'Schouwburg is toe aan vernieuwing' LAK zit in opwaartse spiraal THEATER '84-'85 KUNSTBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 'Voor ons is de maat nu echt vol. We hebben er absoluut geen trek meer in om achter de feiten aan te hollen. En de feiten zijn dat we steeds opnieuw een programmalijst voorgelegd krijgen, waaraan door het eigenmachtig optreden van de directeur nauwelijks meer te tornen valt, dat we maar akkoord moeten gaan met wat hij in z'n eentje heeft bekokstoofd. We zitten per slot van rekening niet voor Jan Joker in de Schouwburgcommisie'. Watze Tiesema maakt zich met andere leden van deze commissie ernstig zorgen over de programmering van de Leidse Schouwburg. Een programmering, die een dieptepunt lijkt te hebben bereikt in de geschiedenis van de Leidse Schouwburg sinds Hans van Dam er in 1969 tot directeur werd benoemd. Een programmering immers, die zich als gevolg van een sterk toegenomen popularisering kenmerkt door onevenwichtigheid, door een gebrek aan progressiviteit en een tekort aan allure. Steeds meer krijgt de Leidse Schouwburg het karakter van een amusementstheater en steeds minder dat van een theater van het serieuze toneel. Nuchtere cijfers tonen dat aan. Zo kan ongeveer de helft van de bijna honderd schouwburgvoorstellingen in het seizoen 1984-'85 worden beschouwd als show, folklore en kleinkunst. Tegenover de dertien voorstellingen van het gesubsidieerde toneel staat een even groot aantal vrije (toneel)produkties, waaronder enkele blijspelen. Voorts zijn er vijf niet-folkloristische dansvoorstellingen voor het komende seizoen geprogrammeerd. Behalve voor voorstellingen van André van Duin, de Mounties, Brasil Tropical en dergelijke, is er ook ruimte geschapen voor musical (Evenaar) en operette (Die lustige Witwe). Nieuwe aanpak Zorgen dus over het beleid van de Leidse schouwburgdirecteur en over de daarmee samenhangende programmering. De klachten van de Schouwburgcommisie, die onder meer tot taak heeft de programmering op haar artistieke kwaliteiten te beoordelen, hebben inmiddels ertoe geleid dat er binnen het college van b en w wordt gewerkt aan een andere organisatievorm voor de Leidse Schouwburg, waarvan de directeur zich maanden geleden heeft ziek gemeld. Hoewel de betrokken wethouder weigert mededelingen te doen over het functioneren van Hans van Dam, is het ten minste twijfelachtig te noemen of deze directeur ooit in de schouwburg terugkeert. Watze Tiesema, als dramaturg verbonden aan de Haagse Comedie en als Leidenaar al vele jaren lid van de Schouwburgcommissie, vindt een nieuwe aanpak van het theater aan de Oude Vest meer dan wenselijk. Vooral het ontbreken van een gemeenschappelijke visie op het functioneren van de Leidse Schouwburg ergert hem. - 'Jarenlang hebben we tevergeefs bij de directeur aangedrongen op een beleidsnota, waarin ten minste de doelstellingen van de schouwburg duidelijk worden omschreven. Of er nu sprake is van onwil of onvermogen, feit is dat er zelfs geen notitie van zijn hand is verschenen waarlangs je een programmering kunt leiden. Hoewel, een poging tot het schrijven van een beleidsnota is wel eens gedaan, maar die is wegens volstrekte onbruikbaarheid ergens in een ambtelijke la blijven liggen. En je mag toch van een schouwburgdirecteur wel weten wat hij ongeveer met zijn theater wil. Er staat een fraai gerestaureerd gebouw en er is personeel beschikbaar. Met enig creatief vermogen en met wat vindingrijkheid moet er toch wat meer van te maken zijn dan tot nog toe het geval is geweest'. Nieuw aanbod Watze Tiesema heeft voor de programmering geen goed woord over, hoewel hij in de laatst gehouden commissievergadering als zijn mening heeft uitgesproken dat deze geen rampen bevat. 