Geweld op straat flink toegenomen StGGdS Mare: minister moet gegevens openbaar maken Universiteit nauw betrokken bij herdenking in Franeker 5Leiden toch relatief veilig Rook uit auto wordt dieven noodlottig Mishandeling VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 Over doelmatigheid instituten LEIDEN - Het aantal mishandelingen in Leiden is in de eerste vijf maanden van dit jaar vergeleken met voorgaande jaren fors gestegen. Toch blijft Leiden een relatief veilige stad, meent hoofdinspecteur N.J. van Ooik, plaatsvervangend chef van de uniformdienst. Berichten uit deze krant van de afgelopen maanden. Advies t politie: stevig doorfietsen en hoofdroutes kiezen. De hoofdinspecteur: "Cijfermatig gezien en gezien onze eigen erva ringen hebben we het gevoel dat het heel erg meevalt. Maar daar mee wil ik de mensen die het mee gemaakt hebben niet tegen de schenen schoppen. Want zij heb ben er vaak nog heel lang last van". "Je hebt een heel strijdig beeld", gaat Van Ooik verder. "Je hoort heel vaak dat mensen worden las tiggevallen of bedreigd. En tegelij kertijd zie je dat een heleboel men sen veilig naar huis gaan. Verklaar dat maar eens. Hoe is het mogelijk dat je zoveel meisjes van zeventien of achttien jaar 's nachts in hun up pie of met een vriendin naar huis fietsen, terwijl het zo'n onveilige stad zou zijn". door Henny van Egmond "Het is een probleem, met name omdat het met gevoelens te maken heeft", erkent hij. "En omdat het met gevoelens te maken heeft, is het zo moeilijk te tackelen. Als je een kruispunt hebt waar veertig ongevallen gebeuren dan zet je daar verkeerslichten neer. Maar dit heeft niets te maken met concrete feiten, maar met die gevoelens. Die gevoelens moetje dan ook bestrij den". De Leidse gemeentepolitie pro beert die onveiligheidgevoelens te bestrijden door meer op straat te zijn in avonduren en 's nachts in het weekeinde, want dan hebben vrijwel alle mishandelingen en openlijke geweldplegingen plaats. Voor de goede orde: over mishan deling wordt gesproken als de da der alleen is, bij openlijke geweld plegingen zijn er meer daders. Veilig gevoel Sinds 1 januari is de surveillance in de binnenstad bijna verdubbeld. Waren er tot die tijd tien agenten tussen zeven uur 's avonds en drie uur 's nachts op de weg, nu zijn dat er achttien. Nieuw is ook dat er lo pend en fietsend in uniform en in burger wordt gesurveilleerd. "Het in uniform surveilleren heeft tot doel de veiligheid op straat te ver groten en de mensen ook het ge voel te geven dat het veilig is. Je ziet ook vaak dat mensen met ons meelopen", vertelt Van Ooik, die zelf ook lopend 's nachts de stad in gaat. "Het in burger op straat zijn heeft als doel de pakkans te vergro ten. Het probleem van het lopend en fietsend surveilleren is wel dat je actieradius kleiner wordt. Laatst hadden we zo'n geval: we liepen op de Haarlemmerstraat en hoorden dat er op de Apothekersdijk meis jes lastig werden gevallen. Met de auto ben je er dan zo", zegt de hoofdinspecteur. Politie in auto is ook vaker aanwezig op de wegen die naar de buitenwijken lopen, zo als de Lage Rijndijk. Ook op die wegen worden mensen wel eens mishandeld. Van Ooik blijft er echter op ha meren dat het aantal mishandelin gen niet zo hoog is. En vaak kun nen mensen ook voorkomen dat ze mishandeld worden. Het belang rijkste is vooral geen aanleiding te geven, stevig door te fietsen (het liefst niet alleen) en hoofdwegen te kiezen. "De busroutes, die zijn breed en goed verlicht. Daar komt ook het meeste verkeer. Daar is het dan ook veiliger", aldus politie- voorlichter Langedoen. Direct melden Behalve het bovenstaande ad vies vinden de twee politiemensen het erg belangrijk dat mishandelin gen direct worden gemeld. "Alle incidenten moeten zo snel moge lijk worden doorgegeven, want de pakkans is vele malen hoger als we het heet van de naald weten. Dus gelijk bellen. Dat is van wezenlijk belang. En we zijn natuurlijk erg dankbaar voor een goed signale ment", vertelt Langedum. Van Ooik verhaalt van twee ge vallen waarin die directe meldin