Proef met hart transplantaties Omstreden verdrag Dollard getekend Lubbers:weinig ruimte voor privatisering EMEd Samenwerldng Rotterdam-Leiden Ongeluk gondel gevolg van slecht onderhoud Pleister kan hartkrampen voorkomen Opgepakte oud-NSB'er 'een grote deugniet' Affiche valt verkeerd bij aanhangers van Bhagwan In jaren niet zo'n leuke avond gehad. Casino Scheveningen Drie gewonden door ontplofte lpg-tank auto Verslaggever krijgt proces verbaal na bezoek woning DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Het ongeluk met de kermisgondel in Volendam waardoor afgelopen vrijdag een 16-jarige jongen om het leven kwam, is te wijten aan de slechte staat van onderhoud van de draaimolen en een onjuiste beves tiging van de gondels. Tegen de ei genaar van de draaimolen is pro ces-verbaal opgemaakt. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. Uit een onderzoek van de techni sche recherche is gebleken dat ze ven van de veertien gondels van de zogeheten Hully-Gully, een soort draaimolen die horizontale en ver ticale bewegingen maakt, in slech te staat verkeren en onjuist zijn be vestigd. Daardoor is vorige week vrijdag de gondel afgebroken waarin de 16-jarige Volendamse scholier zat, aldus de rijkspolitie. De draaimolen is in beslag geno men. De technische recherche en de Arbeidsinspectie stellen nog een nader onderzoek naar het on geluk in, aldus de politiewoord voerder. Volgens voorzitter Donks van de bond van kermisexploitanten is er op dit moment geen uniforme re geling voor het keuren van kermis- apparatuur. Ondanks de ongeluk ken van de laatste tijd (eerder dit jaar raakten enkele mensen in Maastricht gewond door een losge schoten gondel) heeft de voorzitter de indruk dat er over het algemeen zeer zorgvuldig wordt gekeken naar de veiligheid van de installa ties. UTRECHT (ANP) - Hartpa tiënten die dagelijks medicij nen moeten slikken om hart- kramp (angina pectoris) te voorkomen kunnen sinds kort volstaan met een pleister. De pleister is gevuld met een ni- troglycerinereservoir, die het aantal aanvallen met 80 tot 90 procent doet afnemen. Het nieuwe medicijn is sinds drie maanden op de Nederlandse markt en slaat volgens fabri kant Ciba-Geigy goed aan. Nitroglycerine werd honderd jaar geleden ontdekt als middel tegen hartkramp. Het is alge meen in zwang als medicijn bij aanvallen van angina pectoris: een tabletje onder de tong doet de klachten snel verdwijnen. Omdat de stof echter snel uit- gwerkt is, was ze tot voor kort niet te gebruiken bij het voor komen van krampen. Door de toepassing in een pleister, die het medicijn gelijk matig in kleine hoeveelheden door de huid toevoert, is dat nu wel mogelijk. Uit onderzoek is gebleken dat bij de toepassing van een pleister per dag het aantal aanvallen van hart kramp na enkele weken gemid deld 90 procent afneemt. De pleister heeft weinig bij werkingen. Hoofdpijn kan voorkomen, maar dat is ook het geval bij andere preventieve medicijnen. Minister Van den Broek en zijn Westduitse collega Genscher tijdens de ondertekening van het verdrag over de Dollardhaven. (foto ap> EMDEN (ANP/DPA) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken), zijn Westduitse collega Gen scher en de premier van de West duitse deelstaat Nedersaksen, Al- brecht, hebben gisteren in Emden het Eems-Dollardverdrag gete kend. Nederlandse en Westduitse milieu-organisaties en Oostfriese vissers hebben krachtig geageerd tegen deze overeenkomst, waar over zeven jaar moeizaam is onder-« handeld. Het verdrag maakt het mogelijk volgend jaar te beginnen met de aanleg van een haven (en vaar geul), die de zwakke economie van het noordwesten van de Bondsre publiek moet stimuleren. De werkzaamheden, die ook het ophogen van een voor Emden lig gende zandbank met uitgebagger de grond omvat, zullen ongeveer tien jaar duren en een bedrag van ongeveer 1,3 miljard Duitse mark vergen. Het