De taartjes van het Residentie-Orkest Toeloop concerten nog groter maken' SÏESW" K&O: veel muziek voor minder geld HM KUNSTBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD CONCERTEN 'De prijzen gaan niet omlaag om een halt toe te roepen aan de terugloop van het concertbezoek. Van een daling van het aantal concertbezoekers is namelijk geen sprake. Met de verlaging van sommige abonnementsprijzen proberen we de toeloop nog groter te maken dan die over het algemeen al was. En een grotere toeloop betekent meer geld in het laatje'. K&O-directeur Tjitte Weber laat er geen twijfel over bestaan dat het goed zit met het muzikale aanbod van de Leidse volksuniversiteit. Hij geeft toe dat de familieconcerten van het Residentie-Orkest in het afgelopen seizoen goedkoper waren dan de bekende meesterserieconcerten van K&O, maar ziet daarin niet de belangrijkste reden van de prijsverlaging. 'We hebben tot prijsverlaging besloten om te voorkomen dat het concertbezoek terugloopt'. Een preventieve maatregel dus. Afgezien van de balkonplaatsen bestaat volgens Tjitte Weber de mogelijkheid om in de Stadsgehoorzaal het gebruikelijke aantal rijen van 24 of 26 uit te breiden tot 31Geen geringe uitbreiding als men weet dat één rij 28 stoelen telt. De K&O-directeur denkt er weinig v. BRUCE FERDEN >S1SCH PROGRAMMA WITCH - fwstsli'u «r.trtm manman*» ffftm Er zullen maar weinig orkesten te vinden zijn die hun eigen concertzaal bouwen met bouwsteentjes van gebak - het Residentie Orkest heeft hiermee ongetwijfeld een primeur. Met veel fantasie en een grote inzet werken directie, kantoorpersoneel en orkestleden mee om het bedrag bijeen te brengen dat de bouw van een eigen concertzaal in het hart van Den Haag (aan het Spui) mogelijk moet maken. Daartoe worden voor de hand liggende wegen bewandeld als het geven van speciale Bouw-mee-concerten en het maken van grammofoonplaten; zo werden opnamen gemaakt van de 2e en de 4e Symfonie van Brahms o.l.v. Alain Lombard, en de 4e Symfonie van Bruckner o.l.v. Hans Vonk. Maar ook minder gebruikelijke wegen worden niet geschuwd; de al eerder genoemde Bouwsteen-gebakjes worden op Haagse concerten - waarom eigenlijk nooit in Leiden? - aan de man gebracht door orkestleden, die tijdens de speciale Bouw-mee-festivals ook als barkeeper en orgeldraaier optreden. Inmiddels zit er nu drie miljoen gulden in het Bouwfonds voor het letterlijk en figuurlijk dubbelzalige gebouw, dat Residentie-Orkest en het Nederlands Dans Theater als een kunstzinnige tweeling medio 1987 in gebruik hopen te nemen. Hoewel Leiden bij al deze activiteiten niet zo direct betrokken wordt, is voor de muziekliefhebbers uit de Leidse regio die nieuwe eigen concertzaal toch zeer belangrijk. Immers, een orkest dat voor zijn repetities niet meer van hot naar her door de stad moet maar over een eigen behoorlijke ruimte beschikt, kan tot betere prestaties komen. En ook in de buitenconcerten zal dat merkbaar zijn. Solowerken Het komende seizoen biedt het R.O. de stad Leiden een zeer aantrekkelijk programma. Er zijn weer twee concerten, één van vijf concerten op één vrijdag- en vier zaterdagavonden, en de Familieserie van drie concerten op donderdag- en vrijdagavond met een vervroegd aanvangsuur. Dirigenten zijn in de eerste serie Hans Vonk (twee concerten), Heinz Wallberg, Garcia Navarro en Dimitri Demetriades. De Familieserie wordt geleid door Hans Vonkj Heinz Wallberg en Roelof van