m 'Ik dacht: dat hoort niet bij mijHet hing er maar' De koning vult zelf de stembiljetten in Rusland 'Graham dient in de waarheid niet' Reportage DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 PAGINA 17 Transseksueel Penny Henshaw wil nu 'mevrouw' worden genoemd Het staat vast dat de Tweede Kamer instemt met een wetsont werp dat het transseksuelen mogelijk maakt de geslachtsaan duiding in de geboorte-akte te laten veranderen. Dat is een hele opluchting voor mannen en vrouwen die een zware me dische ingreep hebben doorstaan, omdat hun geest in het ver keerde lichaam werd geboren. De juridische erkenning van transseksualiteit kan het einde betekenen van allerlei irrita ties en vernederingen en maakt van de transseksueel een vol waardig mens. Verkiezingen in Marokko AMSTERDAM - Nadat een langdurige medische behande ling van hem een haar had ge maakt, wilde Penny Henshaw ook voortaan met mevrouw wor den aangesproken. Zo vroeg ze de Amro-bank om de afschrijvin gen van haar rekening in het ver volg niet meer naar de heer P. Henshaw te sturen, maar naar mevrouw P. Henshaw. Dat kon niet. door Weert Sctienk De bank wilde van Penny een uittreksel uit het geboorteregis ter als bewijs dat zij vrouw is. Maar daarin staat nog steeds dat zij tot het mannelijke geslacht behoort. Het werd een hooglo pende ruzie met als resultaat dat Penny nu door de Amro-bank zonder toevoeging van heer of mevrouw wordt aangeschreven. „Het was duidelijk pesterij van hogerhand", zegt Penny, „het ba- liepersoneel begreep wat er aan de hand was en sprak mij ge woon aan met mevrouw. Er kon ook geen foute indruk over mijn geslacht bestaan. Maar zelfs voor zo'n kleinigheid als de aan spreektitel moet je bewijzen hoe je lijf er uit ziet. De privacy is dan ernstig in het geding". Penny Henshaw, een vrouwe lijke transseksueel, is blij dat een grote meerderheid van de Twee de Kamer instemt met een wets wijziging die het mogelijk maakt om de geslachtsaanduiding in het geboorteregister te verande ren. Het betekent de juridische erkenning van transseksualiteit. Transseksuelen zijn mannen of vrouwen die in het verkeerde li chaam zitten. Ze hebben de on wrikbare overtuiging tot het an dere geslacht te behoren dan dat waarvan ze de uiterlijke kenmer ken vertonen. Medisch gezien kan er zeker voor vrouwelijke transseksuelen een heel bevredigende oplossing voor hun probleem worden ge vonden. Voor transseksuele mannen valt er eveneens een aanzienlijke verandering van het lichaam te bereiken. Alleen het scheppen van een penis is nog niet goed gelukt. Het aantal transseksuelen in Nederland wordt geschat op een kleine dui zend. Jaarlijks worden ongeveer 50 operaties uitgevoerd. Piemel Penny Henshaw, nu 34 jaar, De uitgeweken Rus Walter Penner, medewerker van 'Frie- densstimme' (een hulporganisa tie voor vervolgde christenen in de Sowjet-Unie), betreurt het zeer, dat de Amerikaanse evan gelist Billy Graham nu in Rus land op toernee is op uitnodiging van de erkende baptisten en de Russisch-orthodoxen. Penner sprak gisteren op een persconfe rentie in Den Haag ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de 'Verwantenraad', waarin fa milieleden van gevangen geno men baptisten zich verenigen. Volgens Penner dient het be zoek van Graham de waarheid niet. "Wij hebben niets tegen zijn plannen om in de Sowjet-Unie te evangeliseren, maar we hebben twijfel over zijn methoden. Waar onze broeders werken, in gevan genissen en onder jongeren en studenten, daar zal hij het niet kunnen". Penner, die negen jaar geleden de Sowjet-Unie verliet, nam het de evangelist kwalijk, dat deze zich alleen