Onbegonnen Werk Leiden uit de lucht gezien (9) De Stevenshof afmaken en ook weer afbreken? Inbraak in laboratorium De Kooi: een wijk die Leidser is dan Leids VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Wethouder Dick Tesselaar is te rug op zijn zetel in het stadhuis en zijn tijdelijke vervanger René Eikerbout probeert zich weer te gedragen als gewoon raadslid. Vier maanden heeft Tesselaar na zijn hartaanval bij de jubile rende kampeervereniging De Wijde Vlucht verplicht gerust. Nou ja, gerust. Hier passen een paar tellen rust om te lachen. Tesselaar was in het ziekenhuis nog maar net bij kennis of hij vroeg al om de stukken - en daarmee bedoelde hij zeer zeker de verpleegsters niet. Vervolgens ontstak hij in grote woede toen hij hoorde dat er buiten hem om was beslist dat iemand zijn post zou waarnemen. In de krant van afgelopen woensdag stond het zo in- en in- keurig: "In kleine kring heeft Tesselaar er wel blijk van gege ven weinig gelukkig te zijn met het feit dat een ander zich met zijn handel zou gaan bemoeien". Zó hoort het ook in de kronie ken te worden opgetekend. Wat er gebeurde was dat Tesselaar een aantal rond zijn bed verzamelde PvdA-prominenten (want bij het AZL laten ze werkelijk dlies bin nen) in taal die knarste als grint liet weten wat hij van hen en hun besluit dacht. Gedachten die je gemeenlijk niet in poëziealbums aantreft. Als een andere PvdA- wethouder, mr. Jit Peters, aan die momenten terugdenkt, wordt hij alsnog enigszins wit om de Sport en politiek dienen ge scheiden te blijven, hoor je naïve lieden nog wel eens roepen, maar over politiek en ziekte verneem je nóóit wat. Eenmaal thuis liet Tesselaar aan die en gene weten (aan ons tijdens het uitlaten van een hef tig aan de riem rukkende hond) dat hij eigenlijk in veertien da gen tijd (op 15 juli) wel aan de slag kon gaan. Toen dat een wat al te krasse prognose bleek, ver toonde hij zich met een dusdani ge regelmaat op het stadsbouw- huis dat ze daar wel eens zullen hebben gedacht dat die hartaan val tot de sprookjes van Ander sen behoorde. Nu was de zorg van Tesselaar voor zijn winkel wel enigszins te begrijpen. Zijn plaatsvervanger behoort tot de categorie sociaal democraten die als 'eigenzinnig' te boek staat. Eikerbout, met dat rechtse jaren samen op. In plaats van dus wat sussend te doen over dat geschermutsel roept hij meteen uit dat "dit gaat in het boekje van punten die belangrijk zijn voor de volgende coalitievor ming". Tesselaar houdt niet van die types. Als het om het huisves tingsbeleid gaat, kan hij ieder een missen en Tesselaar is ook de laatste die wil dat nu al iemand stokken gaat steken tussen de be nen van de PvdA-WD coalitie. Samen met de WD-roerganger Kuijers beoogt hij die geruisloos te prolongeren en het is toch al zo'n handicap dat Van Dongen, het wethouderlijk geweten van links, hem daarbij straks op de vingers zal kijken. Vier maanden rust of wat daar voor doorging was dus méér dan voldoende. Tijdens een interview in zijn ziekteperiode meldde Tesselaar dat hij het record van KVP-er Menken, die en kwart eeuw wet houder was, wil breken. Nu doet hij dat af als een grap je. kunnen zo lekker lang doorlopen. Is de zandloper vol dan wordt-ie gewoon omgedraaid. Neem nu de lintxvorm-discussie over de Gijselaarsbank. Al dik een jaar zijn de meningen ver deeld over de vraag of het afge broken monument op dezelfde plaats moet terugkeren dan wel ten behoeve van het vrije uitzicht op het Rapenburg ergens anders moet herrijzen. De gemeenteraad liet de kwes tie een half jaar op de agenda staan en besloot in de laatste zit ting voor het zomerreces de bank te handhaven aan het Kort Ra penburg. Met monumenten moet je niet gaan slepen, vooral niet als ze voor een bepaalde situatie zijn gemaakt, zo luidde ruw ge zegd het oordeel van de meerder heid. Een goed uitgewerkt alter natief ontbrak ook steeds, dat was het zwakke punt van de voorstanders van verplaatsing. Als dat