Bestuur EG eist extra middelen Canada: rechts met sociaal gezicht Shultz ontmoet Sowjet-collega Commissie wil Hof inschakelen Weinig hoop op succes ontwapeningsconferentie Britten: bestrijdt zure regen Russisch record in de ruimte 1 VS-politici: Nicaragua bereid steun linies verzet te staken Wilhelm Teil een fictie Filippijnen geteisterd door tyfoon VS verbieden VN-uitspraak anti-Israël Rellen in Zn id-Afrika houden aan, 32 doden VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (GPD/ANP)- De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese Gemeenschap, heeft donderdag gedreigd de raad van ministers van de EG voor het Europese Hof van Justitie in Luxem burg te dagen als niet spoe dig een beslissing wordt ge nomen over de aanvullende begroting, die nodig is om het voorziene tekort op de begroting voor 1984 te dek ken. missie nalaten de nodige besluiten te nemen, het Hof van Justitie kan Christopher Tugendhat, vice-presi dent van de Commissie en verant woordelijk voor begrotingszaken, richtte dit dreigement tot de minis ters bij het begin van het beraad over de EG-begroting. Tugendhat beklemtoonde dat het bijkomende bedrag van 2070 miljoen ecu (5230 miljoen gulden) dat door de Commissie voor de be groting 1984 werd gevraagd, nood zakelijk was om de Gemeenschap in staat te stellen haar verplichtin gen na te komen Tugendhat verklaarde dat zijn dringende verzoek tot de minister raad mogelijk was op grond van ar tikel 175, alinea twee van het Ver drag van Rome. Dit bepaalt dat in dien de ministerraad of de Com- DEN HAAG (ANP) - In de Zweedse hoofdstad Stockholm begint dinsdag de derde ronde van de Europese Ontwapeningsconferentie (EOC), waar zal worden onderhandeld over maatregelen ter vergroting van het ver trouwen en de veiligheid in Europa. De conferentie begon in januari, maar heeft sindsdien nauwelijks vooruitgang geboekt. Alle voorstellen liggen nu op tafel, maar van enige toenadering is nog nauwelijks sprake. Eind augustus leek er enige beweging te ontstaan, toen bekend werd dat de Amerikaanse delegatieleider in Stockholm, James Goodby, en zijn Sowjet-collega Oleg Grinevsky tijdens besprekingen in Washington on derzocht hadden welke mogelijkheden er liggen om tot zaken te komen. Het overleg was nuttig, aldus een Amerikaanse woordvoerder, maar con crete resultaten leverde het niet op. In Washington is men van mening dat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 6 november geen voortgang hoeft te worden verwacht, omdat de Sowjet-Unie op geen en kele manier wil bijdragen aan de herverkiezing van Reagan. Ook in Den Haag heeft men geen hoge verwachtingen voor de nieuwe onderhande lingsronde, die duurt van 11 september tot 12 oktober. De EOC heeft zich niet weten te onttrekken aan de algehele malaise die de betrekkingen tussen Oost en West thans kenmerkt. De situatie is nu zo dat alle blokken (Warschau Pact, NAVO en de neutrale en niet-gebonden landen) hun voorstellen hebben ingediend, maar daarmee houdt het op. Van een onderhandelingsproces, waarbij geprobeerd wordt op basis van geven en nemen tot resultaten te komen, is vrijwel geen sprake. Het Sowjet-partijblad „Prawda" beschuldigde het westen er deze week van „eenzijdige voordelen" na te streven met hun voorstellenpakket. Ambassadeur Goodby omschrijft de Sowjet-voorstel- len als „oude ideeën die zich nauwelijks lenen voor serieuze veiligheids- onderhandelingen". LONDEN (Reuter) - Een commis sie uit alle partijen in het Britse La gerhuis heeft gisteren een rapport gepubliceerd waarin scherpe kri tiek op de regering-Thatcher wordt uitgeoefend wegens haar lakse houding ten opzichte van het vraagstuk van de zure regen en waarin onmiddellijke maatregelen tegen de luchtverontreiniging wor den geëist. De commissie dringt er bij de re gering op aan zich aan te sluiten bij de zogeheten dertig-procentclub van landen die hebben