Betere hulp voor slachtoffer delict Vrijetijdsgedrag gaat samenleving bepalen Proef in Utrecht: abortuspil rukt op Korthals Altes: versterkte aandacht Kamer: zonodig meer subsidie treinkaartje Zeldzame meteoriet gevonden 'Buitenlandse politiek geen zaak gemeenten' Administrateur spoorloos na verduistering 9,8 miljoen Werkpaleis Noordeinde in beeld VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) wil de hulpverlening aan slachtof fers van misdrijven verbeteren. In de toelichting op de begroting van Justitie voor vol gend jaar spreekt hij van een 'versterkte aandacht' voor het slachtoffer. De hulp aan slachtoffers van crimi- naliteit vormt een voor de hand lig gende uitvoering van de wettelijke opdracht aan de politie om hulp te verlenen aan hen die deze behoe ven, aldus de bewindsman. Hij ontvouwt een aantal plannen, die - zo blijkt uit de uitgelekte toe lichting - een stap vooruit beteke nen in de verbetering van de posi tie van slachtoffers van delicten. De minister wijst erop, dat de hulp slechts de gevolgen kan betreffen. De ervaring van het delict zelf laat zich niet ongedaan maken, zo schrijft hij. In de toelichting wordt er opgewezen, dat de hulp vooral bedoeld is om onnodig toegevoegd leed te vermijden en gericht moet zijn op verzachting van het leed. De minister kent grote waarde toe aan een goede coördinatie van de slachtofferhulp in de politie-or- ganisatie. Gedacht wordt aan het aanstellen van contactambtenaren. Korthals Altes wil ook de moge lijkheden verbeteren om schade vergoeding van de dader te krij gen. Er wordt nu overleg gevoerd over het toekennen van een subsi die aan het Landelijk Overleg slachtofferhulp (LOS). Discriminatie In de begroting van Justitie wordt ook een actief optreden van politie en het Openbaar Ministerie tegen discriminatie aangekondigd. Er is sprake van een stijging van het aantal discriminatiegevallen. Niet duidelijk is of deze stijging wordt veroorzaakt door een toene ming van discriminerend gedrag, dan wel door het aantal aangiften. Het landelijk bureau ter bestrij ding van discriminatie begint ko mend jaar volop te draaien. Uit de begroting blijkt ook, dat de politiekorpsen nauwer gaan sa menwerken bij de bestrijding van vooral ernstige misdrijven. De sa menwerking geldt in het bijzonder het inwinnen van inlichtingen. De behandeling van problemati sche jongeren in gezinsverband wordt uitgebreid. Het plaatsings beleid in eigen omgeving in de jeugdhulpverlening wordt voort gezet. Ook komen er (in de sfeer van de kinderbescherming) meer projecten voor begeleide kamerbe woning. Voor komend jaar mag de rechterlijke macht in ons land re kenen op een uitbreiding van in to taal 267 arbeidsplaatsen. Een aan tal niet met name genoemde nieuwbouwprojecten voor de ge rechten zal voorlopig niet kunnen doorgaan. Verder hoeven de bu reau's voor rechtshulp niet te reke nen op uitbreiding van hun perso neelsformaties. Met de FNV is overleg gaande over mogelijke subsidiëring van haar rechtshulp activiteiten. De Algemeen Christelijke Poli tiebond vindt de toenemende aan dacht voor slachtoffers van delic ten een goede stap naar een beter evenwicht tussen de repressieve, en de hulpverlenende functie van de politie. Tot nu toe heeft de na druk meer op de repressieve kant gelegen. Dit zei AC P-secretaris G. Koffeman gisteravond in reactie op de toelichting van minister Korthals Altes. Ook is Koffeman te spreken over het punt dat de politie actief moet gaan optreden tegen discriminatie. UTRECHT (GPD) Aan het uitge breide scala van anti-conceptie middelen van de laatste jaren zal over enige tijd een nieuw produkt worden toegevoegd dat wellicht enig stof zal doen opwaaien. Diver se farmaceutische bedrijven werken aan een antiprogesteron dat in feite abortus opwekt: het kan, in theorie, tijdens de