Tweekamp Karpov- Kasparov kan lang gaan duren &PJ Navratilova en Evert op herhaling Ree schuift naast Van der Wiel In finale damesenkelspel op Flushing Meadow Opvallende transfers in damwereld Veel atleten snakken naar rust ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 11 Ten geleide Volgens de 'dikke' van Van Dale wil suizebollen (suizebolde, heeft gesuizebold, onoverg.) zoveel zeggen als duizelig, half be dwelmd zijn. Op deze pagina zal voortaan elke zaterdag 'Suizebol len' staan. Een rubriek die wordt gevuld met opmerkelijke passa ges, voornamelijk citaten, uit sport- en clubbladen. Voor elke circulaire houden we ons gaarne aanbevolen (Postbus 54, 2300 AB Leiden) Citaten dus waar de lezer even van gaat suizebollen. Overigens, zonder er daadwerkelijk duize lig, laat staan half bedwelmd van te raken. Een dergelijk effect pretenderen we met deze weke lijkse rubriek nu ook weer niet te bereiken. De bondsmanager. Lieve moeder Bondsmanager Rinus Michels in Voetbal Totaal, het 'journaal van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond', die zijn toespraak tot de Nederlandse trainers pu bliceerde: "Wanneer we het resultaat, een zo gunstig mogelijke eindscore. als enig uitgangspunt van een wedstrijd nemen, dan heeft deze samenkomst weinig meer zin dan de bevestiging van wat we met z'n allen al weten: resultaatvoet bal waarbij het doel de middelen heiligt zal ten koste gaan van het spektakel, van het kijkplezier, van een aantrekkelijke spelstijl". Jan Mulder in de Volkskrant van maandag: "Rinus Michels die het resultaat- voetbal de wereld uit wil helpen, dat is Henk van der Meyden die de roddelpers aanpakt". Ruud Paauw in deze krant op dinsdag: "Rinus Michels die zich om niets anders dan het resultaat bekom mert, het is alsof de paus zijn kudde oproept protestant te wor den". Overigens spreekt Michels zich verderop in het bewuste Voetbal Totaal-Artikel vierkant tegen: "Uitgangspunt is en blijft het re sultaat. Daar helpt geen lieve moeder aan". Diezelfde Michels, eveneens in Voetbal Totaal: "Veel te veel publiek is in de loop der jaren in het totaalvoetbalge- beuren verloren gegaan. Dat lag en ligt niet alleen aan de kwali teit van de wedstrijden. Er zijn andere faktoren". En daar komt de aap uit de mouw van de bondsmanager: "De media zijn in hun honger naar superlatieven in een cata strofaal negativisme verzeild ge raakt". In de deze week voor het eerst verschenen, gesponsorde KNVB-krant, steekt 'de generaal van '74' opeens de hand in eigen boezem. In zijn eigen column die handelt over de beperkte tech niek van de huidige jeugdvoet ballers, stelt hij: "Niet de voetbaljeugd, maar wij opleiders, zijn de schuldigen". Pot en ketel Sport International-hoofdredac teur Joop Niezen in zijn artikel 'Los Angeles 1984 via het scherm': "Honderdzestig uur Olympische tv. Ik heb er zeker honderd van gezien en weet nu zeker dat dat te ,veel was". Over Frank Kramer: "Wat te denken van de koddige presentator Frank Kramer die op vrijdagavond 10 augustus middels zijn eerste foutloos uitge sproken volzin liet weten...". Niezen vervolgt: "Frank Kramer is de geplande opvolger van Mart Smeets zodat we moeten vrezen voor de toe komstige Tour de France- en schaatsreportages". Over Joop Vernooy: "Triest het interview van Joop van Nooy met Daphne Jonge- jans". Joop van Nooy? We zullen het maar op een zetfout houden, Jaap Niezen... Hoger niveau De wedstrijdsecretaris in het clubblad van de voetbalvereni ging Warmunda: "Binnen het bestuur heeft men zich uitgesproken voor een ander beleid en daarvoor een planning te maken wat de mogelijkheid biedt een vooropgesteld doel te bereiken: