Jeudig elan moet RO-theater redden Acteren onder het mes van Brinkman De Appel blij met Strindberg Het Rotterdamse RO-theater heeft de afgelopen tijd een moeilijke periode doorgemaakt. Na zes jaar Frans Marijnen - een man die wel uitblonk als regisseur van opmerkelijke produkties, maar die zich minder thuis voelde in zyn rol van artistiek leider van een theatergezelschap - was het moeilijk een nieuwe leider te vinden. In het seizoen '83-'84 werd gewerkt met enkele buitenlandse gastregisseurs en tegelijkertijd naarstig onderhandeld met mogelijke kandidaten voor de vrijgekomen funktie. Over de manier waarop uiteindelijk de gedoodverfde opvolgster van Marijnen, Annemarie Prins, toch niet werd aangesteld is men nu nog niet uitgepraat. Wie meer wil weten over deze "Rotterdam-affaire" verwijs ik naar een uitvoerig artikel in Toneel Theatraal van december 1983, waarin geprobeerd is de hele zaak te reconstrueren alsof het de aanleiding en de oorzaken van de Eerste Wereldoorlog betrof. Annemarie Prins zelfheeft ervan gezegd: "Ach, eigenlijk is de hele geschiedenis pure Shakespeare. En als het niet over kunst zou gaan maar over een bouwbedrijf, had je het ideale script voor een VARA-serie gehad". Maar behalve zonder leiding kwam het RO-theater ook zonder gebouw te zitten. De Rotterdamse Schouwburg wordt op dit moment gesloopt. De aangekondigde bouw van een tijdelijke schouwburg voor drie jaar op het Schouwburgplein gaat echter niet door. Het geld daarvoor is veel te hard nodig voor de nieuwe schouwburg, waarvan iedereen hoopt dat die in 1987 klaar zal zijn. Uiteindelijk heeft de groep onderdak gevonden in een aantal ruimten van de Coöperatieve Werkgemeenschap Utopia. Dit collectief van technisch geschoolden en kunstenaars beheert en bewoont de gebouwen van de voormalige Gemeentelijke Drinkwaterleiding aan de Honingerdijk in Rotterdam. Rondom een prachtig dikke oude watertoren liggen grote vierkante waterbassins, rijk aan vis, en lange hallen en werkplaatsen, een inspirerende omgeving. In Hal 4 worden al een aantal jaren popmuziek- en theatermanifestaties georganiseerd en de plek geniet onder de naam Utopia-complex al een flinke bekendheid. Het Ro-theater gaat nu driejaar repeteren en voorstellingen geven in Hal 4. Ter introduktie werd er onlangs een bijeenkomst georganiseerd om de pers te laten kennis maken met de tijdelijke accommodatie. Maar vooral ook met de nieuwe artistieke leiding, want die is intussen gevonden. Antoine Uitdehaag en Jos Thie nemen de komende driejaar samen de leiding op zich. Het tweetal is jong, net in de dertig, maar al redelijk ervaren. Uitdehaag studeerde theaterwetenschap in Utrecht, won in 1975 het Delftse Camarettenfestival en regisseerde daarna o.a. bij Poëzie Hardop, de Scholengroep Centrum, Werk in Uitvoering en bij F Act. Het afgelopen seizoen deed hij de regie van 'Oroonoko' bij Globe. Samen met Thie was Jos Thie (boven) en Antoine Uit dehaag: op zoek naar de mentali teit van de rockmuziek, (foto ipoi hij verantwoordelijk voor het projekt 'Klassestrijd' met Rotterdamse jongeren. Thie was artistiek coördinator van Werk in Uitvoering eii was o.a. ook een tydje lid van de Raad voor de Kunst. Geassisteerd door dramaturg Neil van der Linden wil het tweetal proberen het RO-theater uit het diepe dal omhoog te trekken. Want het gezelschap is zwaar gehavend uit de perikelen van de afgelopen twee jaar tevoorschijn gekomen. Er kwam steeds minder publiek en een flink deel