Driesten. Verheugend is dat voor twee concerten talentvolle jonge Nederlandse musici als solisten zijn uitgenodigd: Marieke Blankestijn, die in het vorig seizoen ook al in Leiden te horen was in het Vioolconcert van Glazoenov, speelt nu het Concert in A (KV 219) van Mozart. De 17-jarige violiste Isabelle van Keulen, die in Genève de eerste prijs van een Eurovisiewedstrijd voor jonge musici won, voert het geliefde Vioolconcert van Tschaikowski uit. Een tweede solowerk op dit concert is het Rhapsody-concerto voor altviool en orkest met Vladimir Mendelssohn als solist. Een pianiste die door de tv-uitzendingen van het Concours Reine Elisabeth bij een groot publiek bekendheid kreeg door haar prachtige spel waarmee zij tot de prijzen doordrong, Eliane Rodrigues, vertolkt het 4e Pianoconcert van Beethoven. De pianist Nelson Freire neemt op één concert twee solowerken voor zijn rekening: het stemmingsvolle 'Nachten in de tuinen van Spanje' van Manuel de Falla die op gelukkige wijze een versmelting tussen het Franse impressionisme en het Spaanse idioom tot stand bracht, en als tweede werk de Variations Symfoniques van César Franck. Hoewel geen pianoconcerten in de eigenlijke zin maar meer werken waarin piano en orkest nauw verwewen zijn, stellen beiden zeer hoge eisen aan de solist. Het laatste concert brengt een cello-solist op het podium, Lynn Harrell, die het Cello-concert van Dvorak zal spelen. Concertmeester Jaring Walta speelt op dit concert de vioolsolo in Strauss' symfonisch gedicht Ein Heldenleben, opgedragen aan Willem Mengelberg en het Concertgebouworkest. Orkestwerken In de keuze van de orkestwerken rond deze solisten is ook dit jaar een gelukkige vermenging van meer of minder bekende en uiteenlopende stijlen tot stand gebracht. Mozarts Duitse Dansen, Beethovens 8e Symfonie, Die Aufforderung zum Tanz van Weber, de Italiaanse Symfonie van Mendelssohn en Ravels tweede suite Daphnis et Chloé zullen de meeste concertbezoekers vertrouwd in de oren klinken. Roussels tweede suite Bacchus et Ariane, evenals de Sinfonietta van Janacek waarin maar lieft 14 trompetten, 4 hoorns, 4 trombones en 3 tuba's duidelijk van hun aanwezigheid doen blijken zal echter voor velen een eerste kennismaking betekenen. Tot de categorie onbekende werken van bekende componisten behoort de ouverture Genoveva van Schumann en Berlioz' Poème symfonique 'Chasse royale et orage' uit diens opera 'Les Troyens Carthage'. Ook dit jaar hebben abonnees op deze serie recht op een gratis zesde concert, te kiezen uit negen concerten die in het Koninklijke Conservatorium in Den Haag worden gegeven. Op de programma's van deze concerten staan voor het merendeel moderne of weinig uitgevoerde bijzonderde werken, zoals bijvoorbeeld de 4e Symfonie van Charles Ives, Agon van Strawinsky, een Trauermars van Wagner, en een door Berio zelf gedirigeerd THEATER '84-'85 Berio-programma. Veel aandacht wordt gewijd aan Nederlandse componisten als Matthijs Vermeulen, Peter Schat, Louis Andriessen, Tristan Keuris en Wagemans. Familie-concerten In de serie Familie-concerten zijn een paar uitzonderlijke werken te vinden. Ruud van der Meer is de zingende en acterende dirigent in 'II maestro di capella' van Cimarosa, die in deze komische eenmansopera zichzelf en zijn vakbroeders op de hak neemt. Met walsen van Strauss, diens muzikale grapje Perpetuum Mobile en de ouverture Der Zigeunerbaron brengt Heinz Wallberg, die