LEIDSCH DAGBLAD X0 Werkloosheid in '85 minder groot Wrak is gescheurd Haven wacht op resultaat van nieuw gesprek Reacties op besluit positief Kerk moet op Hilversum 5 Geen bont op Leidse modeshow Centraal Planbureau: Kans dat vaten wegspoelen vergroot Ambtenaar(29) verdacht van corruptie RSV vraagt verlenging surséance Studie over feesten op 3 oktober Alphen snoeit in uitgaven Benzineprijs weer omhoog Speciale munt goud waard' LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 37497 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colotoo 'Ze dreigden alles kort en klein te slaan 24 PAGINA'S Chili op rand van burgeroorlog PAGINA 7 Karvov en Kasparov aan het bord. Schaaktweekamp begint met remise. Meeste studenten steunen op ouders DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid zal nog iets stijgen, maar blijft volgend jaar met een gemiddelde van 830.000 royaal onder eerder gedane voorspellingen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) die ten grondslag liggen aan de zogenoemde Macro-Economische Verkenning (MEV). Deze verschijnt samen met de Miljoenennota op Prinsjesdag. Drie leden van de milieuorganisatie Greenpeace vonden vannacht op het strand ten noorden van Oostende deze container, die volgens de opschriften uraniumhexafluoride bevat. Aangenomen wordt dat de container afkomstig is van de gezonken Mont Louis. (foto ap> zend tijd van de kerken, waaronder de IKON-programma's, komt vanaf oktober definitief op Hil versum 5. De Raad van State heeft een verzoek van de kerk genootschappen om dit besluit van minister Brinkman (wvc) te schorsen niet ontvankelijk verklaard. De Raad van State zal de ar gumenten voor dit besluit nog schriftelijk bekend maken. De kerken hebben „fundamentele bezwaren" tegen de indeling omdat zij zeggen zich tot het gehele volk te richten en niet tot speciale groepen waarvoor Hilversum 5 is bedoeld. ROTTERDAM (ANP) - Het werk bij de Rotterdamse stukgoedbe- drijven Kroonvlag en Seaport is vandaag voor een belangrijk deel komen stil te liggen. Volgens het actiecentrum van de Vervoers- bond FNV in totaal ongeveer 400 werknemers betrokken bij de sta kingen bij deze bedrijven. Het wachten was vandaag op de resultaten van nieuwe onderhan delingen op basis van een voorstél, dat directeur H. Molenaar van het gemeentelijk havenbedrijf in Rot terdam in nauw overleg met Socia le Zaken heeft ontwikkeld. De in houd van het voorstel is niet hp- kend, maar er is volgens Molenaar sprake van een variant op een eer der, afgewezen, plan. Molenaar heeft eerder twee voor stellen gedaan: eerst het onder brengen van de 150 overtollige Rotterdam-Terminal-werknemers in de reguliere arbeidspool SHB en vervolgens het oprichten van een aparte zogenaamde piekpool, die naast de SHB als een soort tweede rangs arbeidsreserve zou moeten functioneren. Het eerste voorstel was voor de werkgevers onaan vaardbaar, het tweede voorstel was dat voor beide partijen. VOORBURG (ANP) - De Voor- burgse politie verdenkt een 29-jari- ge gemeente-ambtenaar ervan dat hij in ruil voor steekpenningen woonruimte heeft bezorgd aan wo ningzoekenden. De man, die al vijf jaar werkzaam was op de afdeling huisvesting van de gemeente, is vanmorgen in zijn woning aange houden. Volgens een woordvoerder van de gemeente is nog niet te zeggen hoeveel de ambtenaar heeft opge streken. Evenmin is bekend wan neer hij met zijn corrpute praktij ken is begonnen. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en in hoofd zaak in de nacht af en toe regen. Mid- dagtemperatuur rond negentien gra den. Westelijke wind in het binnen land matig, aan de kust nu en dan krachtig. 