van de vaste acteurs vertrok. Dat is volgens Thie dan ook de voornaamste zorg voor de komende driejaar: er moet in Rotterdam opnieuw interesse worden gewekt bij het publiek en er moet een nieuw tableau de la troupe worden geofrmeerd. In het beleidsplan dat Uitdehaag en Thie hebben opgesteld, wordt aangegeven hoe men het een en ander wil bereiken. Opvallend punt daarin is dat de twee hun voorstellingen de 'mentaliteit van de rockmuziek' willen meegeven: het energieke, het levende, het confronterende, het actuele. Beider achtergrond in de Groningse rocktheatergroep Werk in Uitvoering zal hier niet vreemd aan zijn, Noodgedwongen is 1984 voor het RO-theater een overgangsjaar. De nieuwe artistieke leiding heeft op het repertoire nog niet haar eigen stempel kunnen drukken. De eerste grote produktie van het seizoen, een regie van de Duits-Italiaanse regisseur Roberto Ciulli, is komen te vervallen. Twee kleinere produkties van het afgelopen seizoen worden nog een maand doorgespeeld: 'Jaques de fatalist en zijn meester' met Paul Röttger en John Kraaykamp sr. en (Een andere) Medea met Pauline van Rhenen. Antoine Uitdehaag regissert een groot spektakel met een toneelstuk van Woody Allen: 'God'. Dat wordt dus veel ironie, relativering. q uasi-aiepzi nnigheid en waanzin. Er doen in elk geval één of twee dameskoren aan mee en de muziek is van Gerard Atema van Orkater. Karst Woudstra komt uit Amsterdam over om Carlo Goldoni's 'De opera van Smyrna' te regisseren. Een komedie in de stijl van de Commedia deU'Arte, hoewel wat verbaier en geciviliseerder. Maar het RO belooft ons "een heel arsenaal van diva's en maestro's, een heuse castraat, soloraturen, duetten en aria's, katten en een echte papegaai". De laatste produktie is een kindervoorstelling. Thie en Uitdehaag willen de lijn van Franz Marijnen voortzetten, maar hebben ook contact gezocht met mensen uit het jeugdtoneel zelf. Het is de bedoeling dat kindervoorstellingen een vast onderdeel van het repertoire gaan uitmaken. Dit jaar is gekozen voor een bewerking van het boek 'Hoe Mieke MOM haar maffe moeder vond' van Guus Kuijer. Al met al nog niet echt een samenhangend geheel. Of Thie en Uitdehaag er echt in zullen slagen met jeugdig elan het RO-theater door de moeilijke jaren heen te slepen, moeten we afwachten. Laten we hopen dat ze niet na driejaar hard werken met RO, en al worden wegbezuinigd. MARC VAN DER VELDEN KUNSTBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD TONEEL Op enige honderden meters vanaf het Appeltheater maakt de Nieuwe Komédie zich op voor een seizoen dat wederom overheerst lijkt te gaan worden door de drei ging van een naderende op heffing. Een ministerieel be sluit om de subsidie stop te zetten kon in het afgelopen jaar nog niet ten uitvoer wor den gebracht, maar er zijn ondubbelzinnige aanwijzin gen dat uitstel nog geen af stel betekent. Voor de Nieuwe Komedie bleek dat echter geen belemmering om het komende seizoen met zoveel enthousiasme tegemoet te tre den dat het vertrouwde Theater- (tje) aan de Haven te klein bleek. Dürrenmatts cynische aanval op schijnheiligheid en corruptie (Bezoek van een oude dame) zal dan ook vanaf eind september te zien z(jn in het HOT (dat even eens met opheffing bedreigd wordt). De regie is in handen van Teuntje Klinkenberg en de hoofdrol wordt gespeeld door Pleuni Touw, die daarmee terug keert naar het gesubsidieerde to neel en die tevens de eerste is van een paar opvallende gasten bij de