'Gezellig theedrinken met ma is er niet bij" Bibliotheek Voorschoten wil snel studiecentrum Gesprek over vrouwen in de politiek Eén op de vijf vrouw AGENDA 'Kantoren niet nodig' Duizend lopers verwacht Voormalig politiebureau brengt bijna niets meer op PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 LEIDERDORP/STREEK - PvdA-raadslid Mieke Holier- hoek: "Je moet al in het onderwiis beginnen. Je moet veel meer interesse kweken voor vakken als maatschappijleer. Ook voor politiek, ja. Bij een hoop vrouwen is het zo dat ze een paar jaar werken, trouwen en in het huishouden gaan. Mannen merken door hun werk vaak hoe machtsverhou dingen liggen. En hoe ze daar iets aan moeten doen via vakbonden, politieke partijen en dat soort organisaties". Wethouder Irma Gehner: "Mannen hebben binnen hun werksfeer veelal hogere bestuurlijke functies. Die kunnen dan ervaring op doen in het leiding geven. En het raadslid maatschap is natuurlijk ook een soort leiding geven. Ik denk dat veel vrouwen nog steeds kiezen voor trouwen, kinderen en de zorg voor een gezin op zich nemen. En dat is natuurlijk een prima keuze, hoor. Maar daardoor komen ze niet zo hoog binnen bedrijven, en zijn ze niet in de gele genheid om daar bestuurlijke ervaring op te doen". Van links naar rechts Cock Huigen, Mieke Holierhoek en Irma Gehner: drie Leiderdorpse t i mannenwereldje. (foto Hoiv. De achterstand die vrouwen heb ben in hun aanloop naar een poli tieke loopbaan is snel verklaard. En die mist zijn uitwerking niet: volgens een recent onderzoek van de Vereniging van Nederlandse gemeenten naar de rol van de vrouw in de politiek, is nog geen zesde deel van de bijna twaalfdui zend raadsleden in Nederland een vrouw, terwijl het wethoudersbe stand 173 vrouwen telt tegen bij na 1800 mannen. De Leiderdorpse gemeenteraad telt naast zestien mannen nog drie vrouwen: PvdA-raadslid Mieke Holierhoek, WD-fractie- voorzitter Cock Huigen en WD- wethouder Irma Gehner. Een ge sprek over de vrouw in de poli tiek. Gevraagd Geen van de drie vrouwen heeft zich nadrukkelijk naar voren ge schoven in het mannenwereldje dat gemeentepolitiek is. Gehner werd, nu ruim twaalf jaar geleden, gevréógd. "Ik had al wat bestuurs- STREEK - De gemeenten rond Leiden hebben iets meer vrou wen in hun gemeenteraden dan landelijk gebruikelijk is. Op de precies honderd raadsleden die de gemeenten Leiderdorp, Wassenaar, Voorschoten, Zoe- terwoude, Warmond en Oegst- geest tellen, zijn er twintig een vrouw. Daarnaast heeft War mond een vrouwelijke burge meester, Hendrikx-Vlaar. De WD is de 'vrouwvriende lijkste' partij: elf van de twintig vrouwen zijn van liberale sig natuur. Namens het CDA heb ben vijf vrouwen zitting in de gemeenteraden, terwijl de PvdA en overige linkse partijen vier vrouwelijke raadsleden tel len. Landelijk is nog niet een op de zes raadsleden een vrouw. Het aantal vrouwelijke wet houders steekt zelfs zeer gun stig af bij het landelijk gemid delde. Vijf van de achttien wet houders zijn vrouwen, bijna één op de drie dus. Het landelij ke gemiddelde ligt veel lager: nog niet één op de tien. Ook bij de wethouders is de WD het best vertegenwoordigd met vier vrouwen. De enige niet- WD'er in het rijtje is de War- mondse wethouder Dalhuisen, die namens Progressief War mond in de raad zit. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 19-22.30 uur. Vijf Hovenhuis - Jongdierententoon- stelling Leidse Pluim- en Konijnen- sportver. LPKV, 20-22 uur. Vrouwenhuis Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. ZONDAG Groenoordhallen - Leidato, 11-17 uur; Leidato wandeltocht, 10-14 uur. Vijf Hovenhuis - Jongdierententoon- stelling Leids Pluim- en Konijnensport- ver. LPKV, 10-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, film 'Vliegers in Japan', 15 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Voorschoten Voorstraat - Vlietloop, 14 uur. Lindehoeve - disco, 14 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert met Rijntamboers, 12.15 uur. Dorpsstraat - open huis Ambachts- schuur, 12 uur. Dorpskerk - Dorpsstraat, Dorpskerk- middag, 14.30 uur. Warmond Oude Raadhuis - Dorpsstraat, koffie concert met Huyens Gitaarduo, 12.30 Leiderdorp AC-restaurant - fietsmolentocht, starten tussen 9-12.30 uur, voor 125 km tot 11 Wassenaar Golfslagbad Dulnrell - naturistisch zwemmen, 19-22 uur. MAANDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Kantine HCG - Vijf Meilaan, jaarverga dering en ruil-, contact- en veilingavond De Postzegelvrienden, 19 uur. APOTHEKEN Leiden De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 7 tot 14 september door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. ervaring opgedaan in het vereni gingsleven en ik vond het wel leuk om te gaan meedraaien in de poli tiek", zegt ze. Ze kwam in het be stuur en de afspraak werd gemaakt dat ze in de gemeenteraad zou ko men als het goed zou gaan. In 1974 was het zover. Er volgden twee jaar raadslidmaatschap, twee jaar frac tievoorzitterschap, en al weer bijna zes jaar wethouderschap. Ook Cock Huigen werd gevraagd, door door Sjaak Smakman Gehner. Ze had toen al nationale en internationale bestuurlijke er varing bij de Scouting. Haar poli tieke carrière tot nu toe: in 1979 in de raad, tegenwoordig fractievoor zitter. Het verhaal van Mieke Holier hoek (PvdA) is iets anders. Ze was landelijk actief in de Rooie Vrou wen en was er als de kippen bij toen in 1977 in Leiderdorp een groep Rooie Vrouwen werd opge richt. Holierhoek werd voorzitter en kwam in het afdelingsbestuur. Ze bezocht raadsvergaderingen en dat leek haar 'leuk werk'. Toen de Rooie Vrouwen besloten dat een van hen in de raad moest komen, stelde Holierhoek zich beschik baar. Het afdelingsbestuur zette haar in eerste instantie op een onver kiesbare vijfde plaats, maar de Rooie Vrouwen sloegen toe. Op de beslissende ledenvergadering kwamen ze massaal op en kozen Mieke Holierhoek op de tweede plaats. Sinds 1982 zit ze in de ge meenteraad. Mannenmaatschappij Volgens het onderzoek van de VNG twijfelen veel vrouwen aan zichzelf. Kunnen ze het raadslid maatschap wel aan? De drie Lei- derdorpsen kampen daar niet zo mee. Holierhoek: "Ik denk dat ie dereen zich afvraagt of hij zoiets wel kan. Maar als ik soms raadsle den hoorde praten, dacht ik: nou, dat kan ik ook wel". Huigen kende evenmin veel twij fels: "Bij mij lag dat anders. Ik had al bestuurservaring en had veel re presentatieve taken zodat ik ge wend was aan spreken in het open baar. Bovendien had ik veel mee gemaakt in de provinciale wel- zijnsraad. Ik zag hoe steeds de poli tiek uiteindelijk de besluiten nam en dacht: dat is het kanaal waar je daadwerkelijk moet zijn. Ik denk ook dat ik al te veel gezien had hoe het in zijn werk ging om te zeggen: dat kan ik niet". Gehner vult aan: "Het is natuur lijk wel zo dat je in een mannen maatschappij komt en je erg goed moet weten of je daar tegen opge wassen bent. Als het al een ge mengd gezelschap is komt de ac ceptatie sneller tot stand. Ik merk er nu niets meer van, maar als je begint moet je toch sterk in je schoenen staan om serieus geno men te worden". Huigen: "Ik merk het nog wel in vergaderingen van gemeenschap pelijke regelingen. Als je binnen komt zitje daar met twee vrouwen tussen dertig mannen. Waar je dat niet-accepteren aan merkt? Het is meer de sfeer". Holierhoek: "Als je iets opmerkt wordt het gewoon niet opgepikt. En als dan later een man dezelfde opmerking maakt in andere be woordingen, wordt er enthousiast op gereageerd. Daar heb je dan wel goed de pest in. Mij is dat ook een paar keer gebeurd, zelfs in leden vergaderingen van de PvdA". De stap naar hetwethouder schap was voor Irma Gehner stuk ken groter dan die naar het raads