project moet na twin tigjaar 24.000 nieuwe arbeidsplaat sen opleveren. Minister Van den Broek ver klaarde dat de milieu-aspecten, die voor Nederland belangrijker wa ren dan de economische, in de overeenkomst bevredigend zijn ge regeld. Hij zei er op te vertrouwen dat de Tweede Kamer het verdrag zo snel mogelijk zal ratificeren. Onderzoek naar rookgassen in Amer-centrale ARNHEM (ANP) - De afdeling milieuonderzoek van de KEMA be gint deze week met een omvang rijk onderzoek naar samenstelling en verspreiding van de rook uit de kolengestookte Amercentrale in Geertruidenberg. Volgens een woordvoerder van de KEMA gaat het om het grootste milieu-onder zoek, dat ooit door dit onderzoek sinstituut van de elektriciteitsbe drijven is uitgevoerd. De rookgassen uit de 600 mega watt-kolencentrale in Geertruiden berg worden voor 50 procent ont zwaveld. Doel van het onderzoek is volgens de woordvoerder met na me te ontdekken in hoeverre de uitstoot van de stroomcentrale bij draagt aan luchtverontreiniging en aan de zure regen. VEENDAM (GPD) Oud-verzetsmensen in Veendam omschrijven de vorige week gepakte oorlogsmisdadiger J. V. (65) uit Wildervank als een 'grote deugniet'. Volgens de voormalige gemeentebode B. Eenjes, die een leidende rol in het verzet speelde, was Visscher een zeer actieve NSB'er die betrokken was bij het leegroven van huizen van onderduikers en inlichtingen verschafte aan de Sichterheits Dienst (SD). V., vorige week vrijdag bij de grens in Vaals gearresteerd, speelde ook een rol bij de executie van de Veendammer Jurrie G. Pinkster. Op zijn aanwijzing werd de Veendammer op 1 april 1945 uit het ouderlijk huis gehaald en hij was erbij, toen Pinkster werd doodgeschoten. V. werd in 1950 bij verstek tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was twee jaar eerder ontsnapt uit een kamp in het Limburgse Nuland. Daarna vluchtte hij naar West-Duitsland. waar hij waarschijnlijk al die jaren een zwervend bestaan leidde. Mr. P. M. Brilman uit Haarlem, lande lijk officier oorlogsmisdaden, zegt dat V. de laatste tijd in de buurt van München woonde. Enkele misdrijven, die hem in aanraking brachten met de Duitse justi tie, werden de gezochte oorlogsmisdadiger fataal. Hij werd als ongewen ste vreemdeling over de grens gezet en door de marechaussee in Vaals als gezochte oorlogsmisdadiger herkend. De oud-NSB'er verblijft nu in de gevangenis van Groningen, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. „Tijdens het opbouwen van de installaties komt er meestal een ge meenteambtenaar kijken of de ma chines in goede staat zijn. Deze controleert dan onder meer het elektrische systeem, de borging van de gondels en de algehele toe stand van het apparaat", zo meldt Donks. Momenteel valt de keuring van de apparatuur onder het gemeente lijk Bouw- en Woningtoezicht. Die keuring verschilt echter van ge meente tot gemeente.„Theoretisch kan het voorkomen dat een instal latie in de ene gemeente wordt goedgekeurd, terwijl de volgende gemeente de veiligheid onvoldoen de vindt. We zijn in overleg met de gemeentelijke keuringsinstanties om tot een landelijke regeling te komen", aldus Donks. AMSTERDAM (ANP) - De Bhag- wan-beweging voelt zich gekwetst door een reclame-affiche van NRC- Handelsblad. Deze affiche, die op ongeveer stations in ons land hangt, toont een foto van de Bhag wan met daarboven de tekst: pro feet of profiteur? De advocaat van de Bhagwan- beweging, mr E. Santen, heeft NRC-Handelsblad 24 uur de tijd gegeven om de affiches te verwij deren. Doet de krant dit niet. dan volgt een kort geding, aldus een verklaring van de Bhagwan-groep. Veel aanhangers van de Bhagwan hebben volgens deze verklaring geschokt en verontwaardigd gerea geerd. De juridische afdeling van de Nederlandse Dagblad Unie (waar toe NRC behoort) ziet echter geen bezwaar tegen deze vorm van re clame. De Bhagwan-affiche van NRC is