beloofd de lozing van zwaveldioxyde in de lucht vóór 1993 met deftig procent te zullen verminderen. In maart legden Canada en negen Westeuro- pese landen zich op deze doelstel ling vast en later sloten andere, waaronder de Sowjet-Unie, zich er bij aan. De Britse regering wil geen lid van de dertig-procentclub worden. Zo'n stap is naar haar mening niet gerechtvaardigd zolang het gevaar van de verzuring van het milieu nog niet wetenschappelijk is bewe zen. De Lagerhuiscommissie vindt dat de regering te weinig aandacht schenkt aan de alarmerende rap porten over de schade die zwavel dioxyde, stikstofoxyde en koolwa terstoffen aanrichten. De commissie zegt dat de rege ring met haar pleidooi voor meer onderzoek probeert de zaak op de lange baan te schuiven terwijl En geland de grootste producent van zwaveldioxyde in West-Europa is. worden gevraagd die overtreding vast te stellen. Alinea twee bepaalt dat het beroep op het Hof slechts mogelijk is indien de betrokken in stelling, binnen de twee maanden nadat ze werd gewaarschuwd, geen standpunt heeft ingenomen. Een woordvoerder van de Com missie zei dat het geld voor het Landbouwfonds vermoedelijk eind oktober uitgeput zal zijn. Hij voegde daaraan toe dat ook de ont werpbegroting voor 1985 zo spoe dig mogelijk door de ministerraad moet worden behandeld. Indien dat ontwerp niet voor de voorziene datum van 5 oktober aan het Euro pese Parlement kan worden voor gelegd, wordt het uiterst moeilijk de begrotingsprocedure voor het einde van dit jaar nog af te hande len. Indien het parlement wijzigin gen aanbrengt in de ontwerpbegro ting, moet die begroting door de ministerraad in tweede lezing wor den behandeld en vervolgens weer terug naar het Parlement. De ministerraad heeft donder dagavond in zoverre voortgang ge boekt bij het oplossen van de fi nanciële problemen van de Ge meenschap, dat men het er in be ginsel over eens is dat het tekort over dit jaar, aanvankelijk ge raamd op twee miljard rekeneen- heden (ruim vijf miljard gulden) door diverse bezuinigingen kan worden verminderd tot 1150 mil joen RE (bijna 2,9 miljard gulden). De ministers besloten donderdag nacht om twee uur hun overleg op te schorten tot vanmorgen negen uur. Staatssecretaris Van Eekelen acht de krans vrij klein dat nog ver dere bezuinigingen kunnen wor den aangebracht. Van Eekelen ver wacht dat Engeland, dat een oplos sing van de financiële problemen lange tijd heeft geblokkeerd, wel licht vandaag akkoord zal gaan met het voorlopig vaststellen van een aanvullende begroting voor 1984 en de begroting voor 1985. Nederland is niet onder de in druk van het dreigement van de Europese Commissie dat zij de mi nisterraad van de Europese Ge meenschappen voor het Hof van Justitie zal dagen omdat de minis ters onvoldoende geld beschikbaar zouden stellen. Van Eekelen be schouwt deze stap vooral als 'en schot voor de boeg', een poging om de ministers onder zo groot moge lijke druk te zetten. Rus veroordeeld MOSKOU (UPI/RTR/AFP) - De Russische joodse wiskundige Joeri Sjikhanovitsj (61) is gisteren in Moskou veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar gevolgd door vijf jaar interne verbannning wegens werkzaamheid ten nadele van de staat. Sjikhanovitsj, die bekende dat hij uitgever was van een welbe kend dissidentenblad, werd ver oordeeld krachtens artikel 70 van het Wetboek van Strafrecht, dat handelt over propaganda en agita tie tegen de staat. MOSKOU (UPI/RTR) - Drie Sowje- trussische kosmonauten die in het ruimtestation Saljoet-7 rond de aarde cirkelen, hebben donderdag het duurrecord van 211 dagen in de ruimte gebroken. Het nieuwe record werd om 12:12 uur onze tijd gevestigd door Leonid Kizim, Vladimir Solovjov en Oleg Atkov, die op 8 februari van de aarde waren vertrokken. Het vorige record was in handen van hun mede-kosmonauten Va lentin Lebedev en Anatoli Berezo- voj, die op 