LEIDSCH S DAGBLAD Havenconflict muurvast Echtpaar bekent ontucht kind Voor een tientje véél wijzer vandaag Moeder stond misbruik bedwelmd dochtertje toe Ondindelijkheid over bemiddeling minister De Koning Dode bij ongeval op kermis Onverwacht druk op Nederlandse wegen Jackson ontkent roddels Fokker geïnteresseerd in bouw Europese jager Kabinet mikt op 4 huurverhoging Abonnee-tv LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37495 Directeur G. Koopman Postbus $4 Hoofdredacteur:drs.J.W.E.Metselaar 2300 AB Uiden Adj hooldredadeur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEÊDEN EN OMSTREKEN Voor lel.nrs. w colofon Operatie Dali goed verlopen BARCELONA (UPI/AFP DPA) - De huidtransplantaties die de surrealistische schilder Salvador Dali heeft ondergaan in de El Pilar-kliniek in Barce lona, zijn succesvol verlopen, zo hebben zijn artsen meege deeld. Zij verklaarden, dat zich tij dens de operatie, die ruim vie reneenhalf uur in beslag nam, geen complicaties hebben voorgedaan. Dali bevindt zich nu op de intensive-care afde ling. De eerstkomende 48 uur zullen beslissend zijn voor het leven van de 80-jarige schilder, mede vanwege de ernstige ver zwakking van zijn lichaam. EINDHOVEN (ANP) - Een 30-jari- ge Amsterdammer en zijn 26 jarige ex-vrouw hebben bekend dat zij de zesjarige Thea Puymbroeck, even eens uit Amsterdam, in een Eind- hovense hotelkamer cocaïne heb ben toegediend en dat zij ontuchti ge handelingen met haar hebben gepleegd. Het kind is enkele uren na het toedienen van de cocaïne overleden. De verdachten wordt doodslag ten laste gelegd, „en daarnaast bij na het hele zedenscala", aldus de Eindhovense. hoofdinspecteur Van Schaik. De 35-jarige moeder van het slachtoffer die ook is aan gehouden, wordt ervan verdacht de ontuchtige handelingen met haar dochtertje te hebben toege staan. Zij heeft nog geen verkla ring afgelegd. Het kind logeerde met haar moe der en de twee andere verdachten in het Eindhovense hotel. Op maandagmorgen 27 augustus ver trok de moeder naar Amsterdam om te gaan werken in de sexclub van het tweetal. Uit de bekentenis is gebleken, dat Thea van de vrouw drie tot vier keer cocaïne heeft ge kregen, waarna ontuchtige hande lingen met het meisje zijn ge pleegd. Volgens de verklaring van beide verdachten zou het kind kor te tijd later stuipen hebben gekre gen en zijn overleden. Om de schijn te wekken, dat het meisje stiekem van de cocaïne had gesnoept, werd het stoffelijk over schot op een bank gelegd onder een badjas, met in haar hand een plastic zakje met wat cocaïne. Aan vankelijk ontkenden de verdach ten elke betrokkenheid bij het co caïnegebruik. Pas toen de poütie aan de hand van nader medisch on derzoek kon aantonen, dat het kind niet op de bank was overle den maar in bed, bekenden zij. Uit het onderzoek is gebleken, dat het paar in het verleden met nog een ander meisje, een negenja rig kind uit Amsterdam, ontuchti ge handelingen heeft gepleegd. Ook dat gebeurde in hotelkamers, onder andere in Geleen en Eindho ven. De politie kwam die zaak op het spoor dankzij foto's, die in de woning van het paar werden ge vonden. In die woning vond de po litie ook een videoband met opna men van henzelf en Thea Puym broeck. DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid heeft zich gisteravond niet uitgelaten of minister De Koning gaat bemiddelen in het conflict in de Rotterdamse haven. Het vikingschip Saga Siglar verlaat de haven van Boston (VS) na een bezoek van zes dagen. Het schip zeilt een reis om de wereld. De kapitein, Ragnar Thorseth, is de eerste die probeert om met een dergelijk schip een reis rond de wereld te maken. <roto apj Gondel van carroussel schiet los VOLENDAM (ANP) - Op de ker mis in Volendam is vrijdagavond door nog onbekende oorzaak een gondel van een draaiende kermi sattractie afgebroken. Daarbij is de 16-jarige scholier T.J.M. Bond om het leven gekomen. Een andere jongeman, wiens identiteit niet is meegedeeld, raakte licht gewond. