'Iemand die veel goede vis- plekken kent, dat gaat er in' Verkeersbeleid in Leiden: gehandicapten 'vergeten' Leidato (nr. 23) geopend Lokale radio in Oxford: risicoloze programma's BOA: minder subsidie ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 LEIDEN Met het fenomeen lokale omroep hebben de Engelsen meer ervaring dan wij. Daarom leek het ons interessant om in het kader van de uitwisseling Leiden-Oxford een station te bezoeken. Een vergelijking met Omroep Rijnland is in dit stadium oneerlijk, want Rijnland heeft het embryonale stadium pas verlaten. Wel interessant is natuurlijk de vraag of de lokale mediamakers in deze regio iets kunnen leren van hun Engelse collega's. In 1967 begon de BBC te experimenteren met lokale radio. In Leicester werd een station opgericht. Voornaamste re den: de band met de luisteraars versterken. In de personen die in nationale programma's aan het woord komen, zal de luisteraar zichzelf niet zo makkelijk herkennen; dat is wel het geval als de buren aan het woord komen, en die kans is groot in het geval van lokale radio. Niet alleen door straatinterviews over lokale onderwerpen probeer de de BBC de luisteraar overigens te strikken, men dacht daarin ook te slagen door meer aandacht te be steden aan het nieuws uit de regio, nieuws waarvoor de makers van nationale programma's - meestal terecht - hun neus ophalen. Dat het experiment slaagde, valt simpel te bewijzen: als het een mis lukking was geworden, dan had Engeland nu geen dertig stations gehad die uitzenden onder verant woordelijkheid van de BBC. 'Verrijking' De BBC is redelijk tevreden over de lokale stations. In de eerste plaats bieden ze onderdak aan jon ge journalisten die de kans krijgen om zich te bewijzen; 'where they can cut their teeth', zoals de Engel sen zeggen. In de tweede plaats meent deze grote omroeporganisa tie dat de stations in de regio "het plaatselijke leven verrijken". Het is een beetje een holle kreet, om het nog vriendelijk uit te druk ken. Trouwens, als we de eerste keer naar een uitzending van Ra dio Oxford luisteren, vragen we ons af of het nieuws dat op dat mo ment wordt uitgezonden het leven van de Oxfordianen verrijkt. Dame Peggy Ashcroft, een tame lijk bekende Shakespeare-vertolk- ster, heeft het ziekenhuis verlaten, na een succesvolle blinde darm operatie. De nieuwslezer staat vrij lang stil bij dit onderwerp. Merk waardig. Mevrouw Ashcroft mag dan een vrij bekende actrice zijn, zo opmerkelijk is een blinde darm operatie toch niet. Zelfs in Enge land overleven de meeste mensen een dergelijke ingreep. Daar komt nog bij dat er belang rijker nieuws voorhanden moet zijn geweest. Neem alleen het feit dat het rommelt in de autofabrie- ken te Cowley, een plaats niet ver van Oxford. Later die week zal er zelfs een kleine staking uitbreken. door Wim Brands Waarom dan zoveel aandacht be steed aan deze actrice? Silly Als we deze vraag later in de week voorleggen aan Jonathan Staples, een jonge programmama ker van Radio Oxford, vertelt hij dat het moeilijk is in dit seizoen, de zomermaanden, echt nieuws uit te zenden. Er gebeurt niet zoveel dat vermeldenswaardig is. "This is the silly season", vertelt hij. "We zijn dus wel genoodzaakt om vrij veel aandacht te besteden aan onbenullige onderwerpen. Dat geldt trouwens ook voor de kran ten". Juist. Dezer weken heeft de kwaliteitskrant 'The Guardian' met veel leedvermaak aandacht besteed aan komkommerberichten uit regionale dagbladen. Hoog scoorde het artikel over de brand weerman die met een emmertje water een keukenbrandje bluste en ook het verhaal over de kat die al leen luistert naar bevelen in het Italiaans mocht er zijn. Nadat Staples heeft verteld dat Radio Oxford uitzendt van zes uur in de morgen tot zes uur in de avond en dat daarna BBC 2 het programma overneemt, vertelt hij dat ook de