Mondale daagt opponent uit Bulgarije wil dialoog Dictator Pinochet leidt Chili naar een burgeroorlog Democraat ontvouwt belasting-plan Arbeiderspartij steunt Peres in meerderheid Bedorven rosbief doodt 26 bejaarden 'Atoomwapens zijn moreel verantwoord' -ennia recreatie Hurd nieuwe minister voor Noord-Ierland Ceausescu gaat wel naar Bonn D DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (GPD) Walter Mondale wil, als hij president wordt, het tekort op de Amerikaanse begroting (ongeveer 200 miljard dollar per jaar momenteel) tegen 1989 met tweederde verminderen. Daartoe zou onder meer de belasting voor grote bedrijven en gezinnen met een inkomen boven 25.000 dollar moeten worden verhoogd met 85 miljard. De Democratische kandidaat wil voorts in de komende jaren 177 miljard besparen op defensie-uit gaven, landbouwprogramma's en kosten van ziekenhuisverpleging. door Henk Kolb Mondale wil de nieuwe B-l bom menwerper schrappen (waarvan juist het eerste exemplaar van de produktielijn is gekomen), zou de produktie van de MX-raket staken en wil ook af van de ruimtewapens die Reagan grote voorrang wenst misch Duinkerken te geven. Volgens de Democraat gan ooit waarschuwde, blijft dan een jaarlijkse reële stij ging met drie tot vier procent var de defensie-uitgaven overeind. Voorts gaat Mondale ont staan" en daagde zijn opponent uit zijn plannen tot vermindering van het begrotingstekort eveneens voor de verkiezingen van 6 novem- lagere rentestand (die hij ber op tafel te leggen. In een eerder voor 1989 op 7,5 procent schat) de stadium van de campagne heeft overheidskosten verder zal beper- Mondale gezegd dat Reagan van ken. Mondale verzekerde, i Phila- plan is na de verkiezingen de belas tingen eveneens te verhogen, hoe wel hij het doet voorkomen dat ring zouden worden gedaan. TEL AVIV (UPI) - De meerderheid coalitieregering is (de vroegere van het centraal comité van de Is- premier van de Arbeiderspartij) raëlische Arbeiderspartij heeft gis- Yitzhak Rabin en hjj zal daar zorg teravond ingestemd met de vor- voor dragen", riep een woedend ming van een coalitieregering van Arbeiderspartij en het Likoed- blok. Na een debat dat vier uur heeft geduurd las secretaris Haim Bar-Lev de uitslag van de stem ming voor: 394 afgevaardigden gin gen akkoord, 166 gedelegeerden stemden tegen. Peres wil morgen in de Knesseth de vorming van de nieuwe Israëli sche regering aankondigen. Vol gens het akkoord met Sjamir zal Peres tot 1986 premier zijn waarna Sjamir hem zal opvolgen. Sjamir is tot zijn benoeming als premier mi nister van buitenlandse zaken, een functie die Peres van hem zal over nemen bij de wisseling van het pre mierschap. De bijeenkomst van het centraal comité van de Arbeiderspartij had een uitermate rumoerig verloop. Met name de aanwezigheid van Is raëlische troepen in Libanon hield de gemoederen bezig. Peres ant woordde op geëmotioneerde beto gen dat de nieuw te vormen rege ring de troepen zal terugtrekken. „De minister van defensie in onze LONDEN (GPD) - Een stuk in plakken gesneden rosbief, dat op een warme dag tien uur lang bui ten de koelkast heeft gelegen, is de oorzaak geweest van de voedsel vergiftiging waardoor de afgelopen dagen 26 bejaarden in een psychia trisch ziekenhuis in het Britse Wa kefield om het leven zijn gekomen. Dat is komen vast te staan na een onderzoek van de Britse gezond heidsinspectie. Het is zekej dat in de een dag eerder gebakken ros bief, die op 25 augustus 's morgens uit de koelkast werd gehaald en pas 's a/ond bij de avondmaaltijd werd opgediend, zich de salmonel la bacteriën hebben ontwikkeld die voor de overlijdensgevallen verantwoordelijk zijn. Wat neg niet vast staat, is hoe de bacteriën in het vlees terechtkwa men. Salmonella bacteriën kunnen zich bevinden in onder meer rauw vlees, eieren, kippen, en kunnen zich ook verspreiden via keuken- personeel dat het niet zo nauw met de hygiëne neemt. delphia, dat het inkomen uit extra- belasting voor vermindering _u het begrotingstekort zal worden daarvan geen sprake