'Geen rampen in die zin dat het programma in technisch opzicht niet uitgevoerd kan worden. Maar puur inhoudelijk is de programmering veel te veilig en getuigt het te weinig van visie op wat voor het publiek interessant kan zijn. Steeds meer wordt er op safe gespeeld en dat terwijl een theaterdirecteur zich niet alleen dient af te vragen wat het publiek wil, maar zich evenzeer verantwoordelijk moet voelen voor al degenen die theater maken. Het uitsluitend afnemen van die produkties die het publiek wil zien, dat zou de dood van het theater betekenen. Een schouwburgdirecteur moet dus mede verantwoordelij kheid durven nemen voor de ontwikkeling van nieuw aanbod. Overigens is het wel zo dat ondanks de toenemende popularisering van het programma het aantal bezoekers van de Leidse Schouwburg er niet groter op wordt. Als je dat als schouwburgdirecteur nu constateert, dan kan het toch een uitdaging zijn om het in een andere richting te zoeken? Welke maatregelen er genomen moeten worden tegen een teruglopend schouwburgbezoek hangt nu eenmaal samen met de persoonlijke aanpak van een directeur. Het blijkt de laatste tijd meer en meer dat het publiek uitgekeken raakt op het zogeheten echtparentoneel en behoefte heeft aan stukken die iets te zeggen hebben. Aan stukken die ergens over gaan. Daar behoor je als schouwburgdirecteur op in te spelen. De programmering die nu op tafel ligt is het resultaat van onbekwaamheid en eigenzinnigheid. En dat is jammer, vooral omdat het met een beetje meer bereidheid tot samenwerking en tot enig vooroverleg ook anders had gekund'. Fusie Een fusie of nauwere samenwerking met K&O behoort tot de mogelijkheden, dat wordt zelfs door de verantwoordelijke wethouder niet uitgesloten. Watze Tiesema daarover: 'Het zal wellicht financiële voordelen bieden, maar in cultuurpolitiek opzicht zou het geen goede zaak zijn. Integendeel, het is nogal hachelijk om een groot gemeentelijk theater te binden aan een publieksondememing die het oog gericht houdt op de eigen aanhang en er geen baat bij heeft om risico's te lopen. Er zal in elk geval voor gezorgd moeten worden dat K&O geen grotere vinger in de pap krijgt. Je handhaaft dan de popularisering, het wordt dan weer de tussenweg. Aan nog meer vrijblijvende (vrije) produkties hebben we geen behoefte. Binnen het toneelaanbod zou voorrang moeten worden gegeven aan het gesubsidieerde toneel, waarvan - indien technisch mogelijk - alles wordt afgenomen. Veel mensen vinden het toch interessant om de ontwikkelingen binnen zo'n gezelschap te volgen. En zijn in de huidige situatie dus genoodzaakt om naar één van de grote steden te gaan. Naast het gesubsidieerde toneel zou ruimte moeten worden geboden aan andersoortig gesubsidieerd theater zoals muziektheater, dans en mime. Een ander kan best worden aangevuld met vrije produktiesmet cabaret, met folklore en met de Mountiesals de programmering in haar geheel maar evenwichtig is'. Smaak Wat verwacht Watze Tiesema van een eventuele nieuwe schouwburgdirecteur? 'Het gezicht van de schouwburg is het gezicht van de directeur. Het heeft alles met smaak te maken. En je mag van een nieuwe directeur verwachten dat hij een nieuw pubhek kweekt. Het is makkelijk om te zeggen: kijk ik heb weer eens een eigentijdse, experimentele theatergroep aangetrokken, maar er kwam geen hond naar kijken. Je moet als schouwburgdirecteur natuurlijk wel wat doen om de mensen te prikkelen, om ze nieuwsgierig te maken, om ze te motiveren. Door allerlei activiteiten te ontplooien, ook op het gebied van de pubüciteit, moet het toch mogelijk zijn om voor welk