10 december 1982 op de aarde terugkeerden na een verblijf van 211 dagen, 9 uur en 5 minuten in de ruimte. Het nieuwe record onderstreept de grote voorsprong van de Sow jet-Unie op het gebied van de per manente bemanning van ruimte stations ten opzichte van de Ver enigde Staten. Volgens de onderdirecteur van de vluchtleiding, Viktor Blagov, die werd geciteerd door het Russi sche persbureau Tass, bevindt de missie zich in haar eindstadium. De exacte datum van de terugkeer naar de aarde werd niet bekendge maakt. De Sowjetrussische ruimte vaartdeskundigen verstrekken meestal weinig informatie over hun programma's en geven ge woonlijk geen verder commentaar op records, alvorens deze zijn ge vestigd. Aan boord van het ruimtestation zijn verschillende wetenschappe lijke onderzoeken gedaan, onder meer naar het effect van gewicht loosheid op het menselijk lichaam. Tevens werden verscheidene foto grafische verkenningen uitge voerd. Een van de bezoekers aan het ruimtestation, Svetlana Savits- kaya. maakte als eerste vrouw een wandeling door de rüimte. Volgens westerse diplomaten hielden enke le onderzoeken en proeven ver band met de plannen van de Sow jet-Unie om grotere permanent-be mande ruimtestations te ontwikke len. De bemanning van de Saljoet 7 vestigde nog een ander record. Twee van hen verbleven door het uitvoeren van zes ruimtewandelin gen meer dan 22 uur in de open ruimte. if M. c* m y '«TiW-L* i - ^■■1. PUNTA EL AMATILLO - Een patrouilleboot van het leger van El Salvador tracht wapenleveranties aan de linkse guerrillastrijders te voorkomen. Ongeveer duizend speciaal door de VS opgeleide mariniers proberen de bevoorrading van de rebellen af te snijden. (foto ap> WASHINGTON (UPI) - Nicara gua heeft voorgesteld zijn hulp aan de guerrillabeweging in El Salva dor te staken en Cubaanse en Sov jetbases op zijn grondgebied te verbieden als de Verenigde Staten ermee stoppen het anti-Sandinisti- sche verzet te steunen. Dit hebben vier Amerikaanse Congresleden, die vorige maand een bezoek aan Nicaragua brachten, gisteren ver klaard. Voortgezette Amerikaanse steun aan de tegenstanders van het links georiënteerde regime in Managua zal het land slechts nog meer naar de Sowjet-Unie en Cuba toe drij ven, aldus de Congresleden, die tij dens hun bezoek spraken met de leider van de Nicaraguaanse junta, Daniel Ortega. De Nicaraguanen zijn bereid hun grenzen af te sluiten om wapensle veranties aan het linkse verzet in El Salvador te voorkomen, aldus Congreslid Jim Moody. De vier Amerikanen merken echter op dat het voorstel, dat al GENEVE (UPI) - Volgens een nieuw leerboek op bepaalde scho len in Zwitserland heeft de nationale held van dit land, Wilhelm Teil, waarschijnlijk nooit bestaan. "Hoe mooi de legende ook is", zegt het, "er zijn geen feiten om haar te staven". Het in het Frans geschreven boek wordt gedistribueerd op scho len in het Franssprekende westen van Zwitserland. Men vreest moeilijkheden met traditionalisten in het grotere Duitssprekende deel van het land. De legende wil dat Wilhelm Tell in de veertiende eeuw leider was van een "guerrilla" in het oosten van Zwitserland voor onaf hankelijkheid van het kanton Uri, dat door de Oostenrijkers was bezet. Hij werd door de Oostenrijkse gouverneur Gessier bedreigd met executie, tenzij hij met zijn pijl-en-boog van op 80 stappen een appel kon splitsen die op het hoofd van zijn zoon was gelegd. Teil speelde het klaar en rekende later met Gessier af. „Men moet erkennen dat geen spoor te vinden is van de kruis boogman van Uri, noch van zijn slachtoffer Gessier de tiran, in de documenten en kronieken der gebeurtenissen in de twee eeuwen die volgden op de tijd van Wilhelm Teil en zijn vooronderstelde avonturen", aldus het lesboek. Er op wijzende dat Tell is voorgesteld als een vrijheidsheld maar ook als een verstoorder van de openbare orde, verklaart het boek