Tweekamp begint met remise Is roeien een leuke sport? Nounee... Hernandez neemt leiding over vrii'uit Van der Wiel passeert Ree Alex Adjelic even coach ijshockeyteam Tweede ritzege Bennie van Brabant in Ronde van Toekomst DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 DOOR RUUD PAAUW De belangstelling voor voetbal vermindert op dramatische wij ze, zo viel vorige week aan de hand van wat cijfers vast te stel len. Dat de tribunes steeds matiger worden bezet, kan al jaren met het blote oog worden geconsta teerd. Nu blijken ook de ledental len van de voetbalclubs, die tot 1983 nooit anders dan stegen, te worden aangetast. In de Afdeling Leiden van de KNVB spelen dit seizoen dik veertig elftallen minder dan vo rig jaar. De stagnatie zit vooral bij de jeugd. Een kleine pleister op de wonde is de stijgende be langstelling voor damesvoetbal, overigens meer in de regio dan in Leiden zelf. De directeur van de dienst Sport en Recreatie van de ge meente Leiden, Jan Duivesteijn, vreest dat de zaak er voor de voetballerij nog wat minder voorstaat dan de cijfers aange ven. "De f-pupillen tellen ze nu mee, die bestonden een paar jaar gele den nog niet. Verder is er sprake van een stuk vergrijzing. De mensen blijven langer voetballen dan tien, vijftien jaar geleden. De gemiddelde leeftijd bij de se nioren is tamelijk hoog. Ik ga me zelf maar na. Ik ben 42 en ik speel nog. Dat is nu heel gewoon, vroe ger behoorde het tot de uitzonde ringen. Maar het gaat hier wel om wat ik noem terminale voet ballers. De een gaat nog drie sei zoenen mee, de ander twee. Dan haken ze af. De gevolgen daar van zullen op den duur ook be hoorlijk voelbaar zijn in het le denbestand". Hoe het met de andere takken van sport dit seizoen is gesteld (er zijn daarover ook sombere gelui den waar te nemen) kan Duives teijn niet zeggen, omdat hij daar over nog geen gegevens heeft. Wel overlegt hij een lijstje cijfers (ver strekt door de verenigingen) per 31-12-1983. Zij slaan louter op Leiden, niet op de regio dus. Daaruit blijkt dat de meeste sporten met een terugval in het ledental te kampen hebben. Het geringere kindertal en de econo mische recessie (die de beoefe ning van meer dan één tak van sport ongetwijfeld drast isch heeft teruggebracht) zullen in dit proces wel als de voornaamste oorzaken worden aangewezen. Ook de binnensporten lopen te rug. Tafeltennis zakte van 487 le den (eind 1982) naar 389 (eind 1983), basketball ging van 450 naar 412, volleybal van 783 naar 738, zwemmen van 3734 naar 3574. Er zijn ook stijgers. Hockey ging van 485 naar 509 leden, de gymnastiek (2401) kikkerde weer wat op na een jarenlange daling, tennis klom van 2661 naar 2711 leden. Veruit de grootste sprong maaktehet skiën. De skikring Leiden verdrong met zijn 4565 le den de voetballerij (4496) zelfs van de eerste plaats. Financiën In hoeverre hebben de clubs in deze tijd van stijgende tarieven en verminderd ledental proble men met het nakomen van hun fi nanciële verplichtingen? Duivesteijn: "Waar het betalin gen aan de gemeente betreft kan ik zeggen dat er een, hoe zal ik het zeggenhanteerbare achterstand is. Niet verontrustend dus. Wel hebben we de controle iets ver scherpt. Kijk, als een club buiten zijn schuld in