Warner Veltman boer en dominee tegelijk Tekort in Sowjet-Unie aan religieuze lectuur Misschien wat dichter bij de gewone problemen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 (Van een medewerker) „Aangenomen naar Ooster- nijkerk-Morra en Lioes- sens-Paesens (part-time), toezegging: W. Veltman, kandidaat te Burum". Al dus een beroepingsbericht van de Nederlandse Her vormde Kerk enkele weken geleden. Wanneer ds. War ner Veltman in oktober zjn intrede in de gemeenten in het uiterste noorden van Friesland heeft gedaan, blijft hij voor een deel de werkzaamheden verrichten die hij nu ook doet: op de vaderlijke boerderij. „Je moet niet te vroeg komen, want ik moet eerst melken", rea geert ds. Veltman op de vraag of hij wat wil vertellen over de wat onge bruikelijke combinatie van werk zaamheden: boer op een boerderij met 20 hectare land, 25 koeien en 30 schapen en pastor in een paar kleine hervormde gemeenten, een baan die Warner Veltman overi gens liever niet met traditionele termen als herder en kudde om schrijft, want een gemeente is geen kudde en gelovigen zijn geen scha pen. „Kom maar tegen tienen, dan is de koffie ook klaar". Bij aankomst op de boerderij aan de doodlopende Keegensterweg in Burum, vlak bij de grote communi catieschotels in het Noordfriese land, bekent Warner Veltman: „Ik ben vergeten te zeggen dat ik ook nog met wol naar de Wolfederatie moet om half elf'. Zijn moeder neemt die taak echter van hem over en zo is er tijd om uitvoerig te praten over de interessante combi natie van werkzaamheden, die ove rigens niet nieuw is in de kerkge schiedenis, want in voorbije eeu wen was het niet ongebruikelijk dat een predikant, om in zijn le vensonderhoud te kunnen voor zien, een stuk land bebouwde en wat koeien of schapen hield. Dicht bij gemeente Omdat zijn vader in het zieken huis ligt, doet Warner Veltman de boerderij op dit moment helemaal alleen. Dat zou niet te combineren zijn met het pastoraat. Hij heeft er namelijk voor gekozen om dicht bij zijn gemeente te gaan wonen en vandaaruit het werk op vaders boerderij te doen in de tijd die hij niet in de gemeente steekt. Hoe dat in de praktijk zal gaan, is uiteraard nog niet helemaal duidelijk. Het boerenwerk kent geen al te strakke schema's. „Het enige dat altijd moet, zijn de koeien", weet Warner Veltman. „Voor de rest is het soms heel druk, bijvoorbeeld als er gehooid moet worden, maar in de herfst en winter is er veel minder werk". Maar ook in de tijd die hij voor zichzelf overhoudt en aan het boe renwerk besteedt zal het predi kant-zijn best aan bod kunnen ko men. „Op de trekker of onder de koe kun je voortreffelijk nadenken over een tekst voor je preek", zegt ds. Veltman nu al. Zo ging het het laatste jaar ook vaak. Nadat hij in 1983 zijn kerke lijk examen had gedaan, werkte hij het hele jaar op de boerderij, maar daarnaast heeft hij veel preekbeur ten vervuld en catechisatie gege ven. In dat jaar groeide bij Warner Veltman het idee om meer met zijn theologische opleiding te doen. Hij preekte af en toe wel op beroep, maar altijd ging het om een full-ti me baan en dat trok de jeugdige theoloog toch niet zo. De hervormden in Oosternij- kerk, Morra, Lioessens en Paesens hoorden echter blijkbaar via-via dat de Burumer wel interesse had in een part-time baan. Zo werd hij beroepen. De proefpreek beviel kennelijk wel in Noord-Friesland en zo wkam de zaak in kannen en kruiken, waarbij de predikant dui delijk maakte dat hij op de boerde rij van zijn vader de overblijvende tijd zou besteden aan boerenwerk, maar dat hij in elk geval bij zijn ge meente wilde wonen. Professor Hoe komt iemand ertoe predi kant te worden? Die vraag levert in het geval van Warner Veltman een korte levensbeschrijving op. „Va der en moeder hebben allebei mu lo gehad. Ik kon ook vrij goed le ren. Op de lagere school heb ik een klas overgeslagen. Zo had ik op elf jarige leeftijd de lagere school ach ter de rug. De meester drong erop aan dat ik naar het atheneum zou gaan en mijn moeder wilde dat ook graag. En zo gebeurde". „Ik was de eerste uit het dorp die naar het atheneum ging. In Gro ningen, op het Augustinuscollege. Elke dag 20 minuten fietsen naar het station, dan 20 minuten met de trein en dan nog 20 minuten lopen, en terug net zo. In het dorp lag je er al gauw uit. Je was al gauw „de professor". Dat is trouwens wel snel veranderd. Nu is het niet bij zonder meer dat kinderen middel bare scholen bezoeken". „Op 16-jarige leeftijd deed ik ein dexamen atheneum. Ik heb toen niet heel bewust een keuze ge maakt. Ik wilde wel doorstuderen. De keuze voor theologie is natuur