Wr FORD RIJNLAND ELSEVIERS DE TIJD DOORDACHT DYNAMISCH i PAGINA 19 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 Staatssecretaris Joop van der Reijden (volksgezondheid, sport, verzetsslachtoffers) figureert in HP als de weerbarstige bewindsman die zijn werk vol overgave doet, maar nu al zeker weet dat hij er geen tweede ambtstermijn aan zal vastknopen. Hij zegt: 'In de poli tiek kan je geen bal rechtuit stoten. Alles moet over de band. Stoot je wel rechtuit, dan ga je door het la ken of tjoept die bal over de rand heen'. Zijn vrouw vertelt dat zij nooit enthousiast is geweest voor de po litieke aspiraties van haar man. 'Ik vond het jammer. Je weet dat je met zo'n functie al je bijbanen moet opdoeken en dat vond ik erg vervelend. Financieel betekende het ook een vreselijke teruggang, een vreselijke teruggang'. De staatssecretaris: 'Je mag best we ten dat ik zo'n tachtig tot negentig duizend gulden ben teruggegaan. Het is geen geheim: ik heb nu 155.000 gulden of daaromtrent'. Zij: 'Het is al lang geen 155.000 meer. Het wordt met die kortingen steeds minder'. De Amsterdamse economisch onderzoek de 'schemerzone' van de Nederlandse economie: duizen den klussers die 'grijs' werken, premies en belastingen ontduiken, en een steeds lastiger concurrent gaan vormen voor het legale be drijfsleven. Hij bepleit een grotere vrijheid voor individuen om de economie van dit grijze circuit te laten meeprofiteren. Fred van der Spek, fractievoor zitter van de PSP in de Tweede Ka mer en volgens HP 'De laatste so cialist', laat zich kennen als een cy nicus en een realist met weinig illu- ten. Maar wat gaat er eigenlijk in hun mannen om? Ook veel leed blijkt uit een onderzoek van de so cioloog Bram van Stolk. Deze sprak met een aantal mannen uit de arbeidersklasse over hun bevin dingen nadat ze door hun vrouw in de steek waren gelaten. De weer slag hiervan staat deze week in Hervormd Nederland. Allen werden geplaagd door angst voor gezichtsverlies en ver loedering. Hun gevoel van eigen waarde had een forse deuk opgelo pen. De meesten waren blij einde lijk iemand te treffen bij wie ze met hun problemen terecht konden. Op werk of met vrienden durfden ze er nauwelijks over te praten, bang om uitgelachen te worden. Uit het onderzoek van Stolk blijkt vooral de scheefgroei tussen man en vrouw. De vrouw maakt kennis met emancipatie, krijgt vrienden uit andere milieus, de man beseft te laat dat er iets gaan de is. 'Ik zag haar nooit zo staan', zegt een van hen typerend. In HN ook een vraaggesprek met Burny (Ko de Boswachter) Bos, schrijver en programmamaker voor kinderen. Als een van de gro te verschillen tussen kinderen en volwassenen noemt hij dat kinde ren veel creatiever, vindingrijker en nieuwsgieriger zijn. Onderwijs en omroep laten kinderen in de kou staan en sluiten nauwelijks aan bij wat kinderen werkelijk be zig houdt. 'We moeten iets anders aanbieden dan zuiver consumptie- rommel', is zijn stellige overtui ging. Bij de VPRO hoopt Bos zijn filosofie in praktijk te kunnen brengen MAGAZINE De PvdA is nog ver verwijderd van het centrum van Haagse macht, de regering. Die conclusie trekt EM na beschouwing van de programmatische visies van partij bestuur en fractie op sociaal-eco nomisch terrein. De voorstellen van de fractie, met zoveel woorden geformuleerd door Van Kemenade c.s. worden nog mild beoordeeld; de weg van het partijbestuur is er volgens het blad een 'naar Utopia'. Daarbij blijft het vredes- en veilig heidsbeleid veel 'kopzorg' geven. Aan de hand van het 'ontslag' van maarschalk Ogarkov wordt de 'interne machtsstrijd in het Krem lin' doorgenomen in een uit News week overgenomen artikel. Inmid dels doen berichten de ronde over een hartaanval als oorzaak van Ogarkovs vertrek en als dat zo is stort de theorie van de auteur in diggelen. Willy Brandt in een ook al over genomen interview (uit Der Spie gel) over Honeckers besluit oi Bondsrepubliek niet te bezoeken "Een Duitsland-politiek die structief wil zijn, moet ook reke ning houden met de Sowjets. Toen ik in 1970 in Erfurt was, begon Bahr in Moskou. En alleen al door die gelijktijdigheid werd duidelijk dat het één (Duitslandpolitiek) met het ander (Oost-West-politiek) sa menhangt", aldus de gewezen bondskanselier over het falen van de huidige Westduitse regering. In zijn column oordeelt Hoogen- dijk positief over het kabinetsvoor nemen om de inkomensverschillen te vergroten. 