Nieuwe Komedie. In Scheveningen volgt begin de cember de première van 'De Schuldeisers' van Strindberg (gespeeld onder de titel 'De Schuldeisers, X-Y-Z'), een stuk dat chronologisch aansluit op 'Freule Julie'. Omstreeks dezelf de tijd wordt in Amsterdam in samenwerking met het Soeterijn Theater een produktie uitge bracht van 'De Negers' van Ge net, waarvoor uitsluitend zwarte acteurs worden aangetrokken en waarin de hoofdrol waarschijn lijk zal worden vertolkt door Do nald Jones. Het seizoen zal wor den besloten met 'De President' van Thomas Bernhard, dat op 30 maart in première zal gaan in de kleine zaal van Frascati in Am sterdam. De regie van dit laatste stuk is in handen van Ton Lutz, wie daarmee mogelijk de 'eer' te beurt valt de opmerkelijke ge schiedenis van de Nieuwe Ko medie op waardige wijze te be sluiten. De Haagse Comedie hoeft zich vooralsnog minder zorgen te ma ken. Ondanks een zwak begin van het vorige seizoen lijkt het spervuur van kritiek iets te zijn afgenomen. En het programma van het komende seizoen toont dat aan het Voorhout vol ver trouwen wordt voorgeborduurd op lijnen die in de afgelopen ja ren werden uitgezet. Guido de Moor komt na het succes van 'Hamlet' met een nieuwe Sha- kespeare-regie, 'Romeo en Julia' (oktober) en als het resultaat ver gelijkbaar is met dat van 'Ham let', valt het alleen maar toe te juichen dat De Moor de directie van het gezelschap verlaat om zich meer op zijn andere werk zaamheden te concentreren. De lijn van de klassieke en semi- klassieke tragedies wordt door getrokken met 'Medeia' van Eu ripides onder regie van Peter te Nuyl en met Maijon Brandsma in de titelrol (maart). Anne-Wil Blankers speelt ex-ko ningin Christina. (foto GPD) THEATER '84-'85 Elk jaar weer leggen de thea tergezelschappen in augus tus hun plannen voor aan het publiek in prachtige vierkleurenfolders of een voudiger zwart-wit stencils. En elk jaar weer spreekt men van élan en avontuur, van motivatie, van actualiteit of van het diep menselijke en een hedendaagse levensge voel. Kortom: men beargu menteert de repertoirekeuze en schotelt ons een jaar vol theatrale verrassingen voor. Maar steeds vaker gaan deze lokkende verhalen gepaard met verdedigende, felle, zelfs polemi- OVERZICHT DEN HAAG Daarvóór zullen echter nog vier andere stukken in de Koninklij ke Schouwburg te zien zijn ge weest. Eind september wordt be gonnen met 'De Ambassadeur', een politieke parabel van Slawo- mir Mrozek in een regie van Wim van Rooij; en begin december verzorgt Eddy Habbema 'De Komst van de Schorpioen' van Bernhard-Marie Koltès, waarin rassentegenstellingen het begin vormen van scherpe menselijke tegenstellingen. Rond Kerstmis komt de Trilogie van het weer zien' van Botho Strauss op het repertoire (regie: Carl van der Plas) en in maart regisseert Hab bema 'De Troonsafstand' van Ruth Wolff, de fictieve 'levens biecht' van ex-koningin Chris tina van Zweden (Anne-Wil Blankers). Het HOT wordt dit seizoen twee maal door de Haagse Comedie bespeeld. In december met 'Montserrat' van Emmanuel Ro- blès, een stuk over de vrijheids bewegingen in Zuid-Amerika (regie Jo Dua) en in maart met 'Terra Incognita' van David Ma- met over de leefwereld van de vlotte managers (regie Adrian Brine). Daarnaast wordt het Pa radijs (het bovenzaaltje van de Koninklijke Schouwburg) weer gebruikt voor enkele kleinere produkties, waarvan de eerste ('Het Huwelijksaanzoek' van Tsjechov) deze maand al te zien zal zijn. sche