zal zijn. gereserveerd en dat geen nieuwe Reagan heeft op Mondale's aan- uitgaven zonder nieuwe financie- tijgingen geen duidelijk antwoord gegeven. Woordvoerder Speakes van het Witte Huis zei dat Reagan een begrotingsplan zal overleggen tijdens de normale cyclus van be raadslagingen daarover. De redevoeringen van de beide kandidaten in de afgelopen dagen hebben opnieuw duidelijk ge maakt dat de verkiezingsstrijd tus sen Reagan (die nog steeds een grote voorsprong heeft) en Monda le zich zal toespitsen op de kwestie van staat en religie, het begrotings tekort en in mindere mate veilig heidsvraagstukken. met zijn vuist zwaaiende Peres. Het ontwerp-akkoord met het Li- koed-blok was eerder voor de linkse Mapam-partij aanleiding het samenwerkingsverband met de Arbeiderspartij op te zeggen. De Mapam telt zes Knesseth-leden. Waarnemers in Jeruzalem wijzen er op dat het uittreden van de zes Mapam-leden in feite betekent dat het Likoèd-blok nu de grootste po litieke formatie is geworden. Sjamir heeft tijdens de formatie- besprekingen niet willen afwijken van de eis tot het vestigen van nieuwe joodse nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoe- ver, zo bleek uit Peres' woorden. Hij was, zo zei hij de afgevaardig den, akkoord gegaan met het bou wen van vijf tot zes nieuwe neder zettingen. Verwacht wordt dat het centraal comité van de Arbeiderspartij van avond opnieuw bijeenkomt. Bij die gelegenheid zal worden gesproken over de bezetting van de minister sposten. Irak moedigt kapingen aan BEIROET (UPI) - Irak moedigt het kapen van Iraanse vliegtui gen aan en zal gekaapte toestel len uit Iran verwelkomen. Dat heeft de Iraakse minister van informatie, Latif Jassem, ver klaard tegenover het persbu reau Gulf News. Irak zal ieder gekaapt Iraans toestel verwel komen en de vliegtuigen niet teruggeven, zo zei de minister. De afgelopen twee weken heeft Iran drie gekaapte vlieg tuigen verloren aan Irak. Jas sem stelt dat zijn land de inter nationale wetten tegen luchtpi- raterij naast zich neerlegt om dat Iran de wetten voor het slagveld niet erkent. STALHILLE Het eerste deel van de grote Nato-n dag voorzichtig op gang gekomen. Het gaat om het testen van mobilisatie en transport voor de versterking van het Britse Rijnleger in oorlogstijd. Ruim 9000 voertuigen en 5000 aanhangers rijden in de komende 10 dagen over de Belgische en Zuidnederlandse wegen naar het Westduitse oefen terrein in Nedersaksen. (foto anp> VS-ambassadeur in Leiden: LEIDEN In de bomvolle, kleine waardiger te maken, zo nodig door zaal van het Academiegebouw modernisering van onze nucleaire ging een schamper gelach op toen en conventionele strijdkrachten", de Amerikaanse ambassadeur in De Amerikaanse ambassadeur Nederland, Paul Bremer the third, zei niet te geloven in een realistisch opmerkte "Wij zijn Grenada niet alternatief voor nucleaire verdedi- binnengevallen, wij werden er uit- ging - een die ook de wereldvrede genodigd". De VS-ambassadeur moest vaker constateren dat zijn antwoorden op vragen uit de zaal niet altijd overtuigend overkwa- Paul Bremer III hield gister avond op uitnodiging van de Stu dentenvereniging voor Internatio nale Betrekkingen een lezing over de verdediging van westerse waar den. Hij verdedigde de stelling dat de plaatsing van kruis- en Pershing Il-raketten in West-Europa moreel verantwoord is. "Het feit dat er in veertig jaar in Europa, waar beide supermachten tegenover elkaar staan, geen oor log is uitgebroken vormt het over tuigend bewijs dat nucleaire af schrikking moreel verantwoord is. En als het moreel verantwoord is oorlog door afschrikking te voor komen, is het zeker moreel verant woord om de afschrikking geloof- bewaart. "Een niet-nucleaire de fensie van het Westen zou neerko men op het voorbijgaan aan de kernbewapening en de sterke con ventionele strijdkrachten van onze tegenstander". Overigens dwingt eerbiediging van de westerse waarden het Wes ten ook "te streven naar een nu cleair evenwicht op het laagst mo gelijke niveau." Het