers niet schokken. En dat zal ook niet ge beuren. We halen ze zoals je een ba by uit zijn wieg haalt". 26 PAGINA'S Dreigende taal Pino chet. (foto AP) Kans op staat van beleg in Chili Kamerzorgen over bejaardenzorg PAGINA 5 Ontslagrecht in praktijk lachertje PAGINA PSV leert knokken tegen Feyenoord PAGINA 13 NOORDWIJKERHOUT - Prins Bernhard heeft van-morgen de uitbreiding van het raadhuis en de nieuwe bibliotheek in Noordwijkerhout geopend. Hij verrichtte de opening door drie slagen met een hamer op een klok te geven waarna het carillon het Noordwijkerhouts volkslied. Uit handen van burgemeester F. Winkel ontving Bernhard een in keramiek uitgevoerd olifantje. De uitbreiding van het gemeentehuis en de nieuwe bibliotheek zijn in één gebouw ondergebracht. Die combina tie is tamelijk uniek. Het naar ontwerp i ongeveer 7,5 miljoen gulden gekost. (foto Holvi ROTTERDAM (ANP/GPD) - In de Rotterdamse haven zijn vanoch tend bij vijf stukgoedbedrijven en de arbeidspool AHB stakingen uit gebroken, nadat een mislukte be middelingspoging van minister De Koning (sociale zaken) gisteravond een definitief einde maakte aan de onderhandelingen tussen vakbon den en werkgevers. Volgens minister De Koning ligt de verantwoordelijkheid voor het stuklopen van de onderhandelin gen bij de werkgevers, nu die zijn voorstellen hebben afgewezen. De bewindsman beraadt zich inmid dels op de houding die de overheid moet aannemen. De Vervoersbond FNV heeft minister De Koning ver zocht strafmaatregelen tegen de havenwerkgevers te nemen. Voor morgen en zaterdag is een 24-uurs staking afgekondigd, Bij het Nederlands Transport Bureau (NTB) in de Rotterdamse Waalhaven legden 120 werknemers het werk vanmorgen neer. Bij NTB liggen momenteel drie schepen en (Van een c r verslaggevers) VOORSCHOTEN - Van Kempen en Begeer in Voorschoten ('De Zil- verfabriek') zal in de toekomst toch nog werk kunnen bieden aan onge veer 90 man. Dat verwacht mr. Tiethoff, curator van de twee fail liete dochters van de holding. Er heeft zich een buitenstaander ge meld die bepaalde onderdelen van Zilfa en DCW wil overnemen. Ook enige werknemers zouden zelf 'stukjes' van het eeuwenoude be drijf willen voortzetten. Morgen gaat de curator met de bonden FNV en CNV in de slag. Die bonden waren twee maanden geleden ook nauw betrokken bij de surséance van Zilfa en DCW, de daarop volgende bezetting van het bedrijf en het uiteindelijke faillis sement. Enige regen Wolkenvelden en overdag enige regen. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige zuidwestenwind. 14 september 1984 Zon op: 07.14 uur, zon onder: 19.57 uur. Maan op: 21.30 uur, maan onder: 11.26 Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.16 en 18.33 uur, laagwater 02.39 en 14.28 uur. Voor 24 september moet de toe komst van de Zilverfabriek zijn verzekerd. Op die datum loopt de officiële opzegtermijn van de werknemers af. Zoals bekend werd 159 werknemers vorige maand ont slag aangezegd. Een aantal bleef nog doorwerken om de lopende or ders af te wikkelen. er werden er nog twee verwacht. Ook bij de kleinere bedrijven Transstorage, Citex, Svenska en Deka Hanno zijn acties uitgebro ken. Het gaat hier in totaal om on geveer 50 man. Het containerschip „Campania", dat bij Hanno lag, is volgens de Vervoersbond uitgewe ken naar Antwerpen. Verder heb ben zestig stukgoedwerkers van de SHB, werkzaam bij diverse bedrij ven, zich als staker laten inschrij ven. Volgens FNV-bestuurder Kees Voormeulen zou de overheid de werkgevers kunnen straffen door bij voorbeeld intrekking van bij dragen uit het Algemeen Werk loosheidsfonds. Een dergelijke maatregel ligt volgens Voormeulen in de reden, omdat de overheid via de herstructureringsregeling en in vesteringsregelingen inmiddels driehonderd miljoen gulden bij draagt in de Rotterdamse haven. De vervoersbond is vanmorgen in overleg getreden met burge meester Peper van Rotterdam, die ook weinig waardering heeft over de houding van de werkgevers. Pe per verwacht niet dat er op korte termijn een nieuwe bemiddelings poging wordt gedaan. (Zie verder pagina 9) wacht. Daaruit zal blijken hoe de lading eraan toe is. Evenmin is het nog bekend, wanneer de olie uit de tanks in het wrak kan worden ge pompt. Volgens Walenkamp liggen de olietanks in kleine comparti menten in het voorschip, waardoor de berging niet makkelijk is. Het is volgens hem namelijk moeilijk te gelijkertijd de containers boven te halen en de olie uit de tanks in het voorschip te pompen. Gisteren mislukten pogingen om het schip te