of wij-zijn-niet-bedroefd- maar-teleurgesteld verhalen over het pure bestaansrecht van de groep. Voor sommige groepen zou dit ook wel eens het laatste seizoen kunnen worden en dat maakt de toon van de folders soms wat verbeten, of al te en thousiast. Of die verbetenheid of dat en thousiasme terecht zijn zullen we pas over een jaar weten. Daar om hieronder slechts een korte opsomming van wat ons te wach ten staat van Amsterdamse en Rotterdamse kant. Voor de grote produkties zullen we in de auto of de trein moeten stappen, veel van de kleinere zijn met name in het LAK-theater te zien. Publiekstheater Het Publiekstheater brengt vjjf stukken van het wereldre pertoire. Karst Woudstra, de nieuwe artistieke leider, regis seert 'Bérénice' van Racine en 'Maskerade' van de Rus Lermon- tov. Woudstra was ook verant woordelijk voor die schitterende voorstelling van 'De nacht, de moeder van de dag' van Lars No ren. Ton Lutz, die hierin wel zijn pensionering maar niet zijn af scheid vierde, is dit seizoen te be wonderen samen met Johnny Kraaykamp in het nieuwste stuk van Thomas Bernhard 'Schijn bedriegt'. Hans Croiset, die zijn functie als artistiek leider heeft neergelegd, regisseert 'Dona Ro- sita' van Federico Carcla Lorca en vaste gastregisseur Fritz Mar- quardt komt voor 'De ingebeelde zieke' van Molière. Baal Bij Baal dit jaar een aantal klei ne produkties: Heymans' 'Kwel ling', 'Het Robinson-effect' van de post-Brechtiaan Hildeshei- mer, 'Stradszinski' van Theo de Groot en 'En/Of van huisschrijf ster Judith Herzberg. Verder twee projecten: het 'Klaaglijn- project' op basis van uitzendin gen van Radio STAD en Plato's 'Symposion' als discussie onder leiding van o.a. Joop van Thijn. Maar alle aandacht gaat uit naar de grote muziektheaterproduk- tie 'Dibboek' met een groot deel van het ensemble, versterkt met vier professionele zangers. Sater Sater is op sterven na dood, maar bijt nog flink van zich af. Met een produktie als 'De hor denloopster' heeft de groep het afgelopen seizoen bewezen dat het politieke theater wel officieel doodverklaard kan worden, maar dat het daarmee nog lang niet gestorven is. Dit seizoen weer twee produkties met een fe ministisch en marxistisch karak ter ("voor mensen die Sater in een hokje willen stoppen", zoals de groep zelf zegt), 'Portret van Dora' van Hélène Cisoux naar een bekende case-history uit de praktijk van Sigmund Freud, en fragmenten uit 'Angst en hoop' van Franz Xaver Kroetz, verrijkt met liederen van huiscomponist Rob van de Meeberg. De derde produktie is nog niet bekend, maar komt in elk geval van de hand van Mia Meijer ofDacia Maraini. Theaterunie De Theaterunie, vorig jaar dui delijk in de picture door 'De overwinning op de zon', produ ceert dit jaar drie soloprogram ma's: Salomé Franken, John Pe ters en Frieda Pittoors. De laat ste heeft zich geworpen op de 13e eeuwse mystiek-religieuze dichteres Hadewijch. In samen werking met de Theaterunie brengt het Protheater 'Het duel/ De dode stad', een dubbelpro gramma voor één avond onder regie van de al jaren in Neder land werkzame Griek Apostolos Panagopoulos. Centraal in beide stukken staan drie historische fi guren: twee beroemde actrices, Sarah Bernhardt en Eleonora Duse en de omstreden, want fas- Repetitie/oto vanFreule Juliemet v.ln.r. Sacha Bulthuis, Will van Kralingen, Eric Schneider en Hugo Maerten. (toto Pu, s«*> OVERZICHT AMSTERDAM-ROTTERDAM cistische toneelschrijver Gabrie- le d'Annunzio. Een