Trachten vanuit en met alle beschikbare mogelijkheden het voetballen te verbeteren en in dien mogelijk ook naar een hoger niveau te brengen en er alles aan doen een goede sfeer te bewerk stelligen en te bewaren". Nu vragen wij ons af wat het ou de beleid was. Het voetballen verslechteren en een slechte sfeer bewerkstelligen? Daan over Cor Daan van der Berg, gewaardeerd 'columnist' van Lugdunum- schreef in het clubblad van deze voetbalclub het artikel: 'Met Cor Sip naar het betaalde voetbal'. Lees en huiver. "Ik zie het al helemaal voor me: Cor Sip met Ton Harmsen in de commissie Gezondmaking Be taald Voetbal, nadat het ama teurvoetbal is kapotgemaakt. Tot zijn spijt kan de vereniging Uni- tas geen trainer in dienst nemen, omdat daarvoor de financiën ontbreken. Daar kan ik wel inko men. Veel contributie zal er niet binnenkomen en ook de verkopen in het clubhuis van Unitas zullen wel niet die hoogte bereiken, die ze eigenlijk zouden moeten heb ben". "Het is voor ons allemaal en ze ker voor de spelers van het eerste elftal een grote teleurstelling dat Rinus van Es is vertrokken naar Unitas. Maar ik weet heus wel waarom Rinus is gegaan. Hij miste bij ons de sfeer en gezellig heid, die alleen bij Cor Sip kan vinden. U heeft het toch ook gele zen? Cor Sip wordt door zijn jon gens als een Ayatolla vereerd. Op hun knieën zitten ze, als hij de kleedkamer binnen komt. En dat is wat Rinus bij ons zo heeft ge mist. Dat hij geen weerstand kon bieden aan de verleidingen van het spelen aan de Boshuizerkade is jammer". "Met Ben de Roo ligt het even an ders. Maar ik voel me gegriefd als hij tegen over andere mensen verklaart, dat hij bij ons is weg gegaan omdat 'ze hem zo slecht hebben behandeld'. Dat ligt wel even anders. Ik verdenk Ben de Roo van zeer onsportief handelen tegeover Lugdunum. Naar mijn mening wist Ben de Roo voor de Paasdagen al dat hij overschrij ving zou aanvragen. Om zichzelf een excuus te verschaffen heeft hij een situatie gecreeerd om op een gemakkelijke manier weg te komen. Want waarom bleef hij zonder bericht weg van de trai ning in de week voor het belang rijke paasweekeinde? Waarom speelde hij dan wel zaalvoetbal? Als aanvoerder had hij zich an ders moeten gedragen. Maar nee, hij verliet als kapitein het zin kende schip". "Robert de Roo is de derde be langrijke voetballer van Lugdu num, uiteindelijk bij Rooden- burg terecht gekomen. Hopelijk zal hij daar met meer inzet de trainingen gaan volgen dan hij bij Lugdunum heeft gedaan. An ders vrees ik toch het ergste voor hem. Gezien zijn houding was het niet langer mogelijk hem op het hoogste niveau te handhaven". Van Frans Sjar dijn is bekend dat hij zijn studie een jaar heeft verlengd en daardoor niet bereid is gevonden bij ons terug te ke ren. Hoewel hij met een laag ge klasseerde studie begon, waren de resultaten van dien aard, dat hij op alle vakken is gestraald. Aangezien hij het niet langer zag zitten, heeft hij zich ten einde raad gewend tot een goede beken de: professor De Groot ex-trai- ner Lugdunum, nu werkzaam bij hoofdklasser Wilhelmus). Die be greep meteen wat er met Frans mis was en raadde hem aan het hoogste onderwijs te volgen "In het kielzog van Ben en Robert de Roo is ook het jongere broertje Edwin meegetrokken naar een andere vereniging. Voorzover mij bekend is, wilde Edwin hele maal niet weg. Maar vaders wil is in dit geval weer eens wet. Het zal vreemd zijn straks een Lug- dunum-elftal te hebben zonder de naam De Roo. We hebben zelfs vijf broertjes De Roo in onze elf tallen gehad. Ze zijn allemaal vertrokken. 