m Vrouwenorganisaties 'Na een lange strijd' in nieuwe behuizing Geluidscherm moet lawaai treinen in T rans vaal beperken Treinabonnement vergeten: proefzaak bij kantonrechter Gebouw aan Caeciliastraat geopend DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN "Met vrouw, man en macht" is er aan gewerkt, stelde voorzitster Wil Veldho ven van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gistermid dag vast: het nieuwe, gemeenschappelijke onderkomen van deze organisatie en de Leid- se Vrouwenraad: Caeciliastraat 18. Het gebouw werd gistermiddag of ficieel geopend en daarmee werd Leiden tevens een permanente ex positieruimte rijker, want de vrou wenorganisaties stellen hun ruim te beschikbaar voor het werk van Leidse kunstenaars. Burgemeester Goekoop mocht namens het college van B en W de openingshandeling verrichten, maar niet nadat hij kritische woor den over de opstelling in het verle den van het gemeentebestuur had moeten aanhoren. Die waren op te tekenen uit de mond van Anneke van Aken, oud- voorzitster van zowel de Leidse af deling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen als de Vrou wenraad, de stichting waarin ze ventien vrouwenorganisaties sa menwerken. Contrast Zij schetste de lange en moeiza me voorgeschiedenis die uiteinde lijk tot de verhuizing naar de Cae ciliastraat heeft geleid. In contrast daarmee, zo valt uit haar woorden op te maken, staat de soepele be handeling die het Vrouwenhuis van gemeentewege kreeg toen de ze organisatie weg wilde van de Nieuwe Rijn en terecht kwam in het voormalige Bureau Huisves ting aan de Hooigracht. Eind 1974 begon de huisvrou wenvereniging het zoeken naar een eigen onderkomen. In 1975 leek die te worden gevonden in de Witte Poortkazerne aan het Noord- einde. Maar dat bleek niet te kun nen. Uiteindelijk werd de vereni ging de portierswoning van het voormalige Marinecomplex, ook aan het Noordeinde, toegewezen. In september 1976 begonnen de cursussen en andere activiteiten in deze behuizing, die de naam 'In 't Want' had gekregen. Nog geen jaar later kreeg het bestuur van de ge meente een brief met de aankondi ging dat het Marinecomplex moge lijk zou worden gesloopt; niet voor de tweede helft van 1978, zo werd er 'geruststellend' aan toegevoegd (het is uiteindelijk 1984 geworden, eer de slopershamer werd gehan teerd). Opnieuw moest de vereniging op zoek naar nieuwe huisvesting. Een poging om in de voormalige school aan de Boommarkt 6 te komen, mislukte. Inmiddels meldde (in de cember 1977) ook het Vrouwen huis zich bij de gemeente met het verzoek om een andere ruimte. Smerig Gesprekken en briefwisselingen met B en W en raadsfracties volg den; in juni 1978 werd de huisvrou wen meegedeeld dat ze het marine complex binnen één a anderhalf jaar zouden moeten verlaten en dat er geen uitzicht was op vervangen de ruimte. Die werd wel in juli 1979 aangeboden: het pand Nieuwe Rijn 20a, waar toen nog het Vrou wenhuis was gevestigd. Het Vrou wenhuis mocht naar de Hooi gracht. Maar, de Vereniging van Huisvrouwen en de Vrouwenraad weigerden het pand aan de Nieuwe Rijn te betrekken. Van Aken: "Bij bezichtiging werd dit pand in een niet te beschrijven toestand aange troffen, smerig, nauwelijks onder houden en uitgewoond". Onbegrijpelijk, aldus Van Aken, dat de traditionele vrouwenorgani saties op deze manier ten achter werden gesteld. Huisvrouwen en Vrouwenraad meenden dat er in het gebouw aan de Hooigracht ook voor hen plaats was, naast het Vrouwenhuis. Maar dat stuitte op grote bezwaren bij het Vrouwen huis, volgens Van Aken omdat de andere twee organisaties ook wel mannen als inleider voor lezingen e.d. aantrekken. Later motiveerde het gemeente bestuur de noodzakelijke verhui zing van het Vrouwenhuis aldus: Nieuwe