inspecteren. De dui kers zouden toen onderzoeken hoe de olie aan boord van de Mont Louis er zo snel mogelijk uitge- pompt kan worden. De Belgische regering heeft verzocht spoed te PARIJS (GPD) - De vandaag ge presenteerde Franse begroting voor 1985 voorziet in het vertrek van 5.500 ambtenaren en in de ver mindering van de directe belastin gen met 5 procent. Ook de extra belasting van 1 procent ten bate i de sociale verzekeringskas JERUZALEM (GPD) - Irraël krijgt toch een kabinet van n». "to nale eenheid. Na een nacht van koortsachtige onderhandelingen deelde een uiterst vermoeide Shi mon Peres vanochtend mee dat de twee grote Israëlische partijen, Li- koed en Arbeiderspartij, erin ge slaagd waren de moeilijldieden te overwinnen. „We gaan ons nu be geven op een weg van hoop", aldus Shimon Peres, de nieuwe premier van Israël. Maar noch Peres, noch zijn part ner, plaatsvervanger en opvolger Jitschak Sjamir van de Likoed toonden zich geheel gerust op de toekomst van hun kabinet. „Het oprichten van een regering van na tionale eenheid was noodzakelijk", aldus Sjamir. „We zullen onderweg nog op problemen stuiten en onze uiterste best doen die problemen te Het herstel van staat bovenaan op de agenda van de nieuwe regering. Een oplossing voor de inflatie van 700 procent, het opraken van de reserves, en de dreigende werkloosheid (tot nu toe zeer beperkt in Israël) eisen vol gens politieke waarnemers een ge zamenlijke inspanning van de par- Marokkaanse groepen: 'Verkiezingen een schij nvertoning' DEN HAAG (ANP) - "Een schijn vertoning". Zo noemen enkele or ganisaties van Marokkanen in ons land (KMAN, Marokko Komitee) de verkiezingen die morgen in Ma rokko worden gehouden van twee derde van de parlementszetels. Bo vendien vindt men het schandlig dat de Nederlandse overheid mee werkt aan de "schijnvertoning". De 35.000 Marokkanen in Neder land stemmen morgen en zaterdag in de Marokkaanse ambassade in Den Haag of in veertien stemloka len in zeven steden. De Marokka nen zijn verplicht te stemmen. Zij kunnen kiezen uit 22 kandidaten die twaalf partijen vertegenwoor digen. Het zijn vaak bestuursleden van de extreem rechtse Amicales, aldus de Marokkaanse organisa ties. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft zijn nek wel erg ver uitgestoken om het conflict in de Rot terdamse haven uit het slop te trek ken. Blijkbaar had hij er op gerekend dat de werkgevers, verenigd in de SVZ, zijn bemiddelingsvoorstel voor een blijvende regeling ten behoeve van werknemers in de stukgoedsec tor in positieve overweging zouden nemen. Maar ook dit keer bleken zij, tot grote woede van de minister, niet bereid zich vast te leggen op garan ties voor de werkgelegenheid. De halsstarrige houding van de ha venwerkgevers is tekenend voor de kommervolle omstandigheden waarin de Rotterdamse stukgoedsector ver keert. De havenbazen zien er geen brood meer in om het arbeidsinten sieve stukgoed (losse goederen, do zen, kisten) nieuw leven in te blazen. Voor de toekomst van de Rotterdam se overslag richten zij hun blik liever op de containers en de zogenoemde roll on/roll off (trailers die op en van het schip worden gereden), die mak kelijker te hanteren en dus goedkoper zijn. De cijfers geven de werkgevers in derdaad gelijk. De stukgoedsector is sinds de jaren zestig achteruitgehold en vormt nu nog slechts een margi naal onderdeel van de totale over slag. Ter illustratie: vorig jaar bedroeg de totale overslag in de Rotterdamse haven 233 miljoen ton tegen 14,5 mil joen in het stukgoed. Het havenconflict gaat ook niet zo zeer om het behoud van de stuk- goedsector dan wel om een zo goed mogelijke 'stervensbegeleiding ten behoeve van de werkgelegenheid. Ook de vervoersbonden beseffen maar al te goed dat het stukgoed een aflopende zaak is, maar willen een goede overgangsregeling om de werknemers in die sector zoveel mo gelijk elders in de haven te herplaat sen. In het geval van het bijna failliete Rotterdam Terminal, waar zo'n 150 werknemers moeten verdwijnen, hebben de bonden daartoe een aan tal voorstellen gedaan, die echter steeds door de werkgevers werden verworpen. De werkgevers zijn vooral beducht voor het voorstel om de met ontslag bedreigde werknemers onder te brengen in de reguliere arbeids pool, van waaruit ze elders in de ha ven weer nieuw werk kunnen vinden. Ze zijn bang dat dit verregaande ge volgen zal hebben voor de sociale verhoudingen in de rest van de haven en weigeren dan ook daaraan hun medewerking te verlenen. Ofschoon de werkgevers formeel