'Het kan verkeren', zei Bredero Of bedoelt de auteur Brede Roo, die andere broer? Van Vianen Johan Derksen belicht in Voet bal International het reilen en zeilen van eerste divisie club FC Den Haag. Over de huidige Quick Boys-trai ner Martin van Vianen, ooit werkzaam bij Den Haag: "Hij had geen overwicht, geen uitstraling en hield niet van hard werken". Over Cor van der Hart: "Cor van der Hart bracht meer uren door in de ADO-kantine, dan op het trainingsveld en FC Den Haag degradeerde naar de eerste divisie". Over het bestuur: "Het beleid wordt in het Zuiderpark nog steeds bepaald door de humeurige Eddy Hart- mann en de chagrijnige Herman Choufoer, twee mensen die ver antwoordelijk zijn voor de ver loedering van de club. FC Den Haag is niet gebaat bij Choufoer en zijn paladijnen, dat bewijs is de afgelopen tien jaar wel gele verd De botte bijl hanteren, heet zoiets. Voetbalsnippers Bij Quick Boys worden de 'Voet balsnippers', zo lijkt het, uit alle hoeken en gaten bijeen vergaard. Een greep uit de laatste rubriek van het clubblad Nieuw Zuid: "Huug Haasnoot floot een wed strijd tussen twee dameselftallen. Hij zal nu wel verkering heb ben". "Ter geruststelling aan PvdA- raadslid Jaap Haasnoot willen we zeggen dat Quick Boys met z'n 45 jeugdelftallen altijd nog zo'n 700 jeugdleden heeft. Daarnaast Professor ue Groot, (archieffoto» spelen ongeveer 270 senioren in 18 elftallen. Het PvdA lid had zich in een of ander stencilblaad je zorgen gemaakt dat er bij Quick Boys bijna geen spelende leden meer zouden zijn. Hoef je niet meer te doen, hoor Jaap! Je kan je voor je 15.000 gulden raadsgeld beter met belangrijker gemeentezaken bezig houden". Die zit. MOSKOU (DPA/EFE) - Als maan dag in de zaal van de zuilen op nau welijks 200 meter van het Kremlin, de eerste partij begint van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhouder Anatoli Karpov en Garry Kasparov gaan de gedachten ongetwijfeld ze venenvijftigjaar terug: naar de ont moeting van september 1927 in Buenos Aires tussen dr. Alexander Aljechin en Raoul Capablanca. De uitkomst van deze nieuwe 'match van de eeuw', is net zo ongewis als de afloop van de eerste was. Destijds besliste de kort na de tweede wereldoorlog in het Portu gese Estoril gestorven AJjechin de tweekamp tegen de Cubaan na tien weken in 34 partijen in zijn voor deel niet 6-3 bij 25 remises. Svetozar Gligoric, de Joegoslavi sche hoofdsscheidsrechter in Mos kou meent dat de komende titel strijd wel eens even lang kan gaan duren. Wat overigens niet negatief is bedoeld. „Het kan de meest bril jante tweekamp \yorden uit de ge schiedenis van het schaakspel met veel strijd en een diepe creatieve inhoud", zo vat hij zijn verwachtin gen samen. De lang verwachte confrontatie wordt een botsing tussen twee stij len, twee persoonlijkheden en - naar men vermoedt - tegengestelde ideologische inzichten. Aan de ene kant de 33-jarige Kar pov; een rustige positionele speler, technisch perfect, maar weinig creatief. Zijn hobby's: het verza melen van postzegels en dure au to's. Sinds zijn allereerste interna tionale optreden geniet hij speciale Weer nederlaag Haarlem Nieols RIMINI (ANP) - De Europese honkbalbeker blijft in Italië. Haar lem Nicols verloor gisteravond zijn [tweede wedstrijd in de strijd om Ihet Europees kampioenschap voor clubteams met 10-5' van Rimini. Dat betekent dat de titelhouder nu met Parma, dat de Belgische verte genwoordiger Antwerp Eagles met 11-1 versloeg, de finale gaat uit vechten. Haarlem Nicols speelt vandaag tegen Antwerp Eagles om de derde plaats. VOETBAL - De Engelse voetbal bond heeft de wedstrijd Norwich - Stoke City, die voor zaterdag op het programma stond in de eerste divisie afgelast. Stoke kan geen volwaardig