rest van het jaar lichte onderwerpen niet worden ver smaad. "Dat heeft te maken met de politiek van de BBC. Mensen in Oxford vinden het leuk om te luis teren naar een interview met ie mand uit Oxford die iets heeft ge daan dat in zekere zin opmerkelijk is. Ik bedoel, het gaat niet om we reldschokkende gebeurtenissen, maar toch... een interview met ie mand die veel goede visplekken kent in de omgeving van Oxford, dat gaat erin". Landelijk nieuws wordt zoveel mogelijk geregionaliseerd door Ra dio Oxford. Op het moment dat wij Actrice Peggy Ashcroft verlaat het ziekenhuis, 1 Radio Oxford. in de studio's verblijven, worden er straatinterviews uitgezonden die allemaal betrekking hebben op één onderwerp: het feit dat de prijs van de thee is gestegen. "Het is een van onze lichtere nieuwsonderwerpen vandaag", zegt Staples. "Dat soort onderwer pen zenden we altijd uit aan het eind van de morgen en het begin van de middag, 's Ochtends heb ben we belangrijker nieuws, zodat de mensen goed wakker worden, 's Middags worden de zogenaamde phone—inns uitgezonden. Mensen bellen op, kunnen een plaat aan vragen, dat soort dingen. Soms hebben we in de middaguren een lang interview met iemand die een boek heeft geschreven, of zoiets. Het betreft dan wel mensen die in Oxford leven, zoals u begrijpt". Jonathan Staples is zo iemand die niet te beroerd is om een lof zang te zingen over zijn werkgever. De BBC dit, de BBC dat. Als we het woord geld laten vallen, sluipt er echter een sombere ondertoon in de conversatie. In tegenstelling tot de commerciële stations be schikt de BBC niet over reclame gelden. Adverteerders worden princi pieel geweerd. De BBC-bonzen zijn namelijk van mening dat com mercie toestaan automatisch bete kent dat de onafhankelijkheid in gevaar komt. Geld voor program ma's komt van de overheid en daarnaast betalen de luisteraars omroepbijdragen. Nu is het probleem dat de natio nale omroep het meeste geld op slokt, met als gevolg dat de lokale BBC-stations zich wel eens moeten behelpen. Staples: "Ons budget is laag. Om een voorbeeld te geven: deze week zenden we elke middag een programma uit dat twee en een half uur duurt. Het is een magazi- ne-achtig programma. Het budget voor dit onderdeel bedraagt 250 gulden per week. Dat is niet be paald veel, inderdaad. We moeten als gevolg van dat lage budget wel eens improviseren, maar dat went". In de omgeving van Oxford ligt een streek die Wiltshire heet. Men sen die in dit gebied wonen, kun nen dagelijks luisteren naar radio Wiltshire. Dit is geen BBC-station, maar een commerciële omroep. De verschillen vallen direct op: Wiltshire zendt minder praatpro gramma's uit, meer muziek en - la ten we dit aspect vooral niet verge ten - reclame. Is deze omroep af hankelijk van de adverteerders? Worden sommige programma's nooit gemaakt omdat de adverteer ders na uitzending van het onder werp wel eens boos zouden kun nen zijn? Peter Clift, die als freelancer voor de BBC werkte en tegenwoor dig als freelancer programma's voor radio Wiltshire maakt, ant woordt eerlijk dat je soms reke ning houdt met adverteerders. Hij zou edoch niet willen spreken van een reclame-terreur. "Gevolg van een commerciële in stelling is wel dat je bijvoorbeeld geen lange praatprogramma's maakt, zoals Radio Oxford doet. In zeker opzicht is dat een nadeel. Wij gaan nooit echt de diepte in. Je blijft aan de oppervlakte, bijna al tijd". "Aan de andere kant: ik heb de indruk dat de commerciële sta tions meer aan de luisteraars den ken dan de BBC-stations. Dat komt zo: ze krijgen gegarandeerd een vast bedrag voor programma's. Ze zijn niet afhankelijk van adver teerders. Mooi natuurlijk, maar het gevolg daarvan is dat ze soms te veel hun eigen gang gaan". Tussenweg Als we Clift vragen wat hij het beste systeem vindt - een commer cieel station dat zichzelf probeert te bedruipen of een omroep die voornamelijk wordt betaald door de overheid - antwoordt hij na eni ge tijd: "Je moet een tussenweg zien te vinden volgens mij. Waar om zou je adverteerders weren? 