gehele zwangerschap worden toegepast. Het zal vooral veel opgang maken wanneer het door vrouwen zelf kan worden toegepast. De kliniek van prof. dr. A. A. Haspels van de Rijksuniversiteit Utrecht is een van de vijf Europese klinieken waar sinds enige tijd de nieuwe pil wordt beproefd. Prof Haspels spreekt liever niet van de abortuspil, maar noemt hem bij de provisorische weten schappelijke naam, RU 486, waar onder hij nu nog bekend staat. Ha spels doet op het ogenblik een proef met de toepassing van deze pil in de periode tussen de 23ste en de 26ste dag van de menstruele cy clus. Het zou wat dat betreft een goede aanvulling zijn op het be staande arsenaal van middelen voor na de geslachtsdaad, zegt hij. Het arsenaal bestaat nu uit de moming-afterpil, die wordt toege past gedurende drie dagen nadat de mogelijkheid van zwanger schap is ontstaan, en de drie vol gende dagen waarop nog een spi raaltje kan worden ingebracht ter verhinderihng van een eventuele DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) moet mogelijk extra geld uittrekken om het openbaar vervoer betaalbaar te houden, als NS en busondeme*. mingen daar niet zelf de financiële ruimte voor vinden. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is nu reeds van oordeel dat Verkeer en Waterstaat daarvoor de ruimte moet scheppen. Het CDA wil echter eerst afwachten of een beperking van de tarieven kan worden bereikt door besparingen bij de bedrijven. Die mogen even- Emancipatieraad wil snel gelijke rechten vrouw bij uitkeringen DEN HAAG (GPD) - De Emanci patieraad wil dat de regering snel plannen maakt om het recht van gehuwde vrouwen op een uitke ring geleidelijk in te voeren. De raad vindt dat de regering door een aantal voorgenomen (belasting- )maatregelen het emancipatiepro ces afbreekt en mensen van elkaar afhankelijk maakt. En dat is in strijd met de derde EG-richtlijn waarin de lidstaten wordt opgedra gen mannen èn vrouwen in hun so ciale zekerheidsstelsels gelijk te behandelen. De raad schrijft dit in een advies over de herziening van de sociale zekerheid, dat gisteren bekend is gemaakt. De raad streeft ernaar het uitke ringsstelsel te -individualiseren. Ten eerste moeten schoolverlaters en gehuwde vrouwen recht krijgen op een eigen uitkering. Daartoe be pleit een meerderheid van de raad een gedeeltelijke herziening van de sociale wetgeving. De rww moet uit de bijstandswet worden ge haald en - aangepast aan de ver langens van de Emancipatieraad - in een aparte wet worden onderge bracht. Een minderheid van de raad is het hiermee oneens, omdat men vreest dat een dergelijke maatregel een algehele verlaging van het uit keringsniveau tot gevolg zal heb ben. Daarmee komt de financiële onafhankelijkheid van velen onder druk te staan en dreigt bovendien een gebrek aan geld voor het zoge noemde 'flankeringsbeleid'. Dat laatste houdt onder meer in het verbeteren van de kinderopvang en dergelijke. Gehuwde vrouwen moeten ook recht krijgen op een eigen bij standsuitkering. Dat mag geleide lijk gebeuren. De eerste stap moet echter al per 1 januari 1985 worden genomen. Dan moeten volgens de raad alle meisjes van achttien jaar recht hebben op een uitkering, on geacht hun burgerlijke staat en ar beidsverleden. Daarna wordt elk jaar een nieuw cohort achttienjari gen toegevoegd aan de groep die recht heeft op een uitkering. In het concept-emancipatieplan van staatssecretaris A. Kappeyne van de Copello is onlangs voorgesteld om een dergelijk recht voor acht tienjarigen en cohortsgewijs in 1990 te laten ingaan. MOUNT EVEREST (UPI) - De nieuwe Nederlandse Mount-Eve- restexpeditie heeft op 31 haar ba siskamp gevestigd aan de voet van de hoogste top ter wereld, zo heeft het Nepalese ministerie van toeris me gisteren bekendgemaakt. De expeditie wil de berg via de tradi tionele