VS: apartheid snel opheffen Moslimleider doelwit bom Malik was bezorgd om Indonesië Honecker wil later naar Bondsrepubliek Bliksemcarrière Canadese premier Tsjernenko na acht weken weer te zien DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 Toenemende verontrusting over Z.-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - De Verenigde Staten zijn van mening dat de „tragische evenementen in Zuid-Afrika" weer eens aantonen dat het een „dringende noodzaak" is voor dit land het systeem van apartheid op te geven. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, John Hughes, verklaard. woonsteden van zwarten. De ver kiezing van oud-premier Pieter W. Botha tot president had plaats in Kaapstad. Het nieuwe driekamer- parlement van blanken, kleurlin gen en Aziaten koos hem eenstem- De golf van geweld in de zwarte steden van Zuid-Afrika, waarbij de afgelopen 48 uur bijna 30 doden zijn gevallen, geeft aan dat de Zuidafrikaanse regering dringend een „politiek systeem in moet stel len dat gebaseerd is op de instem ming van de geregeerden", aldus Hughes. Waarnemers merken op dat het ministerie van buitenlandse zaken sinds het begin van de onlusten, enkele weken geleden, vrijwel ie dere dag heeft verklaard dat de Verenigde Staten tegen apartheid en geweld „waar het ook vandaan komt" zijn. Washington heeft Pre toria dan ook herhaaldelijk te ken nen gegeven verontrust te zijn over de situatie in het Afrikaanse land. Premier Pieter W. Botha van Zuid-Afrika is gisteren gekozen tot eerste, machtige president-nieuwe stijl van de republiek, temidden van de voortdurende onlusten, brandstichting en plundering in de BONN - Een dag nadat hij zijn voor eind september verwachte be zoek aan de Bondsrepubliek Duits land had afgezegd, heeft DDR- staats- en partijleider Erich Honec ker verklaard dat hij vroeger of la ter toch nog wil komen. Tegen een delegatie van Japanse parlements leden zei Honecker in Oost-Berlijn: door Hans Amesz „Ik heb van Westdunse kant een uitnodiging ontvangen en wil die aannemen, maar er zijn nog vragen die voor een totstandkoming van Vice-premier Sowjet-Unie in DDR overleden OOST BERLIJN (Rtr./AFP) - De" vice-premier van de Sowjet-Unie, Leonid Kostandov, is gisteren tij dens een bezoek aan de DDR overleden. Dit is meegedeeld door het Oostduitse persbureau ADN. Volgens het agentschap is de 69- jarige Kostandov aan een hartaan val overleden. Gezegd werd dat hij hartpatiënt was. Afgelopen zondag had een kort onderhoud plaats tus sen de Sowjet-functionaris en de Oostduitse partijleider Honecker. Het gesprek werd gehouden op de Leipziger Messe. 's Avonds woon de Kostandov een receptie by op het Oostduitse ministerie van bui tenlandse handel. Maandag en dinsdag, aldus ADN, moest de Russische vice-premier een druk programma afwerken. Kostandov zou later deze maand een bezoek brengen aan West-Duitsland. Leonid Kostandov (68) was één van de elf vice-premiers in de Sow jet-Unie. Hij was verantwoordelijk voor de chemische industrie en gold volgens westerse gesprek spartners eerder als een vakdes- kundige dan als een politieke zwaargewicht. Kostandov was van Armeense afkomst. Hij werd op 27 november 1915 in Kerki geboren, een plaats in Toerkmenistan. Na een carrière in de chemische industrie (hij was directeur van een fabriek in Tsjirts- jik) maakte hij in 1953 zijn entree in het staatsapparaat. Tien jaar lang was hij secretaris van de voorzitter van het staatscomité voor de che mie, vervolgens voorzitter van di verse secties van de staatsplan commissie en minister voor de chemische industrie. In 1980 volg de zijn benoeming tot vice-premier met nadien de bij een dergelijke functie horende onderscheidin gen: Stalinprijs, Leninprijs en Le- nin-orde. het bezoek opgehelderd moeten worden. Mijn bezoek moet vrucht bare resultaten opleveren". In o_. soortgelijke zin drukte Honecker ville en zich gisteren uit tegenover een de legatie van het Westduitse verbond voor milieubescherming. Woordvoerder Josef Leinen zei tegenover journalisten in Oost- Berlijn dat de DDR-leider in de Bondsrepubliek met name over problemen van vrede en veiligheid zou willen praten. Concreet