dat "om kort te gaan, men zich de legende heeft toegeëigend om zeer tegenstrijdige handelingen te rechtvaardigen". eerder door Managua is gedaan, van geringe betekenis is daar Nica ragua, in tegenstelling tot wat de regering-Reagan beweert, schijn baar slechts voor een klein deel van de wapenvoorziening van de Salvadoraanse guerrilla verant woordelijk is. Salvadoraanse rebellenleiders, die de Congresleden in Mexico- Stad ontmoetten, zeiden dat zij de meeste wapens van hun socialisti sche medestanders in Europa ont vangen. Inmiddels hebben twee Nicara guaanse verzetsleiders, Eden Pas- tora en Alfonso Robelo, die enkele maanden geleden uiteen waren ge gaan, een samenwerkingsakkoord getekend om met gebundelde krachten tegen het Sandinistische bewind te strijden. Dit heeft een woordvoerder van het verzet giste ren in de Costaricaanse hoofdstad San Jose verklaard. MANILLA (Reuter/UPI) - Het do dental op de Filippijnen als gevolg van de tyfoon "Ike" is gestegen tot meer dan 1300, zo hebben officiële woordvoerders donderdag beves tigd. Onder de slachtoffers bevin den zich enkele honderden kinde ren uit de stad Mainit op het eiland Mindanao in het zuiden van het land. Door de tyfoon en de tropi sche storm "June", die het land en kele dagen eerder teisterde, zijn ruim een miljoen mensen dakloos geworden en al hun bezittingen kwijtgeraakt. President Marcos heeft voor hulp aan de slachtoffers een be drag van 4,4 miljoen dollar vrijge maakt. Aanbiedingen tot hulpver lening vanuit het buitenland, waar onder de rampenbestrijdingsorga nisatie van de Verenigde Naties, zijn donderdag door de regering af gewezen. WASHINGTON (Rtr./AFP) - De Verenigde Staten hebben gister avond in de Veiligheidsraad hun veto uitgesproken over een motie waarin kritiek werd geuit op het Is raëlische optreden in Libanon. De 14 andere leden van de Raad stem den voor. De ontwerpresolutie werd inge diend door Libanon, dat meer dan een week geleden om een debat van de Veiligheidsraad vroeg, om dat Israël volgens de Libanese re gering de rechten van de burgers in Zuid-Libanon schendt en het bezette gebied afgrendeld van de rest van het land. Enkele uren voor de stemming had Libanon de ontwerptekst nog afgezwakt door de paragraaf te schrappen, waarin de secretaris generaal van VN werd verzocht een onderzoekscommissie naar Zuid-Libanon, het westen van de Beka'a-vallei en het district Ras- haya te sturen om de „Israëlische praktijken en maatregelen te on derzoeken" en daarover aan het eind van de maand verslag uit te brengen. Dit was voldoende om de steun van Nederland en Groot- Brittannië te krijgen, die naar ver wachting anders hadden tegenge stemd. Voor de VS was het geen reden om in te stemmen met de ontwerpresolutie. De Israëlische vertegenwoordi ger, Yehuda Blum, noemde de zit ting van de Veiligheidsraad een „afleidingsmanoeuvre", maar hij herhaalde het standpunt van zijn regering dat Israël zich uit het zuiden van Libanon onder bepaal de voorwaarden wil terugtrekken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken had woensdag ge zegd dat het debat niet zou bijdra gen aan „het herstel van de Libane se soevereiniteit, onafhankelijk heid en territoriale integriteit". WASHINGTON - Een beroep op traditionele waarden en een niet zeer gedefinieerde kijk op de toekomst, tezamen met een per soonlijkheid die vooral op de te levisie goed overkomt. Een be schrijving van de Amerikaanse president Reagan? Geenszins: het is Canada's nieuwe conserva tieve premier Brian Mulroney, die bij de verkiezingen van dins dag zijn liberale tegenstanders vermorzelde en nu een meerder heid heeft van 211 zetels in een parlement met 282 stoelen. door Henk Kolb Canada is scherp naar rechts gezwenkt. De Liberalen van John Turner, politiek erfgenaam van de bizarre Pierre Elliot Tru- deau, zijn teruggebracht tot zo ongeveer dezelfde status als die van de