ding maar wegbleef van het Kort Rapenburg was het goed. Nu door het afbreken van de bouwketen het uitzicht op het Ra dering. Je kunt er dan moeilijk opnieuw over beginnen omdat de fraaie blik zich nu even aan dient. De gemeente komt ook niet meer op het besluit terug, aldus wethouder Peters desgevraagd. "Niemand van de raad, is op de brief ingesprongen. Er is dus geen enkele reden voor het college de discussie te heropenen. De bank komt terug. Waar alleen nog over gepraat moet worden is het metselwerk aan de walkan ten en het achterloopje van de bank". Wordt asjeblieft niet meer ver volgd. Sterk In 1976 schreef de toenmalige Tweede-Kamervoorzitter Vonde ling een boek getiteld: 'Tweede Kamer: lam of leeuw?' Hij beschreef daarin hoe de Tweede Kamer zich weliswaar vaak een mak lammetje toont, maar in feite over de mogelijk heid beschikt om zich als een au toritaire leeuw te gedragen. Met de macht van gemeentera den is het ook aljarenlang.niet zo bijster goed gesteld. Dat heeft drs. G.W.M. van Vugt, jurist en beleidsambtenaar bij het minis terie van binnenlandse zaken, vastgesteld. Hij heeft er ook maar een boek aan gewijd: 'Naar een sterke gemeenteraad'. De uitgever, Tjeenk Willink, stuurde een brochure over het boek naar de Leidse gemeente raad en vond een gewillig oor. Bij de oppositie dus. Oppositie (en dus CDA-)leider Walenkamp opperde maandagavond het idee om het boek meteen maar in een commissievergadering te bespre ken. Geen wonder natuurlijk, dat voorstel van Walenkamp. Hij is zo'n beetje gele band, eerste dan in vechten tegen de bierkaai en schrijft zich zonder twijfel als eerste in als de LOl nog eens een cursusje collegevorming op poten zet. Het is mooi dal Van Vugt het zo opneemt voor de raad, tenslotte het hoogste orgaan in de gemeen te. Wethouders hebben maar te doen wat de meerderheid van de gemeenteraad hun gebiedt. Zegt de theorie. De praktijk is natuur lijk dat wethouders (enlof hun ambtenaren) van alles zelf be denken, zich vervolgens beraden op de vraag hoe ze dat het een voudigst door de raad kunnen loodsen (waarbij ze al het voor deel hebben zelf te mogen mees temmen) en daarna kunnen con-* stateren dat dit weliswaar enige vocabulaire inspanning heeft ge vergd, maar verder toch eigen lijk een fluitje van een cent was. Tuurlijk, je hebt een paar last posten, maar die vertegenwoor digen bijna per definitie een klei ne partij of zijn afgevaardigden van de oppositie, waarvan het kenmerk nu eenmaal is dat die niet over een meerderheid in de raad beschikt. En daar zit 'm natuurlijk de kneep: wat voor regeltjes Van Vugt in zijn boek ook suggereert het gaat in de praktijk alleen maar om de politieke verhoudin gen. En die worden bepaald door de gedachte dat je nog altijd be ter een slecht voorstel kunt aan nemen dan de oppositie een kans op succes gunnen. Heb je tenmin ste ook geen geduvel met chagrij nige wethouders in vervelende fractievergaderingen. Van Vugt constateert het zelf ook: "Dikwijls worden slecht functionerende en eigenwijze wethouders de hand boven het hoofd gehouden, waardoor deze ongestraft de positie van de ge meenteraad kunnen blijven on dermijnen". Nee, een gemeenteraad krijgt pas macht als de 'regerende par tijen' het met elkaar oneens zijn of in eigen gelederen verdeeld ra ken. Dat laatste komt overigens vaak genoeg voor gezien de toe nemende neiging bij de fractie van de PvdA om achter gesloten deuren te vergaderen. De binnen deze partij operende commissie- PEK (waarvan de leden samen het geweten van de partij vor men) heeft daar al zure opmer kingen over geplaatst. Daarbij over het hoofd ziend dat buiten staanders dan ook niet meer voortdurend hoeven te bukken voor alle rondvliegende koffie kopjes (lege, zo zijn socialisten wel). Maar altijd worden de gele deren weer tijdig gesloten. Hoe verging het ten slotte het voorstel van Walenkamp om het boek 'Naar een sterke gemeente raad' in een commissievergade ring te bespreken? a) Het