Rijn 20a was niet langer geschikt "gezien de verregaande staat van verwaarlozing en het enorme brandgevaar". Hetzelfde pand dus, dat kort daarvoor nog aan de twee andere organisaties was aangeboden... In 1979 volgde dan het aanbod van de gemeente om de eerste ver dieping van het pand aan de Caeci liastraat, waar toen nog de Rein- wardt Academie zat, te betrekken. Het heeft nog vijf jaar geduurd, voordat het daadwerkelijk zo ver was. "Een vraag blijft waarom vrouwenorganisaties, aangeduid als traditioneel, zoveel strijd moe ten leveren om iets gedaan te krij gen", merkte Anneke van Aken op. Burgemeester Goekoop gaf ant woord: "U moet ook rekening hou den met de politieke realiteit van de dag. Die is dat aan nieuwe be wegingen wel eens voorrrang wordt gegeven boven de reeds be staande". Door strijd wordt men gelouterd, hield Goekoop de vrou wen voor, prees vervolgens het ge meentelijk emancipatiebeleid en complimenteerde de Vrouwenraad en de Vereniging van Huisvrou wen met het feit dat zij een man hadden uitgenodigd om de ope ning te verrichten. Een taak die Goekoop op zich nam, "niet als burgervader, maar als burgerhuis- man". Hij trok een doek van tafel en onthulde borden met de beide namen van de organisaties. Ter gelegenheid van de opening is in het gebouw tevens de exposi tie 'De vrouw in de kunst' ge opend. Daarop is werk te zien van de volgende kunstenaressen uit Leiden en omgeving: Ineke Bergh, Marijke van Dorth, J.G.M. Elias- van Panthaleon van Eek, Erli Esse- link, Hetty Geursen, Anne Hulle- man, Trees Klein, Anneke Koek, Lydia Mercedes Luyten, Peggy Mantel, Fanny Mazure, Jacqueline Ravelli, Ina de Ruyter, Naan Rijks, Bettien Scherft, Lucia Steinbach, Marijke Verhoef, Fredy Wolf en Ans Zuyderhoudt. Automobilisten laten vrouw gewond op straat achter LEIDEN - Twee automobilisten zijn vanochtend doorgereden ter wijl een jonge vrouw gewond op straat lag. De vrouw werd later met een liche hersenschudding naar het AZL overgebracht. De negentienjarige vrouw werd vanochtend met haar fiets op de Morsweg geschept door een auto. Zij had moeten uitwijken omdat drie jongens op straat liepen. Haar fiets kwam onder de wagen; zijzelf belandde op de motorkap. De bewuste automobilist stapte volgens de politie uit om de fiets te verwijderen en reed daarna door, de vrouw achterlatend. Een andere automobilist legde haar aan de kant van de weg en reeds ook door. Het ongeluk gebeurde om streeks kwart voor negen. De poli tie verzoekt degenen die informa tie kunnen verschaffen over de eer ste automobilist, zich te melden. Waarschijnlijk reed de man in een lichtblauwe auto, vermoedelijk een Honda. Nep schoor steenvegers LEIDEN Een 76-jarige bewoon ster van de Lage Morsweg heeft aangifte gedaan van oplichting. Twee mannen kwamen gisteren bij op haar bezoek met de mededeling dat ze namens de woningbouwver eniging de schoorsteen kwamen vegen. Nadat de heren waren ver trokken, kreeg ze argwaan. De wo ningbouwvereniging bleek van niets te weten. Inmiddels was ze wel 110 gulden lichter gemaakt door het tweetal dat niet veel meer had gedaan dan een gasleiding in specteren en de kachel aanmaken. LEIDEN - De gemeente Leiden wil één miljoen gulden besteden aan een geluidwerend scherm dat het lawaai van het treinverkeer in de Transvaalbuurt tot een aan vaardbaar niveau zal moeten terug brengen. De spoorlijn Leiden-Den Haag, langs de wijk Transvaal, is één van de drukst bereden trajecten in Ne derland. In de komende jaren zal aan weerszijden van de bestaande sporen nog een spoor bijgelegd worden, waardoor er minder kans is op vertragingen en storingen in de dienstregeling. Daardoor zal evenwel ook het spoorweglawaai (door de geringere afstand tussen het spoor en de woningen) toene men. De bedoeling