benadrukken van de wester se waarden als individualisme, vrijheid en democratie ging Paul Bremer goed af. Hij herinnerde aan beroemdheden als Descartes en De Groot, eertijds verbonden aan de Leidse universiteit, die deze princi pes uitdroegen. Maar de ambassadeur oogstte hoongelach onder meer toen hij de stelling verdedigde dat de VS en Nederland in Nicaragua dezelfde doeleinden nastreven. Het was waarschijnlijk te wijten aan de ge brekkige beheersing door de Leid se studenten van de Engelse taal dat er - afgezien van de lachsalvo's niet adrem op dergelijke uitlatin gen werd gereageerd. STE ANNE DE BE AU PRÉ - Paus Johannes Paulus II legt zijn hand op het hart van de Indiaanse "chief', die hij ontmoette op de tweede dag van zijn bezoek aan Canada, in Quebec. Het tafereeltje vond plaats tijdens een van de vier korte oponthouden, die de paus maakte op weg naar Montreal, in Sainte Anne de Beaupré. (foto anpj Bulgaren zelf teleurgesteld over afgelast bezoek ADVERTENTIE OPBEZOEKBIJDEROMEINEN? Bel Ennia Vakantielijn.- 070-523141 (in kantooruren). Vraag het gratis ENNIA VAKANTIEKOMPAS. Met alle bijzonderheden voor een fijne bungalowvakantie in nazomer en najaar. AGO en ENNIA samen ^EGON Daarom heet Ennia Recreatie straks AEGON Recreatie, 't Wordt even wennen Keer terug naar de middeleeuwen. Trier, gesticht door de Romeinse Keizer Augustus, viert haar 2000-jarig bestaan! Met schitterende festiviteiten, indrukwekkende manifestaties en unieke tentoonstellingen. Geniet ervan. Gun u een week vakantie. In nazomer of najaar. Geniet ook van de gulle wijnen uit de omringende Moezelstreek., Uw vertrekpunt? 'n Komfortabele bungalow in één van de fijne Ennia Vakantieparken rond Trier. Met geweldige mogelijkheden: tennissen, wandelen, lekker eten. En dat alles in de aller mooiste natuurgebieden van Duitsland. SOFIA Het afgelasten van het bezoek van het Bulgaarse staats hoofd Todor Zjivkov aan Bonn heeft niet alleen in West-Duitland tot grote teleurstelling geleid. Ook in Bulgarije zelf heeft men tot het laatst gehoopt dat Zjivkov naar de Bondsrepubliek zou afreizen. door Anton Koene Tijdens een dit weekeinde afge sloten internationaal vredescon gres van de Agrarische Unie, de op een na grootste politieke partij in Bulgarije met een op de vier zetels in het parlement huldigden de Bul gaarse sprekers de opvatting dat alleen door een dialoog over de na tuurlijke en politieke grenzen heen een vruchtbare bodem voor vrede kan worden gevonden. In die geest zou, zo was de over tuiging van hooggeplaatste Bul gaarse congresgangers, ook het be zoek van Zjivkov plaatsvinden, on danks de eerdere afzegging van de Oostduitse leider Honecker. En naast economische argumenten werd mij in het bijzonder gewezen op de Bulgaarse wens tot meer ont spanning in Europa en de wereld te komen. Bulgarije bevindt zich met deze opvatting op één lijn met de andere Oosteuropese landen. Het land heeft veel belang bij goede betrek kingen met Westeuropese landen in het bijzonder met West-Duits- land. Bulgarije is bezig met het op bouwen van gespecialiseerde in dustrieën, die het mogelijk moeten maken de te importeren en de schaarse grondstoffen die het land zelf heeft zo optimaal mogelijk te gebruiken. De tijden waarin Bulgarije bij zondere voordelen had van de be trekkingen met de Sowjet-Unie zijn zo goed als voorbij. Technolo gie en know how moet Bulgarije zelf kopen. Er worden veel joint ventures opgericht, zowel met West- als Oosteuropese bedrijven. Het doel is - zonder dat het land zich tot over de oren in de buiten landse schulden steekt Bulgarije minder afhankelijk te maken van het buitenland, in het bijzonder van de Sowjet-Unie, waar tegen over Bulgarije politiek nog altijd absoluut gehoorzaam is. West- Duitsland, eerder nog dan de Ver enigde Staten, is het land dat deze zakelijke voordelen kan bieden. Parades Het bezoek van Zjivkov is afge zegd tijdens de viering van de 40ste verjaardag van het Bulgaarse com munistische bewind temidden van een orgie van rode vlaggen, groot scheepse