stuk dan ook in een stad als Leiden met zoveel omliggende gemeenten meer dan tien of twintig bezoekers binnen te halen? Denk eens aan kortingsmogelijkheden buiten het lidmaatschap van K&O om. Als de zaal op de dag van een voorstelling lang niet uitverkocht is kun je toch een flink aantal stoelen verkopen tegen gereduceerd tarief? Je vangt dan in elk geval weer wat geld. Hoe dan ook, voor het exploiteren van een kleine schouwburg is zéker in een tijd van bezuinigingen nogal wat creativiteit nodig. En van een goede schouwburgdirecteur, van wie je mag verwachten dat hij voor alles een theatergek is, mag je dat toch wel verlangen'. PIETERC. ROSIER. Het LAK-theater kan terug zien op een in meer opzich ten geslaagd eerste seizoen aan de Cleveringaplaats in Leiden. Het totale aantal be zoekers (19.000) is bijna ver dubbeld in vergelijking met het jaar daarvoor. Het aantal voorstellingen nam met 37 toe. En per voorstelling kwam bijna de helft meer mensen kijken dan tijdens het laatste seizoen aan het Levendaal. Gemiddeld kwa men er 122 bezoekers. "Dat liegt er niet om", consta teert LAK-coördipator Roland Helmer tevreden. "Ik mag wel zeggen dat de verwachtingen zijn overtroffen. Zowel voor de spelers als voor het publiek is het hier prettiger. We zitten in een opwaartse spiraal". Niet alleen de publieke op komst maakte het LAK-seizoen geslaagd. Ook de programme ring zag er bemoedigend uit. Het aantal missers was gering. Veel van de bezienswaardige gezel schappen op theater- en dansge- bied kwamen in het afgelopen jaar naar Leiden. En meestal nog kort na de landelijke première ook. Het LAK mag zo langzamer hand op één lijn worden ge plaatst met theaters als Shaffy (Amsterdam), Lantaarn (Rotter dam), 't Hoogt (Utrecht) en de Toneelschuur (Haarlem). Voor een kleinere plaats als Leiden is dat lang niet slecht. Uitpakken "Je merkt dat groepen het zeer op prijs gaan stellen om hier te spelen", zegt Helmer. "We heb ben nu een goed uitgerust thea ter. Ze kunnen technisch eens lekker uitpakken hier. Ze heb ben de mogelijkheid hun voor stelling mooi neer te zetten. Voor ons is het ook prettig om een pro- duktie kort na de première te hebben. Dan neem je nog wat van de landelijke publiciteit mee. De programmering was goed. De publieke opkomst ligt in het verlengde daarvan". De technische uitrusting van het theater maakt het ook moge lijk voorstellingen naar het LAK te halen, die aan het Levendaal niet hadden kunnen staan, zoals 'Rosas danst Rosas' en 'The Kingdom'. "De puntjes op de i", zegt Helmer. "Dat soort voorstel lingen trekt het totaalbeeld op. Dat maakt ook dat de mensen blijven komen". De technische outillage, Hel mer is er nog steeds vol lof over. Met als kleine smet op het bla zoen de zaalstoelen: een aantal kraakt bij de minste beweging. Helmer: "Dat is waar, daar moet nog aan worden gewerkt. We moeten nodig eens met een paar mensen een weekje gaan sme ren. Trouwens, ze wiebelen ook. Maar hoe beter het theater ge vuld is, hoe minder het wordt. En aan de andere kant: je kunt er alle kanten mee op. We hebben nu de mogelijkheid het publiek langs twee, drie of vier zijden te plaatsen". Verborgen Kortom: een technisch vol waardig theater. Maar in een en tourage die niet door iedereen even aanlokkelijk wordt gevon den. De ingang van het theater is zo verborgen dat sommigen zich afvragen of niet-studerenden de weg naar het LAK kunnen vin den. "Onzin", reageert de coördina tor resoluut. "De verhouding stu denten - niet-studenten is onge veer half om half. Cijfers heb ik daar niet van, maar je kunt dat rustig van me aannemen. Je mag de bezoekers wat mij betreft tur ven; dan zul je tot hetzelfde re