5^T 'PSV kan knokken Twente als 'topploeg' Verrassingen in WK-voorronden Tovermiddel? Winst IJsland en Ierland Scoren in profvoetbal Toverbal Carbo Ophof drie EC-duels buitenspel Feyenoord prijst zichzelf nu al uit de markt Noordwijk-Veendam in bekertoernooi Liverpool is niet welkom Supporters: Samen uit: samen thuis' DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 LEIDEN - Het internationale voet bal is gisteravond in alle hevigheid losgebarsten. IJsland won verras send de eerste kwalificatiewed strijd voor het wereldkampioen schap 1986 (Mexico) met 1-0 van Wales. Opmerkelijk was ook de 1-0 winst van Ierland op de Sowjet Unie. Zwitserland versloeg in Oslo in dezelfde groep Noorwegen met 0-1. Ook Zweden moest op eigen veld het onderspit delven: 0-1 te gen Portugal. Noord-Ierland her stelde zich van de onlangs tegen Finland geleden nederlaag door met 3-2 van Roemenië te winnen. In de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-cup won Partizan Belgrado op Malta met 2-0 van Ra bat Ajax. WK-kwalifïcatie De voor Eintracht Braunschweig uitkomende Magnus Bergs beslis te in Reykjavik de eerste wedstrijd van de kwalificatiegroep 7 in het voordeel van IJsland. Bergs scoor de zes minuten na rust. Er waren 15.000 toeschouwers. In groep 6 leidde Jan Keizer het duel tussen Ierland en de Sowjet- Unie. In Dublin scoorde Mike Walsh na zestig minuten het enige doelpunt voor 28.000 toeschou wers. In dezelfde groep won Zwit serland met dezelfde cijfers voor 14.413 toeschouwers in Oslo van Noorwegen. Het doelpunt viel reeds na drie minuten uit een straf schop die werd benut door Andy Egli. Het Zweedse elftal, met Glenn Hysèn van PSV in de gelederen, verloor zijn tweede wedstrijd in de voorronden. Portugal was in Stockholm met 1-0 de beste. Go mez, vorig seizoen de topschutter van Europa, bewees met de treffer weer eens zijn waarde. Noord-Ierland won, gesteund door 18.000 toeschouwers, in Bel fast met 3-2 van Roemenië door doelpunten van Andone (eigen doel), Whiteside en ÓNeill. Voor Roemenië scoorden Hagi en Geol- gau. V riendschappelij k Hoewel hij bij binnenkomst in het met 45.000 toeschouwers ge vulde Rheinstadion hartstochtelijk werd toegejuicht werd het debuut van Franz Beckenbauer als coach van het Duitse elftal grondig be dorven door Argentinië. Pas twaalf minuten voor tijd kon Jakobs de spreekwoordelijke eer voor 'die Manschaft' redden. Het vernieuwde Argentinië was werkelijk een klasse beter dan West-Duitsland. Zonder Maradona hadden de Argentijnen weinig moeite om met technisch en speels voetbal hun tegenstanders te bla meren. Jose Daniel Ponce (2x) en debutant Falkenmayer (eigen doel) waren verantwoordelijk voor de doelpunten. De Engelse overwinning op de DDR v/as net zo mager als het toe schouwersaantal in het Wembley- stadion. Nauwelijks 24.000 toe schouwers (een dieptepunt) be volkten de tribunes en zagen pas zeven minuten voor tijd Brian Robson van Manchester United het enige doelpunt scoren. In eigen land won een ander Oostduits selectie-elftal met 1-0 van Griekenland. Schotland, weer met Souness en Dalglish in het elftal, verpletterde in Glasgow met 6-1 Joegoslavië. De doelpuntenmakers waren Cooper, Souness, Dalglish, Sturrock, John ston en Nicholas. De Joegoslaven hadden door Vokri de leiding ge- EREDIVISIE PEC ZwoIle-FC Groningen 1-4 (1-1) 8. Bosman 0-1 ,31. Booy 1-1, 56. Van Moorst (eigen doelpunt) 1-2, 67. McDonald 1-3, 76. Koeman 1-4. 7500 toeschouwers, scheidsrechter De Munnik. MW - FC Den Bosch 0-3 (0-2). 4. Schouwenaar 0-1, 31. Van der Waart 0-2, 89. Kaiser 0-3. Scheidsrechter: Bannet. Toeschouwers: 3500. Gele kaart: Van der Luer en Nanninga (MW) en Adriaanse (Den Bosch). Sparta Fortuna Sittard 3-2 (0-0); 56. Van den Berg 1-0, 59. Hoyer 1-1, 60. Schmidt 2-1, 68. Olde Riekerink 3-1, 75. Koevermans 3-2. Scheidsrechter: Van der Laar: toeschouwers: 2500. Gele kaart: Boessen (Fortuna Sit tard). FC Twente-Go Ahead Eagles 4-1 (1- 0), 45. Carbo 1-0, 47. Sanchez Torres 2-0, 79. Sörensen 3-0, 87. Brouwer 3-1, 90. Carbo 4-1. Scheidsrechter: Geurds, toeschouwers: 9.200. Haarlem - FC Utrecht 1-1 (0-0). 