bete kent dit dat Honecker wil dat beide Duitse staten er alles aan zullen doen om verdere stationering van atoomraketten op Duitse bodem te voorkomen. De bondsregering heeft in Bonn eveneens herhaald dat zij, in het belang van de mensen in het ge deelde Duitsland, wil blijven pra ten met de DDR. De uitnodiging aan Honecker om op bezoek te ko men blijft bestaan. Maar de West duitse regering kan de redenen die Honecker heeft genoemd om nu niet te komen, namelijk dat er in de Westduitse openbaarheid op een „onwaardige en beledigende ma nier" over zijn komst is gespecu leerd, niet accepteren. mig. Zwarten zijn niet vertegenwoor digd, omdat zij geacht worden ver tegenwoordigd te zijn in de thuis landen. De opperbevelhebber van de Zuidafrikaanse strijdkrachten, ge neraal Constand Viljoen, vloog naar Sharpeville en aangrenzende zwartensteden, om de toestand in ogenschouw te nemen. In de ste den zijn deze week 29 mensen om het leven gekomen. De onlusten van gisteren beston den uit het plunderen van bestel auto's en het bekogelen met stenen van overheidsgebouwen in de woonsteden Tembisa en Vosloorus ten oosten van Johannesburg. De politie bestookte de menigte met traangas. In Sebokeng bij Sharpe ville en in het noorden van Natal deden zich gevallen van brand stichting en plundering voor. In Johannesburg werd een bom gevonden in het gebouw van het hooggerechtshof die buiten door de politie tot ontploffing werd ge bracht. Ruiten in de buurt spron gen kapot, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De bom was in een bezemkast gevonden door agent Chris du Plessis. Hij droeg haar zes verdie pingen naar beneden. Al eerder was een bom ontploft bij een krachtcentrale in de buurt van Rustenburg, 80 km ten noord westen van Johannesburg. Vijf ste den en een groot deel van de pro vincie Transvaal kwamen zonder stroom te zitten.(W.V.). In Evaton bij Sebokeng werd het huis met stenen bekogeld van een zwarte gemeentelijke autoriteit die bij de gewelddadigheden van deze week om het leven is gekomen. De betogers hebben het vooral ge munt gehad op "collaborateurs" van de blanken. Vlucht Discovery een succes HOUSTON/EDWARDS (UPI/AFP/DPA) - De eerste vlucht van het derde Amerikaanse ruimteveer, Discovery, die gisteren na zes dagen eindigde met een landing bij de luchtmachtbasis Edwards in Californië, was een volledig succes, zo zei een woordvoerder van NASA. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau had dit succes ook nodig om het vertrouwen in eigen kunnen te herstellen zowel als dat van de klanten in zijn vermogen om satellieten te lanceren. Dit nadat in februari twee satellieten verloren waren gegaan en daarna oorspronkelijk drie starts van de Discovery mis lukten. De hoofdopdracht, het in een baan om de aarde brengen van drie satel lieten, twee voor Amerikaanse bedrijven en één voor de Amerikaanse marine, werd ditmaal zonder problemen uitgevoerd. Dit bracht 34 mil joen dollar op, maar een vlucht kost ongeveer 150 miljoen dollar, zodat deze nog lang niet kostendekkend zijn, laat staan winstgevend. De bemanning beproefde voorts met succes een nieuw zonnezeil voor de winning van energie in de ruimte. Het prototype zal verder worden ontwikkeld om later te kunnen worden gebruikt door het vaste ruimte station, dat de Amerikanen tegen 1992 in de ruimte willen vestigen. Kostandov: hartaanval.. (fotoAP) OTTAWA (ANP/DPA) - In iets meer dan een jaar is Brian Mulro- ney (45) van (internationaal onbe kend) zakenman opgeklommen naar de hoogste politieke functie in Canada, die van minister-presi dent. Vijftien maanden geleden nam Mulroney in de conservatieve partij het roer over van Joe Clark en werkte sindsdien nauwgezet aan dat ene doel waar de Canadese conservatieven al 20 jaar mee bezig zijn: het verslaan van de liberalen. Dinsdag oogstte Mulroney: nog nooit in de Canadese geschiedenis zijn de liberalen zó verpletterend verslagen. Paradoxaal genoeg is juist de conservatief Mulroney de DEN HAAG - „Kom nog eens langs als je weer eens in het land bent". Dat waren de laatste woorden van Adam Malik nadat ik bijna twee en een half uur met hem had gepraat. Hij