een grote affiniteit met deze muziek heeft, een vleugje Wenen in de Stadsgehoorzaal. Spanje is vertegenwoordigd met het overbekende Concierto de Arénjuez van Rodrigo met Jan Goudswaard als gitaarsolist. De Danse macabre van Saint-Saëns met de op een ontstemde (eigenlijk uerstemde) viool spelende dood en de hoorbaar rammelende geraamten zal jeugdige luisteraars zeker boeien. Of dit ook het geval zal zijn met het vrijwel onbekende Vioolconcert van Busoni, te spelen door Carlo Chiarappi, moet worden afgewacht. In combinatie met bekende en goed in het gehoor liggende werken als de Kleine Nachtmusik van Mozart, de Symfonie in C van Bizet en de Ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar biedt het R.O. elk wat wils. En voor wie het orkest een handje wil helpen in zijn streven naar een eigen onderkomen: bijdragen zijn welkom op giro 4560, vriendenvereniging van het Residentie Orkest, opder vermelding Muziekzaal Den Haag. MIES ALBARDA. moeite mee te hebben de zaal vol te krijgen, te meer niet daar de uit te voeren werken voor een groot deel tot het ijzeren repertoire gerekend kunnen worden en de solisten een grote naam hebben. Tjitte Weber ontkent overigens in alle toonaarden dat de muziekprogrammering van K&O nogal geijkt is. 'Wat de door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Amsterdams Philharmonisch Orkest en het Residentie-Orkest te geven meesterserieconcerten betreft, zijn we uiteraard afhankelijk van hun programmering. Naast Mozart, Grieg, Schumann en Bruckner voeren die echter ook minder bekende werken van Van Gilse, Janécek, Reger, Webern en Vivaldi uit. En wat de serie kamermuziekconcerten van K&O aangaat, daar zitten toch ook veel onbekende dingen in. Zo hadden we in het afgelopen jaar minder alledaagse muziek van Charles Ives. Theo Loevendie, Pijper, Poulenc, Milhaud, Kodaly, Strawinsky en Prokovjev. En met name de komende gitaarserie biedt veel hedendaags werk'. Maar de programmering voor het nieuwe seizoen bevat wel een Chopin-cyclus, een K&O-directeur Tjitte Weber: geen Brahms-cyclus, een Beethoven-cyclus, een Schubert-cyclus en een serie Romantische Vioolmuziek, en geen avonden die geheel zijn gewijd aan bijvoorbeeld Berio, Nono, Stockhausen, Xenakis, iCage of Glass. Tjitte Weber: 'In de grote steden trek je daar wel wat publiek mee, in Leiden bestaat nauwelijks belangstelling voor avant-gardemuziek. Een paar jaar geleden hebben we in samenwerking met het LAK een avond van moderne muziek in de Lakenhal georganiseerd. Dat is dus geen succes gebleken. Watje in een stad als deze moet doen is gewoon het evenwicht zien te vinden tussen wat artistiek verantwoord is en wat het publiek graag wil'. In het jaaroverzicht van K&O ontbreekt het traditionele kerstconcert. Volgens de K&O-directeur wijkt men daar voor één keer van af, althans in zekere zin. Leden van K&O worden namelijk in de gelegenheid gesteld om op 18 december in de Pieterskerk een uitvoering van het Weihnachtsoratorium door het Bachkoor Holland bij te wonen (foto Holvast) geijkt programma. tegen een korting van vijftien procent op de toegangsprijs. De uitvoering zal bovendien in het maandblad van K&O worden aangekondigd. Tjitte Weber meent op deze wijze een verzoek van het Bachkoor Holland om op enigerlei wijze tot een vorm van samenwerking te komen voldoende te hebben gehonoreerd, zonder het ongenoegen te wekken van de plaatselijke koren, waarmee tot nog toe gedurende de adventstijd werd samengewerkt. 