moeilijkheden raakt dan doen we niet moeilijk. Sterker, dan bieden we de hel pende hand. Maar als er sprake is van aanwijsbare eigen schuld dan moet men de consequenties dragen. Dan wordt er hier niet geschipperd. Met de georganiseerde sport valt het wel mee, op de ongeorga niseerde sport, de pure recreatie, die af en toe een zaal huurt, is minder gemakkelijk greep te krijgen". Tarieven Duivesteijn is nog altijd geluk kig met het feit dat in Leiden in het kader van bezuinigingen en het dekken van tekorten de tarie ven maar op beperkte wijze zijn verhoogd. "In gemeenten waar men tot enorme verhogingen is overge gaan, hoor ik van mijn collega's dat de verhouding tussen clubs en gemeente killer, formeler is ge worden. Ik zal een voorbeeld noe men. Het onderhoudsbudget waarover we in Leiden beschik ken is onvoldoende. Als er wat ge daan moet worden, overleggen we met de clubs: als wij dit nu voor onze rekening nemen, doen jullie dan dat. Om maar eens JAN DUIVESTEIJN. (archieffoto! toat te noemen: wij betalen de verf en de kwasten, jullie doen het verfwerk. Dat gaat goed in Leiden. Dat noem ik van beide kanten zuinig en verantwoord bezig zijn. In gemeenten waar maar raak verhoogd is, zeggen de clubs in toenemende mate: het onderhoud is een zaak van de gemeente, dus die doet het dan ook maar. Dat soort dingen krijg je dan". Wat de naaste toekomst betreft zit Duivesteijn met smart te wachten op de tarievennota van de Leidse Sportfederatie. "In no vember komt die zaak in de ge meenteraad en er is wel enige voorbereiding vereist. Ik kan zelf wel aan de slag gaan, maar ik heb een gruwelijke hekel aan dubbel werk". Turks elftal Turkse voetballers die tot voor kort hun sport bedreven op een trapveldje in Leiderdorp, zullen dit seizoen op zondag van de vel den van de voetbalvereniging 'Leiden' (een zaterdagclub) ge bruik gaan maken om deel te ne men aan een competitie van Turkse elftallen in Nederland. Duivesteijn: "Ze hadden in Leiderdorp ook wel terecht ge kund, maar het zijn Leidenaars, ze spelen liever hier. 'Leiden' is de enige club met velden die op zondag niet worden bespeeld. De club had geen bezwaar, de kanti ne zal ook open worden gesteld". De vraag rijst of het niet jam mer is dat de Turkse jongeren niet gewoon voor een Nederland se club willen uitkomen. Duives teijn vindt dat ze recht heb ben op het behoud van hun eigen identiteit. "Wat ligt ten grond slag aan de oprichting van de doorsnee Nederlandse club? Dat een aantal mensen onder elkaar wil zijn. Dan zeg je ook niet: waarom gaan jullie niet naar een al bestaande club. Nou, die Turkse jongens willen ook onder elkaar zijn". Duivesteijn heeft er alle ver trouwen in dat het goed zal gaan. Als lid van 'Leiden' kan hij misschien ook van binnenuit een beetje bijsturen als dat nodig mocht zijn. Leuk? Is roeien wel leuk? Die vraag wil de Leidse roei vereniging Die Leythe in het 7Os- te jaar van haar bestaan nou wel eens beantwoord zien. En niet op z'n boerefluitjes aan de borrelta fel. Nee, er is een symposium voor uitgeschreven. Dat buigt zich za terdag (14.00 uur) in Holiday Inn over deze kwestie. Achter de vraag zit een knel lend probleem. In de jaren zestig en zeventig hebben bijna alle sportbonden een geweldige groei