partij der Nieuwe Demo craten, van wie iedereen het aan staande afsterven al had voor speld. De Verenigde Staten ver wachten zodoende betere ver houdingen met Canada dan de laatste jaren het geval is geweest. En 'betere verhoudingen' wil in de Amerikaanse opvatting zeg gen: minder controversieel en aan de internationale conferen tietafels een waardig pendant voor het duo Reagan-Thatcher. De Amerikaanse invloed in Ca nada valt evenmin te ontkennen als een Britse erfenis, getuige bij voorbeeld de beschrijving van de nationale leider in The Edmonton Journal: „De ogen zijn Paul Newman-blauw; het haar valt volgens de Robert Red- ford-stijl en de stem heeft de re sonantie van Lome Green (ooit de vader in de gevierde tv-serie Bonanza - tegenwoordig recla memakend voor hondevoer); de kaak is van Gibraltar". (Geen Nederlandse politicus valt op die manier te beschrijven. Dat komt vooral omdat Amerika nen zo ongeveer iedereen inlij sten aan de hand van gelijkenis in onderdelen met stereotypen en zodoende steeds nieuwe in het leven roepen.) Canada is niet zonder humor, al straalt die er niet van af: aan de verkiezingen heeft ook een partij deelgenomen, de Rhino's (naam ontleend aan een neushoorn in de dierentuin van Quebec), die hoogst originele oplossingen had bedacht voor wezenlijke proble men. Energie kon worden be spaard door het kookpunt van water te verlagen, het zou aanbe veling verdienen de wet van de zwaartekracht eenvoudig te her roepen en slapende burgers zou den belastingvermindering moe ten krijgen. Zelfs al zal 'Canadees rechts' iets anders zijn dan 'Amerikaans rechts', Mulroney's zege bete kent dat vijf van de zeven leiden de naties in het Westen van con servatieve kant worden gere geerd. Het ligt voor de hand dat de VS dus een aandachtiger ge hoor verwachten binnen een ge Brian Mulrony. (foto ap> droomde conservatieve coalitie tijdens de economische topcon ferenties en andere internationa le bijeenkomsten van allure. Welwillend In hoeverre Mulroney bereid zal zijn dat spel mee te spelen, moet worden afgewacht. Tru- deau placht een tegen zijn intel lectuele benadering vrijwel weerloze Reagan voor het inter nationale gehoor nadrukkelijk en schamper de les te lezen. In die zin moet Mulroney voor het Witte Huis als een welwillende geest uit de fles zijn verschenen, omdat Canada's beweging naar rechts een zekere legitimiteit verleent aan de reuzezwaai waar in Reagan dank zij zijn loodzwa re rechtervleugel, min of meer zijns ondanks, is terecht geko- De Canadese verkiezingen wa ren duidelijk vóór alles een refe rendum over het nationalistische beleid van Trudeau, dat zijn land voor buitenlandse investeerders weinig aantrekkelijk maakte. De uitslag bewijst dat deze te lang is blijven zitten. De 'Toronto Sun' schrijft: „Het volk heeft niet ge sproken, het heeft gebruld, de Liberalen vermalen en uitge spuugd". Vermoedelijk is Mulro ney's triomf geen zegepraal van een ideologie (zoals die van Rea gan of Thatcher) maar een her schikking van prioriteiten. Canada's verlangens blijven hetzelfde: De VS moeten iets doen aan beperking van de zure regen, die zijn noordelijke indus trieën verwoestend uitstorten over Canada's milieu, en het wenst niet door Amerikaanse economische overmacht onder de voet te worden gelopen. Cana da zal ook streven naar mildere verhoudingen tussen Oost en West dan Washington nodig oor deelt. Binnenslands blijft de nood zaak bestaan om meer samen hang tot stand te brengen tussen de regio's die elkaar politiek naar het leven staan, omdat zij allen voelen aan Trudeau's ingewik kelde netwerk van compromis sen en beloften te kort te zijn ge komen. Wellicht zijn de vooruit zichten daarop gunstiger, nu de Conservatieven ook in het bol werk dat de liberale macht goed deels bepaalde, Quebec, een dui delijke meerderheid hebben be haald. Mulroney heeft nu een waarlijk nationaal mandaat, en