gen doorslaggevend waren voor het succes van de politie. In één ge val gaf een man een woordelijk verslag door de telefoon, waardoor de meldkamer de politiewagens naar de juiste plaats kon dirigeren. In een ander geval volgde een ge tuige de daders, nadat hij contact had gehad met de politie. Ook in dit geval konden de daders worden aangehouden. Direct bellen is dus erg belang rijk en Van Ooik wijst er boven dien op dat de opbellers anoniem kunnen blijven. Soms moeten ze voor identificatie naar het bureau komen. Identificatie gebeurt met behulp van een confrontatiespie gel, waardoor de verdachten de ge tuigen niet kunnen zien. Geweldsexplosie Soms is er een weekeinde dat er echt een geweldsexplosie is. Van Ooik beaamt dat: "Het is zo dat je in een weekeinde soms een groepje hebt dat op weg naar huis mensen mishandelt, willekeurig gekozen slachtoffers. Dan kun je gewoon een spoor trekken langs de route waar ze gelopen hebben. Dan lijkt zo'n weekeinde heel crimineel, maar het is maar een klein gedeelte van de geweldplegingen". Hij ontkent echter dat er bepaal de groepen jongeren zijn die con stant mensen mishandelen. "Je kunt niet zeggen dat er bendes zijn die het criminaliteitsbeeld bepa len. Soms is er wel een groepje ac tief, jongeren die elkaar toevallig ontmoet hebben". Veel van de mis handelingen zijn in feite openlijke geweldplegingen, oftewel worden uitgevoerd door groepen. Volgens Van Ooik komt dat omdat de jon geren zich in zo'n groep willen be wijzen. Drankgebruik speelt daar bij altijd een rol. Nette mensen Van Ooik: "Er is een aantal oor zaken aan te geven. Ten eerste na tuurlijk het drankgebruik, want dat is opvallend. De geweldplegin gen vinden allemaal plaats in het weekeinde en als je dan iemand in sluit, ruik je de kegel. De tweede factor die belangrijk is, is het groepsgedrag. Als ze hier binnen komen als groep gebeurt dat met veel bravour. En dan zie je ze de volgende morgen zitten bij de re cherche en dan zijn het weer hele nette mensen, bijvoorbeeld een middelbare scholier die in vijf atheneum zit. Of ze dan spijt heb ben? Ach, ze kunnen vaak zelf niet eens verklaren hoe het zover heeft kunnen komen". DEN HAAG/LEIDEN Het Leids Universitair Weekblad 'Mare' heeft de Raad van State gevraagd minis ter Deetman (onderwijs) te gelas ten alsnog met gegevens voor de dag te komen waaraan hij ontleent dat sommige wetenschappelijke instituten met doelmatig werken. De minister voltrekt op het mo ment een bezuinigingsoperatie voor deze gesubsidieerde institu ten die uiteindelijk in 1987 113 mil joen gulden besparing moet ople veren. Aan de basis van deze operatie, die overigens niet de universitaire wetenschappelijke instituten treft, liggen diverse onderzoekingen en een eindrapport van een stuur groep. De minister heeft nooit die onderzoeken en het eindrapport van deze stuurgroep openbaar wil len maken om de op hun doelma tigheid onderzochte instituten niet te benadelen met negatieve publi citeit. Ook vreest de bewindsman dat ambtenaren die in een en ander hebben geadviseerd dan met naam en toenaam bekend zouden raken. „En dergelijke persoonlijke be leidsopvattingen van ambtenaren mogen van de Wet openbaarheid van Bestuur (WOB, redactie) niet bekend gemaakt worden", aldus de vertegenwoordiger van minister Deetman, gisteren voor de Raad van State. „Bovendien hebben de onderzochte instituten de verzeke ring gekregen dat de door hen ver strekte gegevens vertrouwelijk zouden worden behandeld", legde hij uit. In de nota van de minister die aan de Tweede Kamer was gezon den en waarin hij zijn plannen heeft ontvouwd, is dan ook alleen heel globaal aangegeven hoe de be zuinigingsmaatregel in elkaar steekt. Verder verwijst de nota naar de aanbevelingen zoals de stuurgroep die in het eindrapport heeft opgenomen. Controle Dat is overigens precies een van de redenen waarom Mare-hoofdre- dacteur Q. van Koolwijk meer in formatie heeft gevraagd. Hij voer de gisteren aan dat bijvoorbeeld een instituut als TNO na een in dit verband getroffen bezuiniging luidkeels de pers informeerde dat dit zo niet kon. „Maar hoe konden we zonder de exacte gegevens te kennen controleren of het juist was wat het instituut allemaal beweer de?", zo vroeg hij. Van Koolwijk bracht verder naar voren dat er bij de bezuinigingen veel mensen en veel geld zijn betrokken. Ook zijn er veel bindingen tussen die insti tuten en de Leidse universiteit. Daarom is het volgens hem van be lang dat een blad als Mare zijn le zers hierover uitgebreid kan infor meren. