Van Doorne levert 'bak' jaar te laat Volleer Stevin: stap terug in buitenland TH-student: steeds vaker eigen bedrijf Minister vraagt zekerheid voor lid ondernemingsraad Melkboeren en kruideniers onder één dak Produktie hapert: forse ingreep Bouwrecord: in 12 weken 28 woningen Betaling in olie door Saoedies drukt prijzen 'Fries' bier gebrouwen in Oirschot Eén op de acht werklozen werkt met behoud uitkering Vissers gaan voort met Amerikaans experiment DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 OOSTERHOUT (ANP) - Een ingrijpende reorganisatie moet het Tilburgse bedrijf Van Doorne's Transmissie (VDT) op weg helpen bij de produktie van de door dit bedrijf uitgevonden automatische versnellingsbak. De afnemers, General Motors, Fuji, Fiat en Ford, hebben zich op basis van het plan bereid verklaard met een uitstel van levering gedurende één jaar. De aandelenmeerderheid van Van Doorne is in handen van de Neder landse staat en het Zweedse Volvo, dat zelf nog geen bestelling voor de als uniek omschreven opvolger van het 'pientere pookje' heeft ge daan. Het ondernemingsplan zou in opdracht van deze twee aandeel houders zijn opgesteld door bu reau Berenschot, nadat enkele maanden geleden bekend werd, dat de omschakeling van ontwik- kelings- naar produktiebedrijf bij Van Doorne op meer problemen stuitte dan aanvankelijk was ge dacht. De voorgenomen reorganisatie heeft in meer of mindere mate ge volgen heeft voor 86 van de huidi ge 148 werknemers. Voor zeven tien werknemers betekent het ge dwongen ontslag. Van zeventien anderen worden de tijdelijke con tracten niet verlengd. Voor 52 werknemers zou er verder geen werk meer zijn tot 1 juli 1985. Die laatste groep zou worden omge schoold, hetgeen functieverlaging zou kunnen inhouden, ofwel sala risverlaging met honderden gul dens per maand. Een en ander is naar buiten ge bracht door bestuurder T. Ver- deijsseldonk van de Industriebond FNV. De directie van VDT heeft beves tigd dat er per 1 oktober voor ruim vijftig man werktijdverkorting Consumptie wordt aangevraagd en voor zeven tien is volgens de directie ontslag overmijdelijk. Volgens de directie zijn de plannen in nauw overleg met vakbonden en ondernemings raad opgesteld. Een afvloeiïngs- plan is nu onderwerp van gesprek en het is niet uitgesloten dat de or ganisatiestructuur wordt gewij zigd, aldus de directie. Het door het organisatiebureau Berenschot opgestelde plan voor ziet in levering van grote series au tomatische transmissies per 1 juli 1985. De personeelssterkte zou op die datum 167 bedragen. Die wordt bereikt door bij het indirect perso neel 34 banen te laten verdwijnen en er in de produktie 51 te schep pen. Voor het autobedrijf Subaru (Fu ji) betekent dat, dat een al gereed zijnde produktielijn niet kan wor den benut. De Fiat Unomatic die dit najaar op de markt zou komen komt er niet. Wil het plan door gaan, dan moet nog overeenstem ming worden bereikt met de bon den en zal de overheid opnieuw geld in het bedrijf moeten stoppen. Momenteel heeft het rijk direct en indirect al 59 miljoen gulden be- De consumptieve bestedingen zijn in het tweede kwartaal van 1984 met ruim een half procent ge daald ten opzichte van het tweede kwartaal in '83. Vooral de bestedin gen aan voedings- en genotmidde len nam af (met 5 procent), maar ook de aankopen van duurzame goederen (een procent) daalden. Behalve van auto's nam in de afge lopen maanden de aankoop van kleding, huishoudelijke artikelen, schoeisel, (motor)rijwielen en opti sche artikelen af. De bestedingen aan elektrotechnische artikelen, vooral video-apparaten, nam toe. Wolters Samsom De uitgeversgroep Wolters Sam som heeft haar belangen in de Ver enigde Staten uitgebreid door overneming van het Institute for Management (IFM) in Connecticut. IFM is een uitgeverij van publika- ties op personeelsgebied en is ge richt op het bedrijfsleven. Ook ver zorgt IFM uitgaven op het gebied van veiligheid en gezondheid en van energie en milieu. De nieuwe aanwinst zal worden samenge voegd met Panel Publishers, een reeds bestaande dochteronderne ming van Wolters