doorgemaakt, behalve de Kon. Nederlandsche Roeibond. Daar aan is die explosie geheel en al voorbij gegaan. In 1963 was de roeibond in grootte de achttiende bond van Nederland, in 1981 stond hij op de 46ste plaats. Aan die stagnerende groei heeft de student Bert Widdersho- ven vorig jaar zijn doctoraalstu die sociologie gewijd. En de uit komsten daarvan hebben nogal wat stof doen opwaaien in de roeigelederen. Zijn voornaamste conclusie was: de roeisport is altijd sterk bein- vloed door de uit de corpora voortkomende studentenvereni gingen met hun 'mores' en tradi ties. De sociaal-culturele woelin gen van de jaren zestig en zeven tig waren juist voor een belang rijk deel gericht tegen elitair en typisch studentikoos gedrag. Vandaar dat velen die sport me den. Een naar mijn gevoel juiste zienswijze. Naast enige echte corypheeën heeft Die Leythe ook mij, een ge wone sterveling, gevraagd een korte inleiding voor het sympo sium te houden. Ik heb Die Leythe dat tot twee keer toe afgeraden. want ik heb enkele buitengewoon zure herinneringen aan roeien en roeiers en zo'n symposium heeft weinig aan zo'n negatief geladen brombeer. Ik vind dat ook zo sneu voor de heer Gijsman van Die Leythe, een man die ik hoogacht. Het moet toch maar, vonden ze. Is roeien wel leuk? Misschien om te doen, als kijk spel is het niks. Als toeschouwer kun je maar een klein deel van een race zienop de tv krijg je altijd een vertekend beeld, zodat je strijk aan zet de verkeerde voor waant. Tactiek en raffine ment komen er ook nauwelijks aan te pas. Geen flitsende één tweetjes, geen indraaiende hoek schoppen, niet eens een gele kaart. Het is 2000 meter hard doorjas- sen en dan uitgeput achterover leunen. Er zijn, buiten de wereldkam pioenschappen, ook zo weinig tot de verbeelding sprekende wed strijden. De Nederlandse titel strijd stelt steeds minder voor en de Varsity is alleen maar hinder lijk, omdat hij het studentikoze van de sport accentueert. Populair zal roeien nooit wor den. Het is geen kleurrijke sport, het verrassingselement is zo ge ring én: er is voor buitenstaan ders zo weinig om over te rodde len. Blijft de vraag of het de roei bond niet wat beter kan gaan dan nu het geval is. Misschien. Maar zo lang die rare structuur van burger- en studentenvereni gingen in stand blijft, zie ik geen verbetering. Zoudt u nou zo iemand op uw symposium willen hebben? Ik niet. Van der Reijden twijfelt aan organisatie van Zomerspelen DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van der Reijden van sportzaken en volksgezondheid begint zich af te vragen of het nog wel verantwoord is de Olympische Spelen van 1992 in Nederland te organi seren. In de Haagse Post van deze week zegt hij: „De tragedie is dat ik van uit de sport verschrikkelijk graag de Olympische Spelen zou organi seren, maar ik heb de grootste moeite mij 'een beeld te vormen van een verantwoorde organisatie. Ik vraag mij af of de social costs die ermee gemoeid zijn de moeite wel waard zijn. Weten we dat zeker, zijn we daar echt van overtuigd of moet je het gewoon maar niet doen? Gewoon zeggen: jongens, bij nader inzien zien we er van af'. Van der Reijden spreekt in het weekblad-interview over „giganti sche risico's" die met de organisa tie van