sultaat komen". "De drempel van dit gebouw is heus niet hoger dan die van het Levendaal. Dat was qua sfeer be treft meer een soort jeugdcen trum. Dat ligt juist de studenten beter. Mij valt juist op dat we hier meer 35-plussers binnen krijgen. Dat is interessant. Ken nelijk doet de omgeving die groep prettig aan". (foto Martine Raeymaeker "Ik weet ook wel dat de ingang nu nog moeilijk te vinden is. We hadden het liefst al bij de ope ning een groot bord met 'LAK- theater' op de gevel gehad. Met het college van bestuur van de universiteit was verschil van me ning over de grootte van de let ters. Het heeft even geduurd voor daar overeenstemming over werd bereikt. Vandaar dat het er nog niet hangt. Maar het komt er wel". "Maar zo gauw je de ingang hebt gevonden, is het duidelijk waar je moet zijn. Natuurlijk krij gen we van tijd tot tijd vijf minu ten na aanvang van de voorstel ling verwaaide en bezwete Voor schotenaren aan de balie, die het theater niet konden vinden. Maar dat is een kwestie van plan nen. Als ik ergens heen ga waar ik nooit eerder ben geweest, ver trek ik ook wat eerder. Trou wens, probeer maar eens met de auto bij de Toneelschuur in Haarlem te komen". Straathoek Het LAK brengt vaak theater dat uitnoodt tot napraten. De huidige LAK-foyer lijkt niet di rect een ruimte die dat aanmoe digt. Helmer ontkent dat: "Er is een mystificatie over hoeveel be zoekers in het oude LAK nable ven. Daar kwam het toch ook voor dat een voorstelling was uit verkocht en we honderd kopjes voor na afloop klaar zetten. Dan bleven er uiteindelijk vijftien mensen hangen. De baromzet hier is hoger dan aan het Leven daal; dat zegt toch genoeg". Het LAK is dit jaar voor het eerst met serie-programmering begonnen. Veel voorstellingen hebben er op twee opeenvolgen de avonden gestaan. Dat heeft als voordelen dat de gezelschap pen hun decors een avond kun nen laten staan, de voostelling tot rust kan komen en dat bezoe kers van de eerste voorstelling hun eventuele enthousiasme kunnen rondbazuinen. Helmer: "Ik ben daar zeer over te spreken. De praktijk wijst uit dat de tweede avond meestal het best bezocht wordt. We konden daardoor ook het aantal speelda- ta van drie naar vier dagen per week opvoeren, omdat de techni sche ploeg minder te doen heeft. Maar ik zou een veelvoud willen van wat we nu doen. Op elke straathoek theater, dan wordt het levendig. Er is natuurlijk een grens aan, maar die is in Leiden echt nog niet bereikt". Eindstation De programmering van het LAK biedt een goede doorsnede van wat er aan vernieuwend theater in ons land wordt ge daan, al zijn er opvallende afwe zigen als Introdans en Centrum. De geprogrammeerde groepen zijn voor een deel vaste bespelers die jaarlijks terugkomen. Een an der deel wordt door de theater- commissie uitgekozen. Daaron der bevinden zich ook Leidse groepen zoals in het afgelopen jaar Best Wel, Pancras (Oost), Toverlei en het Leids Theater. "We moeten vaak pijnlijke keuzes maken. Het aanbod is groot. Ik zou wel willen dat er veertien dagen in een week zaten en dat we 72 zalen hadden, dan konden we doen wat we willen. Voor Leidse amateurgroepen voelen we ons medeverantwoor delijk, althans voor zover ze niet elders kunnen spelen. Maar we hebben daarbij een sterke voor keur voor groepen die op de rest van ons programma aansluiten. Dus dan bedoel ik niet het tradi tionele amateurtoneel. Dat staat bij ons als een vreemde kat in het pakhuis". Desgevraagd komt Helmer met een oude wens op de prop pen: naast de amateurprodukties ter afsluiting van cursussen ook een professionele theatergroep, die het LAK als haar (tijdelijke) domicilie kiest. "Niets is zo slo pend, maar niets