Hoe een jongens-hbs een scholengemeenschap werd Met een hengel en brood in een bootMaar vissen? Nee Rembrandt viert 120-jarig bestaan Vrijdag reünie op school Brandstichting Sieraden gestolen Actiegroep laagste inkomens wil subsidie Weer sloop oude fabriek PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 LEIDEN - De jongeman had zich van een standaardsmoes be diend, zij het dat zijn verhaal wel gedurfder was dan het obligate: sorry meneer, de brug stond open. In het laatste geval riskeer je immers alleen een berisping, met het verhaal van deze ver dachte een flinke geldboete. door Wim Brands De feiten. Op 21 november '82 reed hij in Voorhout, slipte, schoot door een heg en kwam tot stilstand tegen een lichtmast. De automonteur ongetwijfeld blij een paar dagen later, de jongeman op het tijdstip van het ongeluk niet, want hij reed in de wagen van z'n vader. In zijn radeloosheid besloot hij maar niet te wachten totdat de politie kwam. Hij ontvluchtte de gedeukte wagen. Later ging hij uit eigener beweging naar het politiebureau. Wat hem nou weer was overkomen...auto gestolen! Leuk bedacht. Maar hij kreeg last van een al gemeen menselijk gevoel: wroe ging. Ten tweede male richtte hij zijn schreden naar het politiebu reau, ditmaal om de waarheid te vertellen: dat de auto niet was gestolen, maar dat hij het ver voermiddel tegen een lantaarn paal had geparkeerd. Gisterochtend stond hij voor de kantonrechter. Hij begreep overigens niet waarom hij moest voorkomen: hij was immers ook al eens in Den Haag op bezoek geweest bij de officier van justi tie in verband met dit ongeluk? De volgende dialoog ontstond vervolgens tussen de rechter en de verdachte. Rechter: "U was op het kan toor van de officier?" Verdachte: "Jazeker". Rechter: "En wat zei hij?" Verdachte: "Dat hij me nooit meer wilde zien". Rechter: "Had hij z'n toga aan?" Verdachte: "Nee". Ploertendoder Wat bleek? De verdachte had in Den Haag een bezoekje moe ten brengen aan de officier in verband met het plegen van vals heid in geschrifte; op deze och tend zou het ongeluk worden be licht. De officier van justitie eiste 180 gulden boete voor het parkeren tegen de lichtmast. Daar kwam bovendien nog eens 155 gulden bij voor het feit dat er in de auto indertijd een ploertendoder was gevonden. Dat laatste begreep de ver dachte niet: "Ik heb dat ding in een Spaanse souvenirshop ge kocht, die ploertendoder lag ge woon tussen de andere spullen in de winkel. Poppetjes enzo". Ja, ja, souvenirtje voor thuis. Maar waarom hebben al die lui die ploertendoders toch altijd in hun auto liggen... waarom niet gewoon boven de schoorsteen mantel als het toch een souvenir tje is? De rechter stelde die vraag in elk geval niet. "U had het ge woon als souvenirtje? Ook nooit een ploert mee dood geslagen?" Ha, ha, die rechter toch. Niet op z'n mondje gevallen, wat u? Schuldig zonder straf voor wat betreft het handwapen, oordeel de hij. Honderd vijftig gulden boete voor het ongeluk met de auto. Vissen Vorig jaar, 20 mei, Zoeter- woudse Singel in Leiden. Daar zat hij: de aow-er, op z'n bootje. Agent: "Aan het vissen?" Man: "Nee, hoezo?" Volgens de agent zat hij wel te vissen én een paar dagen later weer. Verscholen achter een af dekzeil. Vlak voor het visseizoen open zou gaan nota bene. Verontwaardigd stond de be jaarde voor de rechter. "En ik zeg u: ik zat daar helemaal niet te vis sen". En die hengel dan? "Hoezo hengel? Ik zat gewoon de diepte van het water te peilen". En dat brood dan? "Ja zeg, mag ik nou ook de eendjes al niet meer voe ren. Ik, een bejaarde man!. Ik zeg u: de politie heeft alleen maar leugens opgeschreven. U denkt toch niet dat ik vlak voordat het visseizoen opengaat