de Olympische Spelen in Amsterdam worden genomen „van 500 miljoen tot meer dan één mil jard". Klatergoud Over zijn ervaringen tijdens de Olympiche Spelen in Los Angeles zegt hij: „Het was de grote ironie, het schrijnende, het klatergoud van het festijn. Ze hebben alle dronkaards, alle gespotenen, alle uitgestotenen, de gedementeer- den, ze hebben ze allemaal uit de binnenstad opgepikt en neerge gooid buiten de stad aan het strand. En aan het eind van de Olympische Spelen zag je ze op rukken, als ongedierte, terug naar hun plek in de stad als ratten door de riolen, zo drongen ze langzaam maar zeker van viaduct naar via duct weer terug naar de binnen stad". NIJMEGEN (ANP) - Alex Andjelic is tot begin oktober bondscoach van het Nederlands ijshockey team. De coach van landskam pioen Nijmegen neemt tot die tijd het roer over van Cliff Stewart, die onlangs is vertrokken bij de Neder landse IJshockeybond. Stewart is trainer geworden van de Canadese club Ottawa '67, waar ook de Nij- megenaar Antoine Geesink speelt. Het bestuur van de ijshockeybond heeft inmiddels een Zweed tot nieuwe bondscoach benoemd, maar men wil zijn naam nog niet aan de openbaarheid prijsgeven. Andjelic zal het nationale team on der zijn hoede nemen tot en met de interland tegen Frankryk op 5 ok tober. De coach van Nijmegen zou zelf graag definitief tot bondscoach zijn benoemd, maar het bestuur van de ijshockeybond acht een dergelijke dubbelfunctie van de Nijmegenaar niet haalbaar. MOSKOU (Tass) - Uitdager Gari Kasparov is de eerste par tij uit de tweekamp met titelhouder Anatoli Karpov scha devrij doorgekomen. Het voordeel van de witte stukken telde niet, de 21-jarige uitdager verdedigde zich agressief tegen de bepaald niet kinderachtige Keres-opening van de titelverdediger. Kasparov en Karpov volgden in hun Scheveningenvariant van het Siciliaans tien zetten het patroon, dat Vassijoekov en Larsen, tien jaar eerder in Manila, hadden opge zet. Op de elfde zet week Kasparov echter af van de weg, die Larsen had bewandeld. In plaats van Dc7 van Larsen volgde Db6, een ver volg, dat sterker leek. Kasparov immers hield zijn stelling onver minderd overeind, waar Larsen eerder van het bord werd gespeeld. De ongewoon felle reactie van Kasparov op een opening, die ook vinniger was dan gewoonlijk tij dens de eerste partij in dit soort tweekampen, verraste Karpov ken nelijk enigszins. De titelhouder ge bruikte voor zijn eerste zestien zet ten ruim twee keer zo veel tijd als Kasparov, die het wat moeilijk had met de lange wachttijd. Hij stond geregeld op van het bord om de be- Slechts acht Sowjet-dammers in Nederland DEN HAAG (ANP) - De dertiende wedstrijd tussen de schaakteams van Nederland en de Sowjet-Unie, die vandaag in Scheveningen be gint, wordt slechts tussen achttal len gespeeld. De Sowjet-delegatie die gisteren op Schiphol aankwam, bestond weliswaar uit tien man, maar van delegatieleider dr. Wa- dim Bairamow en arbiter Tsjets- jovsko is bekend dat zij het spel niet actief beoefenen. In de Sowjet-ploeg ontbraken onder andere de tweevoudige kam pioen Alexander Dibman, die in oktober wel in Senegal aan het we reldkampioenschap zal deelne men. Ook Mikhail Korenewski, Ni kolai Mitsjanski en oud-wereld kampioen