'Terug op aarde' heet zijn bijdrage, waarin een lans wordt gebroken voor een betere beloning bij een grotere prestatie. Alle tegenslag in de portemon- naie ten spijt, blijft de win ter vakantie in trek. EM biedt deze week een hele bijlage over vakan tie 'in sneeuw en zon' voor spor ters, luieraars en meegenieters. Het omslagartikel staat in het teken van de voorzitter van de RSV-en- quêtecommissie Van Dijk. "Dat kabinet Lubbers móet weg", zegt ABVA-voorzitter Jaap van de Scheur in De Tijd van deze week. Nu al, daags voor Prinsjes dag, weet hij dat de plannen die minister Rietkerk zal ontvouwen dubbel en dwars aanleiding zullen geven tot acties van ambtenaren. "De stakingen van vorig jaar wor den vervolgd", zegt hij beslist. De Tijd heeft de tot dinsdag ei genlijk geheime plannen van Riet kerk trouwens al onthuld. De ar beidsvoorwaarden van ambtena ren worden met 2,5 miljard ver slechterd, waarbij vooral de pen sioenregeling en het wachtgeld er aan moeten geloven. Een nlan. zo zegt De Tijd, waarvan de verschil lende groepen ambtenaren op ver schillende wijze de effecten voe len. En dat dus minder actiebereid heid dan vorig jaar zou opleveren. Van de Scheur: "Dan weet je weinig van ambtenaren. De pen sioenregeling voor ambtenaren is heilig. Dat pikken we «echt niet". Ook een Tijd-special over Lon den, waarin het verslag van een wandeltocht met Peter Brusse door de Engelse hoofdstad. Brusse woont er nu al twintig jaar: "Engel sen zijn de enige mensen die sorry zeggen als jij hen op de tenen trapt. Maar ze menen het niet. Het is overbeschaafdheid die helaas kan ontaarden in wreedheid. De strijd hier, de separatie, de klassen, de continue struggle met elkaar - als je Engeland wilt begrijpen moet je eerst naar Zuid-Afrika gaan". Verder in De Tijd een interview met de Braziliaanse bevrijdings theoloog Leonardo Boff, een ver haal over de pas overleden Adam Malik, interview met Engelands meest bekende journalist Malcolm Muggeridge en het slot van de serie over Klaus Barbie. Jeroen Terlingen doet in Vrij Ne derland haarfijn uit de doeken waarom de Industriebond FNV haar eigen moedermaatschappij, de FNV van Wim Kok oplichtte, door én van RSV én van de FNV uitkeringen (compensatie voor sta king) te ontvangen. "Ik houd het op de arrogantie van de macht. In het denken van de Industriebond is de FNV een inhoudsloze geldop- slokker waarvan je meer last hebt dan gemak. Wanneer je die club een paar ton lichter kunt maken moet je eerder trots zijn dan je schamen", aldus Terlingen. Hij wijst erop dat accountant Van Klaaren vice-voorzitter Tui- nenburg van de Industriebond al in het vooijaar 1983 opmerkzaam maakte van de ten onrechte ont vangen betalingen. Max van Weezei interviewde voor VN Rafaël Eitan, de voormali ge opperbevelhebber van de Israë lische strijdkrachten en nu parle mentslid voor de extreem-nationa listische Techiya (Herlevings-)par- tij. Eitan was verantwoordelijk voor het bloedbad in de Palestijnse kampen Sabra en Chatilla. "Wij hoeven geen prijs te betalen voor vrede met de arabieren. Laat de anderen maar eens een prijs be talen. Het kan mij niets schelen wat de arabieren ervan vinden als wij Judea, Samaria en Gaza anne xeren. Wij zitten hier om voor de joden te zorgen. Laten de arabieren het zelf maar uitzoeken". Verder in VN aandacht voor de Amerikaanse schrijfster Lillian Rubin, voor Willem Brakman, re gisseur Walter Hill en voor het hu welijk en de inwerkingtreding van de abortuswet per 1 november. Het kleurkatern van VN is geheel ge wijd aan het Nationale Ballet. Adviesprijs mcl. BTW of importeur. Afleveringskosten f373,- Fiesta/Escort, f416,- Orion/Sierra. Prijswijzigingen voorbehouden. Vraog uw Ford Dealer noar de gunstige Gorantie Extra: 2 jaar extra garantie op voordelige voorwaarden. Hij kan u ook deskundig informeren over een vlotte financiering via Ford Credit en over de voordelen van Ford Leasing. Leiden: Koopavond donderdag. Leiderdorp: Koopavond vrijdag. Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Leiderdorp,v.d. Valk, Boumanweg 71, tel. 071-899301 JUBILEUM SIERRA LASER V.A. F 23.469,-. Centrale deurvergrendeling. 2 van binnenuit verstelbare buitenspiegels in de kleur van de auto. Bestuurdersstoel in hoogte verstelbaar. Laser wieldeksels. In 2 delen neerklapbare achterbank. Minimaal verbruik: I op I6,4bij90km/h konstant. (1.6 £-Max motor) JUBILEUM ESCORT LASER V.A. F 16.880,-'. Halogeen koplampen. Afsluitbare tankdop. Beschermende sierstrips. Minimaal verbruik: I op 20,4 bij 90 km/h konstant. 'Long LifeuitlaatsysteemLuxueuze bekleding. Vraag uw Ford Dealer naar het Jubileumpakket op de Escort modellen. JUBILEUM ORION LV.A. F 20.612,-. Ruimte voor 5 passagiers en hun bagage. Rijdt als een trein. Zit als een vorst. Kompleet. Komfortabel. Zuinig, bijvoorbeeld de 1.6 diesel: I op 25,6 bij 90 km/h konstant. Vraag uw Ford Dealer naar het Jubileumpakket op de Orion modellen. i i DE JUBILEUM FORDS ZIJN ER. 60 Jaar Ford in Nederland. Een jubileum dat gevierd wordt met bijzondere Fords voor heel bijzondere prijzen: de nieuwe Fiesta, de Escort Laser, de Orion L en de Sierra Laser. Jubileum Fords die we eerst nóg kompleter hebben gemaakt en vervolgens nog scherper hebben gepnjsd. Waardoor elke Jubileum Ford u meer geeft voor minder geld. Een royaal gebaar van Ford voor u. Want wie jarig is trakteert. VIER HET FORD FEEST MEE. Ons 6O-jarig jubileum khjgt een extra feestelijk tintje, want de Ford Escort is de meest verkochte auto van Nederland in het jubileumjaar. Dat sukses laat zich gemakkelijk verklaren. Juist in een tijd waarin auto 's op elkaar lijken als de bekende druppels water, zorgt Ford voor auto 's met een eigen gezicht en een eigen karakter. En juist in een tijd waarin de bomen niet meer tot in de hemel groeien, zorgt Ford ervoor dat het autorijden betaalbaar blijft. A/let auto 's die een minimum aan onderhoud koppelen aan maximale betrouwbaar heid. Motoren die veel presteren en weinig brandstof vragen. Want Ford heeft van meet af aan richting gegeven aan nieuwe ontwikkelingen. En vertaalt zijn voorsprong in techniek in duidelijke voordelen voor de automobilist. Bovendien heeft elke Ford juist dat beetje extra dat autorijden weer echt plezierig maakt. Dat kunt u zelf vaststellen tijdens een fees telijke proefrit in de Jubileum Ford van uw keuze: 3-, 4- of 5-deurs Sedan, Station Wagon, benzine- of diesel motor. Ford heeft voor elke automobilist de juiste auto. Uw Ford Dealer heet u van harte welkom en laat u graag profiteren van het jubileumvoordeel. JUBILEUMPAKKET OP FIESTA, ESCORT EN ORION. Een aantal uitvoeringen van de Fiesta, Escort en Orion profi teert extra van het 60-jarig Ford jubileum. Met een transparant schuifdak en/of getint glas rondom. WMgn extra jubileumpakket met een extra feestelijke kortihg van 50%. "JUBILEUM FIESTA. Flitsend op de grote weg, handig in de stad. Veel ruimte, veel komfort. Komplete uitrusting. Fantastische stoelen. Superzuinig: I op 19,2 bij 90 km/h konstant. Grote beurt na 20.000 km of 12 maanden. Vanaf 14.920,-.' JUBILEUMPAKKET FIESTA. Transparant uitneembaar dak op Fiesta en S, normale prijs f875,-, jubileumprijs f438,-. Transparant uitneembaar dak en getint glas op L-Ghia en XR2, normale prijs f 1.414,-, jubileumprijs f 707,-.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19