m RSV: industrie in de bijstand Kerken in geweer tegen besluit Brinkman Achtergrond Les uit miljardenschandaal is links noch rechts VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 17 AM Met een mengeling van verbazing, ergernis en afgrijzen zat te levisiekijkend Nederland maandenlang aan de buis gekluis terd. De verhoren in de RSV-enquête regen zich aaneen tot een spektakelstuk met onthullende beelden: overheidsgelden - 3,3 miljard - die in een bodemloze put werden gestort, topmana gers die met gemeenschapsgeld omsprongen alsof het hun spaarpot was, een minister die de Tweede Kamer om de tuin leidde, overheidsdienaren die meer wisten dan iemand ooit had kunnen bevroeden, een vakbond die zonder scrupules een douceurtje incasseerde als bijdrage aan de stakingskas. Duizenden van de ooit bijna 40.000 werknemers kwamen op straat te staan en keken niet of verbitterd naar de tv. Inmiddels vraagt menigeen zich af welke conclusies er uit de RSV-affaire moeten worden getrokken. Moet de overheid haar greep op steun ontvangende bedrijven vergroten of moet zij zich juist terugtrekken? Moeten de 'schuldigen' in de RSV-affaire alsnog worden gestraft? Volgende week begint de commissie-Van Dijk aan de, vermoedelijk laatste ronde van de enquête. Vervolgens komt er een eindrapport en een debat in de Tweede Kamer. Nu alvast een voorschotje. Vandaag een analyse, morgen een vraaggesprek met de Leidse politicoloog Gerard Visscher. ppjlj jpi® Hoogovens, DSM, Gist Broca des, Fokker, Volvo Car en Van Doorne's Transmissie, Holec en al die andere bedrijven moet die (mede) dankzij overheidskapi- taal overeind zijn gebleven. Alle maal zaten ze op verlies; vele zit ten nu weer op winst. Wat zou er zijn gebeurd als de staat, de wetten van de door Har- tog afgeschreven Britse eco noom Keynes negerend, deze be drijven niet was bijgesprongen op het moment dat de conjunc tuur tegenzat? Dan was niet al- maken met een overheid die door bedrijfstaksgewijze aanpak de afbrokkeling wilde stuiten. Groot was toen in de mode, op geld en het functioneren van de bedrijven zelf werd nauwelijks gelet. Zo ontstond ook de gigant RSV, die van bovenaf zo onge veer de hele Hollandse scheeps bouw in goede banen trachtte te leiden. Het verhaal is bekend: de afzonderlijke bedrijven werd het initiatief en de financiële midde- investeringen het effect van overheidssteun aan noodlijdende bedrijven, zo wel van Economische Zaken als van onafhankelijke onderzoe kers. Allemaal bevestigen ze: on geveer de helft redt het niet. Er heeft derhalve een gigantische verspilling van geld plaatsgehad en die zou nog zijn toegenomen als in Den Haag niet tot een an dere koers was besloten. In 1982 immers zat een derde van van al le grote industriële ondernemin gen in de rode cijfers, terwijl de vermogenspositie nog steeds middelde niveau van de werkge legenheid in de regio. Het bleek niet werkbaar. In 1980 werd als criterium nog een werkloosheidspercentage van zeven vastgesteld, maar daarmee bleek het rijk al gauw achter de feiten aan te hollen. In 1982 lag de werkloosheid in het hele land ruim boven dat percentage. Het betekende bijvoorbeeld, dat de nu failliete orgelfabriek Eminent in Bodegraven met succes een beroep kon doen op rijkssubsi die. Daarna zijn de percentages al die naar het bedrijfsleven overgehevelde miljoenen ont brak al evenzeer. De onderne mingsraden kwamen er niet aan te pas, de Algemene Rekenka mer al evenmin. Het ontbreken van duidelijke regels en normen bood natuurlijk ook de Tweede Kamer steeds weer de mogelijk heid om te ontsnappen aan im populaire beslissingen. Ommekeer Van Wim van Schellebeek, jarenling voorzitter van de RSV-onderne mingsraad en nu nog actief bij zijn eigen bedrijf, Wilton-Fij- enoord, is socialist. De onder gang van scheepsbouwmoloch Rijn Schelde Verolme heeft hem een ding duidelijk gemaakt: de verantwoordelijkheid voor 30.000 banen mag niet in handen liggen van een paar Stikkers en De Vriezen, die de onderneming naar de knoppen helpen en over de ruggen van