12 september 1984, Zon op: 07.10 uur, zon onder: 20.01 uur. Maan op: 21.03 uur, maan onder: 09.07 Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.22 en 17.41 uur, laagwater 01.30 en 14.06 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse bontzaak Van Egmond aan de Breestraat zal zich morgenavond niet presenteren op een modeshow in de Stadsgehoor zaal. Aanleiding is een telefoontje van iemand die zei te spreken na mens het Dierenbevrijdingsfront. Vorige week werd eigenaar Sam van Egmond opgebeld met het dreigement dat "de hele boel kort en klein zou worden geslagen en bontjassen zouden worden bescha digd" als hij aan de show zou mee doen. "Je eerste reactie is, ik laat me niet chanteren", aldus Van Eg mond. Maar na overleg met het Ne Het recente voorstel van de Ver- voersbond FNV om een inmiddels afgelopen regeling voor uittreding van 571/2-jarigen en ouder in de ha ven met een jaar te verlengen, waardoor 140 havenwerkers op grotendeels de kosten van het rijk zouden kunnen uittreden, speelt naar gisteren is gebleken definitief* geen rol meer in de gesprekken. Overigens heeft bewindvoerder De Liagre Böhl van Rotterdam Terminal laten weten (nog) geen faillissement te zullen aanvragen. De onderhandelingen tussen de werkgeversorganisatie SVZ en de Vervoersbond FNV rond het drei gende ontslag voor 150 werkne mers bij het noodlijdende Rotter dam Terminal zitten nu al ruim twee weken in een impasse. ROTTERDAM (ANP) - Het Rijn- Schelde-Verolme concern en de bewindvoerders hebben de schuldeisers schriftelijk gevraagd mee te werken aan verlenging van de surséance van betaling om het kolengraafproject te kunnen af wikkelen. Een faillissement zou volgens hen een onnodig versto rend effect op de exploitatie van de kolengraafmachines in de VS kun nen hebben. De rechtbank in Rotterdam moet op 26 september beslissen over verlenging van het betalingsuit stel. In de brief aan de schuldeisers schrijft RSV dat het verzoek tot verlenging is ingediend, omdat daarmee de belangen van de credi teuren het best worden gediend. derlands Bestuur van Bonthande laren en met justitie en politie, zag Van Egmond toch maar van de presentatie af. "Ik kan de verant woordelijkheid niet op me nemen. Als daar morgenavond iets ge beurt, weet ik niet hoe de reactie van het publiek zal zijn. Wanneer er paniek uitbreekt, zoekt iedereen een goed heenkomen. Kun je men sen blootstellen aan een dergelijke terreurgroep? Als er ongelukken gebeuren, zou ik de haren uit m'n hoofd trekken". Het enige wat de organisatie had kunnen doen om geweld te voor komen, is, aldus Van Egmond, een sportschool uitnodigen "die de les sen in praktijk kan brengen". De voorspelde werkloosheid in 1985 komt overeen met het ver wachte gemiddelde voor dit jaar. Sinds eind januari is het werkloos heidscijfer allengs gedaald van 862.000 naar 822.400 tegen het eind van juli, maar het ziet er naar uit dat het in augustus weer iets is op gelopen. Volgens het CPB is de beperkte stijging van de werkloosheid tot gemiddeld 830.000 in 1985 niet het gevolg van een toeneming van de werkgelegenheid. Als belangrijk ste oorzaak noemt het planbureau het feit dat werknemers van 57,5 jaar en ouder zich niet meer bij een arbeidsbureau als werkzoekende hoeven te laten inschrijven als zij werkloos raken. Deze categorie werklozen wordt niet meer in de cijfers opgenomen. Het CPB ver wacht dat dit jaar 20.000 en vol gend jaar 50.000 mensen ondair de ze regeling zullen vallen. De cijfers die volgende week dinsdag via de MEV zullen worden gepubliceerd, zien er beter uit dan dan vorig jaar op Prinsjesdag. Toen werd in de MEV voor 1984 een gemiddeld werkloosheidscij fer van 900.000 voorspeld. In het Centraal Economisch Plan 1984, dat enige maanden geleden ver scheen, werd voor 1984 nog uitge gaan van een gemiddelde van 850.000. Bij het opstellen van de MEV voor komend jaar zijn de effecten van arbeidstijdverkorting (en het als gevolg daarvan aantrekken van nieuw personeel) meegerekend. Ook zijn het industrieplan en enke le andere maatregelen ter beteuge ling van de werkloosheid in de be rekeningen meegenomen. In de cijfers zijn nieuwe plannen voor volgend jaar buiten beschouwing gebleven. LEIDEN/UTRECHT (GPD/ANP) - Zowel in het Academisch Zieken huis Leiden als bij overige betrok kenen is positief gereageerd op het aanwijzen van het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuist en het Acade misch Ziekenhuis Utrecht als eer ste centra voor harttransplantaties. