LEIDSCH DAGBLAD Politie slaat grote slag in heroïnehandel 'Arm en rijk groeien steeds verder uiteen' Voor een tientje véél wijzer i Gesprek mislukt; actie verscherpt Nederland wil toch deelnemen in nieuw Europees gevechtsvliegtuig Narcotica-topman gepakt Ziekenfonds vergoedt 25 min. te veel Stafchef in Suriname verdacht van fraude Z-AFRIKA Snelbus voor studenten LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37494 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (ANP) - Neder land wil toch deelnemen in de ontwikkeling van het nieuwe Europese gevechtsvliegtuig ACA. Ons land voegt zich daar mee bij West-Duitsland, Groot- Brïttannië, Italië, Frankrijk en Spanje, die deze zomer al tot deze stap besloten. Een woord voerder van het ministerie van Defensie heeft dit vanochtend meegedeeld. Nederland bedankte aanvankelijk omdat het beducht was dat het ACA-gevechtsvliegtuig net als zijn voorganger, de Tornado, veel te veel geld zou kosten. Bij nader in zien is Defensie echter tot de slot som gekomen dat betrokkenheid in het project voor zowel de Neder landse luchtmacht als de Neder landse industrie voordeel kan ople- Initiator van deze beleidswijzi ging is staatssecretaris Van Hou- weüngen (Defensiematerieel). Hij bezocht onlangs een aantal Euro pese NAVO-landen dat via een sa menwerkingsverband poogt min der afhankelijk te worden van Amerikaans defensiematerieel. Van het verband, het Independent European Program Group, is Van Houwelingen voorzitter. De ACA-jager zou volgens een defensiewoordvoerder in principe rond het jaar 2000 het huidige Ne derlandse gevechtstoestel de F-16 kunnen vervangen. Of dit daad werkelijk gebeurt, is afhankelijk van de prijsontwikkeling. Zo stapte Nederland indertijd ook om financiële redenen uit het Tornado-project. Dit vliegtuig is uiteindelijk alleen door West- Duitsland, Groot-Brittannië en Ita lië gebouwd. De uiteindelijke kos ten bedroegen honderd miljoen gulden per stuk. Nederland schafte de ongeveer tachtig miljoen goed kopere Amerikaanse F-16 aan. N\VS Pt VMARHliD. PAT ,K„ 28 PAGINA'S Shultz ontmoet binnenkort Gromyko Minister Van Aardenne. Industrie krijgt de les van RSV Tekening Tom Jai PAGINA 17 Miljoenen voor jonge werklozen PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De narcoticabrigade van de Amster damse politie heeft na vijf jaar speurwerk een van de grootste heroïnehandelaren in ons land aangehouden. Het gaat om een 38-jarige Nederlander van Chinese afkomst uit Heemskerk. Volgens de Amsterdamse politie is hij verantwoordelijk voor de invoer in ons land van ongeveer 200 kilo heroïne-base, die omgewerkt een straatwaarde heeft van ongeveer 240 miljoen gulden. DAVOS - Veel vroeger dan normaal heeft in midden-Europa de winter al zijn intrede gedaan. Giste ren viel op sommige plaatsen in Zwitserland meer dan 40 centimeter sneeuw. Er moesten zelf enkele passen voor het verkeer worden afgesloten, terwijl koeien in de sneeuw vast kwamen te zitten. Op de foto schept personeel van een café in Davos sneeuw van de terrastafels. (foto anpi De man is volgens de politie sinds de opkomst van de heroïnehandel in ons land (begin jaren zeventig) actief in deze „bedrijfstak". Hij or ganiseerde onder andere groot scheepse heroïnetransporten van uit Maleisië naar diverse steden in ons land. Twee rechercheurs van de narco ticabrigade ging voor het groot scheeps onderzoek onder meer naar Maleisië waar zij werden ge holpen door de verbindings-offi- cier ter plaatse van de Centrale Re cherche Informatiedienst CRI uit Den Haag. Het onderzoek in Maleisië bracht aan het licht dat de grote handelaar een kleine honderd handelaren en koeriers om zich heen had verza meld. Een van de belangrijkste leve ranciers was een inmiddels ook gearresteerde man .die een eigen organisatie had die voor de trans porten zorgde. Het vervoer van de heroïne gebeurde onder meer in bed-delen, die per container naar Rotterdam werden verscheept. De timmerman die de bed-delen ver vaardigde, haalde ze in een pand in Dode vrouw na bijna twee weken gevonden (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - In een woning in Katwijk is gisteren het stoffelijke overschot gevonden van een 64-ja- rige vrouw die vermoedelijk al bij na twee weken geleden is gestor ven. De politie nam een kijkje in het huis nadat een maatschappe