militaire parades en anti westerse propaganda. Maar achter de schermen be weegt de politieke lijn van de Bul garen zich zeer langzaam vanuit de confrontatie in de richting van sa menwerking. De compromisloze polemiek met Joegoslavië over Macedonië is bijna opgehouden. De betrekkingen met Griekenland zijn sterk verbeterd. Met Turkije is de relatie ook minder koel. Ondanks de politieke onder drukking, die overal voelbaar is, hebben de Bulgaren het naar Oost europese maatstaven gemeten niet eens zo slecht. Door deze betrekke lijke welvaart verder op te vijzelen hoopt de Bulgaarse regering het land rustig te houden. Er wordt veel over kwaliteit en minder over kwantiteit gesproken. Om die re den hopen de Bulgarijen dat Zjiv- kovs visite aan Bonn niet afgelast, maar uitgesteld is. Duidelijk is ech ter dat het Kremlin dat bepaalt. Aan de vooravond van de elfde verjaardag van zijn bewind in Chili, vandaag, heeft dictator Augusto Pinochet opnieuw la ten blijken geen toezeggingen te willen doen aan de massale oppositie tegen zijn bewind. Gisteren werd aangekondigd dat tien van de belangrijkste leiders van de politieke opposi tie en de vakbonden voor de rechter zullen worden gedaagd wegens overtreding van de spe ciale veiligheidswetten. door Rob Sprenkels Onder de aangeklaagden, die kunnen worden veroordeeld tot vijfjaar gevangenis, bevindt zich onder anderen de gematig de christen-democraat Gabriel Valdes. De oppositieleiders worden door de autoriteiten di rect verantwoordelijk gesteld voor de chaos en het bloedver gieten tijdens het twee dagen durende nationale protest van vorige week. Tijdens dat over donderende protest van het Chileense volk resulteerde het brute optreden van de gemilita riseerde politie in negen doden, onder wie de Franse pater And- ré Jarlan. Inmiddels hebben tiendui zenden Chilenen al hun pan nen, deksels en soeplepels klaar gezet. Het nationale pro testcommando, het gezamelij- ke actiefront van vakbonden en de drie blokken van politieke partijen, hebben opgeroepen om Pinochet een alles over stemmend blikconcert te geven als hij Chili toespreekt ter gele genheid van zijn elfd^verjaar dag aan de macht. Meedogenloos Verwacht wordt dat de Chi leense dictator tijdens die toe spraak duidelijk zal maken in de toekomst meedogenloos te zullen optreden tegen elke vorm van oppositie. Maandag is de uitzonderingstoestand, die onder meer perscensuur en verbanningen mogelijk maakt, met zes maanden verlengd. En hoge regeringswoordvoerders hebben laten doorschemeren dat het bewind nog veel meer onderdrukkende middelen achter de hand heeft, mochten die nodig zijn „om het commu nisme te kunnen smoren". De Chileense kerk heeft er in middels voor gewaarschuwd dat de harde opstelling van het militaire bewind een burger oorlog tot gevolg kan hebben. De aartsbisschop van Concep- cion, mgr. Santos, toonde zich na het volkse protest van vori ge week bezorgd. Hij zei de in druk te hebben dat steeds meer mensen die oorspronkelijk be reid waren om naar een vreed zame oplossing te zoeken, nu een gewapende strijd niet meer uitsluiten. De strijdbaarheid in de arme arbeiderswijken van de hoofd stad Santiago, met name onder de jongeren, is inderdaad snel stijgende. Maar of ze veel kun nen uitrichten tegen de meer dan honderdduizend goed ge trainde militairen van Pinochet lijkt onwaarschijnlijk. Onder wijl zoeken de meeste politici naar wegen om het volkse pro test te kunnen laten doorklin ken tot in de militaire kazernes. Het leger lijkt namelijk de eni ge instantie die Pinochet voor 1990 zou kunnen wippen. Maar voorlopig weet de Chileense dictator de militairen nog ach ter zich, evenals trouwens de internationale bankierswereld. LONDEN Douglas Hurd (54), thans staatssecretaris van binnen landse zaken, wordt de opvolger van minister voor Noord-Ierland Jim Prior. Dat is de belangrijkste wijziging die de Britse premier me vrouw Thatcher heeft aangebracht in de samenstelling van haar kabi net. door Henk Dam Het is een traditie dat Britse pre miers de vroege