is ook zo stimu lerend als dat. Ik zou het fantas tisch vinden om zowel binding met een theater als met een groep te hebben". De coördinator zegt te c gen een gooi naar subsidie voor een ad hoc-produktie bij het mi nisterie van wvc te doen. Hij denkt aan een frequentie van eenmaal per jaar of per twee jaar. "Dat zou voor ons een voorlopig eindstation zijn. Méér vragen zou niet realistisch zijn. Daarvoor is Leiden te klein". ARIEJAN KORTEWEG Programma Het LAK begint het nieuwe seizoen met de volgende voor stellingen: 19 en 20 september: de groep van de Belgische danser/choreo graaf Marc Vanrunxt met 'Po ging tot beweging'. 21 en 22 september: de Belgi sche danseres/choreografe Mi- chèle Anne de Mey met 'Bala tum'. 23 september: toneelgroep Me vrouw Smit met 'Mevrouw Smit doet het in haar broek' (kinderto neel). 26 september: het Leidse Pan cras (Oost) met 'Pompeii: de spe len' (herhaling). 27 september: de Leidse groep Motor met 'De architect en de keizer van Assyrië'. 28 en 29 september: Theater de Omweg (Marlies en Cecile Heuer) met 'Het Meer'. 30 september: kindertheater van Kees Brand. 5 en 6 oktober: dansgroep Wil de Rozen met 'Te Laat'. 7 oktober: kindertheater van de Poppenkeet. 10 en 11 oktober: toneelgroep Globe met 'Savannah Bay'. 13 oktober: het Belgische Raam theater met 'Pak'm Stan- zi'. 18 en 19 oktober: het Werktea- ter mét 'Adio'. 20 oktober: Werkteater met 'Ulrike'. 21 oktober: kindertheater van de Poppenkeet. 24 en 25 oktober: Nieuwe Ko medie met 'Het bezoek van de oude dame' (met Pleuni Touw). 26 en 27 oktober: Poppenstu- dio Hinderik met 'Stoeprand'. 1 november: Lyrische Kome die met 'De Blauwe Appel' van het duo Woudstra en Tarens- keen. De verdere programmering is nog niet bekend. Een nieuwtje bij het LAK ls dat voor 75 gulden een seizoenkaart kan worden gekocht, die recht geeft op gratis toegang bij alle theatervoor stellingen in het LAK en op korting bij LAK-cinema en sommige thea tervoorstellingen elders in het land. Een soortgelijke kaart voor LAK-ci nema gaat 45 gulden kosten. Een sei zoenkaart voor zowel theater als ci nema kost 105 gulden. Itf r\ Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad De Leidse Schouwburg heeft voor het theaterseizoen 1984-1985, wijzigin gen voorbehouden, de volgende voorstellingen op de agenda staan: 12 sept. Paul van Vliet met 'Wat gaan we doen? Cabaret 13 sept. Paul van Vliet met 'Wat gaan we doen? Cabaret 15 sep. 'Figaro,Figaro,Figaro', De Voorziening, toneel 18 sep. Fiesta Antilliana, muziek en dans van de Antillen 19 sep. Seth Gaaikema met 'Het Orakel II', cabaret 20 sep. Seth Gaaikema met 'Het Orakel H', cabaret 22 sep. Alexandra Radius en Han Ebbelaar, ballet 27 sep. Jan Blaaser met 'Weer wat nieuws', cabaret 28 sep. Caroline Kaart met 'De mooiste meoldieèn', zang 29 sep. Henk van Ulsen met soloprogramma, toneel 5 okt. Tussenlanding in Teheran', Het Reisgezelschap, toneel 6 okt. 'Hoe versier ik een stuk', Theater van de Lach, toneel 10 okt. Chris Hinze Combinatie, muziek 11 okt. 'De sprong' met Mary Dresselhuys, toneel 12 okt. 'De sprong' met Mary Dresselhuys, toneel 13 okt. 'Pak 'm Stanzi', Raam Teater, toneel (in LAK) 16 okt. Peter Faber met 'Een optimist, theatershow 17 okt. 'Zen, vroeger en nu', muziek en dans uit Japan 18 okt. Flairck met 'Bal Masqué', muziek en dans 19 okt. Flairck met 'Bal Masqué', muziek en dans 20 okt. 'Slippers' met Luc Lutz, toneel 27 okt. 'Zes uur, niet later' met André v.d. Heuvel, toneel 29 okt. 'Makam és Kolinda', Hongaarse folk 31 okt. 'Brasil Tropical', muziek en dans uit Brazilië 1 nov. 'De ambassadeur', Haagse Comedie, toneel 4 nov. Pantomime Theatre Limited Comp., jeugdvoorstelling 9 nov. 