Samsom in de Verenigde Staten. Philips/AT&T Het telecommunicatiebedrijf AT enT-Philips, een gezamenlijke dochteronderneming van Philips en het Amerikaanse AT en T, werkt in Venezuela samen met het Franse CIT-Alcatel om aldaar een order in de wacht te slepen. De Ve nezolaanse regering wil het open bare telefoonnet moderniseren (di gitaliseren). Het Franse telecom municatiebedrijf is in Venezuela sterk vertegenwoordigd. Van een offerte is echter nog geen sprake, aldus een woordvoerder van AT en T-Philips. Hoogovens-dochter Hoogovens-dochter Staalcenter Roermond heeft van de Ameri kaanse wegenbouwmachinefa- briek Clark Equipment opdracht gekregen voor de levering van on geveer 2500 ton machineonderde len uit staalplaat. De order heeft een waarde van ruim 5 miljoen gul den. Staalcenter Roermond is ruim een jaar geleden met de bewerking van de Amerikaanse markt begon nen. Inmiddels hebben de ontwik kelingen, gesteund door de betere markt voor investeringsgoederen in geheel West-Europa en met na me in Nederland ertoe geleid, dat Staalcenter de laatste weken het aantal arbeidsplaatsen heeft uitge breid met 20 tot 250. Grafische bond De Grafische bond CNV zal bij de komende cao-onderhandelin gen waarschijnlijk streven naar reële loonsverhoging naast voort zetting van de arbeidstijdverkor ting (ATV) tot 36 uur in 1986. Dat staat in de discussienota arbeids voorwaarden van het bondsbe- stuur. De herbezetting bij de eerste ATV-ronde in de grafische indus trie is goed geweest, aldus de bond. In totaal leverde de operatie 1200 banen op, waarvan 630 banen an ders verloren zouden zijn gegaan: een banenwinst van 2,4 procent bij een arbeidstijdverkorting van 5 procent. ROTTERDAM (ANP) - Het aanne mingsconcern Volker Stevin ver wacht dat de winst over geheel 1984 rond f 16 miljoen zal uitko men. Vorig jaar bedroeg de winst f 13,7 miljoen. Volker Stevin tekent COEVORDEN (ANP) - De Hol landse Bouwcombinatie uit Hoogeveen heeft in Coevorden binnen een in Nederland nog niet eerder geëvenaarde korte bouwtijd van twaalf weken een serie van 28 woningen opgele verd, die volgens de traditione le methode steen voor steen ge metseld zijn. Het bouwbedrijf heeft dit zelf meegedeeld. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), de centrale organisatie van bouwondernemers, bevestigde gisteren dat een bouwtijd van drie maanden voor een stenen huis „super kort" is en nog niet eerder gehaald is. Volgens het AVBB is de ge middelde bouwtijd van een tra ditioneel stenen huis in 1984 negen maanden. Dit geldt voor series van honderd woningen en meer. Voor kleinere bouw- stromen gelden langere tijden. Het theoretische minimum be draagt weliswaar drie maan den, maar het AVBB wijst erop dat dit tot nu toe als puur theo retisch werd beschouwd. Eigenares van de huizen is de woningbouwvereniging Inter Pares in Schoonebeek. CAIRO (UPI) De partij olie van 34 miljoen vaten waarmee Saoedi- Arabië bij Boeing gekochte vlieg tuigen heeft betaald, heeft de prij zen op de wereldmarkt voor olie onder zware druk gezet. De olie is bij Shell terechtgekomen, die haar voor 26 dollar per vat heeft door verkocht. Dat is drie dollar onder de basisprijs van lichte olie uit de OPEC, de Organisatie van Olie Ex porterende Landen. Het Egyptische dagblad Al Akh- bar zegt dit te hebben vernomen van de Egyptische minister van olie, Abdel Hadi Kandil. Deze zei tijdens het weekeinde onder meer dat hij tegen verlaging van de Egyptische exportprijs van ruwe olie is omdat het inzakken van de oliemarkt Egypte schade zal be rokkenen. Een partij van 34 mil joen vaten die in één keer voor 26 dollar per vat op de markt wordt gebracht kan voor een forse prijs daling zorgen, zo meende hij. De minister deelde mee dat zijn Saoedische ambtgenoot, sjeik Ach- med Zaki Jamani, eind september naar Cairo komt om met de Egypti sche autoriteiten te praten over de mogelijkheden om een verdere da ling van de olieprijzen te voorko men. Egypte is geen lid van de OPEC maar voert wel een flinke hoeveelheid olie uit. Van de pro duktie van ongeveer 800.000 vaten per dag gaat ongeveer