57. Beukers 0-1,90. Balm (strafschop) 1-1. Scheidsrechter: Hobé. Toeschou wers: 3500. Gele kaart: Verrips (Utrecht). Excelsior - AZ'67 3-2 (1-0). 21. Schin kels 1-0, 46. Van Goozen 2-0, 57. Ja- link 3-0, 72. Van der Poppe 3-1, 79. Loggie 3-2 (strafschop). Scheidsrech ter: Van der Niet, toeschouwers: 2000. Gele kaarten: Van der Padt en Snoei (Excelsior). PSV - Feyenoord 5-1 (1-1). 1 Lokhoff 5-1. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 26.000 (uitverkocht). FC Volendam - Roda JC 2-1 (1-0). 2. Blanker 1-0, 83 Degens 1-1, 90. Mole naar 2-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Cal- derwood (Roda JC). Mark Verkuil van FC Utrecht is Haarlem-aanvaller Böckling te snel af. DEN HAAG (ANP) - Ajax, dat gis teren door de onbespeelbaarheid van het veld van NAC niet behoef de aan te treden, heeft voorlopig in FC Twente de meest serieuze con current voor de toppositie in de eredivisie. De oostelijke eredivisie debutant, die zondag een wedstrijd achter was geraakt door het niet doorgaan van de ontmoeting tegen Den Bosch, handhaafde de hon derd-procentsscore door een over winning met 4-1 op Go Ahead Eagles. Het overwicht van FC Twente ten opzichte van Go Ahead was zo groot, dat er in Enschede sprake was van éénrichtingsvoetbal, dat in de marge van drie treffers zeker niet te rijk is uitgedrukt. Twente wachtte te lang met scoren, pas in de blessuretijd van de eerste helft hielp Carbo zichzelf en zijn ploeg over de drempel. Sanchez Torres volgde onmiddellijk na de hervat ting en in de laatste tien minuten kwam het vuur nog even terug. Door een treffer van Sörensen, een blunder van Snelders, die Go Ahead via Brouwer aan een doel- Denemarken tenslotte won voor 16.000 toeschouwers met 3-1 van Oostenrijk dat in dezelfde voorron de-groep voor het WK uitkomt als Nederland. Denemarken, dat on der andere Sören Lerby (verrekte kniebanden) moest missen, won door doelpunten van Laudrup, Christensen en Eigenbrod. Gisin- ger scoorde tegen. ZURICH (SI) - Ajax zal het in zijn eerste wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker tegen Red Boys Differdangen moeten doen zon der Edo Ophof. Als de Amsterdammers de volgende ronde bereiken zal Ophof ook in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde niet mogen spelen. De Amster dammer is een van de 34 spelers, die door de UEFA gestraft zijn naar aanleiding van hun gedrag in de drie Europese bekertoernooien van het afgelopen seizoen. Ophof behoort tot de voetballers, die drie wedstrijden schorsing moeten uitzitten. Op de lijst van de UEFA staat ook Huub Stevens van PSV. De Brabander mist echter alleen het eerste duel van PSV voor het toernooi om de UEFA-beker, komende woensdag in Frankfurt aan de Oder tegen het Oostduitse Vorwarts Frankfurt. Panathinaikos, de tegenstander van Feyenoord in de eerste ronde van het toernooi voor de landskam pioenen, mist woensdag in Rotterdam Nikolas Karou- lias, die een wedstrijd is geschorst. In het toernooi voor de landskampioenen zijn dertien spelers ge schorst. EINDHOVEN (GPD) Hallvar Thoresen, de Noorse aanvoerder van PSV, hoeft er geen spijt van te hebben dat hij de interlandwedstrijd van zijn land heeft laten schieten. Thoresen achtte de midweekse Ne derlandse ere-divisietopper PSV- Feyenoord beduidend belangrijker dan de WK-kwalificatiewedstrijd van Noorwegen tegen Zwitserland. "Omdat we nu een elftal hebben om Nederlands kampioen te wor den. Aangezien we toch al niet konden beschikken over Hysen, heb ik voor de Noorse eer bedankt, want