is dat de be staande spoorsloot, ook na de ver breding, gehandhaafd zal blijven. Metalen panelen De afgelopen jaren is al regelma tig gesproken over een geluidwe rend scherm langs de spoorlijn. Het gaat hierbij om het gedeelte tussen de Rijnzichtstraat en het einde van de Morsweg. In overleg tussen de gemeente, de Nederland se Spoorwegen (NS) en de B.V. Ar- ticon is thans een plan ontwikkeld voor de uitvoering. Het scherm zal waarschijnlijk gaan bestaan uit metalen panelen met een geluidabsorberende vul ling en zal een meter boven de spoorrails uitsteken. Volgens de gemeente zal het geluidsscherm niet alle spoorweglawaai kunnen wegnemen, maar zal het lawaai wel aanzienlijk verminderen. Vooruitlopend op de baanvak- verbreding wil de NS het geluid- scherm vast op zijn definitieve plaats zetten. Door de ligging van de woningen ten opzichte van de spoorlijn zal er, als gevolg van de spoorbaanverbreding en van de plaatsing van het scherm, vooral 's zomers, in de avonduren, wat min der zon worden ontvangen. In het meest ongunstige geval gaat het, volgens de gemeente, om maxi maal een half uur a drie kwartier minder bezonning. De gemeente wil een miljoen gulden besteden aan het geluidwe rend scherm. Of de plannen door- AD VERTENTIF 1 1 Kamsteeg Auto Lease B.V. 1 Kamsteeg heelt vestigingen in:1 Oegstgeest, Voorschoten, 1 I Leiderdorp, Katwijk, Lisse, 1 Hillegom en Alphen a/d Rijn J gaan hangt af van het feit of er nog een subsidie wordt verkregen voor de overblijvende kosten. Ook geldt als voorwaarde dat de bewoners van de Transvaalbuurt, die langs en in de nabije omgeving van de spoorlijn wonen, met de plaatsing van het scherm akkoord gaan. Terughoudend Gisteravond werden de bewo ners tijdens een informatie-avond over de plannen geïnformeerd. De omwonenden reageerden voorals nog terughoudend omdat zij me nen dat een 'ja' tegen het geluid- scherm in wezen ook een 'ja' tegen de spoorwegverbreding zou bete kenen. Met name bewoners van de woningen aan het einde van de Morsweg, waar het baanvak door de spoorverdubbeling iets ver hoogd zal worden, vrezen dat de spoorlijn heel dicht bij hun huizen komt te liggen. De gemeente heeft wel begrip voor de terughoudende opstelling van de Transvaalbewoners maar meent dat het "als een paal boven water staat dat de spoorwegver dubbeling er komt. De verbreding staat heel hoog op het prioriteiten lijstje van de Nederlandse Spoor wegen", aldus gemeente-ambte naar J.W. Meijer. "Die verbreding is denk ik niet meer tegen te hou den". Bewoners suggereerden gister avond de uitbreiding aan de ande re kant van de spoorlijn te realise ren. Dat zou technisch evenwel een moeilijke zaak zijn. Voorgesteld werd voorts de bestaande spoor sloot te dempen zodat de afstand tot het spoor voor het oog toch wat groter wordt. Naar aanleiding van de inspraak avond en de door bewoners gedane suggesties, zal de gemeente de za ken nu op een rijtje zetten. Daarna wordt nog een informatie-avond georganiseerd en ten slotte mogen de bewoners zich, via een enquête formulier, uitspreken voor of tegen het geluidsscherm. Botsing drie auto's bij Vink LEIDEN Bij de spoorwegover gang De Vink ontstond gister avond omstreeks kwart voor elf een botsing waarbij drie auto's wa ren betrokken. Twee wagens ston den te wachten bij de bomen die dicht waren toen een derde auto mobilist tegen de achterzijde van de tweede wagen botste. Later bleek dat hij niet had kunnen rem men aangezien een brandblusser onder het rempedaal was gerold. Op de spoorlijn Leiden-Den Haag rijdt de trein tamelijk dicht langs de woningen in Transvaal. De afstand wordt nog kleiner als de spoorlijn is LEIDEN - Dient een abonne menthouder die zijn abonnement is vergeten op dezelfde manier be handeld te worden als