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) maakte dit be sluit gisteren mede namens minis ter Deetman (onderwijs en weten- "Maar als het dan op een vechtpar tij uitloopt, worden de jongens van die sportschool opgepakt en het Dierenbevrijdingsfront gaat vrij uit". Overigens ziet Van Egmond de bonthandel hard teruglopen. Bij een steekproef onder klanten, blijkt het aantal personen dat geen bont meer koopt "heel naar hoog te scoren". "De mensen willen wel echt bont kopen, maar ze durven niet. Ik heb zelfs een mevrouw in de winkel gehad die geen bont mantel kocht, omdat haar zoon ge zegd had: als u dat doet, bent u m'n moeder niet meer. Dat zijn heel vervelende dingen". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Canadese hoog leraar David S. Moyer gaat een studie maken van het 3-okto- berfeest in Leiden. Moyer, die als cultureel antropoloog is ver bonden aan de universiteit van Victoria, komt bij de komende viering van Leidens Ontzet een kijkje nemen en met de Leidse bevolking praten. Het onderzoek past in het streven van de Canadese rege ring om meer kennis te verga ren over de culturele achter grond van de verschillende im migranten en andere bevol kingsgroepen. Sommige Ne derlandse immigranten vieren in Canada ook jaarlijks op hun wijze 3 oktober. In hetzelfde kader wil Moyer ook de Sint Nicolaasviering in Nederland onder de loep nemen. De Canadese hoogleraar stu deerde en promoveerde des tijds aan de Leidse universiteit. schappen) bekend in een brief aan de Tweede Kamer. Dijkzigt mag in 1985 tien hart transplantaties uitvoeren, Utrecht het jaar daarop eveneens tien. Tot 1988 mogen in totaal dertig hart transplantaties worden verricht, die alle moeten worden bekostigd via de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz). Daarna moe ten de harttransplantaties worden vergoed door de ziekenfondsen. Een woordvoerder van het Leid se academisch ziekenhuis toonde zich gisteren verheugd over het feit dat bij de voorgenomen harttrans plantaties in Rotterdam het samen werkingsverband van Leiden en het Antoniusziekenhuis in Nieu- wegein intact kan blijven. Bij de transplantaties in Rotterdam zul len ook specialisten uit Leiden en Nieuwegein worden ingeschakeld. Mevrouw dr. E. Borst-Eilers, me disch directeur van het Academi sche Ziekenhuis in Utrecht, ver klaarde gisteren eveneens blij te zijn dat Van der Reijden nu een be slissing heeft genomen. "Al was het alleen maar voor de patiënten, die ook naar een beslissing hebben uitgekeken". Volgens haar was het AZU met het Academisch Ziekenhuis in Groningen al overeengekomen, dat bij het aanwijzen van dit sa- OOSTENDE (GPD) - Het wrak van de Franse vrachtboot Mont Louis is onder het ge- beuk van de golven bezweken en door midden gescheurd. De kans dat de vaten uranium-he- xafluoride uit de Mont Louis spoelen, is daardoor toegeno men. In de boeg is een scheur van onge veer drie meter ontstaan. Afhanke lijk van de hoogte van de golven proberen duikers vandaag vast te stellen of de licht radioactieve la ding, die onder invloed van zeewa ter explosief kan worden, zich nog in het voorste ruim bevindt. Het aanhoudende slechte weer be moeilijkte ook gisteren de ber gingsoperatie. De scheur, die is ontstaan bij het eerder door duikers in bakboord- menwerkingsverband voor het uit voeren van harttransplantaties in Utrecht zou worden begonnen „omdat wij er iets meer klaar voor zijn". Volgens de medisch directeur van het AZU was het overigens be ter geweest als eerst in Utrecht met de harttransplantaties was begon nen en later in Groningen. Zij wijst erop dat er nu twee ziekenhuizen zijn aangewezen die allebei in de Randstad liggen. "Maar het is dui delijk een beslissing met een sterk politiek element, waarbij zowel Deetman als Van der Reijden be trokken zijn geweest". Willem Bavinck, vice-voorziter van Harten Twee, de vereniging voor Nederlandse harttransplan- tanten, toonde zich gisteravond eveneens verheugd over het be sluit van de staatssecretaris. „Er blijkt uit dat harttransplantaties een wezenlijke medische ingreep zijn geworden, die daardoor nu ook in Nederland zijn toegestaan- ".Bavinuk, die zelf in Engeland van een tweede hart is voorzien, hoopt dat in de toekomst de kost prijs van harttransplantaties om laag zal kunnen, zodat binnen het zelfde budget het aantal operaties kan toenemen tot een maximum van vijftig per jaar. (Zie verder pagina 5) zijde gebrande gat, loopt precies over een brandstoftank. Er is een vijf kilometer grote olievlek gesig naleerd, die