'Aan de andere kant: commerciële stations zijn vaak te commercieel". De algemene kritiek van Clift luidt dat de lokale stations in Enge land - zowel de commerciële als de BBC-stations - te weinig risico's nemen. En hij heeft gelijk. Veel programma's kabbelen maar voort. Veel gebabbel dat even opwindend is als turen naar het rimpelloze vijverwater in de ach tertuin. Natuurlijk is er een grote behoefte aan een verslag van een recreatieve gebeurtenis, maar na een paar uur gaat die reportage vervelen. Clift: "Het probleem is volgens mij dat er te veel 'middle of the road' programma's worden ge maakt en te weinig provocatieve. Ze steken hun nek niet uit, de ma kers. Iedereen te vriend houden, die sfeer proef je een beetje. Hele maal fout natuurlijk". "Er zijn genoeg problemen waar je een programma aan kunt wij den, het is echt niet nodig om ie dereen maar te laten vertellen dat het zo'n ramp is dat de theeprijzen weer zijn gestegen. Waarom geen aandacht aan het druggebruik in deze contreien, de arbeidsproble men? Ik denk dat je kunt conclu deren dat er teveel 'white man ra dio' wordt gemaakt. Programma's dus voor de jonge zakenman, die een leuke vrouw heeft en intelli gente kinderen". Achter In het redactielokaal van de Ox ford Mail, de plaatselijke krant, luisteren sommige journalisten re gelmatig naar Radio Oxford. Je weet immers maar nooit. Een ver slaggever: "Het kan best dat ze nieuws hebben in hun journaal. Daarom luisteren we voor de ze kerheid elk uur even". "Meestal hebben ze overigens niets belangrijks hoor. En als ze iets hebben van enige importantie, dan komt het meestal uit de krant. Ze lopen in wezen altijd achter ons "Kan ook niet anders", mengt chef John Chipperfield zich in het gesprek. "Zij hebben maar zes ver slaggevers. Het is dus bijna onmo gelijk om ons te verslaan; wij heb ben immers veel meer reporters in dienst". Als we het onderwerp concur rentie ter sprake brengen, zegt Chipperfield: "Ik heb niet de in druk dat wij veel van Radio Oxford te duchten hebben. Niet dat ze niet populair zijn in Oxford, integen deel zelfs, maar de mensen die naar hun programma's luisteren, blij ven ook gewoon de krant lezen. Waarom ook niet?" Hij is het overigens eens met Pe ter Clift: veel programma's van Ra dio Oxford zijn te risicoloos. "Ze zoeken te vaak het compromis, omzeilen zo nu en dan onderwer pen waarover ze eigenlijk wel zou den moeten praten. Dat is geen goede manier van radiomaken lijkt mij". Omroep Rijnland is gewaar schuwd. DEN HAAG/LEIDEN - Voor de zevende maal in vier jaar stonden deze week de Boycot Outspan Ac tie (BOA) en de Nationale Commis sie Voorlichting en bewustwor ding Ontwikkelingssamenwerking (NCO) voor de afdeling recht spraak van de Raad van State. Al die keren werd de BOA in het ge lijk gesteld in haar actie tegen kor ting op de door de NCO verstrekte subsidie. Dit keer kreeg de NCO gelijk van staatsraad P. Kapteyn, die gisteren bepaalde dat de BOA genoegen moet nemen met minder overheidsgeld. De in Leiden gevestigde anti- apartheidsactiegroep krijgt dit jaar minder subsidie van de NCO, waardoor ze al één van de twee part-time medewerkers heeft moe ten ontslaan. Er blijven nu nog een vaste en een part-time medewerker over die samen de 'stedenacties' door heel het land organiseren. Het voornaamste bezwaar van de NCO tegen de BOA is dat zij niet al hun aandacht richten op deze stedenac ties, terwijl dit een voorwaarde is voor subsidiëring. Er zou te veel aandacht worden besteed aan bij komende activiteiten. Volgens het verweer van de BOA hangt dit werk direct samen met de acties die georganiseerd worden. De Raad van State