geen strobreed in de weg kan worden gelegd, is hun opstelling, zachtjes ge zegd, afkeurenswaardig. De werkne mers in het stukgoed hebben de af gelopen jaren voortdurend loon inge leverd ten behoeve van de werkgele genheid, de overheid heeft in deze sector ettelijke miljoenen guldens ge stoken en bovendien zijn de werkge vers destijds akkoord gegaan met de huidige constructie van de arbeids pool die overtollige werknemers moet opvangen. Daar komt bij dat ze zich hebben vastgelegd op de afspraak dat er bij Rotterdam Terminal geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Wat er nu gebeurt is dat de werkge vers hun medeverantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid volledig ontlopen. Ze vegen elk constructief ogend voorstel van tafel, maar stellen daar nauwelijks iets tegenover. Dat lot onderging ook het alleszins redelij ke bemiddelingsvoorstel van minister De Koning, dat hi[ onder de voor waarde van een blijvende werkgele- genheidsregeling inderhaast had in gebracht. Het politiek prestige van de be windsman heeft nu na de afwijzing door de werkgevers een flinke deuk gekregen. Maar belangrijker is dat 150 man worden bedreigd met ont slag, terwijl een groot deel van het stukgoed nog steeds draaiende wordt gehouden met behulp van goedkope re zwartwerkers, die van de kant van de werkgevers geen enkele hinder ondervinden. Het wordt daarom hoog tijd dat De Koning zich eens gaat be raden op sancties om de werkgevers alsnog op de kniëen te dwingen. pijnlijke beslissingen op korte ter mijn, en op de zwarte markt flo reerde dan ook de handel in dol lars. dwijnt. Het daardoor ontstane gat tijen. Ook de bevolking verwacht van 23 miljard franc moet worden opgevuld door een langzame ver hoging van de belasting op benzine en stookolie. Tegen april van het volgend jaar zal 1 liter super in Frankrijk omge rekend zo'n 2,34 gulden kosten. Dit laatste punt heeft bij de bevolking tot nogal wat beroering geleid. Minister WINTERSWIJK (GPD) - Bij het Koningin Beatrixziekenhuis in Winterswijk wordt een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken rond een vorige week te vroeg ge boren baby, die aanvankelijk dood zou zijn verklaard. Later ontdekte men dat het kind toch leefde en werd het met spoed overgebra'cht naar het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen. Daar overleed het na een dag. Economisch directeur drs. B. F. Groothuis van het ziekenhuis in Winterswijk wilde vanmorgen geen informaties verstrekken. „Wij zijn volop bezig met het onderzoek en het is niet juist, ook niet ten op zichte van de ouders, nu op de zaak in te gaan" inspecteur volksgezondheid in Arnhem, dr. A. C. van der Gugten, gisteren contact opgenomen met het ziekenhuis. „De zaak is nu aan gemeld door het ziekenhuis, maar ik had liever gehad dat dat wat eer der was gebeurd", aldus Van der Gugten. AUTOVERHUUR Luxe en bestel Gratis inzittenden verzekering Op het gebied van de buitenland se politiek, het vredesbeleid en de nederzettingen liggen de stand punten van de Arbeiderspartij en financiën Bergevoy Likoed nog even ver uit elkaar, het blijken het niet zo erg te vinden Nieuwe initiatieven op dit gebied als door afnemend benzinegebruik zÜn niet te verwachten, het gat niet helemaal zou worden T j opglvuld. Belangrijker vindt hij In de meuwe regering domineert Jt„ de gelijkheid: tien ministers uit elk dat dan minder benzine behoeft te worden geïmporteerd, wat de han delsbalans ten goede komt. i de twee grote partijen, en daar naast nog eens twee ministers uit elk kamp. Het regeerakkoord zegt dat een parlementslid toestem ming nodig heeft van de coalitie partijen alvorens het een nieuw wetsvoorstel kan indienen. Het be tekent in de praktijk dat het parle ment monddood wordt gemaakt. BRAND IN FLAT - Bewoners van een flatgebouw in Deventer heb ben zich gisteravond ternauwer nood in veiligheid kunnen brengen nadat in een van de woningen yan de 120 parlementariërs zitten (jfclHet Motorhuis Getipt over deze zaak, heeft de Vondellaan 80. leiden. Tel071-76 9313 brand was uitgebroken. Het ontstond doordat een 9-jarige jon gen in bed met een sigarettenaan steker speelde. Een baby moest men met een la ken vanaf de tweede verdieping naar de begane grond laten zak ken. er nog maar 27 in de oppositie. De echte beslissingen worden in een kernkabinet genomen, dat be staat uit tien ministers, vijf van elk van de twee grote partijen. Het komt erop neer dat de twee grote partijen veto-recht genieten. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1