had daar zijn middagdutje voor moeten opofferen. Toen al ging het slecht met zijn gezondheid. door Bob Mantiri Van Malik is bekend dat de deur van zijn geriefelijke ambts woning, vol met antieke Chinese vazen, altijd open stond voor journalisten en buitenlandse cor respondenten. Hij is zelf journa list geweest en voelde zich dat nog altijd. Je kon met Malik over allerlei zaken spreken: over de buitenlandse politiek, waar hij uitstekend in thuis was, de poli tieke krachtsverhoudingen in het land zelf, de positie van de militairen, de politieke partijen en over de mensenrechten, waar de voormalige minister van bui tenlandse zaken en ex-vice-presi dent zich duidelijk ernstige zor gen over maakte. De ontmoeting met Malik viel samen met het bezoek van minis ter Van den Broek aan Jakarta, in januari van dit jaar. Malik sprak vol bewondering over de moed van de Nederlandse be windsman om de standrechtelij ke executies van recidivisten in de officiële besprekingen met de Indonesische autoriteiten aan de kaak te stellen. „Ik heb in een brief het staatshoofd om ophel dering gevraagd over de geheim zinnige moorden", zo vertelde Adam Malik. Hij leek pessimis tisch gestemd over de toekomst van Indonesië. „Wij zijn op weg een totalitaire staat te worden", zo merkte hij op. Gedurende de vijf jaar dat hij vice-president was, heeft Maük, die eigenlijk Batubara heette en afkomstig was uit Noord-Suma- tra, openlijk kritiek geleverd op de corruptie in het land. Hij volg de met wantrouwen de activitei ten van de militairen, die er vol gens hem op uit waren om hun invloed in het maatschappelijke leven voorgoed te vestigen, ten koste van de politieke partijen. Maar Malik bleef loyaal aan pre sident Soeharto met wie hij, sa men met de sultan van Jogja, Ha- mengkoe Boewonoe, het drie manschap uitmaakte dat na de val van Soekarno in 1966 de nieu we koers voor de republiek uit zette. Het was Malik die Indonesië, dat zich onder Soekarno dreigde te isoleren, weer internationaal aanzien gaf. Hij was het die be sloot dat Indonesië weer terug- WASHINGTON - Het is niet hele maal van dezelfde klasse als dat van Loch Ness in Schotland, maar wederom is deze zomer in het brakke water van de Chesapeake Bay een monsterachtig en langge rekt zwemmend beest bij herha ling waargenomen. De baai is een enorme, wijde kerf in de noord oostelijke flank van de Verenigde door Henk Kolb Staten, waarop onder meer Was- hingtons befaamde Potomac uit komt, slagader van scheepvaart en watertoerisme. De Schotten heb ben 'Nessie' - de Amerikanen nu hun 'Chessie', een ongedefinieerd schepsel dat sedert 1982 voor groeiende opwinding zorgt. Wetenschappers van het Smith sonian Institute en de Johns Hop- Sjaron eist $50 min. van Time NEW YORK (DPA/UPI) - De voormalige Israëlische minister van defensie Ariël Sjaron heeft van het Amerikaanse weekblad Time een schadevergoeding van 50 mil joen dollar geëist wegens laster. Dat bleek gisteren voor een recht bank in New York, waar Sjaron op trad als klagende partij. Aanleiding tot de aanklacht en eis tot schadevergoeding is een ar tikel in Time van 21 februari 1983, waarin Sjaron ervan wordt be schuldigd als toenmalig minister van defensie te hebben aangezet tot de moord door falangisten op honderden Palestijnsen in de Liba nese vluchtelingenkampen Sabra en Chatilla in september 1982. Ti me zegt in het artikel zich te beroe pen op een geheime appendix van het rapport van een Israëlische jus titiële commissie die een onder zoek naar de massamoord heeft in gesteld. In de appendix zou staan dat Sjaron een dag na de moord op de Libanese president Beshir Ge- mayel met de familie Gemayel heeft gesproken over de noodzaak dat falangisten de moord zouden wreken. keerde in de Verenigde Naties, de politiek van confrontatie met Maleisië beëindigde en de diplo matieke betrekkingen met dat buurland en met Singapore weer normaliseerde, evenals met de Westeuropese landen, waaron der Nederland. Vertrouwen Samen met de tweede man van het triumviraat, sultan Hameng- koe Boewono, trok Malik de hele wereld rond om het vertrouwen terug te winnen en om het nodi ge geld bij elkaar te brengen