was het hier blijk baar niet mee eens. CHILI Op 11 september elf jaar geleden pleegde het Chileense le ger een staatsgreep, die de val van president Ailende tot gevolg had. Op 10 september a.s. zal de werk groep tv-issue van de Leidse Stu denten Ekklesia een informatie- en discussieavond organiseren over Chili. Aanvang: 20.00 uur. Plaats: Rapenburg 100. Project om problemen duidelijk te maken LEIDEN - In het Leidse stadhuis begon gistermiddag het zogenaam de gehandicaptenproject. In de raadzaal werd een forumdiscussie gehouden, vooral bestemd voor ambtenaren en andere betrokke nen. Later op de middag werd de fototentoonstelling in de hal van het stadhuis geopend door pen ningmeester Ris van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond te Leiden. Onder het motto 'De financiële en esthetische aspecten van aan passingen voor gehandicapten' vond onder voorzitterschap van dr. A.H.M. Kerkhoff (gemeentelijke direktie gezondheidszorg) de fo rumdiscussie plaats. "Kan geen kwaad zo'n discussie in Leiden", zo meende een aanwe zige ambtenaar van de afdeling verkeersveiligheid van het minis terie van verkeer en waterstaat. "Leiden is immers een van de meest belabberde steden voor ge handicapten. Ik verbaas me er ove rigens over dat er geen sprekers zijn uitgenodigd die de problemen aan den lijve ondervinden, gehan dicapten dus". handicapten gelijkwaardig kunnen meedoen. Aan de andere kant sig naleerde hij wel een koerswijziging ten goede. "Helaas blijkt in de praktijk nog te vaak dat de bereikbaarheid van voorzieningen nog wel wat te wen sen overlaat. Leiden is daar een goed voorbeeld van". Tentoonstelling Het doel van het project is vol gens de organisatoren: het bewust maken van de burger van de ver keersproblemen waarmee de licha melijk gehandicapten te maken hebben en ambtenaren wijzen op de problemen. In verband met deze doelstellin gen hebben twee studenten van de Reinwardt Academie een fototen toonstelling opgezet die tot en met 28 september valt te bezichtigen, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Op de tentoonstelling worden de Leidse verkeersproblemen door middel van o.a. foto's en maquettes getoond. Wie dan nog niet gelooft dat gehandicapten veel problemen ondervinden in het verkeer moet vooral even naar het Stadhuisplein wandelen. Leidse burgers die niet gehandi capt zijn, kunnen daar tot en met vrijdag 14 september aan den lijve ondervinden wat het betekent om gehandicapt te zijn. Nagebouwd is een straatje waarin allerlei obsta kels zijn aangebracht: een brug, drempels en een fiets, om maar eens een paar dingen te noemen. Wie dat wil kan in een rolstoel of met een bril en een stok door het straatje koersen. Welwillend Volgens Boersma stellen de meeste gemeentebesturen zich welwillend op. "Maar desondanks wordt toch nog vaak vergeten om de specifieke problemen waarmee gehandicapten te kampen hebben, mee te nemen in een totaal ver keersplan. En het komt ook nogal eens voor dat gehandicapten niet echt worden betrokken bij de ont wikkeling van plannen". Hierna kreeg ambtenaar L. Meij er (direktie stadsvernieuwing en lid van de commissie stedelijke vormgeving) het woord. Hij had, zo zei hij, even gevreesd dat de com missie stedelijke vormgeving zou worden aangewezen als zondebok. Schoonheid botst immers wel eens met praktisch nut? O)d het Stadhuisplein zijn de obstakels nagebootst i Peters (links) en Schoute ondervonden gistermiddag c "En daar schoot m'n gemoed toch wel even van vol, want ik heb zelden in zo'n leuke commissie ge zeten als deze. Ik denk overigens dat wat de commissie doet op een aantal punten uitstekend spoort met wat u beoogt". Conflicten ontstaan vanzelfspre kend wel eens. "Neem de kleuren van het straatmeubilair. Wij kun nen zeggen: mooie kleuren, verge tend dat het lastige kleuren zijn voor mensen die visueel