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in het district Amster dam bekendgemaakt. De gondel waarin de twee jon gens zaten brak plotseling af van de carroussel, werd door de mid delpuntvliedende kracht een eind over het kermisterrein geslingerd, en boorde zich tenslotte dwars door een afrastering. Er was op dat moment nog maar weinig publiek op de kermis aanwezig, zodat er geen omstanders door het projec tiel werden getroffen. De twee jongens werden naar een ziekenhuis in Purmerend ge bracht, waar Bond kort na aan komst aan zijn verwondingen over leed. Het andere slachtoffer kon na behandeling naar huis. De politie kon nog niet zeggen of het ongeval mogelijk te wijten is aan onzorgvuldig onderhoud van de draaimolen. De technische re cherche van de rijkspolitie en de arbeidsinspectie zijn ingeschakeld om de oorzaak van het ongeluk te onderzoeken en te controleren of de molen wel aan alle veiligheids eisen voldeed. Op het stoffelijk overschot van Bond zal sectie wor den verricht, aldus de woordvoer der van de rijkspolitie. Dat conflict is tot het kookpunt ge stegen nu het Gemeentelijk Ha venbedrijf van de Maasstad er niet in is geslaagd om werknemers en werkgevers - die met elkaar in de clinch liggen over het ontslag van 151 personeelsleden bij Rotterdam Terminal - dichter tot elkaar te brengen. De bewindsman heeft gisteravond in Den Haag met beide partijen, afzonderlijk, gesprekken gevoerd. Minister De Koning zal de ko mende dagen wel de inhoud van deze gesprekken met zijn ambte naren bestuderen. Het wordt niet uitgesloten dat er in de loop van volgende week opnieuw overleg zal zijn. Mr. P. Meyer Swantee - voorzit ter van de havenwerkgevers - ver telde dat hij de minister niet had gevraagd om bemiddeling. "De be windsman heeft daar zelf ook niet om gevraagd", aldus Meyer Swan tee. De voorzitter vindt echter dat de problemen niet in Den Haag moeten worden opgelost, maar in Rotterdam. "Directeur Molenaar van het Gemeentelijk Havenbe drijf is een uitstekend bemidde laar", meent hij. De Vervoersbond FNV heeft gis teravond andermaal bij de minister gepleit voor uitbreiding van de SHB, zodat het overtollig gewor den personeel van Rotterdam Ter minal daar een plaats kan krijgen. De werkgevers wijzen dit voorstel af. Zij willen niet verder gaan dan een tijdelijk dienstverband tot 1 ju li volgend jaar. Die zogenoemde Stichting Havenwerk zou mede be taald kunnen worden door de werkgevers, die daarvoor al drie miljoen gulden beschikbaar heb ben gesteld. De overige kosten zouden uit andere fondsen moeten worden gefinancierd. De gemeente Rotterdam 'be treurt' het dat het overleg is vastge lopen en beide partijen niet bereid blijken te zijn om elkaar te vinden. De nu ontstane breuk kan, volgens het gemeentebestuur, op korte ter mijn verstrekkende gevolgen heb ben voor Rotterdam Terminal en de werkgelegenheid in de stuk goedsector van de haven. "Het is onbegrijpelijk", aldus het gemeen tebestuur, "dat het conflict zo op de spits is gedreven." Directeur Molenaar van het Ge meentelijk Havenbedrijf - die er als bemiddelaar voor zorgde dat beide partijen voor het eerst sinds het bijna twee weken durende conflict om de tafel gingen zitten, ziet nog nauwelijks mogelijkheden voor een nieuwe bemiddelingspoging. "Zowel de FNV als de werkgevers zijn terechtgekomen op principiële punten en daarin valt niet te be middelen. We zijn nu toegekomen aan buigen of barsten." De werkgevers hebben laten we ten dat de Vervoersbond FNV de schuldige is van de breuk die nu is ontstaan. Zij hebben er bij het stadsbestuur op aangedrongen om alle invloed aan te wenden om een einde te maken aan de acties, ac ties die na het mislukte overleg zijn toegenomen. Amsterdam AMSTERDAM - De Vervoers bond FNV heeft de Scheepvaart- vereniging Noord (de haven werk gevers in Amsterdam) gisteren in een open brief gewaarschuwd voor „de licht ontvlambare situatie in onze haven". De brief volgde op een vergadering van kaderleden en OR-leden van de bond. Die willen werkonderbrekingen als