zuidoostelijke route be klimmen. wel niet leiden tot aantasting van het openbaar vervoer. Als dat niet kan, moet een extra bijdrage van het rijk worden overwogen, aldus CDA-woord voerder Hennekam. Minister Smit-Kroes maakte maandag bekend 1350 controleurs te willen aantrekken voor het openbaar vervoer in de drie grote steden en het streekvervoer. Bo vendien heeft zij de bedrijven die het opanbaar vervoer verzorgen gevraagd om met suggesties te ko men om de bedrijfsvoering goed koper te maken, waardoor de ta riefstijging in april volgend jaar la ger zou kunnen zijn dan het tarie- venplan voorschrijft (10 procent voor bus en tram en 3 procent voor de trein). Namens de PvdA leverde het ka merlid Castricum gisteren onge zouten kritiek op het beleid van de minister, zij heeft eerst forse tarief stijgingen binnengehaald en nu het gebruik van het openbaar ver voer is teruggelopen worden de be drijven en de dienstverlening aan het publiek aangepakt, aldus Ca stricum. Smit-Kroes laat het nu in feite aan de bedrijven over om het voorzieningenniveau terug te bren gen. „Deze minister speelt dubbel spel", zo was de harde conclusie van Castricum. Castricum noemde het tarieven- voorstel dat Smit-Kroes nu heeft gedaan "kleinzielig". Bovendien vindt hij dat de verandering in het beleid „op een benepen wijze" door de minister wordt toegege ven. Ook D'66-woordvoerder Tommei was van oordeel, dat Smit-Kroes best wat openlijker had kunnen toegeven dat haar beleid heeft ge faald. "De minister probeert een nederlaag als een overwinning te verkopen", meende hij, nadat Smit-Kroes een beroep had gedaan op de vervoerbedrijven, werkne mers, vakbonden en gemeentebe sturen om "mee te denken" over de mogelijkheden het openbaar vervoer zo veel mogelijk in stand te houden. Een motie van Castricum om het tarievenplan te herzien werd door de minister van de hand gewezen en zal vermoedelijk geen meerderheid halen. zwangerschap. Na de 26ste dag moet dan blijken of de normale menstruatie terugkomt, hetzij om dat er geen zwangerschap was. het zij door de morning-afterpil, tijdige inplanting van een spiraaltje en dus nu ook nog door toepassing van RU 486. Deze pil kan ook wor den gebruikt gedurende een veel langere periode na het uitblijven van de menstruatie. Maar naar de gevolgen daarvan is nog geen on derzoek gedaan. Geen bijwerking Prof. Haspels is vooral zeer te spreken over dit nieuwe produkt omdat het totaal geen enkele bij werking heeft, in tegenstelling tot de morning-afterpil. Ook kan deze pil goed worden benut bij vrouwen die de spiraal niet verdragen. Bij eerdere proeven in Frankrijk is overigens gebleken dat de pil suc cesvol was in tachtig procent van de gevallen bij vrouwen die vijf tot acht weken over tijd (en dus zeker zwanger) waren, en bij vijftig pro- Haspels ziet met name toekomst voor deze pil in landen waar abor tus absoluut verboden is, zoals in Indonesië en in Arabische landen, waar de nieuwe pil als 'menstrual regulation' kan worden gebruikt, en in landen waar abortus juist het belangrijkste middel voor geboor teregeling is, zoals Turkije en Ja pan. Helemaal de abortus vervan gen zal de pil niet. „Er zijn altijd vrouwen die om de een of andere reden te lang wachten voordat ze naar de dokter gaan. En nog altijd' komt in enkele gevallen na sterili satie en na inplanting van een spi raaltje toch een zwangerschap voor. Maar ik denk dat in Neder land het aantal abortussen tot tweeduizend of drieduizend zal kunnen dalen", zegt Haspels, die er de nadruk op legt dat het aantal abortussen in Nederland toch al zeer laag is in vergelijking met an dere landen. Op een onlangs gehouden ge- De Nederlandse Politiebond rea geerde bij monde van voorzitter Van der Linden eveneens positief. Minister pleit voor maximum snelheid 120 km HILVERSUM (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) is voor stander van het optrekken van de maximumsnelheid op snelwegen buiten de Randstad tot bijvoor beeld 120 kilometer per uur. Hij zei dat gisteravond in 'Met het oog op morgen' van de NOS-radio. Binnen het gebied tussen Zaan dam, Amersfoort en Breda zijn de wegen vol en zou het gevaarlijk zijn de maximumsnelheid op te trekken. Bovendien is het aantal overtredingen van de maximum snelheid in het westen volgens de minister gering. Het optrekken van de maximumsnelheid buiten die cirkel geeft het voordeel datje dan in dat gebied nauwelijks meer hoeft te controleren, aldus de be windsman. De Tweede Kamer sprak zich on langs nog uit tegen verhoging van de maximumsnelheid. „Als men vindt dat men in de Randstad moet vasthouden aan 100 kilometer om dat de wegen daar zo vol zijn, zou men ten minste ernstig moeten overwegen de maximumsnelheid daarbuiten gelijk te schakelen met bijvoorbeeld België. Ook in dat op zicht ben ik voorstander van Euro pees denken", zei de minister. VAN DOORNE VRIJ-UIT (ANP) - De rechtbank van Breda heeft gis teren Van Doorne's Transmissie bv in Tilburg alsmede de 56-jarige ex- directeur en de 48-jarige verkoop leider van het bedrijf vrijgespro ken van overtreding van het uit voeringsbesluit strategische goe deren. De officier van justitie had enke le boetes geëist omdat zy, meende hij, in strijd met het uitvoeringsbe sluit van 1976 tot en met 1979 zes duizend buizen voor gascentrifu- ges naar Pakistan hadden geëxpor teerd. DEN HAAG (ANP) - Met het kopen t Schoo ontwikkelingssamenwerking) van de Verenigde Naties. DENEKAMP (ANP) - In de buurt van het Overijsselse Vroomshoop is volgens de Sterrewacht in Denekamp een ijzermeteoriet van 3,33 kilo gram gevonden. Het komt zel den voor dat een ijzermeteoriet van een dergelijk gewicht wordt aangetroffen. „Ik kan het nog niet geloven. Meestal we gen ze slechts een paar gram", zegt woordvoerder Gosemeijer van de Sterrewacht. Voor hem bestaat er geen twijfel over de echtheid van het voorwerp, dat op het eerste gezicht doet den ken aan een kei. Om vast te stellen of het om een ijzermeteoriet gaat heeft de Sterrewacht in Denekamp een stuk van de buitenste-verkool- de laag afgezaagd en met bij tende zuren behandeld. Hierna werden er haaks op elkaar staande krassen zichtbaar en onder een hoek van 45 graden eveneens van dit soort strepen. Hoe oud het ding is kan Gose meijer niet zeggen. Het is vol gens hem niet uitgesloten dat het om een meteoriet van wel duizend jaar oud gaat. De vin der van het unieke voorwerp is een amateur-geoloog, die onbe kend wenst te blijven. Hij trof de meteoriet aan in de bedding van een beek. >an een aantal wenskaarten uit de nieuwe collectie van Unicef gaf minister gisteren het startsein voor de landelijke verkoopactie van het kinderfonds (Toto ANP) Minister Van den Broek: DEN HAAG - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren de Nederlandse gemeen ten te verstaan gegeven dat zij geen eigen buitenlandse politiek moe ten voeren. Tijdens een vergade ring van de Tweede-Kamercom missie van buitenlandse zaken over de situatie in Midden-Ameri- ka zei Van den Broek, in antwoord op een vraag over recente bezoe ken van Amsterdamse en Haagse gemeentelijke delegaties aan Nica ragua, dat hij „met gefronste wenk brauwen" kennis had genomen van uitspraken en handelingen van gemeentebestuurders in het bui tenland. Volgens de bewindsman zouden die bij de gastheren kunnen leiden tot „verkeerde beeldvorming" over het Nederlandse buitenlandse be leid. Hij heeft daar „grote proble men" mee en acht het nuttig dat hierover een gesprek wordt ge voerd tussen zijn ministerie en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De gemeenten, al dus Van den Broek, moeten weten dat het buitenlandse beleid de