'We willen niet graag betrokken raken bij een soort burenruzie, integendeel, we stellen een goede relatie met alle betrokken koren op prijs. En eerlijk gezegd komt het ons in deze tijd van bezuinigingen wel een beetje goed uit. Het Gewestelijk Orkest, waarvan een aantal leden ondanks het inmiddels uitgesproken doodvonnis op individuele basis schijnt door te willen spelen, had misschien nog wel voor de begeleiding aangetrokken kunnen worden, maar die musici moesten in dat geval ieder apart worden betaald. En dan kom je vrij duur uit'. PIETER C. ROSIER. Leiden zal in het komende seizoen bepaald niet van mu ziek verstoken blijven: met maar liefst 66 concerten, in verschillende grote en kleine series ondergebracht, maakt K&O het de muziekliefheb ber msschien zelfs moeilijk om een keuze uit de lijvige catalogus te maken. Het meest opzienbarend in deze tijd van prijsstijgingen is dat. K&O kans heeft gezien sommige abonnementsprijzen drastisch te verlagen: kostte vorig jaar een abonnement op de zeer in trek zijnde Meesterserie (orkest en so listen) nog 105, nu kan men zich voor 85 van een vaste plaats in de Stadsgehoorzaal ver zekeren. Ook de prijs van de In ternationale Pianistenserie in de Kapelzaal, tien concerten voor 75 is zeer laag gehouden. Evenals vorig jaar speelt K&O's eigen concertruimte, de Kapelzaal waar 54 concerten ge geven zullen worden, de hoofd rol in de series kamermuziek van verschillende aard. De Stadsge hoorzaal herbergt de Meesterse rie, en de foyer daar biedt plaats aan een serie van vijf koffiecon certen op de zondagmorgen. Meesterserie Minder opzienbarend is de op zet van de verschillende series en de inhoud van het muzikale aan bod, voor zover dat nu al bekend is. De meesterserie omvat drie concerten door het Rotterdams Philharmonisch Orkest met James Conlon en Edo de Waart als diri genten, twee door het Amster dams Philharmonisch Orkest, o.l.v. Thomas Sanderling en Ar- pad Jóo, en één door het Resi dentie Orkest gedirigeerd door Lucas Vis. Opvallend is de voorkeur voor pianosolisten: maar liefst vijf pianisten. De Engelse Imogen Cooper, enige leerling van Alfred Brendel, speelt het Pianoconcert in C KV 503 van Mozart. Tevens neemt zij in februari en maart een Schubertcyclus van vijf con certen voor haar rekening en geeft zij een recital in de Interna tionale Pianistenserie. Steven Mayer vertolkt met het Residentie Orkest het vrijwel nooit gespeelde Pianoconcert op. 114 van Reger, een zeer veel eisend werk dat hij met hetzelfde orkest op de plaat heeft gezet. Het oer-romantische Pianocon cert van Grieg wordt door Jenny Zacharieva uitgevoerd. Zij zal evenals Steven Mayer ook optre den in het kader van de Pianis tenserie en een koffieconcert verzorgen. De Koreaanse pianist Kun- Woo Paik, leerling van de legen darische Rosina Levhine en Wil helm Kempff, maakt zijn debuut in Leiden met het virtuoze con cert voor de linkerhand van Ra- vel, een componist met wiens muziek hij een grote affiniteit schijnt te hebben. De Nederlander Rian de Waal, die tot de prijswinnaars van het Concours Reine Elisabeth be hoorde, zal het le Pianoconcert van Liszt uitvoeren, een werk dat ook het vorig seizoen op het pro gramma van de Meesterserie prijkte. De overige solisten zijn Vera Beths met het vioolconcert in G (KV 216) van Mozart, en Pie- ter Gouderjaan met het hoorn- concert van dezelfde componist. Een unicum