thuis tegen Feyenoord mag je natuurlijk geen steek laten vallen als je de titel wilt pakken". Thoresen had een goede keus ge maakt. Terwijl Noorwegen met 1-0 verloor, onderstreept^ zijn club met een 5-1 zege dat het nu echt de grote favoriet is in de nationale competitie. "Dat is zo'n fraaie op steker, dat ik werkelijk geloof dat we nu eindelijk eens op de goede weg zijn", aldus Thoresen. Uiteraard viel trainer Jan Reker hem bij. "De start was dan mis schien niet erg hoopvol", zo blikte hij terug, "maar voor mijn gevoel kon dit keer met de traditie wor den afgerekend dat Feyenoord in Eindhoven niet verliest. Tegen Groningen en Utrecht kwam het er nog niet helemaal uit, maar nu heb ik toch de bevestiging gekregen dat we steeds beter en soepeler gaan draaien". Als geen ander had Thijs Li- bregts moeten weten welk concept PSV bij voorkeur hanteert. De oe- 'fenmeester van Feyenoord heeft het zelf min of meer vijf jaar gele den bij de Eindhovenaren geintro- duceerd: agressief starten, snel scoren en daarna de organisatie zo regelen dat een tegenstander uit het 16-metergebied wordt gehou den. Meester De van leerling tot meester ge promoveerde Jan Reker werkt nog altijd met die formule, zodat de Rotterdamse voetballers tevoren exact wisten wat hen in Eindhoven te wachten zou staan. Toch konden ze niet voorkomen dat Ton Lok hoff - enkele uren tevoren vader geworden van een dochter al na precies één minuut en vier secon den spelen de bal na een solo vanaf het middenveld achter Hiele prik te. PSV verzuimde evenwel na die vroege openingstreffer de door Li- bregts eertijds gedicteerde organi satie uit te voeren. Thoresen en Brylle konden voorin vrij gemak kelijk door de Rotterdamse defen sie geisoleerd worden, terwijl achterin dirigent Glenn Hysen werd gemist, waardoor Brandts en Stevens het organiseren van de verdediging (een taak die hen nog nooit erg goed is afgegaan) op zich moesten i Foutje Dat lukte niet al te best en dat was er de oorzaak van dat PSV hal verwege de eerste speelhelft het initiatief aan de tegenstander moest laten. Zeven minuten voor de rust leidde dat tot de gelijkma ker van Ron Carli, basisinvaller voor Petursson, die interland-ver plichtingen in IJsland had. Overi gens kwam de 1-1 tot stand met medewerking van Hans van Breu- kelen, die zijn enige foutje maakte na een reeks superieure reddingen. Het was meteen een van de laat- HAARLEM - De zaterdageersteklassers Noordwijk en Rijnsburgse Boys hebben voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker niet ongustig geloot. Noordwijk treft op eigen veld een oude bekende in eer ste divisieclub Veendam, van welke ploeg in het bekertoernooi al eens werd verloren en Rijnsburgse Boys ontmoet Valleivogels als tegenstan der op sportpark Middelmors. Feyenoord gaat in de eerste ronde, waarin de amateurverenigingen het voordeel van een thuiswedstrijd hebben in de confrontatie met prof clubs, op bezoek bij Drachten. Ajax speelt in Veenendaal tegen DOVO en PSV moet voetballen bij Elinkwijk. De eerste ronde wordt afgewerkt in het weekeinde van 20 en 21 okto ber. Wanneer de eerste confrontatie geen beslissing zal brengen, wordt de wedstrijd overgespeeld op woensdag 31 oktober. De loting had het volgende resultaat: NSW-NEC, FC Den Haag-SW, FC Twentc-DS'79, Geldrop-Sparta, NAC-AZ'67, MW- Telstar, Eindhoven-Fortuna S, Vitesse-Roda JC, IJsselmeervogels-FC VW, Rijnsburgse Boys-Valleivogels, Helmond Sport-Heracles, Noordwijk-Veendam, Go Ahead Eagles-RKC, Heerjansdam-FC Groningen, LONGA-FC Utrecht, AFC-Wage- mngen, Caesar-Zwolsche Boys, DETO-Venlo, Spakenburg-Cambuur, Pax-Haarlem, AFC'34-RBC. De Graafschap-Willem II, F.Unkwijk-PSV, Gilze-Heerenveen, Kozak ken Boys-Den Bosch, Nieuw Lekkerland-PEC/Zwolle, RCH-Steenwijk, Drachten- Feyenoord, Sliedrecht-Excelsior, DOVO-Ajax, ROHDA