de werknemers heen hun eigen zak spekken. Het moet uit zijn met de vrije, onder nemingsgewijze produktie, zo oordeelde hij onlangs in Her vormd Nederland. Zie RSV. Professor J. Hartog, hoogle raar en econoom te Amsterdam, is bepaald geen socialist. Hij legt de schuld juist bij de overheid. Zodra die zich met een bedrijf gaat bemoeien ontstaat een 'gif tig mengsel'. Staatsinmenging ondermijnt de positie van de di rectie, die als het ware onder curatele gesteld - elke motivatie verliest en er de brui aan geeft: ze is immers niet meer verantwoor delijk voor de tekorten en kan el ke rekening naar Den Haag stu ren, zo betoogde de professor na de laatste enquêteverhoren in El- seviers Magazine. Kijk maar naar RSV. Eigen gelijk Beiden hebben ze natuurlijk hun eigen gelijk. Terecht wil Van Schellebeek afrekenen met het verschijnsel van de manager die vrijwel ongecontroleerd kan sol len met belangen die hij mis schien niet eens overziet. Die duizenden mensen op staatskos ten op de keien kan zetten, maar zelf met een aangenaam pen sioen de wijk kan nemen naar zijn eiland langs de Schotse kust. Terecht ook vreest Hartog de overheid, die op de stoel van de ondernemer plaats neemt. Hoe kan een parlement een bijvoor beeld een chemisch bedrijf lei den en tegelijkertijd het milieu bewaken zonder met zichzelf in conflict te komen? En dan heb ben we het nog maar niet over de slagvaardigheid die nodig is om niet uit de markt te worden ge prijsd. Maar in feite heeft Van Schel lebeek noch Hartog de juiste les geleerd. Beide grijpen zij het RSV-debacle aan voor het verko pen van hun politieke overtui ging. Van Schellebeek, die het kapitalisme en het particuliere ondernemerschap in de ban wil doen, is daar nog eerlijk in. "Het moet anders, maar vraag me niet hoe", erkent hij ruiterlijk. Hij weet dat het. al dan niet so cialistische bloed vaak kruipt waar het niet gaan kan. De pro duktie van wapentuig - onder zeeboten voor Taiwan door Wilton-Fijenoord is voor hem een gewetensprobleem. Maar had hij dan moeten opstappen of zijn overtuiging laten prevaleren boven het belang van pakweg 2500 werknemers en om een pro- duktieverbod moeten vragen? Van Schellebeek heeft het na tuurlijk ook gesignaleerd: de overheid die geen beslissing durfde te nemen en maar geld bleef pompen in RSV; de Indus triebond FNV die de samen met de RSV-directie na een stakings actie de vereniging van metaal- werkgevers FME 750.000 gulden ontfutselde; minister Van Aar- denne die de Tweede Kamer be gin 1980 berichten onthield over een 'onverwacht', maar heime lijk door de staat gedekt verlies van 400 miljoen gulden in de scheepsnieuwbouw van het con cern; de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die Wilton de Tai- wan-onderzeeërs wilde afpakk- ken toen het aankwam op lijfsbe houd van de RSV-werven. Marktmechanisme Socialisme of staatsovername (niet te verwarren met staats- deelname) kan derhalve niet het antwoord zijn op de vraag wat de les van RSV moet zijn. En dat is ook het liberalisme van Hartog niet. De Amsterdamse hoogle raar, die zweert bij het vrije- marktmechanisme en pleit voor een terugtredende overheid, kent geen twijfel. Hij moet dan toch het nodige uitleggen. Bij voorbeeld hoe het met de KLM. Nederlandse Kerken hebben fundamentele bezwaren tegen het besluit van minister Brink man van wvc om met ingang van oktober de kerkelijke zendtijd in zijn geheel naar Hilversum 5 te verplaatsen. Deze zender is be doeld voor op specifieke (doel groepen gerichte programma's. Tijdens een AROB-procedure gisteren voor de Raad van State betoogden de Kerken dat zij - naar hun aard en opdracht -- zich in hun uitzendingen tot het gehe le volk richten. Daarom vroegen de kerkge nootschappen de Raad het be sluit te schorsen en een tijdelijke regeling in te stellen. Verder maakten de Kerken bezwaar te gen het feit dat de minister nau welijks of geen overleg met hen had gevoerd. Het pleidooi van de negen in de Interkerkelijke omroep Ne derland (IKON) samenwerkende kerkgenootschappen, de