een derde de grens over. Egypte heeft de afgelopen zes maanden 28 dollar per vat voor zijn beste olie gevraagd. Het is niet be zweken voor de druk van zijn afne mers om de prijs te verlagen. Dat heeft in de OPEC-hoofdsteden veel waardering geoogst, zoals minister van olie Mana Said Al-Oteiba van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) onlangs bij zijn bezoek aan Cairo heeft laten uitkomen. Kandil verklaarde dat de OPEC overweegt haar maximumproduk- tie van officieel 17,5 miljoen vaten per dag met een miljoen vaten te verminderen. Hij zei te verwachten dat Jamani Egypte zal vragen zijn produktie te verkleinen of in elk geval niet te vergroten. De OPEC hoopt volgens de Egyptische mi nister op een vermindering van de produktie van niet aangesloten olie-exporterende landen. lang in VDT. Op 21 september spreken de aandeelhouders zich over het 'Master-plan' uit. Dan moet een investeringsbeslissing worden genomen die volgens Ver- dijsseldonk in enkele tientallen miljoenen guldens loopt. De op stelling van de Industriebond FNV ten opzichte van het plan, waar over de onderhandelingen met de directie vandaag beginnen, is vol gens Verdeijsseldonk afhankelijk van de reactie van de bedrijfslei ding op een aantal door de bond gestelde voorwaarden. Zo zal er een Sociaal Plan moeten komen, zullen de aandeelhouders op 21 september een positieve investe ringsbeslissing moeten nemen en zal het management moeten wor den gewijzigd. „Dat is een harde eis van de werknemers. Het mana gement heeft de afgelopen jaren compleet gefaald", aldus Verdijs- seldonk. Het is niet voor het eerst dat Be renschot het bedrijf adviseert om door middel van een Master-plan het bedrijf om te schakelen van ontwikkelings- naar produktiefa- briek. Eerder gebeurde dat ander halfjaar geleden. Toen legde de di rectie het advies naast zich neer. Cennelijk tevreden met de ervaringen in Amsterdam zich nu ook op de paardesport geworpen. Directeur Westerterp maakte gisteren bekend dat de Optiebeurs de 'Grote Prijs der Giganten', die op 16 oktober in Hilversum wordt verredenzal sponsoren. Voor de gelegenheid klom hij even op de sulky. (foto anp) bij de cijfers aan dat ervan uitge gaan is dat de besprekingen over het opheffen van betalingsmoei lijkheden in enige landen met na me Nigeria tot resultaten zullen lei den. Het aannemingsconcern heeft vorderingen op Nigeria (in mei werd door Volker Stevin gespro ken over f 300 miljoen) openstaan in ruil waarvoor Volker Stevin ver handelbare notes (kort lopende obligaties) in dollars zou krijgen. Wat anders dan verwacht zijn de besprekingen hierover nog niet ge heel afgerond, maar dat zal binnen enkele maanden gebeuren, aldus desgevraagd een woordvoerder. In het afgelopen eerste halljaar boekte Volker Stevin een omzet (op basis van produktie) van ruim f 0,9 miljard tegen f 1,1 miljard in de zelfde periode van 1983. Voor ge heel 1984 wordt een omzet ver wacht van f 1,9 miljard tegen f 2,3 miljard in 1983. Eind juni dit jaar bedroeg de orderportefeuille ruim f 1,4 miljard evenveel als een jaar eerder. Ondanks de moeilijke situatie op de binnenlandse markt slaagden de werkmaatschappijen hier erin om omzet en resultaten op niveau te houden. Op de buitenlandse markt is daarentegen sprake van een daling van de orderportefeuille en van de resultaten als gevolg van scherpe concurrentie. Het via claims op de opdrachtgevers ge deeltelijk terugkrijgen van in het verleden opgelopen verliezen op reeds opgeleverde werken alsmede enige incidentele baten hebben tot de resultaten over 1984 bijgedra gen. ZWAAGWESTEINDE (ANP) - Na eigen bankbiljetten en een Fries paspoort krijgt Fries land nu ook een eigen bier soort. Volgende week wordt door drie ondernemende inwo ners van het dorp Zwaagwe- steinde het bier 'Tsoch' ('proost') op de markt gebracht. Het bier dat verkrijgbaar zal zijn bij slijters en in cafe's is pit tiger van smaak dan het gerste nat dat de meeste Nederlanders gewoonlijk drinken, aldus de ondernemers. In 1876 werd in Dokkum de laatste Friese bierbrouwerij op geheven onder druk van con currentie