gehandi capt zijn". Na de inleidingen kregen de aan wezigen even de tijd om schrifte lijk vragen te stellen. Helaas bleek naderhand dat de meeste vragen niet konden worden beantwoord in verband met tijdgebrek. In dit opzicht mislukte de forumdiscus sie dus, de bijeenkomst die door de voorzitter nog wel een dialoog werd genoemd. Interessant was overigens vooral de vraag die geen vraag was, maar meer een stelling: "Het is veel makkelijker om de obstakels in het verkeer te nemen, dan de hobbels van de ambtelijke molens". Eerste inleider was de wethou der van ruimtelijke ordening, Pe ters. Hij bleek bereid het boe tekleed aan te trekken. Hij zou naar eigen zeggen in elk geval geen zelfgenoegzaamheid ten toon gaan spreiden. Volgens hem was er na melijk in het verleden te weinig re kening gehouden met de gehandi capten. "We proberen daar nu verande ring in te brengen. Problematisch kan alleen zijn dat het beleid steeds vaker onder druk komt te staan door bezuinigingen. Gevolg daarvan is bijvoorbeeld dat er min der verkeerslichten worden ge plaatst en daar worden o.a. de ge handicapten de dupe van" Hij adviseerde de gehandicapten vooral pressie uit te oefenen op de overheid. Je sterk maken en blij vende aandacht van de politiek vragen, volgens Peters is dat de enig juiste houding. Na hem sprak H.J. Boersma, werkzaam bij Veilig Verkeer Ne derland. Hij benadrukte dat het nog wel een tijdje zal duren eer ge- LEIDEN - Burgemeesters komen en gaan, maar de Leidato blijft al tijd bestaan. Burgemeester Goe- koop constateerde dit gistervond alvorens hij de officiële openings handeling verrichtte van deze huis houdbeurs. Een waar woord, want alle na-oo'rlogse burgemeesters van Leiden hebben deze daad al eens hiogen plegen. Het is de 23ste maal dat de Leidato wordt gehou den. De officiële opening had plaats ten overstaan van een selectief ge zelschap in het restaurant van de Groenoordhallen. 'Jan Publiek' schuifelde intussen langs de tallo ze stands. De Groenoordhallen zit ten weer tot de nok toe vol en heb ben dus veel weg van een overdek te Haarlemmerstraat, zij het dat naast de commercie idealistische instellingen ruimschoots plaats hebben gekregen. Een trekker is voorts ongetwijfeld de ouwe blau we Leidse tram in het hartje van de hallen. In zijn openingstoespraak wees Goekoop op de aanstaande uitbrei ding van het winkelareaal in Lei den. In de toekomstige Sanders- parkeergarage aan de Korevaar- straat/Levendaal komen ook win kels, de nieuwe vestiging van C en A aan de Haarlemmerstraat is naar Goekoops verwachting tijdens de Leidato van volgend jaar al open en in de nieuwbouwwijk Stevens hof begint in november de bouw van een winkelcentrum. Een reden te meer, vond de bur gemeester, voor de ondernemers in Leiden om aandacht te vragen voor hun produkt, bij de tijd te blij ven en met name op het gebied van promotie samen te werken. Voor de toespraak van Goekoop werden de genodigden vergast op een optreden van de in Nederland wonende Amerikaanse zangeres Donna Lynton. Zij bleek in een uit bundige stemming te verkeren en werd niet gehinderd door ontzag voor de plaaatselijke verhoudin gen. Deed wethouder Schoute dus de eer aan te vermoeden dat diens voorvoegsels Piet Hein zijn com plete naam weergeven, noemde Goekoop Kees en diens echtgenote mevrouw Kees. Verleidde de bur gemeester tot een dansje op het po dium en hield hem zelfs de micro foon voor voor een vocale bijdrage: "La, la, la", zong Goekoop niet on verdienstelijk. Later verrichtte hij samen met een assistente de openingshande ling: hij trok haar jasje uit en maak te daardoor de tekst zichtbaar op de sjerp die zij droeg: 'Leidato ge opend'. Hetgeen dagelijks het geval is tot en met 16 september. Burgemeester Goekoop en een assistente na hun onthullende daad.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3