onderdeel van een reclame campagne, die bestaat uit een serie advertenties in weekbladen, on dersteund door affiches op sta tions. De affiches van NRC-Handels- blad tonen steeds een andere con troversiële figuur, aldus de toelich ting van de krant. In deze serie hebben we al zo'n vijftien foto's ge had, zoals die van Jan Lammers ("sportman of koopman?"), Minis ter Ruding ("boekhouder of ge neesheer?") en president Reagan ("troublemaker of truobleshoot- er?"). De reclame is niet bedoeld om te kwetsen, maar om duidelijk te maken dat NRC-Handelsblad onbevooroordeeld is, aldus de krant. Directeur van bej aardentehuis verdacht van verduistering DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft gisteren de di recteur van het bejaardenhuis Jon ker Frans in die plaats, de 35-jarige L.H. van L. uit Poortugaal, aange houden. Hij wordt ervan verdacht eigendommen van het bejaarden huis ten eigen bate verkocht te hebben. De schade zou, aldus de politie, in de tienduizenden guldens lopen. Het is niet bekend of de man zich ook persoonlijke eigendommen van bewoners van het tehuis heeft toegeëigend. Het onderzoek wordt voortgezet. Volgens de politie koesterde het bestuur van de stichting die het be jaardenhuis beheert, al enige tijd verdenkingen omdat er geld en goederen verdwenen. Na onder zoek door de politie kon Van. L. worden aangehouden. ZOEKACTIE - De zoekacties naar de opvarende van de viskotter GO 1 Catherina die gisteren bij hevige wind overboord werd geslagen zijn gisteravond gestaakt. De overle vingskansen van de man werden te gering geacht. Vliegtuigen en heli kopters van de marineluchtvaart dienst hebben gisteren onafgebro ken naar de man gezocht, tiental len kilometers uit de kust van Zandvoort. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Voor privati sering het afstoten van over heidstaken naar particuliere instel lingen - is slechts een bescheiden rol weggelegd. Premier Lubbers zei dat gisteren tijdens overleg met de commissie voor binnenlandse zaken over de „grote operaties" van de rijksoverheid zoals deregu lering, decentralisatie, privatise ring, reorganisatie rijksdienst, her overweging rijksuitgaven en twee- procents-vermindering van over heidspersoneel. De premier hield de kamercom missie voor dat de collectieve sec tor in Nederland weliswaar om vangrijk is in vergelijking met an dere Westeuropese landen, maar dat zodra voorstellen tot privatise ring ter tafel komen de toestand toch „minder uit het lood gesla gen" blijkt. WD-Kamerlid Wiebenga vindt dat het wegpoetsen van de in het regeerakkoord overeengekomen privatisering van overheidstaken niet in een vloek en een zucht kan worden afgehandeld door het par lement. Nog meer moeite had hij met de jaarlijkse vermindering van het ambtenarenbestand met twee procent, die evenmin wordt ge haald. Lubbers noemde die doelstelling een „heel bescheiden aanvulling op het regeerakkoord" De premier bevestigde dat de tweeprocents- operatie is uitgemond in een hand having van het aantal ambtenaren. Wiebenga's partijgenoot minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) beklemtoonde dat de tweepro- centsvermindering deels ongedaan werd gemaakt door aanstelling van nieuwe ambtenaren in het kader van de arbeidstijdverkorting. De woordvoerders van de drie grote fracties CDA, WD en PvdA spoorden Lubbers eensgezind aan om persoonlijk in het kabinet meer vaart te zetten achter de voortgang van de zes „grote operaties" om het mes te zetten in de greep van de overheid op de samenleving. Lub bers zegde toe na te gaan of hij, sa men met zijn collega's van binnen landse zaken, justitie en financiën de overige ministers kan aanspo ren om meer haast te maken met de deregulering, het afschaffen en vereenvoudigen van overheidsre gels en -voorschriften. Twijfels bij zowel de PvdA als bij RPF-woord voerder Leerling over de vraag of het kabinet