elftal op de been bren gen omdat een aantal van de spe lers getroffen is door een virus-in fectie. bescherming van het Kremlin, spe ciaal van Leonid Bresjnjev en diens opvolgers. In tegenstelling tot Kasparov is hij een 'echte' Rus en 'proletariër'. Daar tegenover de 21-jarige Kas parov; de korte broek van het won derkind nog nauwelijks ontgroeid. Maar wel iemand met creatieve ideeën en de moed ze uit te voeren. Hij is de meest prominente pupil uit de school van Botwinnik en heeft de oud-wereldkampioen met zijn waaghalzerijen tot zo'n en thousiasme gebracht, dat deze in een voor de Sowjet-Unie volstrekt ongebruikelijke manier de huidige wereldkampioen heeft afgeschil derd als schuiver zonder niveau. Karpov zou best eens geprikkeld kunnen zijn tegen Kasparov het te gendeel te bewijzen. De titelhou der is dan weliswaar volgens de ob servatie van Genna Sosonko geen zoeker naar hogere waarheden, maar hij gelooft wel in zichzelf. Kasparov ligt minder goed bij de officiële instanties. De moeilijkhe den, waarmee Viktor Kortsjnoi te maken kreeg, zijn hem niet vreemd; ook al heeft de student Engels dan zijn Joodse achter naam Wainstein laten omzetten in het meer Russisch klinkende Kas parov. De jonge uitdager is net als zijn grote voorbeeld Robert Fischer als een filmheld door de kwalificatie van het kandidatentoernooi ge hold. Hij leed slechts één neder laag; in de eerste partij voor de hal ve finales tegen Kortsjnoi en bleef voor het overige ongeslagen in 45 partijen, als men daar ook zijn aan loop in het interzönetoernooi van Moskou (1982) bijrekent. Het Kremlin mag zich, nog voor dat de eerste zet is gedaan, be schouwen als de grote winnaar van deze finale. Door de overwinning van Kasparov in Londen op de dis sidente Viktor Kortsjnoi zijn de Sovjetrussen met Karpov - Kaspa rov voor het eerst sinds 1969 (Spas ki - Petrosjan) weer onder elkaar. Daar is een hoge politieke prijs voor betaald: de rehabilitatie van Kortsjnoi, die bij zijn vergeefse po gingen om Karpov beentje te lich ten (1978 en 1981) voortdurend werd aangeduid als 'verrader'. Na de weigering van Kasparov in Pa sadena tegen de in Zwitserland wonende Kortsjnoi aan te treden, kon alleen door een pijnlijke knie val tegenover FIDE-president Campomanes worden voorkomen, dat Kasparov zonder meer tot ver liezer werd verklaard, waarmee de mogelijkheid van een derde duel: Karpov - Kortsjnoi levensgroot zou zijn geworden. De tweekamp, die een prijzen geld heeft van één miljoen Zwitser se franken (120.000 gulden), gaat over een niet gelimiteerd aantal partijen. Wie het eerst zes punten bereikt, is winnaar. Remises tellen niet mee. Karpov, die in 1975 door een be slissing van achter de groene tafel wereldkampioen werd, omdat Bobby Fischer niets van zich liet horen, had voor het behoud van de titel in 1978 in Baguio City (Philip- pijnen) tegen Kortsjnoi 32 partijen nodig (6-5). De tweede keer in 1981 tegen opnieuw Kortsjnoi slechts 18 (6-2). De meeste insiders verwachten ditmaal een slopende strijd. Kar pov echter meent dat 24 partijen voldoende zullen zijn om uit te ma ken wie de sterkste is. Hij heeft in het spelen van dit soort tweekam pen veel meer ervaring dan Kaspa rov. Diens grote kracht ligt in het toernooispel. Kasparov won bij voorbeeld het supertoernooi van Nicsic met een score van 78,5 pro cent. Wat tweekampen betreft, heeft hij alleen ervaring kunnen opdoen in het jongste kandidaten- cyclus: 6-3 tegen Beljavski, 7-4 te gen Kortsjnoi en 6 1/2-4 1/2 in de finale tegen Smislov. De tweekamp wordt gehouden op maandag, woensdag en vrijdag. Op de tussenliggende dagen wor den de hangpartijen uitgespeeld. Op zondag