herfst, voor het nieuwe parlementaire seizoen be gint, gebruiken om wisselingen in hun ploeg ministers en staatssecre tarissen aan te brengen. Dat Prior uit het kabinet stapt, was voor nie mand meer een verrassing. Jim Prior had al maanden gele den te kennen gegeven dat hij, na dat hij drie jaar lang minister voor Noord-Ierland is geweest, geen zin meer in deze buitengewoon veelei sende en ondankbare baan had. Hij was destijds al tegen zijn zin in de functie terechtgekomen. Tot 1981 was de toen nog veelbe lovend geachte Prior minister van werkgelegenheid, maar hij werd door premier Thatcher naar het mi nisterie van noord-Ierland (zoiets als het Siberië van de Britse poli tiek) overgeplaatst, omdat hij het niet eens was met het economische beleid van de minister-president. Als vele bewindslieden voor hem, liep ook Prior geleidelijk vast in het drijfzand van de Noordierse politiek. Zijn belangrijkste initia tief, de vorming van een raadge vende assemblee in noord-Ierland die geleidelijk aan meer bevoegd heden zou moeten krijgen, kwam nooit goed van de grond door ge brek aan medewerking van de Noordierse politici. Prior zal nu als gewoon parle mentariër plaatsnemen in de „back-benches". Hij heeft te ken nen gegeven, daar met al te veel op te willen vallen, en zeker niet te willen uitgroeien tot het brand punt van het verzet in de Conserva- Douglas Hurd (foto AP) tieve partij tegen mevrouw That cher. Voor zijn opvolger Douglas Hurd is de nieuwe post een promotie. Hij is thans een niet erg opvallende staatssecretaris op het ministerie van binnenlandse zaken. In het buitenland, met name in Europa, geniet hij enige bekendheid omdat hij in het eerste kabinet van me vrouw Thatcher staatssecretaris van buitenlandse zaken was, spe ciaal belast met EG-zaken. Mevrouw Thatcher heeft de wij ziging in haar regeringsploeg ver der beperkt gehouden. Drie nieu we mensen zijn op relatief onder geschikte posten benoemd, en ver der zijn enige van de zeer vele staatssecretarissen die er bij de verschillende ministeries zijn, van plaats gewisseld. De premier heeft ook twee politi ci aangewezen die binnen de EG- organisatie als Europees commis saris zullen gaan werken. Het gaat om de Conservatief Lord Cock- field, en om Stanley Clinton Davis (Labour). BONN (AFP/Rtr.) - Het bezoek van de Roemeense president en partij leider, Nicolae Ceausescu, aan de Bondsrepubliek van 15 tot 19 okto ber gaat gewoon door. Dit heeft de ambassade van Roemenië in Bonn verklaard na het uitstel van bezoe ken van de Oostduitse leider Ho necker en de Bulgaarse president Zjivkov aan West-Duitsland. „Het is duidelijk dat Ceausescu naar de Duitse Bondsrepubliek komt zoals hü van plan is", aldus een medewerker van de ambassa de. Dumitru Ceausu. „Er is geen verband tussen het uitstel van het bezoek van het Bulgaarse staats hoofd en de reis van Ceausescu. Onze plannen zijn niet gewijzigd". De Westduitse regering meldde zondag de afgelasting van het be zoek van Todor Zjivkov, die op 19 en 20 september in de Bondsrepu bliek zou zijn. Vorige week zag Ench Honecker, staatshoofd en partijleider van de DDR, voorlopig af van het (historische) bezoek dat hij eind september aan West-Duits land zou brengen. Het bezoek van de Roemeense leider is eind augustus officieel aangekondigd. Ceausescu voldoet ermee aan een uitnodiging van ex- president Karl Carstens van West- Duitsland. De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromyko is bereid in Washington president Reagan te ontmoeten nadat hij de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in New York heeft bijgewoond. Dit heeft de eerste-ad- junct-minister van buitenlandse zaken, Georgi Kornjenko, meege deeld in een televisie-interview. Kornjenko zei dat het eens tradi tie was voor Gromyko om naar Washington te gaan na bijwoning van de Algemene Vergadering. „Als men deze keer in Washing ton vindt dat het geschikt is om tot •die gewoonte terug te keren, dan hebben wij geen bezwaar."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7