andere co- produktie is met Theater La Lu- na van Canci Geraedts, vorig jaar zo opvallend met 'Macbeth' op het strand bij Almere en een fel le, jeugdige Hamlet. Nu 'Dan- ton's dood' van George Büchner. Het stuk zal gespeeld worden in eenzwembad dat zich lang zaam vult met bloed. De sfeer van een zwembad zal volgens de folder ook te vinden zijn in 'Sto- rie Naturali' van Eduardo San- guineti: een taalgebruik la Bec kett en een sterke gerichtheid op het lichamelijke. F Act F Act geeft drie beginnende re gisseurs weer een kans. Lidwien Roothaan regisseert 'Roof van Joe Orton, wellicht bekend van 'Entertaining Mr. Sloane'. Mark Timmer, die vorig jaar al bij het RO-theater Johnny Kraaykamp regisseerde in 'Jaques de fatalist en zijn meester', waagt zich nu aan het nieuwe stuk van Heiner Müller 'De opstand'. En Ronald Klamer regisseert 'Judith' van de 19e eeuwer Friedrich Hebbel, het apocrieve bijbelverhaal over de joodse vrouw die de Assyrische veldheer Holofernes vermoordt. Toneelraad Als bijzonder project brengt de Toneelraad de opera 'Erendira'. Componist Klaas de Vries en re gisseur Peter te Nuyl, pleitbezor ger van het symbolistische to neel van rond de laatste eeuw wisseling, hebben zich geba seerd op het gelijknamige ver haal van de Colombiaan Gabriel Garcia Marquez. Onafhankelijk Toneel Het Onafhankelijk Toneel komt deze maand al met de pre mière van 'Mariënbad', een 'lite raire choreografie' op basis van het script 'L'année dernière Mariënbad' van de schrijver Alain Rabbe-Grillet en de gelijk namige film uit 1961 van Alain Resnais. Ton Lutgerink werkt samen met de Stichting Dans- produktie, maar ook Dick Groe- neveld, Amy Gale en decoront werper Tom van den Haspel zijn van de partij. Een must voor de liefhebbers van dit speelse intel lectualisme en te zien in decem ber in onze eigen schouwburg. RO-theater Het RO-theater ten slotte, on der leiding van een nieuwe artis tieke leiding (waarover elders op deze pagina meer), brengt twee nieuwe produkties en de kinder voorstelling 'Moeke MOM' naar een boek van Guus Kuyer. Nieu we man aan het roer Antoine Uit dehaag regisseert 'God' van Woody Allen en Karst Woudstra komt uit Amsterdam voor 'De opera van Smyrna' van Goldoni. MARC VAN DER VELDEN De toneelgroep De Appel gooit het in het komende seizoen duidelijk over een andere boeg. Die drang tot veranderingen blijkt al bij het binnentreden van de beide zalen. In de grote toneelzaal zijn de vaste tribunes verdwenen, waardoor de indruk van een grotere ruimte ontstaat en het publiek niet meer kan neerzien op een 'speelkuil'. Daar zullen achtereenvolgens 'De Thuiskomst' van Pinter en 'Oom Wanja' van Tsjechov te zien zijn, beide in een regie van Erik Vos, gevolgd door 'De Kunst van de Komedie' van De Filippo onder regie van Eric Schneider. De schijnbaar minder flexibele kleine studio biedt in de tweede helft van het seizoen plaats aan 'Wachten op Godot' van Beckett (regie Hugo Maerten), terwijl er nu gewerkt wordt aan de eerste voorstellingen van 'Freule Julie' van Strindberg. Ook hier heeft de speelruimte een metamorfose ondergaan, weliswaar minder ingrijpend, maar toch zodanig dat het even moeite kost een bruikbare ingang te vinden. Die bljjkt bovendien over de speelvloer te lopen, waardoor het binnenkomen tijdens een repetitie alleen maar mogelijk wordt tijdens een pauze in het spel. waarbij het oude ideaalbeeld helemaal niets meer voorstelt. Belangrijker dan het standsverschil is dat die vrouw