wordt niet geschaakt. HILVERSUM (ANP) - De nationa le titelstrijd schaken kent na de ze vende ronde vier leiders. De groot meesters Hans Ree en John van der Wiel en meester Paul van der Sterren verzamelden vier en een halve punt. Deze volgorde is evenwel mislei dend. De partij tussen Stehouwer Scheeren is namelijk reeds twee maal afgebroken, maar het lijdt nauwelijks twijfel dat Scheeren de ontmoeting wint. Vrijwel zeker komt hij op vijf punten en wordt dan alleenheerser op een wankele troon. Het grote gevecht van de dag was dat tussen Van der Wiel en Ree. De met wit spelende Van der Wiel pakte het superscherp aan, maar hij werd keihard opgevan gen. Reeds in het middenspel trok Ree aan alle touwtjes. Van der Wiel ging in de combinatie ten onder. De overwinning van Van Wijger- den op Van Mil bracht de witspeler pnieuw op een verdienstelijke vijf tig percent. Uitslagen zevende ronde: Van Wijgerden-Van Mil 1-0, Stehou- wer-Scheeren afg., Van der Wiel-Ree 0- 1, Boehm-Ligterink afg.. Van der Ster- ren-Kuijf V2-V2, Langeweg-Cuijpers Stand: 1. Ree, Van der Wiel, Van der Sterren 4'/2, 4. Scheeren 4+1 afg.. 5. Ste houwer 3V^ 1, 9. Langeweg 3,10. Kuijf 2'/i. 11. Ligterink 2 1, 12. Van Mil lMs NEW YORK -De finales van Ro land Garros en van Wimbledon krijgen op Flushing Meadow een herhaling. In de dames-eindstrijd van het toernooi om de Ameri kaanse tennistitel ontmoeten Mar tina Navratilova en Chris Evert el kaar. Navratilova heeft ongetwij feld de beste kansen: in de directe confrontaties was zij haar grote 'ri vale' dit jaar steeds de baas. Bovendien jaagt de vroegere Tsjechische verbeten op het record van Evert, die ooit 56 opeenvolgen de partijen in het enkelspel onge slagen bleef. Navratilova zette tot nu toe 54 duels in winst om sinds haar nederlaag tegen de Bulgaarse Malajeva op 9 januari. In de halve finale versloeg ze gis teren de Australische Wendy Turn- Vier duels voor Carlo de Leeuw ZEIST (ANP) - De Friese eerste-di- visievereniging SC Cambuur moet het enige tijd stellen zonder Carlo de Leeuw. Naar aanleiding van de rode kaart, die de middenvelder kreeg bij het duel FC VW - SC Cambuur, is hij voor vier wedstrij den geschorst. Tevens moet De Leeuw een boete van 150 gulden betalen. bull met 6-46-1. Chris Evert reken de af met Carling Basset. De jeug dige Canadese kon echter niet ech ter niet treuren om haar verlies Het was voorjaar al heel wat dat ze tot de laatste vier was doorgedron gen. De zeventienjarige lievelinge van het publiek haalde slechts vier games uit het treffen: 2-6, 2-6. Foutjes Martina Navratilova is niet snel tevreden te stellen. De uitzonderlij ke tennisspeelster bereikte giste ren ten koste van de Australische Wendy Turnbull wel de eindstrijd, maar was allerminst content over die verrichting. „Een paar foutjes in de eerste set, dat mag niet voor komen", sprak de 27-jarige Ameri kaanse zich zelf bestraffend toe. Turnbull, die dit jaar uit de top tien van het mondiale damestennis duikelde, gaf Navratilova aanvan kelijk goed weerwerk. In zeven ga mes verspeelde Navratilova twee keer haar opslag. Bij 4-4 leek Turn bull kansrijk de nummer een van de wereldranglijst een set af te snoepen, maar Navratilova herstel de zich voorbeeldig. Navratilova komt op het asfalt van Flushing Meadow uitstekend uit de voeten. Tijdens de open Amerikaanse titelstrijd pleegt zij nog minder moeite te hebben met haar opponentes dan bij andere ge legenheden. Als aanvallend inge stelde speelster is zij vanzelfspre kend veruit favoriet voor de eind zege. Dubbeltitel De Australiër John Fitzgerald en de Tsjechoslowaak wonnen het he rendubbelspel op Flushing Mea dow gewonnen. Het