ga zitten vis- "Ja, het woord is nu aan de of ficier van justitie". "Wat zegt u?" "Het woord is aan de officier van justitie" "U zegt?" "HET WOORD IS AAN DE OFFICIER VAN JUSTITIE". "O". Dertig gulden boete eiste de of ficier van justitie. "Dertig gul den! Dan kan toch niet! Ze heb ben alleen maar leugens opge schreven. Ik zat daar helemaal niet te vissen". De rechter dacht daar anders over: dertig gulden boete. De verdachte verstond het niet en zei: "Ja ziet u: ik ben een beetje aan de dove kant". Rechter: "Nee, daar ligt het niet aan. U zit gewoon overal doorheen te praten". Kwaad ging de verdachte weg. Dit deed de deur dicht en met een harde klap ging die deur ver volgens dicht. Dat kon zelfs een dove horen. Lezing Uri Kupferschmidt, lector in de geschiedenis van het Mid den-Oosten aan de universiteit te Haifa en correspondent van AVRO's radiojournaal, zal vanavond in de Leidse Synago ge aan het Levendaal 14 een le zing houden over 'Achtergron den rond de Israëlische verkie zingen". Aanvang: 20.00 uur. Natuur Op verzoek van de dierenbe scherming Leiden zal drs. J. Walter een lezing houden en films vertonen over het Wereld Natuur Fonds. Hij doet in de zaal van Wienerwald aan de Steenstraat, woensdagavond, aanvang: 20.00 uur. Muziek Cadillac Walk, een Leidse groep die onlangs was te horen op de VPRO-radio, zal op woensdagavond een optreden in The Jam aan de eerste Bin nenvestgracht verzorgen. Aan vang: rond 22.30 uur. Goalball In het sportcentrum van de Leidse universiteit is afgelopen zaterdag het internationale goalballtoernooi gehouden, georganiseerd door de jubile rende sportvereniging voor ge handicapten 'De Sleutels'. Twintig teams, waaronder vier Belgische, streden om de hoofd prijzen. In de eerste halve fina le verpletterde Doing met 7-0 de Peperbus, terwijl ISK Hengelo De Sleutels met 4-2 versloeg. De strijd om de derde plaats werd gewonnen door de PeperbiLS. In de finale bleek ISK Hengelo te sterk voor het verassende Doing: 7-0. Het eerste onderkomen van de hbs: het gebouw van Mathesis aan de Pieterskerkgracht. invoering van de Mammoetwet in 1968, begon de enorme uitbreiding van het lyceum. Al in 1964 schreef de toenmalige rector dr. J.W. Blom, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de school, dat het op zich mooie gebouw aan de Burg- gravenlaan niet meer voldeed aan de eisen die men aan een moderne school mocht stellen. En hij spreekt daarbij de hoop uit dat er binnen niet al te lange tijd een nieuw gebouw zal komen. "Het ge meentebestuur is terdege van de noodzaak overtuigd, maar kan door ruimtegebrek niet tot nieuw bouw overgaan", aldus Blom. "Het is te hopen dat de moeilijkheden in de nabije toekomst kunnen wor den overwonnen". En al was het dan niet een al te nabije toekomst, het nieuwe gebouw is er gekomen. Op 1 oktober 1982 werd het met veel vlagvertoon aan de Noach- straat geopend. Nu staan we voor de zoveelste pleisterplaats in de geschiedenis van de Rembrandt Scholenge meenschap. Op 14 september zul len de reünisten elkaar ontmoeten. De werkelijke herdenking van het 120-jarig bestaan zal plaats hebben op 26, 27 en 28 september. Geheel in het kader van deze tijd zullen de dagen een onderwijskundige in vulling krijgen. Als thema voor het lustrum is gekozen 'Vooroordelen en tolerantie'. Er is een spiegelpro- gramma opgesteld, waaarbij de ene helft van de leerlingen op school aan dit thema zal werken, terwijl de andere bezoeken brengt aan instellingen en musea. De vol gende dag wordt dat omgeruild, 's Avonds wordt een politiek forum gehouden. Al bladerend in de vergulde pa pieren, in de loop van die 120 jaar in het archief bewaard, valt op dat veel problemen van nu ook in het