voor de opbouw van de republiek. Terwijl Malik en de sultan de he le wereld afreisden, bleef Soe harto thuis om over de veiligheid te waken en Soekarno in de ga ten te houden. Malik was een fel tegenstander van president Soekarno en duld de niet dat Soekarno in septem ber 1965, na de mislukte commu nistische staatsgreep, in zijn functie aanbleef. „Ik ken Soekar no nu al dertig jaar. Als hij ruim te krijgt om te manoeuvreren, dan gebruikt hij die. Zo is hij nu eenmaal", zei Malik. Legende Adam Malik was tijdens zijn le ven al een legendarische figuur. Hij behoorde tot de „pemuda's" (jongeren) die op 16 augustus Ook Amerikanen hebben nu een eigen monster kins Universiteit zijn er nooit in ge slaagd een precieze uitleg te geven voor de vage verschijnselen te wa ter die een wat geschrokken echt paar in 1982 op film vastlegde. Het ging om een 'monster' van zo'n tien meter lengte. Een dezer dagen (op 27 augustus) zag een gepensioneerd zakenman op 3 meter van zijn zeilboot 'een grote slangachtige kop' uit het wa ter komen. Geel-groen van kleur, dertig tot veertig centimeter in lengte, met hele grote ogen. In hetzelfde watergebied was een dergelijk beest op 5,9,10 en 14 1945 Soekarno ontvoerden en hem dwongen de onafhankelijk heid van de republiek Indonesië te proclameren. Hij was oprich ter van het nationale persbureau Antara (13 december 1937), op richter van de Volkspartij en van de trotskistische partij Moerba, ambassadeur in de Sowjet-Unie en Polen. Malik is voorts minister van handel geweest, coördinerend minister voor de uitvoering van de geleide economie. In 1966 was hij tweede vice-premier, tevens minister van buitenlandse zaken, alsook minister voor sociale en politieke zaken. Als minister van buitenlandse zaken, een functie die hij elf jaar vervulde, trad hij ook op als voorzitter van de VN- Veiligheidsraad (september 1971). Hij was voorts mede-op richter van de Associatie van Zuidoost-Aziatische Staten (ASEAN), is lid geweest van de commissie-Brandt, voorzitter van het parlement en in 1978 volgde zijn benoeming tot vice- president. Zijn internationale bekend heid, zijn integriteit, maakte hem onkwetsbaar. Hij kon ongestraft kritiek leveren op de sociale wantoestanden in het land, op de cörruptie onder de hoge ambte naren en op de standrechtelijke executies van recidivisten door militiaren. Die positie heeft hij dan ook benut. Op maatschappelijk gebied werkte Mulroney zich op tot hoog ste man van het grote metaalbe drijf Iron Ore Co. Hij was degene die een belangrijk filiaal in Schef- ferville (Quebec) sloot; een keihar de maatregel aangezien een com pleet dorp van het voortbestaan van de fabriek leefde. Het heeft hem, gezien de uitslag van dinsdag, minder schade berok kend dan aanvankelijk wel werd aangenomen. De advocaat, gespe cialiseerd in het arbeidsrecht, won met veel overmacht in zijn geboor teplaats Baie Comeau waarin ook Schefferville ligt. augustus ook al nabij zeilers opge doken. De beschrijvingen verschil den op wat nuances in de kleur na, nauwelijks van elkaar: „langer dan een boot van acht meter en sneller zwemmend dan de 24 knopen van het schip"; „een enigszins vierkan te kop"; „het zwaaide zijn staart toen het onderdook"; „het trok een langgerekte golf van zo'n tien me ter"; „het bewoog zich met golfbe wegingen door het water". De opwinding was groot: „We knepen elkaar en begonnen te roe pen en te gillen". Maar eenmaal in de thuishaven waren de reacties ietwat ongelovig. Chessie dus: een monster, een produkt van de 'kom kommertijd', een golf, een school dolfijnen, een zeeslang of een zee koe? Daniel Cohen, die een ency clopedie over monsters heeft ge schreven, slaat Chessie in die cate gorie niet erg hoog aan: „goed voor de toeristenindustrie". BEIROET - Een bomaanslag in West-Beiroet heeft gisteren vier personen het leven gekost. Ge bruik makend van moderne af- standsbedieningsapparatuur liet een onbekende een auto vol explo sieven de lucht in vliegen, juist op het moment dat een van de minis ters van de huidige regering van nationale eenheid eraan kwam rij den. door Arnout van Lynden Het was een grote bom twee politie-motomjders, die