met zijn zes „grote operaties" louter bezuini gingen nastreeft of om het particu lier initiatief meer ruimte te geven, wist de premier niet weg te nemen. Lubbers wees de kamerleden er op dat het parlement die brede filo sofie evenmin in praktijk brengt. Bij debatten over nieuwe wetge ving komen „verkokerde" kamer- specialisten aan bod, die de „prijs kaartjes" van nieuwe regels vero nachtzamen, zo hield Lubbers staande. "Dat kwam zo: ik was even gezellig wat eten met een aardig persoon en opeens kom ik op het idee om het avondje rond te maken met een bezoek aan het casino. Had den we toevallig allebei nog nooit gedaan. En je mag rustig weten, we vonden het énig! Leuk sfeertje, spanning en sensatie genoeg, zeker voor groentjes zoals wij dus waren. In het begin doe je natuur lijk maar wat, maar toevallig wél een keertje raak! Ik zei noghet lijkt wel buitenland, je bent gewoon heel ergens anders." Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie is ver plicht, korrekte kleding ook. Kurhaus, tel. 070-512621 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam mag in samenwerking met het academisch ziekenhuis in Leiden vanaf 1 januari 1985 harttransplantaties gaan uitvoeren. Volgend jaar mogen tien operaties worden verricht. De journalist betrad de woning, nadat de politie de voordeur had voorzien van de tekst „verboden voor bezoekers". Toen de Gronin ger politie evèn later de woning binnenstapte en de aanwezigheid van de journalist constateerde, kreeg hij geen proces-verbaal. Dat gebeurde pas gistermorgen. "We hebben donderdag geen proces-verbaal gemaakt, omdat we de journalist niet wilden hinderen in zijn werk. Hij heeft er alsnog een gekregen omdat een bezoekersver bod voor iedereen geldt, ook voor EINDHOVEN (ANP) - Op de au tosnelweg Eindhoven-Weert is gis teravond een personenauto met een lpg-installatie ontploft en in brand gevlogen. Drie van de vier inzittenden zijn met ernstige brandwonden opgenomen in Eind- hovense ziekenhuizen. Kort voor het ongeval had de au to gas getankt. Volgens de politie heeft vermoedelijk de gastank ge lekt. Na enkele honderden meters ontplofte het vrijkomende gas, waarschijnlijk omdat een van de passagiers een sigaret rookte. Met een daarop stond de auto in lichter laaie. Drie inzittenden zagen kans op eigen kracht de brandende auto te verlaten. De vierde werd eruit gehaald door een passerende auto mobilist. Een hond, die ook in de auto zat, is in de vlammen omgeko- BRESKENS - De sleepboot "Javazee" uit Breskens heeft gisteren rond het middaguur een op het strand van Breskens aangespoelde dolfijn in de haven van Breskens aan de wal gebracht. Het zeven meter lange en onge veer drieduizend kilogram zware dier leefde volgens de kapitein van de "Javazee" nog toen de bemanning van de reddingboot een lijn aan het dier bevestigde om hem naar open water te trekken. Bij aankomst in de haven van Breskens bleek het dier te zijn overleden. Vandaag heeft het Rijksmuseum voor Natuurhistorie uit Leiden het dier voor onderzoek op gehaald. (fot ANP» trum in Nederland, voegde zich bij deze twee. Enige weken geleden meldden de academische ziekenhuizen in Utrecht en Groningen zich aan als samenwerkingsverband op het ge bied van harttransplantaties. Er komen twee harttransplanta tiecentra - en niet een zoals steeds bepleit is - om zoveel mogelijk er varing op te doen met de ingreep en de voorbereidingen. Utrecht en Rotterdam zullen vanaf het begin met elkaar moeten samenwerken en overleggen om bijvoorbeeld se lectiecriteria te ontwikkelen, zo schrijft de bewindsman. Tegen de samenwerking tussen Rotterdam, Leiden en het St. Antoniuszieken- huis in Nieuwegein enerzijds en de academische ziekenhuizen van Utrecht en Groningen anderzijds heeft hij geen bezwaar. De Tweede Kamer zal waar schijnlijk nog deze maand over de harttransplantaties in ons land de batteren. In zijn notitie