Christelijke Gereformeerde Ker ken en de Unie van Baptisten Gemeenten werd ondersteund door de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) en de Nederlands Gereformeerde Kerken alsmede het Humanistisch Verbond. Ook het Verbond heeft parallel aan de leen voor duizenden en nog eens duizenden werkgelegenheid over de grenzen weggevloeid, maar zou ook een gigantische hoeveelheid aan hoogwaardige kennis en kapitaal zijn verdwe nen. Onherstelbare schade, ook voor het toeleverende midden- en kleinbedrijf. Zou de Rotter damse haven ook de grootste ter wereld zijn zonder reparatiewerf voor grote schepen? Spitsvondigheden Jammer misschien voor radi- kalinskies en hemelbestormers, maar uit het RSV-debacle valt voor links noch rechts wezenlijk politiek voordeel te halen en dat is maar goed ook. Anders zou de parlementaire enquete per defi nitie tot niets anders leiden dan de gebruikelijke politieke spits vondigheden. Er is simpelweg geblunderd met RSV en wel zo gigantisch, dat niemand dat wil de of durfde toe te geven en er 'dus' werd doorgeblunderd tot dat de bom barstte. Dat er intussen van de situatie misbruik is gemaakt, hoeft nie mand te verbazen. Controle op de wijze waarop het gemeen schapsgeld werd aangewend ontbrak vrijwel; er was soms sprake van bijna ongelimiteerde verliesgarantie, zoals bij de af bouw van de Rotterdamse Off shore en Scheepsbouwcombina- tie (ROS) - een van de grootste RSV-flops. Maar om bij het begin te begin nen: de RSV-ellende staat na tuurlijk niet op zichzelf. Zij vloeit voort uit de wijze waarop de eerste symptomen van de eco nomische neergang in de jaren zeventig werden bestreden. De verouderende industrie, in de karton maar vooral in de textiel en de scheepsbouw, kregen te kerken „een woord voor de we reld", zo luidde het betoog. De Rooms-Katholieke Kerk had nog geen beroepschrift te gen de verplaatsing van de RKK- zendtijd ingediend, daar zij via de KRO over meer mogelijkhe den beschikt. Wel klaagde aarts bisschop Simonis kortgeleden in een brief aan minister Brinkman over het gebrek aan voorafgaand overleg. De landsadvocaat vroeg het verzoek niet ontvankelijk te ver klaren daar de bezwaren zich richten tegen een besluit van al gemene strekking. Bovendien zou door schorsing een oneven redig nadeel ontstaan voor de an dere zendgemachtigden, die reeds zijn begonnen met de voor bereiding van het nieuwe pro gramma. NCRV-programmaleider Paul Hollaer schetste op verzoek van des ministers advocaat de prakti sche problemen die herziening van het besluit zou veroorzaken. Volgens zijn zeggen zou invoe ontnomen, terwijl de geparachu teerde topmanagers in hun ivo ren toren niets anders konden verzinnen dan geldverslindende projecten. Ze waren óf bij voor baat gedoemd om te mislukken, zoals de ROS met het 'wandelen de' booreiland Simon Stevin, óf gingen alsnog ten onder aan fa lend management (de kolengra- ver). Pappen en nathouden Aan de verslechterende ver mogens- en concurrentiepositie van de oude bedrijven ten op zichte van goedkopere of kwali tatief sterkere in andere landen werd intussen niets gedaan, zo dat de achterstand groeide en er voortdurend opnieuw een be roep op de overheid moest wor den gedaan. Bevordering van nieuwe initiatieven op perspec tiefrijke markten, zoals die van de computer, was er nauwelijks. Het werd steeds meer pappen en nathouden. In 1979 bijvoorbeeld ging van de 1.6 miljard gulden die in totaal beschikbaar was voor industrie politiek maar 100 miljoen naar vernieuwende projecten en ruim 1,1 miljard of bijna 70 procent naar individuele steunverlening en bedrijfstaksgewijze herstruc turering. Wat is er met dat geld gebeurd? De 'repeteergevallen' als RSV buiten beschouwing gelaten, zijn van de 401 bedrijven die in de ja ren 1975 tot en met 1982 indivi duele steun ontvingen er 153 ge red. Maar er gingen er ook 153 ten onder, terwijl van de rest het merendeel in elk geval vorig jaar nog op verlies stond. In totaal waren er met al die bedrijven 145.000 arbeidsplaatsen ge moeid; daarvan waren