de wagen van de minister begeleidden, wa ren op slag dood. evenals de chauf feur van de minister en een vrouw die toevallig op het verkeerde mo ment op de verkeerde plaats was. De minister zelf, Selim el Hoss, overleefde de aanslag. Aanslagen zijn alledaags in Bei roet, al is er een zogenaamd veilig heidsplan en al zijn de troepen naar West-Beiroet teruggekeerd. Aanslagen op ministers zijn echter niet zo gebruikelijk, en in het geval van Selim el Hoss, al is de man slechts minister van onderwijs, gaat het om een van de meest be- VS presenteren bommenwerper PALMDALE, CALIFORNIË (RTR/AFP) - Na jaren vertraging en controverse is de eerste van 100 nieuwe, kostbare b-lb-bommen- werpers van de Amerikaanse luchtmacht van de assemblagelijn gerold. Dat gebeurde zes dagen na dat een prototype van het toestel tijdens een proefvlucht was veron gelukt. Het toestel, dat de b-52 zal moe ten vervangen, zal uiteindelijk als de belangrijkste intercontinentale bommerwerper worden toege voegd aan het strategisch lucht- commando SAC. De totale kosten van het b-lb-programma, dat door president Carter werd geschrapt maar dat door president Ronald Reagan weer werd opgepakt om Amerika „opnieuw te bewape nen", bedragen ruim 90 miljard gulden. Dodental in Chili loopt tot zes op SANTIAGO (AFP/Rtr) Een stu dent en een politieman zijn giste ren om het leven gekomen tijdens een schietpartij bij de universiteit van Copiado, 1400 km ten noorden van Santiago, zo is uit officiële bron vernomen. Hiermee is het aantal slachtoffers opgelopen tot zes tijdens de tiende protestdag (dinsdag) tegen het Chileense mili taire bewind. De schietpartij had plaats toen de politie een groep studenten die de universiteit hadden bezet uit het gebouw wilde zetten, aldus een communiqué van de autoriteiten in Copiado. Volgens een ooggetui ge zou ook in Santiago nog een de monstrant zijn gedood, maar hier van was nog geen officiële bevesti ging. De katholieke kerk in Chili heeft gisteren een klacht ingediend bij de rechtbank tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood van de Franse priester André Jar- lan. De priester werd dinsdag avond door kogels gedood in een arbeidersbuurt van de Chileense hoofdstad. Volgens ooggetuigen is Jarlan getroffen door kogels uit een auto matisch wapen van de paramilitai re politie. Een collega-priester ver telde dat een auto van de politie in de buurt van zijn "pastorie" een klapband kreeg als gevolg van spij kers op het wegdek en dat de agen ten "uit woede, naar het schijnt", op de gevel begonnen te schieten. T\vee kogels troffen de priester door de muren van het houten ge bouw heen. Geweld in Spanje langrijke leden van het kabinet. El Hoss was vier jaar lang pre mier en uitgegroeid tot een van de meest gerespecteerde soenitische moslimleiders van het land. Hij was jonger dan de oude generatie van feodale soenitische leiders, en zijn politiek was meer naar het pro gressieve kamp geneigd. Sinds zijn benoeming tot de hui dige regering van nationale een heid had El Hoss dan ook nauwe banden aangeknoopt met de twee machtigste leiders van het moslim kamp - de sjiiet Nabih Berri en de Druus Walid Jumblatt. Alhoewel er in de onderlinge re latie tussen El Hoss en het duo Berri-Jumblatt weinig sprake van onenigheid was, mankeert het de afgelopen weken wel aan solidari teit tussen de verschillende mos limgemeenschappen. En dat zou volgens commentatoren in Beiroet dan ook de reden voor de mislukte aanslag kunnen zyn geweest - het uit de weg ruimen door soenitische extremisten van een man die te dicht stond bij de leiders van de sji ieten en de Druzen. Niet iedereen is het daar mee eens. Anderen wijzen erop dat de auto van El Hoss juist gearriveerd was bij het huis van moefti Hassan Khaled, de religieuze leider van de soeniten in Beiroet. Samen zouden zij naar een speciaal ochtendgebed gaan in verband met de Aid al Ah- da, een islamitische feestdag. De bomaanslag maakte aan die plan nen een einde, maar had ook een einde aan het leven van de moefti kunnen maken. Soeniten, rede neert men, hadden dat nooit ge daan. Volgens de aanhangers van deze theorie wijzen een beschuldigende