Verzoening Zuid- Korea met Japan Marokkaanse monarch speelt een sluw spel Bevrijdingstheoloog Boff verlaat Vaticaan hoopvol Grieven in handelsverkeer blijven Ook wapens aan boord gezonken Mont Louis? Bujak roept op tot actie Solidariteit ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 TOKIO (Rtr) - De Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan heeft gisteren „het bittere verleden" van zijn land terzijde gelegd na het aanhoren van de duidelijkste Japanse verontschuldiging tot nu toe voor het leed dat Korea is toegebracht gedurende 35 jaar Japanse koloniale overheersing. De spijtbetuiging was afkomstig ses van Nakasone leken te zijn be- Van premier Nakasone en was in doeld om de bezwaren van de veel duidelijker bewoordingen ge- Zuidkoreanen weg te nemen, die steld dan de tamelijk vage verkla- vonden dat de woorden van de kei- ring van keizer Hirohito. De excu- zer te zwak waren. Ofschoon de ou- Pinochet dreigt SANTIAGO (DPA/AFP/ANP) - Ge neraal Pinochet heeft gisteren de vervolging geëist van de organisa toren van de twee „nationale pro- testdagen" in Chili. Hij heeft hen verantwoordelijk gesteld voor de dood van negen mensen die slacht offer zijn geworden van het geweld van afgelopen dinsdag en woens dag. Wanneer opnieuw protestda- gen worden georganiseerd, zo dreigde Pinochet, zal harder wor den opgetreden. Pinochet deed zijn uitlatingen aan de vooravond van de herden king van de militaire staatsgreep, komende dinsdag precies 11 jaar geleden. OOSTENDE (GPD) - In het wrak van de voor Oostende gezonken vrachtboot Mont Louis zouden zich behalve de radioactieve lading ook moderne Franse wapens en hoogwaardige technologische ap paratuur bevinden. Dat blijkt uit vragen van de Belgische senator O. van Ooteghem van de partij Volks unie aan premier Martens. Hij zegt zijn informatie van een regerings ambtenaar in België te hebben ge kregen. Zoals bekend, was de Mont Louis met een lading uranium-he- WARSCHAU (Rtr/AFP) - Zbig- niew Bujak, de ondergronds opere rende leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, 'heeft gisteren de 10 miljoen voor malige leden van het vrije vakver bond opgeroepen zich actiever in te zetten voor de idealen van Soli dariteit. In een verklaring die westerse correspondenten in handen werd gespeeld, kritiseerde Bujak de ar beiders voor hun gebrek aan strijd baarheid en drong hij er bij hen op aan zich niet te laten intimideren door de vergeldingsmaatregelen van de communistische autoritei ten. „Het lot van Solidariteit zal worden beslist door de acties die jullie ontketenen in de bedrijven waar jullie werken", zo schreef hij. „Laten wij met die overtuiging naar de fabrieken terugkeren", al dus de nummer één van de onder grondse leiding van Solidarnosc. Het verboden vakverbond, dat op 31 augustus zijn vierde veijaar- dag herdacht, is geïsoleerder dan ooit sinds het in de illegaliteit werd gedreven door het invoeren van de staat van beleg in december 1981. xafluoride op weg naar het Russi sche Riga. De vragen van het ka merlid duiden dus op illegale uit voer van wapens en technologie. Van regeringszijde is nog niet ge reageerd. De Franse rederij Compagnie Generale Maritime, die eigenaar van het schip is, ontkent de bevin dingen van Van Ooteghem. Wel is er volgens een woordvoerder 408 ton stalen buizen en 79 ton techni sche apparatuur aan boord. Het be treft onder meer kranen, meetap paratuur en op afstand bedienbare kleppen. Van verboden uitvoer zou geen sprake zijn, omdat de appara tuur bestemd zou zijn voor de aan leg van Siberische gasleiding naar Europa. Het gezonken vrachtschip heeft overigens zwaar te lijden gehad on der de stormen van de afgelopen week. Bergers van Smit-Tak voer den een grondige inspectie aan boord van de Mont Louis uit, ten einde de schade