de werk gevers niet aan een aantal eisen voldoen. De eisen van de kaderleden heb ben vooral betrekking op het zoge noemde inlenen van arbeidskrach ten uit de arbeiderspool van de Stichting Haven Bedrijven. Deze pool, die thans ook in Rotterdam voor conflicten zorgt, bevat met steun van Sociale Zaken havenar beiders die anders niet meer aan de slag komen. De vervoersbond en de onderne mingsraden in de haven menen dat de havenbedrijven thans „op grote schaal" gebruik maken van deze pool, waardoor de gewone werkge legenheid in gevaar komt. DRIEBERGEN (ANP) - Het slech te weer en het grote verkeersaan bod hebben gisteravond voor een uitzonderlijk drukke avondspits gezorgd. In totaal waren er 21 files met een totale lengte van 104 kilo meter. In Driebergen werden 22 ongevallen gemeld. Hierbij waren 54 voertuigen betrokken. Een per soon raakte licht gewond. De poli tie wijt de grote drukte hoofdzake lijk aan het aflopen van de vakan ties en het slechte weer. „Iedereen was weer normaal op pad en door Af en toe regen Veel bewolking en nu en dan regen. Minimumtemperatuur circa 12 en mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zuidwestenwind, in het binnenland vrij kracht, aan de kust en op het IJs- selmeer enige tijd hard. De vooruitzichten van maandag toe en met donderdag: eerst af en toe regen, later ook enkele opklaringen. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. 9 september 1984 Zon op: 07.04 uur, zon onder: 20.09 uur Maan op: 20.26 uur, maan onder: 05.39 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter 03.36 en 16.01 uur, laagwater 12.29 10 september 1984 Zon op: 07.06 uur, zon onder: 20.06 uur Maan op: 20.40 uur, maan onder: 06.50 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter 04.15 en 16.32 uur, laagwater 00.12 en 13.11 uur. de druilerige regen duurde de af wikkeling van het verkeer langer dan we gewend zijn". Het verkeer op de A-l ondervond gisteren veel hinder van de afslui ting van deze autosnelweg tussen de aansluitingen Stroe en Hoen- derloo. Tussen half vijf en onge veer half zes werd het verkeer hier via de oude rijksweg omgeleid. De afsluiting was noodzakelijk om een vrijdagochtend verongelukte vrachtwagen met lpg-gas weer op zijn wielen te zetten. Na deze ope ratie bleef de aansluiting Kootwijk nog tot ongeveer negen uur afge sloten om de lading van de tankau to over te pompen. Om 21.00 uur waren alle files op één na opgelost. Burgemeester van Lisse vraagt ontslag LISSE (ANP) - Burgeméester R.W.M. Gerrits (47) van Lisse heeft om persoonlijke redenen ontslag gevraagd en gekregen. Dit heeft lo co-burgemeester A. de Kort van Lisse vrijdagavond desgevraagd bevestigd. Gerrits (CDA) werd in juni 1981 als burgemeester geïnstalleerd. Hij was al ruim een jaar met ziektever lof. GRONINGEN (ANP) - De Konink lijke Marechaussee heeft gister avond een 65-jarige oorlogsmisda diger uit Wildervank aangehou den. De man werd in 1950 bij ver stek veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij werd gisteren op last van het Landratsambt Bad Tölz-Wolfratshausen uitgewezen en bij Vaals over de Westduitse- Nederlandse grens gezet. De man werd gezocht nadat hij in 1948 kans had gezien te ontsnap pen uit kamp Nulland bij Kerkra- de, waar hij geïnterneerd was. Hij Oorlogsmisdadiger na 36 jaar gepakt werd veroordeeld door de bijzon dere strafkamer van de arrondisse mentsrechtbank te Groningen we gens hulpverlening aan de SD en Gestapo te Groningen. Tevens was hem ten laste gelegd dat hij be hulpzaam was bij het doodschieten van een arrestant op 1 april 1945 in Veendam. Voorts werd hem ver weten woningen in Ter Apel, Wil dervank, Groningen en Zuidbroek te hebben leeggehaald en voertui gen te hebben weggenomen. De woningen waren voornamelijk van spoorwegmensen die waren onder gedoken in verband met stakin gen. De arrestatie is verricht op last van de hoofdofficier van justitie te Groningen, mr. J.A. Blok en de landelijke officier oorlogmisdaden, mr. P.M. Brilman. De arrestant zit nu