lidmaatschap. "Ik heb toen echt gedacht: kan ik dat wel? Maar toen ik gevraagd werd, ook door andere fracties, ben ik eraan begonnen. Maar niet met zoiets van: dat doe ik wel even. Je zit als wethouder niet alleen maar stukken te lezen en je mondje open te trekken bij raads vergaderingen, je moet ook je ei gen afdelingen intern runnen". "Ik ben als wethouder nergens tegen dat vrouw-zijn aangelopen. Maar je moet je ook realiseren hoe ambtenaren zijn opgevoed: loyaal zijn met de bestuurders. Ik heb er nooit iets van gemerkt dat ze een man of vrouw anders benaderden. Je bent gewoon een bestuurder En als ze er al anders over dachten, hebben ze dat in elk geval nooit laten merken". Schuldgevoel Het werk zelf bevalt uitstekend. Hartstikke leuk, zegt Mieke Holier hoek. "Je leert ontzettend veel over hoe de maatschappij in elkaar zit en er komt steeds meer bij", ver DEN HAAG/V OORSCHOTEN - „Er staan in deze regio genoeg kantoorpanden leeg. Het is daar om volstrekte onzin om er op het. Nieuw-Vóordorp terrein in Voor schoten nog een bij te zetten". Aldus verwoordde een vertegen woordiger van de Voorschotense Krimwijk-bewoners gisteren voor provinciebestuurder gede puteerde drs. J. Borgman zijn be zwaren tegen de bouwplannen. Op dit terrein, waar tot 1981 het voormalige kindertehuis Nieuw-Voordorp heeft gestaan, wil de gemeente een kantoorge bouw laten bouwen met een tota le vloeroppervlakte van bijna 9000 vierkante meter. Het blijkt echter dat omwonenden om soms nostaligische redenen hier tegen zijn. Ook vrezen zij dat sluipverkeer van en naar het kantoor hun wijk minder plezie rig leefbaar zal maken. De Voorschotense wethouder Van Dalen zei daarentegen geen enkele reden te hebben om aan te nemen dat het verkeer van en naar het pand niet gewoon de kortste weg zal nemen. „En die loopt niet door de wijk". Hij noemde de vrees voor de hoogte van het nieuwe gebouw ongegrond. „Het kantoorpand zal zo'n dertien tot dertien en een halve meter hoog worden, terwijl het oude Nieuw-Voordorp veer tien meter hoog was". woordt ze de gevoelens van alle drie. Met de huiselijke organisatie hebben Huigen noch Holierhoek problemen. Vooral ook omdat het raadswerk vaak te doen is op "ta melijk gunstige" tijden. Vergade ringen zijn meestal 's avonds. Hui gen schat dat ze toch wel vier avonden per week kwijt is aan het raads- en ander politiek werk. Maar dat is een kwestie van goede afspraken maken thuis. Mieke Holierhoek: "Mijn man werkt thuis, dus dat is geen groot probleem. Alleen moet ik wel om zes uur thuis zijn, want eten koken is nog niet van me overgenomen. En 's avonds? Nee, je bent niet veel thuis. Maar ja, ze zitten toch vaak tv te kijken of op hun eigen kamer, en mijn man werkt veel 's avonds. Dus zat ik er toch vaak voor Jan Doedel bij". Als wethouder ligt het voor Geh ner moeilijker, vertelt ze: "Ik her inner me dat ik nog maar twee maanden wethouder was en mijn VOORSCHOTEN - De Voorscho tense bibliotheek wil uitbreiden. Op het voormalige speelterrein wil men een studiecentrum aanleggen van ongeveer 70 vierkante meter. Hoe dit centrum er precies moet gaan uitzien, laat men over aan het gemeentebestuur, de subsidiever lener. De gemeente moet een keuze maken uit de verschillende teke ningen die de architect van de bi bliotheek onlangs heeft gemaakt. Over de opzet van de tekeningen en kosten doet de bibliotheek nog al geheimzinnig omdat men nog in onderhandeling is met de gemeen te. De bibliothecaresse, mevrouw G.C. Sterck-Calis, sluit echter, niet uit dat nog volgend jaar wordt be gonnen met de bouw. Het zou haar bijzonder blij ma ken. De bibliotheek heeft volgens haar momenteel te kampen met ruimtegebrek. Vooral op de vol wassenafdeling zou de situatie nij pend zijn. Een studiezaal, voorzien van 25 stoelen, zou de boel een stuk ontlasten. Immers, naslagwerken en serieu ze tijdschriften