op te nemen als gevolg van de storm van dinsdag avond. Onder water bleek geen noemenswaardige schade te zijn aangericht. Vrijdag werd het dek van de Mont Louis over een lengte van ongeveer 14 meter weggesla gen. Dit bemoeilijkt het aanbren gen van het nylon net dat moet be letten dat nog lege vaten uit het ruim wegspoelen. Volgens Smit- Tak is het ondenkbaar dat gevulde vaten losspoelen, daar het gewicht te groot is. De bergers hebben opnieuw vier lege containers op het droge ge haald. Duikers daalden in het ruim af en maakten de vaten los, zodat ze boven kwamen drijven. Daar mee zijn tien van de 22 lege contai ners geborgen. Met het üchten van de 30 volle containers kan, wind en weder dienende, dit weekeinde een begin worden gemaakt. Vandaag wordt het superponton Titan-9, dat vannacht vanuit Schel- depoort in Vlissingen is vertrok ken, ter plaatse verwacht. Het drij vend platform zou als golfbreker aan de noordzijde van het wrak worden verankerd. VENETIE - De hoofdprijzen van het 41e Filmfestival van Venetië zijn terechtgekomen bij de films die dat ook het meeste verdienden. De Gouden Leeuw ging naar Za- nussi's 'Het Jaar van de Vredige Zon' (uit Polen). De speciale jury prijs naar 'Les Favoris de la Lune', door de Rus Iosselliani gemaakt in door Pieter van Lierop Frankrijk. Rohmer's 'Les Nuits de la Pleine Lune' werd bekroond via de actrice-prijs voor hoofdrolspeel ster Pascale Ogier. Als een soort diplomatiek gebaar aan de Derde Wereld moet de on derscheiding gezien worden die via de acteur Naeeruddin Shah te rechtkwam bij de Indiase film 'Paar'. De Zilveren Leeuw voor de beste beginnende cineast werd ge- 'Gouden Leeuw' voor Poolse filmer Zanussi schonken aan Micheline Lanctot, maakster van de Canadese inzen ding 'Sonatine'. De internationale federatie van filmcritici (die niet op de officiële competitie-indeling behoeft té let ten) riep de 16 uur durende Duitse tv-serie 'Heimat' uit als belangrijk ste filmevenement van het afgelo pen festival en gaf een debuutprijs aan de Israëli Uri Barbash voor 'Achter de Muur', een aangrijpend relaas over een gevangenis waar Palestijnse en Israëlische gedeti neerden hun onderlinge barrières weten te slechten. Op de valreep had er nog even een schandaaltje gedreigd rond de film 'Claretta' van Pasquale Squi- tieri. Daarin gaat het om een jour nalistiek onderzoek naar de per soon van Claretta Petacci, de min nares van Mussolini die de Duce was trouw gebleven ook na de val van het fascisme en samen met hem werd doodgeschoten. Squitie- ri schildert haar af als een tragische vrouw (gespeeld door Claudia Car- dinale) en 'Claretta' is een domme film. Maar het gaat te ver om er fascis tische propaganda in te zien, zoals de schrijvers Günther Grass en Jevtosjenko gedaan hebben. Ze dreigden als juryleden te zullen af treden als 'Claretta' niet uit de competitie zou worden terugge trokken. Zo'n vaart heeft het uit eindelijk niet hoeven lopen, de ge wraakte film werd simpelweg (en terecht) onbekroond gelaten. de haat publiekelijk werd begra ven, schijnt het driedaagse staats bezoek van Chun, dat vandaag wordt beëindigd, slechts een be perkt succes te zijn voor het weg nemen van de grieven die de Zuid koreanen op handelsgebied. Nakasone deed zijn spijtbetui ging tijdens een lunch ter ere van Chun. „Het blijft een betreurens waardig feit dat er een periode was in deze eeuw waarin Japan veel leed heeft toegebracht aan uw land en zijn bevolking". Hij betuigde „diepe spijt voor deze fout" na mens de regering en het volk van Japan. Chun zei dat de „troebelen van het bittere verleden" een hin dernis waren geweest. „Maar wij zullen niemand de schuld geven voor ons verdriet", zo voegde hij er aan toe. Het krijgen van een openlijke spijtbetuiging voor de koloniale periode die eindigde in 