met de door de Russische overheid erkende kerken inlaat. "Bij zijn eerste be zoek twee jaar geleden keerde hij zich van onze broeders af'. De 'Verwantenraad' werd op gericht toen in het begin van de begon vanaf haar elfde al over een operatie na te denken, nadat ze had gelezen dat zo iets moge lijk was. „Ik wilde altijd al een meisje zijn. Je bent geen succes als jongen. Een man is trots op zijn lijf. Dat was ik niet. Als ik in de spiegel keek en ik zag mijn piemel, dacht ik: dat hoort niet bij mij. Het hing er maar". Dag en nacht was ze er mee be zig. Lange tijd had ze het idee ho moseksueel te zijn. Toen ze daar later met homo-vrienden over sprak bleek haar dat homo's he lemaal geen vrouw willen zijn. Ze hoopte dat haar gevoel haar eens zou verlaten. Dat gebeurde niet. In 1981 begon Penny aan de medische ingreep die het li chaam aan de geest moest aan passen. Na uitvoerige gesprek ken met een psycholoog en een psychiater werd haar transsek sualiteit erkend. Om de eerste veranderingen teweeg te bren gen, kreeg ze een hormoonbe handeling. Dat leidde onder meer tot borstvorming, een zachtere huid, vermindering van lichaamsbeharing en van het aantal erecties. Vooral met het laatste effect was Penny erg ge lukkig. Tegelijkertijd begon ze aan een langdurige serie van zeer pijnlij ke elektrische behandelingen om de baardgroei tegen te gaan. Een logopediste leerde haar de stem anders te gebruiken en een fysiotherapeut paste haar li chaamshouding aan. Ter afron ding volgde een plastische ope ratie, waarbij de penis en testi kels werden verwijderd. Daar voor in de plaats kwam een vagi na. Ze zal haar verdere leven hor monen moeten slikken. Seksleven In 1983 zag Penny eruit zoals ze altijd al vond dat ze eruit had horen te zien. Ze is trots op zich zelf en op de wijze waarop ze zich kleedt. Een vreemde zal haar nooit voor een verklede man aan zien. Bij het bedrijf waar ze als secretaresse werkt, twijfelt nie mand aan haar geslacht. Ze is ook in staat een bevredigend seksleven te leiden. „Je klopt met jezelf. Ik kan me haast niet meer voorstellen hoe ik er vroeger uitzag. Ik heh nu een veel beter zelfbeeld. En ik ben vooral gelukkig omdat mijn omgeving mij accepteert als Erg nadrukkelijk wil ze niet meer met haar neus op haar voormalige identiteit worden ge drukt. Daarom vertelt ze niet hoe haar jongensnaam was. Foto's van vroeger vervullen haar met walging. En hoewel ze secretaris is van de landelijke contactgoep travestie en transseksualiteit van de NVSH, stelt ze zich liever voor als secretaresse of als secre tariaatsvoerster. Er gaan dagen voorbij dat ze er niet bij stil hoeft te staan dat ze ooit van het mannelijk geslacht was. Alleen als er weer iets juri disch moet worden geregeld, waarbij een uittreksel van het ge boorteregister noodzakelijk is, onstaan er nog problemen. Privacy Voorbeelden heeft ze te over. Toen ze nog werkloos was, kreeg ze bij de sociale dienst, die ook met die uittreksels werkt, op een gegeven moment te maken met een ambtenaar die haar vaste contactpersoon verving. Hij zei tegen Penny: „Ik heb eens in je dossier gekeken, maar er staat nog dat je man bent. Kan je dat niet veranderen?". „Hij was een en al sympathie. Maar ik kom daar voor mijn geld en heb geen zin om uitleg te ge ven. Ik vind het ook een aantas ting van de privacy dat iedereen maar toegang tot die geboortere gisters heeft en meteen weet van je verleden". Ze denkt dat de belasting dienst daarom consequent wei gert de aanhef van de post te ver anderen. „Op ieder belastingfor mulier staat de vraag om fouten in de personalia te veranderen. Ik doe dat