zouden van de vol wassenafdeling richting zaal ver huizen, wellicht samen met literai re documentatie. Ook zou de vol wassenenafdeling worden bevrijd" van enkele leestafels en -stoelen. Zij zijn op dit moment te vinden in een uithoekje van de afdeling, dicht in de buurt van de naslagwer ken. Dit studiehoekje voldoet niet erg: het is er krap en rumoerig. dochter al vroeg: hoe lang blijf je nog wethouder? Het is een enorme aanslag op je vrije tijd en daar moet je wel aan wennen. Vaak heb je af spraken op het einde van de mid dag en daar moetje bereid toe zijn. Je kunt mensen die je willen spre ken niet verplichten om daarvoor een vrije dag op te nemen. In de praktijk heb je veel minder tijd voor je gezin, en als man en kinde ren dat niet accepteren moetje kie zen. Schuldgevoelens? Die heb ik wel eens, ja. Gezellig thee drinken met moeder is er nooit bij".. Welzijn Vrouwelijke bestuurders doen vaak de 'zachte' welzijnssector, komt uit het VNG-onderzoek naar voren. De Leiderdorpsen bevesti gen dat beeld: Gehner is wethou der van sport en welzijn, Huigen doet diezelfde portefeuilles en Ho lierhoek heeft welzijn en financiën. Financiën wilde ze per se hebben. "Daar gaat het geld om, daar vallen de beslissingen". Een trieste zaak in een tijd waar in steeds meer mensen een serieus boek of tijdschrift ter hand nemen, aldus de bibliothecaresse. "De vol wasseneducatie groeit ontzettend: men neemt veel sneller een studie op", doet ze uit de boeken. "En steeds meer mensen krijgen sta pels vrije tijd. Ook kinderen ko men hier vaak hun spreekbeurt voorbereiden. De tijd is allang voorbij dat de bibliotheek er alleen maar was voor mensen die even snel een rommannetje komen ha- Morgen in Voorschoten VOORSCHOTEN - Aanstaande zondag staat Voorschoten weer in het teken van de Vlietloop. Zo'n duizend lopers worden er die dag verwacht voor afstanden van 2V2, 5 en 10 kilometer en voor de halve marathon. De start van deze prestatieloop, die nu voor de negende keer wordt gehou den, vindt plaats in de dorpskern (Voorstraat). Vandaar komen de lopers na enkele honderden me- Gehner tekent aan: "Ik noem de welzijnssector zelf nooit de zachte sector. Ik denk dat het een harde sector is als je over welzijnsplan ning praat. Dat je daar terecht komt heeft ook een beetje te ma ken met je achterland. Als op dét gebied je kennis van zaken ligt... in een fractie zoeken ze toch steeds mensen met een bepaalde deskun digheid. Ik denk dat in de samenle ving veel meer mannen financieel- economisch werk hebben, dus krij gen die ook die portefeuilles in de raad" Holierhoek: "Wat dus eigenlijk onzin is, want vrouwen beheren de huishoudportemonnee". Gehner: "Nou, gemeentefinan- ciën zijn toch wel even wat an ders". Holierhoek: "Dat valt wel mee". Huigen: "Ik zit een beetje in die welzijnssector omdat niemand an ders daar interesse voor had bij Gehner haakt in: "Een vent voelt zich ook niet zo aangetrokken door welzijn. Ik denk dat dat bij vrou wen ook wel aangeboren is". Holierhoek, fel: "Het is geen kwestie van aangeboren, maar van rolpatronen in de maatschappij". Gehner: "Nou, ik denk dat het toch ook wel aangeboren is. Maar het wordt natuurlijk ook wel gesti muleerd door de maatschappij. Vroeger, en niet eens zoveel vroe ger, was de zachte sector iets waar je je als man niet mee bezig hield. Er zijn nog steeds mannen die zeg gen: alles wat je in die sector doet is eigenlijk weggegooid geld". Broedplaats Op welzijn wordt vaak fors be zuinigd. Komt dat omdat daar vaak vrouwen zitten die niet zo goed het verbale geweld van hun mannelij ke collega's kunnen weerstaan? Holierhoek: "Nou, ik denk dat het vooral komt omdat dat een ge makkelijk beïnvloedbare post is. Bij ruimtelijke ordening bijvoor beeld staan de uitgaven groten deels vast". Huigen: "Als je gaat bezuinigen in die sector, ga je uitgebreid