lijk werkster argwaan kreeg. De Katwijkse, die op haar bed werd aangetroffen is volgens de politie een natuurlijke dood gestor ven. Uit oude kranten op de deur mat leidt de politie af dat de vrouw op 29 augustus is overleden. Tankauto kantelt DEURNE (ANP) - Een tankauto, gevuld met de brandbare en prik kelende vloeistof diethyleenglycol, is gisteravond laat op de autosnel weg tussen Eindhoven en Venlo (A-67) gekanteld en in een sloot be land. De politie sloot de weg in bei de richtingen af. Vanochtend werd de rijbaan in de richting Eindho ven weer opengesteld, maar vol gens de politie zou het nog gerui me tijd duren voordat het verkeer ook de andere rijbaan weer zou kunnen gebruiken. Regenachtig Veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Minimumtemperatuur rond 11 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 17 Matige naar west draaiende wind. 8 september 1984 Zon op: 07.03 uur, zon onder: 20.11 uur Maan op: 20.11 uur, maan onder: 04.27 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter 03.05 en 15.29 uur, laagwater 11.46 en 23.40 uur. Maasstad ook weer uit elkaar. De heroïnehandelaren maakten ook wel gebruik van koffers met dub bele bodem. Het vervoer met de „dubbele bo dem" ging als volgt: twee of drie koeriers maakten vanuit Maleisië een „vakantiereis" naar Europa, waarbij heroïne werd meegeno men. In de jaren 1979-1982 werd een aantal koeriers op diverse vliegvelden aangehouden. In 1982 werd op Schiphol een koerier met vijf kilo zuivere heroï ne gearresteerd. Deze man vertelde waar in Amsterdam hij de heroïne moest afleveren, waardoor in een hotel twee Maleisiërs aangehouden konden worden. Volgens de Amsterdamse politie is met de arrestatie van de man de heroïnehandel een gevoelige slag toegebracht. AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse ziekenfonds ATZ heeft van 1979 tot en met 1981 voor tandheelkundige hulp bijna 25 miljoen gulden meer uitgegeven dan wettelijk is toegestaan. Dat heeft de ac countantsdienst van de Zieken fondsraad berekend. Volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad heeft ATZ de verzekerden te weinig laten bijbetalen, te dure gebit ten vergoed en voor tandheel kundige hulp meer geld uitge keerd dan waarop ziekenfonds verzekerden recht hebben. Bo vendien waren de vergoedin gen aan de tandartsen ook te hoog: in totaal 3,5 miljoen gul den. ROTTERDAM (ANP) - De acties in de Rotterdamse haven zijn van daag verder verscherpt nu de on derhandelingen tussen de Ver- voersbond FNV en de werkgevers organisatie SVZ vannacht zijn mis lukt. Het belangrijkste obstakel bleef de weigering van de werkge vers om de 151 werknemers van Rotterdam Terminal, die met ont slag worden bedreigd, een vast dienstverband aan te bieden in een speciaal voor hen te creëren ar beidspool. De dagploeg bij het stukgoedbe- drijf Multie Terminals in de Rotter damse Waalhaven legde vanoch tend het werk neer. Volgens het ac tiecentrum van de Vervoersbond FNV ging het daarbij om 200 250 DEN HAAG (ANP) - Het aantal 'echte minima', mensen met alleen een bijstandsuitkering, is sinds 1981 verdubbeld van ruim 300.000 tot 650.000. De Nederlandse bevol king groeit daardoor steeds verder uiteen. Tegenover een meerder heid met een relatief hoog inko men uit arbeid, komt staat een steeds grotere groep te staan van mensen met lage uitkeringen en veel vrije tijd. Vooral in de grote steden zullen de problemen toenemen als gevolg van stijgende armoede, voorlopig blijvend hoge werkloosheid, slech te woonomstandigheden en een concentratie aan tekorten op het gebied van sociale en culturele voorzieningen door de economi sche situatie enerzijds en de groeiende behoefte anderzijds. Die waarschuwing doet het So ciaal Cultureel Planbureau (SCP) nu tot 900.000 in 1985. Jaarlijks ko men er nog mensen bij, die zich aanbieden op de arbeidsmarkt. Dat leidt tot een arbeidsaanbod dat drie maal zo hoog zal zijn als i zijn tweejaarlijks rapport over jaren zeventig: 716.000 arbeidsja- de situatie in Nederland. Het 470 pagina's tellende boekwerk, waar in wordt teruggeblikt op de ont wikkelingen in de afgelopen tien jaar, is vandaag verschenen. Ook wijst het Planbureau op de beleids keuzen, waar de overheid J~ naaste toekomst voor staat. i tegenover 233.000 toen. Pas na 1990 zal het aanbod weer dras tisch dalen. Verlies