zegt Van der Reij- den dat nog veel op dit gebied on duidelijk is. Zo is de behoefte aan deze transplantaties niet precies te bepalen. Vandaar dat een zoge naamde tussenfase van drie jaar wordt ingelast. In die periode kun nen dertig ingrepen uit de awbz worden betaald als subsidiefinan- diering. Op deze manier worden ook al de levertransplantaties (in het academische ziekenhuis in Groningen) voorlopig betaald. Van der Reijden heeft de Zieken fondsraad al gevraagd een subsi diebesluit voor te bereiden. Hij vindt wel dat op den duur de trans plantaties in het ziekenfondspak ket zullen moeten worden opgeno- De Gezondheidsraad zal in de komende drie jaar de eerste series van harttransplantaties op de voet volgen. Medisch, organisatorisch en kostentechnisch zullen de ope ratiecentra nauwgezet worden beoordeeld. Bovendien moet Rot terdam-Leiden vanaf het begin al nauw gaan samenwerken met Utrecht-Groningen, aldus een uit drukkelijke voorwaarde van de staatssecretaris. Een klein jaar later mag ook het academisch ziekenhuis in Utrecht, dat zich samen met het acade misch ziekenhuis in Groningen kandidaat had gesteld, tien hart transplantaties verrichten. Tot en met 1987 kunnen dertig transplantaties worden uitgevoerd, waarmee een bedrag van 5,5 mil joen gulden is gemoeid. De opera ties zullen de eerste jaren worden gefinancierd via de algemene wet bijzondere ziektekosten. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) mede namens minister Deetman (onder wijs) gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. Van der Reijden wil de harttrans plantaties in Rotterdam en Utrecht eerst een aantal jaren bij wijze van proef laten uitvoeren, voordat de transplantaties definitief worden ingevoerd. Na die overgangsperiode zal worden bekeken of de centra in Rotterdam en Utrecht de vraag naar harttranplantaties in ons land aankunnen. Pas dan zal de hart transplantatie eventueel in het zie kenfondspakket kunnen worden opgenomen. De staatssecretaris heeft het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam gekozen in verband met „de kwali teit van de daar aanwezige voorzie ningen, de in het samenwerkings verband verzamelde medische, verpleegkundige en sociaal-psy chologische deskundigheid en het beschikbare onderzoekspoten- tieel", zo blijkt uit de notitie. In het Rotterdamse ziekenhuis werd op 23 juni, geheel onver- GRONINGEN (GPD) - Een ver- journalisten", aldus een politie- slaggever van het Nieuwsblad van woordvoerder, het Noorden heeft gisteren van de De hoofdredactie van het Groninger gemeentepolitie een Nieuwsblad van het Noorden zal proces-verbaal gekregen, omdat schriftelijk bezwaar maken tegen hij een bezoek heeft gebracht aan deze gang van zaken, omdat zij van een woning in Groningen, die door mening is dat de journalist be de politie voor bezoek was geslo- roepshalve in de woning aanwezig ten. De politie had het bezoekers- was. verbod ingesteld omdat de bewo ner groepen heroïnegebruikers in zijn huis had toegelaten. Staatssecretaris Van der Reijden. (foto ANPl wacht, de eerste Nederlandse hart transplantatie verricht. Specialis ten van de academische ziekenhui zen in Rotterdam en Leiden had den de operatie op de 40-jarige Ger de Keijzer uit Gouda in alle stilte voorbereid en uitgevoerd. Dit deed de discussie over hart- transplataties in Nederland oplaai en en kort daarna, op 6 juli, kwam de Gezondheidsraad met een posi tief advies: één hartchirurgisch centrum in ons land zou met hart transplantaties moeten beginnen. De capaciteit van dat centrum zou in de komende driejaar geleidelijk moeten worden uitgebreid tot der tig operaties per jaar. De academische ziekenhuizen in Rotterdam en Leiden meldden zich samen aan als kandidaat-hart transplantatiecentrum. Het St. An- toniusziekenhuis in Nieuwegein, het "grootste hartchirurgisch een-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5