uit het zuiden. Daar komt overigens ook het nieuwe Friese bier vandaan. Een brou wer in het Brabantse Oirschot maakt het „Tsoch", maar als het produkt aanslaat wil men het in Friesland gaan brouwen. ENSCHEDE (ANP) - Het aantal door afgestudeerden van de Technische Hogeschool Twente opgerichte bedrijven is de afgelopen vier jaar ver dubbeld tot 95. De 82 ondernemingen, die de aanloopproblemen hebben overleefd, bieden nu werk aan ongeveer driehonderd mensen. Binnen driejaar verwachten ze een verdubbeling van hun personeelsbestand. Dit blijkt uit een onderzoek van de THT en het innovatie-adviesbureau Van der Meer en Tilburg. Het rapport is vanmiddag in Den Haag gepresen teerd. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat het merendeel van de uit de THT voortgekomen firma's zich bezighoudt met hoogwaardige technolo gie. De helft van deze groep bedrijven bestaat uit adviesbureau's, de zoge noemde hard- en softwarebranche, nemen elk een derde deel voor hun rekening. De relatie van deze firma's met de THT blijkt volgens de onder zoekers duidelijk uit het feit dat 85 procent van de geënquêteerde bedrij ven geheel of gedeeltelijk is gebaseerd op kennis van deze hogeschool. Het aantal potentiële ondernemers onder de studenten van de THT is gegroeid, zo heeft het onderzoek eveneens uitgewezen. Het gaat om 450 mensen, of wel 8 procent van het totale aantal studenten. Het onderne mersklimaat op de Technische Hogeschool wordt door zestig procent van de geënquêteerden als positief ervaren. Dit betekent een verdubbeling van het percentage in 1980. Van de TH-medewerkers vindt tachtig pro cent dat de hogeschool het oprichten van bedrijven door studenten en medewerkers moet stimuleren. Dat de THT hiermee succes heeft is vol gens het rapport onder anderen te danken aan het transferpunt van de hogeschool, dat een vraagbaakfunctie heeft voor startende ondernemin gen en opdrachten doorspeelt aan jonge bedrijven. 'Bedrijfsafspraken moeten rem wegnemen' DEN HAAG (GPD) Werkgevers en werknemers moeten binnen de bedrijven concrete schriftelijke af spraken maken over de positie van leden van de ondernemingsraad. Afspraken die betrekking hebben op het tijdsbeslag voor onderne mingsraadswerk, de salarisontwik keling, beoordelingsmogelijkhe den en promotiekansen voor o.r.- leden en eventuele aanvullende vakscholing na afloop van het lid- DOLLAR - De Amerikaanse dol lar heeft de week ingezet met op nieuw een stijging. In Amsterdam werden maandag een middenkoers genoteerd van 3,3689 tegen 3,35 gulden vorige week vrijdag. De ad- vieskoersen van de banken lieten met 3,32 gulden (aankoop) en 3,44 gulden (verkoop) een stijging zien van drie cent ten opzichte van eind vorige week. Het is nog steeds niet duideljk wat nu de koersstijging van de Amerikaanse munteenheid veroorzaakt. Eind vorige week spraken enkele handelaren over mogelijke grote aankopen vanuit Oost-Europa. DEN HAAG (GPD) - Naar schatting werken thans 100.000 werklozen met behoud van hun uitkering. Ook studeren er velen met behoud van hun uitkering. Zij moeten echter wel beschikbaar blijven voor aangebo den werk. Dit zei minister De Koning (sociale zaken) vandaag bij de opening van het arbeidsbureau in Breda. Hij zei het een goede zaak te vinden dat werklozen de gelegenheid hebben gevonden te wennen aan het ritme van de arbeid en werkervaring op te doen. Het gevaar hiervan is dat er gemakkelijk concurrentieverval sing kan optreden waardoor bedrijven op den duur hun marktpositie zien verslechteren. De mogelijkheden om te mogen werken met behoud van uitkering zullen worden gestroomlijnd en de gevaren daarvan zullen zo goed moge lijk worden ondervangen, aldus de minister. Daartoe streeft het kabinet er naar om per 1 januari 1985 een wet van kracht te doen zijn, waarin leden van toetsingscommissies hun belangen kunnen afwegen tegen die van anderen. maatschap van de o.r. De indivi duele werknemer die betrokken is bij het werk van de o.r. zal zich bij schending van zijn positie op deze schriftelijke afspraken kunnen be roepen. Aldus minister De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid) bij de opening van de conferentie over medezeggenschap in Utrecht. De minister zei dat het hem met zorg vervult dat er nog steeds spra ke is van een betrekkelijk geringe bereidheid van werknemers om zich kandidaat te stellen of te blij ven voor de ondernemingsraad. Als belangrijkste motieven wor den daarvoor opgegeven het grote tijdsbeslag dat het o.r.