steeds, maar het wordt niet veranderd. Ze menen zeker te weten dat ze het bij het rechte eind hebben". Het lijken misschien pietluttig heden, maar voor transseksuelen betekent die onwillige bureau cratie keer op keer een vernede ring. En het wordt nog pijnlijker als transseksuelen met de poütie in aanraking komen. Penny: „Omdat in het register staat 'ge slacht: man', hoeft bij het fouille ren geen vrouwelijke agent aan wezig te zijn. Dat heeft in Frank rijk, Engeland en West-Duits- land al tot zware vernederingen en zelfs mishandeling geleid". Penny, nog steeds in het bezit van de Britse nationaliteit, kent in Engeland een tot gevangenis straf veroordeelde, vrouwelijke transseksueel. „Die vrouw heb ben ze geïsoleerd, omdat ze niet wisten wat ze met haar aan moes ten. Ze konden haar om formele redenen niet naar de vrouwenge vangenis brengen. En het zou fu nest voor de orde zijn geweest om haar in een mannengevange- nis te stoppen. Dat zou hebben geleid tot grote vrijpartijen". In Nederland kent ze die geval len niet. De wetswijziging zal ze naar alle waarschijnlijkheid ook voorkomen. Penny zal als Britse zelf ook van de nieuwe maatregel profiteren. De Tweede Kamer heeft besloten dat de wijziging ook zal gelden voor buitenlandse transseksuelen die al meer dan drie jaar in Nederland wonen. De termijn van drie jaar is ge kozen om 'medisch toerisme' te voorkomen. Nederland is na West-Duitsland, Zweden en Ita lië het vierde land in Europa dat straks verandering van het ge slacht in geboorteregisters mo gelijk maakt. Veel kritiek heeft de woord voerster van de NVSH niet op het wetsontwerp. Er waren eerst wel grote bezwaren omdat iedere transseksueel met een verzoek om wijziging van de geboorte-ac te voor een commissie van des kundigen zou moeten verschij nen. Taak van de commissie zou moeten zijn te onderzoeken of de aanvrager de onweerlegbare overtuiging had tot het andere geslacht te behoren en daar ook naar te kunnen leven. De Tweede Kamer heeft hier zelf al een stokje voor gestoken. De meerderheid vond dat ie mand die er een jarenlange hor moonbehandeling en een onom keerbare chirurgische ingreep voor over heeft gehad al heeft aangetoond dat het bittere ernst is en dat het niet gaat om bijvoor beeld ontduiking van de militai re dienstplicht. Alleen transsek suelen die net aan de behande ling zijn begonnen, zullen voor de commissie moeten verschij nen. Adoptie De enige aanmerking die Pen ny nu nog op het wetsontwerp heeft, is dat de geboorte-akte niet zal worden vernieuwd, maar dat er slechts een kanttekening wordt gemaakt. „Het gevaar is dat het zich dan alsnog tegen je kan keren. Het effect van de wij ziging is datje nu kunt trouwen, wat de mogelijkheid opent tot het adopteren van kinderen. Adoptiebureaus zijn heel streng. Als die in het volledige geboorte register kunnen zien dat er spra ke is van transseksualiteit, kan de adoptie afketsen". Penny hoopt dat de wetswijzi ging snel van kracht wordt. In elk geval nog vóór het Europese paspoort wordt ingevoerd. Op dit nieuwe document zal het ge slacht vermeld staan. En dan zou een strijd van meer dan tien jaar, die tot het wetsontwerp heeft ge leid, misschien toch nog een beetje voor niets zijn geweest. Kamerleden hebben gevraagd nog even te wachten met de in voering van het Europese Pas poort. Maar het is nog niet zeker of daar een meerderheid in het parlement vóór is. Penny vreest dat in dat geval bij de grensover gangen enorme vernederingen van transseksuelen staan te ge beuren. Zorgwekkend Vlaanderen. Het is toch te gek, dat verschillende Neder landse kerken in Vlaanderen ei gen