eigenlijk aan het eind van heer Latijn is en in dat avontuur met die knecht probeert de zin van het leven te ontdekken. Haar tragiek is daarbij dat zij op het verkeerde paard gokt. Zij zoekt in seks en erotiek een oplossing, maar voor hem hoort het juist bij het leven, maakt het er wezenlijk deel van uit, en hij wil dan ook meer van een vrouw dan alleen maar met haar in het stro liggen. Voor mij is dit een soort noodlotstragedie. De vrouw staat op de rand van de afgrond en vraagt zich af of ze zal springen of niet. Maar de eigenlijke hoofdrol is voor mij Jean, de knecht, een opportunist die heen en weer geslingerd wordt tussen twee vrouwen. Ik probeer dan ook bewust om hem niet eenzijdig negatief voor te stellen, zoals dikwijls gebeurt". Past Strindberg in het repertoire van De Appel? "Het ligt eraan hoe je het bekijkt. Meestal wordt hier gewerkt vanuit een heel vrije, flexibele speelstijl, terwijl een Strindberg juist heel strak acteurstoneel heeft geschreven. Als acteur onderken ik ook de valkuilen die daarin zitten, maar gezien het repertoire waarmee we hier op het ogenblik bezig zijn, vonden we het een erg goed idee om onze tanden eens in een dergelijke materie te zetten". PAUL KORENHOF. Regisseur van 'Freule Julie' is Eric Schneider, die daarmee bij De Appel naast een belangrijke rol in 'Oom Wanja' maar liefst twee stukken voor zijn rekening neemt. Tijdens de repetitie toont hy zich echter op de eerste plaats de acteur die werkt vanuit zijn eigen praktijkervaring. Tijdens een kort gesprek na afloop legt Eric Schneider er de nadruk op dat twee regies in hetzelfde seizoen oorspronkelijk niet in de bedoeling lagen: "Het was aanvankelijk de bedoeling dat wij alle vier in het vorige seizoen niet zouden meedoen aan 'Dokter Nero' van Lodewijk de Boer, zodat 'Freule Julie' gelijkertijd gespeeld zou kunnen worden. Maar Lodewijk wilde toen het hele gezelschap hebben en daarom hebben we dit stuk toen maar opgeschoven naar het begin van het nieuwe seizoen. Aan de andere kant: we hebben vorig seizoen zoveel gedaan, dat het dan waarschijnlijk toch een erg zware belasting zou zijn geworden". 'Freule Julie' behandelt het verhaal van een adelijke jongedame die zich in een erotische koorts laat verleiden tot een avontuurtje met een knecht en die daarna merkt dat zij door deze ondergeschikte op een tamelijk onelegante wijze aan de dijk wordt gezet. In de tijd van ontstaan (1888) nog een enigszins gewaagd gegeven, omdat het seksuele taboe en het standsverschil hier in relatie tot elkaar aan de orde werden gesteld. De vraag is alleen of 'Freule Julie' een modern publiek nog iets te zeggen heeft. Eric Schneider:"Zeker wel. Ten eerste door bepaalde psychische explosies die er bij Strindberg plaats hebben en die sterk contrasteren met een soort theater zoals dat nu gemaakt wordt, waarin men die psychische explosies helemaal schijnt te willen vermijden. Terwijl ik de psychische uitbarstingen in het dagelijks leven overal om mij heen zie plaats grijpen, wordt op het toneel notabene een soort 'niets doen', een egaliseren van gevoelens tot kunstvorm verheven! Maar bij mensen als Strindberg, Ibsen en later ook Albee en O'Neill vind je dat nog steeds levensgroot terug". Maar is de problematiek van 'Freule Julie' niet gedateerd? "Dat ligt er aan hoe je het stuk speelt. Wij leggen de nadruk niet zozeer op die oude problematiek als op de strijd tussen de seksen,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27