als zevende geplaatste duo zegevierde over de Zweden Anders Jarryd en Stefan Edberg, die op de plaatsingslijst de achtste positie innamen. De cijfers waren: 7-6 (7-5), 6-3, 6-3. Marcella Mesker werd met haar Zwitserse partner Christiane Jolli- saint in de halve finales van het dubbelspel uitgeschakeld. Ze ver loren van het Australische duo Hobbs/Turnball (4-6, 1-6) die in de finale Navratilova en Shriver (zege op Nagelsen/White 6-4, 7-5) ont moeten. DEN HAAG (ANP) - De damwe reld gonst van de transfers. Deze zomer zijn in de top 67 dammers van vereniging veranderd. Opval lend is in de hoofdklasse de over gang van oud-wereldkampioen Ton Sijbrands, die de vroegere ti telhouder IJmuiden heeft verlaten om als speler/trainer eerste klasser Twentes Eerste uit Hengelo te gaan versterken. Oud-wereldkam pioen Piet Roozenburg blijft de oostelijke club trouw. IJmuiden zag ook wereldkam pioen Harm Wiersma vertrekken. De Fries ging een driejarige ver bintenis aan met het eveneens in de hoofdklasse spelende Tilburg. Fivelgo uit Appingedam, in 1982 landskampioen, zag niet minder dan vier spelers vertrekken. Oud- wereldkampioen Jannes van der Wal tekende voor een seizoen bij de Stem van Dordt, dat in de hoog ste afdeling debuteert. WK-deelne- mer Auke Scholma verliet de Gro ningse formatie om bij hoofdklas ser Westerhaar te verder te dam men. Ook twee noordelijke cracks Siep Buurke en Hilko Koning zoe ken hun heil elders. De honderd dammers die dit weekeinde beginnen aan het twin tigste seizoen van de nationale hoofdklasse, worden geconfron teerd met een lange competitie. Werd sinds 1965, bij de instelling van een permanente hoofdklasse, de competitie afgewerkt in een pe riode van drie maanden (septem ber tot en met november), voor dit seizoen is de competitie verspreid over zeven maanden. Met uitzon dering van de maanden oktober en november, waarin ook op de vierde zaterdag wordt gespeeld, komen de clubs alleen op de tweede zater dag van elke maand in actie. Afge zien van mogelijke beslissingswed strijden eindigt de nationale com petitie op 9 maart 1985. De belangrijkste reden voor die spreiding van de nationale club wedstrijd was om meer belangstel ling te wekken voor deze competi tie, die door veel clubbesturen als een belangrijke nationale ontmoe ting wordt aangemerkt. Tevens bood de spreiding de verenigingen de gelegenheid het gehele jaar door ook andere activiteiten te ont plooien, waarvoor tot nu toe in de eerste vier maanden van het dam- seizoen nauwelijks tijd was. Na deel van die spreiding is echter dat jarenlang gehanteerde roosters op lagere dan nationale niveaus moes ten worden aangepast, hetgeen niet door alle bestuurders op die niveaus met enthousiasme werd ontvangen. winnaar Gary Cook. De rrujl werd een lijdensweg voor Steve Cram. Olympisch kampioen Aouita won voor John Walker. LONDEN (ANP) - In het stadion Crystal Palace in Londen werd gis teravond het circuit van de jaarlijk se atletiekwedstrijden in Europa afgesloten. In de Engelse hoofd stad werd weer duidelijk dat veel atleten snakken naar het einde van het seizoen. Voor de Amerikaanse Olympi- scne kampioene Valerie Brisco- Hooks lijkt aan het eind van haar latijn. Ze won dan wel de sprint in 11,25 sec., maar op de 200 meter verloor ze van de Canadese Grace Jackson. Alberto Juantorena leed een nog zwaardere nederlaag Op de 800 meter strompelde hij als laatste over de streep, ver achter de Britse De Britse speerwerpster Fatima Whitbread, winnares van Olym pisch zilver, werd verslagen door de Cubaanse atlete Mayra Vila, die een meter verder gooide (63,60 m).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11