groepjes stichten en kerkje gaan spelen zonder de krachten te bundelen. Om die reden heeft een groep Nederlands-gerefor meerden, christelijk-gerefor- meerden en (hervormde) gerefor- meerde-bonders elf kerkelijke organisaties gevraagd om voor het zendingswerk in Vlaanderen een 'evangelisatorisch samen werkingsverband' op te richten. De brief is gegaan naar onder an dere de hervormde synode, de Nederlands-Gereformeerde Ker ken, de Christelijke Gerefor meerde Kerken en het deputaat- schap voor evangelisatie van de Gereformeerde Gemeenten. Volgens de Rotterdamse her vormde predikant O. J. van der Ploeg zou dit samenwerkings verband zich moeten richten op een 'verkondiging van Gods Woord overeenkomstig de belij denis van de reformatorische Ruim zeven miljoen stemgerech tigde Marokkanen kunnen morgen voor het eerst sinds 1977 weer naar de stembus ter gelegenheid van al gemene verkiezingen. Het gezegde 'driemaal is scheepsrecht' gaat ook voor Marokko op, want twee eerde re aankondigingen werden door koning Hassan persoonlijk ver daagd: in juni vorig jaar oordeelde Hassan het belangrijker de natio nale krachten te bundelen voor het referendum over de Sahara, en in maart van dit jaar oordeelde de ko ning het moment weinig oppor tuun na de bloedige onlusten van januari. Maar voor wie de bonte westerse verkiezingskaravaan gewend is, is het Marokkaanse verkiezingsspek takel nogal van armetierige allure. De verkiezingsbijeenkomsten be perken zich tot een incidenteel op treden van de leiders van de twaalf partijen die aan de verkiezingen deelnemen, bij voorkeur nog in de stedelijke centra. Van enige verkie zingskoorts valt op straat niets te bespeuren. Behoudens een ver dwaald pamflet met foto van de lo kale kandidaat, wijst er uiterlijk niets op dat de verkiezingen voor de deur staan. Voor enige kleurrij ke entourage zorgen de stembiljet ten, waarop iedere partij door een kleur vertegenwoordigd is, van ro ze voor de nationalistisch-conser- vatieve Istiqlal tot geel voor de PPS, de Marokkaanse communis tische partij. Alles duidt erop dat de Marokka nen niet warmlopen voor deze ver kiezingen. Het geringe animo is tot op zekere hoogte niet zo verwon derlijk, omdat de politieke partijen bewezen hebben zowel in het par lement als in de regering weinig in vloed te hebben, vooral wat betreft het oplossen van de economische crisis. Bovendien dreigt opnieuw het spook van massale fraude, een Marokkaans verkiezingseuvel, waardoor ook voorgaande algeme ne en lokale verkiezingen sterk aan democratisch belang inboetten. Gerommeld Ook bij voorgaande algemene verkiezingen waren er bewijzen te over, dat er op grote schaal met de verkiezingsresultaten gerommeld was. De RNI, de Nationale Verza meling van Onafhankelijken, on der leiding van ex-premier Osman, behaalde toen, zonder te beschik ken over een redelijke partijstruc tuur, maar liefst 141 van de 264 ze tels. Historische partijen als de na tionalistische Istiqlal of de socialis tische USFP, die beide wel over een uitgebreide aanhang en partij organisatie beschikken, kwamen er met respectievelijk 49 en 16 ze tels onbegrijpelijk bekaaid af. Het gesjoemel met stembiljetten was voor de socialistische leider Abderrahim Buabid dan ook aan leiding om verontwaardigd zijn ontslag als minister in te dienen. Bij de lokale verkiezingen van zo mer vorig jaar zorgde een andere totaal onbekende partij, de Consti- kerken'. De kerkelijke verdeeld heid zoals die in Nederland be staat dreigt naar Vlaanderen te worden overgeplant. Van der Ploeg noemde dat een 'zorgwek kend verschijnsel'. Winterprogramma. De Ver: eniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden-Oegstgeest wijdt dit seizoen een themakring aan het boeddhisme. "Het is een goed vrijzinnige traditie, het christelijk denken te plaatsen naast andere wijzen van gelo ven", zegt het deze week ver schenen winterprogramma. Een tibetoloog uit Rotterdam en een theologisch studente uit Amster dam (de laatste studeerde boedd histische filosofie) zullen infor matie daarover geven. Andere kringen gaan over wat mensen in deze tijd bezighoudt, over een drietal psalmen en over theologische onderwerpen. De vrouwengroep biedt 'onderling contact en gezelligheid'. Ook is er een 'vrouwengespreksgroep'. tutionele Unie, twee maanden eer der opgericht door de toenmalige premier Maati Buabid, en evenals de RNI een politieke constructie, gedirigeerd vanuit het koninklijke paleis, voor een 'opmerkelijke ver rassing'. Amper vijf maanden na de stichting wist hij uit te groeien tot de invloedrijkste partij op lo kaal niveau. Ook dit keer zijn er legio sympto men en aanwijzingen, dat het er bij de komende verkiezingen niet eer lijker aan toe zal gaan dan in het verleden. De Istiqlal geeft dage lijks een overzicht in de partijkrant 'Opinion' over voorvallen in vooral de provincie, waarbij lokale autori teiten, tot de Kaid (de persoon be last met de veiligheid in een be paalde streek) aan toe, de platte landsbevolking intimideren om 'oranje', de Constitutionele Unie te stemmen. De communistische PPS heeft via de partijkrant Al Bayane de oproep gelanceerd om alle bewijzen van stemrecht af te halen, opdat „deze niet zoals bij voorgaande gelegenheden mis bruikt kunnen worden". Bij sommige partijen, met name binnen de sociaal-democratische USFP, is opnieuw een interne dis cussie ontbrand of het onder deze omstandigheden nog wel zinvol is aan dergelijke verkiezingen deel te nemen. Het is een zaak die al lan ger speelt. Bij de lokale verkiezin gen van vorig jaar dreigde de USFP er zelfs door uiteen te vallen. De radicale meerderheidsfractie van advocaat Ben Ammar pleit voor een verkiezingsboycot en ma nifesteerde zich luidkeels voor het partijlokaal in Rabat, uit protest dat de „partij zich door de koning liet misbruiken". De gematigde partijleiding belde de politie, die de dissidenten en masse arresteer de. De leiders werden pas vorige maand in vrijheid gesteld. Dilemma Partijleider Abderrahim Buabid blijft echter ondanks alle interne oppositie, politieke teleurstellin gen en tegenstellingen collaboratie met de koning verdedigen. Zelfs het feit dat Buabid twee jaar gele den tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld (nadat hij in een brief aan de koning kritiek had ge leverd op diens belofte tijdens de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Nairo bi, een referendum in de voormali ge Spaanse Sahara te houden) weerhield de socialistische leider De open Hofwijck-kring voor mensen met verschillende ach tergronden is bedoeld om 'in een gezellige sfeer met elkaar te praten over zaken die het geloof raken'. Wie het programma wil hebben, kan contact opnemen met mevrouw W. J. Ruijgrok-van der Pol, Uhlenbeckkade 17 Lei den, telefoon 131680. Vrouwen. De kleine episco paalse (anglicaanse) kerk van Brazilië - 65.000 leden, 203 ge meenten - heeft gekozen voor wijding van de vrouw tot pries ter. Alle bisschoppen waren voor. Brazilië is daarmee het eer ste Latijnsamerikaanse land ge worden met vrouwelijke pries ters. Aan het seminarie van 'Con servatieve Joden' in Manhattan (New York) kunnen nu ook vrou- jwen de rabbijnenopleiding vol gen. Deze herfst beginnen 19 vrouwen (10 gehuwden) en 21 mannen daarmee. Gezien