ver antwoordelijkheid is van de rege ring. Het buitenlandse beleid van gemeenten kan alleen gericht zijn op bevordering van stedelijke be langen. Hoewel hij Den Haag en Amster dam niet noemde, leek zijn kritiek aan te sluiten bij die van de CDA'er Gualthèrie Van Weezei, die sprak over .juichverhalen" van de Am sterdamse burgemeester Van Thijn en de Haagse loco-burge meester, wethouder Vink, na te rugkeer van een bezoek aan Nica ragua. De Haagse en Amsterdamse de legaties brachten begin augustus een bezoek aan Nicaragua. Den Haag en Amsterdam hebben sinds begin dit jaar een zgn. stedenband met respectievelijk Juigalpa en hoofdstad Managua. Beide steden steunen ook ontwikkelingsprojec ten in Nicaragua. Volgens verbaas de gemeentewoordvoerders in Amsterdam en Den Haag heeft daarover geregeld overleg plaats met de ministeries van buitenland se zaken en ontwikkelingssamen werking. boorteregelingscongres in Heidel berg vergeleek hij de Nederlandse cijfers met die van Zweden. Op 172.000 levend-geborenen waren er in Nederland in 1982 35.000 geval len van morning-afterpil, en 15.000 abortussen. In Zweden waren er 185.000 geboorten, werd de mor ning-afterpil nauwelijks gebruikt maar waren er wel 35.000 abortus sen. „Het is duidelijk dat het ge bruik van de morning-afterpil ver antwoordelijk is voor deze gunsti ge ontwikkeling", zegt Haspels. Vrijwilligsters Om te kunnen bewijzen dat RU 486 werkt zoals verwacht wordt, heeft Haspels behoefte aan 200 vrijwilligsters, die de pil als anti conceptivum willen gebruiken. Ze worden geworven via de Rutgers- huizen. Een proef met twintig vrouwen voor de periode van de 23ste tot en met de 26ste dag is sinds enige maanden aan de gang. Haspels betwijfelt overigens of RU 486 ooit 'de pil' zal vervangen. „Je moet je voorstellen dat een vrouw statistisch driemaal per jaar kans heeft zwanger te raken. Dat betekent in dit geval dat de zwan gerschap niet doorgaat wanneer je RU 486 gebruikt, maar tevens dat de vrouw toch iedere keer de ver andering in de hormonale huishou ding, die gepaard gaat met de be ginnende zwangerschap moet doormaken. Dat lijkt me niet aan bevelenswaardig" ROTTERDAM (ANP) - Een werk nemer van de stichting Icova, een organisatie van bedrijfsleven en overheid die zich bezighoudt met strategische voorraadvorming van aardolieprodukten, heeft vermoe delijk 9,8 miljoen gulden verduis terd. De man, een 27-jarige admini strateur, is voortvluchtig, zo heeft de Rotterdamse officier van justi tie mr. Gerding gisteren meege deeld. Icova heeft op 17 augustus aan gifte gedaan van verduistering. De werknemer, R.G.H., heeft de 9,8 miljoen gulden door middel van een valse betalingsopdracht van de bankrekening van Icova laten overmaken naar een bankrekening in Zwitserland. Het bedrag is kort daarop in contanten bij de Zwitser se bank opgehaald, terwijl de ad ministrateur tezelfdertijd spoor loos bleek te zijn. Het Openbaar Ministerie in Rot terdam heeft internationaal ge vraagd om de aanhouding van H. Het zwaartepunt van het onder zoek ligt op het ogenblik in Zwit serland, aldus mr Gerding. Uit het onderzoek is volgens de officier van justitie niet gebleken dat per soneel van de bank bij de verduis tering betrokken is geweest. Groot geldgebrek bij gehandicapten UTRECHT (ANP) - De meeste ge handicapten die leven in een door de awbz (algemene wet bijzondere ziektekosten) gefinancierd cen trum, komen per maand honder den guldens te kort sinds zij een van hun inkomen afhankelijke ei gen bijdrage moeten betalen. Dat schrijft de Stichting Nederlandse Gehandicaptenraad naar aanlei ding van een enquête onder 75 ge handicapten in vijf beschermende woonvormen. Zeventig procent van de onder vraagden ging er sinds de invoe ring van het nieuwe eigen bijdrage- systeem op 1 januari vorig jaar fi nancieel op