er eind 1982 nog 80.000 over. Er zijn wel meer cijfers over ring van een nieuwe programma- indeling daardoor maanden op zich kunnnen laten wachten. Gesprek Boff - In het Vati- caan is vanmorgen het 'gesprek' begonnen tussen de Braziliaanse theoloog Leonardo Boff en zijn vroegere professor kardinaal Ratzinger (beiden vermijden zorgvuldig het woord 'proces'). De uitkomst daarvan staat al bij voorbaat vast. In feite staat die al in het pauselijk hofblad l'Osser- vatore Romano van gisteren. Boffs jongste boek 'Kerk, charis ma en macht', zo staat er in het communiqué van de Congrega-" tie voor de Geloofsleer, bevat „stellingen die moeilijk te ver enigen zijn met de leer van de kerk" en „een leer die (door de congregatie) gevaarlijk wordt geacht voor het geloof van de he le kerkgemeenschap". i Van het onderhoud in Rome stelt Boff zich weinig voor: „Het speelt zich af zonder de juridi sche waarborgen die in elke verslechterde. Pas toen ging het roer om: las tenverlichting om de financiële positie van de bedrijven in het al gemeen te verbeteren en geen puur 'defensieve' steun meer. Dat leidde dan ook tot het einde van RSV, dat inmiddels 3,3 mil jard had opgeslokt. Werkloosheid Waarom kwam er pas zo laat het besef, dat het klakkeloos stoppen van geld in noodlijden de bedrijven geen zin had? Een van de verklaringen is, dat de economische crisis zich pas aan het eind van de jaren zeventig m zijn volle omvang ging manifes teren. Er was niet op een zo diepe en langdurige terugval gerekend. Toen nog werd gedacht aan een overbruggingsperiode van twee jaar, maar dat bleken er al gauw zeven te worden. door Wim Fortuyn Belangrijke, maar zoals zou blijken gevaarlijke norm bij het verlenen van bedrijfssteun is al tijd de werkloosheid geweest. Dat is om begrijpelijke redenen nog steeds zo. De EG, die moet waken over de concurrentiever houdingen in Europa, eist bij in dividuele subsidiëring zelfs een sociale rechtvaardiging in de vorm van een groot werkgele- genheidsbelang. Tot 1980 ontbraken zelfs wat dat betreft regels, maar ook in de afgelopen drie jaar stond het handhaven van de werkgelegen heid voorop. Grote bedrijven met 500 (Groningen en Zuid- Limburg) of 1000 werknemers konden altijd een beroep doen op steun. Voor kleinere bedrij ven werd gekeken naar het ge- weliswaar fors naar boven bij ge rechtsstaat vanzelfsprekend zijn. Men heeft geen toegang tot de processtukken en men mag zich niet door een verdediger laten 'bijstaan". Er heerst in de kerk, zo luidt zijn eindoordeel, „een vorm van gezag, waardoor een reeks van mensenrechten die zelfs in open lijk atheistische staten on schendbaar zijn, aan de wortel wordt afgesneden". Veel tegenstand - Binnen de Gereformeerde Kerken in Ne derland is veel tegenstand tegen het besluit van de generale syno de over de kernwapenwedloop. Een commissie zal dit najaar ten minste 143 verzoeken om revisie behandelen. Ruim honderd ker kelijke vergaderingen hebben wel bezwaar gemaakt doch geen revisie verzocht, maar 24 daar van vragen wel om intrekking of opschorting van het besluit van 7 maart. De reacties komen uit het hele land, waarbij het zwaartepunt ligt in het noorden en oosten. Het steld tot 18,5 op dit moment, maar de werkloosheid als enig criterium voldoet uiteraard niet. Wildgroei Het ontbreken van adequate regels, controle en voorwaarden zijn de directe oor zaken van de wildgroei die bij het verlenen van bedrijfssteun - en aan RSV in het bijzonder is ontstaan. Al in 1977 ging een ka mercommissie onder leiding van CDA'er Van Dijk (jawel, dezelf de) op onderzoek uit om twee jaar later een uiterst onbevredi gend rapport af te scheiden. Zij stuitte niet alleen op meer dan 30 regelingen, maar ook op een vol strekt gebrek aan gegevens over wat er met het geld was gedaan. Openbaarheid was er toen nog niet op dit terrein. Dat zou im mers schadelijk kunnen zijn voor desbetreffende bedrijven? Van controle door het parlement was dan ook geen sprake. Van Aardenne zou. het is al gezegd, in 1980 nog een RS V-tegenvaller