in discussie met de bevolking. Daar om komen die bezuinigingen ook veel in het nieuws". Gehner brandt los: "Het is ook het idee: welzijn is luxe. Het is in hun ogen niet echt noodzakelijk. Er zijn nog mensen die zeggen: sport is luxe. Dat hoorde ik nog on langs iemand hier op het ge meentehuis zeggen. Nou, als je ziet hoeveel vrijwilligerwerk déér ge daan wordt...als je ziet wat daar voor een stuk vorming plaatsvindt, ook bij mannen. Ze zeggen wel eens: als je de Stierebrug over komt, is het gelijk zo rustig. Je merkt zo weinig van criminaliteit. Ik denk dat dat mede komt omdat je hier een redelijk aanbod van ac tiviteiten hebt: iedereen die zich verveelt kan ergens heen". Bovendien is het verenigingsle ven een van de weinige plaatsen waar vrouwen bestuurservaring kunnen opdoen, stellen de drie vrouwen eensgezind. Maar dan nog blijft de stap naar de politiek moeilijk. Gehner: "Nee, die zet je niet zo gemakkelijk om dat je: a) vaak nooit gevraagd wordt, en b) mannen door hun werkervaring zoveel ervaring kun nen kunnen opdoen in tegenstel ling tot de vrouw in het gezin. En wie ben je dan om als huisvrouw te zeggen: ik wil wel in de gemeente raad? De politieke partijen moeten gewoon veel actiever worden in het werven van vrouwen". Dus toch weer de mannen. len. We worden meer en meer een informatief centrum". De bibliothecaresse juicht dit toe en zou, wanneer de nieuwe studie zaal klaar is deze 'info-functie' graag een beetje uitdiepen. Gaarne zou ze groepen de kans geven les sen te geven in het centrum, moge lijk met behulp van audio-visuele materialen. "Er zou bijvoorbeeld Nederlandse les aan etnische min derheden gegeven kunnen wor den", zegt zij. "We streven daarom naar een flexibele opstelling van het meubilair". ters op de bekende route, die langs de Vliet voert. Eindpunt is sporthal 'De Vliethorst'. In verband met de veiligheid van de lopers is het parcours voor de halve marathon gedeel telijk veranderd. Het tr^ect voorbij de Lammerbrug gaat nu in noordelijke richting. Dit van wege de grote drukte richting Vlietlanden. Het startschot wordt zondag om klokslag twee uur gegeven door de heer J. van Gent, de drij vende kracht achter de eerste acht Vlietlopen. Inschrijven voor de Vlietloop kan zondag vanaf twaalf uur in sporthal 'De Vliet horst'. De inschrijving sluit om kwart voor twee. De organisatie is weer in han den van gymnastiekvereniging Avanti, basketbalvereniging Blitz en atletiekvereniging Bata ven uit Leiden. VOORSCHOTEN - Het voormalige politiebureau aan de Voorschotense Leidseweg, uitgeleefd als het is, dreigt zeer weinig op te brengen. Plaatse lijke makelaars zien geen kans mensen te vinden die bereid zijn meer dan 155.000 gulden te betalen voor de twee aan elkaar grenzende panden. Dit delen B en W althans mee in een brief aan de gemeenteraad. Deze moet de verkoop van het gemeentelijke eigendom nog goedkeuren. De bestuurders verbazen zich overigens niet over de lage verkoopprijs. "Bei de panden verkeren in zeer slechte staat van onderhoud", schrijven ze. Ze sluiten hiermee aan bij de politie, die jarenlang heeft geklaagd over onder meer een verrotte riolering en een bijzonder zwakke vloer. Herhaaldelijk zakten agenten door het parket. Ook speelde mee dat de bovenverdiepingen van één van de twee pan den was verhuurd. Deze bewoner geniet huurbescherming. Hij kan niet zomaar het huis worden uitgezet. Sterker nog: hij is bereid de woning, Leidseweg 95, te kopen voor 70.000 gulden. Het tweede huis, Leidseweg 97, wordt vermoedelijk verkocht aan twee Voorschotenaren. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Commentaren: W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dirN. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur. J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H I J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2