lijk mede bepaald door de opvoe ding thuis, maar was beslist geen roeping of zo. Meer een stuk nieuwsgierigheid. In de stad op ka mers wonen was wel mooi, maar ieder weekend ging ik toch naar huis en was actief op de boerderij. Ik wou niet alleen maar studeren. Ik moest ook met mijn handen iets doen". Negen jaar was Warner Veltman bezig met zijn studie. Omdat hij atheneum had, moest hij eerst Grieks en Latijn doen. Na zijn kan didaats theologie deed hij gods dienstpedagogie en twee jaar ker kelijke opleiding, waarna hij be roepbaar werd. Voor zijn doctoraal theologie heeft hij alle tentamens gedaan, de doctoraalscriptie over de historische Jezus moet nog even wachten. In de zomer van vo rig jaar was de kandidaat klaar met zijn kerkelijke opleiding. „Tijdens de studie komt de vraag natuurlijk: wat wil je verder? Al leen boer zijn was het voor mij niet, hoewel ik het voor mezelf heel prettig vind om buiten te zijn. Maar altijd werken, weinig mensen zien, vrij geisoleerd op een boerderij le ven, dat zag ik niet zo zitten. Ik heb duidelijk de behoefte om er iets an ders naast te doen. Na mijn kerke lijk examen ben ik eerst maar eens een jaar op de boerderij gaan werken. Geregeld preekte ik of gaf ik catechisatie. En langzaam groei de het idee om met de theologische opleiding iets te doen in combina tie met het boerenwerk". Verfrissend „Maar de part-time banen liggen niet voor het opscheppen. Daarom was ik erg blij met de mogelijkheid die zich in Oosternijkerk-Morra, Lioessens-Paesens voordeed. Hoe het in de praktijk zal gaan, dat moet straks in oktober nog blijken. Kijk, op den duur gaat het natuur lijk niet daar predikant te zijn en hier boer. Mijn vader is nu zestig. Die zal op een gegeven moment ook ophouden met boeren. Hij heeft geen echte opvolger. Ik heb drie zussen, die ook studeren". „Op het moment dat mijn vader ophoudt met boeren is het hier voor mij ook afgelopen, want full time melken en predikant-zijn, dat kan niet samen. Dan moet ik een keuze maken. Volledig boer-zijn, dat kun je niet part-time doen, je moet er altijd zijn. Misschien kan ik als predikant schapen gaan hou den, ik weet het nog niet. Ik heb dit eerst gekozen. Ik denk dat het aardse van het boerenwerk heel verfrissend kan zijn voor het werk als predikant. Misschien kom je wat dichter bij de gewone proble men van de mensen te staan. Ik heb in ieder geval de mogelijkheid als iemand in mijn gemeente zou zeggen: ik moet weg, kun jij de koeien melken, dan zou ik dat doen". Waar staat Warner Veltman als boer? „Ik ben geboren en opge groeid on deze boerderij, die niet groot is: 25 koeien nu, 20 hectare land, 30 schapen erbij. Het is een erg extensief bedrijf. Mijn vader heeft niet geïnvesteerd, ook al om dat er geen echte opvolger is. Het land wordt niet intensief gebruikt, we gebruiken weinig kunstmest en weinig krachtvoer. Voor de dieren zelf is dat naar mijn idee ook wat „natuurlijker", hoewel dat door an deren wel ontkend zal worden. Ik hou van het land". Vogels „Ondanks de discussie die daar over mogelijk is, ook theologisch, ben ik een verwoed eierzoeker. Dat is een hobby van me. Als de kievi ten boven het veld staan, gaat mijn hart open. Weidevogels trekken naar weiden waar geen kunstmest gestrooid is en zo zitten er bij ons meer vogels dan bij anderen. Voor al in de lente is dat te merken. En niet alleen aan de vogels die in gro ten getale naar jouw land komen, ook aan de vegetatie is het te mer- De Friese predikant Warner Veltman combineert zielzorg met boerenwerk. ken: veel meer grassoorten en al- lerei planten. Het gras groeit ook minder snel met weinig kuntmest. De vogels merken en weten op de een of andere manier, dat dat gras minder snel groeit en dat er dus meer kans is de jongen groot te krijgen". Boer en domiee. Warner Veltman vindt dat het zo groot klinkt als je dat zo zegt. „Ik ben gewoon voor vijftig procent in dienst van de ker kelijke gemeenten en voor de rest werk ik thuis op de boerderij. Eens in de veertien dagen moet ik 's zon dags tweemaal in de dienst voor gaan. De andere zondag komt er een ander en ben ik vrij. Ik denk dat het best zal gaan. Voor zieken bezoek neem je een vaste middag en voor begrafenissen zijn er ook geen problemen, want dat laat zich alle maal best regelen met het werk thuis op de boerderij. Met een ande re baan zou dat misschien moeilij ker zijn. Hoe het in de praktijk zal gaan, zal straks wel blijken". (ANP) - Over de uitgave van gods dienstige lectuur in de Sowjet- Unie bestaan over en weer misver standen. In het Westen verkondi gen tegenstanders van het marxis tische regime dat er in de