van werk heeft vele gunstige sociaal-culturele gevol de gen, zo constateert het Planbureau Voor een aanzienlijk en steeds gro Daarbij moet rekening worden ter deel van de minima zijn gehouden met de verdwijnende nig vooruitzichten op verbete- Een groep Rotterdamse kerken heeft de FNV-vervoersbond volharding en wijsheid toegewenst in hun strijd te gen de havenwerkgevers. De werkge vers is gevraagd om verharding van de strijd te voorkomen en de werkgele genheid in stand te houden. De kerken maken daarmee duidelijk dat ze in het huidige conflict tussen havenwerkge vers en -werknemers de kant van de zwakste groep kiezen: de arbeiders. Volgens woordvoerder dominee H. Vis ser wil men met de boodschap de sta kers in de haven een ruggesteuntje ge ven, „omdat het voor die mensen toch zeer moeilijke tijden zijn". man. Ook bij Deka Hanno in de Maashaven zijn volgens de bond enkele tientallen werknemers in staking gegaan. Bij het kleinere stukgoedbedrijf Klapwijk in de Waalhaven hebben ongeveer tien man het werk neergelegd. Het compromisvoorstel van de directeur van het gemeentelijk ha venbedrijf in Rotterdam, ing. H. Molenaar, is vannacht zowel door de werkgeversorganisatie SVZ als de Vervoersbond FNV afgewezen. De SVZ vindt het onaanvaardbaar dat er geen maximum is gesteld aan de financiële bijdrage die werkgevers moeten leveren aan de extra arbeidspool. De FNV wil dat de werknemers van Rotterdam Terminal een vast dienstverband krijgen. De situatie voor Rotterdam Ter minal en voor het moederbedrijf Incotrans is inmiddels sterk ver slechterd. Incotrans heeft de be windvoerder van Rotterdam Ter minal, mr. de Liagre Böhl, laten weten dat het bedrijf in augustus anderhalf miljoen gulden verlies heeft geleden. Een faillissement lijkt daarmee nabij. band tussen arbeid en inkomen. Het SCP vreest, dat de werkloos heid zal oplopen van ruim 800.00 [sportief voordeeltje I sportieve, grijs leder schoen met gepolsterde enkelranden en soepele IWinkelpr. 34,95 Bristolpr. 30,- jfV, Maten 36 t/m 45 I alléén vandaag en morgen I 'MMS Leiden Lange Gr I ffiflil B Iff I <naast Ol9ros> 071 I JBLJPM EJBLJW X. \WmJ donderdag koop. ring van hun situatie. Werkloosheid en arbeidsonge schiktheid leidt tot fatalisme, onte vredenheid en vervreemding van het werkende deel van de samenle ving, zo merkt het SCP op. Mensen die van een uitkering leven voelen zich eenzamer dan werkenden en onderhouden minder contacten met vrienden en familie. (zie verder pagina 5). TREINVERKEER GESTOORD - Op de lijnen Bodegraven-Leiden en Alphen aan den Rijn-Gouda heeft vanochtend tussen elf en twaalf uur geen treinverkeer kun nen rijden. Oorzaak: een stroom storing. De NS zette bussen in. Om twaalf uur werd het treinverkeer hervat. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De stafchef van het Suri naamse leger, kapitein Iwan Graanoogst, wordt verdacht van fraude bij de verlening van import- vergunningen. Dat heeft het ANP in zeer goed ingelichte kringen in Paramaribo vernomen. Graanoogst, de tweede man ach ter legerleider Bouterse, is naast stafchef ook voorzitter van de com missie die importvergunningen verleent. In kringen van het minis terie van transport, handel en in dustrie, waaronder de commissie ressorteert, wordt gezegd, dat er documenten zijn waaruit fraudu leuze handelingen van Graanoogst zouden blijken. De zaak rond Graanoogst kwam enkele weken geleden aan het rol len, toen een restauranthouder uit Paramaribo op het vliegveld Zan derij werd aangehouden met een koffer met ruim 110.000 dollar. De man verklaarde dat het geld voor Graanoogst illegaal buiten Surina me moest worden gebracht. Graanoogst zou de gelden heb ben gekregen van door hem be voordeelde importeurs. Deze heb ben veel geld over voor een import- vergunning, omdat de importen vanwege het deviezentekort door de autoriteiten praktisch zijn stil gelegd. Graanoogst bezoekt momenteel een aantal landen in verband met de deze maand in Paramaribo te organiseren wereldkampioen schappen basketbal voor militaire teams. De echtgenote van Graan oogst zou eerder deze week inder haast met haar twee kinderen naar Nederland zijn vertrokken. In Paramaribo worden nog meer militairen genoemd die bij devie- zensmokkel en corruptiepraktij ken zouden zijn betrokken. Vorige week werd bekend dat de directeur van het Centraal