vinger in de richting van de chris tenen - Selim el Hoss is een tegen stander van de christelijke wens de macht in eigen handen te houden, en zijn dood zou grotere onenig heid in het moslimkamp tot gevolg kunnen hebben, waarmee zeker de extremisten in christelijk Oost- Beiroet gebaat zouden zijn. Welke theorie men ook als het meest waarschijnlijke aanduidt, één ding is zeker: de aanslag zal het toch al geringe vertrouwen van de bevolking in zowel de regering van nationale eenheid als het beperkte huidige bestand zeker niet doen toenemen. verpersoonlijking van het door Pierre Trudeau nagestreefde ide aalbeeld van de Canadese burger. Hij voelt zich even goed thuis in de Franstalige provincie Quebec als in het Engelstalige westelijk deel van het land. Martin Brian Mulroney werd op 20 maart 1939 in Quebec geboren. Hij was de derde van in totaal zes kinderen, groeide op in het dorpje Baie Comeau (waar hij dinsdag kandidaat was), sprak thuis Engels en op straat Frans. De voorouders van Mulroney kwamen uit Ierland. Gedurende de verkiezingscam pagne heeft Mulroney voortdurend gewezen op zijn „eenvoudige af komst". Hij wilde daarmee aanto nen dat hij de behoeften van de „gewone man" en de „gewone vrouw" goed begreep. „Ik ben zelf vrachtwagenchauffeur geweest. U hoeft mij niets te vertellen", was een geliefkoosde uitspraak tijdens de vele redevoeringen die Mulro ney de afgelopen weken hield. Belangstelling voor de politiek kreeg Mulroney in zijn studenteh- tijd. In tegenstelling tot zijn ouders koos Mulroney al snel voor de con servatieve partij van John Diefen- baker. Tot aan zijn verkiezing als partij voorzitter, 15 maanden geleden, bekleedde Mulroney geen politie ke tunctie. Zijn activiteiten speel den zich voornamelijk achter de schermen af, binnen de partij. MADRID (UPI/RTR) - In drie Spaanse steden zijn gisteren aan slagen gepleegd op zakenlieden. In Na weken van geruchten onderhield. Sowjet-leider zich gisteren in het openbaar met de Russische kosmonau- {^^doodgeschoten°ïn'sevilla'ge- en(foto UPi) beurde hetzelfde met de voorzitter van de plaatselijke werkgeversor ganisatie. In La Coruna werd een medewerker van de Spaanse radio levensgevaarlijk gewond. Volgens de politie zijn de aanslagen ge pleegd door leden van de links-ter roristische Grapo. Twee uur na de aanslag in La Co runa bestormde de politie in die stad een huis. Bij de schietpartij vielen een dode en een gewonde. In Madrid werd de 42-jarige Ma nuel Angel de la Quintana het slachtoffer van een aanslag. De man, een projektontwikkelaar, was op weg naar zijn werk toen zijn au to werd klem gereden door een busje. Volgens ooggetuigen spron gen een man en een vrouw, beiden in de twintig, uit het busje en vuur den enkele schoten door het raam. De vrouw zou nog een keer zijn te ruggekeerd toen ze zag dat het slachtoffer nog bewoog en zou an dermaal hebben geschoten. MOSKOU (UPI/DPA/TASS) - Sowjet-leider Konstantin Tsjer nenko is gisteren na ca acht weken in het openbaar opgetreden. Hij reikte drie kosmonauten in het Kremlin de Orde van Lenin, de hoogste onderscheiding van de Sowjet-Unie, uit. De Russische te levisie zond het gebeuren uit. In Moskou deden in de afgelo pen weken steeds meer geruchten de ronde dat hij ernstig ziek zou zijn. Tsjernenko sprak de ruimtevaar ders Valdimir Dzhanibekov, Svetlana Savitskaja en Igor Volk toe die van 17 tot 19 juli hun colle ga's in het ruimtestation Saljoet 7 bezochten. Svetlana was de eerste vrouw die een ruimtewandeling maakte. „Wij zijn hier voor een vreugde volle plechtigheid. Als goede tradi tie zijn wij hier in het Kremlin bij een om de ruimtevaarders onze hartelijke groeten over te bren gen". „Het is zeer belangrijk te garan deren dat de ruimte vreedzaam is en niets anders dan vreedzaam. Daarom deden wij voorstellen voor besprekingen ter voorkoming van militarisering van de ruimte. Wij zouden willen hopen dat de Ver enigde Staten blijk zullen geven van een politiek vooruitziende blik en de constructieve benadering van de Sowjet-Unie op juiste waar de zullen schatten". Libanese minister ongedeerd

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7