1945 was de hoeksteen tijdens Chuns bezoek. Op een persconferentie zei het Zuidkoreaanse staatshoofd: „Ik ben zeer tevreden over het be zoek... en ik ben van mening dat het doel is bereikt". Chun gaf toe dat er in zijn land verzet is tegen zijn bezoek aan Japan. Hij zei dat er bepaalde gebieden zijn in de be trekkingen tussen Zuid-Korea en Japan die niet zonder moeilijkhe den zijn. Een van de belangrijkste is de handel. „Ik verwacht dat communistisch China als een grote Aziatische mo gendheid gelukwensen en aan moedigingen zal sturen naar de Olympische Spelen in Seoul in 1988", aldus Chun. Deze uitlating werd door waarnemers opgevat als- een uitnodiging aan China om aan de Olynpische Spelen deel te ne men. Zuid-Korea heeft geen diplo matieke betrekkingen met Peking. De twee landen onderhouden be perkte niet-politieke contacten zo als uitwisselingsprogramma's op sportgebied. In maart bezocht een Zuidkoreaans tennis-team de Chi nese Volksrepubliek. Het was het eerste bezoek van Zuidkoreaanse sportlieden aan China. JOHANNESBURG (Rtr) - De Zuidafrikaanse raad van Kerken (SACC) is bezig te onderzoeken hoeveel slachtoffers deze week zijn gevallen bij de onlusten in de zwar te woongebieden bij Johanens- burg. De raad gelooft dat er meer slachtoffers zijn gevallen dan offi cieel is bekendgemaakt. Dit heeft de secretaris-generaal van de SACC, de zwarte bisschop Des- mond Tutu, gisteren gezegd. Vol gens de officiële cijfers waren er 31 doden en 50 gewonden. Volgens Tutu waren de jongste huurverhogingen de aanleiding tot de onlusten rond Johannesburg. Ook in andere woongebieden zijn dergelijke verhogingen onvermij delijk, aldus Tutu, en hij vreesde dat dit opnieuw tot onlusten zou leiden. 'V eertigduizend executies in Iran verricht' PARIJS (Rtr/DPA) - De Iraanse oppositiebeweging Mujahedien Chalk heeft een lijst van 10.231 na men gepubliceerd van de volgens haar 40.000 mensen die sinds juni 1981 in Iran zijn geëxecuteerd. De progressief-islamitische be weging, wier buitenlandse hoofd kwartier in Parijs is gevestigd, be richtte dat de lijst een recentere en uitgebreidere versie is van een eer dere, die een jaar geleden werd ge publiceerd. Massoud Rajavi, de leider van de Mujahedien Chalk („volksstrij ders"), heeft de nieuwe lijst ge stuurd naar Javier Perez de Cuel- lar, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, en hem verzocht een speciale afgezant naar Iran te sturen om een onderzoek in te stel len naar wat hij noemde „de ernsti ge schendingen van de mensen rechten". Volgens de Mujahedien zijn een aantal sympathisanten in Iran gearresteerd en geëxecuteerd om dat zij informatie verzamelden voor de lijst met gedetailleerde ge gevens over namen, leeftijden, be roepen en data, plaatsen en om standigheden waaronder de slacht offers zijn terechtgesteld. De gemiddelde leeftijd van de geëxecuteerden op de dodenlijst is 23. Van het totaal aantal waren er 430 jonger dan 18 en zeker 18 wa ren zwanger. Meer dan 270 verlo ren het leven als gevolg van marte lingen, 155 werden opgehangen en de rest stierf voor het vuurpeloton, aldus de bekendmaking van de Muiahedien. Ongeveer 9.000 van de 10.231 geëxecuteerden waren aanhangers van de Mujahedien en meer dan 130 waren legerofficieren. Doodvonnis in VS voltrokken STARKE (DPA) - De 46-jarige Ernest John Dobbert is giste ren in de gevangenis van Star ke in Florida (VS) terechtge steld. Hij was in 1974 ter dood veroordeeld wegens de moord op zijn twee kinderen. Het doodvonnis werd voltrokken op de elektrische stoel. Tien jaar geleden werd Dob bert schuldig bevonden aan het wurgen van zijn negen-jarige dochter en het doodslaan van zijn zeven-jarige zoon. De vol trekking van het doodvonnis werd verscheidene malen uit gesteld omdat er verzet tegen aangetekend was. Hij wees