van 400 miljoen verzwijgen voor de Kamer, terwijl het kabinets besluit om dat verlies te nemen nergens in gedrukte vorm is te rug te vinden. Ook aan de moge lijkheid om de Kamer vertrou welijk in te lichten ging Van Aar denne voorbij. In de jaarverslagen van RSV zijn de gigantische steunopera ties al evenmin tot uitdrukking gebracht. De wet op de jaarreke ning bleek voldoende mazen te vertonen om ondanks de enorme verliezen toch aanvaardbare cij fers en een opgewekt toekomst plaatje te kunnen presenteren. Wat dat betreft was de RSV-top wel geschoold, al was er soms opnieuw een overheidsgarantie nodig om de heren accountants hun handtekeningen te ontlok ken. Controle op de besteding van meest genoemde argument te gen het synodebesluit is het poli tieke karakter ervan. Daarna volgt het feit dat het grote onrust heeft gebracht in kerkelijke ge meenten: Het derde bezwaar be treft het bindend karakter van het besluit. Voorts wordt dikwijls aange voerd dat de bijbelse argumenta tie voor het besluit te smal is. Dinsdag 9 oktober zal de genera le synode van de GKN de vraag bespreken hoe te handelen met deze bezwaren. Paus naar Canada - De paus begint zondag aan zijn 23e bui tenlandse reis. Tot en met 20 sep tember verblijft hij in Canada Daar komt de paus in aanraking met het „progressiefste bis schoppencollege van de wereld" zoals de Zwitserse theoloog Hans Küng in juni na een bezoek aan Canada zei. Het bezoek heeft als thema: Laten wij ons geloof vieren. De geschiedenis van de RK Kerk in keer in. Sinds 11 maart 1980 wordt individuele steun in be ginsel afgewezen. Om sociale re denen (werkgelegenheid) mag er nog wel van die regel worden af geweken, maar dan wel onder strikte voorwaarden en zo moge lijk tegen commerciële voor waarden, dus in de vorm van (desnoods achtergestelde) lenin gen. In maart van dit jaar leidde dat ten langen leste tot de regeling Herstelfinanciering, waarbij het onderscheid tussen kleine en grote bedrijven blijft bestaan. Om het bij bedrijven van 500 werknemers of meer te houden: die komen alleen nog in aanmer king voor steun, als ze een voor Nederland unieke plaats inne men en onvervangbaar zijn van wege de gedane investeringen of de opgebouwde kennis (know how). Ze moeten voor veel (technolo gisch hoogwaardig) werk bij an dere bedrijven zorgen, voldoen de zicht bieden op herstel van rendement en zich bewegen op perspectiefrijke (groei)markten. Een groot aantal bedrijfstakken is dan ook uitgesloten van deze zogeheten herstelsteun, niet te verwarren met subsidies voor of stimulering van nieuwe, hoog waardige activiteiten op veelbe lovende of voor Nederland stra tegisch belangrijke terreinen (au tomatisering, landbouw, milieu en energie, de Rotterdamse ha ven en de chemie). Het zullen niet langer ambte naren zijn, die zich met de uit voering van de herstelregeling belasten. Er is nu een onafhanke lijke commissie van in het be drijfsleven ervaren deskundigen samengesteld, onder voorzitter schap van voormalig Unilever- betuurslid dr. J.M. Goudzwaard, die grote, steunvragende bedrij Canada gaat terug tot het begin van de Franse kolonisatie. In het begin van de zeventiende eeuw kwamen de eerste missionaris sen, samen met de kolonisten, naar Canada. Uit die tijd dateert de ook nu nog sterke binding tussen de Canadese RK Kerk en de franstalige minderheid in Ca nada, die ruim een kwart van de 23 miljoen Canadezen omvat. Van de ruim 11 miljoen Rooms- Katholieken zijn er 6 miljoen Franstalig. Van de 65 bisdom men worden er 38 als overwe gend Franstalig beschouwd. Daarvan liggen er 19 in de pro vincie Quebec. Behalve onder de Franstaligen heeft de RK Kerk veel aanhang onder immigranten van Italiaanse, Poolse en Oe- kraiense afkomst. De paus zal tijdens een ont moeting met leiders van de In dianen een vredesverdrag met de Indianen tekenen. Daarin wor den de fouten erkend die de mis sie van de RK Kerk tegenover de autochtone bevolking heeft ge ven gaat doorlichten op functio neren, betekenis en toekomst kansen. Aan eventuele