Sowjet- Unie niets mogelijk is. Officiële vertegenwoordigers van de Russi sche kerken wijzen op het tegen deel: de verschijning van "The Journal of the Moscow Patriarcha te", het mededelingenblad van de Russisch-Orthodoxe Kerk dat al 25 jaar in het Russisch en het Engels verschijnt, het blad van de erkende Baptistenunie "Bratskii Vjestnik" (de Broederschapsbode) en andere uitgaven. De waarheid ligt ergens in het midden, aldus Keston Colle ge, het Engelse instituut dat de godsdienst in Oost-Europa bestu deert. Het tekort aan godsdienstige lec tuur in de Sowjet-Unie blijkt het duidelijkst uit het bestaan van clandestiene drukkerijen. De laat ste jaren worden in dit verband steeds meer arrestaties verricht, al dus Keston. De illegale produktie van bijbels en gezangboeken in de Sowjet- Unie begon elf jaar geleden door de Baptisten die met de officiële Baptistenunie hadden gebroken. Zij richtten een huisdrukkerij in en begonnen bijbels te drukken. Daarbij ondervonden ze grote pro blemen. Het is in de Sowjet-Unie bij voorbeeld bepaald niet eenvou dig om langs illegale weg aan vol doende papier te komen. Deze "Khristianin" (christelijke) pers heeft sindsdien een half mil joen boeken, voornamelijk bijbels en Nieuwe Testamenten, uitgege ven, aldus Keston College. Vier maal heeft de KGB, de Russische geheime dienst, een drukkerij ge vonden: in 1974 in Letland, in Ivan- gorod in 1977 en nabij Dneprope trovsk en in het Krasnodar-gebied in 1980. Daarbij zijn ongeveer 30 mensen gearresteerd. Sinds 1981 worden ook Rus sisch-Orthodoxe gelovigen gear resteerd, die illegaal bijbels en an dere godsdienstige boeken druk ken. De groep die in april 1982 te Moskou werd opgerold, heeft vol gens het Russische dagblad "Sov- jetskaja Rossija" in twee jaar meer dan 60.000 boeken gedrukt. Vorig jaar meldde een ander dagblad, de "Sowjetskaja Pravda", dat een in genieur met behulp van electroni- sche middelen grote hoeveelheden liturgieën, gebedenboeken, psal ters en dergelijke literatuur had ge drukt, die "tot alle hoeken van ons land" hun weg vonden. De clandestiene uitgave van godsdienstige lectuur is niet alleen het werk van christenen. In sep tember 1982 werden in Tasjkent in Centraal Azië 13 moslems veroor deeld wegens het drukken en ver kopen van Moslemboeken. Twee hunner waren reeds eerder om de zelfde reden veroordeeld. Uit de schaarse gegevens blijkt dat de laatste jaren illegale druk kers steeds vaker gebruik hebben gemaakt van moderne drukmetho- des. Tot een jaar of vijf geleden werkten ze uitsluitend met type machines en persen die uit onder delen van fietsen en wasmachines waren vervaardigd. Sinds de over heid en de industrie meer en meer, gebruik maken van fotokopieer machines, neemt het illegaal ge bruik ervan ook toe, zo blijkt uit berichten over arrestaties. De staat probeert tot nu toe tevergeefs deze ontwikkeling tot staan te brengen. Keston College doet het Kremlin dé oplossing aan de hand om de ondergrondse produktie van gods dienstige boeken te stoppen. Geef de kerken de gelegenheid zoveel boeken te drukken als ze nodig hebben. Het Engelse instituut be twijfelt echter ten zeerste of Mos kou ooit voor deze oplossing zal kiezen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Spelberg, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius en Pastoor Van Well, 11.15 ds. Hor- Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Dronkers; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds.. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. v.d. Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst 10.30 ds. Van 't Hof; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.), zie Vredeskerk Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Vel den; Oude Vest 10 prof. Verkuijl, Amster dam; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen 5 ds. Baas, Sassenheim; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Merenwijk: zie herv. gem. wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 mevr. A F. Bosch. Geref. K. Vrijg. (De Vlietschans, Apollo- laan): 10 en 5 ds. Houtman; Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 4.30 ds. Boogaard; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert, doopbediening; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. De clercq; Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 hr, hr. Dikkes; Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10, di. 8 Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Siek- Leger des Heils (Groenesteeg - hoek Vestestraat): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlossingssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. De Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat.7; Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof). Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.45; Merenwijk: zie herv. gem. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 7 ds. Van Waarde, Hoofd- Kruiskerk, Gouwsluis 9.30 ds. v.d. Velden, Doorn; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 9.30 ds. Bogers; Salvatorikerk zat.av. 7. G.Herderkerk 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.30 ds. Tase- laar, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; Ashram 10 ds. Nieuwenhuis; Driehoor- ne 7 ds. Hanemaayer; Oudshoornsekerk 10 ds. Los; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk; Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Wattel, Hoofddorp, 6.30 drs. Bakker, Amstelveen; Salv.kerk ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk; Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): geen opgave ontvangen; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Blokhuis, Schiedam, 4.30 ds. De Jong (HA); Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 hr. Verkerk; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. Veenstra, 6.30 hr. Jongejan; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Knoester; Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Guyt, Hei- en boeicop, 6.30 ds. Exalto; Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdiensten, woensdag 7.30 ds. Rietdijk, Moerkapel- Salv.kerk 9.30 ds. Ten Napel, Wagenin- gen, 6.30 ds. Droogers, Werkendam: Bethl.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Van de Ketterij, Wczep; Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman; Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 ds. Rk Kerk: Will.kerk z 7, zo. 9 en 10.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Stelwagen, Rijs wijk; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol; Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Hagen, West- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers; Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 7.39 ds. Van Gelder; HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf; Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, Ha- zerswoude, 5 ds. Cziria, Rijnsburg; Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn: Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 7 ds. Rot- fusz; Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma; Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn; Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 en 6 ds. Van 't Veld; Ontm.kerk 10 drs. Spaans, Schevenin- gen, 6.30 ds. Gebraad, jeugddienst; Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 sa, van Breevoort, 5 ds. O. Kerk 10 ds. Sliedregt, 6 ds. Roon; Ichthusk. 10 hr. Kraak, 5 ds. Kielder, Pnielk. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6 ds. Sliedregt; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 kand. Kachelland, Kamerik, Overduin 2.15 ds. v.d. Beid, 'De Hoeksteen' 10 hr. Steenbergen (do- vendienst); Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 prof. Van Gen nep; Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Van Houtman, Leiden; Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. De Lange, Oegstgeest, 7 ds. Janse; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt; Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5; Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. Baptistengem. 10 hr. Stam, Ge- KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré; Geref. Kerk: 10 ds. Swierts, Maassluis, 7 ds. mevr. Attema-Roosjen, Nieuwer- brug; LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 HA ds. G. Stegeman, Leythenrode 10 ds. De Leeuw; Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. Van LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Wegerif, Spijkenisse; Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, Pijnacker, 7 ds. Aalders, Woubrugge; Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Boswijk; Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 3 ds. Houtman; Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. De Lange, Oegstgeest, 5 ds. De Groot, Amstelveen; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Van Dij- leref. Gem.: 10 en 4 leesdienst; Uk Kerk: Agathakcrk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 6.30 ds. Jonge, Al phen a.d. Rijn; Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, Zeven hoven; Remonstr. Gem.: 10 mevr. In 't Veld; Evangelische gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30; Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Schalk; Geref. Kerk: 