Vjatsjeslav Stsjegolev maken geen deel uit van de ploeg. Het Sovjet-achttal bestaat uit de wk-spelers Wadim Wirny, Anatoli Gantwarg, Alexander Baljakin en Wladimir Wigman en jeugd-we- reldkampioen Alexei Tsjitsjov, oud-Europees kampioen Rotislav Letsjinski, Alexei Vertsjovitsj en Eduard Boezinski. nen te strekken en zich' te verwij deren van het podium in de zaal, waar enkele maanden geleden de overleden partijchef Joeri Andro pov stond opgebaard. In de gecompliceerde stelling in het vroege middenspel liet Kaspa rov zich niet verleiden tot het voortzetten van het hoge speeltem- po, dat aanvankelijk door hem werd geanimeerd. Hij verspeelde een deel van zijn voorsprong in tijd, maar hield toch aanzienlijk meer over dan Karpov, die de ver plichting had de laatste zetten te gen een gemiddelde van één per minuut te doen. De wereldkam pioen had echter geen moeite met het haastwerk en omdat er tegen het einde van de eerste zitting geen duidelijk overwicht was, aanvaard de hij het door Kasparov gedane remise-voorstel. Kasparov, die met zwart moest beginnen, had zijn algemeen als nadelig beoordeelde startpositie, zonder enig moment van werkelij ke dreiging doorstaan en de twee kamp begint morgen opnieuw, nu met de witte stukken in zijn han den. Remisepartijen tellen in de tweekamp niet, de stand blijft 0-0. Het gaat er uitsluitend om wie als eerste zes winstpartijen heeft be haald. Het verloop van de eerste partij is: Wit: Karpov; Zwart: Kasparov 1. e2-e4 c7-c5, 2. Pgl-R e7-e6, 3. d2-d4 c5xd4,4. Pf3xd4 Pg8-f6, 5. Pbl-c3 d7-d6, 6. g2-g4 h7-h6, 7. h2-h4 Pb8-c6. 8. Thl-gl h6-h5, 9. g4xh5 Pf6xh5, 10. Lcl-g5 Ph5- f6,11. Ddl-d2 Dd8-b6,12. Pd4-b3 Lc8-d7, 13. 0-0-0 a7-a6, 14. Tgl-g3 Db6-c7, 15. Lfl-g2 Lf8-e7, 16. f2-f4 0-0-0, 17. Dd2-f2 Kc8-b8, 18.f4-f5 Pc6-e5, 19. Lg2-h3 Pe5- c4, 20. Pb3-d2 Pc4xd2, 21. Tdlxd2 Td8- c8, 22. 15xe6 Ld7xe6, 23. Lb3xe6 Hxe6, 24. D12-gl Dc7-a5, 25. Dgl-d4 Da5-c5,26. Dd4-d3 Dc5-c4, 27. Dd3-e3 Kb8-a8, 28. a2-a3 Dc4-c6,29. e4-e5 d6xe5,30. De3xe5 Th8-d8, 31. Tg3-d3 Td8xd3, 32. Td2xd3 Dc6-bl 33. Pc3-dl Dhl-g2, 34. Td3- d2 Dg2-c6, 35. Td2-e2 Lf7-d6, 36. De5-c3 Dc6-d7. Remise op voorstel van Kasparov. Kasparov rechtsin diepe concentratie tijdens de oveningszetten van de eerste partij c Karpov, de titelverdediger. i het wereldkampioenschap. Hij speelde i FOIX (AFP) - Een ontsnapping van 27 man, op gang gebracht door de staatsamateurs uit de Sowjet-Unie en de Franse beroepsrenners van Cyrille Guimard, heeft een vroeg tijdig einde gemaakt aan de heer schappij van Benno Wiss in de Ronde van de Toekomst. De jonge Zwitser moest de gele leiderstrui teruggeven aan Carlos Hernandez. De Spanjaard was één van de kop lopers, waartoe ook Jan van Wijk en Erik N ij boer behoorden. Bennie van Brabant heft de arm: zijn tweede ritzege is binnen, «foto anp> De korte, maar nerveuze etappe van Cartes naar Foix, over 143 kilo- meter in een stormachtige wind ge- C-cltGlonië wonnen door de Belg Benny van Brabant, kende een vroege ontkno ping. Op de flanken van de bergpas van Sant, een uitloper van de Pyre neeën van de tweede categorie, ontsnapte de groep van 27. Op de eindstreep bedroeg de voorsprong uiteindelijk vijf minuten en veer tien seconden. De uitslag van de zesde4 etappe is: 1. Benny van Brabant (Bel) 143 kilome ter in 3 uur 40 minuten 21 seconden (met tijdvergoeding 3.40.06); 2. Inaki Gaston (Spa) 3.40.21 (3.40.11); 3. Eric Vanlancker (Bel) 3 40 21 (3 40 16). 