Raalte-Volendam, De Tref- fers-ACV. ste wapenfeiten van de Rotterdam mers, die ook na rust op een blik- semoffensief werden getracteerd. Na één minuut werd het 2-1 door Valke, die via Nielsen de bal achter Hiele deponeerde en zes minuten later stond zelfs al 3—1 op het sco rebord, toen Frans van Rooy een één-twee tussen Valke en Brylle doeltreffend afwerkte. Verschil Jan Reker: Pas na 2-1 begon het eigenlijk op rolletjes te lopen. Na die voorsprong in de eerste helft gaven we Feyenoord toch weer de kans in de wedstrijd te ko men. We hebben nu eindelijk eens een keer gedemonstreerd dat we terug kunnen knokken. Dat is het verschil met voorgaande jaren". Dat terugknokken gebeurde ove rigens pas in de tweede helft, nadat Reker voor de zoveelste keer in de kleedkamer een pep-talk had moe ten houden. Feyenoord werd in de tweede rondgang volkomen zoek- gespeeld en kreeg uiteindelijk nog twee doelpunten (67e minuut door Thoresen en 83e minuut door Bryl le) te incasseren, waarmee een wel erg grote einduitslag voor een ere divisietopper op het scorebord kwam te staan. De klap kwam hard aan. "Zo'n nederlaag is natuurlijk altijd moei lijk te verteren", verzuchtte de te- ADVERTENTIE Nee, maar wel een héél bijzondere shampoo. Folay kalmeert bij regelmatig gebruik de hoofdhuid, J daardoor wordt vet haar en roos 1 WttP bestreden. Voor gezond en I JHL glanzend haar: 1/ folay Folay teershampoo met de I ■■Éi frisse dennenaalden geur. I te verkrijgen bij uw drogist en/of parfumeriezaak leurgestelde trainer Thijs Libregts. "Het blijft met Feyenoord voorlo pig nog vechten tegen de bierkaai. Bij Roda krijg je al snel een tegen doelpunt en moet je knokken te gen een achterstand. Vanavond ge beurde dat zelfs twee keer. In de rust zeg je nog het spel van de laat ste twintig minuten uit de eerste helft door te zetten, maar voor je weer in de dug out zit liggen de nummers twee en drie al achter Hiele, door twee domme fouten" Op zo'n moment ben je in feite geslagen, stelde Libregts. Feye noord speelde zonder geloof in ei gen kunnen de resterende speeltijd uit. "De deur werd wagenwijd op gezet en PSV kon in feite zonder noemenswaardige inspanning steeds verder weglopen". Discipline Libregts zal dan ook snel maatre gelen moeten treffen wil zijn ploeg zich niet in een erg vroeg stadium uit de markt prijzen. Zeven doel punten tegen in drie wedstrijden is toch iets om serieuze consequen ties aan te verbinden. Libregts: "Ik realiseer me dat terdege, maar zou op dit moment niet weten wat te ondernemen. Na het wegvallen van Cruijff mist Feyenoord nu ten ene male een speler die het team bij elkaar kan houden, kan organi seren. Bovendien, en dat komt er dan nog eens bij, is er bij Feye noord geen discipline. Veel te veel ballen worden nog bij de tegenspe ler ingeleverd, zodat die naar belie ven de beste momenten kan uitkie zen om te scoren". Typerend, beeld uit PSV-Feye- noord; terwijl Ruud Gullit niet meer weet wat te doen, jagen Val ke, Stevens en V. d. Kerhof gecon centreerd op de bal. (foto anp> punt hielp en een goal van Willy Carbo. Een toverbal met de hak, die 9200 toeschouwers, alle tv-kij- kers via de NOS, maar vooral vete raan Jan Jongbloed verblufte. Utrecht was in Haarlem duide lijk slagvaardiger dan de thuis ploeg, die opnieuw in doelman Metgod zijn beste man had. De oud-international werd alleen ge passeerd door Beukers en dat leek voldoende omdat Haarlem aanval lend ongevaarlijk was. Utrecht heeft daar zelf in de laatste minuut van de wedstrijd een einde aan ge maakt. Liesdek werd in het straf schopgebied neergevlijd en van elf meter liet Balm de kans op de ge lijkmaker niet liggen. Volendam topploeg Het lijkt onwaarschijnlijk, maar de stand liegt niet echt. Leo Beenhakker en Bobby Haarms hebben de motor van de Heen-en-Weer op vooruit gekregen en