-werk met zich meebrengt en in samenhang daarmee de vrees dat dit ten koste zal gaan van de eigen carrière in de onderneming. Het is volgens de minister van groot belang dat voor deze problemen binnen de onder nemingen aanvaardbare oplossin gen worden gevonden in overleg tussen de ondernemingsraad en ondernemingsleiding. „Uitgangspunt daarbij moet zijn dat het werk van de o.r. geen mar ginale activiteit is, maar een we zenlijk bestanddeel van de werk zaamheden die nodig zijn voor het functioneren, van de onderne- UTRECHT (ANP) - De overkoe pelende organisaties van melkhan delaren en levensmiddelendetail listen hebben besloten op een aan tal gebieden nauw te gaan samen werken. De Nederlandse Melkhan delaren Organisatie (NMO) en het Vakcentrum Levensmiddelen (sa men 6.000 leden) hebben dit giste ren in Utrecht op een persconfe rentie meegedeeld. Nu melkhandelaren steeds meer kruideniersartikelen zijn gaan ver kopen en kruideniers steeds meer zuivelprodukten, gaan de belangen ook meer parallel lopen. De organi saties denken samen sterker te staan als het erom gaat, een ant woord te geven op het overheids beleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf, het prijsbeleid, de uniformering van de btw-tarieven en bij voorbeeld de rechtsreekse verkopen door boeren aan consu menten. Ze willen de samenwer king ook uitstrekken tot de prijs- en leveringsvoorwaarden van leve ranciers („om te voorkomen dat kleine zelfstandigen worden gedis crimineerd ten opzichte van grote re afnemers") en de vakopleiding. De voorzitter van de NMO, W.T. Herweyer, sluit op den duur een volledige fusie van beide organisa ties niet uit. Hij verwacht ook, dat de stap van NMO en Vakcentrum een impuls zal zijn voor een grotere samenwerking met de organisaties in de andere drie branches in de voedingsmiddelensector: die van de slagers, bakkers en groentehan-1 delaren. Volgens voorzitter H.H. van der Geest van het Vakcentrum zou dat in het belang zijn voor het in stand houden van een fijnmazig distributiesysteem waarin de buurtwinkel niet kan worden ge mist. Hij zei in dit verband, dat de teruggang van het aantal verkoop punten de grens van het toelaatba re heeft bereikt. Grotere samenwerking tussen organisaties van ondernemers uit de sector voedingsmiddelen is vol gens NMO en Vakcentrum ook no dig, omdat de centrale onderne mersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf niet altijd namens alle aangeslotenen een standpunt kun nen innemen. Zo betekent unifor mering van het btw-tarief bij voor beeld in branches waar nu het ho ge tarief geldt, dat het BTW-per- centage omlaag gaat, terwijl het in de sector voedingsmiddelen juist hoger wordt. Over de verkoop vanaf de boer derij zei Herweyer, dat die hand over hand toeneemt. Voor boeren ming", aldus de minister. Hij wees erop, dat in een aantal onderne mingen al sinds langere tijd wordt gewerkt met schriftelijke afspra ken in de vorm van een sociaal sta tuut. Hij heeft de Sociaal-Economi sche Raad gevraagd een voorbeeld statuut te maken. Binnenkort zal de minister gel den beschikbaar stellen voor een onafhankelijk onderzoek naar het functioneren van ondernemingsra den. Bij werknemers en onderne mers wordt de behoefte gevoeld tot vereenvoudiging en verminde ring van de procedurele voor schriften in de wet. De minister overweegt na advies van de SER met passende voorstellen te ko men tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden. De minister zei niet te behoren tot degenen die menen dat de on dernemingsraad de laatste jaren op dood spoor is geraakt. „De gewel dige inzet van vele duizenden werknemers die met een groot be sef voor verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in