9.30 hr. De Bruin, 7 ds. Bruijn, Gouda; NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9 ds. Goverts, 7 ds. Bergsma; Geref. Kerk: 8.30, 10.30 en 18.30 ds. Wijngaarden; NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 ds. Krone- meijer. Utrecht, 6.30 drs. Broer, Ter Aar; NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 hr. Visser, 7 kand. Van der Boon, Leiden; Hoofdstr. (Zee); Kerk aan Zee 10 dr. Henkei, Den Haag, Buurtkerk, 7 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser; Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Landheer, Kampen, 7 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Bloemendaal, Delft; Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11. Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Roosjen; De Zilk 10 hr. Hoffenaar; Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST; Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Visser, Leiderdorp, 19 ds. Heems kerk; Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 ds. De Putter, 4.30 dienst; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Jong (Alphen a.d. Rijn), 4 ds. De Van Wijckerslooth: 4 dr. Bakker; Endegeest: 10 pater Boshouwers; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte; Geref. Kerk: 9.30 drs. Jaspers Focks, 6.30 niet bekend; Remonstr. Gem.: 10 drs. Went-v.d. Vring, Bloemendaal; Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Terlouw, Den Hoorn, 7 ds. v.d. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15; RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Gall, Den Haag, 5 hr. Bin nendijk; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. Van Niel; Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Rib berink; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Welbe dacht; Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.45 ds. Grut- Evang. Christengem. (aula mavo): 10 hr. Van Arkel; Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 ds. Ach terberg. 10.30 ds. Achterberg, neven- dienst kinderen 6-9 jaar, 7 ds. Katten- berg. Julianadorp; Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, jeugddienst 7 ds. Kattenberg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): geen Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Hei- ner, Woerden; Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Cir kel, Woudenberg, 4.30 ds. Paul, Zoeter- Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Schoot, 7 zie Ned. Herv. Dorpskerk; Geref. K. Vryg. (Bachlaan): 10.15 en 3.30 ds. Boxman, Aulagemeenschap Noordhofland: geen Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk. 9.30 ds. Geluk, Woerden, 5 drs. Ten Voorde, Gouda; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Maasland; Bethelk. 9.30 drs. Ten voorde, 5 kand. Treure, Nieuwerkerk; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 5 ds. De Jong, Zoetermeer; Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. De Moor, 5 ds. Winter; Ontm.kerk 10 hr. Spoelstra; Remonstr Gem. geen dienst; kfiktitaMriüttA Wt WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 ds. Van Bruggen; Messiask. 10 ds. Van Waasbergen: Dorpscentrum 9.30 ds. De Reuver, Ca- pelle a d. Ijssel; Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. Rull- mann, Den Haag; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Van de Kamp; Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 drs. Roos, Leiden; Rk Kerk WiU. zat 7, zo 9 30 en 11. Jozeflt. zat. 7, zo. 9.30 en 11, G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem 9 30 en 6 30 ds. Koelewijn; Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Van der Wall; Ned. Prot. Bond (De Wijk) Rk Kerk zat. 7, zo. 10 ZEVENHOVEN: Herv Gem. 9.30 hr. Goedhart; Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. v.d. Bos, Gou- VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 Rk Kerk: ds. Vermeulen; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema; Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. 9 en 10 45. VOORHOUT. Herv. Gem. ds. De Jong, gezinsdienst; Rk Kerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorps kerk 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) zie Ned. Herv. Dorpskerk; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver heide; ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 Pater lamot en ds. Wolthaus; Rk Kerk: St Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10 H Ryndyk zat. 7. zo. 9.30 en 11 Geref. Kerk: 9 30 kand. Van Wallinga, Leiderdorp. 6 30 ds. Eijsinga en drs. Buikema, gemeenschappelijke jeugd- Remonstr. gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9