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. P.J. Kapteyn, zei ook niet alle argumenten voor de geheimhou ding van de gegevens te begrijpen. Het komt volgens hem maar al te vaak voor dat een bewindsman zich negatief uitlaat over bijvoor beeld het functioneren van een we tenschappelijk instituut van een universiteit. Waarom in dit geval de vrees bestaat dat het de nu on derzochte instituten zo zou scha den, zei hij dan ook niet helder voor ogen te zien. Hij doet volgende week dinsdag, 11 september, uitspraak. GOALBAL - In het kader van het 25-jarig bestaan van gehandicap tensportvereniging De Sleutels wordt er zaterdag in het Universi tair Sportcentrum aan de Wasse- naarseweg een internationaal goal- baltoernooi gehouden. Staatsse cretaris Van der Reyden reikt de prijzen uit Openlijke geweldpleging 27 35 62 Diefstal met geweld 29 27 15 Aantal opgeloste zaken 20 22 48 Een overzicht van de mishandelingen in de eerste vijf maanden van dit jaar vergeleken met dezelfde periode in 1982 en '83. Uit het staatje blijkt dat het aantal geweldplegingen, oftewel mishande lingen, duidelijk is gestegen. Het aantal diefstallen, waarbij ge weld werd gebruikt, is echter fors gedaald. Niet alleen de misdrij ven stegen, het aantal opgeloste zaken hield gelijke tred. Onderscheiding voor directeur van De Bink LEIDEN - H. Schoonderwoerd kreeg gistermiddag in restaurant Engelbertha Hoeve de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, opgespeld in verband met het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd. Loco burgemeester J.G. Fase-Dubbelboer verrichte de handeling. Niet lang na de oorlog kwam Schoonderwoerd bij drukkerij De Sink in dienst, een bedrijf dat on geveer twee jaar geleden honderd jaar bestond. Na de dood van Nico- laas de Bink werd hij directeur. Schoonderwoerd schakelde over op het maken van fraai kleurig drukwerk. De Bink was voorheen vooral gespecialiseerd in het pro duceren van familie-drukwerk. (foto Holvast) LEIDEN - Een auto waar aan alle kanten blauwe rook uit kwam, werd een dertigjarige Leidenaar en zijn vriendin (26) gisteren bij de Morspoort noodlottig. De rook werd veroorzaakt bij de start en na dere controle leerde surveillerende agenten dat de auto veel techni sche mankementen vertoonde. De twee werden meegenomen naar het politiebureau. In de auto bevonden zich zes trainingspakken en vijf spijker broeken. Gestolen waar, zoals later bleek. De twee bekenden geregeld op het dievenpad te verkeren om aan geld te komen voor heroïnege bruik. Ze hadden dagelijks voor enkele honderden guldens nodig om aan de verdovende middelen te komen. Kleding, parfum, speel goed en gereedschap behoorden tot de favoriete buit. Zij verkoch ten de spullen aan een 31-jarige Leidse vrouw die vannacht ook is aangehouden. LEIDEN - Een 32-jarige man uit Hoogmade heeft gisteravond rond zes uur voor problemen gezorgd in de sociëteit van studentenvereni ging Quintus aan de Korte Mare. Hij weigerde te betalen voor de versnaperingen die hij daarvoor tot zich had genomen. Toen hem daar van iets gezegd werd, mishandelde hij twee bestuursleden van Quin tus. De man is meegenomen door de politie en ondergebracht in het bureau aan de Zonneveldstraat. SNELHEIDSCONTROLE - Bij een snelheidscontrole op de IJssel- meerlaan gistermorgen tussen tien en elf uur is tegen vijfendertig au tomobilisten proces-verbaal opge maakt. In totaal werden 231 auto's gecontroleerd, de hoogst gemeten snelheid was 83 kilometer. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Vrouw gezocht 'Vlekkeloos bezoek' stond er bo ven het verslag van het konink lijke bezoek in mei'aan de nieu we universiteitsgebouwen aan de Witte Singel. Nu willen we de mevrouw met het plastic regen kapje (zie foto) geen vlek noe men, maar ze viel wel buiten alle regels en voorschriften die een dergelijk bezoek altijd omkle den. Koningin Beatrix had nog maar koud het Witte Singel-Doe lencomplex geopend of me vrouw verscheen ten tonele. Ont week behendig de veiligheids beambten en vroeg: "Mag ik mis schien een handje geven?" Dat mocht, de koningin kijkt niet op een handje en burge meester Goekoop had nog een bemoedigend handje over. Meestal zijn we nogal zuinig op onze foto's, maar het archief puilt uit van prenten van Bea trix. Als de gefotografeerde me vrouw wil, kan ze de foto komen ophalen. Wel even als bewijs dat plastic regenkapje meenemen. Anders geloven we het niet. AZL-enquête (1) Ooit in het ziekenhuis gele gen? En lag u ook naast die oude bromsnor die de hele dag lag te klagen? De kans is groot, want in elk ziekenhuis ligt hij wel. Klaagt hij niet over zijn been, dan wel over de slechte verzorging, de spinazie waar zand in zit volgens hem, de soep die te dun is of het optreden van de arts die volgens hem een slagersopleiding heeft genoten. Hoeveel van dit soort klagers liggen er in het ziekenhuis? In het AZL niet veel, zo weten we sinds kort. Vorig jaar ontvin gen 1200 AZL patiënten kort na dat zij uit het ziekenhuis waren ontslagen een vragenlijst, opge steld door het stafbureau Ar- beids- en Organisatie Psyscholo- gie van het ziekenhuis. In het clublad van het AZL, Centrum, staan de resultaten vermeld. Wie de omslag van het blaadje leest, weet al wat hij kan verwachten: "Geen gruwelver halen over het AZL". Dus geen verhalen over amputaties van ge zonde benen of mensen die in de verkeerde operatiekamer terecht kwamen. Veel ex-patiënten zijn tevre den over hun verblijf in het zie kenhuis, voor zover je natuurlijk tevreden kunt zijn over een der gelijke onvrijwillige 'vakantie'. Vooral over de verpleging zijn de meeste mensen zeer te spre ken. En de artsen? Ook die ko men er goed af. Nu hebben we het natuurlijk niet over de enke ling die zich eraan stoort dat de verpleegkundigen - volgens hem - meer aandacht voor elkaar heb ben en die in de greep van de' angst komt als de artsen een zo genaamde grote visite brengen; de zogenaamde witte tornado. AZL-enquête (2) Zijn er helemaal geen klach ten? Jazeker. Er was nogal wat kri tiek op de accommodatie Een ci taat uit Centrum: "Met name de enquete-vraag naar het sanitair (toiletten, badkamers) veroor- Hogeschool 400 jaar geleden opgericht De Leidse Universiteit was Fra neker echter niet vergeten, zo bleek al drie jaar terug. De Rijksu niversiteit Leiden nam toen con tact op met het Franeker gemeen tebestuur. Zou het niet wat zijn het 82e lustrum van de Leidse univer siteit te vieren gezamenlijk met het 80e van Franeker, zo vroeg men. Een ereschuld aan Franeker, zo noemde voorzitter Kees Cath van het Leidse college van bestuur die bemoeienis. Om de viering een niet al te zwaar wetenschappelijk karakter te geven, nam men contact op met het Comité Agrarische Dagen. Op het programma staat in elk geval een culturele manifestatie in de Franeker Martinikerk met het Frysk Orkest en een Leidse solist. Daarnaast stelt de Leidse universi teit het materiaal beschikbaar uit de tijd dat er nog veelvuldig con tacten waren tussen Franeker en Leiden. Dit laatste voor een ten toonstelling in het Franeker Coop- mans Hus. Bundel FRANEKER (GPD) Aan het ein de van de zestiende eeuw telden de Noordelijke Nederlanden slechts twee universiteiten. De eerste was de Leidse, de tweede de Franeker Hogeschool. De eerste bestaat nog, de tweede al anderhalve eeuw niet meer. Tien jaar terug vierde de Leidse universiteit zijn 400-jarig bestaan, volgend jaar is het de beurt aan Franeker. Daar is dan de herdenking. De Leidse universiteit speelt vanwege de oude lotsverbonden heid een belangrijke rol in de feestelijkheden. Gistermiddag pre senteerden de organisatoren hun plannen. Voor de herdenking is een verbond in het leven geroepen