iemand die zonder kaartje in de trein zit? De NS vindt van wel, de Consumen tenbond van niet. Het Leidse kan tongerecht zal een antwoord op de vraag moeten geven. Gisterochtend moest een reiziger voor de balie van het kantonge recht verschijnen die eind vorig jaar zijn abonnement niet bij zich had gehad in de trein. Wel een ko pie, maar de conducteur oordeelde dat dat onvoldoende was: hij moest maar een kaartje kopen. De man ging met de dagvaarding naar de Consumentenbond. Deze bond vindt het onzin dat abonne menthouders die vergeetachtig zijn geweest exact hetzelfde wor den behandeld als zwartrijders. Het grote verschil blyft immers dat iemand die z'n abonnement eens een dagje thuis heeft gelaten wél heeft betaald, terwijl het zwartrij ders er juist om te doen is geheel gratis vervoerd te worden. De officier van justitie kon waar schijnlijk wel begrip opbrengen voor het verhaal van de advocaat van de bond. Schuldig zonder straf, was tenminste zijn oordeel. De rechter zal over twee weken uit spraak doen, aangezien de Consu mentenbond om een schriftelijk vonnis heeft gevraagd. "Het was de eerste keer dat wij ons hebben bemoeid met een der gelijke zaak, dat wil zeggen: een reiziger die wel een abonnement heeft rechtsbijstand hebben gege ven", aldus T. van Raalte van de Consumentenbond. "Het is een aardige proefzaak. Het oordeel van de Leidse rechter is natuurlijk niet bindend voor an ders kantonrechters. Natuurlijk niet. Maar verdachten kunnen el ders in het land kunnen zich in de toekomst wel op deze zaak beroe pen, als het moet". Van Raalte verwacht dat de kan tonrechter zal besluiten tot ontslag van rechtsvervolging. "Nee, ik denk niet dat hij evenals de officier van justitie zegt: schuldig zonder straf. In het proces-verbaal ont brak namelijk een element". "Er had moeten staan dat de ver dachte bovendien niet in dienst van de spoorwegen was. Dat is een voorschrift. Dat stond er niet in, vandaar: ontslag van rechtsvervol ging. Volgens mij". Dieven gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in de Evertsenstraat twee jongens, dertien en zestien jaar oud, aangehouden die op een bakfiets stalen aanrechtbladen ver voerden die ze gestolen bleken te hebben uit renovatiewoningen. Al dus de politie. Straat Wat waren ze blij, de bewoners van de 's Gravesandestraat. Na vele klaagzangen gaf de gemeen te dan eindelijk thuis: van de ene op de andere dag verschenen er een paar keetwagens in de straat alsmede zand en tegels. De straatmakers konden aan het werk. "Eindelijk werd er dan wat aan de trottoirs gedaan", vertelt een bewoner. En in een circulaire van wijkvereniging Aktief heet het dat de bewoners verheugd waren over het feit dat je in de toekomst "weer zonder levens gevaar over de stoep kon lopen". Helaas, te vroeg gejuicht. Het blad weer: "Wat gebeurt er na een paar dagen...de keetwa gens worden weggesleept, het zand wordt weer weggehaald, zo ook de tegels". De ene helft van de straat is klaar, de andere zit met de brokken, aldus een boze wijkvereniging die schrijft: "Het is natuurlijk te dol dat zoiets ge beurt en we constateren dan ook dat de wegen van het gemeente lijk apparaat ondoorgrondelijk zijn. Aangezien deze circulaire ook bij alle raadsleden komt, zijn we benieuwd of er nou eens ie mand aan de bel gaat trekken. We zijn benieuwd...of moeten we wachten tot de verkiezingen weer in zicht zijn?" Hoe beroerd ligt de straat er bij? Op naar de 's Gravesand- straat. Aldaar aangekomen blijkt inderdaad dat het karwei niet volledig is geklaard. Overigens rept de wijkvereniging ten on rechte over levensgevaarlijke si tuaties, want om nou te zeggen dat het oude gedeelte van de straat een soort hindernisbaan met bloedstollende attracties is - opgeknapt is. En bovendien: waarom gaf de gemeente eigen lijk opdracht om voortijdig te vertrekken? "Niks aan de hand", stelt de gemeentelijke bestratingsdes- kundige monter vast. "Heeft al les te maken met planning". O, heet dat planning, een straat half opknappen en dan weer weggaan? "Er moest eerst iets aan de Bo termarkt worden gedaan. Die werkzaamheden hadden voor rang". Maar waarom kan het vernieu wen van trottoirs niet in één keer gebeuren? "Ja, dat zei ik toch al: plan ning. Maar we komen wel terug hoor in de 's Gravesandestraat. Deze week...morgen (vandaag dus, Red.) al, dat wil zeggen: als het natuurlijk niet regent". Studentenbus "Waarom kun je wel met een bus van het uiterste puntje van Groningen naar het uiterste pun tje van Oostenrijk en niet van Groningen naar Amsterdam?" Hubert Wessel stelt de vraag niet om een antwoord te krijgen. Hij wil er wel mee aangeven dat er voor zijn 'Stubus' alle reden voor bestaan is. Sterker nog: "Een gat in de markt", zegt hij zelfs. Stubus staat voor Studenten bus Internationaal, een Amster damse instelling die studenten in het weekeinde van de hospita willen verlossen. Vrijdag weg, zondagavond terug. "Ik leg net een mevrouw uit Vlaardingen neer", zegt directeur Wessel en bedoelt een zojuist beëindigd te lefoongesprek. "Haar zoon stu deert en heeft een kamer in Sit- tard. Daar moet-ie elke vrijdag avond van af. Ze betaalt elk weekeinde 65 gulden aan reis geld". Dat kan dus goedkoper met de studentenbus. De buswillige student dient daartoe eerst lid te worden van Stubus. Dat kost vijf gulden, waarbij een collegekaart getoond moet worden. Wessel toont dan op zijn beurt een prijslijstje: ƒ8,50 voor minder dan honderd kilometer, ƒ10,50 voor minder dan 150 kilometer en ƒ12,50 voor meer dan 150 kilometer. Enkele reis wel te verstaan. "Wij kunnen dat zo goedkoop doen omdat we niet zoveel aan overheadkosten kwijt zijn". Wessel bedoelt: een kleine organisatie, weinig admi nistratieve rompslomp. De directeur, afkomstig uit de reiswereld, is er vast van over tuigd dat de Stubus aanslaat. "Zo'n negentigduizend studen ten wonen op kamers en daarvan wil of moet de helft in het week einde naar huis". Wat volgens hem verklaart dat "er heel goed is gereageerd. We worden ook overstelpt met aanvragen van HBO-studenten. Maar voorlopig is het alleen voor studenten. We moeten even bekijken of dat eventueel uit te breiden is". Wessel denkt deze maand al met z'n studententripjes te kun nen beginnen. Op het program ma staat onder meer een route Amsterdam-Leiden-Rotterdam- Utrecht. Nog één vraagje, directeur: Stu bus heet een coöperatieve ver eniging te zijn. Er hoeft dus geen winst gemaakt te worden? Dat hebben we verkeerd begrepen. In verband met de vergunningen staat de Stubus-reis alleen open voor leden, maaar van winst zijn de organisatoren niet vies. "In eerste instantie moet het kosten dekkend zijn, maar er is wel de gelijk een winstoogmerk", geeft Hubert Wessel grif toe. Station Alle 'regelneven' opgelet: de ANWB zoekt personen die het Leidse NS-station willen testen. De bond wil weten of het station deugt en zo niet, wat er aan ge daan kan worden. Kunnen ge handicapten een beetje uit de voeten, zijn de kaartjesverkopers een beetje vriendelijk en doet de roltrap het wel? Op dat soort vra gen wil de verkeersafdeling van de ANWB antwoord hebben. Maar ook: zijn er parkeerpro blemen, is het station goed be reikbaar voor autombilisten en fietsers en zijn er genoeg over- steekmogelijkheden voor voet gangers? Iedereen die wel eens van het station gebruik maakt, mag meedoen. Voor wie dat wil: ANWB-Verkeersafdeling, Ant woordnummer 10, 2100 XM Den Haag. Postzegel hoeft niet. En klagen over vertraagde treinen ook niet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3