aantijgingen Zuidafrikagnse regering de Onderzoek van kerken rellen in Zuid-Afrika hand, dat niet met name genoemde individuen en organisaties achter de onlusten zaten. De wrok die de afgelopen 40 jaar is opgebouwd, heeft de mensen ertoe gebracht te reageren zoals ze hebben gerea geerd. „Er is maar weinig voor no dig om een kruitvat te doen ont ploffen. De lont is erg kort", zo zei Tutu. Een rechter in Zuid-Afrika heeft gisteren protestbijeenkomsten ver boden, die komend weekeinde ge houden zou worden bij Johannes- ROME - Een kennelijk opgeluch te Leonardo Boff verliet gistermid dag om half drie het gebouw van het Heilig Officie, bij het Vaticaan, waar hij sinds tien uur had 'gecon verseerd' met zijn vroegere profes sor Josef Ratzinger, nu kardinaal en hoofd van de congregatie voor de geloofsleer. In die functie had de kardinaal, met zijn staf van theologen, een negatief oordeel ge veld over Boffs jongste boek 'Kerk, burg. Als reden voerde hij aan dat dergelijke bijeenkomsten een ern stige bedreiging zouden kunnen vormen voor de openbare orde. Onder de verboden samenscho lingen vallen alle bijeenkomsten ter herdenking van Steve Biko, de leider van de zwarte bewustzyns- beweging die zeven jaar geleden tijdens gevangenschap omkwam en de bijeenkomsten waarop de jongste onlusten rond Johannes burg zouden worden besproken. De Johannenburgse rechter be paalde dat het verbod met name geldt voor alle bijeenkomsten van de zwarte bewustzijnsbeweging Azapo, van de federatie van Zuid afrikaanse vrouwen en van het co mité „laat (ANC-leider) Mandelea vrij".Het is niet duidelijk of het verbod ook geldt voor de begrafe nissen van de slachtoffers van de onlusten. door Hein ten Kortenaar charisma en macht', en het doel van het onderhoud was „pater Boff gelegenheid geven opheldering te verschaffen over enkele aspecten van het boek, die moeilijkheden hadden geschapen". Zo staat het in het gemeenschap pelijke communiqué dat na afloop van het onderhoud in de Vaticaan se perszaal werd uitgedeeld, en waarin verder werd meegedeeld dat het gesprek 'in broederlijke sfeer' was verlopen. De problema tische punten van Boffs boek wa ren hem door de kardinaal meege deeld in een brief van 15 mei, en de opheldering was gevraagd „met het oog op de voorgenomen publi- katie van deze brief'. Boffs antwoord op de acht vel letjes van de kardinaal besloeg 50 getikte pagina's, maar toen hij bij het voorlezen halverwege was ge komen, had hij gezegd: „Hoor eens, kardinaal, laten we de rest maar als gelezen beschouwen", en had hij zijn gesprekspartner de bundel overhandigd, waarna het onderhoud inderdaad in gesprek vorm was voortgezet. Boff vertelde dit na afloop op een druk bezochte persconferentie in het Generalaat van de Franciscanen, de orde waar toe hij behoort. Hij was duidelijk vermoeid na de vier en een half uur durende ont moeting met Ratzinger, die maar één keer was onderbroken voor een kop koffie. Er was hem niet ge vraagd zijn opvattingen te veran deren of bij te sturen, en hij ver klaarde zich overtuigd dat de zaak nu is afgedaan en dat hij voor zijn boek niet opnieuw naar Rome zal worden geroepen. De kardinaal had zich zeer open betoond en vol belangstelling voor de Braziliaanse ervaringen en die van de talrijke bassisgemeenten in dat land. Boff is er zeker van, dat de ontmoeting nuttig is geweest „voor de betrek kingen tussen de kerk van Rome en mijn kerk in Brazilië". Die overtuiging werd gedeeld door kardinaal Aloisio Lorschei- der, die samen met zijn collega Paulo Evaristo Arns om één uur tot het eind van de besprekingen was toegelaten. Hij noemde Boffs zelf verdediging uitstekend en ver klaarde zich ten volle tevreden met de gang van zaken. Op de vraag of hij in Rome nog steeds voor een 'gevaarlijk theoloog' doorgaat, ant woordde Boff: „Alles kan gevaar lijk zijn, ook sommige woorden van Christus. Het hangt maar af van de interpretatie, van de plaats en de omstandigheden". Afgaande op de gang van zaken bij vroegere soortgelijke procedures, zal het on derzoek waarschijnlijk nog enkele maanden duren. i iii ir V. - -tïm Kolonel Gaddafi. (foto ap» Vorige maand zorgde het Arabi sche 'enfant terrible', kolonel Gaddafi, reeds voor de nodige in ternationale hilariteit. Als een donderslag bij heldere hemel werd de vorming van een Ara bisch-Afrikaanse Unie bekend gemaakt tussen Libië en Marok ko. De zoveelste poging van de Libische leider om een intieme relatie aan te gaan met een Ara bisch broederland, die echter, zo werd er alom gegniffeld, hetzelf de lot beschoren zou zijn als voorgaande ambitieuze onderne mingen. door Gerrit Jan Hoek Immers, de politieke vrijages van de Libische kolonel waren net zo stabiel gebleken als de hu welijken van Liz Taylor, en alle fusies, unies of federaties met landen als Egypte, Syrië, Ethio pië, Algerije, Soedan, Tunesië en Tsjaad waren in de kortst moge lijke tijd, als ze ooit van de grond kwamen, op de klippen gelopen. Deze nieuwe unie, zo luiden de eerste reacties, was tot misluk ken gedoemd, alleen al omdat de nieuwe partners, Hassan II en Gaddafi, tot voor kort gezworen aartsvijanden waren en de poli tieke systemen in beide landen absoluut onverenigbaar zijn. Het verdrag dat beide Arabi sche leiders op 13 augustus in de Marokkaanse grensplaats Oujda tekenden, was voor het buiten land net zo ongeloofwaardig, als wanneer bijvoorbeeld Reagan en Tsjernenko elkaar plotseling in de armen zouden vallen. Maar naarmate er meer bijzonderhe den over het Marokkaans-Libi sche akkoord bekend worden, begint de aanvankelijke hilariteit plaats te maken voor een groeiende bezorgdheid, vooral in Frankrijk, Spanje en de Verenig de Staten, over de negatieve ge volgen en de voorspelbare verho ging van de spanning in het noordwestelijke deel van Afrika. De belangrijkste aanleiding voor de hoofdbrekens die de on natuurlijke Marokkaans-Libi sche alliantie in westerse krin gen veroorzaakt, is het pikante detail, dat de nieuwe unie niet voorspruit uit het vertroebelde brein van Gaddafi, maar tot stand gekomen is op initiatief van de Marokkaanse koning Hassan II. In het laatste nummer van het weekblad Jeune Afrique geeft Hassan een uiterst opmer kelijke, persoonlijke lezing van het voorstel van de oprichting van de Arabisch-Afrikaanse Unie. Verrast Op 13 juli bezocht een speciale Libische missie de Marokkaanse hoofdstad Rabat. Met als bood schap, dat Gaddafi met alle lan den, waarmee Libië op gespan nen voet stond, o.a. Marokko, tot opheldering van de onderlinge geschillen wilde komen om de eenheid onder de Arabische lan den te bevorderen. Tijdens het onderhoud kwam de Marok kaanse monarch plotseling, tot opperste verbazing van zowel de Libische delegatie als zijn eigen Marokkaanse adviseurs, met het voorstel van een politieke unie op de proppen. „Ook ikzelf was verrast, maar om een andere re den, namelijk waarom ik in voor gaande jaren niet op het idee ge komen was", verklaarde Hassan in Jeune Afrique. Nu mag men deze toelichting van de Marokkaanse koning ge rust met een korrel zout nemen, evenals zijn argument dat de unie het voorbeeld moet zijn om de Arabische wereld te bewijzen, dat zelfs politieke uitersten ver enigbaar zijn. Hassan heeft in het verleden meermalen aange toond, dat de verrassing zijn meest geliefde tactische wapen vormt. En hoe men ook over zijn regime denkt, vriend en vijand zullen moeten toegeven dat Has san deze strategie tot in de per fectie beheerst en niet zonder ge nialiteit in de praktijk brengt. Want onder de dekmantel van het Arabische nationalisme en eenheid in het Magreb-gebied in Noord-Afrika gaan uiteraard