zal het optreden van Wim Steinemann zijn: hij be speelt de piccolo in het Piccolo concert van Vivaldi. Ook dit jaar volgt de keuze van de uit te voeren orkestwerken de gebaande, zo niet platgetreden paden: betrekkelijk veel Mozart, de Zesde (Pastorale) van Beeho- ven en verder overwegend werken uit de romantiek van de vorige eeuw: Schumann, Liszt, Dvorak, Rimski Korsakov. Be langwekkend is de uitvoering van Bruckners Nulde Symfonie. Van de tien symfonieën die Bruckner schreef nummerde hij er negen. Er aan vooraf ging een aantal symfonieën die Bruckner zelf niet als volwaardig be schouwde; de symfonie in d kl.t. (1864/69) werd door hem als 'nul de' aan het begin van zijn zeer door Wagner beïnvloedde symfo nisch werk geplaatst. De vroege twintigste eeuw wordt slechts door drie werken vertegenwoordigd: Debussy met het driedelige 'La Mer', waarin op onnavolgbare wijze het spel van wind en golven wordt ge schilderd. Van Ravel klinkt be halve het al genoemde pianococ- nert ook de opzwepende Bolero, een knap staaltje van orkestratie- kunst, wel het bekendste maar allerminst het belangrijkste werk van Ravel. Van Anton Webern tenslotte, die als Wagneriaan begon maar onder invloed van zijn leermees ter Schönberg een geheel andere weg insloeg, viert het Amster dams Philharmonisch Orkest de 6 Stücke für grosses Orchester op. 6 uit, buitengewoon gecom primeerde mzuiek waarin We bern trachtte met zo weinig mo gelijk noten zoveel mogelijk uit te drukken. Slechts één Nederlandse com ponist kreeg een plaats in de se rie: het Residentie Orkest open zijn concert met een Concertou verture van Jan van Gilse, overleden in 1944 tijdens zijn on derduikperiode in Oegstgeest, en vooral bekend door zijn opera Thijl die in 1980 in het Holland Festival groot succes oogstte. Kamermuziek Uit de kamermuziekseries, waarin veel vertrouwde namen voorkomen een greep. Deze se ries zijn wat gerichter opgezet, rondom een bepaald instrument of instrumentale combinatie, of gewijd aan een speciale compo nist. Aan de Internationale Pianis tenserie werken behalve de al bij de Meesterserie vermelde pianis ten mee: Ronald Brautigam, Toos Onderdenwijngaard en Al- win Bar (Ned), Nam Gruber en Alexander Warenberg (USSR), Mare Ponthus (Fr.) en het duo Crommelynck (België). in de serie koffieconcerten op zondagmorgen zal de cellist Val- ter Despalj, die vorig seizoen gro te indruk maakte, te horen zijn met Ronald Brautigam aan de vleugel. De nestor van de Neder landse pianisten, George van Re- nesse, die na anderhalf jaar niet te zijn opgetreden enorm succes oogstte met zijn Schubertrecital in het afgelopen jaar, komt op nieuw. Zijn programma is nog niet bekend. Het Ludwig trio m.m.v. Alexander Warenberg (piano), een trio bestaande uit Ja- ring Walta (viool), Vincente Zar- zo (hoorn), en Jan van der Meer (piano) en een recital van Jenny Zacharieva completeren deze se- Op woensdagavond zijn er de kapelconcerten, die evenals vo rig jaar een verscheidenheid aan muzieksoorten biedt. In Leiden bekende kunstenaars als hoboi- ist Han Kapaan, pianist Henk Briër violiste Henny Ravenstein en de klarinettist Hans Stoop zullen in recitals te horen zijn. Drie concerten zijn gewijd aan barok- en vroegklassieke mu ziek, uit te voeren op authentieke instrumenten door diverse en sembles. Nieuw in deze serie zijn twee zangrecitals, met de mezzo sopraan Vera Verzijden met be geleiding van Ben Hurrelbrinck in een