de ACHTERGROND door Gerrit Jan Hoek er niet van om in november 1983, zij het onder fikse aandrang van het koninklijke paleis, toe te tre den tot een voorlopig kabinet als minister zonder portefeuille, sa men met nog vijf andere partijlei ders. Het dilemma waar Buabid en de andere partijleiders zich voor ge plaatst zien, is samenwerking met de koning, ook al gaat de invloed vaak niet verder dan een vage mo-' gelijkheid om te proberen de anti democratische clan rond Hassan te neutraliseren, of de illegaliteit. Dat is de prijs van de smalle marge van de 'Hassaniaanse democratie', waarvan de grondslagen dagelijks door de ideoloog van het regime, Ahmed Alaoui, in de kolommen van Le Matin du Sahara gepredikt worden. In die democratie op zijn Marokkaans, geënt op de Marok kaanse situatie, is slechts een be perkte rol voor de politieke partij en ingeruimd, die alleen bestaan en kunnen functioneren bij de gra tie van Hassan. Volgens de grondwet van 1972, door de koning persoonlijk opge steld en daarna bekrachtigd door een referendum, heerst en regeert de koning, die wikt en beschikt, terwijl hij bovendien grondwette lijk onschendbaar en boven alle kritiek verheven is. Voor de poli tieke partij is niet meer weggelegd dan de derderangs rol van demo cratische facade en als buffer voor de protesten van het volk tegen de nog steeds verslechterende econo mische situatie. vooropleiding van sommigen kunnen al in 1985 de eerste vrou welijke rabbijnen in functie tre den. Niet iedereen is hiermee geluk kig, gaf rabbijn-voorlichter Stan ley Schachter grif toe, maar, zei hij, ontwikkelingen in de samen leving hebben hun invloed ook in het conservatieve jodendom niet gemist. Bovendien is de helft van het jodendom vrouwe lijk. "We kunnen er gewoonweg niet aan denken, dat zij geen aan deel zouden hebben in de heel- making en hernieuwing van de joodse samenleving". jaren 60 groepen baptisten zich afscheidden van de officiële unie van baptisten, omdat die te veel concessies aan dq overheid zou doen. De niet-erkende baptisten gemeenten tellen zo'n 100.000 le den. Naar schatting zitten 200 baptisten gevangen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Wageningen G. C. Kunz Dor drecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Nijkerk H. van Veen Woudenberg; aangenomen naar Den Helder (vlootpredikant) A. Otten Alteveer. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Harlingen S. Braaksma Den Bosch. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Zeist M. Vlietstra Bunschoten. Intrede. Op zondag 7 oktober (om 10 uur in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan) zal de her vormde dominee J. Nauta zijn gereformeerde collega" H. E. i Schouten tot predikant van Lei den bevestigen. Dat gebeurt in een gemeenschappelijke dienst van de hervormde en gerefor meerde wijkgemeenten. Nu de Zuiderkerk is gesloten, houden beide kerken elke zon dagmorgen in de Vredeskerk sa men één dienst, waarin beurte lings een hervormd of een gere formeerd predikant voorgaat. Ds. Schouten gaat in Leiden ook werken onder studerenden uit de Derde Wereld. Heropening. Morgen wordt het vrijgemaakt-gereformeerde kerkgebouw aan de Herengracht in Leiden na een volledige uit- en inwendige restauratie officieel weer in gebruik genomen. Zon dag komt deze gemeente daar weer bijeen. De diensten in de aula aan de Apollolaan waren af gelopen zondag voor het laatst. Voor de restauratie van deze kerk die wordt beschouwd als een gaaf voorbeeld van een 'doleantiekerk' uit de vorige eeuw - stelde de overheid subsi dies beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17