verleden stof tot menige discussie vormden. Gymnastiek Nu in het kader van de bezuini gingen het gymnastiekonderwijs danig in de knel dreigt te geraken, is het leerzaam uit een brief van de Vereniging van Gymnastiekonder wijs aan de directeur der Hoogere Burgerschool van augustus 1875 te citeren: "Reeds geruimen tijd wordt in de Vergadering van Leer aren in de Gymnastiek geklaagd, dat de ambitie der leerlingen om te Gymnastyseren buiten de bepaal de schooluren, uiterst gering is, en men daarom wenschte dat de Gymnastiek-Lessen tusschen de andere leeruren werden geplaatst. Hebben wij vroeger ge schroomd, ten opzichte van dit punt onze bezwaren kenbaar te maken, thans, nu ook omtrent het doel en de strekking van het Mid delbaar onderwijs meerdere en be tere begrippen worden verspreid en ook de Middelbare School een opvoedings-inrichting mag wor den genoemd, een plaats, waar de belangen van den geheelen mensch, zoowel lichamelijk als geestelijk, worden behartigd, ver oorloven wij ons een enkel argu ment aan te voeren tot ondersteu ning van ons verzoek. Het is vooral met het oog op den leeftijd der leerlingen en de organi sche volmaking dien leeftijd eigen, (puberteits-intreding) waardoor eene tijdelijke spierverslapping en als onmiddellijk gevolg daarvan zoo licht eene abnormale houding in het beenderenstelsel ontstaat, dat afwisseling van het geestelijk onderwijs juist dubbel noodig is. Van daar ook dat alle Physiolo- gen van lateren tijd er op wijzen, dat goed geleide lichaamsoefenin gen vereischt worden, tot volma king der organische bewerking en tot voorkoming der kwade ge- wocfnten aan die jaren zoo dikwerf eigen. Maar dat die afwisseling ook voordeelig werkt op het gewoon onderwijs, werd ons o.a. verzekerd door een Leeraar in de Wiskunde, die ervaring had opgedaan dat zij ne leerlingen- na de Gymnastiek- Les veel meer opgewektheid voor geestelijke inspanning betoonden, dan vroeger toen die afwisseling niet plaats vond. (-) Het is daarom dat de ondergeteekenden, Be- stuurderen der Vereeniging van Gymnastiek-Onderwijzers in Ne derland, UWelED. beleefdelijk ver zoeken in het belang van het ge- heele onderwijs, ook aan Uwe in richting dergelijke proef moge worden genomen". Waarmee maar weer eens is be wezen dat in sommige opzichten sinds de vorige eeuw nog niet veel is veranderd. In verband met het 120-jarig bestaan van de Rembrandt Scholengemeen schap worden oud-leerlingen, oud-medewerkers en anderen die zich bij de Rembrandt betrokken voelen uitgenodigd voor een reünie op vrijdag 14 september. Het feest begint om 19.00 uur in het nieuwe schoolgebouw aan de Noachstraat 2 in Leiden. Wie nog in het bezit is van materiaal (foto's en dergelijke) en dat tijde lijk wil afstaan voor de historische overzichtstentoonstelling, wordt ver zocht dit zo spoedig mogelijk te melden aan P. van Dam, Valeriusstraat 152, 2324 XK Leiden, telefoon 071-760016. LEIDEN - Twee keer moest de brandweer gisteravond uitrukken naar de Uiterstegracht, waar onbe kenden tot twee keer toe probeer den een slooppande in de brand te steken. De politie heeft de gemeen te verzocht het pand zo snel moge lijk met de grond gelijk te maken. LEIDEN - Bij de politie is aangif te gedaan van diefstal van sieraden uit een woning aan de Blauwe Vo- gelweg. Er werd voor een bedrag van 9000 gulden gestolen. Volgens de politie konden de daders mak kelijk binnenkomen: de deur was niet op slot. GEMEENTEGIDS - Dezer dagen wordt de gemeentegids 'Wegwijzer voor Leiden', editie 1984/1985 huis- aan-huis verspreid. De gemeente laat weten dat degenen die na en kele weken nog niet in het bezit zijn van deze gratis wegwijzer een exemplaar kunnen afhalen aan een van de