Brahms/Poulenc-pro- gramma, en de alt Paola Tuin met begeleiding van Ton Staut- tener in een Duitstalig program ma onder de titel 'bei der Later- ne' met liederen uit de dertiger jaren van Weill, Eisler en Lean- der. Gehandhaafd blijft de kamer muziekserie op vrijdagavond met het Mendelssohn trio, het Raphaelkwartet, het duo Mark Lobotsky/Daniëlle Dechenne viool/piano, een cellorecital door Dimitri Ferdschtmann en een pianoavond door Imogen Coo per. De overige series zijn gegoten in de vorm van een mini-cyclus, gewijd aan een bepaalde compo nist of instrument. Toos Onder denwijngaard zal wederom twee concerten geven met werken van Franz Liszt; ook ditmaal licht zij de te spelen werken kort toe. Een Brahmscyclus van drie concer ten door Rosaline Piviteau (viool), Heere Jan Stegenga (cel lo) en Alwin Bar (piano) wordt door de TROS voor uitzending op een latere datum opgenomen. Alwin Bar verzorgt een Chopin- cyclus van drie avonden met ma zurka's, nocturnes, études, balla des, polonaises en de Sonate no. 3 op. 58. Liefhebbers van romantische vioolmuziek kunnen terecht bij het duo Viktor Liberman en Ale xander Warenberg, die in twee concerten o.a. werken van Brahms en César Franck zullen uitvoeren. In de al genoemde Schubert cyclus door pianiste Imogen Cooper licht de nadruk op de late grote pianowerken, onder meer diverse sonates. So nates voor cello en piano worden door Herre Jan Stegenga en Toos Onderdenwijngaard uitgevoerd in een mini-Beethovencyclus van twee concerten. De zang stem staat centraal in drie avond en van de Vocalistenserie, welke in samenwerking met de Vereni ging Vrienden van het Lied wordt georganiseerd. De alt-mez zo Rachel Ann Morgan wordt be geleid door Tan Crone; Max van Egmond komt met een program ma dat de veebelovende titel 'Stemmen en stijlen' draagt; en op de laatste avond presenteert Thea Ekker-Van der Pas jonge Nederlandse vocalisten. Hoe populair de gitaar is blijkt uit een aparte Gitaarserie van zes concerten. Bekende Nederland se gitaristen treden solistisch of als duo op. Regio Leiderdorp biedt zijn ingezete nen zes concerten waaronder een optreden van het Loeki Stardust kwartet, het William Byrd Vo caal Ensemble en het kameror kest Madrigaleso in de Dorps kerk In de Dorpskerk van Katwijk is het Brabants Kamerorkest o.l.v. Anton Koene te horen met o.a. de Vier Jaargetijden van Vi valdi. Ook hier treedt het Loeki Stardust kwartet op; Pèpin, een Frans blazersensemble speelt muziek van o.a. Mozart en Pou lenc. Fred Vogels, oud-docent slagwerk van de Katwijkse mu ziekschool, verzorgt met een slagwerkensemble van deze in stelling een concert, evenals do centen van deze school. Voor het eerst zullen ook Katwijkse ama teurmusici de gelegenheid krij gen zich te laten horen. In Oegstgeest is het Groene Kerkje weer het geliefde muziek centrum. De jonge violist Antoi- ne van Dongen met begeleiding van Sander Sittig geeft een reci tal, evenals de pianist Steven Mayer, die zo langzamerhand tot de vaste en veel publiek trekken de gasten behoort; het Mendels- sohntrio en het fluit/gitaar duo Magadalena Kuhn en Julian Co- co, de pianisten Rian de Waal en Reinbert de Leeuw, de laatste met een Lisztprogramma, zullen er op zondagmiddag te horen zijn. Een kerstconcert in de St. Willibroduskerk besluit deze se rie van zeven concerten. MIES ALBARDA (foto ANP) Isabelle van Keulen. Edo de Waart.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21