dit is wezenlijk iets anders dan het virtuoze kunst- en vliegwerk waarmee Trudeau de nationale eenheid van zijn land althans voor het oog in stand heeft ge houden. Méér defensie-uitgaven en een grotere rol in de NAVO klinken Reagan feestelijk in de oren, maar het Canadese electoraat is aanmerkelijk liberaler van natu re, dan dat in de VS. Mulroney staat ruime sociale zorg voor, hij streeft van nature meer naar compromissen dan naar confron tatie. En dat kan ook nauwelijks anders in een land met 11 pro cent werkloosheid en meer dan twintig procent van dc jongeren werkloos op straat. Niet voor niets draagt Mulroney een poli tieke bijnaam: 'de Rode Tory'. WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, zal op 26 september zijn Russische ambtge noot, Andrei Gromyko, in New- york ontmoeten bij gelegenheid van de zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. Dit heeft het State Depart ment gisteren bekendgemaakt. Een dergelijke bijeenkomst was tot nu toe in Washington steeds voorgesteld als hooguit een waar schijnlijkheid. De ministers hebben elkaar in ja nuari jl. tijdens de Europese Ont wapeningsconferentie in Stock holm voor het laatst ontmoet. Vo rig jaar om deze tijd had Gromyko afgezien van een bezoek aan de Verenigde Naties nadat de staten New Jersey en New York hadden bekendgemaakt dat zij het vlieg tuig van de minister geen toestem ming zouden geven op hun vlieg velden te landen. Daarmee protes teerden zij tegen het neerhalen van de Zuidkoeaanse Boeing kort tevo ren. Washington deelde donderdag mee dat nu maatregelen waren ge- i waardoor men vertrouwde dat een dergelijk probleem van de landing zich dit keer niet zou voor doen. Volgens nog niet bevestigde in formaties zal president Ronald Reagan op 24 september de As- semblée van de Verenigde Naties toespreken. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat het voorbarig zou zijn een ontmoeting tussen Reagan en Gromyko voor eind sep tember te overwegen voordat Shultz zich met de Sowjetminister heeft onderhouden. Hij zei echter dat de president graag de bestaan de problemen met de Sowjet-Unie zou willen regelen. Hij denkt dat er veel misverstanden zijn die door een dialoog op hoog niveau uit de weg zouden kunnen worden ge ruimd. De ontmoeting tussen de ministers is een gelegenheid om een dergelijk proces op gang te brengen. Een hoge functionaris van bui tenlandse zaken zei echter dat de Verenigde Staten zich niet al te veel illusies maken over de ont moeting tussen de ministers. „Het is geen opening of een belangrijke wijziging Wij zijn realisten. De Sowjets gaven geen enkel blijk van soepelheid". JOHANNESBURG (REUTER/ UPI/DPA) - In de meeste zwarte steden rond Johannesburg was gisteren de rust min of meer terug gekeerd maar in enkele plaatsen worden nog brandstichtingen en plunderingen gemeld. Het totaal aantal slachtoffers van deze week is gestegen tot 32. Een politie woordvoerder in Johannesburg zei dat het lichaam van een zwarte man is gevonden in Sebokeng ten zuiden van Johannesburg en dat in Vosloorus een scholier is doodge stoken door een medescholier. Woensdagavond opende de poli tie het vuur op jongeren die pro beerden brand te stichten in het huis van een politie-officier bij Welkom, 220 km ten zuiden van Jo hannesburg. Er is geen melding ge maakt van gewonden. In Soweto werd een brandbom gegooid naar het huis van de burgemeester van de plaatselijke gemeenschapsraad, maar de schade was gering. Drie ministers zouden gisteren later op de dag een bezoek brengen aan de zwarte wijken van Sharpe- •ville, waar maandag de ernstigste rellen uitbraken naar aanleiding van een huurverhoging. Een woordvoerder van het plaatselijk bestuur zei dat de verhoging nog niet was ingegaan en dat minister Louis Le Grange van politie de kwestie zou bespreken met de be-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7