van vertegenwoordigers van de Leidse Universiteit, de Fryske Akademy en de ietwat vreemde eend in het wetenschappelijk bijt, het Comité Agrarische Dagen Fra neker. De feestelijkheden zijn na melijk ingepast in de Agrarische Dagen*van Franeker, die voor deze gelegenheid enige weken naar ach teren zijn geschoven. Ajax Burgemeester Siebold Hart kamp haalde gistermiddag nog eens herinneringen op aan het grootse verleden van Franeker als universiteitsstad. Met de Leidse universiteit heeft, zo stelde Hart kamp, altijd een innige lotsverbon denheid bestaan. Hij vergeleek de verhouding tussen de Leidse en de Fraenker universiteit met die tus sen Volendam en Ajax. Het in Vo- lendam gekweekte voetbaltalent wordt door Ajax ingehuurd. Zo on geveer dacht Hartkamp, moet de verhouding tussen Franeker en Leiden ook zijn geweest. In de beginjaren was die verhou ding evenwel anders. De hoge school in Franeker deed het zó goed, dat de Leidse instelling om protectionistische maatregelen moest vragen. Helaas ging het later snel bergafwaarts met de Franeker wetenschappers en in het begin van de 19e eeuw sneuvelde de Fra neker Hogeschool. Foto van een onbekende vrouw met koningin en half zichtbare burgemeester. Laat de onbekende vrouw Zich melden. (foto universiteit) zaakte een lawine van kritische toelichtingen: slecht, oud, stuk zonder dat er nog iets aan werd gedaan, en bovenal vuil en vies. Een kwart vond dat de zalen en kamers verbeterd zouden moe ten worden. De ruimten werden te klein, koud. tochterig of onge zellig gevonden". Opmerkelijk is in dit verband, aldus het Centrum-artikel, dat patiënten niet zo snel verdwalen in het AZL. Alleen kamernum mers schijnen soms moeilijkhe den op te leveren. Of er wel eens iemand een hele dag heeft lopen dwalen door het gebouw, op zoek naar zijn bed, dat vermeldt het verhaal niet. AZL-enquête (3) Gaan we af op de oordelen van de patiënten, dan hoeft er niet zo veel worden veranderd - wat knutselen aan het sanitair enzo - om van het AZL een ziekenhuis te maken dat model kan staan voor een televisieserie over het ziekenhuisleven. Alleen die ene klacht, ook door iemand opgeschreven, zal waar schijnlijk met makkelijk kunnen worden verholpen: de nachten duren te lang. Standbeeld Met een budget van rond de twee ton wordt misschien het standbeeld van burgemeester Van der Werf en nog misschiener het standbeeld van wetenschap per Boerhaave opgeknapt. Dat is allemaal zo misschien omdat on mogelijk te zeggen is hoe de beelden er van binnen aan toe zijn. Ambtenaar Ph.J. Woltering houdt daarom vele slagen om de arm en kan maar bitter weinig concreets zeggen. Binnenkort wordt de zaak met de specialist 'De koninklijke Steenklip' uit Sneek (Woltering: "Die hebben ook de Bostelbrug opgeknapt") spijkers met koppen geslagen. Wanneer Van der Werf van zijn sokkel in het gelijknamige park moet, kan Woltering evenmin zeggen. In elk geval pas na 3 ok tober als hij zijn rol in het ontzet weer heeft gespeeld. Direct in stortingsgevaar is er in elk geval niet. Woltering: "Het beeld staat er al honderd jaar, werd in 1884 opgericht. Die houdt het echt nog wel een tijdje". Op initiatief van drie historici uit Groningen stelt de Fryske Akade- mie, erfgenaam van de weten schappelijke en culturele nalaten schap van de Franeker Universi teit, een bundel samen over weten schapsbeoefening en universiteit in Franeker Verder organiseert de Frysk Akademie een vijftal lezin gen in de Martinikerk in de vorm van een symposium. Ten slotte houdt de academie nog een ten toonstelling met het oude Frane ker boekenbezit. Tijdens de Agrarische Dagen zal de Leidse universiteit enige uni versitaire activiteiten in Franeker houden Naast een aantal populair- wetenschappelijke colleges denkt men ook aan wat meer buiten-uni versitaire activiteiten. De nadruk zal liggen op het verleden, maar ook 'de toekomst komt aan bod. Zo dachten de aan wezigen dat het heel wel mogelijk is verband te leggen met de weten schapsbeoefening in Friesland van nu en in de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3