gemeentelijke informatie balies in het Stadhuis of Stads- bouwhuis. De gids bevat een over zicht van maatschappelijke en ge meentelijke instellingen en organi saties in Leiden. De Rembrandt Scholengemeen schap viert dezer dagen het 120- jarig bestaan. Rector Ben Geerts schetst de geschiedenis van wat begonnen is als de Eer ste Leidsche HBS. LEIDEN - "Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaaten". Deze uitspraak van de Griekse filosoof Democrites werd in 1964 door de toenmalige inspectrice voor het gymnasiaal en middelbaar onderwijs gebruikt om de feestelijke herdenking van de honderdste veijaardag van het toenmalige Rembrandtlyceum in te leiden. door Ben Geerts Nu, in 1984, is de school op de volgende pleisterplaats aangeko men. Want ook nu zal een feestelij ke herdenking plaats hebben van het 120-jarig bestaan van de Eerste Leidsche HBS. Laten we eens in het verleden duiken. Op 1 juli 1863 trad de Wet op het Middelbaar Onderwijs van Thor- becke in werking. Aan alle ge meentebesturen werd een brief ge stuurd met het verzoek een hogere burgerschool op te richten. Deden ze dat niet, dan zou het Rijk het doen. Zeven gemeenten, waaron der Leiden, reageerden snel en zeg den toe aan de oprichting van deze nieuwe vorm van onderwijs te wil len meewerken. Op 15 september 1864 besloot de gemeenteraad een hbs met een vijfjarige cursus te openen. Alleen jongens Deze cursus werd aanvankelijk alleen opengesteld voor jongens, pas in 1889 werden ook meisjes toegelaten. Nadat de gemeente raad op 21 juli 1864 dr. E. de Loos tot directeur had benoemd, wer den op 27 en 28 september de toela tingsexamens afgenomen. Dertig leerlingen meldden zich, hoofdza kelijk voor de lagere klassen, aan. Voor de vijfde klas waren geen kandidaten en enkelen die zich voor de vierde klas hadden opge geven, konden niet worden toege laten. De lessen begonnen op 4 ok tober 1864. te wijzen, en dit is voorzeker een hoogst gelukkig verschijnsel, dat zeer vele leerlingen onzer school het eindexamen niet met het oog op een bepaald vak hebben afge legd, maar het diploma wenschten te bezitten, öf tot aanbeveling in de maatschappij, öf om een bewijs te geven, dat zij de algemene ontwik keling door het verwerven van het diploma erkend, op den nodigen prijs stellen". Resultaten Interessant is ook in die begin tijd te bekijken welke resultaten de leerlingen behaalden, althans hoe men tegen hun studieresultaten aankeek. Dr. D.J. Steyn Parvé geeft hierover in 'Een en ander over de Hoogere Burgerscholen' nuttige informatie: "Over de uit slag der examens kan men soms moeilijk een oordeel vellen. Som mige scholen hebben slechts twee a drie candidaten per jaar geleverd, terwijl er ook scholen waren die geen enkele leerling in de vijfde klas hadden". Leiden stak in dit opzicht zeer gunstig af bij vele an dere scholen. Zij leverde in de eer ste tien jaar dat er eindexamens werden gehouden in totaal 70 ge slaagden af bij een aanmelding van 79 kandidaten. In de lange geschiedenis van de Leidsche HBS is een aantal pleis terplaatsen nog tastbaar aanwezig in de vorm van boekjes die ter gele genheid van diverse lustra werden uitgegeven. Op 13 september 1915, na meer dan vijftig jaar, werd een nieuw ge bouw aan de Burggravenlaan op plechtige wijze in gebruik geno men. In 1922 werd de naam "Hoo gere Burgerschool voor jongens" gewijzigd in Hogere Burgerschool met vijfjarige cursus, zodat vanaf die datum meisjes geen afzonder lijke vergunning meer nodig had den om tot de lessen te worden toe gelaten. Op 14 juli 1924 besloot de gemeenteraad tot oprichting van een economische afdeling aan de school, die later werd aangeduid met de naam hbs-a. Rembrandt De naam Rembrandt