in het huis van bewaring te Maastricht en zal binnenkort wor den overgebracht naar Groningen. Michael Jackson LOS ANGELES (AP) - Mi chael Jackson heeft de "onge gronde en kwaadaardige ge ruchten' ontkend dat hij zijn hoge stem in stand zou houden met hormoonkuren, dat hij plastisch-chirurgische ingre pen zou hebben ondergaan aan zijn ogen en jukbeenderen en dat hij nooit in het huwelijk zou treden. In de verklaring zei Jacksons manager dat hij de geruchten stroom wilde stoppen die "goedkope pulpbladen" in de wereld hebben geholpen. Jackson verklaarde juridi sche stappen te zullen onderne men tegen elk blad dat ooit nog "nieuwe fantasieën" over zijn persoon spuit. "Ons advies kost u niets" UIPS Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 LAK-theater voelt zich als een vis in het water; K O: veel muziek voor weinig geld; De taartjes van het Resi dentie-Orkest; Vier ballerina's met één gezamenlijke passie: dan sen; W: M - THEATER '84-'85 Vijf pagina's kunst in het komende seizoen: 'Leidse Schouwburg is hard aan vernieuwing toe'; Watze Tiesema: 'We zitten niet voor Jan Joker in de Schouw- burgcommissie'. Leiden heeft behoefte aan een tweede poppo dium; Drie podia bieden ruimte aan veel jazzstijlen; Opruiming bij de Opera; Toneel en Brinkman - in terviews en overzichten. SCHIPHOL (GPD) - De vliegtuig fabriek Fokker is bereid om deel te nemen in het internationale pro ject voor de bouw van een Euro pees gevechtsvliegtuig als „Den Haag de politieke wil toont om mee te doen". Fokker, dat vanouds de toestellen voor de luchtmacht maakt, kan dan de F-16 capaciteit van de fabriek gebruiken om de nieuwe jager te fabriceren. Vol gens Fokker is er echter „nog een lange weg te gaan", voordat het Voor Nederland zal het Europese gevechtsvliegtuig de F-16 moeten vervangen en voor de andere lan den is de „European fighter" op volger van het gezamenlijke Torna do-project. De Nederlandse lucht macht heeft in totaal 213 F-16 toe stellen besteld die bij Fokker wor den geassembleerd. Tot nu toe zijn er 110 toestellen afgeleverd. De F- 16 verving in 1979 de Starfighter. Binnenkort wordt ook de NF-5 die nog is gestationeerd op de bases van Twente, Enschede en Gilze door de F-16 vervangen. Het Ne derlandse F-16-programma loopt tot ongeveer het einde van de jaren negentig. „Acht jaar daarvoor moe ten dan al de eerste prototypen zijn ontwikkeld", aldus de luchtmacht. DEN HAAG (GPD) Het kabinet gaat er voorlopig vanuit dat de huren volgend jaar juli met gemiddeld 4 procent zullen stijgen. Premier Lub bers bevestigde dit cijfer gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Hij benadrukte echter dat het definitieve besluit over de jaarlijkse huurverhoging zoals gebruikelijk pas half december genomen zal wor den. Volgens Lubbers moest het kabinet bij het opstellen van de Miljoenen nota uitgaan van een bepaald percentage. Dit cijfer is ook gebruikt voor het bepalen van de ontwikkeling van de koopkracht voor de verschillen de inkomensgroepen. Latere veranderingen in het percentage zullen dan ook automatisch gevolgen hebben voor de koopkracht. CDA en WD zijn van mening dat de huurverhoging volgend jaar be perkt moet büjven tot de stijging van de kosten van levensonderhoud, geschat op 1,5 tot 2 procent. Tot nu toe hebben de volkshuisvesting- woordvoerders van de regeringsfracties en staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) geen overeenstemming bereikt. AMSTERDAM (GPD) - Twee be drijven die rond de jaarwisseling willen beginnen met het exploite ren van abonnee-tv, doen goede za ken op de Firato. ATN, het doch terbedrijf van de VNU, heeft de 50.000e potentiële abonnee inge schreven en de combinatie Esselte- CIC-Filmnet (van Rob Houwer) heeft „ontelbare geïnteresseerden" ingeschreven; maar het ontbreekt dit bedrijf aan mankracht om nauwkeuriger dan „vijf postzak ken vol" te zijn. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. NaamTel. Adres PostcodePlaats U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1