Import- bedrijf Suriname (een staatsbe drijf), C. Guman, van zijn functie is ontheven na „zeer ernstige klach ten die het militair gezag bereik ten". Als sluitstuk van een reeks veranderingen die de afge lopen weken in Zuid-Afrika zijn doorgevoerd op basis van de nieuwe grondwet, mag premier Botha zich op gezag van de drie parlemen ten die de republiek nu kent, voortaan ook president noemen. Kleurlingen en Indiërs lieten het eind vorige maand bij de eerste ver kiezing voor hun 'eigen' parlement massaal afweten. Zij bleven zelfs in zulke grote aantallen thuis, dat zich nu de curieuze situatie voordoet dat een kandidaat voor het kleurlingen- parlement in Kaapstad zijn zetel won op niet meer dan 115 stemmen. Het moge duidelijk zijn dat een democra tie, ook in Zuid-Afrika, andere eisen stelt aan een parlementaire vertegen woordiging. De kiezers hebben het zichzelf aangedaan, zo heet het nu in Zuid- afrikaanse regeringskringen. Een dergelijke bewering bewijst dat het bewind ziende blind en horende doof is voor de overwegend principiële weigering van de kiezers om zich te lenen voor louter cosmetische her vormingen van het apartheidsbewind. Vreemd genoeg bestaat er in de westerse wereld nog twijfel over de werkelijke doeleinden van de grond wetsherzieningen die Botha heeft doorgevoerd ten koste van een breuk met de rechtervleugel van zijn Nasio- nale Partij. Botha zelf mag dan in vraaggesprekken blijk geven van zijn "vermoeden dat God nooit de bedoe ling heeft gehad onderscheid te ma ken tussen zwarten en blanken", in de praktijk laat hij zich weinig aan die constatering gelegen liggen. Hij heeft de nieuwe grondwet verdedigd met de uitdrukkelijke belofte dat het op geen enkele manier een stap bete kent naar gelijkberechtiging van de zwarte meerderheid in zijn land. Veeleer staan de veranderingen in het teken van een ordinaire verdeel- en heers-politiek, waarbij sinds jaar en dag genegeerde en gebrutaliseer de bevolkingsgroepen tegen elkaar worden uitgespeeld. Het is ronduit wrang en ook bizar om te zien hoe de nieuw gekozen parlementariërs de zer dagen bij hun eedsaflegging trouw moesten zweren aan een rege ring die hen tot voor kort niet zag staan en die de blik blijvend heeft af gewend van het overgrote deel van de bevolking. Tegen deze achtergrond zijn de rel len van de afgelopen dagen eenvou dig te verklaren. De rellen zullen niet direct zijn ingegeven door de nieuwe politieke situatie in het land, ze zijn eerder de zoveelste uiting van een wanhopig protest tegen de voortdu rende onderdrukking. Het is een teken van hoop dat de Verenigde Staten deze week vrijwel dagelijks blijk hebben gegeven van afkeuring en bezorgdheid. Gezien de houding van de VS ten aanzien van bijvoorbeeld Namibië is helaas enige twijfel over de ernst en volharding van de Amerikaanse zorgen op zijn plaats. Gaat het hier om een lippen dienst of is de kritiek van Washington een voorbode van de serieuze druk waartoe een land als de VS zo goed in staat is? Handelend op eigen kracht en naar eigen inzicht zullen Botha en de zijnen de schande en de verschrikking van het apartheidsbe wind niet binnen afzienbare termijn beëindigen. Effectieve druk van buiten is onmis baar, temeer daar de tijdbom van de onderdrukking dagelijks verder tikt. DEN HAAG (GPD) - Vanaf vol gende week kunnen studenten gebruik maken van goedkope snelbusdiensten voor weekend- reizen tussen studieplaats en het ouderlijk huis. Het gaat voor lopig om een beperkt aantal rou tes tussen universiteitssteden. De coöperatieve vereniging Stubus Internationaal heeft het initiatief genomen voor de week enddiensten. Volgens de vereni ging studeert minimaal 30 pro cent van de 190.000 studenten niet in de plaats waar de ouderlij ke woning staat. Het merendeel van de studen ten wil in de weekenden graag naar huis, maar kan het zich niet permitteren. Liften is het enige alternatief op dit moment maar de lange wachttijden bekorten het weekeinde te veel, aldus Stu bus. Met geregeld vervoer tegen lage tarieven hoopt de coöpera tieve vereniging de studenten te gemoet te komen. Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag van 10-17 uur AMSTERDAM ral Trein-Toegang-büjetten bij NS-sta6ons Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land araao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1