vanochtend de Belgi sche kust bereikte. Tussen de bad plaatsen De Haan en Blankenber gen staan bestrijdingsploegen ge reed. Een Engels vliegtuig heeft de olievlek met oplosmiddelen be sproeid. De milieuorganisatie Greenpea ce maakte bekend dat gisteravond een container met het opschrift uranium-hexafluoride is aange spoeld. Volgens de Belgische auto riteiten was de container leeg. Greenpeace maakt zich zorgen over de conditie van de containers. De vaten zouden wel bestand zijn tegen vuur en schokken, maar over de langdurige invloed van zeewa ter is volgens de milieu-organisatie niets bekend. Woordvoerders van Greenpeace sloten niet uit dat ex plosies optreden wanneer de ura nium-hexafluoride met zeewater in aanraking komt. Het Franse bu reau voor atoomenergie CEA ont kende dat dit gevaar bestaat. De bergers hebben vooralsnog wel vertrouwen in de constructie van de containers. Toch mag volgens hun de kracht van de zee niet wor den onderschat. De boeg van het schip maakt (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen gaat de komen de jaren een aantal ambtenaren ontslaan. De slechte financiële po sitie dwingt de gemeente er toe het aantal ambtenaren met 37 te ver minderen. Wel hoopt men via ver vroegde uittreding, herplaatsing en andere regelingen het aantal ge dwongen ontslagen te beperken. Verder moeten tal van impopu laire maatregelen worden geno men. B en W denken op die manier zo'n acht miljoen gulden te kunnen bezuinigen en in 1987 uit de zorgen te zijn. Er zal fors worden gesneden in de subsidies aan allerlei Alphense instellingen, sportclubs en vereni gingen, de burgemeesterswoning zal worden verkocht, er worden geen burgers meer in raadscom missies opgenomen, studietoela gen worden afgeschaft, etc. Op de zwembaden zou 200.000 gulden per jaar kunnen worden be zuinigd, het schoolzwemmen wordt beperkt tot de eerste klas, de gemeente wil de in bezit zfjnde aandelen verkopen en de jaar markt moet worden afgeschaft of kostendekkend worden gemaakt. sinds gisteravond een hoek van 10 graden met het achterschip. Beide delen worden nog door de kielbalk bijeen gehouden. Vanuit Oostende zijn Belgische slepers uitgevaren om de situatie in ogenschouw te nemen. Omdat er ook voor van daag weer storm wordt verwacht, kan een inspectie nog dagen op zich laten wachten. De Mont Louis zonk op zaterdag 25 augustus na een aanvaring met uit Vlissingen komende veerboot Olau Britannia. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van een liter benzine gaat morgen bij de meeste tankstations met twee cent omhoog. Diesel en huis brandolie stijgen 1,4 cent in prijs per liter. Hierdoor gaat een liter su- perbenzine aan de zelftankpomp gemiddeld 185,80 cent kosten. De prijs van normale benzine komt op gemiddeld 181,80 cent en die van dieselolie op 121,80 cent per liter. De prijsverhogingen worden toe geschreven aan de stijgende dollar koers. DEN HAAG (GPD) - De vraag naar de speciale 50 gulden-munt die ter gelegenheid van de 400ste verjaardag van Willem van Oran je is geslagen, is zo groot dat de waarde ervan volgens kenners als een komeet omhoog schiet. Van het aantal aanvragen kan de Rijksmunt slechts 10 procent ho noreren. Dat heeft het hoofd commerciële zaken van de Rijks munt meegedeeld. Eerder dit jaar bleek de uitga ve van een miljoen 'gewone' 50 gulden-munten veel te gering om te kunnen voldoen aan de vraag van verzamelaars. De onlangs speciaal voor verzamelaars gesla gen munten zijn in een opl; van 125.000 luxe FDC's en 60.000 zogenaamde proefmunten uitge bracht. De munten kosten re pectievelijk 105 en 75 gulden. Woordvoerder Bennema van de Rijksmunt geeft toe dat de vraag is onderschat. „Van de ge wone 50 gulden-munt hadden we er gerust twee of drie miljoen kunnen uitbrengen. Dat had ook gekund met de uitgave van de speciale munt voor verzame laars. Maar in die oplage mag je geen wijziging brengen. De han del moet de zekerheid hebben dat er zoveel exemplaren op de markt komen en niet meer". «MssMJJPMP TO W .W Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 63.10), vóér het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941 Rotterdam mag 10 harten transplanteren

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1