'Het loon van boon', Ensemble, toneel 10 nov. 'Molière', toneelgroep Theater, toneel 13 nov. 'Evenaar' met Jos Brink, musical 16 nov. 'De dolste dag'(regie Ivonne Lex), toneel 17 nov. 'Memoires van een Benjamin' met Ina v. Faassen, toneel 21 nov. Purper met 'Purper 3', cabaret 28 nov. 'De notenkraker', Roemeens Staatsballet Fantasio,ballet 29 nov. El Teatro del Arte Flamenco, muziek en dans uit Spanje 30 nov. André van Duin met 'Een reis om de wereld', revue 1 dec. André van Duin met 'Een reis om de wereld', revue 6 dec. 'Mariënbad' (LAK-voorstelling) 7 dec. 'Mariënbad' (LAK-voorstelling) 8 dec. 'Mariënbad' (LAK-voorstelling) 13 dec. Shusaku Dormu Dance Theatre, ballet 14 dec. Robert Long met soloprogramma, theatershow 15 dec. Robert Long met soloprogramma, theatershow 22 dec. Nationaal Nederlands Win tercircus, circus 23 dec. Nationaal Nederlands Wintercircus, circus 28 dec. 'Onder het welkwoud', toneelgroep DRAM, toneel 10 jan. 'Zenuwen', muziektheater 13 jan. 'Toppers van toen' met o.a. Willy Alberti, muziek 14 jan. Juniorengroep Ned. Danstheater, ballet 16 jan. Kodia met 'Fwa-Kongo', muziek en dans uit Kongo 17 jan. 'Gekortwiekt' met Bram v.d. Vlugt, toneel 18 jan. 'Ninigra en Aligre', poppentheater uit Boekarest 19 jan. 'Trilogie van het weerzien', Haagse Comedie, toneel 23 jan. 'Fiesta Gitana', muziek en dans uit Spanje 24 jan. Cabaret Boemerang met 'Ik vind van wel', cabaret 25 jan. 'Wat is er met Meivin?' met Ton v. Duinhoven, toneel 26 jan. 'Wat is er met Meivin?' met Ton v. Duinhoven, toneel 30 jan. Pim Jacobs en Louis van Dijk, muziek 31 jan. Mini Maxi met 'Sprakeloos', theatershow 2 feb. 'Jonas', soloprogramma Jules Croiset, toneel 3 feb. 'De koning en de koningin van Napels', toneel 9 feb. Sieto Hoving met 't Geluk komt overmorgen pas,cabaret 13 feb. 'De komst van de schorpioen', Haagse Comedie, toneel 14 feb. 'Muziek om (ook) naar te kijken', muzikale show 15 feb. Youp van 't Hek met 'Verlopen en verlaten', cabaret 16 feb. Youp van 't Hek met 'Verlopen en verlaten', cabaret 19 feb. Globe met nieuw stuk van Gerrit Komrij, toneel 20 feb. 'Nacht moeder' met Linda van Dyck, toneel 23 feb. Aidjamal, caractère-dansensemble, ballet 28 feb. De Mounties met 'Er is er één jarig', klucht 1 mrt. No-dansen van Kita Kai, dans uit Japan 2 mrt. 'Egmont' (Goethe), toneelgroep Theater, toneel 5 mrt. 'Had je me maar', Nooy's Volkstheater, musical 6 mrt. 'Had je me maar', Nooy's Volkstheater, musical 7 mrt. Robert Paul, theatershow 8 mrt. Robert Paul, theatershow 9 mrt. Ham Hoppa, theaterclowns 14 mrt. Kuhr De Boer Show met Lenny Kuhr en Pieter de Boer 15 mrt. 'Een vos' met Marlous Fluitsma, toneel 16 mrt. 'De troonsafstand', Haagse Comedie, toneel 21 mrt. 'Bij gebrek aan bewijs' met Jasperina de Jong, toneel 22 mrt. 'Song', muzikale komedie van Neil Simon 23 mrt. Dubbel en Dwars met 'Mag ik even afrekenen', cabaret 28 mrt. Maijol Flore en Wim Hogenkamp, theatershow 29 mrt. 'Te laat geboren' met Pleuni Touw en H.Metsers,toneel 12 apr. 'De grijze plaag' met Gerard Cox en Rients Gratama 13 apr. Dorine v.d. Klei met 'Ga maar rustig slapen' 14 apr. Mummenschanz, maskerspel 26 apr. 'Vrouwen van Troje' toneelgroep Theater, toneel 27 apr. 'Vrouwen van Troje' toneelgroep Theater, toneel 28 apr. 'Pingping' met Leen Jongewaard en Gerrie v.d.Klei 29 apr. 'Pingping' met Leen Jongewaard en Gerrie v.d.Klei 7 mei 'Het duel'/'De dode stad', Theaterunie, toneel 8 mei 'Het duel'/'De dode stad', Theaterunie, toneel 9 mei 'Die lustige Witwe', Hoofdstad Operette 10 mei 'Die lustige Witwe', Hoofdstad Operette 1 jun. 'Louis Wolfson', Globe, toneel

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19