werd verworpen; b) het werd aangenomen; c) de stem men staakten. Stuur uw antwoord per brief kaart naar ons. Wij hebben er wel een prijs voor over. De win naar van de eerste prijs mag één maal een bezoek brengen aan de gemeenteraad. Tweede-prijswin naars moeten het met een twee voudig bezoek aan de raad doen. hoofd op die linkse romp, is niet iemand die rustig sudderend waarneemt, nee, die sleept het liefst meteen hamer en beitel naar het werk om aan het beleid te zitten. In het college van B en W had hij, volgens de burgemees ter, direct het hoogste woord en na korte tijd liep hij zelfs al als loco rond, met de ketting als pronkstuk om zijn nek. Schande dat laatste, want geen van de huidige socialisten is daartoe bekwaam. Voor dat soort dingen behoort oud-wethou der Van Aken gewoon te worden teruggeroepen. Zo'n Eikerbout zwaait ook nog al roekeloos met het zwaard om zich heen. Hij krijgt een keer ru zie met de VVD. Niets bijzonders, dat gebeurt onder de beste vrien den. En zo mag je de relatie PvdA-WD zo langzamerhand wel schetsen, want ze trekken al Onzin natuurlijk. Helemaal geen grapje. Hij blijft net zo lang aan tot zijn naaste omgeving denkt dat hij de PvdA heeft uit gevonden. Als aanloop rappor teert hij nu al vast dat hij de Ste venshof wil afmaken. Dat vergt een aantal jaren. Intussen heeft hij wel eens een nachtmerrie, zo liet hij in de krant van woensdag weten, dat op een kwade dag gif tussen de spouwmuren in die nieuwe wijk zal worden ontdekt. Dus diep in zijn hart houdt hij ook dl rekening met het feit dat hij de Stevenshof nog eens zal moeten afbreken. Dan zijn we al in het jaar 2000. Dick is een bijzonder kind en dat blijft-ie. Lang Sommige kwesties in Leiden penburg (zich) tijdelijk voordoet, zijn velen opnieuw aan het pieke ren gegaan. Onder hen de be stuursleden van de Vereniging voor Pieters- Academiewijk. In een brief aan de raad schrijven voorzitter Van Cruijsen en secre taris Wieles: "Wij vragen u te rug te komen op uw besluit de Gijselaarsbank te herplaatsen op het Kort Rapenburg. U kunt zich ook nu pas zelf op de hoogte stel len van de situatie dat men nu zonder belemmering van af het Kort Rapenburg het Rapenburg op kan kijken, zodat het voor u allerminst een blamage heoeft te zijn om uw genomen besluit te heroverwegen". Dat lijkt ons geen argument van betekenis meer. Het mooie uitzicht was al steeds het motief, het énige, om tot verplaatsing over te gaan. Het bleek niet zwaar genoeg in de raadsverga- Hengelsport Viscollege De Brasem hield haar vierde wedstrijd in de Heijmanswetering. Uitslag: 1 P. Eradus jr. 3320 gram-14 stuks, 2 W. den Dubbelden 3070- 23, 3 J.P. v.d. Hulst 1400-7, 4 T. Rodenburg 1310-10,5 G. Crama jr. 1070-7. De Brasem hield de vijfde wed strijd in het Aarkanaal in Ter Aar. Uitslag: 1 J.P. v.d. Hulst 2155 gram-34 stuks, 2 T. Roo- denburg 1880-10,3 S. van Leeu wen 1500-24, 4 P. Eradus jr. 1440-17, 5 B. Erades 1260-19, Dierenexpositie De Leidse Pluimvee- en Ko nijnensportvereniging LPKV organiseert zaterdag en zondag weer haar jongdierententoon- stelling. Dat gebeurt in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169. De leden van LPKV laten de dieren die zij in 1984 hebben ge fokt, zien aan keurmeesters ter beoordeling en showen ze ver volgens aan het publiek. De ten toonstelling is zaterdagavond van acht tot tien uur geopend en zondag van tien tot vijf uur. Time Jeugdsociëteit Time opent vanavond het nieuwe seizoen. Deze soos, gevestigd in gebouw Staalwijk, Herenstraat 45 (in gang Drie Oktoberstraat), gaat elke vrijdagavond om acht uur open. Veel avonden zullen wor den gevuld met disco, er is ook een bar (zonder alcoholhouden de dranken) en een aantal ke ren zal er een film worden ge draaid, die door de bezoekers zelf wordt uitgezocht. Bezoekers moeten ouder dan dertien jaar zijn. LEIDEN - Uit een laboratorium aan de Wassenaarseweg is kost baar materiaal meegenomen. Ver mist worden onder meer een