het be drijf op de bres hebben gestaan, is niet tevergeefs geweest", aldus de bewinsman. „Hun ervaringen en de ervaringen van het manage ment kunnen leren waar de zwak ke punten liggen in de uitoefening van de medezeggenschap". BRUSSEL (ANP) De ministers voor visserij van de Europese Ge meenschap hebben gisteren beslo ten de bestaande overeenkomst met de Verenigde Staten over het vissen in de Amerikaanse 200 mijls-zóne met vijf jaar te verlen gen. Voor de Nederlandse vissers betekent dit dat door kunnen gaan met hun experiment in deze wate- Volgens staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij wilde De nemarken het besluit van de minis ters koppelen aan een aantal ande re zaken, zoals de bijvangsten. De staatssecretaris heeft zich hier in de Visserijraad met succes tegen verzet. De Europese Commissie, die de onderhandelingen heeft ge voerd, had al overeenstemming met de Amerikanen bereikt. De EG-vissers moeten voor de vis die zij in de 200 mijls-zóne van gen een bedrag per kilo aan de Amerikaanse overheid betalen. Voor makreel was dat tijdens het experiment zeven cent. De Nederlandse reders in de gro te zee-visserij zien in het vissen in de Amerikaanse 200 mijls-zóne goede mogelijkheden. Samen heb ben zij 28 treilers, die nu noodge dwongen voor de kant liggen om dat de hoeveelheid makreel die Ne derland in EG-wateren mocht van gen is opgevist. Begin dit jaar hebben twee trei lers experimenteel op makreel ge vist in de Amerikaanse wateren. De makreel die aan boord werd in gevroren is opgeslagen in Canada. Daarvandaan is een deel verkocht onder andere na het Caraïbisch ge bied. Er ligt nog een deel opgesla gen. Volgens C. Vrolijk van de ge lijknamige rederij uit Schevenin- gen is daarom nog niet te zeggen hoe rendabel het vissen in de Ame rikaanse wateren is. Het maakt fi nancieel een groot verschil of er in Noord- of Midden-Amerika afzet mogelijkheden zijn of dat de ma kreel verder moet worden getrans porteerd, bij voorbeeld naar Afri ka. Ook is het belangrijk dat er een geregelde afzetmarkt wordt ge creëerd. De vissers zijn echter van plan het experiment voor een half jaar voort te zetten, vermoedelijk met vijf schepen. Bij het ministerie van landbouw en visserij en bij de EG hebben zij om financiële steun ge vraagd. Bijvangsten De EG-visserijraad heeft even eens een akkoord bereikt over een andere verdeling van de bijvang sten voor de visserij. Tot en met 31 mei van het volgend jaar mogen de vissers van hun vangst achttien procent wijting als bijvangst heb ben. Dit was tot nu toe tien pro cent, een percentage dat gold voor alle vissoorten. Voor de rest wordt het percentage nu eveneens tot en met 31 mei verlaagd tot acht pro cent. De raad heeft eveneens inge stemd met een verdeling per land van de hoeveelheid te vangen sprot. De Nederlandse vissers, die nu nog nauwelijks op deze vis vis sen, mogen dit jaar' 1.500 ton van gen. Ons land had om een quotum van duizend ton, één procent van het gehele EG-quotum, gevraagd. Staatssecretaris Ploeg van land bouw en visserij die dit na afloop heeft meegedeeld toonde zich „niet ontevreden" over het ak koord. Het Nederlandse visserijbedrijfs leven is niet tevreden over de uit komst. Het wilde het percentage bijvangsten op tien procent hou den, omdat er dan makkelijker met andere landen onderling toegewe zen vangsthoeveelheden geruild zouden kunnen worden. ADVERTENTIE Rioja 1981 Coto Vintage is in de Vestigingswet een uitzon dering gemaakt (ze hoeven geen di ploma te hebben) omdat het de be doeling was, dat ze hun produkten uitsluitend aan hun personeelsle den en naaste buren verkochten, aldus Herweyer. Maar volgens hem zijn veel boeren nu duidelijk als ondernemer bezig en hebben ze „hele winkeltjes", waarin als de klant erom vraagt bij voorbeeld ook elders ingekochte sinasappels worden verkocht. NMO en Vak centrum vinden, dat voor deze boe ren dan ook dezelfde voorschrif ten, voorwaarden en bepalingen zullen moeten gelden als voor de andere detaillisten. Spaanse "Grand

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9