steun zul len vervolgens voorwaarden worden gekoppeld. Bij dat ge heel hoort ook instemming van werknemers met het oog op eventuele ontslagen en inleve ring van loon. Belangrijk is bovendien, dat de adviezen van de commissie en de voorwaarden waaronder eventu eel steun wordt verleend (glo baal) openbaar zullen zijn, zodat geen kamerlid of minister kan beweren 'het niet te hebben ge weten'. Er is natuurlijk ook een maximumbedrag: bij grote be drijven 40.000 gulden per behou den arbeidsplaats. Aan meer wettelijke bevoegd heid voor de Algemene Reken kamer om de bedrijfsboeken te mogen neuzen wordt nog ge werkt. Maar er komt wel een jaarlijks overzicht van de stand van zaken, terwijl de Nederland se Investeringsbank, het Bureau Bijzondere Bednjfsproblemen en de eventuele regeringswaar nemer om de zes maanden zullen rapport zullen uitbrengen. Voor schriften voor de administratie ve verwerking moet het 'verdon keremanen' van steunbedragen in de bedrijfsboeken voorko- Wanbeleid De overheid zelf heeft de les van RSV daarmee al in belangrij ke mate geleerd. Toch is er nog een grote leemte: het kan alle maal niet voorkomen, dat grote bedrijven door falend manage ment in de problemen komen en de werkgelegenheid van duizen den mensen domweg door wan beleid van enkelingen in gevaar komt. Accountants kijken niet naar beleid of rendement, maar controleren slechts of de cijfer tjes mooi op een rij staan. Ook het toezicht door de Raad van Commissarissen is zeker in het geval RSV ontoereikend geble ken. En dat is nog zacht uitge drukt, gelet op de rol van presi dent-commissaris J. de Vries, die tonnen declareerde zonder reke ningen te produceren terwijl de werknemers inleverden. De Vries is er trouwens het le vende bewijs van dat het wereld je van commissarissen ongezon de inteelttrekjes vertoont. Zelf directeur van het bouwconcern Bredero, dat Hoog Catharijne bouwde, is hij behalve bij RSV ook commissaris (geweest) bij onder meer Akzo, Ahold en zijn eigen Bredero. De heren mana gers en commissarissen wekken niet de indruk de eigen stallen schoon te houden. Zelfs een vorm van tuchtrecht, zoals de medische wereld wel kent, ont breekt. Het ligt voor de hand om de werknemers meer in te schake len bij de beleidscontrole. Wel licht meer dan wie ook hebben zij belang bij het voortbestaan van hun bedrijf. Ondernemings raden kunnen misschien niet on bevangen oordelen over ontslag plannen of kostenbeperkingen, maar zullen wel als eerste alarm slaan als er wordt geblunderd. De RSV-verhoren hebben naar voren gebracht dat de onderne mingsraad van machinefabriek Thomassen regelmatig informa tie heeft gevraagd over het aard gas-avontuur in Algerije. De RSV-top negeerde de achteraf juist blijkende signalen over alarmerende verliezen en liet zich in slaap sussen door de geruststellende geluiden van de Thomassen-directie. Zij kon dat ook bij het ontbreken van de be voegdheid voor ondernemings raden om informatie af te dwin gen. Aan de interne en de maat schappelijke controle van het be drijfsbeleid schort nog wel het een en ander. Wie de enorme be langen overziet die daarmee ge moeid zijn, zal dat beamen. De overheid zelf kan hier weinig doen. Zij kan net zo min op de stoel van de ondernemer gaan zitten als op die van de rechter en kan pas eisen gaan stellen als het bedrijf bij haar aanklopt. Maar zij heeft wel de taak voorwaarden, wetten, te formuleren die opti male controle waarborgen. Daar bij kan niet aan de direct belang hebbenden worden voorbijge gaan. maakt. Verder zal de RK Kerk de Indianen steun toezeggen in hun strijd voor hun culturele rechten. De paus zal ook een ontmoeting hebben met de andere autochto ne bevolkingsgroep, de Eski- mo's.(w.v.) Beroepingsberichten. Ne derlandse Hervormde Kerk. Be roepen te St. Maartensdijk en Tholen: dr. W. M. Rikin te Vroomshoop. Aangenomen naar Donkerbroek-Haule: mevr. D. Atema, kandidaat te Groningen. Nederlandse Gereformeerde Kerk: Beroepen te Assen: drs. W. Janse te Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17