duikt voor het eerst op als in 1957 de school wordt omgevormd tot een lyceum. Dat wil zeggen dat de school nu ook een gymnasium-afdeling kreeg. In de jaren zestig, vooral na de LEIDEN - Het Verenigd Actie- Overleg Laagste Inkomens (VAO- LI) heeft het college van burge meester en wethouders om een éénmalige subisidie van duizend gulden gevraagd voor de organisa tie van een openbare hoorzitting op 17 oktober. Volgens het VAOLI. dat voor het eerst van zich liet horen toen het de Burcht bezette, past een dergelijke hoorzitting over de herziening van het sociale zekerheidsstelsel in het gemeentelijke beleid om cliënten organisaties zoveel mogelijk te be trekken bij de maatregelen ten aanzien van de laagste inkomens. Voor de hoorzitting wil het VAO LI alle politieke partijen uitnodi gen. Volgens de organisatie zou de gemeente de pot 'Initiatieven uit de burgerij' voor de subsidie kun nen aanspreken. Het eerste schoolgebouw was dat van Mathesis Scientiarium Ge- nitrix op de Pieterskerkgracht. Het lesrooster was samengesteld voor vijf klassen, daar de mogelijkheid bestond dat zich in de loop van de cursus nog nieuwe leerlingen voor de hogere klassen zouden aanmel den. Het totaal aantal leerlingen dat deze nieuwe soort onderwijs be zocht was niet bijster groot. In to taal bedroeg hun aantal, verdeeld over 53 scholen in Nederland, 4144. Het gemiddelde aantal leerlingen bedroeg 78 per school, waarbij moet worden bedacht dat niet alle leerlingen alle vakken volgden. Het einddiploma gaf niet automa tisch toegang tot de vervolgoplei ding aan de universiteit of militaire academie. Hiervoor moest de aan staande student eerst een toela tingsexamen afleggen. Velen be reidden zich al op de hbs voor op dit toelatingsexamen en volgden slechts de daartoe benodigde vak ken. Dat dit in de ogen van de toen malige directeur van de Leidsche HBS geen ideale situatie was, blijkt uit zijn inleiding tot "Eenige mededelingen over de Hoogere Burgerschool te Leiden van hare oprichting in 1864 tot Juni 1877": "Niet overbodig is het echter er op De eerste directeur van de Eerste Leidsche HBS, dr. E. de Loos. (foto naar portret door Jan Toorop) De restanten van de voormalige Citin-fabriek aan het Levendaal. LEIDEN - Dezer dagen wordt in sneltreinvaart weer een voormalig fa brieksgebouw, aan de rand van de Leidse binnenstad, met de grond ge lijk gemaakt. Na de fabrieken van Clos en Leembruggen (aan de Langegracht en Ververstraat), die al eerder dit jaar onder de slopershamer vielen, is nu de beurt aan het voormalige Citin-complex aan het Levéndaal. Het wit ge schilderde fabrieksgebouw, in de buurt van de Plantage, dat al enkele jaren leeg staat. De laatste gebruiker, de firma Citin (een bedrijf in chemi sche produkten), verliet het pand in 1979. In vroeger jaren is geruime tijd een vleesfabriek in het complex gevestigd geweest. Het fabrieksgebouw werd in 1978, samen met de zeepfabriek van San ders (ook aan het Levendaal), aangekocht door project-ontwikkelaar Bakker uit Nieuw-Vennep. Bakker verkocht beide complexen later door aan de gemeente. De Leiderdorpse bouwondernemer Noorlander heeft het Sandersterrein vervolgens van de gemeente in erfpacht gekregen met de bedoeling op die plek een parkeergarage te bouwen. De eerste paal voor deze garage zal vermoedelijk nog dit jaar de grond in gaan. Op het terrein van de voormalige Citinfabriek wil de gemeente veertien woningwetwoningen laten bouwen. Het architectenbureau Gradus-Kam- steeg uit Warmond heeft reeds een plan voor het terrein ontwikkeld. Met de bouw van de woningen zal zo snel mogelijk na ae sloopwerkzaamhe- (foto Holvast) den worden begonnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4