achteruit. De meesten van hen (16 procent) gingen tussen de 300 en 400 gulden in de maand meer voor hun verpleging betalen, bijna 11 procent kreeg zelfs te ma ken met een lastenverhoging van meer dan 600 gulden per maand. Maandelijks houden zij tussen de 150 en 650 gulden aan vrij besteed baar inkomen over. DEN HAAG - De verbouwing van het Paleis Noordeinde, waar koningin Beatrix haar werk gro tendeels zal verrichten, is voltooid. Gisteren mochten er in het gebouw foto's worden gemaakt. Rechtsbo ven de grote balzaal, daaronder de galerij zaal en tenslotte een kijkje aan de buitenkant vanaf de straat. (foto's GPD) (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) - De financië le teruggang liet, aldus het Sociaal- Cultureel Planbureau, nog geen diepe sporen achter in het vrije tijdsgedrag. Het consumptieve ge drag werd gehandhaafd onder meer door bezuinigingstaktieken. Wel wisten de lagere inkomens groepen in 1978-1981, de eerste fase van de inkomensmatiging, hun vrijetijdsbudget nog op te voeren. De hogere verminderden toen al hun uitgaven voor vrijetijdsbeste ding. Een voortschrijdende consump tie thuis noteerde het SCP voor de afgelopen tien vijftien jaren op het gebied van muziek en film en andere cultuurgoederen. Behalve de explosieve ontwikkeling van het videokijken valt een opleving van het lezen van boeken op. Boe ken zijn zelfs populairder dan vóór de opmars van de televisie. De Nederlanders namen de laat ste tien jaar steeds meer lichaams beweging. Het alcolholgebruik nam nog toe en het percentage ro kers steeg opnieuw. In de relatief gunstige gezondheidstoestand van de Nederlander is evenwel geen duidelijke verbetering of verslech tering opgetreden. Het wonen is veel duurder ge worden. Het vergde in 1970 nog 6.7 procent van de totale particuliere consumptie; vorig jaar was dit per centage gestegen tot 12,1. De groei ging gepaard met bezuinigingen op kleding, huishoudelijke artike len en buitenlandse vakanties. Het wordt voor de bewoners, zeker bij meer vrije tijd, interessanter zelf wat bouwwerkzaamheden te ver richten, aldus het SCP. Misdrijven Op juridisch terrein vertoonden de aantallen strafrechtzaken, boe tes en vrijheidsstraffen stijgende lijnen, ofschoon men anders wen ste en wilde. Daar komt bij dat vol gens het SCP veiligheid is uitge groeid tot een essentieel discussie punt voor het welzijn. Het aantal delicten steeg vrij snel. Van de mis drijven die ter kennis van de poli tie kwamen, werd steeds een klei ner deel opgelost. In tien jaar ver drievoudigde het aantal misdrij ven, terwijl het aantal opgespoorde verdachten slechts verdubbelde. In 1982 werd 26 procent van de misdrijven opgehelderd. In het onderwijs was het tij voor grote veranderingen in 1975 gun stiger dan thans, nu de praktische vormgeving aan de orde is. De eco nomische ontwikkelingen en de verandering in de samenstelling van de bevolking lijken de toekom stige ontwikkelingen in de educa tieve sector meer te gaan bepalen dan onderwijskundige inzichten, aldus het SDCP. In de gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening werd de verschuiving van de zorg in zie kenhuis, tehuis of inrichting naar voorzieningen in de directe omge ving van patiënt en cliënt niet ver wezenlijkt. Het aandeel in kosten van de tweede, de extra-murale zorg, daalde tussen 1972 en 1982 zelfs nog van 31 naar 28 procent. Risico's In de dienstverlening zal de vraag naar gesubsidieerde voorzie ningen stijgen. Geconcludeerd wordt, dat de informele hulp zich zal uitbreiden, maar niet op enige schaal de professionele hulp kan vervangen. Op termijn brengt be perking van hulp tot de laagste in- komenskassen grote risicos met zich mee en is het zaak een aantal basisvoorzieningen aan te wijzen, aldus het SCP.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5