ei gen Marokkaanse belangen schuil. De grootste kopzorg van Has san is nog altijd de oorlog in de Sahara, de voormalige kolonie, die deels in 1985 door Spanje werd afgedankt aan Marokko, deels door Marokko werd gean nexeerd nadat Mauretanië er vrijwillig afstand van had ge daan. Na negen jaar strijd heeft Marokko de lokale bevrijdings beweging Polisario nog steeds niet uitgeschakeld. De woestijn- oorlog slokt jaarlijks een gigan tisch deel van de nationale be groting op, terwijl de talrijke slachtoffers aan Marokkaanse kant eveneens tot een groeiend verzet bij de bevolking leiden, te gen voortzetting van de geld en mensenlevens verslindende oor log. Referendum Door ondertekening van het verdrag heeft Hassan niet alleen bereikt dat Libië nu ook formeel bekrachtigt de steun aan het Po lisario stop te zetten, maar bo vendien zal Gaddafi Hassans pleitbezorger worden om de ne telige affaire van de Sahara van Koning Hassan II. (foto ap) de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (waar Marokko in de minderheid is) over te hevelen naar het forum van de Arabische Liga, waar Hassans kansen om onder het beloofde referendum uit te komen aanzienlijk groter zijn. Met de alliantie met Libië heeft Marokko tevens bereikt dat het zwaartepunt in de historische strijd om de hegemonie met Al gerije in Noord-Afrika verlicht wordt. De militaire ruggesteun van Libië biedt Hassan boven dien nieuwe mogelijkheden om de aloude pretenties om het ge bied rond Tindoef in Algerije of op de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla weer op te rakelen. De algemene nationalistische euforie, zoals die in de uitslag van het referendum 99,9 pro cent stemde vóór de unie met Li bië - tot uitdrukking kwam, is voor Hassan een halszaak ge weest. Een broodnodige aflei ding van de interne spanningen, zoals de onlusten van begin dit jaar, die zijn troon aan het wan kelen brachten. Vandaar ook de haast om de unie met Lijaië bin nen een maand te voltooien. Het verbond met Libië moet Marokko tevens economisch soelaas bieden. Oliedollars voor investeringen en een arbeids plaats voor ongeveer 200.000 Ma rokkaanse werklozen in Libië, voor wie de Europese arbeids markt hermetisch gesloten is. Het eerste effect dat Hassan met de alliantie met Libië heeft be reikt, is dat de algemene verkie zingen van 14 september a.s. vol ledig naar het tweede plan ver dreven zijn en de politieke oppo sitie de wind uit de zeilen geno men is. Noch de socialisten, noch de communisten, die de verkie zingen aanvankelijk omschreven hadden als essentieel voor de toekomst van Marokko, zullen het aandurven al te veel kritiek op het regime te spuien in de al gemene roes van nationalistische eenheid. Mitterrand Het gemor van de Afrikaanse bondgenoten en van de gematig de Arabische landen over het on logische monsterverbond zal Hassan onder deze omstandighe den dan ook op de koop toe ne men. Ook van de irritatie van Frankrijk president Mitter rand vloog afgelopen weekend in allerijl twee keer binnen 24 uur naar Marokko om Hassan om op heldering te vragen, zal de Ma rokkaanse koning niet al te wak ker gelegen hebben. En Hassan is sluw genoeg om het gerezen wantrouwen bij de machtige bondgenoot, de Verenigde Sta ten, weg te nemen door er even tueel op te wijzen dat een mis lukking van de unie met Libië de nekslag voor Gaddafi zal beteke nen, die toch al belaagd wordt door interne oppositie en onte vredenheid binnen het leger. Los van de duurzaamheid en de verdere politieke consequen ties van de alliantie met Libië valt op voorhand echter al één conclusie te trekken: de Marok kaanse koning Hassan II is hard op weg om de legendarische Macchiavelli ('goed is, wat goed is voor de staat') naar de kroon te steken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7