daarvoor was RODA JC bang. Daarom verdedigden de Limburgers ondanks de snel opge lopen achterstand (Blanker). Vo lendam kwam daardoor, en ook door eigen tekortkomingen niet verder dan die magere voorsprong, die zeven minuten voor tijd uitge- poetst werd door Degens die een moment van twijfel van doelman Klouwer afstrafte. RODA kwam toch niet weg met het gelijke spel. Daarvoor zorgde Keje Molenaar, die in de laatste minuut de bal uit een vrije trap hard en laag door de muur schoot. PEC Zwolle is al vroeg in het be gin van de competitie diep in de problemen geraakt. De Zwolse club is naarstig op zoek naar ver sterking, en hoe gewenst die is, bleek wel tegen FC Groningen, dat zich niet bijster behoefde in te spannen om met 4-1 te winnen. Hadden de Groningers bij het tem povoetbal meer rustpauzes inge last voor de afronding, dan was PEC, zonder de geblesseerde doel man Schrijvers, er nog minder ge nadig afgekomen. MW stelde de supporters in Maastricht ook ernstig teleur door op eigen veld met 0-3 te verliezen van FC Den Bosch, dat vóór gister avond nog geen doelpunt had ge maakt. De terugkeer van trainer Bert Ja cobs en aanvaller Wout Holverda op Spangen, nu in dienst van For tuna Sittard, werd geen gedenk waardige. Een week voor het eer ste optreden op Europees niveau leverde het duel tegen Sparta de Sittardse ploeg niet het zo drin gend gewenst punt op. Sparta won met 3-2 na een doelpuntloze eerste helft. De vijf treffers werden in een tijdsbestek van twintig minuten geproduceerd. Het wanhoopsof fensief van Fortuna Sittard duurde vervolgens nog een kwartier, maar resultaat bleef uit. Dat AZ'67 ook met Kees Kist een moeilijk seizoen tegemoet gaat, werd tegen Excelsior, zonder echte centrumspits ook al geen hoogvlie ger, weer duidelijk. Kist ontbrak weliswaar op Woudenstein wegens zakelijke verplichtingen in Mul house, maar het gebrek aan inzet bij zijn Alkmaarse ploeggenoten is een teken aan de wand. Excelsior won dan ook: 3-2. LONDEN (DPA) - Liverpool zal geen duel om de Super-Cup tegen Juventus in Monte Carlo kunnen spelen. De autoriteiten in het vor stendom weigeren Liverpool uit vrees voor geweldadigheden van supporters te ontvangen. De voet balwedstrijd had het nieuwe sta dion van AS Monaco (capaciteit: 20.000 toeschouwers) moeten in wijden. Juventus heeft voorgesteld beide wedstrijden in Turijn af te werken maar dat schikt de Engel sen niet. ZWOLLE - De zeshonderd Gronin- gen-supporters die met de trein naar de uitwedstrijd tegen PEC Zwolle waren gereisd, wilden de Overijsselse hoofdstad niet eerder verlaten dan nadat twee gearres teerde Groningers waren vrijgela ten. Om dit doel te bereiken trok ken ze kort nadat de trein was ver trokken uit Zwolle aan de nood rem. De trein liep hierdoor een ver traging op van een half uur. Het politie-onderzoek tegen de twee arrestanten, 17 en 42 jaar oud, was inmiddels beëindigd waardoor het tweetal alsnog met de trein mee naar Groningen kon reizen. Volgens een woordvoerder van de Zwolse politie is hun vrijlating niet bespoedigd door het 'trein-inci- dent'. De Eindhovense politie heeft gis teren voor, tijdens en na PSV - Feyenoord in totaal 59 personen aangehouden. Na de wedstrijd werd een inwoner van Valkens- waard aangehouden die zich met een Molotovcocktail langs de spoorbaan ophield. De politie heeft een twintigtal slag- en steekwa pens in beslag genomen waaron der enkele paraplu's met ver scherpte punten. In Breda kwam het op het Sta tionsplein tot schermutselingen tussen supporters van Ajax, NAC en Feyenoord, die in Breda uitstap ten om wat 'vertier' te zoeken. Er werden twee Feyenoord- en twee NAC-supporters aangehouden. De supporters van Ajax waren na de afgelasting van het duel met NAC 'teleurgesteld' in Breda blijven hangen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13