4. Jan van W(jk (Ned) 3.40 21. 14. Carlos Her nandez (Spa); 15. Erik Nijboer (Ned) al len in dezelfde tijd als Van Wyk. Het algemeen klassement na de zesde etappe is: 1. Carlos Hernandez (Spa) 22.06.06; 2. Inaki Gaston (Spa) op 4 seconden; 3. Oleg Jarotsjenko (Sov) op 5; 4. Pjotn Joegroemov (Sov) op 6; 5. Viktor Demi- denko (Sov) op 29; 11. Jan van Wijk (Ned) op 54. HILVERSUM (ANP) - De strijd om het Nederlands kampioenschap schaken blijft, met nog slechts twee ronden te spelen, onoverzich telijk. Ree werd aan de kop van de rangschikking van het Hilversum- se toernooi gisteren gepasseerd door Van der Wiel. Scheeren, die van Böhm meer problemen op het bord kreeg dan hij snel kon oplos sen, kan het tweetal nog voorbij steken, wanneer hij in derde zitting toch nog wint. Scheeren begon de nieuwe week goed met winst uit een restpartij tegen Stehouwer. In de strijd uit de negende ronde kon Scheeren niet op het goede pad blijven. In de af gebroken stelling lijkt BÖhm het roer in handen te hebben. Ree in elk geval ging veel sneller onderuit dan Scheeren. Van der Wiel en Van Wijgerden zorgden voor spektakel. De met wit spelende grootmeester offerde een volle toren op weg naar het in grote toernooien steeds minder voorkomende mat. De uitslagen van de wedstrijden van maandag zijn: Negende ronde: Stehouwer - Van Mil 1-0, Van der Wiel - Van Wygerden 1-0, Böhm - Scheeren afgebroken, Van der Sterren - Ree 1-0. Langeweg - Ligterink 1-0, Cuijpers - Kuijf afgebroken; afgebroken partijen zevende ronde: Stehouwer - Scheeren 0-1, Böhm - Lig- Sterren 1-0. Van der De stand na negen ronden is: 1. Van der Wiel 6 pnt, 2. Scheeren 5'A pnt 4- 1 afgebroken partij, 3. Ree en Van der Sterren 5'/t: pnt. 5. Stehouwer en Langeweg 5 pnt, 11. Ku(jf 2'/z pnt 1 afg. Hernandez, de hoogst geklasseerde van de vluch ters, liet de sprint om de dagprijs aan anderen over. Benny van Bra bant boekte zijn tweede ritsucces van de ronde. Ook Jan van Wijk sprintte mee. De amateur uit Haar lem eindigde als vierde. Erik Nij boer rukte op naar de achtste plaats in het klassement. De ach terstand op de hernieuwde pelo tonsleider Hernandez bedraagt 42 seconden, twaalf minder dan het verschil tussen de Spaanse be roepsrenner en Van Wijk. Sean Kelly is de leiderstrui in de Ronde van Catalonië, waaraan ook wordt deelgenomen door de ploeg van Sjaak de Goede, kwijtgeraakt aan Pedro Munoz. De Spaanse be roepsrenner boog in de vijfde etap pe, van Manresa naar Alt de Puig- mal over 142 kilometer bergachtig parkoers, een achterstand van 27 seconden op de klassementsleider om in een voorsprong van 19 tel len. De uitslag van de vijfde etappe is: 1 Pedro Munoz (Spa) 142 kilometer in 4 uur 5 minuten 35 seconden; 2. Patroci- nio Jimenez (Col) op 33 seconden; 3. Sean Kelly (Ier) op 48 seconden; 4. Al berto Fernandez (Spa) zelfde tyd; 5. An gel Arroyo (Spa) op 51 seconden. Het algemeen klassement is: 1 Munoz 23.12.13. 2. Kelly op 19 secon den; 3. Arroyo op 34,4. Fernandez op 58; 5. Jiminez op 1.54.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13