plati na schaal en platina kroezen. Het geheel had een waarde van zeven duizend gulden. De inbraak moet in de nacht van dinsdag op woens dag zijn gepleegd. LEIDEN - Vandaag, uit de lucht ge fotografeerd, een puur Leidse woonbuurt: De Kooi. Een wijk die de afgelopen jaren een ware ge daanteverwisseling heeft onder gaan. Het gros van de woningen dat we op de foto zien is gereno veerd of gloednieuw. Wat is geble ven, is een wijk die Leidser is dan Leids. De eerste woningen werden in De Kooi uit de grond gestampt toen in het begin van deze eeuw de wo ningwet woningbouwverenigingen de mogelijkheid verschafte om goe de en goedkope woningen te bou wen voor de arbeiders. Door Werk manswoningen werden de huizen in de Kooilaan, Bankastraat en Bi- litonstraat gebouwd. In 1912 werd 't Spoortje in ge bruik genomen. Van dit station lie pen lokale treintjes via een ijzeren brug over De Zijl naar Haarlem en Hoofddorp. Na de Eerste Wereld oorlog stak Leiden pas goed de sin gels over en werd het éne na het an dere woningbouwcomplex van de grond getild. De gemeente liet ver volgens het volkspark aanleggen dat later werd omgedoopt tot Kooi- p ark. Het Kooipark zien we iets boven het midden van de foto. Dit voor jaar heeft het park een flinke op knapbeurt ondergaan. Er kwamen nieuwe bomen, een fleurige beplan ting langs de vijver, een basketbal veldje voor de jeugd en een speel veldje voor de kleintjes. Rechts boven het Kooipark zien we het gebied waar de eerste wo ningen aan de Banka- en Biliton- straat werden gebouwd. De oude woningen werden enkele jaren te rug met de grond gelijk gemaakt en vervangen door nieuwbouw. Linksboven het Kooipark loopt de Kooilaan met evenwijdig daar aan 't Spoortje. Thans niet meer de spoorlijn van de Hollandse Electri- sche Spoorwegmaatschappij, maar gewoon een straat waarlangs ook al weer nieuwe woningen werden gebouwd. Onder en rechts van het Kooi park zien we de woningwetcomple xen van de woningbouwverenigin gen Werkmanswoningen en De Eendracht die de afgelopen jaren werden gerenoveerd, nog in de stei gers of op de nominatie staan om te worden opgeknapt. Op verscheide ne plaatsen worden de gerenoveer de woningen onderbroken door een blokje nieuwbouw of door andere voorzieningen, zoals bijvoorbeeld de Bethlehemkerk (rechts van het midden) aan de Driftstraat die precies vijftig jaar geleden werd neergezet. Ten oosten van de Beth lehemkerk is de speeltuin Ooster kwartier, aan de Ambonstraat, zichtbaar. In de rechter bovenhoek zien we het winkelcentrum, aan de Kooi laan, en de flatgebouwen aan de Suriname- en Antillenstraat. In de linker bovenhoek de wijk Noorder kwartier die na een barrière van meer dan een halve eeuw (door de aanwezigheid van 't Spoortje) met de wijk De Kooi werd verbonden middels de verlenging van de Bem- hardkade in de richting van de Su- rinamestraat. In het midden, van de foto, pre cies boven het Kooipark, zien we het kruispunt Kooilaan/Bemhard- kade. Linksboven het kruispunt ligt het terrein van de voormalige Leidse Apparatenfabriek waar ook al weer nieuwe woningen staan. Links van het Kooipark de kruising Kooilaan/Zijlsingel. In de linker benedenhoek van de foto stroomt de Oude Rijn. Onder aan, in het midden, zien we de nieuwe Sumatrabrug. Links van de Rijn het industrieterrein De Waard. Ten noorden van het indus- trietterrein, evenwijdig aan de ri vier, de Lage Rijndijk met in de zij straten veel particuliere woningen die veelal door de bewoners zelf zijn verbeterd. In de rechter benedenhoek ten slotte kunnen we nog net de oever van De Zijl onderscheiden waar de komende tijd de nodige bouwacti viteiten zullen plaatshebben waar van de preciese lokatie op de lucht foto net niet zichtbaar is, te weten: de bouw van een bejaardenhuis voor de Kooi en de verbouw van een kantoorgebouw (van de voor malige scheepwerf Boot) tot een centraal wonen complex. (luchtfoto Frans Rombout)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4